RHEUMATIEK Wat er deze week voorviel. Het Zeeuwsche hoekje. Verrassende genezing van een 80-jarige vrouw na 10 jaren smartelijk lijden» IN VIER WEKEN GENEZEN. L>o stille week was inderdaad in som mige opzichten stil. De Kamers der Sta- ten-Generaal vergaderden niet. De Tweede rust uit van de Ziektewet-vermoeienissen, en de Eerste verzamelt kracht om straks verder te gaan met den begrootings- arbeid. Andere vergaderingen zijn er echter in deze stille week in massa gehouden. Spe ciaal in de landbouwwereld was het on rustig. Al is de veldarbeid, begunstigd door heerlijk voorjaarsweer, in vollen gang, de Zeeuwsche landbouwers von den toch tijd om èn als Z.L.M. èa als aandeelhouders der Coöp. Suikerfabriek Zeeland te vergaderen. En daarvoor was zeker reden. De crisis in de suiker-industrie brengt de rentabili teit van den bietenverbouw ernstig in gevaar. Vandaar, dat de alg. vergadering der Z.L.M. met alg. stemmen zich ver klaarde vóór het wetsvoorstel-v. d. Heu vel tot steun aan de suiker-industrie. De aandeelhouders der Coöp. Suiker fabriek „Zeeland" namen het belangrijke besluit de door hen te telen bieten te verkoopen aan en te laten verwerken door de coöp. fabrieken te Dinteloord en Zevenbergen en de eigen fabriek te Bergen op Zoom dus stop te zetten. Ook in de financieele wereld kwam en roering door het besluit der Neder- landsche Bank om haar disconto met niet minder dan 1 pCt. te verhoogen. Ongetwijfeld zal deze verhooging in de geldwereld haar nasleep hebben. De voornaamste buitenlamdsche gebeur tenissen roleveerend, herinneren wij eerst aan de verkiezingen in Italië gehouden. Democratisch gaat het daar niet toe. Aan den uitslag dezer verkiezingen kan men dan ook geen groote waarde toekennen en het is daarom geen wonder dat Mus solini met een groote meerderheid uit de bus is gekomen. Hij zit nog steeds vast in het zadeL Anders is dit met zijn collega in Spanje: Primo de Rivera. Deze schijnt zijn baantje moe te zijn en wil wel op- stappen. In Frankrijk is generaal F.och, de be roemde maarschalk uit den jongsten oor log, met veel pracht en praal begraven. In deze week overleed daar nog oen hakend generaal, u.l. Sarrail. In China houdt men zich weer maar eens onledig met oorlogvoeren. Dat schijnt daar een geliefkoosde bezigheid te zijn. Wie kan er uit den toestand daar wijs wordon BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. XXXIII. Het daghet in den Oosten. Aardenburg levert mij deze) maal weer stof voor een brief. En als het over Aardenburg gaat, lijkt mijn bü'opscihriftHet daghet in den Oosten, al heel vreeimd, want het leek er op, of het in dit stadje jnet zijn roemrijk verleden, nooit meer dagen zou. Maar nu daagt, het toch. Tenminste het wordt gehoopt, dat het geen droombeeld is. Het groote verdeelingspian, waarover jk in het nummer van 3 Maart 1928 reeds schreef, als het eenige redmiddel, en waarvan ik in het nummer van 1 November berichten kon, dat er over gepraat werd, is der verwezenlij king nabij. Het is een bijzondere dag ge weest, de dag van 15 Maart 1.1. Wie Aarden burg zoo'n beetje kent, en weet van al de twisten en vijandschap der laatste jaren, zou zijn oogen niet hebben kunnen gelooven, als hij een kijkje had kunnen nemen in de Raadszaal op dien datum. Daar zaten toch aan de groote U-vormige Een stille weak, die niet stil was. De crisis in de suikerbie tenteelt. De „Zeeland" stop gezet. Een vroege Paschen, dit jaar. Het kan bijna niet vroeger, want de allervroegste datum is 22 Maart. We hebben nu de z.g.u. stille week achter den rug. De stille week! Het mocht watl Overdag en 's avonds, het krioel de van de vergaderingen: van Gemeente raden, landbouw-maatschappij, aandeel houders van een suikerfabriek, maar ook Christelijke winterlezingen, ja, ik geloof zelfs, dat de kerkeraden niet eens het voorbeeld hebben gegeven, door deze week niet te vergaderen! Het leven is zoo gejaagd. De vergader machine kan geen week .worden stopgezet. Nu, in de stille week niet en straks in de Paaschweek niet. Er staan dan tal .van landelijke vergaderingen en con gressen op het program. Het kost zelfs moeite, om m het hartje van den zomer z'n vacantia zóó te regelen, dat men geen vergaderingen 'behoeft te verzuimen. Oudtijds was de Stille Week een week, waarin men zich voorbereidde voor den morgen der Verrijzenis. Onze vaderen zeiden, dat deze week er een wezen' moest van „droefheid en van zelfbeproe ving, van strenge onthouding en zelfkastij ding, een week „waarin de Gemeente er het hoogste vermaak in zou stellen, om het bloedig lijden en sterven van haar Bloed-Bruidegom aandachtelijk te overwe gen en daarin verstandiglijk te bemerken de hoogte en lengte en breedte van Zijn vurige liefde." Men hield zich bezig met de lezing van gewijde boekjes als van Borstius e.a. In sommige Gemeenten zweeg in de stille week het orgel en werden de kerkklokken niet geluid. Dat zwjjgen van die klokken begon den tafels broederlijk bijeen de gemeenteraad', de regentencolleges van gast- en weeshuis, de armbesturen der Ned. Herv., der Roomsch- Kath., der Doopsgezinde, en der Geref. Kerk, een goede 30 man, om te beraadslagen over het groote verdeelingspian, dat een week te voren aan de verschillende college's was toe gezonden. Als lichtend doel, heel in de verte, de rust en de vrede in het stadje. Daar is dien avond lang en breed beraadslaagd. Daar is het plan van alle kanten bekeken, daar is onder de meesterlijke leiding van Mr. Blaupot ten Cate tot bij het middernachtelijk uur gewerkt. Hier een scherp hoekje een beetje afgerond, daar een stukje bijgelijmd, maar de hoofdbeginse len van het plan bleven onaangeroerd, waren trouwens weken te voren door de afgevaar digden van de verschillende gezindten vast gesteld. In hoofdzaken komt het plan hierop neer. Eerst wordt vastgesteld, waarom het doel, dat gast- en weeshuis beoogen, beter wordt na gestreefd door de verdeeling, dan dat zij blij ven bestaan, zooals thans. Daarna de wijze van verdeeling. De arm besturen van de Ned. Herv., de Roomsoh- Kath., de Doopsgezinde en de Geref. Kerk zullen een deel krijgen, evenredig aan de aantallen leden, die zij volgens de registers van den Burgerlijken Stand hadden op 1 Ja nuari 1928, terwijl het Algemeen Armbestuur medepart voor hen, die niet aangesloten zijn bij een Kerk, of die aangesloten zijn bij een Kerk, waarvan in Aardenburg geen organi satie is. Verder wordt geregeld, hoe de Commissie zal samengesteld zijn, die het plan volgens de aangegeven regelen zal uitvoeren en de commissie van Beroep, die geschillen, die onverhoopt zouden kunnen ontstaan, zal be slechten. Verder is vastgesteld, dat' de goederen niet mogen worden vervreemd, een en ander on der toezicht van Ged. Staten van Zeeland, en dat de opbrengst moet besteed worden voor de on- eq minvermogenden van Aarden- burg. Na een tot in onderdoe!en afdalende be spreking is toen dichtbij het middernachtelijk uur gestemd. En nu is het mooie, dat ALLEN (zet dit kapitaal, zetter 1) dat ALLEN, zonder één uitzondering, hebben vóórgestomd. Dat verschillende personen over kleine gevoelig heden zijn heengestapt en het algemeen be lang in het oog houdend, hun voor deden hooren. En daarom heb ik boven mijn brief durven schrijven: Het daghet in den Oosten. Nu is het woord aan Gedeputeerde Staten van onze provincie. De beslissing is ook voor hen niet gemakkelijk. Er zijn bezwaren, natuurlijk, de zaak is diep ingrijpend. De be zwaren van juridische® gard zijn door den rechtskundige wel opgelost, maar ik lees bv, zoo juist in de N. Rott. Crt een bezwaar van den Rijksarchivaris in Zeeland, uit oud heidkundig oogpunt, en hij geeft een weg aan, die mogelijk tot een pplossing zou kun nen leiden, met behoud van de inrichtingen. Maar de weg, die hij aangeeft, behoud van de inrichtingen en verdeeling van de opbreng sten, naar verhouding van de aantallen aan geslotenen bij de verschillende godsdienstige richtingen, is, voor wie Aardenburg kent, een lapmiddel. Dan gaa.t Aardenburg over enkele jaren weer opnieuw vechten-, dan is bij elke verkiezing weer opnieuw de inzet, wie de baas in het gasthuis zal zijn, welke verpleeg ster er zal ko-men, welke concierge, welke bar bier, welke schoonmaakster. Al de personen-, die een andere oplossing voorstaan, dan de door de vergadering, de groote vergadering, laat ik ze zoo noemen, aangegevene, .kent niet de mentaliteit, zooals die tot nu toe in Aar denburg is. De heeren van- Gedeputeerde Sta ten kennen die wel, en zullen weten, dat de aangegeven weg de eenige is, die kan leiden, neem ,die moet leiden tot een afdoende oplossing. Het spreekwoord zegt, dat alle we gen naar Rome leiden-, maar hier leidt er slechts één weg naar toe, en die gaat rechtuit. Woensdag voor Paschen. Want, zoo ver telde men, „op 'dien Woensdag heeft Ju das zich bij- de Overpriestei s gemeld met zijn vraag: Wat wilt ge mij geven, en ik zal n Hem overleveren." In die stille week was er vaak groote soberheid bij- de maaltijden. Dikwijls werd op Goeden Vrijdag gevast. Niet alleen op dien Goeden Vrijdag, maar meermalen in die week, werden in de kerken we-ekdiensten gehouden, waarin gesproken werd over het lijden van den Heiland. En nu? Ik zeide het reeds, het leven! was nog gejaagder dan anders, uitgezon derd dan voor vele onderwijizers(essen) die reeds Woensdag of Donderdag hun Paaschvacantie aanvingen en voor de le den der Tweede Kamer, die hun Paasch- verlof reeds vorigen Vrijdag deden ingaan. Aan de groote massa, ook van de Christenen, zal deze week wel zonder meer zijn voorbijgegaan, behalve dan dat op Hen Goeden Vrijdagavond (drukbe zochte?) kerkdiensten zijn gehouden. Ver reweg de meesten zullen zich wel niet uit hun bezigheden hebben hunnen los maken. Ik dweep allerminst met dien „go-eden, ouden tijd", maar op dit punt geloof ik toch niet, dat we vooruit zijn gegaan. Ik las dezer dagen, dat een MiddeJ- burgsch predikant in een lezing had ge zegd, dat organisatie zonder meditatie nief goed is. Welnu, indien ooit, dan was zeker in de stille week gelegenheid voor meditatie geweest. Ze zou ons ge sterkt hebben bij den organisatiearbeid. Van het vereenigingswerk schreef ik hierboven reeds. Het legde beslag op veler gedachten, tijd en krachten. Een kwestie en ik moet nu wel weer komen tot de alledaagscha dingen die veel stof opjoeg, was de crisis in de suikerindustrie. Ik hoop daarom, en ik weet, dat ik spreek in den geest van alle leidende personen in Aardenburg, dat Gedeputeerde Staten zullen doen, wat toch zeker ook naar hun meening de beste weg ia om £e komen tot een betere verhouding in Aardenburg. Eerst als gast- eo weeshuis weg zijn, dan, maar dan ook alléén, is het voornaamste rtruikelblok weggenomen en kan er weer rust somen, waar onrust heerscht, vrede, waar niets dan twisten zijn. En daar komt bjj, dat de belangen van on- en minvermogenden vee! beter gediend zijn met die verdeeling, dan zooals het nu is Het gasthuis, het oude troetelkind van Aardenburg, kost schatten geld, en zal, wan neer het ingericht zou worden naar de eischen des tijds, nog veel meer kosten; al die gelden kunnen veel beter door rechtstreeksche zorg aan de onvermogenden besteed wordem. Die genen in Aardenburg, die tegen het plan zijn, en heit zijn er weinigen), zijn belanghebbem- len, wie het onmogelijk is, een klein persoon lijk nadeel voorbij te zien en het oog te richten op het groote, algemeene belang, waar het hier alleen over gaat. Maar alle leidende personen geven in rustig vertrouwen deze zaak nu ter beslissing aan t et college van Gedeputeerde Staten, weten- <-e, dat zij zullen in het oog houden, in de i erste plaats het belang der on- en minver- i wgendem, maar dan ook het lichtende doel, !.i de veirte, de rust en vrede in het de laatste jaren zoo fel beroerde stadje Aarden burg. ELECTR1FICATIE VAN DE MIDDEN GROEP. Op 19 dezer werd te Goes een vergat- dering gehouden van burgemeesters en Wethouders der gemeenten van de Mid dengroep ter bespreking der electrifica- tie. Aanwezig waren vertegenwoordigers der Colleges van Burgemeester en Wet houders der gemeenten, met uitzonde ring van die van Heinkenszand, Kruinin- gen, Waarde en Wissekerke. Voorzitter: de burgemeester van 'sHee- renhoek. De voorzitter wilde beginnen met een mogelijk misverstand uit den weg te rui men. Uit het feit, dat de Raad zijner gemeente het bekende besluit nam, zou men geneigd zijn te concludeeren, dat Spr. nu ook enthousiast is voor dit besluit. An deren zullen denken, dat Spr. de initiatief nemer is. Beide meerlingen zijn foutief. Het Raadslid Monheere nam onverwachts het initiatief na het voorlezen van de bekende circulaire der P. Z. E. M., waarin medegedeeld werd dat deze N.V. hef. bedrijf der Societé Anomyme, enz. te \lissingen had overgenomen en dat slechts bij uitzondering van de gemeenten een garantie zon gevraagd warden. De heer Menheere had intusschen in de pers gelezen, dat voor Goes eene andere stro-omprijsregeling zou gelden dan voor de overige ge-mecnten, in de midden groep. Dit acht hij verkeerd en daarom stelde hij den llaad voor de bekende motie aan te nemen. Dit voorstel is niet door Spr. verdedigd, hij1 heeft er zich even tegen verzet, omdat zijns inziens het nog te vroeg was voor een dergelijk besluit, maar moet eerlijk bekennen de draag wijdte van dit besluit toen nief direct ge vat te hebben. Had hij dit wel, dan had hij zeer zeker den Raad geadviseerd met het nemen van dit besluit te wachten tot dat door hem of door B. en W. nadere gegevens bij de P. Z. E. M. waren in gewonnen. In het besluit van 's Hee-renhoek wordt ook gevraagd de inwoners van buiten de kommen gelijk te stellen met inwoners in de kommen der gemeenten. Dit betee- kent, dat voor de eerstgenoemde geen garantie gevraagd mag worden. Naar spre kers meening is de P.Z.E.M. hierin niet vrij, immers, het crediet toegestaan bij het Statenbesluit is verlengd onder voor waarde, dat wanneer perceelen buiten de kommen van electriciteit werden voor zien, dit alleen mocht, wanneer de renta biliteit voor den bouw der benoodigde netten door garanties verzekerd zij. De ge lijkstelling van de inwoners buiten de kommen met inwoners binnen die kom men zal in strijd zijn met genoemd Staten besluit. De vaststelling der tarieven is nog niet geschied. Dit eischt veel arbeid, studie en veel besprekingen. Laten wij nu niet door liet voeren eener actie dezen arbeid en die studie bemoeilijken of onmogelijk maken. Sprekers persoonlijke meening is, dat. het besluit van den Raad van 's Heeren- hoék voorbarig is en de electriciteits voorziening van de middengroep eerder achteruit zet dan vooruit. Het Raadslid Menheere geeft zijn ver wondering te kennen, dat de Burgemees ter van 'sHeerenhoek van meening ver anderd is. Dit is zeker wel hiervan het gevolg, dat hij elders zijn licht is gaan opsteken en daardoor zeer beïnvloed. Spr. acht deze vergadering niet voor barig, maar zeer noodzakelijk, omdat ais de electriciteit er eenmaal is, protest niet meer baten zal. Hij vindt het zeer onbillijk, dat de plattelandsgemeenten meer zouden moeten betalen dan Goes. Hij wijst op een paar bedrijven te Hein kenszand, die ook zullen werken met de electriciteit en waarom moeten deze nu meer betalen dan de bedrijven in Goes. Spr. geeft zijn spijt te kennen, dat de Burgemeester van Heinkenszand niet aan wezig is. De Burgemeester van Kortgene zegt, dat de Gemeenteraad van Kortgene geen adhaesie heeft betuigd aan het raadsbe sluit van 's Heerenhoek, omdat een der gelijke actie een spoedige totstandkoming der electriciteitsvoorziening in den weg staat. Hij vindt den prijs van 45 ets niet te hoog en acht het voornamer, dat de electriciteit komt. De Burgemeester van Wemeldinge geeft insgelijks als reden van niet adhaesie-be- tuiging door den Raad zijner gemeente op: voorbarigheid van het besluit Hij gaat echter met den heer Menheere mede, wanneer deze zegt, dat het onbillijk is de stad voordeeliger prijzen aan te bie den dan het platteland. De Provincie heeft de electriciteitsvoorziening aan zich getrokken en zij wil de diverse gemeenten van licht voorzien; het is wel voordee liger een groote- gemeente aan te sluiten dan een kleine, maar dan zou meer onderscheid nog moeten gemaakt wor den tusschen een groote gemeente, minder groote, kleine en zeer kleine gemeente. Het zal billijker zijn, wanneer de lasten gelijkelijk worden gedragen en door alle gemeenten een gelijke prijs betaald wordt, zooals dit is bij de waterleiding. Hij- acht deze vergadering toch -wel no-odig, opdat de gemeenten gezamenlijk hunne belan gen dan kunnen voordragen. Het is nu te laat o-m nog met andere wenschen voor den dag te ko-men, maar spr. had gaarne tot stand zien komen een verlichtingsmaatschap-pij, die alle gemeen ten èn van electriciteit èn van gas zou voorzien hebben. De heer Menheere is van meening, dat hier in deze vergadering een commissie moet benoemd worden die met de P. Z. E. M. zal onderhandelen. Wellicht dat dan de prijsregeling anders kan worden. Da burgemeester van Wemeldinge ziet het nut van een commissie niet in: de eisch „prijs zooveel en anders willen we geen licht" gaat niet. Dus zit er anders niets op, dan het bestuur der P. Z. E. M. te smeeken om even veel te mogen betalen als Go-es. Spr. geeft 'toe, dat Go-es in een an dere positie staat dan wij. Als Goes zich Kon niet gelooven, dat er een middel bestond. Nu door mij Probeer mijn Behandeling Gratis. Weinig lijders kunnen erger zijn dan Mej. E. P. Mullie-Hlrt te Cadzand. vóór mijn behandeling was. Tien Jaren leed zij aan Ischias (Heupjicht) en Spierrhcumatick in dc beenen. Met uitzondering van een vreeselijk strompelen door de kamer, waaraan zij geketend was, was van beweging geen sprake meer. En nu 7 Lees hetgeen zij schrijft! wIk heb het genoegen U te berichten» dat ik geheel hersteld ben. Ik gevoel niets meer. Ik heb nooit kunnen gelooven, dut er een middel voor Rheumatlek en Jicht kon bestaan, doch dc ondervinding heeft mij anders geleerd. Zooolti U weet, ben ik tachtig jaar, doch gevoel mij een geheel onder mensch. Ik zal Uw middel, dat ieder lijder gerust kan gebruiken, ten zeerste aanbevelen." Mijn gratis aanbod* Laat ieder lijder die dit leest, om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval van Mej. Mullie-Hlrt bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Richards, in wiens privé-laboratorlum zij gevonden werd. zegt» „Ik zal niet rusten alvorens ik ieder lijder aan Rheumatlek. Ischias, Jicht, Knobbeljicht of eenige andere Urinezuurziekte de gelegenheid gegeven heb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven." Hoe dit aanbod aan te nemen. Zend noch geld, noch postzegels. Zend eenvoudig Uw naam en adres met de woorden: „Gratis Voorraad", per 10 ets. briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling, te zamen met verklarende Brochure en de beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen, U per keerende post franco zal bereiken. Adresseer; Mr. Arthur Richards» Room 914 50, Gray's Inn Road, a 12 London, W. C. I. Engela»£i Porti naar Engeland Brief kaart 71/2 ct. Brief 121/2 ct. zelf van electriciteit zou mogen voorzien, zou de prijs 30 cent per K.W.IJ. zijn.1) Zoodoende is Goes met de P. Z. E. M. overeengekomen, voor dienzelfden prijs aangesloten te willen worden. De heer Menheere zegt, dat hier van smeeken geen sprake- is: het is ons recht gelijkstelling met Goes te vragen. De burgemeester van Schore is het eens met den heer Menheere. Wij moe ten niet vragen om gunsten, maar om rechten: alle gemeenten ponds-pondsge wijze dealen in de lasten. De heer van 't Westeinde, wethouder van 'sH. Abtskerke acht een commissie niet noodig. Alle of de meeste gemeenten zijn hier vertegenwoordigd. Hij is er voor, dat hier een besluit genomen wordt en dit aan de P. Z. E. M. wordt medegedeeld'. Hij verklaart zich tegen niet-gelijkstelling met Goes. De heer Menheere vindt een commissie hoogst noodig: hij- is van meening, dat aan het bestuur der P. Z. E. M. het verloop dezer vergadering moet medege deeld worden en dat daarna met het be stuur door de commissie onderhandeld kan worden. De voorzitter wil nogmaals mededea- len, dat een definitieve regeling nog niet bekend is, dat Go-es ook rechten kan doen gelden op go-edkoopere prijzen. Im mers, wanneer de kosten gemaakt vo-or de electriciteitsvoorziening van Goes en die van de overige gemeenten moesten worden teruggevonden door middel van do prijzen, dan zo-u zeer waarschijnlijk het prijsverschil gro-o-ter zijn dan 15 cent, gesteld, dat dit verschil werkelijk ge maakt wordt. Spreker wil de opmerking van den heer Menheere, waarin deze zij-n verwondering te kennen geeft over de veranderde zienswijze van hem spreker beant woorden met de mededeeling, dat hij natuurlijk zeer gaarne go-edkoopere tarie ven heeft vo-or de gemeenten buiten Go-es wie wil deze tenslotte niet maar iets anders is, of deze actie, welke ge- Dit is onjuist, naar wij meenen. De prijs zou slechts f 0.25 zijn. Red. de uitkeeiïng voor de bieten veel te laag is, maar dat is niet aan het beleid van het Bestuur, doch aan de ongunstige omstandigheden te wijten. Stop-zetting van da fabriek zou beteeke-nen kapitaalver lies. Wanneer het eenmaal daartoe geko men zou zijn, zou het gevaar dreigen, dat ze niet meer in werking kwam en daalde .haar waarde. Het Bestuur zocht de oorzaak van het prijsverschil met an dere fabrieken hierin, dat de leden van „de Zeeland" te weinig bieten leverden. Daardoor drukken de exploitatie-kosten te zwaar op dat kwantum bieten. Het Be stuur noemde de actie van de boven bedoelde leden „een aanval o-p de fa briek, die, wanneer ze slagen zal, de zaak voor altijd zal nekken". En toch besloot de zeer druk bezochte aandeelhoudersvergadering in dien geest. De fabriek zal in de a.s. campagne niet draaien en de statuair voorgeschreven! hoeveelheden bieten zullen aan „de Din teloord" worden verkocht tegen een prijs, die f3 hooger is, dan de leden dezer fabriek zelf voor hun bieten ontvangen. Nu was die aandeelhoudersvergadering niet voor de pers toegankelijk en valt het dus moeilijk voor den buitenstaander om zich een o-ordeel over het verloop daarvan te vormen. Maar zo-o van den buitenkant bezien en vooral gelet op de overdui delijke uitlating van het Bestuur, lijkt het mij, dat dit een zware nederlaag heeft geleden en dat de aandeelhouders hun Bestuur geen vertrouwen meer schenken, althans zijn leiding niet langer wenschen te volgen. Voor de vele werklieden, die in de Ber gen op Zoomsche fabriek telken jare een aardigen cent verdienen, is het geval len besluit zeker te betreuren. Ook de stad Bergen op Zoom. zal wel niet jui chen over deze beslissing. Ze is nu gevallen. Moge zs blijken te zij-n in het financieel belang van. onze bie- tenverbo-uwers. LUCTOR. Zeeland, althans een zeer groot deel van onze provincie, is nu eenmaal een bietenland geworden. Dat is vooral in het najaar door wie niet blind is, wel waar te nemen. Maar die suikerbietenteelt is, volgens sommige landbouw-autoriteitem, niet rendabel meer. Er dreigt volgens ben een ernstige crisis, die, als er geen krachtige maatregelen genomen worden, tot ernstige gevolgen, niet alleen vo-or den landbouwer, maar ook voor den land arbeider, den handel, de schipperij, enz. zal leiden. De voornaamste oorzaak van die crisis is, dat in het buitenland de suikerindu strie beschermd wordt en hier niet. Ne derland kan de concurrentie niet vol houden, en de boer krijgt zóó weinig voor de bieten, dat de teelt daarvan niet loonend meer is. Daarom moet de re geering de suikerbietenteelt steun verlee- nen (door middel van een productie premie) en dient het initiatief-wetsvoor stel van den heer Chr. v. d. Heuvel te worden aangenomen. Dat is in het kort het betoog, dat de laatste weken en maanden in tal van landbouwvergaderingen te beluisteren viel en waarmee deze week de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, in algemeene vergadering te Goes bijeen, haar instem ming betuigde. Het betoog is echter ook aangevallen, o.a. in een brochure van den heer Van Riemsdijk, den bekenden landbouw-redac- teur eerst vain N. Rott. Ct. en later van Telegraaf, door de Kamer v.'Ko-op-h. te Amsterdam en door de Centr. Suiker-MijL, de concurrente van de Coöp. Suikerfa brieken, terwijl ook het gemeentebestuur van Amsterdam zich tot de Tweede Kamer heeft gewend m-et een be strijding van het wetsontwerp-v. d. Heu vel. Het is dan ook nog zeer de vraag, of dit het Staatsblad zal bereiken. Nu denk ik er niet aan, in mijn beschei den hoekje in dit moeilijke vraagstuk, dat onze Kamerleden wel geruimen tijd zal bezig houden, partij te kiezen. Dat valt ook niet gemakkelijk, als men ob jectief van de p-ro's en contra's kennis neemt. Want ten nauwsto met deze kwestie hangt samen de positie van "de Coöp. Suikerfabrieken. Daaraan moest wel door alle voor- en .tegenstanders van de be scherming der suikerbietenteelt aandacht geschonken worden. En daarover is veel meer te zeggen, dan in deze rubriek plaats zou kunnen vinden. En bovenge noemde heer v. Riemsdijk, èn de Am- sterdamsche Kamer van Koophandel èn de Centr. Suiker-Mij. hebben op het fi nancieel beleid der Coöp. suikerfabrieken heel wat aan te merken, dat weer door mannen als Welleman en Van Bommel van Vloten krachtig wordt verdedigd. Over een van die coöp. suikerfabrieken in het bijzonder, en wel „de Zeeland" te Bergen op' Zoom, waarbij: zoovele Zeeuw sche landbouwers financieel zijn betrok ken, is deze week ook veel te doen geweest. Het ging er om, -of deze fabriek vaor- loopig zal worden stopgezet of niet. Een groote groep van aandeelhouders wilde meer geld van de bieten maken. Immers, de bieten naar het buitenland en aan de Centrale Suiker-Maatschappij; geleverd, brengen meer op dan „De Zee land" uitbetaalt. Bovendien vreesde deze groep, dat de bietenprijs dit jaar nog wel f3 lager zal zijn dan vorig jaar. Dat kon zoo niet langer, meenden deze leden. Ze wilden de fabriek maar stopzetten voorloopig voor één jaar en de bieten aan een ander verkoopen. Ze vonden zulks wel jammer voor zoo'n mooi bedrijf, maar de omstandigheden dwongen er toe. Het verschil met Dinteloord, Puttershoek en Sas van Gent is te groot. Deze fabrie ken hebben toch ook te kampen met den lagen suikerprijs. Het Bestuur van zijn kant, erkende;, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6