Een staking In 'het Zaansohe houtbedrijf. Bijzondere schoten en pensioenwet. Neder!. Tulnbouwraad. ANTWERPEN BLIJFT EEN KANAAL NAAR DEN MOERDIJK EISCHEN. Bet blad segt zelfs, dat „de wüza waar Uit de Provincie. Motorclub „Zeeland". Goes. De Emmabloem-collecte bracht op netto f278.60, dat is f35 meer dan het vorige jaar. Hartelijk dank aan allen, die tot dit mooie resultaat meewerkten. Domburg. Daar men alhier reeds lang het plan heeft opgevat om een vereeni- gingsgebouw te stichten, voor de te hou den wekelijksche repetities der muziek- en zangvereenigingen is men daarmede zoo ver gevorderd, dat thans een ge bouwtje is verrezen. Het comité, dat zich met het inzamelen van gelden tot dek king der kosten hiervoor heeft belast, mocht van velen geldelijken steun ont vangen. Evenwel beschikt men nog niet, over voldoende middelen, om de geheele kosten te kunnen voldoen. Als gevolg hiervan heeft het comité besloten eerst- (laags ©ea bazaar te boudea. Daarbjj sul St. Laurens. Bevolking over Maart '29. Ingekomen: M. Verhage en gezin, z.b. A 62a uit Serooskerke; J. Boot en gezin, reiziger, B 168b uit Zaandam; C. Me- liefste, landb. knecht A 83 uit Seroos kerke. Souburg. Vrydag vergaderde de ge meenteraad. Afwezig: de heer de Pagter. land dagelijks 5 diensten in beide rich tingen uitgevoerd en tusschen Parijs en Nederland 3 diensten. Aansluitingen wor den verkregen op Scandinavië, Bazel, Zü- rich, Weenen, Boedapest, Danzig, Ko ningsbergen, Frankfort, Münchea en voorts op Berlijn, Praag, Essen, Cassel en Mariënbad. De dienst op Zwitserland, welke de K.L.M. samen met de Zwitsersche maat schappij Balair exploiteert, wordt 6 Mei horvat. De locale lijn op Hamburg en Bremen wordt met do Deutsche Luft Han- sa den geheelen zomer geëxploiteerd, evenals de Scandinavische lijn, welke de K.L.M. en de Zweedsche My. A.B.A. sa men in bedrijf hebben. Van belaag is, dat voor .de eerste maal tusschen Londen en Nederland avond diensten zullen worden uitgevoerd, in bei de richtingen vertrekkend om 18 uur. De driemotorige vliegtuigen, bestemd voor den dienst op Indië, .welke begin September met een vertrek om de 14 dagen zal worden hervat, zullen zooveel mogelijk vóór dien tijd in het Europeesch bedrijf worden gebezigd. Verwacht wordt, dat met September 1931 een geregelde wekelijksche dienst op Indië zal kunnen worden onderhou den, waartoe 10 vliegtuigen F, K met 3 Jupiter-motoren van 450 P.K. in ge bruik zullen worden genomen, welke be halve 'n aanzienlijke voorraad benzine en andere benoodigdheden, 600 K.G. post zullen kunnen medenemen, terwijl dan nog voor vier passagiers een ruime plaats in de kajuit zal zijn. Te Zaandam is Zaterdag in het hout bedrijf een staking uitgebroken. De arbeiders, wier loonen de laatste jaren belangrijk werden verminderd, vra gen voor alle vakken een verhooging van het weekloon met f 1.75. De vacantie wil men uitgebreid zien met een halven dag, waardoor zy een volle week wordt, ter wijl men een toelage van een halve week loon vraagt. Het overwerkpercen- tage moet verbeterd worden. Zij vragen voor do eerste twee uur 25 pCt. (thans voor de eerste $ier uur 10 pCt.), voor de verdere uren 50 pCt. (thans 20 pCt.) en voor nacht- en Zondagsarbeid 100 pCt. De arbeidsdag in de houtbedrijven kan nog steeds belangrijk meer dan 8Vs uur bedragen, daar er in het contract een be paling staat, die de gemiddelde 48- urige werkweek mogelijk maakt. Dat be- teekent, dat des zomers langer dan des winters gewerkt kan worden. Deze be paling willen de arbeiders uit het con tract lichten. Bovendien stellen zy den eisch, dat geen overwerkvergunning zal worden aangevraagd, voordat daarover met de organisaties is gesproken. De Tweede Kamer. In de vergadering der Tweede Kamer op Dinsdag 16 April e.k. te één uur is aan de orde: Trekking der Af deelingen en regeling van werkzaamheden. De voorzitter zal aan de Kamer voor stellen: in deze vergadering een aan vang te maken met de beraadslaging o.a. over: Wetsontwerp 'herziening van de finan cieels verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der 'Gemeentewet. De eindstemming over het wetsont werp tot wijziging der Ziektewet te doen plaats hebben op Woensdag 17 April a.s. by den aanvang der vergadering. Voorts behoudt de voorzitter zich voor een voorstel om deze lijst aan te vullen, hetzij door invoeging of toevoeging met eenige andere ontwerpen1, waaronder: het voorstel van wet van den heer van den Heuvel c.s. tot het verleenen van tydelrjken steun aan de beetwortelsuiker industrie hier te lande; het wetsontwerp "begrooting van in komsten en uitgaven van het Wegen fonds voor 1929; de wetsontwerpen begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1929; wijziging van het Ilde hoofdstuk deT Rijksbegrooting voor 1929 (uitkeering Zuiderzeefonds); indien die ontwerpen inmiddels voor openbare behandeling gereed mochten komen. Het Tweede Kamerlid mej. Westermaa heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd: lo. Is het den minister bekend, dat door de besturen van bijzondere scholen over het tweede halfjaar van 1922 voor het personeel dier scholen bijdragen in het Pensioenfonds zijn gestort, verschul digd volgens de bepailiagen van de Pen sioenwet 1922, terwijl door deze school besturen, volgens de Lager-onderwijs wet 1920, reeds over het geheele jaar 1922 pensioenbijdragen waren betaald? 2o. Zoo ja, acht de minister het dan niet onbillijk, dat van deze besturen over een halfjaar dubbele pensioenbijdragen zijn gevorderd? 3o. Is de minister niet van meening, dat restitutie van het volgens de Lager-on- derwijswet 1920 te veel gestorte over de tweede helft van 1922 behoort plaats te hebben? In- en doorvoer van kippen- en eenden eieren. In de memorie vau antwoord nopens het wetsontwerp, houdende bepalingen be treffende den in- en doorvoer van kippen en eendeneieren, merkt de regeering op, dat de noodzakelijkheid van onmiddellijke invoering van den door de regeering voor gestelden maatregel, niet berust op de overweging, dat de Nederlandsche expor teurs zonder dien maatregel niet naar Groot-Brittannië wouden kunnen uitvoe ren. De medewerking van de regeering hebben zij daarbij niet noodig, wel acht de regeering zich geroepen, om den bona fide handel in bescherming te nemen tegen praktijken, die, naar stellige ver wachting ook in kringen van belangheb benden, na het inwerkingtreden van de Engelsche voorschriften voor dien han del en voor den naam van het Neder- landsch product een ernstig dreigend ge vaar kunnen opleveren. Dat de regeering ten onrechte verband zoude hebben gelegd tusschen de Engel sche maatregelen en die, welke den goe den naam van de Nederlandsche eieren op de buitenlandsche markt helpen hoog hou den, kan niet worden toegegeven. De regeering stemt geheel in met de opmerking, dat in het belang van de pluimveehouderij en in dat van de ge bruikers van eieren een volledige uitvoer- voorziening gewenscht is. De regeoring is daarvan dermate doordrongen, dat thans ook een wetsontwerp, hetwelk zoo danige voorziening mogelijk beoogt te ma ken, de Kamer heeft bereikt. Maar daar naast kan aan wat zooeven genoemd werd een negatieve voorziening het be staansrecht niet worden ontzegd. Inte gendeel, zonder zulk een voorziening zou de een afdoende uitvoervoorziening niet in practijk zijn te brengen. Is van invoer van ongestempelde eieren een hoogst ernstig gevaar te duchten, bovendien wijst de statistiek uit, dat, naar globale schatting, de Nederlandsche pro ductie voor uitvoer den invoer tienmaal overtreft, welk feit, mede in aanmerking genomen, dat bij de eierproductie de land bouwbevolking in breede lagen betrok ken is, terwijl bij dén van de productie afgescheiden eierhandel een naar verhou ding slechts kleine bevolkingsgroep be lang heeft, niet uit het oog verloren mag worden bij het wegen van voor- en na doelen van de voorgestelde voorschriften. Maar daarnaast betwijfelt de regeering ern stig, of de belangen van den bona-fide handel door de voorgestelde bepalingen wel geschaad kunnen worden. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht heeft de Groep Veilingsvereenigingen uit den Nederlamdschen Tulnbouwraad haar algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer F. V. Valstar, van Naaldwijk sprak een openingswoord, waarin hij er op wees, dat de gezamen lijke veilingsvereenigingen in hoe ver schillende geledingen zij zich ook toonen, één lijn trekken op het gebied van den afzet. De geweldige stijging van den lande- lijken omzet in het tuinbouwbedrijf, welke nog steeds toeneemt, is niet een gevolg van hoogere prijzen, maar van de snelle uitbreiding, welke voor zoover het geen natuurlijke uitbreiding is, doch een kunst matige, veel gevaar oplevert, in het bij zonder voor dien kunstmatig in het leven geroepen tuinbouw. Het is een verkeerd "begrip, dat de werkloosheid in den landbouw zou kun nen worden opgeheven door een zich steeds meer richten tot de beoefening van den tuinbouw. De reclame hiervoor door verschillende plattelands-burgemees ters gemaakt, is niet goed te keuren. Als van zeer groot belang moet de af zet naar het buitenland worden be schouwd. Hiervoor is practische en groot opgezette reclame noodig, waarbij de han del hy een goeden gang van zaken, in volle overeenstemming met den tuinbouw zal hebben saam te werken. Een alge meene, onpersoonlijke reclame voor den Nederlandschen tuinbouw zal meer be drijfszekerheid geven. Een ruimer afzet gebied zal n.l. stabieler prijzen brengen. De contróle op het product vraagt speci ale aandacht. Tegen de vrijbuiters, die zich aan geen contröle storen, moet front worden gemaakt. Het jaarverslag van den secretaris over 1928 werd goedgekeurd evenals het fi nancieel verslag. De volgende motie werd aangenomen: De algemeene vergadering, overtuigd, dat de reclame zooals die tot nu toe in binnenland en buitenland is gevoerd, den afzet onzer producten levendig heeft be vorderd van meening, dat zij in ver band met de steeds voortgaande uitbrei ding van den Nederl. Tuinbouw en met de voortdurend scherper wordende con currentie van den buitenlandschen tuin bouw op veel ruimer schaal en krachtig moet worden voortgezet besluit de bijdrage der aangesloten vereenigingen in de kosten der in 1929 te voeren reclame te bepalen op 1/20 pCt. van den 'omzet over 1928. Eveneens werd aangenomen een voor- stel-Deventer, luidende: De algemeene vergadering enz. drage het centraal bu reau der veilingen op te overwegen op welke wijze in het belang van onze groen ten- en fruitteelt zooveel en zoo spoedig mogelijk profijt zij te trekken van een aanhangig wetsontwerp waarbij de regee ring het recht zou verkrijgen bij algemeene maatregel van bestuur den uitvoer van bepaalde land- en tuinbouwproducten, die niet aan bepaalde met name te noemen eischen voldoen, te verbieden, adviseert het centraal bureau reeds nu na te gaan welke maatregelen van bestuur, na aanne ming van de wet, moeten worden getrof fen, speciaal in verband met het fruit. In een artikel over „Het kanaal naar den Moerdijk" zegt da Prusselsche Stan daard, dat „al wat van Nederlandsche zijde is aangeboden in .plaats van het „verworpen" Moerdijkkanaal in geenen deele kan aangezien worden als een op lossing van deze voor Antwerpen zoo be langrijke verkeerskweatie". op de kanaalkwestie sinds de besprekin gen van den heer Van Konijnenburg van Nederlandsche zijde is aangepakt, hier (in België) den indruk heeft gevestigd, dat het Nederland met zijn voorstellen geen ernst is". Het blad van den burgemeester van Antwerpen vraagt een Kanaal, dat aan de volgende eischen voldoet: „le dat 'de vaarweg veilig en gemakkelijk weze; 2e. dat het tracé voldoende recht- streeksch worde getrokken; 3e. dat de nieuwe vaarweg in ver binding kan gebracht worden met de haven van Antwerpen zonder dat de sche pen genoodzaakt worden in de Wester- Schelde te komen, waar ze weer in het vaarwater der zeeschepen zouden gerar ken; 4e. dat het nieuwe kanaal voldoende dicht bjj het Hollandsch Diep uitmonde, om de gevaarlijke wateren te vermijden. Dus oostelijk van Willemstad." Het blad is met zichzelf in tegenspraak, waar het eerst zegt: „Nederland wil het tracé niet laten loopen buiten de geografi sche grenzen der scheidingsregeling van 1839, dus niet buiten de grens der tus- schenwateren" en daarna, dat „de Neder landsche minister van Buitenlandsche Za ken en met hem meer dan een orgaan der Nederlandsche pers niet pedant wenscht vast te houden aan de historische scheids regeling en de historische, tusschenwate- ren. Aan het slot van het artikel zegt de Standaard „Herhaalde malen is hier reeds gezegd, dat we een onderling akkoord boven een internationalisatie kwestie verkiezen, al zouden we het meeste vertrouwen stel len m het oordeel van Europa, dat ter oor zake van Nederland's stugheid eens mocht ingeroepen worden." Op 4 Mei a.e. zal het kampioenschap verreden worden voor Automobilisten en Motorrijders van bovengenoemde Vereeni- ging, waarvoor twee bekers worden uitge loofd. De rit, welke plm. 300 K.M. lang is, loopt uitsluitend over verharde we gen, dus geen der deelnemers, mits hij rijder is, behoeft bang te zyn, dat zijn machine stuk wordt gereden. Verdere bij zonderheden volgen nader. Benoemd. Tot buitengewoon op zichter bij den rijkswaterstaat in het ar rondissement Almelo is benoemd de heei J. C. C. Smallegange te Nieuwerkerk, voordien in gelijke betrekking te Vlissin- gen; tot waterbouwkundig opzichter by de gemeentewerken te Haarlem is aange steld de heer L. M. van Damme, geboren te Kortgene, thans opzichter-teekenaar aan het waterschap „De Regge" te Al melo. Middelburg. Zooals in ons nummer van Zaterdag werd geannonceerd, zal de Chr. Zangvereeniging Soli Deo Gloria alhier a.s. Woensdagavond in de concert- en gehoorzaal haar uitvoering, die aanvan kelijk op 6 Maart was bepaald, maar toen door ziekte van den directeur moest wor den uitgesteld, geven. Gaarne wekken wij tot druk bezoek op. In den afgeloopen nacht had te Mid delburg eetn vechtpartij plaats in de om geving van de Winterstraat. De politie, die ter plaatse kwam, ondervond tegen werking en een agent liep enkele klap pen op. Tegen hem, die den agent sloeg, is proces-verbaal opgemaakt. Vlissingen. Hedennacht werd veel leven gehoord in de omgeving van de Bree- waterstraat te Vlissingen. De politie vond op straat een man liggen, die verklaarde bij een ruzie mishandeld en beroofd te zyü. De politie stelt een nader onder zoek in. Zaterdagmiddag heeft hier een auto» aanryding plaats gehad, die gelukkig nog vrij goed is afgeloopen. Een zoon van den heer T. kwam van de Groote Marki en wilde de Opril inrijden toen "hij plot seling een vrachtauto voor zich zag. Hij trachtte door snel te zwenken een aan rijding te voorkomen, maar kwam daarbij' tegen een lantaarnpaal terecht, waar- doop toch een botsing plaats had, waar bij de fiets totaal vernield werd. De be rijder kwam met een aantal schrammen en (ontvellingen vrij'. Nader vernemen wyl nog, dat het on- Igeluk moet worden geweten aan het feit dat er ter plaatse een bord stond met „afgesloten rijweg", terwijl de bedoeling ■blijkbaar was aan te geven dat deze Opril slechts in één richting mag wor den bereden. Een meer duidelijke aanwijzing zou ze ker de veiligheid bevorderen. lerseke. Het driejarig dochtertje van den heer J. Stobbelaar had het ongeluk, zich ernstig te branden door een omval lende ketel koffie. Zondagmorgen is het kind aan de gevolgen overleden. len de muziek, zangvereenigingen en de mandoline-club bunne medewerking ver leenen. Vertrokken: M. de Keyzer, geb. de Rid der en kind, z. ber., van B 130 naar Vlis- nen; F. J. de Visser, dienstbode van 58 n. Breskens; C. Paasenier, dienst bode van B 145 naar Koudekerke. De geloofsbrieven van het nieuw be noemd raadslid, de heer Goedbloed, wor den onderzocht en in orde bevonden en tot toelating besloten. De heer Goedbloed legt daarna in han den van den voorzitter de belofte af, en wordt door den voorzitter gelukge- wenscht. Naar aanleiding van het Jaarverslag van de commissie der Brandweer zegt dhr Janssen met voldoening dit te hebben gelezen. Spr. juicht 't toe, dat de bezuiniging niet de instemming heeft van de commissie. Spr. geeft in over weging bij de e.v. begrooting wat milder te zijn. De heer J o b s e vindt de bezuiniging eerder te gering. De motorbrandspuit kan toch niet veel uitrichten als er geen wa ter is. Bovendien eischt die motorbrand spuit deskundige bediening; er is hier hoogst zelden brand, en als er brand is, dan kan men allen zorgen voor het belendende perceel. De beer Cysouw zal ook nimmer stemmen voor een stoombrandspuit hij betreurt de houding van den heer Jans sen, en noemt 'tlaag, nu- weer op die bezuiniging terug te komen. De heer Suurmond zegt, dat het verslag der commissie er anders had uit gezien, als hy tegenwoordig was geweest, doch hy was verhinderd. 'tGaat hier niet zoozeer over de motorbrandspuit, doch over de door spr. in den raad voorgestel de verlaging van f 300 op f 200, die gok is aangenomen. Met f200 kan men toch enkele dingen ^vernieuwen en het be staande onderhouden. De heer de Priester komt op tegen de uitlating van den heer Cysouw, dat hy de houding van den heer Janssen laag noemde, 't Is spr. gebleken, dat een zeker gedeelte der gemeente, b.v. de Buteuxstraat, niet te bestryken is, als er brand "komt. By de replieken zegt de heer Jans sen, dat toch een motorspuit beter is dan een handspuit. De heer Suurmond zegt, dat er hier overal handbluschappa- raten zyn; een motorbrandspuit lykt spr. hier geen economische noodzakelijkheid. De voorz. deelt mede, dat men thans water verkoopt voor 3 ets per emmer van de Duinwaterleiding te Vlissingen; dat er een oproeping is gedaan voor onderwijzeres. Mej. v. Hoepen is sinds 1 April weer tijdelijk werkzaam. Er is toe stemming buiten de wachtgelders te be noemen gevraagd. De werkverschaffing is met 1 April stopgezet. Een accountantsonderzoek heeft plaats gevonden van den woningbouw; alles was in .orde. Voorts is er een adres ingekomen van Ritthem tot overname van den onder houdsplicht van een gedeelte van den Ritthemschen straatweg, dat naar B. en W. ,gaat om advies. B. en W. zullen de betrokkenen van den Groenen weg mededeelen, dat zy voor overname in fret onderhoud niets voelen. De heer De Priester deelt mede, dat nog niet besloten is het water voor 3 cent per emmer te verkoopen. Spr. zou ook niets voor een dergelijk besluit voelen. 'tZou weer een extra belasting zyn boven de toch al hooge belasting. Daarom voelt spr. meer voor 1 cent per emmer; desnoods rantsoeneering. De heer J o b s e zegt, dat er mis bruik van water gemaakt wordt, 't Lijkt spr. goed de kosten zooveel mogelijk te halen uit het water zelf. De heer Goedbloed zal een voor stel van 1 cent ondersteunen. De heer Melis wil, dat de raad zich hierover uitspreekt. De gemeente legt er 21/2 cent by. De heer de Priester maakt er een voorstel van: 1 cent per emmer. De heer Suurmond wil den eenen dag het O. deel, den anderen dag het W. deel der gemeente voorzien. De heer Melis wil, dat landbouwers die paard en wagen hebben, 't zelf halen. De heer de Visser wil 't den land bouwers voor niets geven. De heer Suurmond wil het voor- stel-de Priester van kracht doen zyn tot de volgende vergadering. .De heer de Priester heeft hier geen bezwaar tegen. Het voorstel-de Priester wordt aange nomen. De heeren de Visser en Jobae tegen. De voorwaarden van aanbesteding voor het ophalen der asch en vuilnis en de faecaliën worden met een enkele wy- ziging goedgekeurd. De leden der stembureaux werden be noemd, zooals B. en W. hebben voorge steld met eenige wijzigingen. De heer J o b s e is 't opgevallen, dat de liberalen en de vrijz.-dem. zijn gene geerd, zij zijn alleen by de plaatsver- Vangers genoemd. Spr. wijst er op, dat de bezuinigingspartij twee jaar onafgebroken is genegeerd. Spr. stelt er prys op gedu rende de heele vier jaar genegeerd te worden en dus ook niet op de lijst der plaatsvervangend© leden voor te komen. Spr, wil in geen enkel opzicht met een der heeren, die deze voordracht hebben samengesteld, in deze vier jaren sa menwerken. De heer de Priester zegt: Er is geen sprake van geweest dat met een voorop gezet doel liberalen en V.-D. zijn genegeerd. Ook met de praktyk is reke ning gehouden. De oudste leden gaan voor; alleen met den heer de Pagter is een uitzondering gemaakt wegens zijn zeer hoogen leeftijd. De heer J o b s e zegt dat by de samen stelling niet voldaan is aan de evenre dige vertegenwoordiging. De voorz. wil dan als plaatsvervan gend lid benoemen inplaats van den hoer Jobse den heer Arenase. Aan de orde is het verzoek dor Chr. organisaties om de z.g. drooglegging der kerm is en volksfeesten. B efa W. stellen in meerderheid voor af wijzend te beschikken. De voorz. zegt, dat alles altijd zeer ordelijk verloopt. Van misbruik van ster ken drank is nooit eenige kwestie. De heer Janssen is verscheidene malen met de kermis tot laat rondgegaan en het is hem opgevallen, dat het steeds zeer ordelijk toegaat. Als voorstander van plaatselijke keuze zou spr. willen wach ten tot de volkswil dienaangaande zich uitgesproken Spr. zegt, dat het alcoholgebruik hier zeer gering is en vraagt zich af, of bij een verbod niet sterken drank van buitenaf wordt bin nengebracht. De Soubuigsche kermis is een onschuldige instelling. Sjpr. geeft zyn stem dan ook niet aan het adres. Den heer Suurmond heeft het ver wonderd dat de heer De Priester het advies gaf afwijzend te beschikken. Het nut van het gebruik van sterken drank is onloochenbaar aangetoond als nihil te zijn. De gevaarlijksten voor de goede orde zijn die, welke half beschonken zyn. Hij heeft gezien, dat wedstrijden en sterken drank drinken eigenlijk niet te scheiden zijn. De onderteekenaars heb ben geteekend namens hun organisaties. Spr. beveelt de aanneming met klem aan- De heer Cijsouw wijst op ergerlijke tooneelen in den namiddag die hij wyt aan net gebruik van sterken drank. De heer Jobse zegt: Er is geen beter middel om de drankbestrijding bespotte lijk te maken dan dit adres. Wanneer men den alcohol waarlyk bestrijden wil, moet men beginnen ze zelve niet te drinken. Spr. beschouwt een fatsoenlijk café op een kermisdag als een vuilnisbak, maar een vuilnisbak is een fatsoenlijk meubel, laat ze er maar in zitten. Hoewel anti alcoholist, is spr. tegen dit adres. In de 25 jaar, dat spreker raadslid is, is nimmer gezegd kunnen worden, dat er op de kermis ergerlijk drankmisbruik voorkomt. De onderteekenaars zyn de pharizeeërs der drankbestrijding. De heer Melis is de minderheid in B. en W. in deze. De besprekingen 3taan voor een deel op een laag peil. Spr. had dan ook niet gedacht, dat dit bescheiden verzoek zoo aangevallen zou worden. Er zijn zelfs bijbelteksten bijgehaald. Dat is beneden peil. Die dat doet, dient het woord te worden ontnomen. Gebeurt dit voortaan niet, dan zullen de recht- schen de vergadering verlaten. Middelburg en Vlissingen hebben de kermis drooggelegd, en het werkt uitste kend. Wie komen er het meest in Sou burg met de kermis? Menschen uit Mid delburg en Vlissingen. Spr. toont met voorbeelden ergerljke tooneeltjes aan. De heer De Priester zegt, dat de kern van het verzoek is, dat een derge lijk gevraagd tapverbod het zedelyk peil van het volk kam verhoogen. Spr. meent, dat een dergelijk tapverbod het beoogde doel niet zal bereiken. Spr. is als so- ciaial-democraat en persoonljk voor plaat selijke keuze. By de diverse vereenigin gen ligt echter de taak het alcoholver- bruik tegen te gaan. Met adressanten verschilt spr. dus van meening in de wijze van bestrijding. De voorz. verzoekt den heer Jobse, geen bijbelteksten aan te halen, anders zal hij hem bet woord ontnemen. De heer Jobse zegt, dat hy een ande ren spreker daarbij aanhaalde. Spreker bljft er by, dat het eenige middel om den drank te bestryden, is, dien niet te gebruiken. Dan moeten de onderteeke naars het nooit doen, ook niet by een burgemeestersfeest, varkensslachtingen, enzoovoort. De heer Suurmond protesteert tegen de quaJificatie van den heer Jobse van pharizeeërs voor de onderteekenaars. Spr. is geen geheelonthouder, doch de plaatselijke overheid heeft wel terdege de roeping, te waken over het zedelijk peil der bevolking. De losbandigheid komt voor 90 pCt. door gebruik van sterken drank. De heer Lorier meent, dat nu het volk zich niet uitspreekt de wettelijke macht ingrijpen moet. Spr. zou er de Nieuwjaarsdag en de Chr. feestdagen ook bijgevoegd willen. De heer De Priester zegt, dat er verschillende plaatsen zijn, waar het tap verbod was ingevoerd, en waar men er nu weer op terugkomt. Spr. is overtuigd, dat het verzoek niets uit zal werken. De heer J o b s e wil het adres in stem ming brengen en niet het voorstel van B. en W. Want de stemmen zullen staken, en de volgende keer mogelijk ook en dan is het voorstel verworpen, en dan komt er "hier een tapverbod met de kermis. Bij1 stemming staken de stemmen. Te gen de heeren Cjsouw, Suurmond, De Visser, Lorier en Melis. Tot lid der" Woningcommissie wordt benoemd de heer Goedbloed. Aangenomen wordt het voorstel tot aan schaffing van een brancard. De overna Visser voor straat wordt De Groen< van wegen Het kohiei gesteld77 tweede klas, llondvr vraagt hoe waterleiding de tram is hoe het sü gemeente. De heer uniforme pi Hierna si De waterlei In de s Zierikzee v presidium v een algeme de N.V. W veland, waa den uit de dig waren. Na openi in Maart van Beheer de verder r de algemee ties, om wenschte ir Aan de t ling van d( vennootsch; f3300 tot voor ieder achtereenvo f 100 tot ht 9 wordt vs de pensioei pensioen we Het ligt teur benoe: vergadering door den voordracht. Dhr Koof en stelde v aanvangsal; f 4500, wel dere afgev van beheer Een voorst aanvangsali op f 5000 De geheele steld. De balai per 31 Dec gekeurd. De meldt in d balans f 17 Tot lede werden me noemd de Boot, J B hout en C. wijlen mr raad van Gerritsen t Nadat de verstrekt 0 waterwinpli woord om diverse bes ren bestoet De machir f38.700 en veld en 'C< het bedrag sipronkelyik aantallen kelijk was gegund aar yenbouw t Breda en bestedingsk Uit den gevraagd, kan dat w den. De vc opzichte ni wagen. De als maatst dat wannec toren, men kunnen ov buitengewo wacht wort ber g er e Aan het lang gespr naar aanle vergadering De voorzit het maken denkt vele gen zoo Het kamer de slechtst Er is geda op de bel bouwde gi kleven geb er mede Drietal te Dalen, en A. Sni Beroepei em.-pred. t Kamer. Aangeno Djk te Se ga (W.) P gen. Bedankt Ulrum; Hemelum, en Reitsun ningen; te Dirksht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2