No. 154 Woensdag 3 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEID Uo's BANK-GOES EERSTE BLAD. Hukken. Zorgt voor uw Dieren Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MET GESTERKTE HANDEN. N.V. Dogcakesfabriek - Dordt. ALLE per 1 April vervallende worden verzilverd door ■oorzeker niet ge- waren ze nu loo deden .de pas iet den kapitein |ostaf alleraardigste de verveling te [e Knie, dan ver- .er zeelieden) ge- met een langen "houten scheermes, |eid nam plaats op r gevuld, waarover Door den roep- 'dergenen, die nog waren en doopte ier zeewater over e plechtigheid^ die |kte. Soms, en dit aan boord waren, De manschappen Ingesmeerd, daarna é'én voor één erg ilaats nemen, men weg en ze dom- zilte nat. Na de e lever en amuseer den. Dit alles doot van Jan Steen, loedebjk. leizen, door midde] albatrosseij, die ding vormden met jboonen, zuurkool, lit. Ook de biboe's, Imasten komen sla- zorgden voor vari- It een toekomstfan- |en over een halve srlijk ontroeren, ais miers nog kampen lertoest inden. W ant techniek voortscbrij- pectie, zal wel nie- Hi© met eerbied ds |gt, welke eigenlijk tijd. En dan zal schepen naar Indië lover de Batavieren, unen a'zakken. We I zelfs niet over na, Ier een halve eeu.v lover die bezwaarlijk |de kinderen zullen om thuis komend voor zaken naar ren dag terug zal van de Redactie). J mij tot de Directie Imet verzoek ver- 'v ten in de verbin- fa Roosendaal, en V Iteert van 9 Maar; nedeonderteeken 1 Ellewooits lijk en de aanlacht ge- alk trein li Brus- Irertraging te Roo- |e aansluiting op [daal, vertrekkend reizigers moeten idaal p'.m. 2 uur Jein waardoor do Ihenstations, warr pel erg gedupeerd Spoorwegen, heelt guns.igen zin en ven dato 23 Maart te Roosendaal Jaagt, hebben wij bin 2739 de aan- Brussel, vertrek linlien deze trein Ikomen ten 19.4 J." lier spoorwegdirec- fmoeg om ter ken- brengen. Beleefd gevolg te geven. W. BOSMAN. irwerpen. ■1929 zijn aan het line's onderstaande tn aangegeven en Jlichtingen betref- te hekomen: monogram, een Jjsjes, vier rijwiel- Iperen gewicht, een een huissleutel, pet, twee mutsen, udentenmuts, zes leien horloge, twee Jad, een paarden- l'twee zakdoekjes, gymnastiekschoen, fin sleuteltje, een fsch, een school id, een paar hand- Ihoentje, drie lin- tlood, een vulpen, |de,rwagenas, twee [oud, een koperen Jus, een étui met I, drie zakken met inet twee sleutels, J portemonnaie met Boen, een kinder iet inhoud en een is van Politie: JAN COEHOORN. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P, DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. 'e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Zoo luidde de titel van de rede, welke de heer H. Colijn hedenmorgen in de Deputatenvergadering der A.-R. Partij uit sprak. Spr. ving .aan om in een historisch overzicht er op te wijzen, hoe Kuyper in zijn correspondentie met Groen van Prinsterer, m.n. na 1871, er bij dezen op aandrong, dat er een landelijke or ganisatie „van Antirevolutionaire kiezers zou komen. Er waren .in dien tijd al wel eenige kiesvereenigingen, maar wat ontbrak was een centrale leiding en een centrale or ganisatie. Die afzonderlijke kiesvereeni gingen hadden veelal haar punt van saam binding en haar adviesbureau gevonden in Groen. In 1873 werd een voorloopig comité in het leven geroepen om bij de verkie zingen leiding en advies te geven. De behoefte bleek ook aan nog wat anders dan betere organisatie alleen. De Antirevolutionaire partij miste pok een program. Reeds in 1869 verlangt Kuyper van Groen een politiek testament. Wanneer Kuyper, in 1874 Kamerlid geworden, zelf een program ontwerpt en TUarover het oordeel van den leider gt, kan Groen zich met de hoofd strekking daarvan vereenigen. Maar toen kort daarna Kuyper, we gens ernstige ongesteldheid, gedurende bijna anderhalf jaar (midden Februari 1876 tot einde Mei '77) in het buiten land moest vertoeven, bleven zoowel de organisatieplannen als de opstelling van een program rusten tol de tweede helft van 1877. Het was Gouda, dat de zaak weer op gang bracht door om een schets van een staatkundig program te vragen. Aan dat verlangen werd door Dr Kuyper voldaan en die schets, die, na eenige aangebrachte wijzigingen, de goedkeuring verkregen had van enkele der meest voor aanstaande mannen uit de partij, werd vervolgens den 7en Januari 1878 met een begeleidende circulaire aan de Kies vereenigingen toegezonden. Donderdag den derden April 1879 om 12 uur kwamen ze dan te Utrecht bijeen, de 24 Deputaten en 4 redacteuren van bladen („Standaard" en een paar weekbladen) met Kuyper als voorzitter J. A. .Wormser als secretaris. Het was alles, naar het uiterlijke, nog nietig en onaanzienlijk. Maar als dien middag om kwart voor vier de vergadering, bij mon de van Ds Dermout, haar dank aan den Schepper van hemel en aarde opdraagt, dan is de A. R. Partij in het bezit van een partijreglement, dat de organisatie regelt; dan heeft ze een Beginselprogram, dat in de hoofdzaken tot op dezen dag onveranderd .gehandhaafd kon blijven; dan is er een Centraal-Comité van 13 leden gekozen, waarvan Dr Kuyper 40 jaar lang de ziel is geweest en slechts weinige jaren minder het voorzitterschap heeft bekleed. Van 1879 tot 1888 was de vooruitgang langzaam. Maar dan komt in 1889 de keer. Op de eerste Deputatenvergadering onder het regiem der nieuwe Grondwet, blijkt 'het aantal Kiesvereenigingen ge stegen tot 250 en ging de totale .op komst de 600 reeds te boven. En van dien tijd af gaan de cijfers voortdurend in stijgende richting ondanks de in 1894 ingetreden splitsing, tot we dan heden in het land staan met 725 kiesvereenigingen en het tellen der aanwezigen op onze Deputatenvergaderingen reeds lang tot een te vermoeienden arbeid is geworden. De eerste gedachte, die ons grijpt is wel: wat ongedachte zegeningen heeft de Héere ons geschonken. Spr. stipt dan aan, dat de samenwer king, voor het Ministerie-Mackay verkre gen, sinds 1925^ verbroken is. Staat de A.-R. partij sinds dat tijdstip volkomen vrij van eiken band, haarprin- cipiëele beschouwing ten aanzien van de in het Staatsbeleid te volgen richting onderging daardoor geen wijziging. Onver anderlijk blijft de.A. R. partij van oor deel, dat de autoriteit van den mensch als beslissend gezag behoort te worden teruggewezen en alleen een Staatkunde, die gedragen wordt door den ,eisch van Vraagt Uw winkelier FLORA'S HONDENBROOD KATTENVOEDER DUIVEN VOEDER HOENDERBESCHUIT KUIKENVOEDER Vert. JOH. QUINTEN, GOES. des Heerer. Woord, tot heil van land en volk strekten kan. De antitaese, die bestaat tusschen ons levensbeginsel en den geest, die de Revo lutie kenmerkt, is niet door een mensch uit-gevonder.- Ze is niet van Groen; ze stamt niet van Kuyper. Die beide hebben slechts haar bestaan aangetoond en voor ons bewustiijn verduidelijkt. De tegenstel ling zelf is in den grond der zaak van den beginne. Zj wortelt in het satanisch stre ven om de trereld van God te vervreemden, haar tot cpstand tegen Zijn geboden te vervoeren. Maar daarom ook is het in 1929 precies even noodig als in het beginjaar der ver vlogen 50-jarige periode, om op het be staan dier tegenstelling te wijzen; op haar allesbeheerschende beteekenis nadruk te leggen; tegöi verslapping in onzen strijd te waarschiwen. Eigenlijk klemt die eisc'h thans nog meer. Omdat de naar voren tredende open baringen van het revolutiebeginsel in het staatkundig, en maatschappelijk leven zoo veel talrijker geworden zijn. Spr. noemt allereerst de zooveel uitge breider staatsbemoeienis van onze dagen. Voorts wijst spr. op de hedendaagsche stroomingen, die er op gericht zijn, om de menschelijke inzichten, ook op ander ge bied dan dat van het Staatsrecht, te doen triomfeeren over wat van Godswege ons aangezegd is. In die afwijzing van de uit de revolutie- idëeën voortkomende opvattingen over de Staatsalmacht; in het vasthouden aan de Souvereiniteit Gods en aan den eisch, dat ook de Staat zich aan Zijn Woord onder werpen zal, ligt waarborg tegen Staats- willekeur, en wordt tegelijk steun geboden aan de handhaving der Souvereiniteit, die aan de onderscheidene levenskringen krachtens schepping toekomt. Daardoor wordt tevens aan die alle tezaam, naast het anker der vastheid, ook de beperking getoond, waaraan zij elk voor zich onder worpen zijn. Geen aardsch gezag, in wel ken levenskring ook, kan ooit absoluut zijn, omdat God zelf alleen de absolute is, als het eeuwig en almachtig Wezen, dat al wat is tot aanzijn riep. Het beginsel daaraan tegenovergesteld en dat van de autonomie van den mensch uitgaat, leidt tot verderfelijke opvattingen op elk levensterrein en vervalt in den regel óf tot ongebreidelden dwang óf tot bande loosheid. Wij komen op tegen de pogingen tot langzame ondergraving van de maritale macht, in het huwelijk en ook tegen het streven om den band des huwelijks zoo los te maken, dat van een huwelijk naar de ordinantie Gods niet meer gesproken kan worden. We pleiten voor de handha ving van het recht der ouders bij de op voeding hunner kinderen. We komen op tegen -de neiging van den Staat om in het economisch leven als de al-bediller te wil len optreden, maar niet minder als we zien, dat ongebonden vrijheid verhoudin gen oproept, waarbij het recht der zwak ken wordt gekrenkt. Ons protest ga.at tegen den tijdgeest. Spr. laat het bij dit negatieve1 niet, maar wijst ook op: wat ons beginselpro^ gram in positieven z:in ons zegt. Overheid en Kerk staan n'iet los naa'st elkaar. Integendeel, ze hebben beteeke nis voor elkander. Heeft de A.R. Partij immer gepleit voor de onderscheiding tus schen beider levenssfeer en beider taak, niet minder heeft zij zich gekant tegen een zoodanige onderscheiding, die op niets dan scheiding zou uitloopen en die den Staat zou maken tot een atheistische volksgemeenschap. Spr. herinnert er aan, dat de moeilijkheden, die met dit onder werp samenhangen, niet zijto. opgelost. Om op dit moeilijk terrein den juisten weg te kunnen vinden, zullen we op twee- eilei hebben te letten. W e zullen moeten aanvangen met de erkenning, dat de Wet Gods tot de Over heid niet komt op dezelfde wijze, met precies dezelfde eischen, als ze tot den enkelen persoon of tot de Kerk des Hee ren komt. En dan is er in de tweede plaats ook nog Groen's reserve: zoover het rechtmatig gezag der Overheid strekt. Daarbij is te rekenen met verschil in land en regeering'svorm; ook met verschil in tijd en omstandigheden en vooral met de sociale structuur van het volk, waar onder zij optreedt. Daarom komt men ten slotte altijd weer uit bij Üe omschrijving van art. 3 van ons Program, dat in ons land en in onzen tijd het Staatsgezag in de consciëntie van Overheid en onder danen beide aan de ordinantiën Gods, aan de eeuwige beginselen van Gods Woord behoort gebonden te zijn. Maar daarom is het ook voor de door werking van onze beginselen van zoo overwegende beteekenis, dat er zulk een Regeering zij en dat de Overheidsperso nen voortdurend den ernst van dien eisch in hunne consciëntie gevoelen. Deze kant van de zaak plaa/tst ons nu voor een moeilijk probleem. Dat der saamwerking met andere 'par- t ij e n, die van min of meer gelijke grond- beschouwingen als wij uitgaan. Zelf niet veel boven de 10 procent van het zetel- tal in de Tweede Kamer uitgaand, zjjn we op zulke saamwerking aangewezen. Uit dat besef is voortgekomen de saam- werking die geboren werd in de tachtiger jaren; hernieuwd in 1901; voortgezet eerst van 1908—1913 en nader van 1918 tot eind 1925, om toen weer uiteen te vallen. Het zou onredelijk zijn niet te erken nen, dat die saamwerking ons veel goeds gebracht heeft. Na op dit goeds gewezen te hebben, betoogt spr., dat evenmin valt te ontkennen, dat onder ons ook een gevoel van teleurstelling bestaat over de 'schraalheid van den oogst op het stuk der wenschen, die ons meer in het bij zonder eigen zijn. Nu de saamwerking eenmaal verbroken is, mag niet verzwegen worden, dat her stel alleen mogelijk is, indien door de vroeger saamwerkien.de groepen de grnst van den huidigen politiekem toestand wordt verstaan; de nadeel en daaruit voor onze constitutioneele1 instellingen en voor de gewichtigste „volksbelangen voort vloeiend, worden begrepen. We zouden zeker 'niet kunnen vragen, dat alles w,at in ons Beginselprogram of in ons uitvoerig stembusprogram van dit jaar voorkomt, zou worden ingewilligd. Maar evenmin zal men van andere zijde over het hoofd mogen zien, dat wij' mogen verlangen, dat er met onze levensbeginselen wordt gerekend. Wij achten nog steeds een saamwerking met groepen, die in het staatkundig leven van gelijke grondbeschouwingen als de onze uitgaan, om zoodoende tot steun van een optredend Kabinet te geraken, den meest verkieslijken weg. Omdat alleen in dien weg onze beginselen in daden en ver ordeningen tot hun recht kunnen komen en omdat het algemeene landsbelang her stel der parlementaire practijk wensche- lijk maakt. Maar we moeten dan vorderen, dat zulk een saamgaan met waarborgen omringd zal worden. Dat onzerzijds voorwaarden gesteld zullen worden, die niet alleen recht doen wedervaren aan de groote volksbe langen, zooals wij die zien, maar die ook gericht zullen moeten zijn op de redelijke zekerheid eener rustige afwerking van een Program, waaraan men steun belooft, opdat geen crises den aangevangen arbeid onderbreken. Komt zulk een saamwerking niet, wel nu, dan Mijven we alleen staan. Neen, niet alleen! Want dan herinneren we ons dat woord, eenmaal met heilige be ving neergeschreven.' Onze hulpe is in den Naam des Heeren! God heeft geholpen al deze 50 jaren. Op Hem blijve onder alles onze hope. Hij is de rotssteen van ons vertrouwen. Spr. wil nog een woord zeggen om van dankbaarheid te getuigen jegens hen, die in Gods hand het middel zijn geweest, dat de georganiseerde partij heden op een 50- jarigen arbeid mag terugblikken. Spr noemt dan allereerst Groen. Zulk een man kan niet uit het leven van een volk scheiden, zonder een blijvenden zegen achter te laten, al zal eerst het na geslacht dien zegen aanschouwen. Op Groen volgt Kuyper, wiens naam op de meest directe wijze verbonden is aan de stichting en den groei onzer organisa tie, maar dien men zich toch niet denken kan los van den langjarigen arbeid van Groen. Spr. richt .zich ook tot Prof. Fabius, wien in deze vergadering te zien hem een oorzaak van bijzondere vreugde is. En gij zoo richtte spr. zich nu tot oud-minister Heemskerk die nog maar een paar jaren verwijderd zijt van den leeftijd, dien de Schrift ons noemt als dien der zeer sterken, gij zijt wel niet aanwezig geweest bij de geboorte onzer organisatie, maar gij hebt haar toch nog gekend als zuigeling in de wieg. Een gedenkdag is een rustpunt. Ons rustpunt van vandaag ligt echter midden in den strijd. Vijftig jaar van strijd achter ons. Maar ook strijd voor ons. Strijd bij de stembus, die straks weer opengaat. Strijd in de jaren, die daarna komen. Met het oog op die toekomst hebben we geen beter woord op dezen dag dan de bede, dat èn wij zelf, èn die na ons komen, getrouw mogen bevonden worden in het werk, dat ons op de handen gelegd is. Dan zullen wij op eiken nieuwen gedenk dag met den Psalmist kunnen jubelen: de goedertierenheid des Heeren is van eeuwigheid en tot eeuwigheid over dege nen, die Hem vreezen. De mijnramp in Limburg. Drie van de 13 zwaar gewonde arbei ders uit de kolenmijn te Waterschei, die in do ziekenhuizen te Hasselt en Luik wor den verzorgd, zullen zeer waarschijnlijk niet in leven blijven. Het onderzoek naar de oorzaak der ramp door het parket te Hasselt en het deskundige mijnkorps ingesteld, heeft tot dusver tot geen defini tief resultaat geleid. Dinsdag is men er in geslaagd het vuur in zijn geheel te doo- ven. Door den Limburgschen sociaal-demo- cratischen senator Dierickx is, in verband met de mijnramp te Geuk-Waterschei, aan den voorzitter van den Senaat eeii ver zoek tot interpellatie van de regeering ingediend. Volgens socialistische bladen zou men reeds verscheidene maanden het bestaan van mijngas, in de schach ten der André Dumont-mijn, hebben ge constateerd en geen voldoende maatrege len hebben getroffen om alle gevaar voor ontploffing af te wenden. Ook wordt, van dezelfde zijde, beweerd, dat de officieel© dienst der mijninspeetie ontoereikend is en yplkomen moet worden gereorgani seerd. Mesopotamië en Turkije. Aan de Noordelijke grens van Mesopo tamië zijn concentraties van belangrijke Turksche strijdkrachten waargenomen. De regeering van, Mesopotamië maakt zich hierover bezorgd, te meer daar aan de Zuidelijke grens van Mesopotamië ook invallen der Wahabieten plaats hebben. De regeering; is van opvatting, dat tus schen deze operaties aan de Noordelijke en de Zuidelijke grens verband bestaat. Daarentegen wordt van Turksche zijde medegedeeld, dat de concentraties der Turksche troepen alleen ten doel hebben een dreigenden opstand der Koerden in het Noord-Oosten van het Turksche ge bied te verhinderen. Het weer in het buitenland. Tijdens de Paaschdagen heeft het te Berlijn zwaar gestormd. Er is vrij wat schade aangericht. Ook boven Hamburg woedde de storm. Maandagavond kwam een zware mist op, die het scheepvaart verkeer stremde. Ongeveer 390 meter ten Noorden van de vaargeul BrocdorfHol ler is een visschersschip gezonken. Alleen de mast steekt nog boven water uit. Uit tal van streken in Beieren en uit het Zwarte Woud wordt een scherpe da ling van temperatuur met sneeuw en storm gemeld. Te Görlitz is 6 tot 8 c.M. sneeuw gevallen. Binnenland. Do Deputatenvergadering der A.R. partij. Jaarvergadering der C.H. Unie. De 51e jaarvergadering der Unie „Een ■school met den Bijlbal". Drie vlieghooten naar Indië vertrokken. Buitenland. Dreigende spoorwegstaking in Duitsch- land. Het weer in 't buitenland. Te Breslau begon het gistermorgen hard te sneeuwen. In het Reuzengebergte is 20 tot 25 c.M. nieuwe sneeuw gevallen,; het vriest er 4 graden. In het gebied van den St. Gothard (Zw.) is weer strenge koude opgetreden. Te Andernach vroor het 18 graden Cel sius. Er is ook veel sneeuw gevallen op ongeveer duizend M. hoogte. In Denemarken heeft het gedurende de beide Paaschdagen onophoudelijk gere gend. Boven Seeland heeft bovendien e©n hevig onweer gewoed. De bliksem sloeg tweemaal in den bliksemafleider van de Domkerk te Roskilde, waar juist de dienst aan den gang was. Van de ongeveer 25CO kerkgangers maakte zich een he vige schrik meester, maar toen de bis schop zonder zich te laten afleiden zijn preek voortzette was de rust spoedig her steld. Gistermiddag heeft boven de stad Wee- nen een hevig onweer gewoed, dat onge veer tien minuten duurde. Daarop begon het te sneeuwen. Dreigende spoorwegstaking in Duitsch- land. Sedert geruimen tijd werden reeds on derhandelingen. tusschen de directie van de Duitsche spoorwagen en de vakver- eenigingen gevoerd over verhooging van de ïoonen van het spoorwegpersoneel. Deze onderhandelingen hebben tot niets geleid, omdat de directie op het stand punt is blijven staan, dat van eenige loonsverhooging niets kan komen. De ar beiders zijn van een andere meening. De leiders van de drie samenwerkende organisaties van spoorwegpersoneel heb ben gisteren nog eens den toestand on der de oogen gezien. Deze is zeer kritiek. Er moet op gerekend worden, dat, wan neer de directie niet toegeeft d© strijd met het uiterste middel zal worden ge voerd. Verschillende groepen in verschil lende plaatsen en op verschillende sta tions zullen het werk neerleggen. Tot het organiseeren hiervan is reeds besloten. Korte berichten. De „Graf Zeppelin" zal over 14 dagen de tweede reis naar de Middelland- sche Zee ondernemen. De reis naar Ame rika is voorloopig op 10 Mei vastge steld. Het rapport van het internationaal bureau voor hygiëne te Cairo meldt, dat pest- en pokken-epidemieën talrijke slacht offers maken in den Levant. In Egypte zijn 20 personen aan de pest bezweken. In Transjordanië vielen 12 personen ten offer aan de pokken, in Irak stierven vele menschen aan deze ziekte. Zondagochtend werd in de buurt van Weenen een aardbeving gevoeld, die van een hevig gerommel gepaard ging. De bevolking werd zeer verschrikt en vlucht te op het vrije veld. De Engelsche luchtvaart-maatschap pij Imperial Airways heeft Maandag haar vijfden verjaardag gevierd. Sedert 1 April 1924 heeft zij met vliegtuigen meer dan 4 millioen. mijlen door de lucht afgelegd en ruim 100.000 reizigers vervoerd. In de laatste vier jaar is er geen enkel ongeluk met een toestel van haar ge beurd, waarbij een reiziger gedeerd werd. f -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1