Jubileum van de Sohool (Wostwal) te Goes. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. De Christelijke School te Goes (Westwal) herdenkt a.s. Woensdag haar 75-jarig bestaan. Hierbij een foto van het bestuur- Zittend van 1. naar r.: L. DuVekot Czn, Ds R. J. van der Veen (Voorz.), J. Lapoit. Staande van l.n.r.: J. A. Steketee, J. M. Broekstra, A. Hofstra en F. de Visser. Een foto van het personeel. Zittend van 1. naar r.Mejuffr. C. H. de Schrijver, A. A. Nederhand (hoofd), Mej. H. H. Trimpe, Mej. J. J. Donner. Staande van Ijlt.: Mej. M. M. de Jonge, J. Vreeken, M. de Borst, J. Meinderstma. Waalhaven, de luchthaven van Rot terdam, is gedurende die maand aange daan door 169 verkeersvliegtuigen en door 42 militaire. Er werden .19 spe ciale vluchten (proef- en fotovluchten) met toestellen der K.L.M. gemaakt, 371 vluchten met Pander-vliegtuigen van de Rotterdamsche Aero Club en 27 vluch ten met particuliere vliegtuigen. Het aan tal bezoekers bedroeg 4066, waarvan 94 schoolkinderen; hot aantal pleziervliegers bedroeg 39. Zilverbons. De minister van financiën maakt be kend, dat in de maand Maart b(j de Algemeene Rekenkamer zijn overgebracht 675.000 stuks onbruikbaar geworden zil verbons h f2.50 van den bij Kon. be sluit van 14 Juni 1918 bepaalden vorm. Een staking opgeheven. De staking bjj de N.V. J. A. van der Schuqt'3 Stoombootreederjj te Am sterdam behoort weer tot het verleden. Het personeel is heden op de oude voor- waardon weer aan- het werk gegaan, ter wijl door de directie is toegezegd, dat grieven binnen 14 dagen ernstig zullen worden onderzocht en als deze gegrond bljjkon te zijn, deze grieven in gunsti- gen zin opgelost zullon worden. PRINSES JULIANA NAAR INDIE? Aan het „Nieuws v. d. Dag v. N.-I." is hot volgende ontleend: „Periodiek duiken in de Nederlandsche en Indische Pers berichten op, aangaande een bezoek van prinses Juliana aan Indië. Nog zeer onlangs, bij aankomst van het Belgisch Kroonprinselijk echtpaar hier te lande, werd de verzuchting geslaakt: waaroua die wèl, maar onze eigen prin ses niet? De „Lnd. Post" weet thans weer te mel den, dat er in Nederland werkelijk over gedacht wordt, prinses Juliana een be zoek aan Nederlandsch-Indië te brengen. Zoxlra de prinses haar studie te Leiden heeft volbracht, heet het, zou er kans op zijn. En vooruitloopend daarop1, schrijft de „lnd. Post": „Doch in hoe ver verschiet de even- tueele reis dan nog moge liggen, het kan geen kwaad nu reeds hierop de aandacht te vestigen: dat dan de reis. zal moe ten geschieden met alle pracht en praal, die de Indische gemeenschap van het koloniale gebied verwacht dat een aan staande koningin steeds in het openbaar omgeeft. Niet incognito, of als zuivere studie-reis. Niet, laat het ons maar eens duidelijk zeggen, op een goedkoopje. Maar wel in alle glorie van een toekomstige vorstin over een millioenenrijik van zoo groote uitgestrektheid en zoo geweldig nationaal en internationaal belang. Men kan het hier goeddeels mee eens zijn, al deelen wij de meening van het orgaan niet, dat die reis er stellig toe zaïl bijdragen den band tusschem het vor stenhuis en de inheemschen. te verster ken." Het blad heeft zeker bedoeld: het goede, loyale deel der inheemschen, met uitzon dering van het waarlijk niet geringe con tingent der „nationalisten", oproerkraaiers en Los-van-Nederland-verdwaasden. Maar goed, we zullen hierover niet twisten. Zijn onze informaties juist, dan is wel het grootste bezwaar aan een eventueel bezoek verbonden: hoe moet de prinses naar Indië reizen? Het ligt voor de hand dat een toe komstig vorstin over een milliioe- nenrijk niet als passagiere sadja met een mailboot kan reizen, ook al stelt men luxe hutten beschikbaar. Dat zou tegen de hof-traditie zijtn. Was er nog sprake van een troons- opvolger, men zou naar het EngeJsche voorbeeld een, oorlogsschip disponibel kunnen stellen, maar voor een jonge vrouw biedt zulk een schip niet di rect alle comfort voor een lange zeereis. In Nederland heeft men zich met deze vraag ernstig bezig gehouden en wij kun nen mededeel en, dat ór plannen zijn, om gelden in te zamelen voor een Koninklijk Jacht, dat der prinses zou worden aange boden. De promotor is o.m. de heer Van Stra len van Nes, den z.g. „Koning" van Boskoop, die al geruimen tijd doende is, medewerking voor zijn plan te erlangen. Of hij daarin geslaagd is, kunnen wij niet mededeelen, maar wel weten wij, dat er aan „gewerkt" wordt. Verder zullen we rustig afwachten." Het comité voor verkeersverbeterin- gen van en naar de Zuid-HoJlandsche en Zeeuwsche Eilanden en West-Brabant en do Bond van bedrijfsautohouder3 in Ne derland hebben adressen gericht tot den minister van waterstaat, waarin zijl schrij ven, dat het hun bjj do kennisneming van het voorloopig verslag over da begrooting van het wegenfonds voor 1929 in het bijzonder getroffen heeft, dat verschei dene leden opnieuw de aandacht hebben gevestigd op de geïsoleerde positie van West-Noord-Brabant, van Goeree en Over- flakkee en van ©en groot doel van Zee la.nd, door het ontbreken van. oen be hoorlijke verbinding met, Rotterdam. Adressanten kunnen zich met de door deze Kamerleden geuite meening geheel vereonigen en verzoeken den minister dringend, de te dezer zake naar voren gebrachte wenschen zoo spoedig mogeljjk in te willigen. Middelburg. Vrijdagavond kwamen be langstellenden voor de oprichting van een Chr. Mandolinevereeniging alhier bij een in het Militair Tehuis. Namens het comité, benoemd door de afdeeling Patrimonium, welke vereeniging het initiatief genomen heeft tot oprich ting, werd het doel en verdere aangele genheden de oprichting betreffende, nader uiteengezet. Na bespreking werd tot oprichting be sloten. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. de Koning, Oostkerkplein N 117, en tot secretaris de heer R. de Jong, L. Noordstraat L ,180. Genoemde heeren zullen desgewenscht gaarne inlichtingen verstrekken aan allen, die deze wen schen over de opgerichte vereeniging. Voor aanmelding van het lidmaatschap kan men zich alsnog aan bovenstaande adressen vervoegen. Vrijdagavond hield de afd. Middel burg van het Nederl. Roode Kruis op het stadhuis haar algemeene vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek o.a., dat onder leiding van dr E. Scheps een cursus wordt gehouden tot opleiding van aspirant Roode Kruis Helpsters, waar aan een 12-tal jonge dames deelnemen. De rekening van den penningmeester sluit met een batig saldo van f 283.65V2, bij een ontvangst van f 623.591/2 en een uitgaaf van f 339.94. De heer Dr Scheps werd als bestuurs lid herkozen en nam zijn herbenoeming aan. In nog bestaande vacatures werden tot bestuursleden gekozen de heeren mr R. M. van Dusseldorp en H. Bierman, luitenant-kolonel, garnizoenscommandant. De voorzitter deelde nog mede, dat de Alg. Vergadering van het Hoofd- bestuur dit jaar te Middelburg zal worden gehouden en wel 20 Juni. De afgevaardigden worden reeds 19 Juni te Middelburg verwacht en zul len eerst 21 Juni huiswaarts keeren. Met de overige afdeelingen van het Ned. Roo de Kruis in Zeeland is samenwerking gezocht en verkregen om hen op waardige wijze in Zeeland te ontvangen. Zoodra het programma definitief is vastgesteld zal daarvan nadere médedeeling worden gedaan. f Kapelle. Eervol ontslag is aangevraagd door dhr Jacobus Glerum, directeur-vei lingmeester van de Veilingsvereen. K. B. en O. alhier. Kruiningen. Zaterdagavond had alhier een ernstig ongeluk plaats, doordat Mej. N. uit Aardenburg per fiets werd over reden door een auto, bestuurd door C. O. Dr Nieuweohuizq, voor wiens woning het ongeval plaats greep; liet haar dadelijk naar het ziekenhuis te Goes vervoeren. Het voorwiel was over de borst gegaan en bijna was het achterwiel over haar hoofd gegaan, zoodat blijkt dat de chauffeur krachtig remde en geen schuld schijnt te hebben. Nader vernemen we, dat mej. N., die hier tijdelijk bij familie gelogeerd was, haar borstkas ingedrukt isi en veel pijn lijdt. Vrijdagavond j.l. trad voor de Afd. der Geref. Vereen, voor Drankbe strijding alhier op dhr Schuitmaker uit Goes, Voorzitter van den Prov. Bond. Zijn onderwerp droeg tot titel: „Het drankvraagstuk uit sociaal oogpunt be zien". Hü beantwoordde achtereenvolgens deze vragen: „Is er wel een drankvraag stuk?" (er werd op verschillende droeve feiten gewezen). „Gaat het mij aan?" (wij, menschen, staan niet afzonderlijk in de wereld, solidariteit). „Zal matig- zijn helpen?" (neenl is inderdaad een steunen van het alcoholisme). „Wat heb ik dan te doen?" (tot heil .van mensch en maatschappij is het noodzakelijk in de gegeven, omstandigheden zich van alcoholia te onthouden). Met veel aandacht werd deze schoone rede aan gehoord. Wemei'tilnge. Loop der bevolking over Maart 1929: Ingekomen: J. Benschop Knook, van St. Maartensdijk, Kaadje C 40 b; E. A. Bouwens, van Antwerpen, van Steenbak 44; M. Verijk, van La Coruna G-panje), naar Oranjeboomstraat B 95; C van Velzen van Krabbendijke B 20 naar Oostzijde Kanaal C 53; M. L. Jansen van -chore C 18 naar Nieuwendijk C 90; E. Korstanje van Rotterdam, Matthen ess er- laan 429 b naar Nieuwendijk C 85. Vertrokken: W. v. d. Visser, van Hoo- eeweg A 35, naar Kapelle E 15; A. Kik en gezin, van Stelhoeve A 4, naar N. en St. Joosland B 52, Joh. Kareis© en gezin, van Chureeweg A 68, naar Rotterdam, Overijisselsche straat 106; Pa. Koster en gezin, van Dorpstraat B 217, naar Ier- seke, Vijverdwarsstraat A 117; H. M. Kriense-Lokker en gezin, van Domeistraat B 55, naar Goes, Geraniumstr. 2; A. T. W. de Kluis van Bierweg A 91 naar Utrecht, Leidsche Kade; J. van ElsackerKrom- been, naar Rotterdam, le Stampioen- dwarsstraat 11a. Wolfaartsdijfc. Hoe gevaarlijk de slechte gewoonte is van sommige menschen die zich zelf scheren om het scheermes op hand of ontbloot© arm z.g. aan te zet ten, ondervond hier Zaterdag de onge huwde J. van de Velde, die door dit te doen, zich zoodanig in zijn arm sneed, dat geneeskundige hulp dadelijk moest worden ingeroepen. De onvoorzichtige had veel bloedverlies. Driewegen. Zaterdag vergaderde de coöp. Boerenleenbank. De voorzitter opent de vergadering met een woord van waar- deering aan het overleden lid van den Raad van Toezicht Dr H. R. Folmer en het aftredend lid dhr C. v. Strien, die beiden tot de oprichters beboeren en veel tot den bloed der bank bijgedragen hebben. Als bestuurslid wordt het aftre dende lid, dhr J. de Muijhck, herkozen, terwijl in den Raad van Toezicht gekozen wordt in de vacature Folmer, dhr A. Fol mer, en In de vacature C. van Strien, die zich niet herkiesbaar stelt, dhr A. J. Bruggeman. Uit het verslag van den kas sier blijkt, dat het aantal leden is toe genomen van 180 tot 190, het aantal spaarbankbook] es van 360 tot 400, het aantal loop.-rék.-boekjes van 61 tot 69 en het aantal voorschotten van 60 tot 73. Het saldo winst bedroeg f 1229.62. Zoutelartde. Vrijdagavond sprak de heeT Jac. Welleman uit Krabbendijke alhier over de Iandarbeiderswet en het werkloo- zenbesluit 1917 voer de vereen. „Ge meentebelang", De voorzitter, de heer J. Verhage, open de de vergadering en deelde mede, dat de burgemeester bericht van verhindering had gezonden. De heer Welleman schetste in alge meene trekken de geschiedenis van de totstandkoming der Iandarbeiderswet en hoe een enquête uitwees, dat alle land arbeiders er prijis op stellen een stukje bouwland in eigen beheer te hebben. Het doet toch vreemd aan, dat deze wet, nu 10 jaar in werking, in sommige lands- deeJen en vooral in Zeeland, zoo weinig bekend is onder de landarbeiders zelf, die juist krachtens deze wet recht hebben op bouwland, hetzij als „plaatsje", hetzij als pachtland. Volgens na te snuffelen ge gevens is alleen te Biggekerke en Arne- muiden een half gemet grond uitgegeven, op grond van .bedoelde wet en verder heeft men in Walcheren niet aan de uit voering gedaan. Spr. zette verder uit een hoe men te werk moet gaan om een vereeniging te 'krijlgen. Vervolgens besprak de heer Welleman ook het Werkloozenbesluit 1917 en stelde eerst in het licht, dat het toch voor een gezonden werkman, met arbeidslust wel het ergst moet zijd geen werk te hebben en naar een diaconie of algemeen armbe stuur te worden verwezen. Wanneer thans da arbeider een wëkelijksche contributie betaalt en de gemeente sluit zich aan bij het Werkloozenbesluit, dan legt het Rijk en de gemeente er wat bij, het Rijk 40 en de gemeente 50 pet. De gemeente raad moet echter eerst de beslissing tot aansluiting nemen en jammer genoeg kan geen instantie hier dwingend optreden. Een geanimeerde discussie besloot den avond. f Axel. Alhier is in een door den bur gemeester uitgeschreven vergadering een comité gevormd, ten "einde feestplannen te beramen tegen den dag, waarop H. K. H. Prinses Juliana haar 20en ge boortedag hoopt te herdenken. Het co mité werd gevormd door de voorzitters der beide muziekvereenigingen „Con cor- dia" en „Hosannah" en van de zangver- een igingen „Orelio" en „Asaf", benevens van de V. V. V., terwijl nog 4 leden door stemming werden gekozen. Het bestaat alzoo uit de heeren: Den Boggende, voor zitter, Van Male, vice-voorz., A. J. Schie man en J. Lefeber, le en 2e seer., A. van Sabben en J. de Hullu, le en 2e pen- ningm., benevens J. K. Esselbrugge, P. le Feber en "E. van Rijn. Ambtshalve werd het da.gelijksch be stuur als eere-comité en de burgemees ter als eere-voorzitter aangewezen. (M. C.) Zware brand te Rotterdam. Zaterdagmorgen heeft te Rotterdam op- nieuw een zware brand gewoed. Tegen half-elf werd ontdekt, dat rook opsteeg uit een pand dat aan den Mathenesserdijk benedendijks staat. In dat piaiad, dat even als de belendend© perceelen voor afbraak bestemd is en dat reeds het eigendom van de gemeente is, is gevestigd een fouragehandel. Het pand was tot den nofc gevuld met hooi, stroo en mest. Aan de achterzijde is de brand het eerst gezien maar in zeer korten tijd heeft het vuur zich door het gebeele gebouw verspreid, zoodat reeds enkele minuten na het ontdekken van den brand het ge- heele gebouw in lichten laaie stond. Dwars tegen het gebouw, waarin de fouragehandel is gevestigd, ligt een woon huis. In dit pand woont de familie Van Meeuwen. Dadelijk nadat de brand was ontdekt zijn burgers en agenten van po litie begonnen met het ontruimen van dit huis. Men is er in geslaagd nog eien groot gedeelte van den boedel in vei ligheid te 'brengen. Aan den. anderen kant van den fouragehandel is eveneens een woonhuis. Daarin lagen eenige kinderen ziek met mazelen. Terstond is de genees kundige dienst gewaarschuwd, om de kin deren naar een ziekenhuis over te bren gen Dit bleek later evenwel niet noodig te zijn. Inmiddels was de brandweer krachtig met het blusschingswerk begonnen. In het geheel is met 10 stralen gewerkt. In een uur tijd was men het vuur geheel meester en tegen half twaalf kon de een© na de andere spuit het werk staken. Het pand is geheel uitgebrand; het dak is grootendeels doorgebrand. Uit den aard van de zaak hoeft deze brand veel belangstelling getrokken. Over de oorzaak van den brand verne men wij nog het volgende: Op de kade langs de Delfshavensch© Schie lagen en partij mest en enkele pakken hooi. Een schipper en zijn knecht waren bezig [jak ken hooi uit hun schip te lossen op den wal, vlak voor den fouragehandel. Bei den hebben bij dit werk gerookt. Men vermoedt, dat een achteloos weggowor pen eindje sigarette in het hooi terecht is gekomen en dat zoo "de brand is ont staan. De politie stelt een onderzoek in De onbewaakte overwegen Een man gedood. Vrijdagavond om streeks 7 uur werd onder Amersfoort op den onbewaakten overweg van de lijn AmersfoortApeldoorn een ongeveer 50- jarig manspersoon gedood. De man stond tusschen het tweede spoor te wachten op passeoren van den goederentrein en had goen erg in den naderen sneltrein uit Apeldoorn, die hem greep en hem een 20-tal meters voortsleepte, met den dood als gevolg. Ondanks alle onderzoek te Amersfoort is het de politie nog niet gelukt do identiteit van het slachtoffer vast te stellen. Ernstig ongeluk op een scheepswerf. Eén do ode en éen zwaar gewonde. Vrijdagavond is op scheepswerf Drewes aan het Winschoter- diep een ernstig ongeluk gebeurd. Het personeel van de werf van Wilmink was bezig een motor uit het schip te draai en met behulp van een laad mast, ■waaraan een laadboom was bevestigd. Een staaldraad knapte af, de laadboom viel om en trof een 44-jarig werkman J. de Haan, gehuwd en wonende te Gro ningen, op het hoofd. De man was ter stond dood, terwijl van den arbeider 11. Smit, eveneens gehuwd en wonende te Foxhol, de rechtervoet verpletterd werd. Een sleepboot op de Rijn gezonken. Eén d o o d e. Op den Rijn bij Crefeld zijn Vrijdag de sleepboot Möwe van de firma Gebr. Weber uit Keulen en de stoomboot Rotterdam van de Neder landsche S to om bo o treede rij, in botsing ge komen. De Möwe is gekapsijlsd en bin nen twee minuten gezonken. Van de be manning van zes kopp'en zijin vijf gered. Een stoker wordt vermist. Lichtende letters in de luc ht. Het vliegtuig, dat 'savonds re clame maakt voor een bekend margarine- merk, is Zaterdagavond voor het eerst na langen tijd weer eens boven Rotter dam geweest. Het voortschrijden van de techniek heeft het thans mogelijk ge maakt, niet alleen den naam van het artikel in lichtende letters door het lucht ruim te doen zweven, zooals dit vroeger geschiedde, maar bovendien om ook en kele hoedanigheden te prijzen. Het toe stel, of juister de reclame welke het maakte, heeft op straat veel belangstel ling getrokken. Waarschuwing. De hoofdcom missaris van politie te Rotterdam geeft het publiek in overweging, de in ver schillende dag- en weekbladen voorko mende advertentie van The Pure Silk Cy., gevestigd Stationsweg T te Rotterdam, nauwkeurig te lezen, alvorens geld of postzegels aan deze onderneming te zenden. Indien men het in de advertentie ge noemde bedrag van 45 cent aan post zegels inzendt, ontvangt men geen kou sen, zooals de gemaakte reclame zou doen vermoeden, doch slechts enkele drukwerken, waarbij een zoogenaamd,, Bewijs van Deelname". Hieraan zijn 10 coupons bevestigd, welke men moet trach ten te verkoopen voor 35 cent het stuk. Na op deze wijze f 3.50 te hebben ont vangen, komt men In aanmerking voor een paar zijden kousen, welke onder rembours van f 3.50 worden toegezonden. 19 politiemannen aangereden. Een particuliere auto, bestuurd door een chauffeur van Chineeschen landaard, is te Meester Cornelis op een troep van 22 man politie ingereden. De autobestuurder scheen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6