No. 149 Dinsdag 26 Maart 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's BANK- GOES EERSTE BLAD. /s. V Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. li Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN t nu, zooals nte, die door en voorschot- >rdt geheven, beleenen van n de verzeke- or vermoede- nog de aan- eleeningsrente i slechts met lat deze thans innenlandsche ig 25 Maart. uur 1852 M. amofoonmuziek. rawer: Wat ik mding zag. 8.00 ng, cither-gezel- etsma. J. Goote -9.00 Uitz. voor federland", voor ;sboot voor de 010.00 Lezing ivaartekracht". Concert. De Mi- iek. Luitkwartet M. '8.35—11.10 H \Conoert. Klein or en solisten, ramofoonmuziek. ag 26 Maart. uur 1852 M. Isdienstig half- 15—2.0Q en 5.30 -7.00 Duitsche ging en gewijde muziek. .00—10.15 Mör- cert. 2.00—2.45 foonmuziek. 3.00 iramofoonmuzielc >n (piano, viool, 15—7.45 Engel- 0.35 Kerkdienst. Concert. 1.20— .50 Muziek. 8.05 9.20 Nieuwsber. 744 M. 12.50— roert. 7.057.50 Orkestconcert. !5 en 11.30 Gra- rkest-conoert. 5.05 >rt. Kamer-orkest, rkestoonoert. 6.50 concert. nement. eclame? Een de N. C. R. V. den is juist ge enen Radio-bode officieel allen op, leving, waar een n een petitionhe- als „goede staats- dat de A.V.R.0. volle week op ;e omroepg.olf". an, alsof dit pe- bedoeld. dan bij het volks- >en er voor ons dat da wat-Kap- ral was aangeaio- van ons yolk indere weg open schrift naar den s er voor dit pe- ?rond. tl is in de radio jd naar billijkheid ïg de Radio-raad ter nog niet heeft »or de vrijzinnige landeel van den tot klagen. >pt een beslissing ijkheid is, welnu, egenwoordiging in 'n petitionnement? essen en handtee. ment zullen gezet krantenpapier van liet honderden en rnn naam, of eens tallooze kinderen teekenen? ïllen er niet tee- oudingen niet den ar. nt srius is, wan- 5 bedoeld veel na- voor propaganda ep, dan beteekent uaagd wordt zend- >pvereenigingen te :en linkschen om- van den Omroep- ladio Vereen, dan schuwing om dit kenen. Ons Chris- n evenredig deel ijd, een recht, dat zieken en ouden ook onder onze weken onder een -raag zal bereiken Wij sluiten ons wing van de N. C. arat wat gevraagd stuurt aan op een Omroep mot den V Mfi Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. 7)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs'. Per 3 maanden, franco per post. f3.- Losse nummersf 0.D5 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 u Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V Gelukkig Nederland. Dooi de „Standaard" werd onlangs ge wezen op het feit, dat door vrijzinnige geesten in Frankrijk met schrik de gevol gen van de toepassing hunner beginselen ten opzichte van het onderwijs wordt ge zien. De neutrale school zegt het blad, stond op den grondslag van volstrekte scheiding tusschen het staatkundige en sociale leven en de religie. „Men hoog nog wel voor de moraal, die zich had gevormd onder den invloed der religie, maar maakte -die moraal „onaf hankelijk." De school zoude zoo een volk kweeken zonder God, maar daarom juist vrij en ge lukkig. Het gevolg was een massa, verzonken in het materialisme; wat te erger is, nu wij een tijd van mechanisatie en rationalisatie beleven, een tijd, gezet in het teeken van den „chauffeur". De massa bekommert ;zich niet meer om de dingen der religie. Maar velen onder de leidende geesten worden beangst, nu zij de vruchten dezer ontkerstening zien. Niet alleen de religie, ook de hooggeloofde onafhankelijke mo raal verdwijnt. 'Gemeld wordt, dat in het nieuwe schoolprogram van den minister van onderwijs het onderwijs in de moraal reeds geheel is verdwenen. En dit wekt te meer bezorgdheid waar 'het aantal communistische onderwijzers, zooals wij reeds opmerkten, zeer sterk toe neemt. Gewezen wordt op een artikel van een communistisch onderwijzer, die daar in o.in. zegt: wij zijn de heerschers en niets kan onze kracht weerstaan. Onze actie wint veld in weerwil van alle reactionair verzet. Wij zijn nu reeds tienduizend man sterk in de lagere school. Maar dit aantal groeit dagelijks. Want elk jaar gaan er een vierduizend oude onderwijzers heen en de jongeren, die hun plaats innemen, staan aan onze zijde. Zoo zullen wij binnen den tijd van vier jaar dertig duizend man sterk zijn. Wij zijn de meesters. Wij vormen de kinderen tot wat wij willen en onze actie zal zich niet beperken tot de lagere school, maar tot de universiteit worden doorgezet. Dit nu is, de feiten bewijzen het, geen laoze bedreiging. En daarom is het te verstaan, dat velen vrijzinnigen de vrees em het hart slaat. Nu wordt de schoolkwestie de meest be angstigende kwestie. De beginselen laat men niet varen. Maar men beeft voor de vrucht. En roept nu om religie". Wanneer wij dit lezen en daarbij ook letten op Duitschland, waar men ons land benijdt om wat hier op het gebied van het onderwijs bereikt werd, dan zeggen we: wat is^ Nederland ook in dit opzicht een gelukkig, een rijk gezegend land. Gelukkig Nederland, waar men reeds vroeg de onschatbare waardij van het Christelijk onderwijs heeft ingezien. Gelukkig Nederland, waar het -Christen volk voor de zwaarste offers niet terug deinsde toen het er om ging het -Christelijk onderwijs tot bloei te brengen. Gelukkig Nederland, waar, zij 'tdan na jarenlangen strijd, de vrijheid van onder wijs veroverd werd. Gelukkig Nederland, waar de rechtsche partijen tot het inzicht kwamen, dat er bij alle verschil toch ook een basis was waar op kon worden samengewerkt, ook ter be veiliging van de Christelijke school. Gelukkig Nederland, waar toestanden als in Frankrijk, waar heel de volks jeugd door de revolutiebeginselen in de school vergiftigd wordt, onbekend zijn. Gelukkig Nederland. Ook dankbaar Ne derland? Hoog water in Palestina. De geweldige regens van den laatsten tijd hebben verrassende gevolgen gehad. Het meer van Genezareth is buiten zijn oevers getreden, evenals de Jordaan. Groote stukken van de oevers zijn door de geweldige golvenkracht weggeslagen. Het opgezwiepte water beukt tot tegen den weg, -die de stad Tiberias met Caphar- naum verbindt en men is verplicht ge weest groote rotsblokken er tegen te kan telen om een soort borstwering te vormen. Langs de kust zijn tenten en woningen door water en orkaan weggesleurd. Alle verkeer in het laagste gedeelte van Tibe rias is stop gezet -en de booten zijn op het land getrokken. De pier is uit elkaar ge slagen. Sedert menschenheugenis heeft men hier zulk noodweer niet beleefd. Betooging van Vlaamsche oud-strijders te Brussel. Zondag hielden de Vlaamsche oud strijders te Brussel een betooging voor een rechtvaardiger stelsel van dienstrente, de gelijkheid van Vlamingen en Walen bij het toekennen der invaliditeitsvergoeding en tegen den oorlog. Talrijke muziekkorpsen bevonden zich in den stoet, die, ten min ste 15- a 20.000 deelnemers, met wappe rende Vlaamsche leeuwenvlaggen en sug gestieve spandoeken telde. Op sommige dezer spandoeken werd aan de Konink lijke belofte: „gelijkheid in rechte en in feite", als-ook aan het feit dat 80 pet. der Yzersoldaten Vlamingen waren, terwijl 'het percentage der invaliditeitsvergoeding aan de Vlaamsche en niet-Vlaamsche front- militairen toegewezen, juist andersom blijkt te zijn, herinnerd. Overal, langsheen de groote boulevards, werd het Vlaamsche Leeuw-lied gespeeld en door de oud-strij ders met ontblooten hoofde medegezon gen; nergens deden zich noemenswaardige incidenten voor. Uit de provincie, vooral uit het Walen land, had de regeering vierhonderd bere den gendarmen laten komen, terwijl ook het garnizoen in de kazernes geconsig neerd bleef. Het smokkeldrama voor de Amerikaansche kust. De Engelsche gezant te 'New-York heeft gisteren het officieels bericht van 'het De partement van buitenlandsche zaken ont vangen inzake het zinken van de Imalone. De aangelegenheid, welke de openbare meening in Amerika steeds meer bezig houdt, wordt door de Engelsche en Fran- sche diplomaten tezamen onderzocht, daar de dooden van Fransche nationaliteit zijn. Uit het relaas van den kapitein der Ima lone en uit het rapport der kustschepen volgt, dat het tot zinken brengen in volle zee gebeurd is en nog wel tijdens een he- vigen storm, zoodat het redden der schip breukelingen met de grootste moeilijkhe den gepaard ging. In totaal zijn door de kustschepen 30 granaten afgevuurd; naar het schijnt is door de Imalone niet teruggeschoten. Bevoegde kringen te Londen meenen, dat, indien de feiten van het tot zinken brengen van de Imalone werkelijk zijn zooals ze worden gerapporteerd, er werke lijk aanleiding is dat de Engelsche regee ring de zaak verder zou onderzoeken. Mellon, de Amerikaansche minister van Financiën, heeft medegedeeld, dat hij de rapporten van de kustwacht over den on dergang van de Imalone ontvangen had. Hij zeide, dat het schijnt, 'dat de kust wacht wettig gehandeld heeft en gerecht vaardigd is in hetgeen zij deed. Primo regeeringsmoede? Primo de Bivera, de dictator van Span je, deelde een nota mee aan de pers, waar in hij zegt, dat hij zich physie'k niet sterk genoeg voelt om den koning en het land'te verzoeken hem hun vertrouwen voor een nieuwe periode van 5 jaar te vernieuwen. Ik hecht er daarom aan, zegt hij, om mijn toebereidselen voor het opgeven'van de re geering te bekorten, want het ergste voor het land zou zijn om heen te gaan zonder testament. Een dergelijke gebeurtenis zou een groote verwarring teweeg brengen in den geest van de burgers. Weer een communistische samenzwering te Sofia. Naar bet Bulgaarsoh Telegraaf Agent schap meldt, 'heeft de politie nu opnieuw een communistische samenzwering ont dekt, die betrekkingen onderhield met Moskou. Een aantal lieden, waarbij een commissaris van de Derde Internationale, zijn gearresteerd. Deze man woonde onder een valschen naam in de voorstad van Sofia. Hij had groote bedragen in dollars bij zich. De samenzweerders wilden pro paganda voeren onder de studenten en de arbeiders van groote ondernemingen. De tocht van de Zeppelin. Gisternacht om 6 minuten voor 1 uur is bij een heldere maan, doch met iets mistig weer de „Graf Zeppelin" gestart voor zijn Oostersche reis. Het luchtschip kruiste korten tijd boven het terrein van de opstij ging en vloog vervolgens in de richting Bazel. De inwoners van Bazel werden gewekt door het ronken van motoren. Te 2 uur 12 passeerde het luchtschip de Zwitsersch Fransche grens. Gisterenmorgen tegen tien uur bevond de Zeppelin zich boven Marseille. Bij den ingang van de hal werd een in dringer ontdekt, die zich daar, ondanks den stroomenden regen, schuil hield. Het bleek te zijn de 20-jarige kellner Friedrich Herzog uit de streek Salzberg, die acht dagen geleden zijn betrekking had opge zegd, omdat hij hoopte, als „blinde passa gier" aan boord te kunnen komen. Hët luchtschip kwam gistermiddag te 3 uur in het gezicht van Rome. Het kruiste ongeveer 20 minuten boven de stad. Het luchtschip werd, toen het boven Rome verscheen, door talrijke vliegtuigen omcirkeld en door de bevolking, die op de terrassen der huizen stond, geestdriftig begroet. Uit Friedrichshafen wordt gemeld, dat de Zeppelin zich om 5.45 u. 's middags bo ven den Vesuvius bevond. Om 9.30 u. ver liet het luchtschip het Italiaansche gebied en zette koers boven de Ionische Zee in de richting van Korfoe, waar het om 10.30 u. passeerde. De reis gaat over Zuid-Frankrijk, Italië en Griekenland naar Palestina en dan ver moedelijk over Constantinopel, Bulgarije, Zuid-Slavië, Hongarije en Oostenrijk naar Friedrichshafen terug. Er zijn 28 passagiers aan boord, o.a. drie ingenieurs van de werf, die de reis medemaken om nieuwe ervaringen op te doen. Voorts zijn er vijf zakken post, ieder van 25 K.G. aan boord gebracht. De reis zal vermoedelijk vier dagen duren. De verkiezingen in Italië. De verkiezingen voor de „corporatieve kamer" zijn Zondag in Italië gehouden. Het kiesrecht in den „corporatieven staat" wordt alleen aan „producenten" verleend, waartoe dan gerekend worden de leden van de corporatieve bonden van arbeiders en werkgevers; zij die zeker bedrag aan belasting betalen of zeker bedrag aan obli- gatiën der openbare schuld bezitten; amb tenaren en geestelijken. Met zorg zijn de kiezerslijsten samengesteld. Het kiesrecht zelf beteekent vrijwel niets. Op de samenstelling van de Kamer oefent de kiezer immers geen invloed. Er wordt een lijst van candidaten opge steld en de kiezer heeft niet anders te doen dan zich voor of tegen deze lijst te ver klaren. Die lijst van candidaten wordt vastge steld door den Grooten Raad der fascisti sche partijde corporatieve Kamer moet een volslagen fascistische Kamer zijn, zoo is de bedoeling. In het nieuwe Italië past geen oppositie. Zoo worden dan door de fascistische organisaties en instellingen candidaten aangewezen tot een totaal van duizend en uit deze duizend uitverkorenen kiest dan de Groote Raad de vierhonderd Kamerleden, wier aanwij zing de kiezers vervolgens hebben te be krachtigen. Wie zou hét durven wagen onder deze toch alreeds zorgvuldig gezeefde kiezers, om zich door een afwijzing van de lijst te genstander van het fascistische regime te verklaren? Dat kan natuurlijk slechts een kleine, zeer kleine minderheid zijn. En aldus is het dan ook gisteren geko men. Volgens den officieelen uitslag is de lijst van door den groóten fascistischen raad gestelde candidaten, met groote meerderheid door de kiezers aanvaard. Van de 9.650.570 kiezers zijn 8.650.740 ter stembus gegaan of 89.63 pet. Hiervan hebben 8.506.576 kiezers zich voor de lijst en 136.198 zich tegen de lijst uitgesproken. Mussolini heeft dus .een „schitterende overwinning" behaald. Korte berichten. De sinaasappeloogst in de omstreken van Jaffa heeft dit jaar 2 millioen kisten van 144 vruchten'bedragen. Einde 1928 stierf in het Rothschild- hospitaal te Jerusalem de oude bedelaar jood Eisenman. Het blijkt thans, dat hij aan zijn twee dochters in Amerika het ronde fortuintje van 75.000 gulden heeft nagelaten. Daar men tot een algemeene over eenstemming is gekomen omtrent de na tionale conventie der Belgische glasnijver heid, met inbegrip der latere interpreta ties, neemt men aan dat hek werk ten laatste 15 April in alle stakende fabrieken hervat zal worden. Het Fransch-Beigisch geheim Militair Verdrag. Naar aanleiding van het antwoord van minister de Geer op> de vragen-Marchant betreffend» een contra-spionnagedienst, welke in Nederland zou bestaan, schrijft de Brusselsche correspondent van „De Maasbode": Het is jammer, dat de heer de Geer het Belgisch analytisch verslag als evan gelie aanvaardt. Het is toch bekend, dat elk parlementslid van zijn redevoering, zooals die door de analytische verslagge vers is opgenomen, inzage krijgt alvorens deze definitief in druk wordt gegeven en dat door - de politici van deze gele genheid niet zelden gebruik wordt ge maakt, om hun redevoeringen aan te vul len en mooier te maken, of om ze te resumeeren en er passages uit te schrap pen, die ze per saldo voor de buiten wereld liefst niet zwart op wit zien staan. Iets dergelijks nu moet ook met het door den heer de Geer aangehaald frag ment uit de rede van den heer Jaspar zijn geschied. Althans deze Fransche pas sage geeft niet juist weer, wat de heer Jaspar in verband met de eontra-spion- nage in Nederland heeft gezegd. Volgens onze persoonlijke notities heeft de Belgische minister-president wel d e - geljj k over het bestaan van een contra- spionnagedienst gesproken en wel letter lijk in de volgende termen: „Alle lan den hebben contra-spionnagediensten. Holland beeft er ook een en deze kost meer dan onze dienst." Ter wille van de waarheid hebben wij gemeend deze zaak hier even in het juiste licht te moeten plaatsen. Nederlandsche Spoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoor wegen-heeft aan het personeel een dienst order uitgereikt, waarin zij het volgen de zegt „De achter ons liggende weken hebben door de felle vorst, de vele zieken en bet drukke goederenvervoer van een groot deel van het personeel, zoowel hoog- als laaggeplaatsten, extra inspanning en meer werk gevorderd. Men heeft zich. die over het algemeen niet slechts getroost, doch met ijver en toewijding zijn zwaardere taak verricht en daaraan danken wij het, dat de dienst nog uitgevoerd is kunnen worden op de wijze, waarop dit geschied is. Wij stellen er prijs op, daarvoor onze waardeering uit te spreken." De directie deelt in dezen dienstorder tevens mede, dat aan het daarvoor in aan merking komende personeel, dat in het tijdvak van 11 Februari tot en met 10 Maart onder het verband van het regle ment dienstvoorwaarden heeft gediend, een gratificatie zal worden verleend van één, twee, drie of vier dagen loon, al naar gelang de grootere dienstverrichting, welke in die drukke dagen van den be trokkene is gevorderd. Vliegbooten voor indië. Dezer dagen zijn de door „Aviolanda" te Papendrecht gebouwde vliegbooten, de D 21, 22 en 23, na gehouden proefvluchten, door het Rijk overgenomen. Deze booten zijn bestemd voor den tocht naar Neder- landsch Oost-Indië. Zij vertrekken op 3 April a.s. uit Nederland. Waarschijnlijk starten zij op dien dag te 5 uur 's morgens vanaf Den Helder, 't Is evenwel ook moge lijk, dat zij in den namiddag van 2 April naar Veere vertrekken en daar op stroom blijven liggen tot den volgenden morgen. De drie vliegtuigen ondernemen den tocht gezamenlijk. De algemeene leiding berust 'bij den luitenant ter zee le klasse W. H. Teberburg. Bestuurders zijn de officieren vlieger 2e klasse P. S. Everts en M. Vet- hake en de luitenant ter zee 2e klasse J. P. Houteman. De tocht gaat via Bordeaux, Marseille, Napels, Athene, Alexandrette, over het Arabisch hoogland naar Bagdad, Bender- Abbas, Karachi, Bombai, Cochin, Trinko- Binnenland. Nieuwe vliegbooten voor Indië. Vergadering K. v. K. te Middelburg. De Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zee land". De jestauratie van de Groote Kerk te Goes. Algemeene vergadering der Z. L. M. De Suikerkwestie. Buitenland. Primo de Rivera geeft het op. Een betooging van Vlaamsche oud-strij ders. De burgeroorlog in China. Groote scheepsbrand te Hamburg. mali, Sabang, Tandjong-Penang naar Ba tavia. Reserve-onderdeelen zijn op alle stati ons aanwezig. Het is niet de bedoeling den tocht in den kortst mogelijken tijd te volbrengen. Er wordt in matig tempo gevlogen. Verwacht wordt, dat circa 3 Mei Batavia zal worden bereikt. De voornaamste bedoeling van den tocht is het maken van vlagvertoon. Belegging door de Rijkslichamen. Eenige maanden geleden is de Centrale Beleggingsraad geconstitueerd, waarvan het doel is de belegging der gelden van Rijkslichamen te r e g e 1 e n. Totnutoe was van zijn werkzaamheden naar buiten niet veel gebleken en daar men aan het woord regelen eep zeer ruime en een zeer nauwe beieekenis kan geven, tastte men in het onzekere hoe de Raad zijn functie zou op vatten. Iets hiervan is thans gebleken in het ge val van de door het Alg. Burg. Pensioen fonds aan de gemeente Hengelo te ver strekken 4M pet. leeningen. Het Pensi oenfonds had d.eze leeningen, a 98 ka en a 98 pct. aangeboden. Door den Centralen Beleggingsraad is echter tegen deze koer sen bezwaar gemaakt en dientengevolge heeft het Pensioenfonds zijn offerte moe ten verlagen tot 971/s en 957/s pet. Men kan hieruit zien hoe ver de Cen trale Raad zijn regelende bevoegdheid meent te moeten uitstrekken en er tevens uit afleiden, dat den geldbeleggende Rijks- lichamen niet veel hewegensvrijheid bij de beleggingen gelaten wordt. Uitvoer van rundvee naar België. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw brengt het onderstaande ter kennis van belanghebbenden: In verband met de voorbereiding van maatregelen, welke door de Belgische autoriteiten zullen worden voorgeschre ven ten aanzien van voor uitvoer naar België bestemde runderen, zal de uit voer naar dat land van rundvee op 39 Maart niet mogelijk zijn en vermoedelijk eerst na 16 April weder kunnen geschie den. Van het bovenstaande zijn uitgezonderd dieren, welke bestemd zijn om in de Belgische quarantaine-stallen te worden geslacht. Soc.- Dem. Volkspartij in Nederland. De Soc.-Dem. Volkspartij in Nederland, opgericht door de in Limburg uit de S.D.A.P. getreden groep, heeft gisteren een bijeenkomst te Amsterdam gehouden. Na uitvoerige besprekingen besloot de vergadering tot de stichting van een Lan delijk partijverband, staande op soc.-dem. grondslag. Tot deze partij traden toe ver tegenwoordigers van groepen uit Amster dam, Rotterdanj, Westzaan, Goor en Bre da, benevens de reeds in Limburg be staande afdeelingen, die tezamen onge veer 400 leden tellen. In beginsel werd besloten tot deelne ming aan de a.s. Tweede Kamer-verkie zingen in die districten, waar dit door het partijbestuur wenschelijk wordt ge acht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1