No. 158 Dinsdag 9 April 1829 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIK8E Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrèle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. KING pepermunt ALLE per 1 April vervallen worden verzilverd door D irecteur- H oofd redacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TbI. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Tegenstrijdig. Mr Fock, wijl wezen er gisteren op-, heeft in de algemeene vergadering van den Vrijheidsbond de verwachting uitge sproken, dat de rechtsche partijen bij de straks te houden verkiezingen in de min derheid zullen komen. Men mag er zich van overtuigd hou den, zeide hiji. Dat klinkt nogal stellig en beslist. Maar toch schijnt 't dat het bijl Mr F ock, om met Vader Brakel te spreken, nog meer een wenschen was, dan een dadelijk g e 1 o o v e n. Immers, onmiddellijk na deze stellige uitspraak volgde een breed betoog om aan te tonnen dat het herstel van de oude coalitie al zeer weinig waarschijnlijk moet worden geacht en dat bij de recht sche partijen een behoorlijke basis voor samenwerking ontbreekt. Ten overvloede werd hieraan nog toege voegd, dat het niet noodig is daarover langer te spreken, omdat het al zoo vaak afdoende "werd aangetoond. Dat is ietwat tegenstrijdig. Het is „onweerlegbaar" aangetoond, dat de coalitie geen bestaansrecht meer heeft. Bovendien mag men zich „overtuigd hou den" dat de rechtsche partijen in de minderheid komen. En dan toch nog een breede bestrijding van de coalitie! Mr Fock schijint er ondanks al zijin stellige verklaringen nog niet gerust op te zijn. Wat men wenscht gelooft men graag, maar uit alles blijkt, dat de leider van den Vrijheidsbond nog volstrekt niet ge looft wat hijl zoo vurig wenscht. Het parlementaire stelsel. De leider van den Vrijheidsbond heeft in zijne openingsrede van de algemeene vergadering een waar loflied gezongen op het parlementaire stelsel. Welke moeilijkheden zich ook mogen voordoen, het parlementaire stelsel moei worden gehandhaafd en hoog gehouden. „De democratische richting, welke in ons parlementair stelsel ligt, zullen wij niet prijs geven. In de praktijk mogen er bezwaren zijn, en de praktijk moge nu niet in alle opzichten beantwoorden aan hetgeen wij wenschen, alle menschem- werk! is onvolmaakt, en wij moeten de moeilijkheden overwinnen, welke zich nü eenmaal voordoen. Het parlementaire stel sel, wat men ook daarvan moge zeggen, gaat ver boven al wat men anders zou willen voortbrengen. Al mocht het dit maal nog niet zoo zijn, wij' zullen in de toekomst weer komen tot een Regeering, die voortkomt uit en steunt op een meer derheid in het parlement, al zal die meer derheid dan wel altijd zijn een combinatie van twee of meer partijen en al zal men ten aanzien van de homogeniteit van een Ministerie dus niet zulke strenge eischen stellen als yro-eger het geval was." In het licht van deze uitspraken be zien is merkwaardig wat Mr Fock omtrent een eventueel rechtsch Kabinet opmerkte. Immers hij wees er op1, dat een samen gaan van Roomsch en Rood zeer on waarschijnlijk is te achten. En met recht. En een andere combinatie wist hjj ook niet aan te geven. Daaruit zou dus moeten volgen dat dan, temeer waar ten aanzien van de homo geniteit van een Ministerie niet zulke strenge eischen mogen worden gesteld als vroeger het geval was, een combinatie van de rechtsche partijen als natuurlijk en gewenscht werd beschouwd. Maar dat wenscht de leider van de liberale staatspartij in geen geval. Boven het behoud van het parlemen taire stelsel, gaat bijl hern het breken van het rechtsche bewind. Dat is het eerste en het voornaamste. Daaraan mag en moet tenslotte alles worden opgeofferd. Het is wel merkwaardig, dat een zoo groot man als Mr Fock de dingen zoo klein kan zien. Het suikervraagstuk te Genive. De 28ste zitting van het Economisch Comité is gisteren te Genève geopend. Dr Ernst Trendelenburg, de voorzitter, ver geleek het suikervraagstuk met het steen- kolenprobleem en merkte op, dat in beide industrieën de moeilijkheden het gevolg zijn van verstoord evenwicht tusschen pro ductie en consumptie. De consumptie van suiker neemt echter van jaar tot jaar toe, terwijl het steenkolenverbruik stationnair blijft. Het verbruik van suiker ging vóór den oorlog met -drie pet. vooruit, thans is de vermeerdering 4 pet. De meeste des kundigen zijn nu van meening, dat het verbruik de productie-overschotten binnen korten tijd zou kunnen absorbeeren, in dien gedurende enkele jaren de productie gestabiliseerd werd. Hierover zullen de producenten onder elkaar verder beraad slagen. De Volkenbond zal zich geheel bui ten deze onderhandelingen moeten hou den. Het Economisch Comité -zal in zijn Julizitting een rapport over het suiker vraagstuk uitbrengen na kennis te hebben genomen van het resultaat der bijeenkomst van -deskundigen op het gebied der beet wortelcultuur, die binnenkort zal worden gehouden en waarvoor in overleg met het internationaal land-bouwinstituut te Rome -deskundigen zullen gekozen worden uit de voornaamste produceerende landen, waar onder Nederland. Scheepsramp in de Adriatische Zee. Het Russische stoomschip „Una" is ten gevolge van den storm, -die in de Adriati sche zee woedde, op drift geraakt en tegen de rotsen van het eiland Pago geslagen. Het schip brak middendoor. De geheele hemanning, bestaande uit 37 koppen, grootendeels Russen, is omgekomen. Tot dusver zijn vijf lijken gevonden. Een nieuwigheid op diplomatiek gebied. Als attaché voor sociale aangelegen heden aan het Duitsche gezantschap te Brussel is benoemd -dr Martin Ebel. Deze zal belast zijn met het bestudeeren der Belgische sociale aangelegenheden en het volgen der sociale actie en der arbeiders beweging in dit land. Deze benoeming is ongetwijfeld een nieuwigheid op diplomatiek gebied. De Belgische socialistische bladen hopen dat de Belgische en ook andere regeeringen dit voorbeeld spoedig zullen volgen. Noodweer in Midden-Iialië. Tengevolge van het ongunstige weer, dat in Midden-Italië heerscht, zijn alle tele foonverbindingen tusschen Milaan en Ro me en tusschen Milaan en Florence ver broken. Ook het spoorwegverkeer is ver broken. Een sneltrein, -die in Milaan moest binnenloopen, is onderweg blijven steken. Verder zijn alle uit Rome naar Milaan rij dende treinen op het station Fasso tenge volge van het breken van electrische stroomleidingen blijven steken. Bom In een postkantoor. Bij het schoonmaken van de bureau's van het postkantoor te Albany vond de portier onder een tafel een doos, die er on schuldig uitzag en „aan gouverneur Roo sevelt" was geadresseerd. Toen hij de doos opraapte, ontstond daarin een sissend geluid. De portier riep een agent, die het verdachte pakket ter stond onder water stopte. Bij een onderzoek der deskundigen bleek dat het pakket een hom bevatte, voorzien van een uurwerk, om de hom na een be paalden tijd te doen ontploffen. De onrust In Brifsch-Indië. Aan de „B. Z." wordt uit Delhi gemeld, dat gisteren in de wetgevende vergadering toen de zitting geopend was en de voorzit ter opstond, om voor het vol bezette huis het woord te voeren, twee hommen zijn geworpen, waarvan er een voor den minis ter van financiën sir George Schuster te recht kwam en ontplofte. Enkele leden van de vergadering wer den gewond. De politie arresteerde twee mannen, die bommen èn revolvers bij; zich hadden. De vergaderzaal bood een verschrikke- lij'ken aanblik. Tal van afgevaardigden waren gewond en bloedden hevig. Drie re- geeringsbanken waren totaal vernield. Een rood pamflet, getiteld „Het Hin- doestaansch socialistisch republikeinsch leger" werd gelijk met de bommen de zaal in geslingerd. Korte berichten. De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer A. A. Sirks, maakt deel uit van een delegatie der internatio nale politie-commissie, die op uitnoodi- ging van den Volkenbondsraad zal deel nemen aan de internationale conferentie tot bestrijding der valsche munterij, die vandaag te Genève geopend wordt. Een groep van 50 Engelsche gym nasiasten is van Southampton over Ham burg naar Berlijn vertrokken om het be zoek van Duitsche gymnasiasten aan Lon den in Mei 1928 te beantwoorden. Aan de Dalmatische kust woedde Zondag een orkaanachtige sneeuwstorm. Vele telefoon- en telegraaflijnen werden vernield. Op de baan Agram-Split bleef een personentrein in de sneeuw steken en kon eerst na verscheidene uren worden vrijgemaakt, daar ook de hulptrein in de sneeuw was blijven steken. De Russische volkscommissaris Lit- winof is op reis naar Genève te Weenen afgestapt. Hij was vergezeld van zijn echt- genoote en secretaris en werd ontvangen door den Sowjetgezant te Weenen. De Hongaarsche politie heeft een tweetal communisten gearresteerd, die sinds de communistische revolutie reeds verscheidene jaren gevangenisstraf -heb ben uitgezeten en -die onder -de landarbei ders van de -dorpen en stadjes in de Hon gaarsche laagvlakte een wijd vertakte, ge heime organisatie hebben gesticht. Het water in het overstroomde ge bied van Tasmanië -daalt, maar de toe stand van de slachtoffers der overstroo ming blijft vreeselijk. In het enkel district van Launceston zijn 4500 menschen dak loos. Hooge Raad van Arbeid. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn dezer dagen onder lei-ding van prof. dr W. H. Nolens gehouden vergadering adviezen vastgesteld omtrent de vereenvoudiging in de organisatie van de openbare organen, belast met de uitvoering der so ciale verzekering, en omtrent het voorontwerp van een Landbouwar- b e i d s w e t. Het eerste advies heeft betrekking op het rapport, dat de commissie van deskun digen (zoogenaamde commissie-Van IJs- selsteyn) op voorstel van de Bezuinigings commissie omtrent dit onderwerp heeft uitgebracht. In dat advies heeft de Raad in de eer ste plaats stilgestaan bij de vraag, of het gewenscht is dat -de Ra-den van Ar beid min of meer hun zelfstandigheid verliezen en vervangen worden door af- deelingen van de Rijksverzekeringsbank. Een meerderheid in den Raad beant woordt deze vraag bevestigend. Eenige leden echter hebben voorbehoud gemaakt. In de eerste plaats hebben deze leden bevestigend gestemd, uitgaande van de op dit oogenhlik zeer waarschijnlijke onderstelling, dat de nieuwe Ziektewet zal worden ingevoerd in zulk een vorm, dat aan de Raden van Arbeid slechts een be scheiden taak op het gebied der ziektever zekering wordt toegedeeld. In de tweede plaats werd het voorbehoud gemaakt, dat de gereorganiseerde Rijksverzekerings bank niet een zóó machtig lichaam zal worden, dat zij aan -den groei van het naar het oordeel van de leden, die hier aan het woord waren, hetere stelsel der bedrijfs verenigingen in den weg zal staan. In de derde plaats moet de medezeggenschap van werkgevers en werknemers bij de lo cale uitvoering der verzekering, -die door de degradatie der Ra-den van Arbeid tot afdeelingen van de Rijksverzekeringsbank zal verloren gaan, worden opgevangen door de meerdere centrale zeggingsmacht dier groepen in de Commissie van Toe zicht. Wordt -dit -drievoudige voorbehoud ech ter niet gemaakt, dan beantwoordt een meerderheid in den Raad de gestelde vraag ontkennend. Bovendien spreekt een groote meerder heid als zijn oordeel uit, dat het gewenscht is, dat er aan het hoofd van de Rijksver zekeringsbank één directeur komt te staan. Boven de directie van de Rijksver zekeringsbank moet, naar de meenin-g van den Raad, een niet-amb'telijke Raad van Toezicht komen. Deze zou, naar het oor deel van een aantal leden, tevens belast kunnen worden met het toezicht op de particuliere organen, die tot het mede- uitvoeren der verplichte sociale verzeke ring worden toegelaten. Vrijwel eenstemmig acht de Hooge Raad van Arbeid een Landbouwarbeids- wet in den geest van het aanhangig ge maakte voorontwerp wenschelijk, doch hij geeft bovendien in overweging, de bescher ming ook uit te strekken tot volwassen mannen en in het voorontwerp eveneens een maximum-arbeidsduur op te nemen, mits -die regeling getroffen worde in -den geest van het advies, -dat de Hooge Raad van Arbeid in 1922 over het voorontwerp van een door minister Aalberse bij den Raad aanhangig gemaakte Landbouw- arbeidswet heeft uitgebracht. Uitvoer van vee naar België. De invoer van herkauwende dieren in België is weer toegelaten langs de tol kantoren Esschen (Station en liorp1), de Clinge (Station en Dorp), en Paal (Kem- seke). Het telefoonverkeer met Indië. Gedurende Maart zijn met Indië gevoerd 95 uitgaande en 173 inkomende gesprek ken. Van de spreekcel te Amsterdam uit zijn in totaal gevoerd met Bandoeng 15, Semarang 8, So-erahaja 38 en We-ltevrede-n 41 gesprekken. Vo-or 's Gravenhage- waren de cijlfers resp1. 27, 18, 30 en 46; voor Rotterdam 2, 6, 9 en 7 en voor Utrecht 5, 5. 7 en 4. Gemiddeld per werkdag 11 gesprekken gevoerd, tegen 10 in Februari. De ver houding van het uitgaande tost het inko mende verkeer was als 11.8. De afsluiting van de Zuiderzee. De minister van waterstaat heeft be noemd to-t vo-orzitter der commissie, welke de regeering met betrekking tot de van de betrokken provincies in verbond met de afsluiting van de Zuiderzee te vorderen bijdragen van advies zal moeten dienen, ir. J. W. Albarda, lid der Tweede Kamer, te 's Gravenhage. I Bjj de bereiding van worden geen kunstmid» delen toegepastvam daar de fjjne, origineels smaak. EEN LANDBOUW-UITVOERWET. Een sympathiek wetsontwerp. Het „H'dbl'd" noemt het een zeer sym pathiek wetsontwerp, dat thans bet de partement van Binnenl. Zaken en Land bouw -eindelijk beeft verlaten. „Het is algemeen bekend, dat onze uitvoer van land- en tuinbouwproducten buitengewoon belangrijk is en in den regel ongeveer dezelfde waarde vertegenwoor digt als die der voortbrengselen van onze nijverheid. Voor deze laatste moet echter een grooter bedrag aan grondstoffen wor den ingevoerd dan noodig is voor de bo- dem-produ-ctie. Om een enkel cijfer te noemen, bren gen wij in herinnering, dat de waarde van onze ruwe bodemproductie de laat ste jaren veilig op H/i milliard gulden per jaar gesteld kan worden. Hiervan wordt ongeveer één derde gedeelte uitgevoerd, een waarde vertegenwoordigende van on geveer 800 mil-lioen gulden. Vooral is de uitvoer van tuinbouw-voortbrengselen reusachtig toegenomen. Aan versche groenten, fruit en vroege aardappelen werd in de jaren 1926, 1927, en 1928 uitgevoerd voor een bedrag van r$sp. 60, 70 en 85 millioen gulden. Brengen wij ook de ingemaakte groenten en de vruch- tenpulp in rekening, dan komen wij voor 1928 op een bedrag van zelfs bijna 100 milli-oen gld. Vergeleken met 1927 steeg de waarde van onzen tuinbouwexport dus met 25 pCt. en in vergelijking met 1926 zelfs met ruim 40 pCt. Deze enkele -cijfers geven eenig denk beeld van de beteekenis, welke de b-o- demprodu-ctie heeft voor een land als het onze, met zijn sterk toenemende bevol king en zijn slechts klein delfstoffen- bezit. Toch is deze ontwikkeling niet van zelf gekomen. Harde arbeid op het gebied van de teelt en den afzet der producten is noodig geweest om het zoover te bren gen, en nog voortdurend bedreigen onzen export van bodemv-oortbrengselen geva- Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Een conflict in het houtbedrijf. Zjn de verdachten van den moord te Giessen-Nieuwkerk onschuldig veroor deeld? De postbegrooting voor 1929. De Hooge Raad van Arbeid .over - de vereenvoudiging der sociale verzekering en de Landbouwarbeidswet. Het Kamerlid Krijger burgemeester van Ierseke De vorstschade aan de aardappels. Buitenland. Een aanslag op gouverneur Roosevelt? Een bomaanslag op de wetgevende ver gadering van Britsch-Indië. Noodweer in midden-Italië. ren, gevaren die eerder grooter dan klei ner worden. In de laatste jaren n.l. is de mede dinging op de voornaamste internatio nale markten van bodem-voortbrengselen en met name van tuinbouw-producten niet weinig verscherpt. Verschillendelan den zijn zich gaan toeleggen op de teelt van aardappelen, groenten en fruit. Daar naast zijn andere staten, welke tot dusver tot onze beste afnemers bebooren, bezig zich zooveel mogelijk van den invoer uit den vreemde onafhankelijk te maken. Bjna al deze landen hechten groote waar de aan den goeden naa.m van het voor uitvoer of voor de binnenlandsche markt bestemde product. Om die reden hebben zij een keur op verschillende bodemvoort brengselen ingesteld. Voor zoover deze controle wordt uitgeoefend door een pri- vaatrechteljk instituut, is zij in den regel gedekt door het gezag van de regeering. Het gevolg van een en ander is, dat de markt thans veel ruimer voorzien is dan een aantal jaren geleden en de af nemers vee-1 meer keuze he-bhen dan vroeger. Vanzelfsprekend dus dat deze de voorkeur geven aan producten, afkomstig uit landen we-lke de hoogste waarborgen geven, daar ziji o-p die wijze beter kun nen voldoen aan de vraag van de ver bruikers. Want ook deze zijn veel cri- tischer geworden en stellen steeds hoo- gere eischen aan de hoedanigheid, de sorteering en de verpakking van het af te leveren product. Geen wonder dus, dat ook hier te lande rekening is gehouden met de bovenge noemde veranderingen, welke zich de laat ste jaren op het gebied van den afzet van land- e-n tuinbouwvoortbrengselen bezig zijn zich te voltrekken. De instelling van onze do-or het rijk erkende boter- en kaascontrole is alge meen bekend. Voorts kwam door samen werking tusschen het „Centraal Bureau van de Veilingen" en eenige handelaren- organisaties in den loop- van 1924 het Uitvoer-Co-ntrole-Bureau vo-or Groenten, Fruit en aardappelen, bijl verkorting U.C.B. genoemd, tot stand. Voor "bacon bestaat iets dergelijks nog niet. De leemte, dat van regeeringswege geen maatregelen genomen 'kunnen worden te gen den uitvoer van ondeugdelijke pro ducten ondeugdelijk in hoedanigheid, gewicht, sorteering of verpakking heeft zich in de kringen der tuinders en bona fide exporteurs dan ook hoe langer hoe sterker doen gevoelen. Het is dus vol komen verklaarbaar, dat in die kringen krachtige stemmen zijn op-gegaan o-m te komen to-t een wet waaraan de- minister van 'landbouw de bevoegdheid kan ont- leenen, den uitvoer te verbieden van die bodemvoortbrengselen, welke niet aan be paalde eischen beantwoorden. Aan dit verlangen heeft de minister ge volg gegeven door indiening thans van een wetsontwerp inzake „voorschriften be treffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen .of hoedanigheden van uit gevoerde voortbrengselen van het land bouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbe drijf."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1