Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Radio-Nieuws. dat in een fcwinjfsvereenigiug één tak van nijverheid it v ertegenwoonligd. Houdt n:6n daaraan met vast, dan ontgaat groote verwarring. De minister moet dus principieeie eisehen stciien, die moeten worden vastgelegd in de t. Spr. heeft een amendement, waardoor wordt vast gelegd, dat ean bedrijfsvereeniging is een vereeniging van bedrijfsgonooton (dezelf de of aanverwante bedrijven). Verder wil de heer Duys voorkomen, dat de organi satie der ziekt verzekering wordt versnip perd. Daarom wil hij het verzekerd loon bedrag stellen op 15 m i 11 i o e n. De heer Kuiper, U.K., licht eon amen dement toe om werkgev. rsbcdrijfsvereeni- gingeri tijdelijk voor ten hoogste 5 jaar toe te staan, doch zonder verlenging. Do heer van Scha ik, R.K., stelt bij amendement voor als b drijfsvereeniging te erkennen een vereeniging, opgericht door één of nver algemeen erkends cen trale organisaties of daarbij aangesloten vereenigingen van werkgevers en één of meer algc-moen erkende vakcentra'cn of daarbij aangesloten ver enigingen van ar beiders, indien zij voldo .t aan. de eisehen, in het ontwerp geno "md. De heer Bcumcr, A.R., licht een amendement toe om het verzekerd loon bedrag ten aanzien der bedrijfsvereeni- gingen te steil n op 5 miliioen in plaats van 21a miliioen De heer Sm een k, A.R., gelooft, dat het amendem nt Duys tot prac ische moei lijkheden zal leiden. Het begrip „aanver wante vakken' is spr. niet ruim genoeg. Met het amendement-van Schaik gaat spr. mede. Het amendement Kuiper lacht hem zeer toe. De heer Bakker, C.H., bes^jdt het amendement-van Schaik. De heer Iv o r t. o nhorst, R.K acht het juisc, aai de boJrijfsveieenigihgon ge baseerd zijn op bonah le vakcentrales en vereeniging n van werkgevers. Hij beveelt het amendement v. Schaik aan. De vergadering wordt verdaagd. Ncfa van wijziging. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is de volgende nota van wijziging op het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet ingediend: Onder artikel LV wordt na artikel 107 ingevoegd een nieuw artiekl 107a, lui dende „1. Bovendien zijn de Raden van Ar beid en de erkende bedrijf s vereeniging en verplicht jaarlijks aan hei fonds, bedoel' in het vorig artikel, een door ons vasi te stellen geldelijke bijdrage te doen, wel ke bijdrage ten hoogst" bedraagt 2 per duizend van het loon, dat in het afgeloo- pen kalenderjaar voor de premiebetaling in rekening is gebracht. Dit bedrag wordt geheven van de werk gevers met verplicht verzekerde arbei ders. 2. De ingevolge, het vorig lid te hef fen bijdrage wordt, voor de invordering als premie beschouwd. Al hetgeen de betaling van deze bijdrage betreft, wordt zooveel mogelijk bij a'gomeenea maatregel van bestuur geregeld. 3. De bijdrage in het eerste lid be doeld, wordt volgens nader door ons te stellen regelen aangewend ton behoeve van de overeenkomstig de Zie-kenfonds- wet toegelaten ziekenfondsen." De Vrijheidsbond. Mej. MrDr E. C- van Dorp heeft voor de aangeboden plaats op de Zeeuwsche eandidatenlijst bedankt. N.V. Stoomtram Mij Bres- kensMaldeghem. Aan het jaarver slag over 1928 van bovengenoemde Mij is het v.olgende ontleend: „De oogsf der landbouwproducten was in het afgeloopen jaar over het algemeen gunstig. ïn het bijzonder kwam ons dit ten goede voor wat betreft de opbrengst der beetwortelen. Het goederenvervoer over Ma'deghem blijft zich flink ontwikkelen. Uitbreiding van do sporen op het stationsemplace ment was daardoor nood.g, evenais de aldaar geplaatste 25 tons w 'egbr.ig, waar aan reeds geruimen tijd behoefte werd gevoeld. Hierdoor hebben wij nu de be schikking over drie weegbruggen op de eindpunten onzer lijnen: een te Bres- kens, een te Maldeghem en eer te Sluis. Het personenvervoer is vrijwel staticn- nair 'gebleven. Een tegenslag voor onze Maatschappij was, dat de lijn Kno"kc Retranchement op Belgisch grondgebied slechts vjjnaf Knonke tot do Zoute werd doorgelegd, zoodat de verbinding met onze lijn te Retranchement nog niet tot stand kwam. Alle waarschijnlijkheid be staat er thans, dat deze verbinding tot stand gebracht en met het aanstaand badseizoen in exploitatie genomen zal kunnen worden waardoor wij een be langrijke "toename van liet personenver voer verwachten. De machtiging voor de te. plaatsen douane-inrichting b'j de Ne- derlandscli-Belgische grens werd inmid dels var- der, Minister van Fiivr.-.dën ver kregen- Evenals vorige jaren hebben op Don derdagen in het badseizoen doorgaan de treinen Oostende- -Breskens v.v. ge- loopen, waarvan do resultaten bevredi gend waren. Deze treinen werden var, a.f Sluis over de nieuwe lijn naar Bres kens geleid. Het is te verwachten, dat deze in het a.s, badseizoen over <ïe nieuwe verbinding via Knockede Zou tcRetranchement zullen loopen. Het ligt in de bedo.-ling gedurende hei badsei zoen op dat baanvak een groot aantal treinen tussche/' Rresfc. - s a *'.u- ha a doen loopen, .teneinde een goede en ge makkelijke verkeer ^gelegenheid te geven."' Het personenvervoer beareeg in totaal 237S58 passagiers ...iet een opbrengst van f7i.384.23Vz peï uagkilometer 13.102. Voor IS27 waren deze cijfert resp. 236.752, f716S-i.ll en '18.206. Het goedorenveioer bedroeg in totaal 114.032.080 K.G. met een opbrengst van f 176.524.09V2- Per ton gem. f 1.548, en per dagkilometer f 7.779. Over 1927 bedroeg dit 93.912.890 Kg. opbrengende f 141.1G6.34V2, per ton ge middeld f 1.50?, per dagkilomoter f6.310. Middelburg. Vanuit Ro'.terdam is aan do politie alhier voorg- leid de 35-jarige handelsreiziger v. B., die reeds geruimen tijd gesignaleerd stond en verdacht wordt van verduistering ten nadscle van een firma te Rotterdam, door het verkoopen van monsters, die hem op zijn reizen waren medegegeven. Gebleken is, dat ook een firma te "Antwerpen do dupe is ge worden van de handelingen van v. R., die daar een dor feiten alhier plaats had, aan (len officier van justitie aldaar zal worden voorgeleid. Vlissirigen. De politie moert zich eer gisterenavond on-tformen over twee dron ken mannen, die den o-penbaren weg als s'aapj.laal- ba lden uitgezocht. Zij wer dén ter ontnuchtering in arrest .geste'd. De ouderdom van beide beschonkencn was75 en 81 jaar. Goes. De „Nijtengo" belooft dit jaar druk te zullen word n. In de twee zalen van het Schuttersh-of zijn reeds alle plaat sen aan standhouders verhuurd en nog komen er zooveel aanvragen om ruimte binnen, dat hot bestuur besloot lijdelijk een dorde zaal (in hout) te doen optrek ken. Van de P.Z.E.M. ontving hot be er bericht dat het tentoonslellings-ter- reiri eleclrisch verlicht z.al worden. Demonstraties van Calv D elft. De demonstraties, die Calvé- D-elft 'in hot „Slot Ostende" Dinsdag cn gisteren mot hare bekende producten sla olie, Delfia en Delfrite gegeven heat, trekken gro-o-te belangstelling. Voo-ra! gis teravond was het bezoek van de zijde dor dames groot. 1 Do kok liet zien, hoe- in zeer korten tijd met de Delft.sche slaolie prachtige mayonnaise te maken is. De dames moch ten allen van de zalm met. mayonnaise •i proefje nemen. uok werd op een zeer vlugge, practi- sehe manier met dezelfde slaolie visch gebakken, die er heerlijk uitzag. De voordoelen van deze bak-methorle werden door den vertegenwoordiger duidelijk uit eengezet. In Detente werden achtercenvo'grns nog biefstuk en ap e'beignets gebakken. Do dames konden zich ook nu overtuigen,, hoe heer'ijk dit smaakt. Demonstraties als deze- dragen er zeker toe bij, den goeden naam van de Calvé- Dclfl-producten te verhoogen en den aizet te vermeerderen. Men kan aan de fa briek gratis een receptenboekje hekomen. lerseke. Het is nog niet met zeker heid te zeggen, welke de gevolgen van de strenge vorst ten opzichte van de oestercu'tuur zullen zijn. Van een cata strophe als in 1890 is evenwel geen sprake. Wat de consumptie-oesters betreft, zal het verlies door wegdrijven, doordat ze zich aan de ijsschotsen hebben vastgezet, wel meevallen. Iets anders is het even wel met de sterfte, doordat de oester zelf te lang bevroren is geweest. Onte' genzeggelijk zijn er doode oesters, ook nog „versche doode", d.w.z. oesters, die nog slechts één dag of enkele clagen dood zijn. Het percentage doode oesters moet niet. verontrustend zijn, doch ten opzichte van de versche doode is de vraag nog. hoelang zal de sterfte door gaan. Zijn de oesters niet te zeer ver zwakt om nog verwerking en verzending te kunnen doorstaan? Dit zal n~g moeten worden afgewacht: vonrloopig wordt er nog niet aan gewerkt of gevis-cht, slechts hier en daar bij mondjesmaat. Wat de kleinere soorten betreft, schij nen er meer weg te zijn. We hoorden van enkp'ie perceelen. die zoo gi od als leeg waren. Dit betreft dan 1 a 2-jarige, die oven 2 a 3 jaar geschikt zonden zijn voor do consumptie. Waar we evenwel vóór de vorst door sommigen al eens de vrees hoorden uitspreken van over productie, meonen we voorshands te kun nen zeggen, dat de gevolgen n'et zpo erg zijn, als aanvankelijk gevreesd werd. (N. R. C.) 's Heer Arendskerke. Door den heer D. W. Lindenbergh waren de bewoners van 's Heer Arendskerke (kom) en E'nde- wege opgeroepen voor een openbare ver gadering, waaiin door hem en de heeren Fuhri Snethlage en Koolwijk de elsctrifi- catie van het dorp nader zou worden verklaard. De vergadering was buitenge woon druk bezocht. De voorzitter gaf een kort historisch overzicht van de P. Z. E. M. en de electrificatie van de Middengroep. Donr veel aanwezigen werden nadere inlich tingen gevraagd die door de heeren van de P. Z. E. M. uitvoerig en duidelijk werden beantwoord. D'e nadruk werd er opgelegd dat de maximum prijs voor liet platteland 45 cent per K. W. U. be draagt. Wat dus bij een groot aantal aarriuitingen wel minder kan zijn. Van de gelegenheid om zich voorloopig vcor aansluiting op te geven werd door zeer velen gebruik gemaakt, waardoor het aantal aan te sluiten perceelen reeds 80 bedroeg. Tot en met Maandag 25 dozer is er nog gelegenheid v ooi voorloopige aan melding bjj ile;i heer B. W. Lktdeabergh. Kapelle. De raad dezer gemeente kwam in vergadering üijeen onder voorzit-ter- seht.jp van Burgemeester Bierens. Alle leden tegenwoordig. Na een bespreking over de vérlichting werd besloten mei alg. stemmen om be- aalve van electrici-teit de gemeente o-cfk ran gas te voorzien. In het lokaal „Obadja" kwam de vereen. Wijkverpleging in vergadering bij een. De voorzitter heette de corporaties, Dr Pfeiffer en de wijkzuster, inzonderheid burgem. Bierens en weth. Zege"s welkom. Uit het verslag van de pennlngm.esse mevr. A. G. v. d. _IIaveLucieër bleek, dat -trouw was bijgedragen door leden en corporaties. Aan woningen konden be langrijke vei beteringen aangebracht wor den. Ook werden aan a.s. t.b.c.-pa.-tiënten vorstei kende middelen uitgereikt. Was er bij do afdop.ling t.b.c.-bestrijding een na- deelig saldo van f385.43, dit, kon ge dekt worden door het batig saldo van Wijkverpleging, zodlat de financiën geen verontrusting baren. Uit hot verslag van zuster Schcffer bleek, dat door haar werden afgelegd 3275 bezoeken en voor t.b.c. 800. Onder do bezoeken voor wijkverpleging vallen 160 aan kraamvrouwen, 11 maal werd hulp verleend bij geboorte-, 10 maal na over ijlen, 5 maal bij transport en 3 maal bij een ongeval. Ook werden een aantal bezoeken gebracht voor do Cen trale vereen, ter behartiging van zenuw en zielszieken, met gunstig gevolg. Een succes viel te boeken: een meisje dat naoit school heeft kunnen gaan, kan nu behoorlijk lezen on schrijven. Ten behoeve van de armen in mijn wijk ontving ik, aldus de zuster, van me vrouw K. een mooicn voorraad ldeeren, waarmede vreugde werd bereid. Een jeugdavond met attracties werd gegeven, met medewerking van een daartoe ge vormd damescomité, dat veel werk ver richtte. De medewerking en de aanwezig heid van de directrice voor t.b.c.-bestrij ding en die van Dr Hoorweg leidden er toe, dat een aanzienlijk bedrag binnen kwam voor t.b.c.-bestrijding, waarvan de opbrengst kon dienen tot noodzakelijke woningverbetering voor een t b.c.-patient. Ontvangen werd van de Fam. B. f5 en een gift van f 25. Beide giften werden besteed voor aanschaffing van materiaal voor handwerken, die door kleinere meis jes vervaardigd, later zullen verkocht worden ten bate van t.b.c.-patiënten. Herkozen werden de aftredende be stuursleden P. Fraanje, voorz. en mevr. A. G. v. d. HaveLuciëer. De begroeting voor 1929 werd vast gesteld. Ook nu werd een bedrag ge raamd voor woningverbetering en tege moetkoming in de huishuur. Besloten w >rd bij gewichtige beslissin gen de afgevaardigden der corporaties te raadplegen. Wissenkerke. J.l. Dinsdag word in de bewaarschool alhier het 75-jarig bestaan dier inrichting feestelijk herdacht. Het bestuur had die gelegenheid aangegre pen om de belangstelling in deze school, die in den laatsten tijrl erg verflauwd was, weder wat gaande te maken. Het resultaat daarvan was dat ruim 250 nieu we contribuanten werden geworven, waar door het bestuur in staat is gesteld iets moor te besteden aan onderhoud van ge bouw en leermiddelen. Er was dus wel reden om feest te vieren. De kinderen werden getracteerd en door den voorz., ds v. d. Linden, toegesproken, terwijl ook de onderwijzeres en de he'pster een aandenken ontvingen. Verder zongen de kolderen toepasselijke feestliederen c-n spoelden hun aardige kinders lelletjes. Opnieuw werd het bewijs geleverd we k een nuttige instelling die bewaarschool voor ons dorp is Derooskerke. D:nsdag hield de Land bouwvereeniging hare jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmees ter bteek, dat de rekening beliep aan uitgaven f 22.334.38, en aan ontvangsten f 22.551.30, batig saldo met dat van vorige jaren f 216.92. Den penningmeester werd over 1928 décharge verleend. Tot be- hestuurslid werd gekozen dhr P. Melis Wz. in de vacature C. Ton. Herkozen als bestuurslid werd dhr J. Gosdhloed Jz. Als eerste punt der agenda kwam in behandeling 9e oprichting van een legpotprbewaarplaa ts. In beginsel werd hiertoe besloten doch hef. bestuur zal alle leden een bezoek brengen en alten uitnoodigon tot deel name. Door 23 deelnemers werd het aan tel HL. op 167 gebracht, zoodat de op richting zeker zal slagen als alle leden bezocht zrn en de naburige vereenigin gen van Vrouwepolder en Gapinge, ook uitgenoodigd zijn tot deelname. Het Be stuur heeft al voorloopig de beschikking over een perceel grond, om het gebouw te plaatsen. Zoo het mogelijk is, zal 1 Augustus a.s. de bewaarplaats gebouwd zijn. Postauto gestolen. Een belangrijk bedrag vermist. De auto teruggevonden. Gistsren- avond is te Amste-dam een postauto, die daar voor hot postkantoor aan de Saxen Weimarlaan stond, door tweo tot nu tos anbekende personen weggereden. Toen twee postbeambten bezig waren met in dezen auto posltrommels te laden, en. zij zich even in het kantoor hadden begeven, moeten beide individuen zich van den auto hebben mees ter gemaakt. De wagen is later terug gevonden in de Apoilo-laan bij het August Ailebéplein. Ia den auto bevonden zich twee trommelt, één met geldwaardige papieren, afk.oms.ig uit het oijkantoor v. Eegbe.istraat eu één gevuld met „eld en aangetekende brieven uit het by- :antoor Saxen Weimarlaan. Aangenomen wordt ,dat het bedrag, hetwelk zich in beide trommels bevond, verre de f 10 000 overschrijdt. Eiken avond rijde i verschillende postauto's elk langs drie of vier bijkantoren en agent schappen der posterijen o.n de in geldtrom- nels weggesloten des daags gei.ulo bedragen iver le brengen naar het Hoofdpostkantoor ••vaar de trommels dan in een groote kluis geborgen worden. De bewuste auto was gis eravond eerst geweest aan het bijkantoor in de Van Eeghenstraat en was daarna gereden naar bij bijkantoor in de Saxen Weimar- .aan. Toen de trommel van dit laatste kan- loor ingeladon en de ijzeren kast, waarin hij geschoven was, afgesloten was, moest de be geleidende bestelier nog even naar binnen. Do chauf.eur verklaart, dat hij op straat op hem stond te wachten met zijn. rug naar den auto toe, zoodat hij dien. niet in hel oog heeft gehouden. 02 hij den motor al dan niet afgezet had, daaromtrent loopen de le zingen uiteen. Plotseling hoorde hü, dat do wagon wegreed en zag hij hem, zich om- keerende, om den hoek van de straat ver dwijnen. Voorts ivordt nog gemeld: Nadat de postzak op het August Allebé- plein was gevonden, spoedde de commissaris v.an politie, Dijkstra, zich erheen en liet alle open terrein in den o.ntrek afzetten en af zoeken. Er werd echter niets verdachts ge vonden. Later deed zich evenwel ee:i aangename verrassing voor. De geforceerde deur van do ijzeren kast in den auto mocht n.l. eerst niet aangeraakt worden, voor da vingerafdrukken die er op voorkwamen, waren genomen. Na dat dit gebeurd was, en men de kast nader kon onderzoeken, bleek, dat de rooiers oen trommel, n.l. die van het postkantoor in de Saxen Weimarlaan, hadden laton staan. Ook de poslzakken wa[en onaangeroerd gebleven, zoodat tenslotte alleen de trommel uit het kantoor aan de Van Eeghenlaan wordt ver mist. Het gestolen bedrag is dan ook niet zoo groot als men aanvankelijk vermoedde. Hoeveel het bedraagt, kon gisteravond nog niet precies worden vastgesteld. Op de plaats van den chauf.eur heeft men een pet gevonden, waarran aan polilie-hon- den lucht is gegeven, o.n te trachten op die wijze een spoor te vinden- In ieder geval staa* vast, dat de chauffeur van den auio zeer nonchalant is gew- a. llij heeft den auto, in stryd met de voor schriften, uit hot oog verloren. Door de po litie is hij ajin een langdurig verhoor onder worpen. Er heeft zich tot dusverre één getuige, een telegrambesteller, aan0e.i.eld, die gezien heeft, daL een man bezig was op hot Allebé-plein, temidden van de donkore, onbebouwde ruim te, die zich hier nog uitstrekt, de auto leeg te halen. Een bepaald signalement van den dief kon hij evenwel niet geven. Nader vernemen wij, dat de getuige, die den man op het Allebéplein de auto heeft zien leeghalen, tevens verklaard heeft, dut een andere man met een fiets een 'voorwerp, (.vermoedelijk een geldtrommel) heeft aangepakt en daarmede is weggereden. Kantongerecht te Goes, Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Het ja gen zonder vergunning en zonder akte: H. P. G., Kapelle, 2 maal 15 b. of 2 jm. 15 dagen. Uitleveren geweer of f 10 b. of 10 d.h. Vee los laten loopen op een openbaren weg: J. A. B., Rilland-BaLh, vrijgesproken. Leerplichtwet le herb.: N. van S., Heinkenszand f 5 b. of 5 d.h. Straatschenderij: W. J. A., Vemeldinge, f 5 b. of 5 d.h. Nachtrumoer verwekken: D. V., Co- Iijnsplaat f 15 of 15 d.h. Zonder vergunning op een openbaren landweg het verkeer belemmeren: J. P„ 'sHeer Arendskerke f 10 b. of 5 d.h. Te Kapelle sloppen op een niet daar voor aangewezen plaats: H. van B-, te Hansweert f 0.59 of 1 dag, A. S., aldaar, f7.50 of 5 d. h. In dronkenschap openbare orde ver storen: P. G„ Colijnsplaat f25 b. of 23 d. Autolichten niet dempen als een andere auto nadert: A. W. v. d. P.. Goes, fö of 5 d.h.; F. J. van K., Kattendijkc, f 10 boete of 10 d. h. In bocht niet rechts houden met auto en zonder achterlicht rijden: J. P. O., Rilland-Eath f3 en f 10, of 3 en 10 d h- Met auto niet behoorlijk uitwijken: J. J. L., Hansweert f 50 b. of 50 d.h. Fietsen zonder rem J. L. B., Hein kenszand, berisping. Overtr. Leerplichtwet: L. K., Kamper land ,f 3 b. of 3 d.h., L. van L., Wissen kerke f5 b. of 5 d.h. Straatschenderij: C. G„ W. L. d. S., B. de J., 's Heer Arendskerke, vrijgesproken. Venten te Goes zonder vergunning: M. J. H. 0- v. d, K.. Middelburg, f3 of 3 d. Niet beletten dat hond wild opspoort: J. M. C., Rilland-Bath, vrijgesproken. Met een auto zonder noodzaak rijden over een rijwielpad: D. L. R., Ellewouts- dijk f 10 b. of 10 d.h. 's Avonds fi tsen zonder licht: J. A- H., Wissenkerke f5 b. of 5 d.h.; P. V., Ellewoutsdijk f 5 of 5 d h. In dronkenschap de openbare orde ver storen: J. H. Colijnsplaat, J. V., Wissen kerke f 25 b. of 29 d.h. Dronkenschap: E. J- van D., Rotter dam f 10 b. of 10 d.h. Zonder nummerbewijs rijden met een auto: J. A. B^, Goes, fO.50 of 1 d. Wielen van wagen niet van klei en modder zuiveren: M. O., Kruiaingen fö b. of 5 d.h. Met autobus rijden en daarmede een dienst onderhouden: J. van K„ Waarde f25 b. of 25 d.h. Kaas vervoeren, waaraan niet voldaan is aan de gestelde eisehen: B. S., Rot terdam, f 40 b. of 40 d.h. Door J. van K., te Waarde is hoo- ger beroep aangeteekend tegen het von nis, waarbij hij is veroordeeld wegens het met een autobus een dienst onderhouden zonder vergunning tot f 25 of 25 d.h. Door B. S. te Rotterdam is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij hij is veroordeeld wegens het vervoeren van kaas, waaraan niet vol daan is aan de gestelde eisehen. Prpgramma van Vrijdag 22 Maart. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.00—11.30 N.C.R.V. Korte Ziekenhuis- dienst. Ds C. M. Veenhuysen. 11.30— 12.00 K.R.O. Godsdienstig halfuurtje. 12.151,15 Concert. 1.152.00 Gra- mofoonmuziek. 3.004 00 R.K. Vrou- wonuurtje. 4 005.00 Gramofoonmu- ziolc. - -5.00—6.40 So'istcnconcert. 7.40 Vrij'z. uitz. Spr. Dr J. C. A. Fetter. 8.10 Solistenconcert. 8.15 Spr. Prof. R. Casimir: Praclische opvoeding. 9.30 Solistenconcert. 10.00 Lozing over Pas- sionsmuziek. 10.20 Passionsmuziek. HILVERSUM, 1071 M. 1000—10.15 Morgenwijding. 12.15—2.00 Concert. 2.05—2.45 Uitz. voor scholen. Lezing over Dierenbescherming. 2.15—4.00 Gramofoionmuziek. 4.004.30 Ha'f uurtje voer de huisvrouw. 5.005.30 Gramofo-onmuziek. 5.30 6.00 Ra !io- praatje 6.007.15 Concert. 7.15 7.45 Schippersles. 8 0,98.30 Lezing over: De Krakatau. 8.4010.00 Con cert. Liede tafel „Zang en Vriendschap". 10.10 Stedenavond Amsterdam. Con cert door het Omroep-orkest. DAVENTRY, 1562 M. 11.20 Gramofoon- muziek. 12.20 Sonatenconcert (bariton piano). 12.50 Orgelconcert. 1.20 Orkestconcert. 3.50 Kwintet. 4.05 Kwartet. 4.00 Orkestconcert. 7.05 ederen van Brahms (bariton). 8.05 ë.f-O hoorspel. - 1 10 Debat; Is ontwape ning mogelijk. 11.40 Bariton. PARIJS „Radio-Paris", 1744 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.054.50 Trio- concert. 7.05-7.50 Gramofoonrmiziek 8.5011.10 Concert door de „Garde republicaine". LANGENBERG, 462 M. 9.35—11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 5.055.50 Kamermuziek. 7.20 „Lehariana", fragmenten u. d. operette's van F. Lehar. BRUSSEL, 511.9 M. 5.20 Orkest-concert. 6.50 Trio-concert. 7.20 Gramofoon platen. 8.35 Orkestconcert. Een onredelijk petitionnement. Niet teekenen! In enkele bladen is de mededeeling verschenen, dat de A.V.R.O., de omroep- vcrconiging der vrijzinnig-,,neutralen de luisteraars zal oproepen een petitionne ment aan de regoering te onderteekenen, waarin zij vordert „een zendtij 1 van een volle week op een eigen zender op de beste golflengte". Dit petitionnement aarzelen wij niet on- billijk en onredelijk te noemen. Want wat bcteekent het? Volgens internationa'e overeenkomst kan Nod er1 and voor onr-oepdneleimten slochts be chikken over twee go'flengten, waaruit volgt, dat hier te lande niet meer dan twee omroepzenders kunnen werken. De luisteraars hebben zich overeenkom stig hun beginsel georganiseerd in een christelijke, een roomsche, een socia.lis listische en twee vrijzinnigs, te zamen dus 5, omroeporganisaties, in de radio- wet is bepaald, dat de tota'e zendtijd on der de radioverenigingen naar bil ijkhe'd moot worden verdeeld. Over die billijk heid beraadslaagt thans de Radioraal. In dit stadium komt de A.V.R.O. mot ge.ncemde eisehen. Schakelen we daarbij uit het nuttelooze van een „cjgen zen der", „terwijl er twee kostbare goede zen ders zijn, en „de beste omrorlpgolf", het geen niet direct van bescheidenheid ge tuigt, dan houden we nog over „een zendtijd van een volle weck". Dit betee- kent., dat aan de A.V.R.O. de volle week de beschikking zou zijn over 'm zend u', terwijl de vier overige vereenigingen, die tezamen heel wat meer leden tellen dan de A.V.R.O. en ruim driekwart van ons volk achter zich hebben, den zendtijd van één zender met z'n vieren zouden moeten deel en. Alle gronden van recht en billijkheid zijn daarbij zoek. Dit petitionnement is dan ook een rechtstroeksche annslng op don zendtijd der andere omroepvereem- gingen en dus ook een aanslag ap den christo'ijken omroep. Voor den Omroep met den Bijbel beteekent zulk een ver- doeling, dat hij in het a'lergunstigste geval nog maar de helft krijgt van den zend tijd, welken .hij nu heeft. Dit petition nement stuurt aan op een zeer belangrijke vermindering der radio-kerkdiensten, der christelijke zieken- en kinieruren en in 't algemeen op vermindering van de uitin gen van ons christelijk volksleven in de radio. Het is een aanslag op het recht van ons christenvolk op een billijken zendtijd. Daarom hebben we voor onze lezers maar één advies: zet onder dit petitionne ment uw handteekening nooit 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6