No. 156 Vrijdag 5 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland NElRlKSE&Co'sBANK-GDES EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. ALLE per 1 April vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. veZeetiw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentlfin: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Beperkte bootdienst op Zondag. In „Het Volk" vonden we het volgende merkwaardige stukske: „Het is algemeen bekend, dat de stoom- bootdienst op Zeeuwsch-Vlaanderen des Zondags zeer beperkt is; pogingen om hierin verbetering te brengen stuitten steeds af op de bekende bezwaren, die de rechtsche frakties in de provinciale staten naar voren brengen. De Zondag moet ge heiligd worden. Nu stond j.l. Zondag op Breskens een Fransche auto, waarvan de eigenaar in elk geval direkt naar Vlissingen wenschte te worden overgebracht. Daar er echter nog geruimen tijd over heen ging, voordat er een boot af zou varen, werd er naar Vlissingen getelefoneerd om een extra boot. Inderdaad kwam een oogenblik later een boot af en nog wel de groote nieuwe ferryboot. De boot meerde als gewoonlijk te Breskens en dra werden maatregelen getroffen om den auto met de daarbij be- hoorende lieden in te schepen. Plotseling kwam een telefonische mede- deeling van de zijde der direktie te Vlis singen, dat auto noch passagiers per extra gelegenheid mochten worden vervoerd, zoodat de ferryboot onverrichter zake naar Vlissingen terug moest keeren. De vreemdelingen bleven op Breskens verbaasd achter. Zoo kweekt men in Zeeland het vreem delingenverkeer aan". Dit artikeltje is in meer dan een opzicht waard er een oogenblik bij stil te staan. Vooreerst trekt het de aandacht dat de Sociaal-democraat die hier aan het woord is, het heel normaal schijnt te achten in dien voor een Franschen kapitalist een uitzondering wordt gemaakt en ten zijnen believe een extra-boot gaat varen. Wie een weinig met de Socialistische manieren bekend is, zou verwacht hebben dat heftige critiek zou worden geoefend op het feit dat het bootpersoneel terwille van een rijken automobilist zijn Zondagsrust moest opofferen. Maar niets daarvan. Aan de belangen van het personeel wordt blijk baar niet gedacht. Voor den geldbuidel moet alles worden opgeofferd. Verder blijkt hier weer voor de zooveel- ste maal hoe de Soc.-democraten tegenover den Zondag en de Zondagsrust staan. De Zondag, zoo klinkt het hoonend, moet gehouden worden! Dat het hier gaat om de erkenning van het gebod Gods, legt bij het Socialistische orgaan geen gewicht in de schaal. Dat in de heiliging van den Dag des Heeren een direct aanwijsbare zegen verborgen ligt, de zegen van de rust voor het personeel, wordt van geen beteekenis geacht. Nu is dit niet iets nieuws. Natuurlijk niet. MaaT waar de Sociaal-democraten nog altijd doorgaan met de Christelijke arbei ders diets te maken dat zij toch waarlijk zonder eenig bezwaar op de Socialistische candidaten kunnen stemmen, moet hierop toch telkens weer de aandacht worden ge vestigd. En dan is voorts ook nog van belang, dat hier zoo ongezocht nog weer eens de beteekenis van een rechtsche meerderheid in de Staten in 't licht wordt gesteld. Er zijn nog altijd menschen die vragen: wat geeft het nu toch eigenlijk of we al de meerderheid hebben. Welnu, laten de Socialisten het ons in hun strijden tegen den beperkten Zondags dienst dan leeren! De „Zeppelin"-reizen. Aangaande de verdere reisplannen van de „Zeppelin" vernemen wij, dat op 22 dezer de tweede Middellandsche Zee-tocht is vastgesteld. Begin Mei zal de „Zeppelin" een reis naar Weenen maken en, voor zoover de bewolking in het gebergte zulks toelaat, ook naar andere steden van Oostenrijk. Deze tocht zal ongeveer 12 uur duren. Ongeveer midden-Mei zal de eerste reis, dit jaar, van de Zeppelin naar Amerika plaats vinden. Het oponthoud in de Ver- eenigde Staten zal slechts drie dagen duren. Ln den zomer zal een tocht over Oost- Duitschland ondernomen worden, even tueel met een tusschenlanding in Berlijn. Voor de reis om de wereld, welke men begin Augustus dacht te ondernemen, zijn nog. niet alle technische voorwaarden ver vuld, men neemt echter aan, dat de nog bestaande moeilijkheden tijdig uit den weg zullen worden geruimd. De Middellandsche zee-tocht en de rei zen naar Amerika zijn in de eerste plaats als studie- en antwikkelingsreizen voor de bemanning bedoeld, zoodat op die reizen weinig passagiers zullen worden meegenomen. De andere reizen zullen zuiver pas sa- gierstochten zijn. Het faillissement van mevrouw Zoebkof. Gisteren vond de eerste bijeenkomst van de crediteuren van de zuster des ex-keizers van Duitschland plaats. De cu rator in het faillissement, dr Rhein, ver klaarde, dalt mevrouw Zoebkof in 1916 na den dood van haar echtgenoot, prins Adolf zu Schaumburg Lippe, een jaar rente van 39.000 M. heeft kunnen bedin gen. Alles is goed gegaan, totdat de prin ses hertrouwde met Zoebkof die onge looflijk verkwistend te werk is gegaan; bovendien was de prinses alle controle op de uitgaven van haar man ontzegd. Op het oogenblik bedraagt het passief 660.000 M. Men hoopt alsnog tot een vergelijk te geraken, teneinde mevr. Zoeb kof een bescheiden bestaansmogelijkheid te kunnen "bieden. Het aftreden van Dr Seipel. Geheel onverwacht is dr Seipel als bondskanselier van Oostenrijk afgetreden. In den ministerraad heeft dr Seipel gezegd, waarom hij zijn kanselierschap neerlegt: wijl zijn persoon een belemmer ring voor de ontwikkeling van het Oosten- rijksche staatsleven wordt geacht, neemt hij ontslag. Toen hij in Mei 1922 de taak op zich nam om Oostenrijk tot een levenskrachti- gen staat te maken, het te saneeren, vond hij een financieelen en economi- schen chaos, welke bijna zonder voorbeeld in de geschiedenis was. Maar hij zag duidelijk het te bereiken doel, en in zijn rijken geest had hij. het volledige plan gevormd, dat in den loop der jaren tot uitvoering zou komen. Onmiddellijk ondernam hij een reeks diplomatieke reizen naar Verona, Berlijn en Praag, met het gevolg, dat een vol- kenbondsleening kon gesloten worden, de Oostenrijksche valuta gestabiliseerd werd en met het werk van den heropbouw kon warden begonnen. Den lsten Juni 1924 werd een aanslag op dr Seipel gepleegd, welke hem bijna het leven kostte, maar zijn sterk gestel deed hem den schok te boven komen en weldra kon hij zich weer aan de staats zaken wijden. Den 18den November van hetzelfde jaalr trad hij af, doch bleef leider der christe lijk sociale partij. Den 20sten October 1926 vormde hij zijn tweede, den 24sten Maart 1927 na de verkiezingen zjjn derde kabinet. Fel, niets-ontzienid, vaak zeer persoon lijk lijk was de oppositie der socialisten, welke met een hetze gelijk stond. Geien middel was laaJg genoeg om vooral de arbeiders tegen den priester Seipel op te hitsen. Het behoeft dan ook geenszins te ver wonderen, dat, nu de situatie der Oos tenrijksche republiek zich, naar de mee ning van den bondskanselier, in zeer gun- stigen zin gewijzigd heeft en het staats leven zich normaal ontwikkelt, dr Sei pel het oogenblik gekomen acht om an deren in de gelegenheid te stellen het door hem begonnen werk te voltooien. Ook hier toont zich weer het nobele, onbaatzuchtige 'karakter 'van dr Seipel, die nooit zich zelf, doch alleen het wel zijn van zijn vaderland gezocht heeft. In een Christelijk-sociale vergadering, waar Seipel het woord zou voeren, is in zijn plaats de afgevaardigde Kunt- schak verschenen, die met betrekking tot het aftreden van het kabinet a.m. 't vol gende zeide: Onder de persoonlijke re denen zijn vooral belangrijk, de hatelijke aanvallen op dr Seipel. In het bijzonder het onrechtvaardig verwijt, dat hij den arbeiderstand haat en dat daardoor de afbeiders verleid zijn tot uittreden uit de R.K. Kerk, heeft dr Seipel zwaar getrof fen, daar hem dit in zijn ministerieele eer aantast. De uitvinder van de auto overleden, Dr Carl Benz, de uitvinder van den auto, is in den ouderdom van 84 jaar te Ladenburg bij Mannheim gestorven. Hij was de zoon van een machinist en liep reeds vroeg met het denkbeeld rond, een wagen te construeeren, die op eigen kracht op alle wegen zou kunnen loop en. In 1885 gelukte het hem den eersten auto, een wagen op drie wielen te ver vaardigen, die op het oogenblik nog in het Duitsche museum te München is te zien. Bij den eersten proeftocht gelukte het slechts een afstand van honderd meter af te lqggen, doch spoedig wist de uit vinder een wasgen te tymstrueeren, waar mede hij een snelheid van 16 K.M. per uur bereikte. In 1888 werd de eerste Benzauto te München tentoongesteld en met de gouden medaille bekroond. In Duitschland was aanvankelijk de af zet van de Benz-automobielen gering. In 1899 werd de fabriek omgezet in een naamlooze vennootschap. Spoedig daarop trad dr Carl Benz uit de fabriek en leefde sedert teruggetrokken te Laden- burg. Ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag werd hij door de technische hooge- school te Karlsruhe tot eeredoctor be noemd. Noodweer in de Kaukasus. Volgens een bericht uit Moskou heeft in Noord-Kaukasie een geweldige storm gewoed. Acht boortorens op de petroleumvelden zijn omgeworpen, terwijl van vele huizen de daken werden afgerukt. Talrijke bran den zijn uitgebroken. Verscheidene huizen zijn tot den grond toe afgebrand. Een dorp is voor driekwart uitgebrand. In Grosny zijn 8 menschen zwaar gewond. In de hergen woedt een sneeuwcycloon. In Taganrog is de rivier Myus buiten haar oevers getreden, waardoor drie ko- zakkendorpen zijn overstroomd. In het Tschillinskische gebied zijn dij ken doorgebroken. Een dorp is van de buitenwereld afgesneden. Ieder bericht ontbreekt. Ook de stad Tchilli zelf wordt 'ten zeerste bedreigd. De dijken zijn mee gesleurd. De bewoners vluchten in paniek, naar den hooger gelegen spoorbaan. Het aantal dooden is niet bij benadering vast te stellen. Warenhuizen in Antwerpen. Naar men aan de „Msb." mededeelt, zou het bekende groote Duitsche waren huis Tietz van plan zijn weer een filiaal in Antwerpen te stichten. Tietz zou reeds do hand gelegd hebben op een groot huizen-complex 'in het centrum der stad, gelegen op den hoek van de Keizerlei en de groote leien, van welken blok o.a. deel uitmaakt het Grand Hotel (oud-hotel W eber). Tietz is in Antwerpen geen onbekende. Vóór den oorlog had hij daar het grootste warenhuis, en wel in de gebouwen welke thans door de Innovation bezet zijn. De Duitsche firma genoot er toen een popu lariteit als geen andere. Te Antwerpen bijv. en in omliggende gemeenten, ja zelfs in de Nederlandsche grensdorpen noemt het volk een strooien hoed nog altijd een „titske". Die benaming is ontstaan in den tijd dat Tietz in Antwerpen voor eenige centen een zomerhoed te koop stelde. De terugkeer van het Duitsche huis te Antwerpen zou ongetwijfeld de concurren tie der warenhuizen in Antwerpen nog zeer verscherpen. Hei suikervraagstuk. Gisteren is te Genève een bijeenkomst van deskundigen voor het suikervraagstuk begonnen. Aan deze bijeenkomst wordt deelgenomen door 16 deskundigen uit de suikerindustrieën der voornaamste produr ceerende landen. Japan en de V. S. heb ben geen deskundigen gezonden. Dr J. A. Nederbragt maakt deel uit van de dele gatie van het economisch comité die deze besprekingen bijwoont. De Nederlandsche suikerindustrie is vertegenwoordigd door di- J. A. van Loon, gedelegeerd comm. van de Centrale Suiker-Maatschappij die vergezeld wordt door dr P. J. II. van Ginneken, secretaris van den Bond van Coöp. Suikerfabrieken in Nederland. Dr H. C. Prinsen Geerllgs, directeur van het proefstation in Nederland van de Java- suiker treedt als deskundige voor Ned..- Indië op. De bijeenkomst wordt gepresideerd dooT den voorzitter van het economisch Vol kenbondscomité, dr E. Trendelenburg, dié er in zijn openingsrede op wees, dat uit de voorbereidende studiën, die reeds zijn verricht, duidelijk blijkt, dat de hui dige toestand van de suikerindustrie het gevolg is van verstoord evenwicht tus- schen productie en consumptie. Trende lenburg trok in twijfel of het op den weg van den Volkenbond zou kunnen liggen, maatregelen aan de hand te doen die beoogen de natuurlijke ontwikkeling der productie te belemmeren. De Volken bond zal zich dus eventueel moeten be palen tot een actie tegen de kunstmatige maatregelen van verschillenden aard, die door sommige staten 'genomen worden en die ten deele oorzaak zijn van de toeneming der wereldproductie. Boven dien zal het economisch comité kunnen nagaan hoe het verbruik van suiker ver meerderd zoo kunnen worden. De des kundigen werden uitgenoodigd één voor één den toestand van de suikerindustrie in hun land uiteen te zetten. Daarna zal hun worden verzocht hun opinie te ge ven over den i nternationalen toestand van het suikerprobleem. De bijeenkomst is van strikt vertrouwelijken aard. De April-winter. De koude luchtstroom uit het Noorden, die zijn invloed in geheel Noord- en Oost- Europa doet voelen, is in Duitschland gisternacht nog in hevigheid toegenomen. Gistermorgen vroeg waren temperatu ren in bijna geheel Duitschland onder het vriespunt. Het „warmste" was het nog te Borkum, waar het kwik op nul graden stond. Uit het centrum van het land werden temperaturen tot acht gra den onder nul gemeld. Op vele plaatsen is wederom sneeuw gevallen. De nieuwe koude-periode heeft zich thans over geheel Europa uitgebreid. Te Boedapest yiel weer sneeuw. Noorwegen meldt 25 graden, Stockholm 14 graden vorst. Te Berlijn daalde de temperatuur tot 8 graden beneden nul. Trotzki ernstig ziek. De juridische raadsman van Trotzki, dr Rosenfeld, heeft in opdracht van zijn cliënt aan de .rijksregeering en de Prui sische staatsregeering meegedeeld, dat deze bereid is zich door een medische commissie te laten onderzoeken. De com missie kan dan constateeren, dat de be richten van verschillende kranten, als zou hij niet érnstig ziek zijn, in strijd zijn met de waarheid. Trotzki is bovendien bereid Duitschland na beëindiging van zijn kuur weer te verlaten. Uit dezen stap blijkt wel hoe zeer Trotzki er aan gelegen is in Duitschland te worden toe gelaten. "Met groote belangstelling mag de beslissing van de rijksregeering wor den afgewacht. Korte berichten. Naar uit Praag wordt gemeld, is daar Woensdagavond koning Bods van Bulgarije met zijn gevolg aangekomen. De koning reist incognito. Een geneesheer uit Waizenkirchen, die op bevel van hoogerhand een on derzoek moest ondergaan ter vaststel ling van zijn geestestoestand heeft één der bij hem verschijnende gendarmen met een revolver beschoten en zoo zwaar gewond, dat hij na korten tijd overleed. Hobart, een mijndistrict van Der by, is getroffen door een ramp. Een groote stuwdam is tengevolge van den zwaren regenval doorgebroken en dientengevol ge is een mijn ondergeloopen. Boomen en gehouwen werden door het met ver schrikkelijke kracht voortstuwende water meegesleept. Zeven menschen worden vermist. Het secretariaat van den Volkenbond maakt bekend, dat op voorstel van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken Chamberlain, en na overleg met de andere leden van den Raad, de vol gende zitting van. den Raad van den Volkenbond eerst op 10 Juni te Madrid zal plaats vinden. Een ernstig spoorwegongeluk wordt uit Beira in de Portugeesche kolonie Mo zambique gemeld. Een goederentrein ont spoorde bij het rangeeren en vernielde drie loodsen, welke tot woning voor in boorlingen dienden. 18 inboorlingen wer den gedood of zwaar gewond, t Binnenland. Vergadering van de Veilingsvereenigingen. Buitenland. De reizen van de Zeppelin. Het aftreden van dr Seipel. De suikerkwestie te Genève in behande ling. De uitvinder van de auto overleden. Het weer der laatste dagen. Spoorwegongeluk in Roemenië. NEDERLAND EN BELGIE. Annexatie in theorie nog zoo dwaas niet. Het blijkt, dat de Belgische' oud-minis ter Huysmans op de documenten-mee ting te Amsterdam, de stelling heeft voor uitgezet, dat de annexatie van den lin- ker-oever der Westerschelde bij België, alweer „in theorie", niet zoo dwaas is als sommigen het wel willen doen ge- looven. Dit gaf hem een artikel over „L'an- nexionisme et les socialistes" in de pen, dat de vorige week door het hoofdorgaan van de Belgische arbeiderspartij, „Le Peuple" werd opgenomen en waarop de bekende sociaal-democraat, Louis Pié- rard, in hetzelfde blad, reageerde met een ander artikel, getiteld: „Tu quoque Camilliusl", waarin Piérard de meening uitte, dat „de oplossing van het Schelde- vraagstuk voortaan op het internationale vlak moet worden gezocht". Dit meende Huysmans, op zijn beurt, niet onbeantwoord te mogen laten en hij verduidelijkte dan ook zijn standpunt in „Vooruit", het blad der Gentsche sociaal democraten van 31 Maart j.l., als volgt: „Ben ik nu een annexionist, omdat ïk die opvattingen (het annexionisme van Nothomb en het concept der vereeniging van Nederland en Vlaanderen), beide the oretisch begrijp maar in de practijk, be slist bestrijd? Ik ga veel verder. De partijgangers van de annexatie van den linkeroever bezit ten een sterk argument, dat voor de negen tienden hun houding bepaalt. En dat argument is, dat Holland gedurende drie eeuwen de Schelde gesloten heeft. Gedurende drie eeuwen werd Antwerpen en België door het Nederlandsche egoïsme geruïneerd. Rotterdam moet niet denken, dat die Shylock-politiek in Bel gië vergoten is, zelfs niet bij de vrienden der Nederlandsche beschaving. Wij we ten heel wel wat wij aan de cultuur-ge meenschap der Nederlandsche kapitalis ten hebben. Zij hebben onze voorouders Vondel doen lezen op de ruïne van onzen handel en van onze nijverheid. Die tijd is lang voorbij, maar hij ligt nog in het geheugen onzer menschen, en wanneer de heeren van het Noorden aan geschiedenis doen, dan hebben wij wel het recht hun te herinneren aan hun eigen verleden. Indien er annexionisten in België waren, in 1920 en 1921, dan is zulks grootendeels de schuld der Ne derlandsche politiek. Deze vaststelling vermindert geenszins de politieke dom heid van Pieter Nothomb en zijn vrien den. Maar, zoo kunnen wij ten minste hun verantwoordelijkheid in zekere male uitleggen." Huysmans besloot zijn artikel met een verwijzing naar een, dezer dagen, te Aalst verschenen boek van prof. Hanse over Charles de Coster, waarin herinnerd wordt aan de houding die de schrijver van „Tijl Uilenspiegel", Potvin, Altmeyer en later ook _prof. E. de Lavaleye inder tijd meenden" te moeten aanbevelen ten opzichte van Nederland. „Deze politiek, z.egt Huysmans, steunde op het volgende: voortbestaan der beide staten, oeconomische toenadering cultuurgemeenschap voor Vlaanderen en Nederland. Deze politiek is nog de onze- Rotterdam mag bloeien en Antwerpen kan gedijen. Het is niet noodig, dat de Belgische haven dfen voorspoed der Ne-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1