iv Openbare Verk Winterle/ing H.- Maak aan daf Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Te Nieuw Balinge (Dr.) is de ,75- Land- en Tuinbouw Telegrammen. Financ Uit Rome wordt gemeld: Blijkens een officieele mededeeling zijn thans 105.000 arbeiders te werk gesteld bij het aanleggen van nieuwe spoorwegen, waterleidingen en waterkrachtcentrales. In Brooklin is gisterenmiddag een straatgevecht geleverd tusschen twee be ruchte benden smokkelaars. In het geheel namen 12 man aan de vechtpartij deel en werden er een 50-tal schoten gelost. Een agent werd doodgeschoten. Nadat de poli tie versterkingen had gekregen, gelukte het, de hoofdmannen te arresteeren. Dag-Wegenbelasiingkaarten. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland deelt mede, dat de .Minister van Financiën op verzoek van dien bond heeft goedgevonden den maatregel betref fende de afgifte van dag-wegenbelasting- kaarten te verlengen tot en met 3 Maart a.s., zulks in verband met het feit, dat de gevolgen van de langdurige vorstpe riode zich nog steeds ten aanzien van het goederenvervoer doen gevoelen. De bedoelde belastingkaarten worden verstrekt voor een aantal dagen als door belanghebbenden gewenscht wordt, doch niet minder dan zeven en tegen betaling van 1/330 van de belasting voor een vol jaar voor iederen dag. Zij kunnen alleen worden verkregen voor vracht auto's, die tijdelijk niet voor de wegen belasting zijn aangegeven. De geldigheid dezer kaarten eindigt op 30 Maart. De Zuiderzeeraad Bij Kon. besluit is aangewezen als voor zitter van den Zuiderzeeraad de heer H. C o 1 ij n, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, thans lid van dien Raad. Kinderarbeid in den landbouw. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot toe treding tot het ontwerp-verdrag betref fende den leeftijd, waarop kinderen mo gen worden toegelaten tot den arbeid in den landbouw. Sommige leden konden de wensche- lijkheid van toetreding tot dit ontwerp verdrag niet inzien. Zij merkten op, dat de regeering haar aanvankelijke bezwa ren heeft laten varen op grond van ver klaringen van den directeur van het In ternationaal Arbeidsbureau to Genóvo over de beteekenis van art. 1 van het ontwerp tractaat, welke interpretatie ech ter voor rekening van den directeur blijft. De gang van zaken maakt op hen den indruk alsof het er het Internationaal Arbeidsbureau meer om te doen is weder om de goedkeuring van een verdrag te bewerkstelligen dan om de essentieele doeleinden van hot tractaat algemeen in gang te doen vinden. Voorts achtten zij toetreding voor ons land eonigermate overbodig, terwijl zij vreesden dat de be woordingen van art. 1 moeilijkheden zouden kunnen opleveren. Vele andere leden konden in een en andei geen aanleiding vinden om zich tegen de toetreding te verzetten. Indien onze nationale wetgeving reeds verder gaat zal van toetreding niets te duch ten zijn en zjj zal van groote moreele waarde zjjn tegenover die landen, welker wetgeving nog niet zoo ver is gevorderd. De telefoontarieven. De Kamer van Koophandel voor Rijn land heeft een open brief gezonden aan „alle belanghebbenden bij de telefonie ten plattelande". Hieraan is het volgende ont leend: Voor hen, die slechts éénmaal per dag iemand opbellen, zal het nieuwe tarief on tegenzeggelijk een voordeel zijn. Reeds echter bij twee of drie gesprekken per dag i3 dit voordeel op het platteland in een na deel omgezet. In netten met ten hoogste 50 aansluitingen heeft men reeds niet on belangrijk nadeel van het nieuwe tarief bij twee aangevraagde gesprekken per dag. Dat weinig-sprekers bij het voorgesteld tarief voordeel hebben, geldt alleen bij de stadsnetten, althans groote locale netten. Dat terwille van die bewoners in de ste den, die een telefoon blijkbaar nauwelijks noodig hebben en voor wie de telefoon vaak een luxe is en die ook nagenoeg nim mer interlocaal telefoneeren, een dergelijk nieuw tarief zou moeten worden inge voerd, zal weinigen prettig stemmen. Een druk telefoonverkeer is alleen mo gelijk bij streeknetten, waardoor het plat teland in direct contact gebracht wordt met de marktplaats en met de die plaats omringende dorpen en wel zoo, dat tegen een vast abonnement vrij locaal kan wor den gesproken. Een dergelijk streeknet nu wordt voortaan onmogelijk en dat door het gesprekbentarief. Voorts zal een bezwaar, tot nog toe tegen streeknetten bestaand, bij automa tiseering komen te vervallen. Laten alle plattelandsorganisaties daarom aandrin gen op snel automatiseeren van het plat teland, opdat het inrichten van doelma tige streeknetten vergemakkelijkt wordt, waardoor de bewoonbaarheid van het platteland ten zeerste zal worden bevor derd. De automatiseering komt onder alle omstandigheden en hangt niet af van het tarief, dat zal gelden. Laten alle bij de telefoon belangheb bende besturen ten plattelande zoo spoe dig mogelijk aan het hoofdbestuur der posterijen berichten, dat zij geen gesprek- kentarief wenschen, maar wel een vast abonnement voor lokaal en voor streek- verkeer. Als bijlage bij den brief is een staat gevoegd van ongeveer vijftig plaatsen in ons laad, met opgave van hetgeen thans Botsing tusschen tram en voertuig. Hedenmorgen heeft aan den overweg te Zuiddorp© een aanrijding plaats gehad tusschen een trein van de Z.-Vlaamsche Tramweg-Mij. en een met paarden bespannen wagen. De aanrijding is vermoedelijk een gevolg van den heer- schenden mist en doordat de voerman de fluitsignalen van den trein niet heeft gehoord. De voerman C. L. werd van den wagen geslingerd en werd ernstig ver wond opgenomen. De dienst van de Zeeland. Vanaf 21 April tot en met 14 Mei zal de mailboot der Stoomvaart-Mij. Zeeland van Vlissingen vertrekken te 12.35 u. (A.T.), aankomst Harwich 19.05, vertrek boottrein 19.45, aankomst Londen, Liver pool Street Station 21.15 u. (Alles B.Z.T.) De boottrein vertrekt van genoemd sta tion te 10 uur, aankomst Harwich 11.25, vertrek der hoot van Harwich 11.45, aan komst Vlisisingen 17.30. Vanaf 15 Mei vertrekt de boot van Vlissingen te 13.30 (A.Z.T.), aankomst Harwich 19.10, vertrek boottrein 19.45, aankomst Londen 21.15. De boottrein vertrekt van Londen 10 uur, aankomst Harwich 11.35, vertrek der boot 11.40, aankomst Vlissingen 18 u. Met A.T. wordt bedoeld Amsterdamsche tijd, A.Z.T. Amsterdamsche Zomertijd en B.Z.T. Britsche Zomertijd. Vlissingen. Gistermiddag kwam op de Singel een 6-jarig jongetje van achter een voertuig, toen een auto naderde, die het kind aanreed. De kleine is met een ern stige vleeschwond in het ziekenhuis op genomen. Alhier ging een revolver af toen de eigenaar het controleerde in bijzijn van verschillende personen. Het liep ge lukkig goed af, daar alleen de man zelf aan een pink werd verwond. Hansweert. De éleepboot „Hedi" met twee schepen, de „St. Louis" en de „Fhi- lomene" is gisteren op de Molenplaat om hooggevaren. Over den vloed is de s'leep- trein later oogenschijnlijk onbeschadigd vlotgekomen, en heeft de reis voortge zet. Het schip „Noord", geladen met di versen naar Duitschland, is gisteren op de Schelde door de Engelsche zeeboot „Culebra" aangevaren en bekwam daar door ernstige schade. Het schip kon ech ter de reis voortzetten. Het schip „Johanna", schipper Dries- sen, geladen met kolen naar Antwerpen, is nabij Valkenisse door een onbekende zeeboot aangevaren en gezonken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. t voor de telefoon betaald wordt en van hetgeen bij de invoering van het ge- sprekkentarief zal moeten betaald worden, o.a. te Groningen meer brj het nieuwe tarief f 102,682 of 32 ten honderd, Nij megen f93,955 of 46 ten honderd, Lei den f50,045 of 28 ten honderd, Tilburg f61,602 of CO ten honderd, Venlo f27,658 of 51 ten honderd, Hengelo (O.) f24,807 of 55 ten honderd, Winschoten f 13,620 of 77 ten honderd, Helmond f20,550 of 84 ten honderd. Opmerkelijk is, aldus wordt in de toe lichting bij den staat gezegd, dat de plaat sen met het drukste locale telefoonver keer, er het zwaarst door worden getrof fen, terwijl plaatsen als Zeist, Laren, Hoorn, Oosterbeek en zeer in het alge meen luxe plaatsen, alwaar nog het meest oneconomisch wordt gesproken, er voor deel van hebben of er het minst onder hebben te lijden. Het bureau der Kamer van Koophandel voor Groningen heeft aan het hoofdbe stuur der posterijen, telegrafie en telefo nie per telegram meegedeeld, dat de Ka mer is tegenstander van het gesprekken- tarief en dat zij voornemens is, haar bezwaren nogmaals schriftelijk ter ken nis van het hoofdbestuur te brengen. Winkelsluitingswet en werktijdenbesluit. In rle Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens de Begrooting van Arbeid lezen wij o.a.: Bij de Staten-Generaal zijn aanhangig j een ontwerp tot wijziging dor Arbeids wet 1919 en een ontwerp Winkelsluitings wet. Op de afdoening hiervan wacht de beslissing in'zake het invoeren van het besluit betreffende den wekeiijkschen rust dag van toonkunstenaars en van het Werktijdenbesluit voor winkels. Voor het geval, dat bedoelde wetsontwerpen niet tijdig aangenomen worden, ligt het in het voornemen van den minister te be vorderen, dat de beide besluiten, zij het ook noodgedwongen in ongunstigen zin gewijzigd, toch in den loop van dit jaar worden afgekondigd. Wat de regeling voor de winkelbe dienden betreft, zal hot achterwege blij ven eener Winkelsluitingswet het nood zakelijk maken in sterke mate rekening te houden met de ongelijkheid, die dan ge schapen wordt tusschen winkels met en zonder personeel. Zoo zal b.v. de Zon dagsrust minder ver doorgevoerd kunnen warden. Bovendien zal de controle veel moeilijker worden, hetgeen wil zeggen, dat er meor ambtenaren voor noodig zijn. en toch de ontduikingen menigvul- diger zullen voorkomen. Mocht onver hoopt de wijiziging der Arbeidswet 1919 niet tot stand komen vóór de invoering van het Werktijdenbesluit voor winkels, dan zullen de filiaalhouders onbeschermd bljfven, hetgeen weer ten gevolge heeft, dat, om geen onge! ij-ke concurrentie-voor- waarden in het leven te roepen, ook het personeel in andere winkels minder be schermd kan worden. Terneumi. Gisteren vergaderde de Cen trale Anti-Rev. Kiesvereen. O.m. werd de propaganda voor de a.s. verkiezing 'be sproken. De heeren A. de Visser van Axel en A. Hosse van Zaamslag brachten verslag uit van de vergaderingen van het Prov. Comité, De aftredende bestuursle den L. de Eeijter, H. v. Luijk, W. Lou- werse en J. de Visser werden herkozen. Als afgevaardigden naar het Prov. Comité werden herkozen de heeren C. van VVjjck en S. van Hoeve. Voor de Dep-utatenver gadering de heer J. C. Jansen. Getracht zal worden om den heer Hv Colijn in openbare vergadering nog te hooren. Gistermorgen om half elf voer de Prov. boot uit Vlissingen, door den mist, op de slikken bij het Westhavenhoofd al hier. De passagiers werden per sleepboot aan wal gebracht. Eerst 's avonds om 6 uur kwam de boot vlot. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Huizen (N. :H.), J. de Bruin te Rotterdam. Geref. Kerken. Drietal te Ten Post, W. Oosterheert te Ter Apel, F. J. Scholten, cand. te Almelo en P. Veenhuizen, cand. te Groningen. Beroepen te Doornspijk, C. Steenblok te Lopik. Te Mildam, F. A. Hofman, cand. te Kampen. Te Pernis, C. Stam te Alteveer. Te Nieuweroord, R. Bouma te Dirkshom. Restauratie Ned. Herv Kerk te Biggekerke. Zondag is de Ned. Herv. gemeente te Biggekerke wear tezamen gekomen in haar eigen kerkge bouw, dat thans geheel gerestaureerd is. Het oude kerkje is zoodanig veranderd, dat het niet meer uit het oude is te her kennen. De muren zijn afgekapt, waarbij de oude Zeeuwsche moppen zijn hlootgekomen en hiervan is een breede rand in het rond, langs de ramen en het gewelf van den preekstoel overgelaten, terwijl het overige gedeelte opnieuw is bestreken en met een frissche kleur beschilderd. De eikenhouten preekstoel, een mooi stuk houtsnijwerk, is ontdaan van een dikke laag vernis en op nieuw gebeitst, terwijl de zijbochten zijn geschilderd in de kleur van Slavonisch eikenhout. De hooge banken zijn in een lichtgroene kleur geschilderd. Het orgel front maakt een prachtig effect. Op de voorzijde hiervan zijn fraaie ornamenten aangebracht, terwijl in een omlijsting aan weerszijden in verguldo Gothische letters zijn aangebracht de teksten uit Hebr. 2: 3a en Jac. 121b. In het midden op een ovaal vlak prijken de wapens van Biggekerke en Krommenhoeke, waaronder de jaartallen 1583 (het jaar van stichting der Her vormde gemeente), 1619 (het jaar van bij bouw van het oostelijk gedeelte der kerk) en 1929 (het jaar van voltooiing der res tauratie). Plafond en balken zijn in heldere kleu ren en met passende afzettingen geschil derd. Voorts zijn de stoelen, welke voor het grootste deel uit ouderwetsche knop- stoelen bestaan, geschilderd en genum merd; een nieuwe betonnen vloer is ge legd, terwijl ten slotte een fraaie koperen lichtkroon aan het geheel een prachtig aanzien geeft. De vloer en lichtkroon zijn door gemeenteleden geschonken, terwijl ook voor het overige restauratiewerk aan zienlijke bijdragen zijn gegeven. (VI. C.). Geslaagd aan de Universiteit te Utrecht voor het cand. examen wis- en natuurkunde A, de heer P. V. C. D. Bolier. Hoeveel hef vuur in ons iand verwoeslte. In het tijdschrift vgjr de Kon. Neder- landsche Brandweer Vereen. „Vuur en Water" lezen wij de veronderstelling, dat de vorstperiode in Nederland een brand schade heeft veroorzaakt van meer dan acht milli-oen gulden. Opmerkelijk is, dat de ernstigste branden des nachts zijn begonnen, althans na het uur, waarop het personeel de gebouwen verlaten had. Was bet toezicht, aldus het blad, doel treffender en intensiever gewoest. wellicht was veel behouden, wat nu verloren is gegaan. Gewezen worrlt mede op het veel vuldig voorgekomen verschijnsel, dat de pompen der motorspuiten, door ondoel treffende koelwatercirculatie menigmaal bevroren waren. Te Amsterdam werden in de maand Februari gebluscht 197 schoorsteenbran den, 149 kleine binnenbranden, 9 zware binnenbranden, 1 kleine uitslaande brand 4 zware uitslaande branden, 0 scheeps branden, en 25 buitengewone branden. In totaal 385 branden. Voor Rotterdam bedroegen de cijfers 200, 102, 19, 4, 4, 1 en 14, in totaal 344; voor Den Haag 68, 39, 5, 0, 0, 1 en 41, bovendien 2 hulpverleeningen buiten de gemeente, al- zoo in totaal 156. Haarlem had een to taal van 24, Groningen van 26 en Utrecht van 50. Ongelukken. Gisterenmiddag is door de tram tusschen Bergen aan Zee en Bergen een juffrouw overreden. Ver moed wordt, dat zij van het balcon is gevallen. De dood trad onmiddellijk in- Te Hillegom is een 3-jarig kindje door een .auto aangereden en zwaar gewond. In zorgwekkenden toestand werd het n&ar het Ziekenhuis te Leiden overgebracht. jarige R. dood in het veld gevonden. De 60-jarige D., uit Heerlerheide, die de zer dagen door een auto werd aangereden is overleden. In het Vaalserbosch bij Vaals, vond men Maandagavond een ze kere vrouw D. met hevige brandwonden. Bij nader onderzoek bleek, dat haar klee- ren in brand waren geraakt bij het doo- ven van een vuurtje. Eenigen tijd later is de ongelukkige vrouw aan de beko men verwondingen overleden. Giste renmiddag is de 21-jarige arbeider H. uit Gouderak, in een zandtrechter geval len onder Overschie, waarbij hij door een hoeveelheid zand, die nog aan de wanden zat, werd bedolven. Pas na een kwartier gelukte het, hem er uit te krijgen. Een geneesheer paste kunstmatige adem haling toe, doch zonder resultaat. Te Eindhoven reed een chauffeur, die een vrachtauto bestuurde, tengevolge van een defect, het beheer over het stuur. De auto reed de 18-jarige mej. H., die juist in gezelschap van een vriendin passeerde, aan, waardoor de meisjes tegen den grond werden gesmakt. Mej. H. overleed spoe dig. De chauffeur is voorloopig in arrest gesteld. Notaris van W. uit Gelder- malsen reed gistermiddag met zijn auto onder Meteren, toen plotseling een zes jarig meisje ongeveer een meter voor de auto den weg wilde oversteken. De heer v. W. remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat het kind werd ge grepen. Haar toestand «is ernstig. Te Gerkesklooster is bij het op hol slaan zijner paarden de voerman N. van den wagen geslingerd. Hij kreeg een ernstige heupfractuur en inwendige kneuzingen. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Tocht vande„Schuttevaer" opgegeven. De gezagvoerder van het Spaansche stoomschip „Marqués de Co- millas" heeft draadloos laten weten, dat hiji op 400 mijl ten westen van de Ca- narische Eilanden de drie leden van de „Schuttevaer"-bemanning beeft opgepikt. Ónze drie landgenooten hadden in zeven dagen niets te eten of te drinken ge had en verkeerden in volkomen i itgeput- ten toestand. Ook de boot is aan boord geheschen. Het Spaansche schip heeft koers gezet naar Porto Rico. Schip gezonken. Maandag is op het Hollandsch Diep het sleepschip Annetta Maastricht, schipper M. Hendriks, geladen met ijzererts op weg naar Rotterdam, waarheen het door de sleepboot Zeeland werd gesleept bij spanning 2 der Moerdijkbrug in aanvaring gekomen met een stoenen dam. Het schip kreeg een lek ,liep direct vol water en brak midden door, terwijl het voorschip in de diepte verdween en het achterschip boven water bleef steken. De opvarenden, waaron der vrouw en kinderen, konden zich met de roeiboot in veiligheid brengen. Het schip met lading is verzekerd. Als de winter liquideert. Maart roert zijn staart- Bij deze zegswijze, zegt het Hbld., denken we gewoonlijk aan de plotselinge verrassingen, die Maart vaak brengt in den vorm van Maartsche buien, wanneer we na zacht weer plotseling op gure sneeuwvlagen vergast wor den. Het enorme verschil van het weer tusschen Maandag en Dinsdag is echter van een heel ander karakter en veel zeldzamer. Terwijl het voortdurend kalm weer was bij hoogen barometerstand, zijn we plotseling van een gebied met zuidelijken wind, in een zwakke Noordoost-strooming geraakt, die lucht van kouden oorsprong aanvoerde. De overgang geschiedde Maandag tegen 4 uur 's middags. Om kwart over drie was de temperatuur te Amsterdam op dien schit terenden voorzomerdag gestegen tot 17.4 gr. C. (is 63 gr. F.), toen een plotselinge daling inzette, terwijl de lucht wat heiig werd en de betrekkelijke vochtigheid, die zeer laag was (30 pet.) binnen een uur 27 pet steeg. Aan die temperatuurdaling scheen geen eind te komen. Om 5 uur was het 10 gr., om 7 uur reeds 5 gr-, om half elf werd het vriespunt bereikt en van 's nachts 1 uur af tot 's morgens 8 uur vroor het ongeveer 3 gr. C. (minimum 3.5 gr. C. is 26 gr. F.). Daarbij was 's avonds 11 uur, toen de wind van N.O. naar Noord draaide, een mist ko men .opzetten, die weldra om de boomen een wit kleed tooverde, zoodat wij gisteren op 19 Maart van 'n zeldzaam winterschen aan blik konden genieten. Een temperatuurverandering, zooals wij thans hebben meegemaakt, komt uiterst zel den voor. Te Amsterdam was het verschil tusschen maximum en minimum in het afge loopen etmaal 20.9 gr. C. (is 38 gr. F.), te De Bilt 21.3 gr. C. (Max. 17.9, min. 3.4). In de Bilt was van 18971915 slechts op twee dagen een verschil van 20 gr. per etmaal opgetreden. In 1921 nog een keer 21 gr., doch het grootste verschil, dat ook nu niet is overtroffen, was daar bij den weer omslag van 12 op 13 Juni 1919, n.l. 23.7 gr. C. (is 43 gr. F.). Toen ging het echter van een heeten zomerdag naar een koelen zomerdag, maar thans frappeert het ons nog meer, omdat het na een onverwachten zomer weer ineens winter werd. Steun aan de Suikernijverheid. „Wanneer de kok met de keuken meid kjjft, Weet mevrouw waar desuiker blijft". Van „een landbouwer" uit Noord-Beveland ontving het Hbld. bericht, dat de Coop. Sui kerfabriek „Dinteloord" thans op genoemd eiland bieten inkoopt tegen een prijs van f 16 per 1000 K.G. netto, en bovendien het indraaglooa en bet beaoodigde zaad cadeau doet, wat een premie van ca. f 0,70 1». Din teloord biedt dus f 16,70 in concurrentie met de Centrale Suiker Mij. Naar aan het Hbld bij informatie is ge- bleken, wordt inderdaad thane deze prijs van de zijde der coöperatie sgeboden, ja, zelfs f 17 per 1000 K.G. Het wekt bevreemding, dat coöperatieve fabrieken, die om steun bij de regeering aankloppen, omdat haar positie onhoudbaar is geworden, een dergelyken prijs bieden. De oorzaak zal voornamelijk zijn te zoeken in het verlangen, om haar productie capaciteit zooveel mogelijk te benutten. Van grondstof is zij reeds verzekerd door de ver- plichte levering door elk harer leden, maar zij heeft hare capaciteit, evenals andere coöpe ratieve fabrieken in de laatste jaren belang rijk uitgebreid. De coöperaties zijn daardoor ook belangrijke koopers van bieten geworden, dus gewone industrieels ondernemingen. Ove- rigens hebben zij de laatste jaren niet slecht geboerd, zooals wel blijkt uit de bietenprijs, dien zij den leden in de laatste jaren heb ben kunnen betalen. Wy laten van Dinteloord hieromtrent een opgave volgen: 1921/22 f 22,32 1922/23 - 30.97 1923/24 - 28.96 1921/25 f 23.61 1925 '26 - 20.43 1926/27 21.28 1927/28 - 21.46 Indien men nu den kostprijs voor de bie ten in het zuiden op ca. f 15 k f 16 stelt, dan blijkt, dat deze uitkeeringen den leden een aardige winstmarge hebben gelaten. In de „N. h. C." is eenige maanden ge leden een uitvoerige discussie gevoerd over den huidigen toestand in de suikerindustrie, naar aanleiding van uitlatingen van be stuurders der Centrale Suiker Mij. Hierbij heeft de heer Van Bommel van Vloten te Goes, penningmeester van „Dinteloord", een uiteenzetting gegeven van de financieele po sitie van de coöperatieve fabrieken; als ant woord op de bewering van andere zijde, dat de coöperaties de gemaakte winsten maar had den uitgekeerd, inplaats van haar positie in tens te versterken. De heer Van Bommel deel de toen mede, dat de drie oudste fabrieken, die te Sas van Gent, Puttershoek en Dintel oord, te zamen 92Vz pet van de totale ge. zamenlijke stichtingskosten hadden afgeschre ven of daarvan gereserveerd. De Friesch-Gro- ningsche, Roosendaal, Zeeland en Zevenbergen 65.59 pet. Gemiddelde voor allo coöperaties was 75.84 pet. Voor de twee fabrieken, die men vermoedelijk bedoelde, toen man sprak van „over de ooren in de schuld zitten", was het percentage 54.11 en 67.96. „Wanneer de kok met de keukenmeid kijft, Weet mevrouw waar desuiker blijft". Waarlijk, een industrie, die zóó sterk staat, en die haren leden de laatst» jaren, welke toch, op een enkel na, niet zoo rooskleurig waren voor de suikerindustrie in het alge meen nog zulke uitkeeringen kan doen, be hoeft, aldus het Hbld, toch zeker niet in één ongunstig jaar den steun der schatkist I Wanneer wjj de werkelijke oorzaak van den huidigen ongunstigen toestand aan wil len wijzen, dan moeten w(j deze zoeken in de sterk uitgebreide productie-capaciteit on zer suikerfabrieken en raffinaderijen tengevol ge van de zucht der coöperaties om hare productiecapaciteit op te voeren, hare bieten aan te koopen, om daardoor hare winst en zoodoende den aan -de leden uit te keeren prys voor de bieten te verhoogen. Door deze politiek is men van den opzet der coöperatie de uitsluitende verwerking van de door de leden zelf geteelde bieten, afgeweken. Blijkens wat hierboven van onverdachte zij de werd medegedeeld, omtrent de bedrijfs resultaten heeft men van deze politiek de laatste jaren in ruime mate de lusten' gehad. Moet nu de belastingbetaler voor de lasten opdraaien? vraagt het Hbld. AMSTERDAM. Hedenmorgen waren aan de tweede verdieping van het gebouw Zie kenverpleging schilders aan het werk, die voor het verwijderen van de verf een benzine-bl aaslamp gebruikten. Daar een der ramen openstond, kwam de steekvlam in aanraking met een gordijn, vlak bij het ledikant van een der patiënten. De vlam deelde zich onmiddellijk mede aan in de ziekenkamer aanwezige meubelen. Het ziekenhuispersoneel bracht eerst den patiënt in veiligheid en trachtte daarna het vuur te blusschen. Toen de brand weer verscheen was het vuur dan ook al zoo goed als gedoofd. De ziekenkamer had veel schade bekomen. TILBURG. De rangeerder C. W. M. is op het stationsemplacement onder een rangeerenden trein geraakt. Hij werd met een afgereden arm en ernstige verwon dingen aan het hoofd naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. HELMOND. Gisteren werd door school kinderen aan den kant van een water- peel onder Deurne een fiets gevonden. Daar een ongeval vermoed werd, stelde de politie een onderzoek in. Na eenig dreggen werd het lijk van den in de nabijheid wonenden H. T. opgehaald. Byrd's Zuidpool-expedifie. NEW-YORK. Naar gemeld wordt is het aan Byrd gelukt verbinding te krijgen met de bemanning van het vermiste vliegtuig. Byrd is met een paar man achtergebleven terwijl Balchen en zijne makkers Larry Gould en Harold June zijn teruggevlogen. Het vliegtuig van Bal chen was tengevolge van den storm ge heel onbruikbaar geworden. De bedoeling is door middel van een hulpvliegtuig Byrd zoo spoedig mogelijk terug te halen. MOSKOU. Volgens hier ontvangen be richten is het spoorwegstation te Kalagi- ran in Greorgia door aardschokken ver woest. Zoowel het stationsgebouw als ver schillende aangrenzende huizen werden totaal vernield. PEKING. 1 dat de Rege heeft gemobi de orde te reeds vertrok BIJ VERS storingen, ma meen gevoel 's ochtends o| natuurlijk „F gens de in klit opgedane erva: water een ui Berlijn 59 23 Brussel 34.6( Parijs 9.74 Londen 12.11 New York 2.- De g et r een gezelschap zei een Frans Hollander zou was. Een Italiaan en ook de Duit gedaan. Een Ier zei eigenwaarde, d< hij geen Ier w: Waarop de reide, dat hij te mogen zijn, de hij erfier perium, waarin „Dat is zeker jullie Engelschf trouwd worden" Maart. 21 Krabbendij Van Dijke. Kloetinge, den, De V Middelburg Hondius. Goes, twe 21 21 22 Dissel. Heden ov< des eeuwige geliefde Echt Behuwd- ei Mevrouw ELIZABET VEN in den oudere Ds R. J. V/ Kinderen, E k Goes, 18 Ma Geref. Pas De begra; hebben a.s. E uur. Volstrekt een Vrijdag 22 Spreker Ds. ven Ritthem ove Leden vrij. En Denk U eens in, v lost te worden va die uw nachtrust pels d.d.d. doe daren en gevenon Geen slapelooze hinderlijk jeuken langer lijden? Rei wending van D.r tot krabben ven andere huidaando dig voor d.d.d. doch een heldere heden een flacon bij Uw Apotheker D.D.D. ondei ZE r n werki sjof gezond, f 1.— pe Notaris Mr. H Middelburg, is vo Dinsdag 9 des namiddags or stede bewoond HOUTERrt/IAN, aai Sint-Laurens, publiek te een drachtige met Haan, twee G Loopeenden, twe< Menwagen met toi wielige Groentew; Zesbalksegge, Sl< Turk, Kort- en P wagen. Reep en eenig Landbouwg raad, als Tafels, i wat verder zal wc Geen muziek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2