Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Rechtzaken I Knorrigheid Draagt Berson Hakken. Het Waterschap Schouwen. In de vergadering van ingelanden van het Waterschap SchouwenDuivelamd kwam aan de orde een voorstel tot wij ziging van het bijzonder reglement op het bestuur van het waterschap in ver band met de voorgestelde heffing van dijkgeschot op de gebouwde eigendommen binnen de grenzen van het waterschap gelegen en wel naar de belastbare op brengst volgens de grondbelasting ten einde de geldmiddelen der waterschaps- kas te versterken. Reeds verscheidene malen is getracht tot invoering daarvan te geraken en in art. 119 werd in de eerste alinea bepaald, dat in de buitengewone uitgaven van den polder door de gezamenlijke gebouw de en ongebouwde eigendommen wordt bijgedragen, door de gebouwde voor 1/4 en door de ongebouwde voor dier uit gaven. De heffing van elk gebouwd eigen dom geschiedt naar de belastbare op brengst volgens de grondbelasting. Mede ten laste van de gebouwde eigendommen komt volgens al. 2, 1/4 der aflossing en rente van de leeningen, welke sediert 1 Jan. 1919 zq'n gesloten ter dekking van buitengewone uitgaven. Alinea 3 bepaalt, dat als buitengewone werken worden aan gemerkt de kosten van aanleg van nieuwe werken tot keering van zeewater. Het bestuur zal nu voortaan bestaan uit een voorzitter, 4 heemraden, 18 hoofd ingelanden voor gebouwd en 2 hoofdinge landen voor ongebouwd eigendom. Deze laatsten moeten in den polder gebouwden eigendom bezitten tot een waarde aan belastbare opbrengst volgens de grondbe lasting van minstens £520. Een combinatie. Naar wij vernemen bestaan er ernstige plannen om de betrekking van voorzitter van het Vis- scherij-bestuur en het burgemeesterschap van Ierseke te combineeren. Voor deze ge combineerde functie zou ernstig in aan merking komen het Chr.-Hist. lid der Tweedo Kamer, de heer J. M. Krijger. Goes. Christel ij k onderwijs. Verschenen is het programma voor den herdenkingsavond ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan der Ver een. tot bevordering van Chr. School onderwijs (Westwal 34a) Goes. Dit programma heeft meer dan gewone waarde. Het geeft toch niet alleen het pro gram van de feestelijkheden bij de viering van dit jubileum, maar het bevat ook een zeer belangwekkend historisch overzicht. 18541929 in woord en beeld staat er bo ven en terecht. Dit overzicht toch inte ressant en leerzaam geeft in het kort de geschiedenis van de stichting en de ont wikkeling van deze school, maar daar naast ook een groot aantal foto's van hen die de school als voorzitter of als hoofd dienden, nl. Ds A. de Bruyne en G. C. van den Bosch, stichters en resp. eerste voor zitter en eerste secretaris, B. v. Asperen Vervenne, J. Donner, C. Oranje Lz., A. D. F. v. d. Wart, J. Jongepier, P. Oosterbaan en Ds R. J. v. d. Veen, allen voorzitters, en G. H. v. Lingen, J. van Ralen, L. Brouwer, H. Poolmeijer, J. G. Wirtz, J. de Hoogh, J. Burggraaf, Tj. Dijkstra, J. Pilon, A. J. van Oosten en A. A. Nederhand, allen hoofden. Bovendien nog foto's van de vroe gere scholen en de tegenwoordige, van het thans in functie zijnde bestuur en perso neel, en van het bestuur en feestcommis sie in 1894. Aan den ijveri'gen secretaris van het schoolbestuur, den heer J. Laport, die met de samenstelling van het overzicht en het bijeenbrengen van een zoo groot aantal portretten, ongetwijfeld zeer velen aan zich verplicht heeft, komt een woord van warmen dank toe voor de wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten. 's-Heer Arendskerke. Maandagavond hield de Vereeniging „Het Groene Kruis" afd. 's Heer Arendskerke, een algemeene vergadering. Door den secretaris werd verslag uitge bracht van den toestand der vereeniging over 1928, waaruit 0. m. bleek, dat het ge tal leden, dat op 1 Januari 1928 383 be droeg, met 6 is verminderd en alzoo op 1 Januari 1929 377 telde. Verder dat van de verplegingsartikelen in het afgeloopen jaar 80 maal gebruik werd gemaakt en dat aan verschillende zieken wederom melk, vleesch en eieren werden verstrekt. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat in 1928 was ontvangen f 1884,-74, waaronder begrepen het goed slot van 1927 ad f 974,76, en de uitgaven bedroegen f 677,09, zoodat het batig slot bedraagt f 1207,65. Daarna las Ds de Voogd het jaarverslag voor van den Diaconessenarbeid over 1928 Hieruit bleek, dat door de wijkverpleegster 678 bezoeken voor hulpverleening, 178 belangstellende Ijezoeken en 99 tubercu- lose-bezoeken te 's-Heer Arendskerke zijn afgelegd. Met een woord van dank aan Zuster Lippits voor den door haar ook in 1928 verrichten arbeid, wordt dit verslag voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd door den heer M. Mol ver slag uitgebracht van de door hem bijge woonde vergadering van de Prov. Zeeuw- tfche Vereeniging tot bestrijding der tuber culose, welk verslag, na voorlezing, even eens voor kennisgeving werd aangenomen. Ten slotte worden tot afgevaardigde en plaatsvervangend' afgevaardigde naar de vergaderingen van de Groene Kruisvere nigingen en van die van de Prov. Zeeuw- sche Vereeniging tot bestrijding der tuber culose resp. benoemd dhrn M. Mol en K. Janse. Eilewoutsdijk. Bij het lossen van kunst mest in de ha\en alhier is de voerman lioogesteger van een wagen gevallen en zoodanig gewond, dat geneeskundige hulp van dr Folmer moest worden ingeroepen. Deze constateerde een lichte hersenschud ding. De patiënt is naar zijn woning ver voerd. Domburg. Zaterdagavond had in het lo kaal „Rehoboth" de laatste bijeenkomst plaats in dit seizoen van de „winterclub Domburg". Spreker was de heer P. de Bruijne uit Middelburg met het onderwerp „Een reis naar de Riviére". Verduidelijkt door een zeer groot aantal lichtbeelden, vooral uit de bloemen- en plantenwereld, behandelde spreker zijn onderwerp als van een botanicus en natuurvriend te ver wachten was, waarvoor hij werd beloond door een dankbaar applaus. De voorzitter der „winterclub", de heer L. J. van Voort- huysen, die spreker ook had ingeleid, dankte hem aan het slot voor zijn degelijke en onderhoudende voordracht. De vereeni ging mag met voldoening terugzien op he* afgeloopen zevende winterseizoen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Reitsum, D. Hoekert te Hindeloopen. Te Siddeburen, B. J. Audier te Soekaboemi (N.-I.), thans te 's-Graven- hage. Bedankt voor Huizen, J. de Bruin te Rotterdam. Voor Enter (O.) A. Dekker te Bleiswij k. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac.- Ds J. Douma), Dr G. Bouma te Zwolle. Te Lutjegast, H. Kakes, cand. te Zaandam Te Katendrecht, J. G. Houtzagers te Reeu- wijk. Bedankt voor Doornspijk, G. Steenblok te Lopik. Voor Groote Lindt, L. J. Allaart te Hilligersberg-Terbregge. Voor Zwam- merdam, W. J. Smidt te Dwingeloo. Voor Metslawier-Niawier, M. Janssens te Schouwerzijl. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Baarn, Joh. Jansen te Lei den en W. Kremer te Kornhornn Tweetal te Hiilegom, A. M. Berkhoff te Amsterdam en J. W. v. Ree te Baren- drecht. Beroepen te Werkendam, L. Baas te Teuge. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Har lingen, J. van Don gen te Stavoren. Wissenkerke. Zondag 7 April was het voor de Ned. Herv. Gem. alhier een weemoedige dag. Ds J. T. Th. v. d. Linde nam wègens vertrek naar Heeg na een 16Va-jarigen arbeid afscheid van haar. Op ontroerende wijze sprak hij zijn laatste woord naar aanleiding van Hand. 20:36b: „hij heeft nederknielende met hen allen gebeden". Aan het einde van den dienst werd Ds v. d. Linde hartelijk toegesproken door Ds J. de Voogd van 's-Heer Arendskerke als prae tor van den Ring Goés, Ds H. L. A. Feijkes van Colijnsplaat als oudste col lega van N.-Beveland, den heer M. J. Verhorst, burgemeester van Wissenkerke, den heer A. Oele namens den kerkeraad, den heer A. te Gussinklo, hoofd der Chr. School en den consulent ds P. N. Tonsbeek van Kamperland, welke laat ste de gemeente verzocht haar scheiden den leeraar met de zijnen toe te zin gen Gez. 96 (gewijzigd). Van de ringcollega's was ook nog Ds A. M. v. d. Most v. Spijk van Kort- gene aanwezig. Ds J. Douma. Naar de Stand, meldt, is de bevestiging van Ds J, Dou ma, die wegens vertrek naar Arnhem, Paaschmaandagavond, afscheid preekte van de Geref. Kerk van 's-Gravenhage Oost, Zondagavond door droeve omstan digheden niet kunnen doorgaan. De toestand van Mevr. Douma, die geruimen tijd lijdende is, doch de laat ste weken aanvankelijk herstellend was, is de laatste dagen zeer verergerd. Ds Douma ,die in het midden der vorige week met zijn huisgenooten naar Arnhem vertrokken was, is wederom te ruggeroepen in verband met den toestand van zijn echtgenoote, die ten huize harer zuster te 's-Gravenhage verpleegd wordt. Zondag was de toestand van dien aard, dat ook de oudste zoon, Ds E. Douma van Oostkapeile, naar huis ontboden is. Ds W. S. Pontier van Maasdijk, die Zondagmorgen in de Oosterkerk, de voor malige wijkkerk van Ds Douma, het Woord bediende, deelde vóór den aan vang van zijn predicatie mede, dat de toestand van Mevr. Douma zeer ernstig was geworden, welke mededeeling bij de kerkgangers groote ontroering verwekte. Ook de intrede van Ds Douma gaat a.s. Woensdagavond te Arnhem niet door. Bond van Neder 1. Predikan ten. Gistermiddag is te Utrecht de twaalf de algemeene vergadering van den Bond van Nederlandsche Predikanten bijeenge komen. Als voorzitter fungeerde Ds M. van Empel, Ned. Herv. predikant te Mid delburg, die een openingsrede uitsprak, waarin hij wees op het veie nuttige werk door den Bond verricht ,en waarin hij met nadruk afwees het verwijt, dat de Bond op den plicht zijner leden niet steeds met ernst heeft gewezen. De plaats, die wij meenden te moeten innemen, zoo zeide hij, is die waar wij dienen kunnen de kerken, waarin wij arbeiden mogen. Wij laten ons voor nie- mands wagen spannen, maai' grijpen ook niet naar de leiding, omdat wij weten, dat wij geen verantwoordelijkheid dragen. Zelfs het feit, dat wij wel heel erg 'in het middelpunt der belangstelling staan, zal ons niet .doen vergeten, dat onze taak is, anderen te dienen. Hiervan ons bewust, behoeft meeningsverschil, hoe ernstig ook, als het maar uitgesproken wordt, niet tot een crisis te leiden. En komt de crisis welnu wij worden im mers alleen door het oordeel heen be houden." Hierna kwamen de verslagen en het beleid van het hoofdbestuur aan de orde. Ds W. A. Zeydner achtte de houding van het Jioofdbestuur jegens den Raad van Beheer niet correct. Wat dient de Bond te doen? Hij kan óf zich stram vastklemmen aan het reglement, óf reke ning houden met de door de synode nieuw geschapen positie. Mede namens dr J. Petri en ds W. Coenraad, diende spreker een motie in, waarin de Bond verklaart te zullen trachten, het verbro ken contact te herstellen en den Raad van Beheer zijn vollen moreelen steun aan te bieden. In zijn toelichting vestigde spreker er de aandacht gp, dat men niet aan "her senschimmen moet vasthouden, maar zich op den bodem van de werkelijkheid dient te stellen. Ds P. L. L. Post achtte naar aanlei ding van deze motie slechts één ding noodig: dat de Bond de synode zal uit- noodigen, het reglement met de wer kelijkheid in overeenstemming te bren gen. Ds B. Klein Wassink achtte het raad zaam, dat de Bond zich zal beperken tot het behandelen van onderwerpen, welke rechtstreeks de maatschappelijke positie en de belangen der predikanten raken. Met problemen als de Zuiderzee- commissie en het grootestads-probleem gaat de Bond buiten zijn terrein. Ook vond spreker een tegenstrijdigheid in het' eenerzijds steeds wijzen op het gezag van de synode en anderzijds de voortdurende kritiek op dit hoogste kerk bestuur. De voorzitter merkte op, dat kritiek erkenning van gezag niet uitsluit en dat inzake de Zuiderzee-commissie de belan gen van de predikanten wel degelijk in het geding komen, wijl de kwestie zich voordoet, of dezen in dit nieuwe ressort al of niet zullen worden overgeleverd aan een instantie, waarin kerkvoogden een overwegende plaats innemen. Na breede bespreking verklaarde spr. nog, dat de Bond de onuitvoerbaarheid van het Reglement niet eerder aanvaardt dan nadat de Raad van Beheer met de feiten heeft aangetoond, dat het Regle ment door in het Reglement zelf gele gen moeilijkheden onuitvoerbaar is. Maar deze feitelijke argumentatie weigert de Raad van Beheer. Spr. bestreed, dat het hoofdbestuur in een antithetische houding staat tegenover den Raad van Beheer en dat het met dat lichaam geen contact heeft. Het hoofd bestuur wil voortdurend met den Raad van Beheer tot samenwerking komen op grond van herwonnen vertrouwen. Het is bereid, een streep door het verleden te trekken, doch op één nadrukkelijke voorwaarde: dat de Raad van Beheer den Bond als een gelijkberechtigd lichaam behandelt. Onder bijval van de vergadering trok ken de voorstellers de motie in. Hiema keurde de vergadering het jaar verslag, de rekening en de begrooting goed en benoemde zij dr J. C. Wissing van Vught tot lid van het hoofdbestuur en ds Ph. J. Hoedemaker tot lid van het dagel. bestuur. Beroepingswerk. In de Ned. Herv. gemeente te Wester-Heiligerlee (Gr.) is de pastorie, na het bedanken door ds Barnow, weer verhuurd; het beroe pingswerk is opgeschort. Legaten. Ds J. ten Oever, over leden te Blitterswijk (L.) heeft, naar „De Hervorming" meldt, aan den Ned. Prol. Bond een legaat vermaakt van f3000 vrij van rechten. Het Bezoldigingsbesluit en de opleiding voor onder wijzer. Het Tweede Kamerlid de heer Ketelaar heeft den min. van Onderwijs, K. enW. de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, mede te deelen, om welke redenen volgens het nieuwe Be zoldigingsbesluit de jaarwedde van het hoofd en de onderwijzers van een Rijks leerschool of van een school, welke als eenige leerschool verbonden is aan een van Rijkswege gesubsidieerde gemeentelijke of bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, voor zoover bedoeld hoofd en bedoelde onderwijzers niet op 31 Oct. 1928 als zoodanig aan bedoelde leer school verbonden waren, niet meer, gelijk volgens het vorige Bezoldigingsbesluit, wordt vermeerderd met resp. f450 en f 250? Is de minister niet van meening dat het ook voortaan noodzakelijk zal zijn, de practische opleiding van de leerlingen der kweekscholen te doen plaats vinden aan daartoe bepaald aangewezen lagere scho len, en dat het billijk is, het onderwijzend personeel dier scholen, dat zich met die practische opleiding belast, daarvoor een belooning toe te kennen? Is de minister, indien hij de voorgaande vraag in bevestigenden zin meent te moe ten beantwoorden, bereid, te bevorderen dat het Bezoldigingsbesluit aldus gewij zigd wordt, dat uit art. 9, al. 1, van hoofd stuk V vervallen de woorden: „mits eerst bedoeld hoofd en eerstbedoelde onderwij zers op 31 Oct. 1928 als zoodanig aan be doelde leerschool verbonden waren", in art. 13, al. 1 en 2, van dit hoofdstuk de datum 31 Oct. 1928 vervalt en in plaats van „verbonden waren" wordt gelezen „verbonden zijn", en de laatste zin der 3e alinea van beide artikelen vervalt? Indien de minister voor de toekomst de bovenbedoelde verhooging van jaarwedde niet meer noodig mocht achten, is hij dan in elk geval bereid, te bevorderen dat de krachtens het vorige Bezoldigingsbesluit vóór de bekendmaking van het nieuwe Be zoldigingsbesluit toegekende verhoogingen van jaarwedde aan hoofden en onderwij zers van de bovenbedoelde scholen ge handhaafd worden? De leerplichtwet. De minister van binnenlandsche zaken heeft het vol gende aan de burgemeesters geschreven: „Den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen bereiken herhaaldelijk klachten omtrent niet naleving van het be paalde in artikel 24 der Leerplichtwet. Bij de behandeling van het ontwerp van Hoofdstuk Va der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1928 en bij dat van hoofd stuk VI der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1929 is er in de Tweede Kamer der Staten-Generaal op aangedrongen, dat aan artikel 24 der Leerplichtwet streng de hand worde gehouden. Gevolg gevende aan het' verzoek van mijn voornoemden ambtgenoot moge ik u, ter verzekering van de goede uitvoering van genoemde wet, verzoeken er bij de po litie in uwe gemeente op aan te dringen een zoo nauwlettend mogelijk toezicht te houden, opdat voormeld artikel 24 stipt worde nageleefd". Effatha. De bekende Chr. doof stommen-inrichting Effatha te Voorburg doet pogingen om te komen tot een eigen opleiding voor schoen- en meubelmaker en costuumnaaien. De hulp van Rijk en ge meente is daartoe ingeroepen. Heeft dit verzoek een gunstig resultaat, dan zal met deze vakopleiding in September a.s. een aanvang worden gemaakt. Vrije Universiteit. De 49ste jaarvergadering der vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag zal 4 en 5 Juli te Utrecht worden gehouden. In den bidstond op 4 Juli hoopt voor te gaan dr H. Kajan te Utrecht, terwijl als sprekers op de middagvergadering van 5 Juli hopen op te treden de heeren dr V. H. Hepp, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit, en mr P. S. Gerbrandy lid van Ged Staten van Friesland te Sneek. Ongelukken. Een 3-jarig kind te Den Haag was Zaterdagmiddag in de huiskamer zijner ouders met de poes aan bet spelen. Daarbij liep het ventje tegen de theetafel op en kreeg een pot mét kokende thee over zich heen. Deer lijk verwond werd de jongen naar het ziekenhuis overgebracht. Eenige uren la ter is hij aan zijn brandwonden overleden. Zondagmiddag is te Zuid-Schar- woude een driejarig (jongetje in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en daaruit levenloos opgehaald. Vrij dag j.l. had de weduwe van G. te Ber gen op Zoom, het ongeluk, dat haar ldeeren vlam vatten. Hierdoor bekwam zij over het geheele lichaam hevige brand wonden, waarom haar opname in het Gasthuis noodzakelijk werd geacht. In middels is de vrouw, na hevige pijnen, overleden. De heer B. liep te Den Haag met zijn 2-jarig zoontje, toen het kindje plotseling door een auto werd aangereden en meegesleurd. Deerlijk ver wond werd de arme kleine opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Bij aan komst aldaar bleek het kind echter reeds te zijn overleden. Heide- en boschbranden. Zondagmiddag ontstond een zware heide brand onder de buurtschap Hoog-Buur- loo, welke over een zeer groote opper vlakte heeft gewoed. Om 4 uur ongeveer werd de brand ontdekt. Bewoners uit Hoenderlo en uit Kootwijk waren het eerst ter plaatse aanwezig en begonnen terstond met het dooven der vlammen. Deze hadden zich echter reeds over een reusachtige vlakte verbreid. Door op ver schillende gedeelten het z.g. voorbran- den toe te passen, konden de aanliggen de bosschen van het Staatsbosehbeheer en baron Verschuur uit Arnhem behouden blijven. De Apeldoornsche Brandweer eerst, om 5 uur gealarmeerd, rukte on middellijk met volledig materiaal uit. De auto's konden echter onmogelijk de plaats van den brand bereiken en bleven vast zitten in de heidewegen. Na' een half uur loopens van Hoenderlo uit bereik ten de Apeldoornsche brandweermannen eindelijk de plaats des onheils, waar zij een geweldige vuurzee aanschouwden. Met vereende krachten werd nu het reeds aangevangen blusschingswerk voortgezet. Om 8 uur was men den brand nog niet meester en er werd toen nog met man en macht gewerkt. In elk geval is 200 bunder heidegrond een prooi der vlammen geworden. De grond behoorde aan baron Verschuur te Arnhem. Zondagmiddag ontstond brand in de bosschen, gelegen in den Buulder- berg, onder de gemeente Weert. !Ge- meente-politie en particulieren wisten den brand tot circa 5 H.A. te beperken. Daar het vuur op zes plaatsen tegelijk begon, neemt men aan, dat brandstichting in het spel is. Nederlander te Brussel be roofd. De Nederlander 'Van der Wild Kors, wonende te Driebergen is in de tram te Brussel beroofd van twee enve loppen. In de eene zat f 10.000 gulden, in de andere 70.000 francs in briefjes van 1000 500 en 100 francs. Een treurige weddenschap. Te Lyon hadden twee arbeiders gewed verkort het leven, bederft de zonnige kanten en leidt langzamerhand tot eenzaamheid. Lichamelijk welzijn bewerkt een opgewek te gemoedstoestand! Waarom dan uzelf te kwellen door op harde leeren hakken te loopen, die bij eiken stap uwe zenuwen op de proef stellen? Draagt toch Berson gummi hakken: zij zijn zoo elastisch, dat LI als vanzelf een veerkrachti- gen, rustigen loop krijgt, welke U zulk een behagelijk gevoel geeft. om twaalf uur des middags bij het slaan van de klok bij eiken klokslag een glas brandewijn leeg te drinken. Eén van bei den had met den waard afgesproken hem inplaats van brandewijn water in le schenken en ondervond dus geen schade van de weddenschap. De ander is in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Operatie met een zakmes. De Hongaarsche bladen maken melding van een merkwaardige operatie, die in vakkringen groot opzien "heeft gebaard. De laryngoloog en privaatdocent aan de universiteit dr Ellener Polaczek bevond zich op bezoek bij zijn collega prof. dr Ballint, die reeds eenigen tijd lijdende is aan keelkanker, toen de patiënt plotsel ng een verstikkingsaanval kreeg. Dr Polac zek zag, dat prof. Ballint slechts door oogenblikkelijk operatief ingrijpen 'te red den zou zijn. greep zijn zakmes en door daarmede het strottenhoofd van den pa tiënt te behandelen, redde hij dezen het leven. Prof. Ballint werd onmiddellijk naar een ziekeninrichting overgebracht, waai de operatie geëindigd werd. De toestand van den patiënt is iets verbeterd. De onsterfelijke fooi. In Ita lië heet de fooi afgeschaft en vervangen door een verplicht percentage op de reke ning. Het blijkt echter, dat de fooi een taai leven heeft. De employé's toch, die voor gaven door het aannemen van fooien gekwetst te zijn in hun gevoel van eigen waarde, schijnen die fiere houding ge heel te laten varen. Men kan bij ont breken van de „tip" een zeker gebrek aan beleefdheid en hulpvaardigheid con- slateeren. Men wilde het verplicht per centage en nu men het zoover "heeft gebracht, wenscht men de fooi nog bo vendien. De nationale hotelorganisatie her innert thans aan de bepalingen van de nationale arbeidsovereenkomst voor het hotelbedrijf, die het personeel aanneming van fooien verbieden en voorschrijven, dit verbod door middel van aanplakbil jetten ter kennis van de gasten te bron gen. TWEE ONSCHULDIGEN VIER JAAR IN DF. GEVANGENIS. Verklaringen der hoofd-getuigen inzake den moord op den spoorwegwaehter te Giessen-Nieuwkerk. In een onderhoud, dat gisteravond heeft plaats gehad tusschen de twee 'hoofdge tuigen in de moordzaak van Giessen— Nieuwkerk (Augustus 1923) de echtelie den K. te Rotterdam, den advokaat Mr H. H. Roobol en den redacteur van „Het Volk" C. H. Geudeker, hebben de twee eerstgenoemden verklaard le. dat zij beiden gelogen hebben ter terechtzitting, waarin deze zaak behan deld werd, 2e. dat zij beiden hun verklaringen hebben afgelegd onder pressie van politie en justitie, die hun, hetgeen zij hebben getuigd, hebben voorgezegd en hun be dreigd met gevangenisstraf, indien zij an ders (de waarheid) zouden verklaren. 3e. dat de beide veroordeelden, blun der en Tennissen, onmogelijk den moord op den seinhuiswachter Jacob de Jong kunnen hebben gepleegd, daar zij slechts 10 minuten zijn weggeweest van het „ge zellige avondje", dat op den bewusten dag ten huize van de K.'s te Sliedrecht was georganiseerd. 4e. dat de hamer, waarmede de moord is gepleegd, hun eigendom niet was en dat de beide veroordeelden dit voorwerp dus niet kunnen hebben geleend, 5e. dat zij, nadat zij eerst tien dagen en daarna nog gedurende 40 dagen met nog een zekeren Vermeer, die 70 dagen werd opgesloten, in hechtenis waren ge houden bezweken zjjn voor den aandrang, die op hen door den rijksrechercheur De Jong. den gevangenisdirecteur te Dor drecht, den substituut-officier mr Kronen berg en den rechter-commissaris mr Bentford van Valkenburg werd uitge oefend, en de bezwarende getuigenis sen, welke hun door genoemde heeren waren voorgeschreven, hebben afgelegd, op welke verklaringen Teunissen en blun der zijn veroordeeld. terwijl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2