DE ZEEDW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Het huisje aan den zeedijk Huiduitslag Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Binnenland FEUILLETON. VAN MAANDAG 8 ARPIL 1929,, No. 158. Weinig perspectief. Naar aanleiding van de rede door Mr Fock gehouden bij de opening van de al- gemeene vergadering der liberale Staats partij schrijft het (liberale) „Handelsblad" o. m.: „Op een parlementaire regeering bestaat onder deze omstandigheden inderdaad weinig kans. Dat moest evenwel voor een partij als de liberale een reden te meer zijn om bij een gelegenheid als die van gisteren den blik verder vooruit te werpen en na te gaan hoe de zich wijzigende verhoudingen der verschillende maatschappelijke vormen een staatkundig kader zullen kunnen krij gen, dat beantwoordt aan de allereerste eischen, die het liberale beginsel stelt. Dat eischt persoonlijke, maatschappe lijke, geestelijke vrijheid voor het individu, voorzoover daardoor het recht op leven en ontwikkeling der zwakken niet wordt ge schaad. Daarvan hadden wij gaarne in deze rede iets meer en iets meer bepaalds gehoord, dan wat er valt op te maken uit de passa ge, die den klassenstrijd verwerpt en sa menwerking en overleg tusschen de maat schappelijke groepen aanbeveelt. Deze passage evenwel ware zonder in houd, wanneer men daaruit niet zou mo gen lezen blijk van het bewustzijn, dat er op dat gebied voor den liberaal bij uitstek constructief staatkundig werk is te doen. Dat geldt min of meer ook voor de op merkingen, die den vrede tusschen de vol keren raken. Een regeering en vooral de regeering van een klein land is tot actie op dit gebied uit zich zelf niet geneigd. De heer Beelaerts v. Blokland heeft ter zake van/de rechten der minder heden in den korten tijd, toen hij deel uitmaakte van den Volkenbondsraad bewezen, dat hij be seft welke gevaren den vrede kunnen be dreigen als gevolg van de -verkorting der rechten dezer minderheden. Wie gehoopt had, dat dit voor onze volksvertegenwoordiging aanleiding zou zijn geweest den minister aan te sporen tot verdere actie, kwam bedrogen uit en ook in deze rede is de toon voor ons ge voel wat al te Laodiceesch, wat al te be rustend. Een knappe speech, maar met te weinig perspectief. Wij weten na deze rede hoe laat het is. Wij hooren niet, wat'wij in de naaste toekomst zullen kunnen, zullen moeten doen om het liberale beginsel an ders te beleven dan door te verhinderen, dat anderen dwaasheden doen, die den so cialen of den volkenvrede in gevaar bren gen. Welke deuren wij dicht moeten houden heeft mr Fock ons gezegd en vooral wat hij over Indië deed opmerken verdient nauwgezette aandacht. Hier sprak mr Fock met buitengewoon groot 'gezag. Maar wij wachten nog steeds, dat ten aanzien van de binnenlandsche staatkunde een deur zal worden opengestooten, die uitzicht biedt op een doel, door hard wer ken te bereiken, een doel, dat onze fantasie bezig houdt, ons het bewustzijn geeft, dat wij bouwen aan het buis voor onze kin deren en kindskinderen". DE CRISIS IN DE SUIKERINDUSTRIE. Het voorstel-v. d. Heuvel Inzake steun- verleening. De kosten maximaal 4 mlllioen Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake het wetsvoorstel van den heer van den Heuvel c.s. tot het ver- leenen van tjjdelgken steun aan de beet wortelsuiker-industrie hier te lande, waar aan het volgende is ontleend: De voorstellers kunnen niet toegeven, dat hun voorstel onvoldoende zou zqn toegelicht. door HUGO KINGMANS. 93) o— Vroolijk verliet Lia het vertrek. 'tWas haar nog steeds onbegrijpelijk, dat Mama niet alleen toestemming had gegeven, maar tevens besloten had, zélf mee te gaan. Als Papa dat toch eens wist! Op haar kamer, elk had in dit groote pension een eigen slaapkamer, moest zij1, vóór z^ij zich. ter ruste legde, eerst eens tot zichzelf komen. Dit was een merkwaardige avond ge weest. Wat ging er nu gebeuren? Kwam daar bij Mama zulk een verandering, dat alles goed zou worden? Welke gevolgen kon dit alles hebben? Zij1 nam, der gewoonte, die zij, na den brief van dominé Meinema had aan genomen, getrouw, haar bijbeltje, om een hoofdstuk te lezen. Heel vaak las zij' over de woorden heen. Maar ditmaal had zij er alle aandacht voor. Bovendien voelde Lia, dat haar gebed inniger was; dat meer dan anders haar ziel sprak. HOOFDSTUK IX. De dienst in de kapel was, als dienst, Naar hun oordeel bestaat er een nood toestand, omdat de landbouwers voor den tegenwoordigen suikerprijs geen beetwor telen meer kunnen verbouwen en zij ook de bieten niet kunnen missen in de vruchtwisseling terwijl er ook geen andere loonende producten onmiddellijk de plaats der bieten kunnen innemen. De coöperatieve beetwortelfabriek is voorts te beschouwen als een verleng stuk van de boerderij, behoort als het ware tot den inventaris en is daaróm geheel met het landbouwbedrijf samen gegroeid. Dit stelt deze landbouwers voor de keus om óf beetwortelen te telen voor een te lagen prijs, welke haar kosten niet goed kan maken, óf hun fabrieken niet te laten werken. Van de aanbieding der Centrale Sui ker-Maatschappij, waarop in het Voor- loopig Verslag de aandacht wordt geves tigd, kan slechts door een deel van de landbouwers gebruik worden gemaakt. Dat bet aantal hectaren, met suiker bieten beteeld, in Nederland sterk is toe genomen, geldt zeker niet voor de laat ste jaren. Dat de teelt tot dusver niet sterker is ingekrompen, zegt voor de uitkomsten niet bijster „veel. Want het spreekt wel vanzelf, dat men tracht de capaciteit der fabrieken ten vólle te benutten, omdat kleine campagnes bij vrijwel gelijkblijven de onkosten uitermate schadelijk zijn. De oorzaak der bestaande moeilijkhe den ligt in een te lagen suikerprijs. Betreffende de bijstorting op de aan- deelen van coöperatieve fabrieken voor het geval deze in deconfiture zouden geraken, hebben de leden, die in het Voorloopig Verslag hierover zich uitlie ten, toch een al te eenvoudige voorstel ling. Bij een coöperatieve fabriek is dit de liquidatie van een stuk van 'tlandbou- wersbedrijf en treft bovendien gansche streken, landbouwer aan landbouwer. Het is een vergissing, wanneer som mige leden de mogelijkheid om een bete ren bietenprijs in uitzicht te stellen, schrij ven op rekening van een beter beheer bij deze fabrieken. Aannemelijker is de veronderstelling, dat zij tot deze poli tiek in staat gesteld worden door den zeer belangrijken steun, welken de Cen trale Suikermaatschappij in het buiten land ontvangt voor baar bedrijf. Met stelligheid moet de bewering wor den tegengesproken alsof de coöperatieve fabrieken onvoldoende zouden hebben af geschreven. De voorstellers beamen de opmerking van verscheidene leden, dat de voorge stelde premie het verschil tusschen sui ker-productie en consumptie niet opheft. Dat echter die premie tengevolge zou kunnen hebben, dat de teelt van suiker bieten wordt uitgebreid, is niet zeer aan nemelijk. Daarvoor toch is de voorge stelde premie in verband met den heer- schenden suikerprijs veel te gering. Dat steunverleening tot consequenties zou leiden, ook op het gebied van de handelspolitiek, die niet te aanvaarden zijn, kan moeilijk worden toegegeven, te meer, waar deze consequenties niet nader zijn aangegeven. Na de interpellatie scheen het een oogenblik, dat de suikermarkt zich ten gunste van de industrie zou wijzigen. Toen echter in het begin van dit jaar de toestand voortdurend ongunstiger werd, meenden de voorstellers met hun voorstel te moeten komen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat tengevolge van den strengen winter de voorjaarswerk zaamheden 'buitengewoon laat zijn, kan niet worden ingezien, dat het voorstel niet nog tijdig voor de campagne van dit jaar afgehandeld zou kunnen worden. Gedurende welken tijd steun naar het oordeel van de voorstellers verleend zal moeten worden, is moeilijk van te voren te zeggen. Wat de kosten betreft, die voor den Staat eventueel uit het voorstel kunnen voortvloeien, moge worden medegedeeld, Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeepdroog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. Lia slechts matig bevallen, daar zij al spoedig had begrepen, dat zij was aam geland in een Roomsch-Katholieke kerk, waar de plechtige verrichtingen boven haar bevattingsvermogen gingen. Veel liever had zij, evenals dat het geval was op grootmoeders dorp, gehad, dat een predikant een preek had ge houden, die wat tot haar zeide; waar aan zij iets had. Terwijl zij, naast haar moeder, die het niet verheelde, dat zij zuivere nieuws gierigheid aan den dag legde, de dienst volgde, hunkerde zij naar de keirk mid den in het dorp, waar dominé Meimema in klare taal, zelfs voor den meest-een- voudige begrijpelijk, het Evangelie tot za ligheid bracht Maar ondanks dat, dalalde toch in haar ziel een stemming, die haar voor dat oogenblik gelukkig maakte en haar deed vergeten, dat zij nog steeds hongerend en dorstend was, zonder ook maar eenige verzadiging te vinden Zij was zóó onder den indruk van den dienst, dat zij, terugkeerend' naar het pension, geen woord tot haar moe der sprak. Doch ook Mevrouw Van Meersma had geen lust tot spreken. Niet, omdat deze kerkgang, die voor haar niet dan een verzetje was geweest, invloed op haar denken had uitgeoefend, maar omdat zij er weer over tobde, dat ook de mor- genpost geen brief uit Utrecht, vail Annie, dat een normale suikerproductie in ons land 275.000 ton bedraagt. Mocht het voorstel derhalve volledig effect sortee- ren en de teelt zich op het bestaande peil bandhaven wat niet waarschijn lijk is dan zou daarmede dus een bedrag van rond 4 millioen zijn gemoeid, indien althans de maximale premie van f 1.50 verleend moet worden. NOG EENS DE UTRECHTSCHE PUBLICATIES. Een onparfijidlg onderzoek gevraagd. De geschiedenis der valsche Belgische documenten is nog niet uit. Dr P. H. Ritter Jr van het „Utr. Dag blad" acht het n.l. noodig in een open brief gericht tot den voorzitter van den ministerraad, dezen een onpartijdig on derzoek te vragen naar de juistheid van twee verklaringen in deze zaak afgelegd. Die verklaringen zijn: lo. die van den beer Van Beuningen in de „N. R. C." van 4 Maart j.I. „Ik kan U ten stelligste verklaren, dat ik nóch direct, noch indirect iets te maken heb gehad met de publicatie in bet „Utrechtsch Dagblad".1 „ik heb er part noch deel aan." En op de vraag: Hoe verklaart U de publicatie? „Daar heb ik geen verklaring voor." 2o. De verklaring van de regeering (Hand. pag. 477, 1): „De rol van den beer Van Beuningen was "hiermede (met den aankoop) „afge- loopen". De heer Van Beuningen heeft in deze zaak, naar de vaste overtuiging van de regeering niet anders gehandeld dan hij als goed staatsburger meende te moeten handelen en heeft met de latere publicatie niets te maken gehad. Aan an deren dan de regeering heeft hij van die stukken geen inzage verleend." Van de hierboven aangehaalde verkla ringen zegt de heer Ritter, dat zij beiden pertinente onwaarheden zijn. Hij gelooft, niet, dat de regeering bij nadere overwe ging de juistheid van haar verklaring zal volhouden. Mocht dat wel zoo zijn, dan vraagt dr Ritter een onderzoek door een commissie van drie onpartijdige hoog staande mannen, één door de regeering, één door hem, de derde door de beide anderen aan te wijzen. Hij noemt de waarheid op dit punt den nog ontbreken- den sleutel tot het begrip van de geschie denis der publicatie. Prinses Juliana. Prinses Juliana, die, na het vertrek van de Koningin naar Het Looi, nog enkele dagen gelogeerd heeft bij de Koningin- Moeder, is Zaterdagavond per Staatsspoor te 6 u. 35 min. naar Het Loo vertrokken, waar zij tot aan het einde der universi- teits-vacantie blijven zal. De Tabakswet. Het Tweede Kamerlid de heer Staal man heeft den min. van Financiën de volgende vragen gesteld Heeft de minister kennis genomen van de verslagen van zittingen der arr.-recht- bank te Amsterdam, kort geleden gehou den, waarin een aantal overtredingen der Tabakswet, waarvan verschillende reed3 begaan in 1925 en 1926, berecht wer den en waarbij overtreders van soms zeer onbelangrijke vergrijpen boeten opgelegd moesten worden van minimaal f 100 voor elke .overtreding, waarbij de rechtbank bepaalde, dat elke geldboete vervangen zou worden door één dag hechtenis? Meent de minister niet, dat deze strafver volgingen ten duidelijkste hebben aange toond dat, voor het geval niet het systeem dezer 'belastingheffing op tahak geheel gewijzigd wordt, toch de strafbepalingen dezer wet dringend herziening eischen en dat de toepassing dezer wet van de zijde der ambtenaren, met het toezicht op de naleving er van belast, veel soepeler behoort te geschieden dan thans blijkbaar had gebracht, zoodat daalr op het doerp des Zondags slechts één bestelling was, zij wachten moest, mogelijk ook wel te vergeefs, tot den volgenden morgen: Zjj voelde zich, zonder dat zij daarvoor een bepaalde verklaring vinden kon, angstig te moede. De houding van Annie, de laatste dagen voor haar vertrek uit Utrecht, beviel haar niet. En dan haar oogenl Het was haar, of die haar vol verwijt hadden aangestaard en gezegd- gij hebt mij in dit beiliooze huwelijk gedreven; ik heb toegestemd, maar gjj zrjt de hoofdschuldige; gij hebt mijl er toe aangezet. Maar dan glimlachte Movtouw Van Meersma weer: och, kom, wat haalde rij zich toch een muizenissen in het hoofd; als er werkelijk iets bizonders was, dan zou Annie, die toch waarlijk niet op haar mondje gevallen was, wel gesproken hebben en haar met verwijten, hebben overladen. Doch niets van dat alles was geschied. Annie had zelfs tra nen in de oogen gehad, toen zij afscheid nam voor het dneweeksclie verblijf in Beieren. Komaan, zij moest verstandiger zijn. Wie weet, of Alex, die Donderdag komen zou, om hier ook een weekje te vertoeven, goede berichten zou meebren gen I 'tWas 'toch eigenlijk dwaas, zoo te loopen piekeren. Ondanks het feit evenwel, dat zij zich zelf moed insprak, was het haar, of een loodzware last op haar drukte, die zij wel - het geval is, alsook dat de berechting de zer overtredingen sneller moet plaats vin den? De wijziging van de Ziektewet. De „Ned. Werkgever" orgaan van het Verb, van Ned. Werkgevers, schrijft, dat werkgevers het door de 'Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet aanvaarden, ondanks ernstige principiëele bedenkingen. Geen differentiatie is toegelaten van jongere arbeiders, doordat door de verwerping van het amendement-van Gijn de moge lijkheid is nitgesloten, dat voor die ar beiders een lager ziekengeld wordt be paald dan voor anderen. In de tweede plaats is besloten om 4 per duizend van het verzekerd loonbedrag als extra-bij drage aan het prophylaxefonds van de werkgevers te eischen ten behoeve van de ziekteverzorging; een nieuwe zware last. Doch resumeerende, zegt het orgaan De politiek heeft nu lang genoeg met dit arbeidersbelang gesold; het wordt tijd, dat daarmede niet langer politieke winst kan worden behaald. Wij hebben een andere opvatting van algemeen belang dan degenen, die zich zoo lang en met zooveel genoegen met dit politieke spel letje onledig hebben gehouden. Wij wil len niet, dat ons parlement op dit ter rein nog langer den arbeiders steen en geeft voor brood. En daarbij willen wij toonen, dat "de werkgevers bereid zijn zich voor een behoorlijke wettelijke ziek te-verzekering der arbeiders evenzeer of fers te getroosten als zij dit reeds jaren in hun overgroote meerderheid voor de ziekengeld uitkeering aan hun arbeiders geheel vrijwillig hebben gedaan. Waarborgen van hoedanigheid van uit gevoerde landbouwproducten. Ingediend is thans het aangekondigde wetsontwerp, houdende voorschriften be treffende digenschappen of hoedanigheid van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivel bedrijf. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw zet in de memorie van toelichting uiteen, dat de uitvoer van landbouwproducten een van de machtige pijlers is, waarop onze volkswelvaart rast. Met de erkenning daarvan komt tevens vast te staan, de verplichting om dezjen uitvoer, waar noodig, te beveiligen tegen de gevaren, welke van verschillende zijL den dreigen. Die gevaren laten zich in groote trekken in vier groepen verdoelen. In de eerste plaats openbaart zich in de landen, waarheen onze export-artikelen een weg vinden, een steeds groeiende neiging, om zich van den uitvoer uit den vreemde onafhankelijk te maken. Voorts worden' er in het buitenland in voerverboden uitgevaardigd, welke den laatsten tijd in aantal zeer zijn toegeno men. Niet minder beïnvloeden de uitvoer- reglementeeringen van onze internationale concurrenten onzen export, al raken zij1 deze niet rechtstreeks. Tenslotte 'doet zich nog een gevaar kennen, dat uit het eigen land den uitvoer beloert. Bedoeld wordt hier het "betreu renswaardige, maar niettemin zich voor doende feit, dat sommige producenten en handelaren zich niet ontzien om terwille van een tijdelijk persoonlijk voordeel met voorbijgaan van het algemeen belang, dat in het bewaren van een na jaren ver kregen vertrouwen is gelegen, waren aan de buitenlandsche markt te brengen, die in eenig opzicht den toets der critiek niet kunnen doorstaan. Na een opsomming van reeds toege paste middelen om den uitvoer tegen deze gevaren te verdedigen, betoogt de mi nister, dat binnen afzienbaren tijd op ver schillende onderdeelen van den uitvoer van landbouwproducten regelingen moe ten worden getroffen, .welke hetzij' naar het voorbeeld van de boter- en kaas- contróle, zullen berusten op de uitgifte van een rijksmerk als bewqjs, dat de waar aan zekere vereischten voldoet, of van bepaalde "hoedanigheid is, hetzjj' zullen bestaan uit een regeling van den uitvoer zonder uitreiking van een merk, eveneens tot opvoering van de qualiteit van het uit gevoerde product. Tot dat doel strekt het ontwerp, waarin van zich afzetten wilde, maar dat niet kon. Zonder dat tusschen moeder en doch ter één woord was gewisseld, zij bemerk ten het beiden niet, vervuld als ieder was met eigen gedachten, naderden zij bet pension, een prachtig gebouw, dat naar alle kanten vrij uitzicht had en bij toeris ten bekend stond als een eerste klasse ge legenheid, waarom bet reisbureau Linde- mann te Utrecht het dan ook den architect aanbevolen had. Juist op het moment, dat zij het tot het terras toegang gevende hek wilden bin nengaan, peddelde een brievenbesteller voorbij, die zich spoedde naar het pension. „Nu een brievenbesteller?" vroeg Lia. „Alsals er maar niets bizonders is met Annie," hijgde Mevrouw Van Meersma „Het kon wel eens een telegram zijn." „Maak u toch niet bezorgd, Mama. U weet, Annie is geen schrijfster. Toen zij met Theo op reis was, kwam er immers ook zoo goed als niets van haar Mevrouw Van Meersma gaf geen ant woord, maar liep gejaagd in de richting van de serre, waar de eigenaar van het pension stond, een 'brief in de hand. De besteller verdween even spoedig als bij ge komen was. „Mevrouw, er is zoo juist een expresse, brief voor u bezorgd," zeide de man, bet epistel overreikend. Meteen zag hij, hoe bleek de pensiongaste werd, zoodat hij haar hoffelijk een stoel aanbood. „Gaat u zitten, Mevrouw. Ik hoop niet, getracht is, het geheele gebied van den landbouwexport te bestrijken. De gedach te is daarin ontwikkeld om in het leven te roepen een algemeene wet, welke aan de regeering de noodige hevoegdhedien geeft om, ingeval van wenschelijk geachte inmenging aanstonds de noodige wette lijke stappen te doen. Het ontwerp bepaalt zich dan ook tot algemeene voorzienin gen, welke bij de organieke regelingen, voor zooveel noodig kunnen worden aan gevuld. Opgenomen is een bepaling, welke waarborgt, dat steeds overleg met be langhebbenden zal worden gepleegd. Als vorm is gekozen de wijze van wet geving geljjk die bekend is van de plan- tenziektenwet: een alg. maatregel van be stuur regelt de materie op grond van de onderhavige wetsbepalingen en wordt'bin nen korten tijd gevolgd door een ontwerp van wet, waarin dezelfde materie is be handeld. De sedert verscheidene jaren geldende bepalingen voor den uitvoer van boter en kaas zijn in het onderhavige ontwerp overgenomen. Voorts is in het ontwerp een qualiteits- contróle-regeling van uit te voeren vleeschwaren, in het bijzonder van bacon, een plaats ingeruimd, teneinde aanstonds, wanneer het ontwerp kracht van wet zal hebben verkregen op dit terrein een contröle in werking te kunnen stellen, welke op definitieve voorschriften is ge baseerd. Daarbij is tevens de mogelijkheid geopend om zoodanige maatregelen te nemen ten aanzien van andere soorten gezouten varkensvleesch dan bacon. Naast boter en kaas kunnen wat de contróle met ryksmerk betreft b.v- gecondenseerde melk, melkpoeder en blokmelk, en voorts nader aan te wijzen groenten, vrachten en aardappelen, vleesch, eieren, producten van het kwee- kersbedrijf, al naar de behoefte daaraan opkomt, onder de regeling worden be trokken. De redactie der artikelen van het ont werp is zoo ruim gesteld, dat daaronder zoowel een garantiemerk als een kwali teitsmerk kan vallen. Spoorwegpersoneel. Door de drie organisaties van Spoor wegpersoneel zal op Woensdag 10 April des middags om 1.15 uur te 's Graven- hage, in da. Tuinzaal van den Dieren tuin een besturencongres worden gehou den ter bespreking van het pensioen- vraagstuk voor het personeel der inter communale tramwegen. Het verstrekken van entstof. Op vragen van het Tweede Kamer lid Kersten: Kan uwe excellentie mededeelen, hoe veel porties enstof (voor vaccinatie tegen pokken) zijn afgeleverd a. in de tweede helft van 1927; b. in het laatste halfjaar van 1928? Is de minister bereid te doen nagaan te publiceeren hoeveel inentingen over de genoemde tijdperken werkelijk zijn verricht? heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord: Het aantal porties entstof, welke in de tweede helft van 1927 en in de tweede helft van 1928 zijn afgeleverd, is bekend uit de opgaven, welke sedert het begin van 1928 maandelijks 'in de Nederlandsche Staatscourant verschijnen. Daaruit blijkt, dat in de tweede helft van 1927 werden afgeleverd 97.120 porties entstof en in de tweede helft van 1928 53.263 porties. Aan een opgave, hoeveel inentingen in de laatste jaren zijn verricht, wordt reeds gedurende eenigen tijd gearbeid. Het resultaat van dit onderzoek zal wor den bekendgemaakt in de eerstvolgende Verslagen en mededeelingen betreffende de volksgezondheid. Luchtverkeer gedurende Maart. Schiphol, de luchthaven van Amster dam, is gedurende Maart aangedaan door 323 vliegtuigen van het regelmatige bur- gerluchtverkeer en door 175 militair© vliegtuigen van leger en marine. Er .ar riveerden en vertrokken 41 extra vlieg tuigen Voorts werd een aantal proef- en rondvluchten gemaakt. Het aantal ple- ziervluchten bedroeg 58. dat u ongunstige berichten hebt ontvan gen." De eigenaar verdween naar binnen. „Een expresse brief van Papa," zeide Mevrouw Van Meersma met angst in haar stem. 't Was, of ik een voorgevoel van iets ernstigs had." Bevend scheurde zij' het couvert open, terwijl nu-ook bij Lia alle kleur van bet gezicht verdwenen was. Onafgebroken staarden haar oogen op haar moeder, die haastig haar blik over de weinige letters glijden liet. „Wij moeten vandaag nog naar huis. Het is niet goed met Annie," steunde Me vrouw Van Meersma. „Geef mij eau de cologne, Lia. Ik word zoo naar." Lia, angstig nu en met een hulpeloozen blik in de oogen, voldeed onmiddellijk aan het verzoek, zoodat haar moeder weldra iets bijkwam en weer den brief lezen kon. „Wat is er met Annie, Mama?" „Papa schrijft het niet. Hier, lees maar." Het briefje van den architect was slechts kort en blijkbaar haastig geschreven. Hij meldde, dat hij het geraden vond, dat zij naar huis kwamen. Annie had met Theo een scène gehad, zoodat zij wat over stuur was. Ongerust behoefden zij zich niet te maken, maar, gezien de omstandig heden en ook, omdat opspraak vermeden moest worden, was het verstandiger, dat het verblijf in Beieren werd afgebroken. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5