No. 152 Zaterdag 30 Maart 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr I HEKDRIKSE Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. HET PAASCHFEEST. Buitenland. Klokken Pendules Horloges T. FABERBJ DE JONGE I MODERNE OPTIEK. 1 Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 4 bladen.T V LICHTE MARYLAND BAAI J IN PATENTVERPAKKING. Bril, So-Easy of Pince Nez. Barometers en Thermometers Veld-, Tooneel- of Zeekijkers. J. GEENSE - OPTICIEN ALLE per 1 April vervallende worden verzilverd door D Irecteur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct> Bij abonnement belangrijke korting. Op Maandag 1 April Tweede Paasch- dag zal „De Zeeuw" niet verschijnen. De opstanding van Jezus Christus uit de dooden blijft een feit van machtige betee- kenis. Met de opstanding staat of valt heel de Ghristelijke wereldbeschouwing. Indien het Paaschfeest geen andere be- teekenis heeft, dan dat het een symbool i3 van het nieuw ontluikende leven in de na tuur en van de zedelijke verheffing van den mensch, dan staat het Christendom met ledige handen en heeft het niets te bieden noch voor het 'heden, noch voor de toekomst. Indien Christus niet opgewekt is, zegt de Apostel, zoo is uw geloof tevergeefs. Dan is heel het leven van hen die Jezus als hun Zaligmaker eeren één groote ver gissing. Dan heersc'ht ten principale niet het leven, maar de dood. Dan hebben zij gelijk die beweren dat de menschen door het Christendom wor den afgescheept met een wissel op de eeuwigheid, een wissel die nooit gehono reerd zal worden. Dan is ook alle partijleven, ook de staat kunde, op Christelijiken grondslag, een on ding. Dan is alle Christelijke actie tot on dergang gedoemd. Indien Christus niet opgewekt is, dan hebben wij niet in den Hemel een Heere en Koning, wiens regiment over alles gaat en wiens eere te zoeken het doel moet zijn van alle Christelijke actie op welk gebied dan ook. Dan zouden zij gelijk hebben ,die, zon der met diepere beginselen rekening te houden, ijveren voor hunne werkelijke of vermeende belangen. Dan hebben ook ge lijk zij, die betoogen dat Christendom en Socialisme geen principieels en onver zoenlijke tegenstelling vormen. Dan is vol komen juist de voorstelling dat de gods dienst in het publieke leven geen beslis^ sende 'beteekienis heeft. Indien Christus niet opgewekt is Maar nu: Christus is opgestaan. De Heere is w a a r 1 ij k opgestaan! Dat hebben betuigd de hemelsche wach ters bij het graf. Dat hebben betuigd de bevreesde disci pelen, die bijeen kwamen om den dooden Jezus te herdenken. Christus Is opgestaan. Zoo leert het ons Gods Woord. En deze waarheid is ervaren door allen die geleerd hebben zichzelven te verliezen om hun le ven in Jezus Christus te zoeken. Maar nu volgt daaruit dan ook, dat wij het gezag van den opgestanen Heiland hebben te erkennen, en dat wij zijne ordi nantiën voor heel het leven tot uitdruk king hebben te brengen. Alle tweeslachtigheid is hier contra bande.- Eén van twee: Christus is niet opge staan, maar dan is ook heel het Christen dom een leugen en zonder eenige werke lijke waarde, of: Hij is w a a r 1 ij k opge staan. maar dan hebben we ook een ver heerlijkten Koning, wien te dienen en te eeren onze dure roeping is. De opstanding van Jezus te erkennen, het Paaschfeest te vieren en tevens te wei geren voor den naam en de zaak des Hee- ren te ijveren is een 'houding die niet te verdedigen is. Daarom is het ook zoo onverklaarbaar, dat zoovelen zich aan alle sociale en poli tieke actie zoeken te onttrekken, omdat ze daarvoor nu eenmaal geen belangstelling hebben of omdat er veel is dat ze gaarne anders zouden zien. ..Het zou verklaarbaar en verstaanbaar ®jn als het bij dit alles ging om de Ghris- Maar het gaat om den Christus. Om de eere en de glorie van den opge stanen Heiland, Wien gegeven is alle fflacht in den hemel en op de aarde. Verschil In belastingdruk. Er is een belangrijk verschil in be- tusschen de verschillende ge- In het Voorl. Verslag omtrent het wets-, ontwerp regelende de financiëele verhou ding van Rijk en Gemeenten werd hier omtrent o.m. het volgende opgemerkt: „Bij' een inkomen van f5000 moet in 9 'Drentsche gemeenten met meer dan de helft van het aantal inwoners der provincie aan gemeentelijke inkomsten belasting worden betaald, gemiddeld een bedrag van f545.35. Voor 42 gemeenten boven 5000 inwoners in Noord-Brabant is dat gemiddelde f 194.99, voor 7 boven 5000 ijiwoneTS in Zeeland f226.19, voor 23 in Limburg f 220.20." Dat zijn enorme verschillen. En dat verschil spreekt soms nog ster ker, wanneer men naast elkaar plaatst sommige luxe-gemeenten, waar mien niets behoeft na te laten, wat in het belang der ingezetenen wenscbelijk wordt geacht, zonder dat zware belastingen geheven worden, en arme gemeenten, waar de grootste zuinigheid wordt betracht, waai de meest wenschelijke maatregelen ach terwege moeten blijven, terwijl toch de belastingdruk buitengewoon zwaar is. En daar een ieder j?ij is zich te vesti gen waar hij wil, spreekt het vanzelf, dat het verschil gaandeweg steeds grootei wordt. Immers, wie niet aan een bepaalde ge' meente gebonden is, zal zich niet bij voorkeur vestigen in een omgeving, die hem niets biedt, terwijl de belastingen on evenredig hoog zijn. Zoo vloeit ook hier, ongemerkt, hel water naar de zee. Het is gewenscht, dat hierin zoo spoe dig mogelijk verbetering wordt gebracht en dat een meer gelijkmatige druk wordt verkregen. "V Geen nivelleering. In de afdeelingen van de Tweede Ka mer verzetten meerdere leden zich tegen een steeds verder gaande nivelleering. De Regeering sloot zich hierbij aan. De indruk, zoo zeide zij, moet niet wor den gewekt, alsof volkomen gelijkmaking van de gemeentelijke belasting een ideaal zon zijn, dat zoo dicht mogelijk behoort te worden benaderd. En in de afdeelingen werd opgemerkt dat nivelleering slechts gerechtvaardigd is, voor zoover de verschillen worden weggenomen, die onafhankelijk van het bestuur der gemeente bestaan, met name door de ongelijke verdeeling van gegoe den en niet gegoeden over de verschil lende gemeenten. Dit is ongetwijfeld goed gezien. Men moet niet alles en allen over één kam scheren. De eigen verantwoordelijk heid moet zooveel mogelijk intact worden gelaten. Als daar zuinige gemeenten zijn, waar beleidvol wordt gewerkt, dan is het bil lijk, dat de ingezetenen daarvan profi- teeren. En als daar gemeenten zijn, die uit de royale beurs leven, dan zullen zij daar van ook zelf de gevolgen hebben te dragen. Trouwens, van een nivelleering als hier bedoeld, is in het onderhavige wetsont werp geen sprake. De verschillen worden volstrekt niet weggenomen. Sommige gemeenten zullen ook straks nog moeite genoeg hebben om behoorlijk rond te komen. Maar het gaat nu toch in de goede richting. Aan de ergste ongelijkheid wordt door het thans aanhangige ontwerp een einde gemaakt. Bedroevende oijfers. De nieuwste statistieken bewijzen, dat het neo-mathusianisme in Noorwegen giooten voortgang maakt. 1928 gaf een geboortecijfer, dat lager is dan ooitl En dat terwijl het aantal huwelijken steeg. Het geboortep-ercentage is 18 op de dui zend. Daarentegen stijgt het aantal echtschei dingen. Van 598 gevallen in 1927 tot 804 in 1928, waarvan 270 door den man, 310 door de echtgenoote en 224 door beiden werden aangevraagd. Een aanslag op Primo de Rivera? Berichten uit Spanje gewagen van een verijdelden aanslag op Primo de Rivera. Kort voor de aankomst van den trein, waarmede Primo de Rivera naar Barce lona reisde, trok op het station te Bar celona een man de aandacht door zijn opgewonden houding. Hij gaf zijn voor nemen te kennen om een aanslag te ple gen. Men veronderstelde dat de man niet geheel normaal was. Koorts-epidiemie In Braziliaansche havens. De Argentijnsche gezondheidsdienst heeft de Braziliaansche havens Pernam- feuco, Rio de Janeiro en Santos besmet verklaard met gele koorts. Zonder uit zondering moeten alle schepen, die deze havens hebben aangedaan, zich aan een zesdaagsch quarantaineonderz oek onder werpen, vóórdat zijl de haven van Buenos Aires mogen binnenloopen. De Argen tijnsche autoriteiten behouden zich het voor dergelijke maatregelen eveneens te ti effen ten aanzien van die passagiers schepen, welke passagiers uit genoemde havens in volle zee overnemen. De griep In Engelanldl Uit de sterftestatistiek over het loopen- pende jaar tot 23 Maait blijkt welke vreeselijfce verwoestingen de griepepide mie, bronchitis en longontsteking in En geland hebben aangericht in de jongste koudeperiode. Het totale aantal sterfge vallen in de groote plaatsen van Engeland en Wales tijdens de eerste 12 weken van 1929 bedroeg 104.576 tegen 64.182 tij*- dens dezelfde periode van het vorige jaar en een groot gedeelte der sterfgevallen moet toegeschreven worden aan boven genoemde ziekten. ONTVANGEN DE NIEUWSTE MODELLEN In de beste soorten en toch lage prijzen Groote Keuze - Langdurige Garantie GOES Het Alcoholmisbruik In Sovjet-RusIarttL Uit Moskou wordt door het K. I. P. A. gemeld De arbeidersellende, de troosteiooze toestanden en het doellooze leven in Rus land drijven de bevolking meer en meer tot alco'holgenot, waartegen alle pogin gen der overheid machteloos blijken te zijn. In Leningrad werden alle cafó's en herbergen gesloten, „waardoor echter de verkoop van alcohol in het geheim sterk toenam. Voordrachten en films tegen ko ning alcohol leveren .geen vruchten op1. De arbeider in sovjet-Rusland leest even weinig als de arbeider uit den tijd van het tsarenrijk. Het aantal der alcohol- vergiftigingen groeit steeds aan. In Le ningrad alleen stierven in het afgeloopen jaar 393 arbeiders aan alcoholvergifti ging, in geheel Rusland 6000. Het grootste deel der alcohol wordt door de regeering zelf verkocht. In het Dongebied laat de regeering, wanneer de wijnhuizen gesloten zijin, door den „Zentrospiert" alcoholhoudende dranken in de huizen der arbeiders brengen. De sovjets hebben de inkomsten uit het al- coboiverbruik noodig. Zij; moeten ech ter den schijn bewaren zich tegen de drankzucht te verzetten. De Poolreis van de Zeppelin. Omtrent de plannen van een Poolreis van de „Graf Zeppelin" verluidt, dat het luchtschip te Leningrad zal opstijgen en dan over de Noordpool naar Noord-Ame- rika zal vliegen. In de buurt van Leningrad worden Het adres voor Uw in alle soorten. Ruime sorteering. Vakkundige bediening Conourreerende prijzen. Aanbevelend, Lange Vorststraat 49 - GOES Tweede Paaschdag open werkplaatsen en een ankermast geves tigd, terwijl ook' een opslagplaats voor benzine en gas 'daar gevestigd wordt. Een gemeente failliet. Naar bet „B. T." uit Dresden verneemt, is voor cle gemeente Glashütte faillisse ment aangevraagd, doch nog niet uitge sproken. Intusschen is reeds op verschil lende openbare eigendommen der ge meente beslag gelegd. In het Saksische ministerie van binnen- landsche zaken wordt thans de vraag overwogen, in hoeverre deze beslagnemin gen rechtsgeldig zijn en in het algemeen op welke openbare eigendommen van de gemeente beslag kan worden gelegd. De hongersnood In China. Berichten uit vier provincies van Chi na melden, dat de hongersnood steeds meer slachtoffers maakt. De dopden wor den bij duizenden geteld. Wat de 'toestand nog treuriger maakt is de onmogelijkheid om de levensmiddelen naar de beproefde streken te vervoeren. De levensmiddelen, die in de hulptrei- nen liggen opgestapeld, bederven op de plaats zelf, daar de desorganisatie van alle takken van dienst en de politieke troebelen iedere georganiseerde expeditie onmogelijk maken. De Koning van Engeland. Gisteren is een bulletin over den ge zondheidstoestand van den Koning uit gegeven, 'twelk behelst, dat het herstel bevredigenden voortgang blijft maken, on danks een pijnlijke rheumatische aandoe ning van den rechterschouder. Het ge wicht van Z. M. neemt toe, de eetlust keert terug en de slaap wordt beter. Dë langdurige onthouding van alle niet noodzakelijke openbare plichten en het kalme leven in een gezond klimaat wor den gerechtvaardigd door de gestadige beterschap in 'skonings lichamelijke en geestelijke kracht. Uit ie Fransehe Kamer. Vrijdagmiddag heeft de Kamer de laat ste -wetsontwerpen inzake da wedertoela- ting van negen congregaties met 331 te gen 258 stemmen aangenomen, nadat, de regeering da quaestie van vertrouwen had gesteld. Binnenland. De begrooting der Posterijen, T. en T. Gunstige uitkomsten voor de Spoorwegen. Deputatenvergadering der A.-R. partij. De algam. vergadering der C.-H. Unie. Stukken v. d. Gemeenteraad te Vlissin- gen. Buitenland. Hongersnood in China. Het alcoholmisbruik in Rusland. In het verloop der zitting diende de af gevaardigde Franpois Albert een tegen ontwerp in, dat o.a. de verplichting in hield, dat de religieuze organisaties uit de haar terug te betalen 22 millioen francs voor het onderhoud van de kerke lijke gebouwen hebben te zorgen. Tardieu verklaarde daarop dat deze ver plichting voor het grootste deel reeds bestaat en stelde de vertrouwenskwestie tegenover het ontwerp-Albert, hetwelk met 315 tegen 255 stemmen werd verworpen. In de Kamer is hierbij de quaestie der religieuzen order afgehandeld. De strijd In Afghanistan. Volgens berichten uit Moskou zijn de vijandelijkheden tusschen de stammen in Afghanistan hervat, zoodat de wapenstil stand, waarover de stamhoofden het zes maanden geleden eens zjjn geworden, ver broken is. Habiboellah moet gelast hebben de eigendommen van alle leden der vroe gere fconingsfamilie in beslag te nemen en te yerkoopen, indien dezen niet bin nen een maand naar Kaboel terugkeeren. Volgens andere geruchten trekt Aman- oellah sedert Dinsdag tegen Kaboel op. De Russische regeering spreekt de be richten omtrent een concentratie van Rus sische troepen aan de grens van Afghanis tan tegen. Evenmin is een verbod uit gevaardigd voor bet reizen van Afghanen naar Rusland. Korte berlbhten. De hangbrug tusschen Cotherstone en Dunham over de Tees is gisteren, door het breken van een der draagkabels, inge stort. Alle menschen, die zich mee- rendeels in auto's en rijtuigen op de brug bevonden, stortten in de rivier. Van de 40 drenkelingen zijn 20 gekwetst, som mige ernstig. Gisternacht zijn in het dorp Mortaso in de Vall Rendena bij Trente 60 huizen door brand vernield. De prefect Van Trente heeft zich met andere autoriteiten naar de plaats begeven om de eerste hulp te verleenen. Te Z-olten bij Breslau reed gistermid dag een auto van den beer Turnau, direc teur van den schouwburg van Breslau tegen een boom. De heer Turnau en dr Graf, regisseur van den schouwburg, "wer den zwaar gewond, de zangeres Margit Souehy, die zich in bun gezelschap be vond, kwam er met lichte verwondin gen af. De Neiderl. Spoorwegen. D© door de Directie "der Ned. Spoor wegen vastgestelde definitieve ontvang sten over de maand November 1928 zijn in vergelijking met de geschatte ontvang sten zeer gunstig te noemen. Waren de totale ontvangsten over No vember geschat op f 13.168.620, de defini tieve hebben echter f 13.331.244.47 opge bracht, alzoo f 162.624.47 meer. Nog gunstiger blijkt de financieele po sitie der Spoorwegen uit het feit, dat de totale geschatte ontvangsten over de 1ste elf maanden van 1928 f 159.772.258.49 bedroegen, terwijl de definitieve ontvang sten een bedrag aangeven van f 160.586.935.49 of f814.677 meer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1