No. 145 Donderdag 21 Maart 1029 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENQRIKSE Co's BANK- GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Haakteen ROYALCORD R& Stokvis 6 Zonen Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. statistiek van c/en levensduur van al Uw banden enüzu/t Uw keuze uitslui tend bepa/en op "Atv Handelmaatschappij ALLE Noordzes. loll.-Amerika- bij ongunstig |uimschoots ge- t>f 4 passagiers Jiten bedden en ld water in de tiers hebben de [én kantoor van [antoor van den |e klasse toeris- besteed. De /arm- en koud zijn voor 1, 2, )e eetzaal biedt rs, 'terwijl zoo dit getal kan igiers eten aan lonen. Het eten lkl. keuken. Op Vl vindt men de /an den purser bassagiers. [giers van hun promenadedek- tr dekken vindt lal met achter dek af is de iet, hospitaal te men een rook- |et veranda-café en daarachter eveer 14 bij 18 zijn afzonder- I hebben hutten Joud water, een lokkamer en een Ihuilkleeden be- pngunstig weer doktersspreek- [or aangebracht. wasscherijen, [kinrichting met om-machine), de alle in over- tioogste wat op Jiend is de ma- (fabriek, die een afdeelingen be- zoodat men to- opkijken en bo- |jze diepte neer- i, ketels, stan- iten en vormen, Ihet schip is de ¥teed. Ipstelling en hun In tewaterlating, traden. De men- Jd in gaan. Elke vatten. Dank zij In, een Neder- len heer Schat te |ten snel en vlot, van 15 graden, [worden gelaten. Jtein dadelijk el- |t hij precies den Ttitsh- en Glaton- [len, welke vuur den vuurgloed kan de kapitein kerdichte deuren ratersch kloksig- |een voor het ge- aan op welken bevindt. Het ra- b-loodtoestei ge- de diepte aan. in staat om op Het roer kan gedreven (hy- terwijl eén re- Jzig is, om bij to ^en kan, dat zoo oord is, er door- |lichtvoorziening extra licht- en. verk overnemen, gestel is wel dat, stelt, af te lezen, gestuurd is. Directeur-Hoofdredacteur: Ft. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 «V Bij abonnement belangrijke korting. V Het beroep op Lobman. Door den heer Wibaut werd in de Eer ste Kamer de stelling verdedigd dat „er talrijke voorbeelden zijn van vormen van samenleving buiten bet wettige huwe lijk, die voor vrouw en voor man ho-o- ger staan dan talrijke voorbeelden van samenleving in het wettige huwelijk". En hij meende tot staving van zijn beweren een beroep te mogen doen op niemand minder dan Jhr. A. F. de Sa- vornin Lohman, die zich in dezelfden geest zou hebben uitgesproken. Daar er zeer veel kans is, dat met name in den komenden verkiezingsstrijd getracht zal worden dergelijke gevaarlijke stellingen met een beroep op Lohman te verdedigen, meenen wij goed te doen met hier te laten volgen, wat daaromL tront door Minister de Geer werd opge merkt. De opvatting van den heer Wibaut zoo 'betoogde liiji, heeft niets gemeen met een uitlating door den heer de Savor- nin Lohman in 1910 gedaan. En dan vervolgde de Minister: „De geciteerde uitlating van den heer Do Savomin Lohman kwam in het vol gende verband voor. Er was een ontwerp aanhangig tot ont slag van ambtenaressen bij huwe'ijk. De heer Lohman betwijfelde de juistheid daarvan en vreesde, dat dit het concubi naat in de hand zou kunnen werken. Het togenargument van de voorstanders van het ontwerp was: dan wordt de ambte nares ontslagen wegens het leiden van een onzedelijk leven. Daarop was de repliek van jhr Lohman: het is de vraag, q[ men er langs dien weg wel komt; of wel onder alle omstandigheden de samenleving met ©en blijvend doel, dat door de betrokkenen als een „hen bin dend huwe'ijk" beschouwd wordt een huwe'ijk, dat wettelijk slechts achterwege blijft om geen ontslag te krijgen als het leiden van een „onzedelijk leven" zal kunnen worden beschouwd. Men kan het met den heer Lohman oneens zijn, oneens in zijn uitgangspunt (d.w.z. zijn visie op het ontslag van een gehuwde ambtenares), en ook oneens in de uitlating, waartoe de verdediging van zijn standpunt hem bracht; en niet temin constateeren, dat wat de heer Loh man bedoelde, zelfs van verre niets ge meen heeft met de opvatting van den heer Wibaut, die immers sommige buitenech telijke samenlevingen prijst als „veel hooger" staande ..dan een groot aantal vormen van wettige huwelijkssamenle ving" (ik citeer letterlijk) en 'dan ook den wensch uitsprak, dat de wetgever voor die buitenechtelijke samenlevingen regelen zou ste'len. Togen oen wettelijke ondermijning van hot huwe'ijk was de heer Lohman zóó mordicus gekant, dat hij om die reden zelfs in tegenstelling van velen zijner vrienden togen het wetsontwerp tot openstelling van het onderzoek naar hot vaderschap stemde, en zelfs na de aanneming in de Tweede Kamer don strijd voortzette in een tijd schriftartikel onder het opschrift: „Ca- veant Consules", tot waarschuwing van de Eerste Kamer. Het heeft hem niet gebaat. Zijn oude vriend en medestrijder Pierson, van Zet ten, schreef er een brochure tegenin: „Caveant Cives", en ook vele andere van zijn naaste geestverwanten meenden, dat hjj op dit punt te doctrinair was. Maar wanneer men nu, omgekeerd onder de vlag van Lohman een wettelijke regeling van het concubinaat zou willen goedpraten, dan mag toch dat gebeurde met de vaderschapswet hem daartegen beveiligen en reeds op dien grond een be roep op zijn naam en gezag in dit ver band nadrukkelijk worden afgewezen." Ford naar Europa. Henry Ford heeft zich aan boord van het 8.8. Berengaria naar Europa begeven ten einde de nieuwe Fordfabrieken die in Engeland worden gebouwd, te bezichtigen. Naa.r verluidt, ligt het in zijn bedoeling te Berlijn een conferentie bijeen te roepen, waaraan de leiders van alle Europeesche Ford-maatschappijen zullen deelnemen en waarin maatregelen tegen de plannen van de General Motors Corp. beraamd zullen worden. Het is niet onmogelijk dat Ford ook Nederland en wel in het bijzon der Rotterdam zal bezoeken. Communistische samenzwering in Britsch-indië. Reuter meent te weten, dat op gezag van de regeering een klacht is ingediend tegen 31 communistische verdachten in verschil lende gedeelten van Indië, onder de be schuldiging van samenzwering tegen de souvereiniteit van den Koning over Britsch-Indië. Bij het bericht van de arrestaties heb ben de arbeiders der Tata-fabrieken in Noord-Bombay in gesloten gelederen de werkplaatsen verlaten. Er heerscht groote opwinding in Noord-Bombay. Volgens een nader bericht zijn bij deze proteststaking 6000 arbeiders betrokken uit zes fabrieken. Maarschalk Foch overleden. De Fransche Maarschalk Foch is giste ren om 17.45 uur overleden. Hij is bezweken aan een hartverlam ming. Ferdinand Foch werd 2 October 1851 te Tarbes, een dorpje in de Pyreneeën, gebo ren. Zijn vader was een vrij onaanzienlijk ambtenaar. In den oorlog van 1870/"71 nam hij dienst als vrijwilliger bij het 4e regiment infanterie, bezocht vervolgens do Polytechnische School te Parijs en ging toen over naar de artillerie. Later bezocht hij de Hoogere Krijgsschool en werd aan het eind van 1880 bij den generalen staf geplaatst. Daar klom hij langzamerhand op tot chef van den staf van het 5e corps, welke aanstelling hij in 1903 ontving. Door zijn boeken had hij zich intusschen naam gemaakt onder de beoefenaren der Fran sche krijgswetenschap. In 1908 werd hij dan ook benoemd tot directeur van de Hoogere Krijgsschool. In 1913 volgde zijn benoeming tot bevelhebber over het acht ste legercorps. Kort daarop werd hij be noemd tot bevelhebber over het 20e leger corps te Nancy. Aan het hoofd hiervan onderscheidde hij zich na het uitbreken van don oorlog in Augustus '1914 bij den terugtocht aan de Marne en aan don User, waarna hem hel opperbevel over den Noordelijken vleugel van het Fransche front, die liep van de zee tot Atrecht, word opgedra gen. Jn December 1916 legde hij dit com mando neer om het bevel over te ne men van de troepen, die gelegerd waren van bezuiden Metz tot de Zwitsersche grens. Nadat daarop in 1917 generaal Pétain het opperbevel over de Fransche legers op zich had genomen, volgde hij dezen op als chef yan den generalen staf. Toen de militaire toestand na hot Duitsch offensief in Maart 1918 een uni forme leid'ng van de geallieerde legers noodzakelijk maakte, werd aan Foch het stiategisch opperbevel van de legers der Entente opgedragen. Als zoodanig was het hem boschoren in een onafgebroken gevecht, dat .midden Juni begon, het Duitsche front terug te dringen, totdat de gebeurtenissen op den Balkan en de revolutie in Du'tschland .don laatsten te genstand ontzenuwden. Op 9 November 1918 ontving Foch te Réthondes de Duit sche afgevaardigden, wien hij de voor waarden voor een wapenstilstand noemde. Minister-president Poincaré doelde gis teren in de Fransche Kamer het over lijden van maarschalk Foch mee. Hjj sprak eenige korte woorden van waar deering uit. Onder de woorden van Poincaré had den alle afgevaardigden, met uitzonde ring van de communisten en een gering aantal socialisten zich van hun plaats verheven. Droeve levensavond. In den grooten oorlog hebben wij dik wijls den naam gehoord van den Oosten- rijkschen generaal baron Pflantzen-Bal- tin. De man heeft een voorname rol aan het Oostenrijksche front gespeeld en moet een zeer bekwaam militair zijn geweest. Thans verneemt de „N. R. G.", dat zijn weduwe zich in onbeschrijfelijke ellende bevindt. Het geheele vermogen, dat in oor- logsleeningen was belegd, is tot nul gere duceerd en het pensioen, dat de oude vrouw geniet is te weinig om van te leven en te veel om van te sterven. Zij bewoonde dezen winter twee zolderkamertjes te Wee- nen en heeft het zelfs in de felste koude zonder kolen moeten doen. Nu moet ze zelfs haar kamertjes verlaten en verwan ten heeft de arme oude vrouw niet meer. Er wordt nu een beroep op de openbare liefdadigheid gedaan. De pest in Britsch-Indië. Het uitbreken van pest in Punjab in een heviger vorm dan elders (elke maand sterven in verschillende streken duizenden menschen aan de ziekte) is voor de over heid aanleiding een overzicht te geven van de offers die de pest in Britsch-Indië vergt. In de afgeloopen vijf-en-twintig'jaar zijn 12 millioen menschen in Britsch-Indië aan de pest bezweken, die door ratten met hun vlooien verspreid wordt. In de afgeloopen vier jaar heeft de en tomologische afdeeling van de hoogere landbouwschool van Punjab te Lyallpur over een uitgestrektheid van 600.000 acres 12 millioen ratten verdelgd. Met dat al wordt de geheele rattenbevolking in Pun jab nog op 40 millioen geschat. Korte berichten. Nu de winter voorbij is, neemt de werkloosheid te Weenen af. In de eerste helft van Maart is het aantal werkloozen met 4774 verminderd. Met dat al is het nog 5158 hooger dan verleden jaar en be draagt het nog 86.913. Woensdag zijn te Moskou de brood kaarten ingevoerd. De broodprijzen voor de arbeidende bevolking zijn dezelfde ge bleven; de niet-arbeidende moet tweemaal zooveel betalen. Met ingang van 1 April zullen in Rusland de steden en straten, welke den naam Trotzki voeren, naamloos worden. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de uit Jekaterinnenburg komende personen trein op het station Kustanai tengevolge van een verkeerden wisselstar d ontspoord Negen personen werden levensgevaarlijk gewond. Verscheidene wagens werden ver nield. Volgens een ontvangen telegram is het spoorwegverkeer op het station Kala- geran in Georgië door een aardschuiving verstoord. Zoowel het stationsgebouw als de aangrenzende huizen werden verwoest. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. In de buitenwijken van Jassy (Roe menië) en omliggende plaatsen hebben overstroomingen groote schade aange richt. Talrijke huizen zijn ingestort en vele bewoners moesten hun woningen verlaten Ook uit Galatz worden groote overstroo mingen gemeld. Gisternacht tegen 2 uur werden in het Kanaal seinen opgevangen van een Portugeesch schip, die echter spoedig ver stomden. Twee reddingbooten en ver schillende passoerende schepen, die de signalen hadden opgovangon, hebben eenige uren in den dikken mist gekruist, zonder nochtans iets van oen schipbreuk te hebben bemerkt. Nabij Parry Sound (Oritario) zijn twee Canadocsche sneltreinen in volle vaart op elkaar gereden. Verscheidene wagons werden versplinterd. Tot nu toe werden hierbij twintig personen gedood. Het aantal gewonden staat nog niet vast, doch moet zeer groot zijn. Bij een oefenvlucht van Fransche militaire vliegtuigen zijn 2 machines van het 37o regiment op een hoogte van 50 M. in botsing gekomen. Een onderoffi cier werd gedood, drie vliegers zijn zwaar gewond. Door geweldige stortregens, die 23 uur aangehouden hebben en een regen val van 271/2 c.M. veroorzaakten, is de stad Dunedin in Nieuw-Zeoland gisteren overstroomd. Het water stond van 90 tot 150 c.M. in de straten en er is een schade aangericht van voorloopig 20.000 pd.st. Menschenlovens zijn niet te be treuren maar in ',de laag gelegen omstre ken is veel vee verdronken. Centraal Comité. Het C.C. zal op den morgen van 2 April in Tivoli te Utrecht vergaderen voor do afdoening van eenige zaken. Maaltijd Depufatenvergadering. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat 'Saw/////f/a//////////jV/////f//////W/////////M 1 I ROT TEÖt)AM AMSTERDAM 6R0NINGEM het in het voornemen ligt bij genoegzame deelname op den avond van 3 April een gemeenschappelijken maaltijd te hou den in Tivoli prijs f2.50 per couvert zonder wijn waaraan door ieder zal kunnen worden doe'genomen tegen inzen-- ding van het bedrag of storting op- de ginorekening van het Bureau C.C., nr 134589, vóór 29 Maart a.s. Krijgt Paramaribo zijn waterleiding? Volgens dr J. W. Jenny Weyer - man 'kan deze vraag thans vrij zeker be vestigend beantwoord worden. De heer Weyerman, die geneesheer is, lid van den gezondheidsraad in Nederland, doch die ook ingenieurstalenten schijnt te bezitten, is sedert eenige maanden belast met een onderzoek van regeeringswege omtrent het drinkwaterleidingsvraagstuk voor Para maribo. Aan de spoorbaan zijn verschil lende boringen gedaan. Onlangs werd bij Onverwacht mooi water aangeboord, dat echter wegens het zoutgehalte ongeschikt was voor gebruik. De laatste weken zijn hoopgevende resultaten bereikt op repu bliek, bij de Coropinakreek. Gaat alles naar wensch, dan schijnt de bedoeling te 'zijn, dat de aanleg en exploi tatie van de waterleiding wordt onderno men door een particuliere maatschappij. Dr Weyerman meent, dat groote offers van gouvernementswege daarvoor niet noodig zullen zijn. Het spoorwegverkeer. De dienstorder, waarbij was voorge schreven, dat do treinen op de stations niet meer op aansluiting behoefden te wachten, is, naar aanleiding van daarover ingebrachte klachten, door de directie in getrokken. Tijdens de vorstperiode waren de wachttijden van de meeste treinen inge krompen of opgeheven. Met ingang; van lieden gelden weer de normale wacht tijden. Ziektegevallen op mail schepen. Een Aneta-telegram uit Batavia d.d. he den meldt: Bij een geneeskundig onderzoek bij de bemanning van de „P. G. Hooft" bleek, dat zich onder hen geen bacillendragers be vonden. Het schip is op tijd vertrokken. Rijkswegen en Rijwielpaden. Bij de verbetering van de Rijkswegen wordt niet altijd gelijktijdig de aanleg van de daarlangs ontworpen rijwielpaden, of de verbetering van de bestaande rijwiel- Binnenland. Een postauto te Amsterdam gestolen. De candidaten der A.-R. partij voor de Tweede Kamer-verkiezingen. De Tweede Kamer behandelt de Ziektewet Buitenland. Maarscha k Foch overleden. Commum ïtische woelingen in Britsch- Indië. De pest in Britsch-Indië. Ford naar Europa. paden ter hand genomen. Daardoor ont breekt dikwijls voor langen tijd een af zonderlijke baan voor de wielrijders, of komt een bestaand rijwielpad in minder goed berijdbaren staat te verkeeren dan de rijweg. De ervaring heeft geleerd, dat dan de wielrijders gebruik maken van den rijweg en niet van het rijwielpad, hetgeen zeer ten nadeele is van de veiligheid van het verkeer. In het belang van de verkeersveiligheid is het daarom noodig, dat bij wegenverbe tering zooveel mogelijk de rijweg en het rijwielpad tegelijkertijd onder handen worden genomen. Daarom hebben de be sturen van den A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobiel Club aan den Minister van Waterstaat verzocht, zooveel mogelijk te willen bevorderen, dat gelijktijdig met de verbetering van het wegdek, ook de aanleg van de langs de Rijkswegen ontworpen rij wielpaden of de verbetering van de be staande rijwielpaden zal geschieden. Besmettel ij ke ziekten. In Stct. 56 wordt medegedeeld eene opgave van het aantal aangegeven ge vallen van besmetle.ijke ziekten over de week van 10 tot en mot 16 Maart 1929. In deze week werd afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koe pokstof voor 4224, te Rotterdam 637 en te Groningen 294, totaal voor 5155 per sonen. Gevallen van encephalitis na inenting kwamen niet ter kennis van het Staats toezicht op de Volksgezondheid. Uitgifte buitenlandsche passen. Het „Hbld." rectificeert zijn bericht, dat van 1 April af de burgemeesters der gemeenten met een zielental van meer dan 10X00 bevoegd zullen zijn aan 'de Nederlandsche onderdanen, in hunne ge meente woonachtig, zelfstandig passen te verslrekkon. Dezo bevoegdheid zal zich slechts uitstrekken tot de burgemeesters der gemeenten met 20.000 en meer in woners. Prijsstijging levensmiddelen. Op de vragen van "den heer L. L. H. de Visser botreffonde het nemen van maatregelen tegen prijsstijging van en tekort aan brandstoffen en levensmid delen antwoordde de minister van finan ciën, voorzitter van den Raad van Mi nisters: De regeering heeft van de geruchten en van de, trouwens niet aanzienlijke, stijging d :r prijzen kennis genomen. Het gevaar, dat gebrek aan de bedoelde le vensmiddelen zal ontstaan, is niet te harer kennis gekomen. De regeering heeft in de gegeven om standigheden goen aanleiding gevonden tot het nemen van bijzondere maatre gelen. Nederland België. Het Tweede Kamerlid de heer Mar- chant, heeft aan den minister van Fi nanciën, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld: Js juist, de verklaring, volgens de dag bladen door den minister Jaspar in het Belgische parlement afgelegd op 19 Maart j.l., dat „in Nederland de contra-spion- nagedienst nog veel belangrijker is dan bij ons?" Zoo ja, wat verstaat de regeering on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1