No. 157 Zaterdag 6 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland V.ROSSEM'* ZEEPAARD I5ct HENDRIKSE Go's BANK - GOES EERSTE BLAD. Buitenland. HET ADRES A. WIL KING Jongens PUROL Binnenland Beiangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Zenuwstillerid MIJNHARDT'S zenuwtabletten Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING ALLE per 1 April vervallende worden verzilverd door en zenuwsterkend Is de werking van Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. V Gean bestaansrecht meer? In het nummer van gisteren hebben wij gewezen op een artikel in „Het Va derland", waarin gezegd werd, dat er ook voor den tegenstander van de anti revolutionaire beginselen reden is om Dr Kuyper hulde te brengen. Maar in bedoeld artikel werd ook nog iets anders .gezegd, en wel „De heilige geestdrift, de bewonderens waardige zelfopoffering van de kleine Gideonsbende waarmee Dr Kuyper oor spronkelijk optrok, worden in het tegen woordige heirleger nog hoogstzelden ge vonden. Dit is geen verwijt, dit is slechts de natuurlijkste zaak ter wereld, wie het beloofde land heeft bereikt, heeft niet meer de geestdrift van hem, die het van uit de woestijn dié hij eerst na jaren doorschreed, in de verte zag liggen. De politieke malaise komt ten onzent toch zeker ook daaruit voort; dat alle par tijen van beteekenis het meeste bereikt hebben van wat ze wilden? En voor de anti-revolutionaire partij is de oplossing van de Schoolquaestie een feit, waarover zij zich slechts met beving kan verheugen, want de hoofdreden van haar bestaan werd daardoor weggenomen." De antirevolutionaire .'partij zou dus eigenlijk volgens den lieer Roodhuijzen geen bestaansrecht meer hebben. Deze opvatting is niet nieuw. Uit den treure hebben wij het hooren verkondigen, dat met het verkrijgen van de financiëele gelijkstelling op het ge bied van het lager onderwijs tevens de taak van de .A. R. partij zou zijn af- geloopen. Door een verkeerde voorstelling dik wijls te herhalen, wordt zjj echter nog niet juist. En zoo is het hier. De strijd voor de Christelijke school was voor de A. R. partij niet de hoofd zaak, maar deze strijd vloeide voort uit hare algemeene beginselen, vloeide hier uit voort, dat zij zich ten doel stelt, de ordinantiën Gods voor het staatkundige leven tot gelding te brengen. En nu is er in de afgeloopen jaren, we erkennen het met dankbaarheid een en ander bereikt. De schoolkwestie is nog wel niet opgelost, maar er is dan toch een stap gedaan in de goede rich ting. Dit kan en .mag echter voor de A. R. partij geen reden zijn om nu hare actie te staken en haar taak als afgedaan te beschouwen. Terecht werd er door den heer Coljjn in zijne jongste Deputatenrede op ge wezen, dat de A. R. partü ondanks alle veranderingen in het politieke leven, on veranderlijk van oordeel blijft, dat de autoriteit van den mensch als 'beslissend gezag behoort te worden teruggewezen. „Nu zoowel als vroeger, aldus de heex Colijn, geldt de tegenstelling Evangelie Revolutie. Thans, niet minder dan voor heen, handhaven we ook dat andere shib boleth van Groen, dat de keuze ligt tus- schen den levenden God en de vergoding van den mensch. In 1929 buigen we ons, evenals in 1879, met onvoorwaardelijke onderwor penheid onder het gezag van het onfeil baar Woord. Ook nu, op dezen gedenk dag, willen we de belijdenis van het voor geslacht herhalen, dat de volstrekte Sou- vereiniteit over al wat bestaat aan den Heere en aan Hem alleen toekomt. Zijn hand schiep regel, wet en orde. Zijn heilige wil stuurt en regeert, omdat Hij, door het Woord Zijner kracht, alle din gen draagt." „Voor wien .het met dat belijden waar lijk ernst is, vloeit er antithetisch on middellijk uit voort, dat we blijvend en doorloopend verzet hebben te bieden tegen den geest, waaruit de Revolutie van 1789 opkwam .en waardoor ook de revolutionaire gezindheid onzer dagen nog steeds gedragen wordt. Verzet tegen dien geest der menschen, die zich tegenover den Almachtige stelt; ja, zich naar het woord van den Apostel, verheffen wil boven al wat God ge- noe^nd of als God geëerd wordt; die geest, die in den grond niet anders doet dan drijven naar herhaling en voortzet ting van de Paradijszonde." Wij behoeven Hieraan niets toe te voegen. De tegenstelling, de antithese tusschen het levensbeginsel der A. R. partij en dat der partijen, die staan op den 'bo dem der revolutionaire beginselen is de zelfde gebleven, ondanks de aanvankelijke oplossing van den schoolstrijd. De omstandigheden mogen veranderd zijn, de beginselen zijn dezelfde gebleven, het karakter van den strijd is niet ver anderd en niet minder dan vroeger heeft de A. R. partij recht van bestaan. Dat de geestdrift minder groot is dan vroeger weieens het geval was, kan al bleek dat niet op de gehouden De- putatenvergadering niet worden ont kend. Ook de A. JU ontkomt niet aan de algemeene malaise op politiék gebied. Maar dat is niet een gevolg van de aanvankelijke oplossing van de school kwestie. Het staat in verband met allerlei om standigheden, maar het is in hoofdzaak een gevolg hiervan, dat de groote be teekenis van den staatkundigen strijd niet voldoende wordt beseft. En daarom was zoo van pas de bede, waarmee de heer Colijn zijne Deputaten rede besloot, n.l. dat èn wij zelf èn die na ons komen, getrouw mogen be vonden worden 'jn het werk, dat ons op de handen is gelegd. Deputatenrede. De rede waarmede de heer H. Colijn de Deputatenvergadering der Antirevolu tionaire partij opende, is in druk ver schenen. Het is een herdenkingsrede, maar dat toch niet alleen en zelfs niet in de eer ste plaats. Wel wordt met dankbaarheid en oot moed herdacht hoe de Antirevolutionaire partij door allerlei wederwaardigheid heen in ons volksleven een steeds vastere po sitie ging innemen, maar niet minder wordt aandacht geschonken aan de vraag wat uit de vroeger geformuleerde begin selen voor het heden en voor de toe komst voortvloeit. Het is een gedegen stuk werk, waaruit veel te leeren valt. Daarom zullen niet alleen zij, die de Deputatenvergadering bijwoonden deze rede gaarne lezen, zij óók, maar nog meer degenen, die niet in de gelegenheid wa ren deze verheffende bijeenkomst mee te maken. In de kerken Is het gewoonte om bij het ontbreken van een Dienaar des Woords een preek te lezen. Het zou nietkwaad zijn, wanneer onze Kiesvereenigingen dit voorbeeld gingen volgen, en er een avond voor namen, om deze rede samen te lezen en van den rijken inhoud te genieten. Zulk een avond zou er ongetwijfeld toe bij kunnen dragen om straks met „ge sterkte handen" den verkiezingsstrijd tegen te gaan. Drama in volle zee. Naar uit New-York gemeld wordt, is het particuliere jacht van den New-York- s-chen millionnair Leiand Ross gisteren morgen onbestuurd gevonden met volle zeilen ïn de nabijheid van de rotsen van New-Jersey. Op den schoener vond men vier ma trozen der bemanning stomdronken in de kabine liggen. In 'de vertrekken van den kapitein en op het dek waren bloed sporen zichtbaar, waaruit duidelijk bleek, dat hier een hevige strijd gewoed had. Klaarblijkelijk is de bemanning aan bet muiten geslagen, heeft den kapitein ver moord en over boord geworpen en het scheepslog vernield. Het jacht van den millionnair had in de laatste weken een tocht gemaakt door het Zuiden van 'de Atlantische Oceaan. Naar verluidt zou Ross in Florida van boord zijn gegaan. Omtrent zijn verblijf is echter tot dusverre niets bekend, zoo dat men vreest, dat hij1 eveneens een slachtoffer is geworden van de muiterij. Het wintert. Boven Weenen heeft gisteren een he- voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST vige sneeuwstorm gewoed, zoodat de stra ten enkele centimeters hoog met sneeuw bedekt waren. De temperatuur Is onder het vriespunt gedaald. In verschillende streken Van Frankrijk heeft sterke sneeuwval plaats gehad, in dé Vogezen, waarvan de wegen op het oogenblik onbegaanbaar zijn, ligt de sneeuw op sommige plaatsen 40 c.M- hoog. Ook nit Savoye wordt sterke sneeuwval gemeld. De koude in deze streek is bijzonder hevig. Op een plaats werd een temperatuur van 15 jraden on der nul geregistreerd. In het Oostelijk gedeelte van Duitsch- land is de vorst weer strenger gewor den. De laagste thermometer'stand wordt gemeld uit Silezië, waar het gisternacht 10 graden vroor. Zelfs in het centrum van de Berlijnsche binnenstad vroor het gisternacht 4 graden. Overstroomingen in Tasmanië. Overstroomingen, zooals die nog niet daar zijn voorgekomen, hebben Tasmanië geteisterd. Hobart is van de rest van bet land geïsoleerd. Alle verbindingen per spoor, telegraaf en telefoon zijn ver broken. Vijf personen zijn verdronken, doordat hun auto door den stroom werd meegesleurd. Korte berichten. In het bananen-cultuur district San ta Marta heeft een orkaan gewoed. Meer dan een millioen planten werden ver woest. De schade bedraagt 100.000 pond sterling. De politie te Genua heeft zes leden van een geheime organisatie wegens het smokkelen van emigranten naar Frank rijk gearresteerd. Het staat vast, dat ge durende den laatsten tijd twintig perso nen naar Frankrijk zijn gesmokkeld. Deze betalen 20.000 lire voor de overbrenging Daarvoor ontvingen zij de noodige papie ren en valsche paspoorten. Op het abattoir te Leipzig is een nieuw schandaal ontdekt, dat nog erger is dan de vorige. In verband hiermede zijn zes ambtenaren van het abattoir ge arresteerd. Aan boord van het Italiaansche stoomschip Tirrene, dat uit Rosario te Hull is aangekomen, zijn twee met pest besmette ratten ontdekt. De officieren en de verdere bemanning, ten getale van dertig man, zijn daarop in een ziekenhuis aan den wal opgenomen en afgezonderd. Naar uit Athene wordt gemeld, heeft de vrouwelijke bevolking van Misso- longhi geprotesteerd tegen de invoering van het vrouwenkiesrecht, daar zij van oordeel is, dat het .toekennen van het kiesrecht aan de vrouwen eeh noodlotti- gen invloed op het gezinsleven kan hebben. Naar het Rulgaarsch agentschap uit Sofia meldt, heeft het onderzoek inzake een communistische samenzwering tot de arrestatie geleid van een vijftal commu nisten, agenten van Moskou. In de oniangs door een aardbeving geteisterde streek Philippopel zijn nieu we aardschokken gevoeld. stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doos 30 cent Toezicht op de Spoorwegen. Volgens een Kon. besluit van 13 Maart j.l. tot vaststelling van regelen omtrent het toezicht op de spoorwegen, zal de leiding van dit toezicht voortaan .berus ten bij den inspecteur-generaal der spobr- en tramwegen. Naar men weet berustte deze leiding tot nu toe bij den hoofdinspecteur-gene raal, aan wien ten hoogste twee inspec teurs-generaal waren toegevoegd. De func tie van hoofdinspecteur-generaal was se dert het aftreden van ir A. H. W. van der Vegt in October 1927 niet bezet, ter wijl ir J. J. Stieltjes als de eenige inspec teur-generaal optrad. Nederi. Spoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen vestigt er de aandacht op, dat in verband met de invoering van den zo mertijd in België, Frankrijk en Engeland op Zondag 21 April a.s lo. do treinen, waarbij in de dienst regeling is vermeld „Tot datum invoering zomertijd in België (Engeland)" tot en met Zaterdag 20 April 1929 volgens de daarbij aangegeven dienstregeling zullen rijden; 2o. de treinen, waarbij in de dienstrege ling is vermeld „Van datum invoering zomertijd in België (Engeland) af" met ingang van Zondag 21 April 1929 vol gens de daarbij aangegeven dienstregeling zullen rijden. Steekpenningen of giften. Blijkens een uitgebracht rapport is te Apeldoorn gebleken, dat de directeur der technische bedrijven belangrijke geldsom men als persoonlijke geschenken heeft aangenomen van den heer Wilson, direc teur van de Ned. Gasmeterfabriek te 's-Gravenhage, in de jaren dat vrij aan zienlijke leveranties aan genoemde fabriek zijn opgedragen. Als leden van de commissie namen de burgemeester en wethouder Van Trigt genoegen met de verklaringen van den heer Levert welke bevestigd werden door den heer Wilson dat deze begif tigingen hebben plaats gevonden als van vriend tot vriend ter tegemoetkoming aan den heer Levert in moeilijke finaneieele familieomstandigheden. De Raad ging hiermee accoord, doch keurde in een scherpe motie de houding van den directeur af in het vertrouwen, dat herhaling der feiten niet te verwach ten is. Prins Hendrik naar Zwitserland. De Prins is gisterochtend vroeg naar Zwitserland vertrokken. Naar Indië door de lucht. Blijkens een bij het Departement van Defensie ontvangen bericht, hebben de drie vliegtuigen de reis naar Ned.-Indië niet voortgezet wegens een defect aan den reducteur ,van den voormotor van de D. 23. Het oponthoud bij Bordeaux zal drie A vier dagen duren. Burgemeester van Bergen op Zoom. Naar het D. v. N. B. „uit welingelichte kringen" verneemt zou binnenkort de be noeming van mr P. A. F. Blom tot bur gemeester van Bergen op Zoom te ver wachten zijn. Mr Blom is gedurende eenige jaren burgemeester der gemeente Angerlo (G.) en was voordien substituut officier van justitie bij den Raad van Justitie te Batavia. De Tweede Kamer verkiezingen. Naar het „Hgz." meldt, heeft de heer H. Kuypers te' 's-Hertogenbosch, na ern stige overweging, mede in verband met omstandigheden zijnerzijds, zijn candida- tuur voor de verkiezing der Tweede Ka mer der Staten-Generaal ingetrokken. Luchtverkeer in Februari. Schiphol, de luchthaven van Amster- •werd in Februari aangedaan door 323 vliegtuigen van het regelmatige burger- Binnenland. Het treinverkeer en 3e zomertijd. Gascorruptie te Apeldoorn. De drie vliegbooten in Bordeaux opge houden. Buitenland. Overstroomingen in Tasmanië. Aardschokken in Bulgarije. Het winterweer. luchtverkeer en door 175 militaire vlieg tuigen van leger en marine, terwijl 41 extra vliegtuigen aankwamen en vertrok ken. Voorts werd er ©en aantal proef- en rondvluchten gehouden, terwijl het aantal pleiziervluchten 58 bedroeg. Waalhaven, de luchthaven yan Rotter dam, werd gedurende d.e maand bezocht cUir 169 verkeersvliegtuigen en door 42 militaire, terwijl ér 19 speciale vluchten (proef- en photovkichten) met K.L.M.-ma chines werden gedaan en 371 vluehten met Pander-vliegtuigen van de Rotterdam- sche Aero-Club en 27 vluchten met par ticuliere vliegtuigen. Binnenlandse he postpak ketten. Als datum van ingang van de verhoo ging tot 7 K.G. van het maximum gewicht voor postpakketten in het binnenlandsch verkeer is vastgesteld 15 April a.s. Het port voor een pakket van 57 K.G. zal 60 cent bedragen Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Eenpennestrijd in Z.-Vlaan deren. Reeds eenigen tijd woedde een hevige pennestrijd in en tusschen de Zeeuwsche Koerier te Sas van Gent en Zelandia te Hulst, zeer tot schade van de R.K. zaak in Zeeuwsch-Vlaanderen. Door den Pastoor W. Binck te Terneu- zen was naar beide bladen een schrijven gezonden, waarin gevraagd werd dit schrijr ven te staken. Thans heeft de Bisschop van Breda een schrijven gezonden, waarin hij het zich tot een duren plicht rekent de beide Redacties allerdringendst te verzoeken den strijd zonder dralen t© staken, zoodat geen enkel artikel of commentaar betref fende den strijd meier zal verschijnen. Goes. Bevolking. Ingekomen: G. de Visser, dienstbode van Hoedekenskerke, Voorstad 68; Wed. J. van der Linde en gezin van Hoedekenskerke, Voorstad 68; H. M. Kriense Lokker, en gezin, koop man van Wemeldinge, Geranium straat 2; P. Sehravesande en echtgen. koopman, van Hilligersberg, Geranium straat 2; C. Oele, dienstbode, van 's Hertogenbosch, Westsingel 17; W. P. Kalkman, machinist, van Rotterdam, Wilhelminastraat 68; H. Kouwenberg, arbeider, v. Wieringerwaard, P. Jasperseplein 8; F. J. van Riet, en echtgen., brievenbesteller, van Kloetinge, Piccardtstraat 52; IJ. J. P. Zwetsloot en gezin, conducteur N. S., van 's Hertogen bosch, Violenstraat 42M. Scholtens, zon der beroep, van Groningen, Wilhelmina straat 10; J. Smit, electricien, van Ren- kum, Opril Groote Markt 10. Vertrokken: J. Brandt, dienstbode, naar Kattendijke B 51; N. M. J. de Minjer, en gezin, gérant, naar Leiden, Steenstraat 55; M. Houtekamer, dienstbode, naar We meldinge, C 75; I. J. Buijsse, typograaf,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1