No. 158 Maandag 8 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Cos BANK - GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 April vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Nog altijd dezelfde taak. De A.-R. party, zoo wordt betoogd, heeft feitelijk geen bestaansrecht meer in dezen tijd. Met de aanvankelijke oplossing van de schoolkwestie is de hoofdreden van haar bestaan weggenomen. De, heer Colijn heeft echter in zijne Deputatenrede het tegendeel aangetoond. Nog altijd is er de tegenstelling die be staat tusschen ons levensbeginsel en den geest die de Revolutie kenmerkt. Nog al tijd is er de antithese: Revolutie Evan gelie. Het is thans, in 1929, even noodig op het bestaan dier tegenstelling te wijzen en tegen verslapping in onzen strijd te waarschuwen, als een 50 jaar geleden. Het beginsel, tegenovergesteld aan dat van de Souvereiniteit en de Majesteit Gods, dat van de autonomie van den mensch uitgaat, leidt, naar de heer Co- lijn terecht betoogde, tot verderfelijke op vattingen op elk levensterrein en vervalt in den regel óf tot ongebreidelden dwang, óf tot bandeloosheid. „Uit de onderstelde autonome macht van den mensch vloeit niet alleen de ver heerlijking van de staatsmacht voort, maar ook de zucht naar losbandigheid. En te gen deze beide verschijningsvormen eeaoer menschelijke autonomie op staatkundig gebied, gaat, op grond van Gods Woord, ons principieel en dus onbreekbaar ver zet. Dat doen we als we aan de macht der Overheid zekere grenzen stellen, maar ook als we ontkend zien, dat de Overheid om Gods wil moet worden gehoorzaamd. Daaraan geven we uiting als we op komen tegen de pogingen tot langzame ondergraving van de maritale macht in het huwelijk en ook als we vierkant stel ling nemen tegen het streven om den band des huwelijks zoo los te maken, dat van een huwelijk naiar de ordinan tiën Gods niet meer gesproken kan wor den. Ook als we pleiten voor de handhaving van het recht der ouders by de opvoeding hunner kinderen; maar evenzeer als we dat recht en die vrijheid zouden zien ont aarden in willekeurige verwaarloozing. Ook als we opkomen tegen de neiging van den Staat om in het economisch leven als. de al-bediller te willen optre den, maar niet minder hls we zien, dat ongebonden vrijheid verhoudingen op roept, waarbij het recht der zwakken wordt gekrenkt en die, aan den eisch van 'sHeeren Woord, getoetst, niet mo gen worden geduld. Daarom ook verzetten we ons tegen ©lk streven naar ongeoorloofde exploi tatie onzer overzeesche gewesten door of onder toelating van da Overheid; maar ook weer dalarom staan we te genover een valsch idealisme, dat voert tot een heethoofdig radicalisme en aan stuurt op een breken van den histori- schen band onder Gods Voorzienigheid tusschen Lndië en Nederland gelegd. Daarom ook gaat ons protest tegen den tijdgeest, die geen hooger doel meer schijnt te kennen dan de vrijmaking van het rleesch; daarom richten wij ons niet slechts tegen de ernstige uitwassen op zichzelf, maar ook tegen de dwalingen, die tot zulke uitwassen leiden." Wie dit alles onderschrijft en welk anti revolutionair zal niet van harte met deze uitspraken van den partijleider instem men, die zal geen oogenblik de gedachte koesteren dat de A.R. partij feitelijk geen bestaansrecht meer 'heeft. Integendeel, zy heeft nog altijd dezelfde taak. En met dezelfde geestdrift van vroe ger hebben we ook bij de komende stem bus, voor -onze aloude maar niet ver ouderde beginselen het pleit te voeren. Politieke verwachtingen^ Mr ,D. Fock, de leider van de liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond", heeft zich opnieuw aan politieke profetieën ge waagd. Verklaarde hij het vorig jaar bij de ope ning van de algemeene vergadering, dat bet liberalisme zich in opgaande lijn be weegt en dat er voor de liberale partij nog een groote toekomst is weggelegd, ook dit maal sprak hij zich in gelijken geest uit. Met- groote opgewektheid en met goed vertrouwen, zoo zeide Mr Fock, gaan wij de verkiezingen tegemoet. Minder opwekkend was het beeld dat door dezen politieken redenaar van de reohtsche partijen geteekend werd. Beweegt de liberale partij zich in op gaande lijn, bij de rechtsche partijen is het precies andersom. De kiezers, zoo heette het, zullen daarvan mag men overtuigd zijnniet nogmaals aan de rechtsche partijen een meerderheid geven. Mr Foc'k voorziet dus men mag er zich van overtuigd houden zegt hij dat de rechterzijde in de minderheid komt. En als men nu aanneemt dat de positie van de R.-K. Staatspartij van dien aard is dat zij op hare 30 zetels vrijwel kan reke nen, dan volgt daaruit dus, dat de Anti revolutionaire partij en de <Chr. Hist. Unie, samen in elk geval een vijftal zetels zul len verliezen. Dat is dus geen gunstig vooruitzicht. De vraag is echter of de politieke ver wachtingen van Mr Fock, die er een zeker behagen in schijnt te hebben om zich den profetenmantel om te hangen, vervuld zul len worden. Wij zijn zoo vrij bier eenigen twijfel uit te spreken. Maar aan voorspellingen mogen wij ons, gedachtig aan het wijze woord van Koning Achab, niet. Misschien heeft Mr Fock voor zijne nu herhaaldelijk uitgesproken verwachtingen goede gronden. Maar dan is dat voor ons een reden te meer om met 'kracht aan het werk te gaan en geen enkel geoorloofd middel onbe proefd te laten om de positie van de A.-R. partij niet te verzwakken, maar te ver sterken. De profetieën van Mr Fock kunnen ons niet ontmoedigen. Wèl zijn ze voor ons een prikkel om met „gesterkte handen" aan het werk te gaan voor de verdere doorwerking van de A.-R. beginselen. De spoorwegramp te Boboe. De Roemeenscbe verkeersminister, die een onderzoek ter plaatse instelde naar de oorzaken van de spoorwegramp te Boboc, verklaarde, dat gebleken is, dat het ge- heele personeel van het station, de stati onschef inbegrepen, door het niet-naleven der voorschriften, voor de ramp aanspra kelijk is. Er zijn tot dusver 12 doo'den en 58 ge wonden bij deze catastrofe. De luchtpostdienst Engeland—Britsch IndlB. Slechts enkele uren over tijd is het eer ste vliegtuig van den geregelden dienst EngelandBritsch-Indië, de City of Je rusalem te Karatsji aangekomen, en bijna op hetzelfde oogenblik met omrekening van het tijdsverschil is 'het tweede uit Croydon (Eng.) vertrokken, dat ruim 12.000 brieven voor Egypte, Irak en lndië aan boord heeft. Zondagmorgen vertrok het eerste retourvliegtuig uit Karatsji. Een tornado In Amerika. Naar thans vernomen wordt, zijn bij de tornado, die Wisconsin geteisterd heeft, meer dan 20 personen gedood en 50 ge wond. Te Ricelake, waar 20 boerderijen ver woest zijn, is ernstige schade aangericht Een pachtersvrouw, die met haar kin deren in een kelder was gevlucht, is ge dood 'bij de ineenstorting van het huis. Een stad in het nauw. De stad Chicago zit ten gevolge van een belastingmoeilijkheid om zoo te zeggen op zwart zaad, met het gevolg dat zij zich verplicht heeft gezien een leening te slui ten ten bedrage van 72.000.000 gulden. Dit bedrag dient alleenlijk om de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel te 'be talen. 'De stad heeft het geld geleend van negen plaatselijke en drie New Yorksche bankinstellingen met de belastingop brengst als onderpand. De voorwaarden der leening bepalen, dat zij uitsluitend ge bruikt wordt voor het uitbetalen van loo nen en salarissen. De oorzaak van de moeilijkheid schuilt in het feit, dat de Staatsbelastingcommis sie onlangs een herschatting gelastte van het onroerende goed. Dientengevolge zul len voor 1 September geen belastingen ge- ind kunnen worden. Strijd tusschen Ford en General Motors. Nu de General Motors Corporation voor een beteren omzet op de Europeesche markt de Opelfabrieken voor 72.000.000 gulden heeft aangekocht, gaat Henry Ford zich te weer stellen. Hij heeft onderhande lingen aangeknoopt met de Brennabor- fabrieken, welke reeds tot een goed einde zouden zijn gebracht. De Brennabor- fabrieken zijn niet zoo groot als de Opel- Wer'ke, doch specialiseeren zich in de ver vaardiging van auto's tegen populaire prijzen. De hoofdfabrieken liggen te Bran denburg. Volgens de „Chicago Tribune" bedraagt de prijs, welke Ford zal betalen voor een meerderheidsbelang ongeveer 54.000.000 gulden. De eenige kwestie welke nog han gende is betreft den wensch van Ford, dat de gebroeders Reichstein, de voornaamste directeuren der Brennabor Werke een be drag van 150.000 gulden zouden uitgeven om een gedeelte der fabrieken op de hoog te van den tijd te brengen. Dit hebben zij tot dusverre geweigerd, maar men gelooft, dat wanneer de heer Ford uit Amerika overkomt de zaak wel dra op pooten zal staan. Dan kan de Europeesche strijd tusschen de General Motors en Ford beginnen. De tragedie van de Hongaarsohe infelleotueelen. Het R.-K, Hongaarsohe blad Uj Nem- zedik geeft weer eens eenige cijfers van de ellende in de Hongaarsch intellectu eels kringen: Een dokter, die van 92 aan een ziekenhuis werkt en daarna des middags van 56 uur bij een zie kenfonds, verdiende op die manier net genoeg, voor eten, woning (een gemeubi leerde dienstbodenkamer) en eventueel nog voor de allernoodzakelijkste kleeding. Honderden doktoren leefden echter van 4466 gulden Hollandsch geld in de maand, terwijl de allereenvoudigste in richting van een dokter plm. f2500 kost- Iemand, die voor drie jaar zijn exa men als leeraar M. O. had afgelegd, en voor twee jaar „summa cum j&ude" ge promoveerd was tot doctor in de lette ren, wachtte sedert dien op een baantje en had hoop van 5766 gulden in de maand in een provinciestad te kunnen leven. Ingenieurs, die als fabrieksarbei ders werkten, waren gelukkig met over werk f6.60 tot f10 in de week te ver dienen. Een meester, in de rechten, die het jongiste kind was uit een gezin van vier in een klein dorpje, woonde reeds sedert jaren weder bij zyn ouders thuis, nadat dezen een hypotheek op hun huisje en de paar H. A. land die zy bezaten, hadden genomen, om hem een half jaar in Boe dapest te kunnen boven water houden. 1 Weernen In tfe aneeuw. Weenem bood Zaterdagmorgen een win- terschen aanblik. De temperatuur was gedurende den nacht gedaald tot 6 gr. onder nul, zoodat door den sneeuwval de straten met een meer dan 10 c.M- hoog sneeuwkleed waren bedekt. Ofschoon vele sneeuwploegen de stra ten schoon veegden en vele sneeuwrui mers aan het werk werden gezet, onder vond vooral het tramverkeer veel ver traging, daar de sneeuw door den vrij sterken wind steeds weer opéén gejaagd werd. Eem kus In het Lagerhuis. Er heerschen, gelijk bekend is, in het Engelsche Lagerhuis eeuwenoude regels, die streng worden nageleefd. Een Lager huislid mag bijv. in de Kamer geen krant lezen, hij mag daar niet rooken en hij' mag niet in hemdsmouwen zitten. Wèl mag bij met een hoed op zitten, niet met een hoed op rondwandelen. En hoewel er twee Lagerhuisleden zyn, die samen met hun vrouw zitting heb ben, deed zich nooit de noodzakelijkheid voor tot een andere begroetingswijze, dan een traditioneel en hoofdknik of een vrien- delijken handdruk. Doch een dezer dagen is er een soort incident ontstaan, toen ïn de Kamer de afgevaardigde Dr Hugh Dalton, een lid van de Labour partij, zyn vrouw kuste. Dalton had op een van de achterste rijen eenigen tjjjd met zyn vrouw zitten praten, die kort geleden is verkozen. Toen hij1 wegging, kuste hy haar. Het voorval werd niet algemeen opgemerkt, doch en kele leden, die het wèl hadden gezien, deden, of ze ten zeerste ontsteld waren en vroegen den voorzitter, of kussen in het Lagerhuis wél geoorloofd was. Daar het Parlement in zijn regelen zeer con servatief is, is een ontkennend antwoord niet onwaarschijnlijk. Vreeselijke brand bij Brussel. Te Anderlecht bij Brussel heeft in een kleine ververij een brand gewoed, die tragische gevolgen heeft gehad. Twee vrouwen waren éezig een kleedingstuk met een essence te reinigen. Plotseling geraakte dit kleedingstuk in brand. In een oogwenk hadden ook de kleeren van de vrouwen vlam gevat. De twee vrou wen verdedigden zich vruchteloos tegen de vlammen. De buren hadden "de groot ste moeite te hulp te snellen, daar de deur van binnen was gesloten. Toen hulp eindelijk kwam opdagen was het reeds te laat. De jongste vrouw overleed na vreeselijke pijnen te hebben geleden. De toestand van de andere vrouw is even eens zorgelijk. Korte berichten. Naar uit de opgaven van het Hon- gaarsche centrale bureau voor statistiek blijkt, bedroeg in de maand Februari het sterftecijfer in Hongarije 14.669, d.i. plm. 27 pet. meer dan in die maand van 1927, welke stijging aan de griep-epidemie wordt toegeschreven, al stierven ook slechts 492 menschen rechtstreeks aan influenza. Ook de zuigelingensterfte nam met 800 of 25 pet. tóe. Onder de marconisten van Belgische schepen van meer dan 1500 ton bestaan plannen voor een algemeene staking, in geval zij de salarisverhooging niet krijgen, waarom zij gevraagd hebben. De onder handelingen duren nog voort. Sir Hubert Wilkins heeft medege deeld, dat hij zijn voorgestelde reis per duikboot onder het ijs van de Noordpool van Spitsbergen naar Alas ka heeft uitgesteld tot den zomer van 1930. Hy acht den fijd van voorberei ding dit jaar niet voldoende. Koning Boris van Bulgarije vertoeft op het oogenblik incognito te Berlijn. Hij wordt vergezeld door zijn vleugel adjudant kolonel Dragonof, benevens door dr Boeresj, den directeur van het Bul- gaarsche wetenschappelijk museum. Te Bethel in Transvaal was een boer, die op wreede wijze een inboorling had gedood, tot zeven jaar tuchthuisstraf en tien zweepslagen veroordeeld. De ver oordeelde heeft echter tegen deze laatste straf by den Zuid-Afrikaanschen premier geprotesteerd, die thans heeft bepaald, dat de toediening der zweepslagen voor- loopig zal worden uitgesteld. Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Zaterdag werd te Arnhem in „Musis Sacrum" de algemeene vergadering ge houden van den Vrijheidsbond. De zeer druk bezochte vergadering be groette den voorzitter mr D. Fock bij zijn verschijnen op het podium met luid applaus. Daarop werd door allen staande het Wilhelmus gezongen. Daarna sprak de voorzitter de ope- ningsrfede pit. Hij betoogde daarin, dat herstel van de coalitie al zeer onwaarschijnlijk is en dat men overtuigd mag zijn, dat de rechtsche partijen niet opnieuw de meer derheid zullen behalen. Ook de kans op een verbond tusschen Katholieken en Socialisten werd weinig waarschijnlijk ge acht. Op de vraag of dan een andere combinatie mogelijk is, verklaarde spr. geen antwoord te kunnen geven. Ten opzichte van de Liberale Staats partij werd opgemerkt, dat zij een in trede in het Regeerkasteel niet zoekt maar dat de liberalen als zij gevraagd worden aan de Regeering deel te nemen, zich wel tweemaal zullen bedenken, al vorens een weigerend antwoord te geven. De vraag of wanneer de verkiezin gen niet leiden tot een parlementair Mi nisterie, men zich dan van bet parle mentaire stelsel heeft af te wenden, werd ontkennend beantwoord. „Welke moeilijkheden met het parle mentaire stelsel ook mogen voorkomen, wy zullen dat handhaven en hooghou den. De democratische richting, welke in ons parlementair stelsel ligt, zullen wjj niet prijs geven. In de praktijk mo gen er bezwaren zijn, en de praktyk Binnenland. Een wetsontwerp inzake uitvoer land bouwproducten. Het wetsontwerp betreffende steun aan de suikerindustrie; M. v. A. Prinses Juhana naar lndië? De in- en doorvoer van eieren. Algemeene vergadering liberale Staats partij. Buitenland. De spoorwegramp te Boboc. Weenen in de sneeuw. moge nu niet in alle opzichten beant woorden aan betgeen wij wenschen, alle menschenwerk is onvolmaakt, en wij moeten de moeilijkheden overwinnen, welke zich nu eenmaal voordoen. Het parlementaire stelsel, wat men ook daar van moge zeggen, gaat ver boven al wat men anders zou willen voortbrengen. Al mocht het ditmaal nog niet zoo zijn, wij zullen in de toekomst weer komen tot een Regeering, die voortkomt uit en steunt op een meerderheid in het par lement, al zal die meerderheid dan wel altijd zijn een combinatie van twee of meer partyen en al zal men ten aanzien van de homogeniteit van een Ministerie dus niet zulke strenge eiscben stellen als vroeger het geval was." Mr Fock verklaarde vol moed te zijn voor de h..s. verkiezingen en gaf voorts een overzicht van het liberale beginsel program. Bij de bespreking van het staats pensioen werd hulde gebracht aan wijlen Dr Lely. In de daarna gevolgde huishoudelijke vergadering werden de volgende candi- daten-lijsten voor de a.s. Tweede Kamer verkiezingen vastgesteld. De lijst Dordrecht Middel burg werd als volgt vastgesteld 1. Mr G. A. Boon; 2. Jhr R. R. L. de Muralt; 3. C. G. Roos; 4. Mr J. Eras mus; 5. M. van der Hout; 6. C. G. Hage; 7. mevr. van RielSmeenge; 8. mevr. KooymanTissing; 9. F. den Hartog; 10. Ph. van Dixhoom. Het Luchtverkeer. In een te Den Haag gehouden pers conferentie heeft de secretaris van de directie der K.L.M., de heer H. Martin, omtrent den winterdienst 1928'29 en de plannen voor den zomerdienst mede- deelingen gedaan, waarvan bet volgende een samenvatting is. De strenge winter heeft ook het lucht verkeer op een buitengewoon ernstige proef gesteld, welke proef het echter schit terend heeft doorstaan. In het algemeen is op de lijnen der K.L.M. niet alleen het passagiers- doch ook het goederenvervoer belangrijk toe genomen; o.a. is de uitvoer van gebroeide tulpen naar Engeland toegenomen. Zeer vele vluchten zijn uitgevoerd naar de Wadden-eilanden en naar Urk, toen deze door ijsgang van andere verbindin gen met het vasteland waren afgesloten. Bij de bijzondere vluchten, welke in den winter werden uitgevoerd, mogen de beide Indië-vluchten niet worden vergeten, welke in opdracht van het hoofdbestuur der P. en T. plaats hadden. Wat nu de plannen voor den zomen dienst betreft, deze zijn zeer uitgebreid en er zjjn thans afzonderlijke vracht diensten in opgenomen. De eerste vracht- dienst wordt ingezet op de lijn op Lon den met vertrek om 6 uur 's morgens uit Londen en in Rotterdam aansluitend op Praag, Cassel, Mariënbad en Berlijn. Een ander belangrijk feit is, dat de K.L.M. voor de eerste maal een eigen lijn op Berlijn in bedrijf zal nemen, waarbij het traject RotterdamBerlijn dagelijks zon der tusschenlanding zal worden gevlogen, in belangengemeenschap met de Deutsche Lufthansa. De drukste periode van den zomerdienst loopt van 15 Mei tot 31 Augustus; er worden dan tusschen Engeland en Neder-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1