No. 144 Woensdag 20 Maart 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's BANK- GOES Kunst ibouw EERSTE BLAD. Voorjaars- en Zomerstoffen J. DONNER-MEIJLER - Goes Zorgt voor uw Dieren! Buitenland. Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN IWS. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. PRIJZEN VANAF f50.-. N.V. Dogcakesfabriek - Dordt. ALLE leest sprekende oraal. .Wantwaa ne-jeugd-roman' idkomende boek!: VlevT. van Hoog- ooimg van haar -ang heeft ge- lerwerp Huwelijk eze stof is zeker rat de schrijfster i.i „Gouden Tea- ek, dat ongetwfj- ren zal, en een rringen zal kun- olette stralen geneeskundige oor de conclu- genceskundig Ide Privy Coun- ^ilik geen reden iat kunstmatig op het ver lui p'es om bac- laken dan een jdig veel goed- I koning na zijn Jlen zijn toege- dat niettemin Larde van ultra- looven, maar de leeft ,ook ster- errng der Z.L.M. ïestie. ^meene vergade- sdag 26 Maart in het Schut- orde een be- restie. Een in- tenheid zal wor- heer J. M. v. oeis. stemming over aan de afdee- de alg. verga- 1926, waarbij Ihtende houding lafd te blijiven? Idan gewenscht, luw-Maatschappij' leun ten behoeve in bet belang I? lvan het bijl de jsontwerp tot het. van Regeerings- trie. >r 1 ang en. ging „Radio-Om- luisteraars op- lement te onder- ring, waarin zij juthie, die zij bij veekt, het recht Idat haar verder ren om zich te [lig is een zend- ■v op een eigen lroepgolf. hsproken Rusdag 20 Maart. 6 uur 1852 M. 1.00 -11.30 Kcrto Tom. 12.30 5 00—6 00 Kin- Muziekpraatje. hs. 7.00—7.30 ondentie. 7.30 Lisseeuw: Lijden rConcert. Orkest- (Fragmenten van |M. 10 00—10.15 lOO Concert. |e 3.00—4.00 4.00—5.00 Le- d. Pluym. [izie-k. 5.45 6.15—7.15 lp-orkest. 7.15 |urtje. 8.00 HoiOgstudenteni- k-tudenten harmo Incert door leer- llyceum te Am- Il0.35 Kerkdienst, liek. 1.20 Or- fcht klassiek con- rgelbespeling. is, bariton. 1744 M. 12.50 Ijikkwartet. 4 05 7.05—7,50 3.20—11.10 Con- L[ 9.35 en 11.50 [,251.50 Orkest- )rkestconcert. Concert voor |8.20 Robert Kop en Robert Kop- 1.504.50 Orkest je avond. 5.20 Orkest-con- Isrt. 8.35 Gra- Irkest-concext. D irecteur- H oofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0-09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 <u Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. DE GAAFHEID VAN HET HUWELIJK. In de Eerste Kamer is de vorige week bij de behandeling van de Rijksbegrooting een belangrijk debat geveerd over de ont wrichting van het huwelijk, waarbij Mi nister de Geer zich met kracht keerde niet alleen tegen de practische verwildering, maar meer nog tegen de wetenschappelijke aantasting van de gaafheid onzer huwe lijksinstelling. Door den heer Wibaut, die als sociaal democraat meerdere „vrijheid" voorstaat, was o.a. betoogd, dat „er talrijke voorbeel den zijn van vormen van samenleving bui ten het wettige huwelijk, die voor vrouw en voor man 'hooger staan dan talrijke voor beelden van samenleving in bet wettige huwelijk". De Minister noemde dit een gevaarlijke stelling, waarbij de beer Wibaut zich zeer ten onrechte op niemand minder dan wij len den heer de Savornin Lobman bad be roepen. Na dit beroep op zeer deugdelijke gron den te hebben afgewezen de beer Loh- man was ten sterkste tegen de wettelijke ondermijning van het huwelijk gekant vervolgde de Minister: „De geachte afgevaardigde de heer Wi baut zal mij nu kunnen te gemoet voeren: dit moge dan zoo zijn, maar mijn uitlatin gen zelf zijn daarmee nog niet veroordeeld. Dit is natuurlijk juist. Ik zou daarom nog wel even iets over die uitlatingen zelf wil len zeggen. Ik meen namelijk, dat de ge achte afgevaardigde een zeer gevaar lijken weg inslaat door bepaalde buiten echtelijke samenlevingen te prijzen als „hooger" staande dan „wat huwelijks- dwang geworden is". Uitlatingen als deze hebben de tendenz, los te wrikken, wat als vrucht van een eeuwenoude Christelijke bescha ving de grondslag van ons huwelijks- en gezinsrecht geworden is, nl. de levens lange monogamie. Wat bepleit wordt, komt neer op een wettelijk doortrekken van de lijn, die thans, tegen de bedoeling der wet in, door de vele echtscheidingen in sommige kringen practijk geworden is. Immers, wanneer die „hoogstaande" sa- menlevenden niet bedoelden, gemakkelijker van elkander af te kunnen, dan konden zij evengoed trouwen. Reeds Pierson heeft destijds opgemerkt, dat het nut van de „vrije liefde" voornamelijk bleek te bestaan in de vrijheid, elkaar ook niet meer lief te hebben. Het gaan in de richting, door den ge- achten afgevaardigde bedoeld, zou betee- kenen het doen van een reusachti- gen stap achteruit. Zelfs van niet geloovig standpunt is dit meermalen betoogd. De Zwitsersche hoog leeraar prof. Albert Heim, die zich aan dient als een overtuigd materialist, in den positieven zin, een aanhanger dus van de natuurwetenschappelijke hypothese van het materialisme, heeft destijds geschre ven, dat alle sexueele verhouding, welke niet berust op levenslange monogamie, „zonde is voor den rechterstoel der na tuurlijke ontwikkeling". Dezelfde schrijver zegt in dit verband, dat „de ongeloovige natuuronderzoeker op dit gebied tot de zelfde eischen komt als de geloovige". De geachte afgevaardigde zal nu waar schijnlijk zeggen: Weet gij dan niet, dat er vele ongelukkige huwelijken zijn? Ik antwoord daarop: ik weet dit, maar ik weet ook, dat, als uw geneesmiddel wordt toegepast, 'het aantal ongelukkige huwelijken (of „samenlevingen" of hoe men het noemen wil) in hooge mate zal toenemen. Wanneer bij het aangaan van een huwelijk niet meer de overtuigt .g leeft dat het een „stap voor het leven" is, dan zal de verbintenis lichtzinniger, onherade- ner worden gesloten, met minder wa*tr- borg voor een duurzaam geiiu.. En wat bovenal van belang is, na het sluiten der verbintenis zal de groote kracht ontbreken, die tegenstellingen overbrugt en in eikaars richting doet groeien. Menig huwelijk heeft zijn bewolkten hemel gehad, terwijl niettemin man en vrouw elkaar ten slotte hebben leeren verstaan, omdat hei „heilige moeten" hen te zamen hield en ten slotte ook innerlijk te zamen bracht. Heel mooi is dit geteekend in Ina Boudier Bakker's boek „Aan den Overkant". Er is naar Christelijke opvatting, nadat het huwelijk gesloten is, een gebod van liefhebben, een plicht om elkander te verstaan, die een machtig schild vormt tegen verwijdering en zelf zucht. De moderne opvatting haalt dit schild meedoogenloos omver en rukt daar door alle kans op toenadering uit. Iedere luim van verkoeling wordt aangezien als een hoogst eerbiedwaardig symptoom, dat men eigenlijk niet bij elkaar behoort, en wordt het sein om te gaan overwegen of men niet liever scheiden zal. Geen wonder, dat op die wijs de kans op een' herstelde toenadering verspeeld wordt. De schaduwen, die in vele huwelijken voorkomen en die bestemd zijn om de ver bintenis te louteren en te verdiepen, wer ken aldus als blijvende verstoorders van het huwelijksgeluk. M. a. w. het geneesmiddel, dat men tegen ongelukkige verbintenissen aanwendt, roept deze tevens te voorschijn. De kwaal neemt door de toediening van het genees middel een stijgende lijn aan; met het ge volg/dat het geneesmiddel in steeds meer dere gevallen moet worden toegediend en dat van de oude huwelijksinstelling slechts de schijn overblijft. Ik heb gemeend, tegenover de in deze Kamer gesproken woorden, waarvan ik de ernstige bedoeling erken en waardeer, dit woord van waarschuwing te moeten doen hooren". Voor dit kloeke woord zijn wij den Mi nister dankbaar. ONTVANGENde nieuwe Voor Costuums en Demi-salsons NAAR MAAT. Steeds degelijke en fijne afwerking. TELEF. I30. HET FRAN^CH-BELGISCH GEHEIM MILITAIR VERDRAG. Interpellaties in de Belgische Kamer. Het Utrechtsche document heeft gister middag gedurende 41/2 uur de Belgische Kamer bezig gehouden. Het debat was soms luidruchtig, het was niet zelden ook pijnljjk door een onbegrijpelijk stilzwijgen van de regeering, op pertinente vragen, of door haar prik kelbaarheid wanneer zij tot antwoorden werd gedwongen. Men kreeg den indruk, dat de regeering niet alles heeft gezegd, wat zij wist. Op de publieke tribune vereerde Frank Heine do zitting met zijn tegenwoordig heid, wat nogal sensatie verwekte, toen dit bekend was. Eerste interpellant was de socialist Mathieu. Deze vroeg, of het waar was, dat de chef van de Belgische tegenspion- nage het valsche stuk geannoteerd en ge corrigeerd heeft. De communist Jacqmotte onderbreekt: Op 27 Februari wist de chef van den staf er alles van. Mathien: Waarom zweeg de dienst, toen in het eerste Kamerdebat op 27 Febru ari iedereen de waarheid wilde weten en van Cauwelaert voorstelde met de regee ring van Den Haag een enquête in te stellen. Veel erger, de dienst zweeg tien dagen lang. Dat is onbegrijpelijk. De openbare opinie is geschokt door de spoedige invrijheidstelling van Frank. Men had de justitie en niet den rechter van instructie uitspraak moeten laten doen. Minister J a s p a r Het parket heeft in alle vrijheid gehandeld. Mathieu: Heeft het parket een be sluit genomen, zonder U vooruit te raad plegen? Vandervelde (oud-minister van ju stitie): In politieke aangelegenheden raad pleegt het parket altijd den minister van justitie! De minister zwijgt. Mathieu: Het onderzoek heeft geen normaal verloop gehad; het werd ge smoord zoodra bekend was, dat een uwer diensten in de zaak gemengd was. Uw Vraagt Uw winkelier FLORA'S HONDENBROOD KATTENVOEDER DUIVEN VOED ER HOENDERBESCHUIT KUIKENVOEDER Vert. JOH. QUINTEN, GOES. houding in dezen was niet loyaal. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, verdedigde minister J a s p a r de houding der regeering. Het document werd vervaardigd met mede weten en goedkeuring van den tegen- spionnagediehst, doch deze heeft het stuk noch geannoteerd noch gecorrigeerd. Communist van OvcrstraetenUwe ma gistratuur is verrot. Gij zelf beschermt Frank, den man, üie in 1919 door u werd gebruikt om de arbeidersbeweging te bespionneeren. Minister Jaspar: zwijg! Van Overstraeten: Niet voor ul Jaspar: Het gaat niet op te bewe ren, dat Frank-Heine beschermd werd door de hooge magistraten. Pirrard: Men was bang voor zijn ont hullingen. Jaspar: Tiet is valsch te beweren, dat dit individu beschermd werd en op bevel van het uitvoerend gezag in vrijheid werd gesteld. (Tumult.) Zekére ambtenaren van den militairen veiligheidsdienst kenden het valsche stuk., Zij hebben toegelaten, dat Frank er zich van bediende. Aldus hebben zij ongetwij feld een fout bedreven. Toen ons dit be kend werd, hebben wij toch het gerech telijk onderzoek aangevraagd. De chef van den veiligheidsdienst is geschorst gewor den. Het zou evenwel een verkeerd iets zijn geen contra-spionnagedienst meer te houden, waar alle andere landen een dergelijken dienst hebben. In Nederland is deze dienst trouwens veel belangrijker nog dan bij ons. Dan sprak de socialistische leider V an- d er Vel de. Iedereen juichte de arres tatie van den miserabelen documenten- vervalscher toe. Drie dagen later was hij vrij, nog voor de Kamer van inbeschuldi- ging-ste'len zich over zijn g'eval had uit gesproken. Dat aanvaarden wij niet en men moet ons hier niet komen wijsmaken dat uit vaderlandsliefde gehandeld werd. Minister Jaspar: De dienst heeft het stuk niet geannoteerd. Een stem: Maar hjj leverde wel hef papier en den stempel. VandorVelde: In elk geval heeft uw dienst het stuk gelezen en goedgekeurd en dit is niet minder ernstig. Is het juist, mijnheer de Broequeville, dat Frank in uw ministerie 800 francs per maand verdiende? Minister Jasp'ar: Neen. "Huysmans: En is hem niet eens 5000 francs .ineens uitgekeerd geworden? Geen antwoordEvenmin als er een antwoord kwam op een tweede vraag van VanderVelde, betreffende het feit, dat Frank zich met medeweten van het twee de bureau naar Keulen zou hebben be geven, om er zich in verbinding testel len met den Duitschen spion Hauser. Van Overstraeten: Niemand antwoordt! Jaspar is bang voor Frank 1 De front-afgevaardigde Vos, motiveerde in een lange rede de rol van Hermans, in, wat hiji noemde, deze duistere politie-zaak. Hij handelde in het belang van .Vlaan deren, Nederland en Europa. Frank was de erfgenaam van nagelaten papieren en mémoires van generaal Mahieu, die zijn getuige was geweest bij zijn trouwen. Her mans zal zich in België komen verde digen, zoodra de Frontpartij hem daar toe opdracht geeft, doch wij hebben geen vertrouwen in het gerecht dat De Beu- ckelaer liet aanhouden tien dagen vooi een verkiezing en hem negen maanden in voorarrest hield, waarna de krijgs raad hem moest vrijspreken. Dan sprak nog de communist Jacqmotte. Een chef heeft het docu ment helpen vervaardigen. Gedurende het eerste debat van 26 Februari zat Frank in. de Ambtenaarstribune, dus in opge dragen dienst van het Ministerie van Defensie. Hij werd vrijgesteld omdat gij bang zijt van een debat voor het assi senhof. Gij zit in de modder met uw agent van 't tweede bureau van den staf. Gij zegt dat gjj Frank niet als spion, kunt vervolgen. Gij zoudt eens kunnen probeeren hem te vervolgen als ambte naar, die zich op frauduleuze_ wijze staats- materiaal heeft aangeschaft. Maar ook dat zult gij wel laten. Tenslotte sprak de socialist Huys mans, die als verdediger der regeering en van haar geheime diplomatie optrad. Het debat eindigde met het indienen van twee moties, een socialistische waar in op sancties wordt aangedrongen, en een katholiek-Liberale, waarin eenvoudig acte genomen wordt van de verklaringen der regeering. Hierover zal vandaag worden gestemd. Huwelijk van Kroonprins Olaf. Hoewel het huwelijk van kroonprins Olaf van Noorwegen met Prinses Martha van Zweden eerst morgen gesloten zal worden, is Oslo reeds geheel in feeststem ming. De versiering der stad is reeds voltooid. De groote openbare en ook particuliere ge bouwen zijn alle in een zelfden stijl ver sierd. Lange breede doeken met de Noor- sche en Zweedsche kleuren versieren de gevels; ook de étalages der magazijnen zijn rijkelijk versierd. Op verschillende plaat sen ziet men de portretten van den kroon prins en zijn toekomstige gemalin, hangen met groen en de Noorsche en Zweedsche kleuren. In de straten zijn vlaggemasten opgericht, waarvan kleurige wimpels waaien. De straten toonen een druk en op gewekt leven, dat onder de voorjaarszon nog een vroolijker aanzien krijgt. De trei nen brengen voortdurend nieuwe men- schenmenigten uit de provincie naar de hoofdstad. Gistermorgen hield prinses Martha haar intocht te Oslo. Gistermiddag maakte het bruidspaar een rijtoer door de stad. Trotzkl. Naar uit Moskou wordt gemeld, is het bestuur der communistische partij uiter mate verbolgen over het optreden van Trotzki in het buitenland, dat het bestuur onwaardig noemt. De sovjetregeering 'heeft aan alle Rus sische diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland order gegeven alle betrek kingen met Trotzki te verbreken en hem zelf medegedeeld, dat de U S.S.R. genood zaakt zou zijn hem zijn Russisch staats burgerschap te ontnemen, indien hij zijn houding niet wijzigt. In een brief aan zijn vrienden te Moskou verklaart Trotzki, dat hij er niet aan denkt den strijd tegen Stalin op te geven. De Belgische ministerraad heeft zich in zijn zitting van gisteren uitgesproken te gen een verblijf van Trotzki in België. In een verklaring aan de pers voorspel de Trotzki een grooten oorlog in de toe komst als gevolg van het antagonisme tus- schen Engeland en Amerika. „De wereld beweegt zich stellig in de richting van den oorlog. Deze zal uitbreken in den loop der eerstvolgende tien jaren. Het zal een En- gelsch-Amerikaansche oorlog zijn. Op dit oogenblik wil Amerika de heerschappij op zee veroveren. Het wil Engeland de vloot- suprematie afhandig maken". Geweld tegen gerechtelijke verkooplngen. De pogingen om de Duitsc'he boeren op te hitsen tegen de belastingwetgeving du ren voort. Onlangs had een hoer uit de omgeving van Oldenburg uitstel gevraagd van belas tingbetaling, welk verzoek geweigerd werd. Het gevolg was een beslaglegging en de openbare verkooping van een varken van den weigerachtigen belastingbetaler. Eeni- ge dagen later werd plotseling in het dorp, waar de kooper van het varken woonde, de stormklok geluid; een bende van 50 boe ren stormde het erf van den eigenaar van het dier op, maakte zich hiervan meester en bracht het terug aan zijn vroegeren eigenaar. Bij het onderzoek is gebleken, dat de boeren tot hun daad waren opgeruid. In het plaatsje Husum is een soortgelijk geval van gewelddadige verhindering van een executoriale verkooping voorgekomen. Een aantal boeren heeft daar het vervoer van in beslag genomen varkens met ge weld belet. Binnenland. Bijzonderheden over Nederlands grootste passagiersschip. De Eerste Kamer behandelde de defensie- begrooting. De Tweede Kamer ging verder met de Ziektewet-behandeling. Voorloopig verslag over de wet tot rege ling van het armbestuur. De tocht van de Schuttevaer opgegeven. Buitenland. De actie van Trotzky. De Belgische Kamer over het geheime verdrag. De rechtbank nam de „zenuwachtige tij den" in aanmerking als verzachtende om standigheid. De schuldigen kwamen er af met geldboeten van 100 tot 75 Mark. Vliegtuig neergestort. Gistermiddag is een Noorsch vliegtuig, dat van Londen naar Oslo zou vliegen, bo ven Calais neergestort. Het vliegtuig kwam midden in de stad terecht en raakte terstond in brand. De twee inzittenden weriden door enkele arbeiders nog tijdig uit het brandende toe stel gered. Het vliegtuig had ten gevolge van den dikken mist een noodlanding willen ma ken. Het vernielde eerst het dak van een huis, vervolgens enkele draden van de electrische leiding en viel tenslotte op straat. Hoogwater In den Donau, De ijsschotsen en ijseilanden, die Zater dag op den Donau losgeraakt waren, stu wen zich tot een steeds gevaarlijker ijsdam op, waardoor het water stijgt. Nog in den nacht werd met behulp van militairen en politie begonnen met de ontruiming van het bedreigde gebied. Ongeveer 2000 personen moesten hunne woningen verlaten. Zijn hoogsten stand bereikte de Donau Maandag om 9 uur 's morgens, toen het water 5.35 boven den normalen stand ge stegen was. Vliegtuigen doen verkennings vluchten boven het overstroomde gebied. Korte b^riohien. De politie te Boedapest heeft een soc. betooging van een 10.000 man uiteenge jaagd. Het kwam tot ernstige hotsingen. Er zijn 30 personen gearresteerd. Bij di Turksche nationale vergadering is door afgevaardigde Sirry Bey een wets voorstel ingediend tot het instellen van een belasting voor ongehuwde mannen van 25 tot 45 jaar, en ongehuwde vrou wen van 20 tot 35 jaar, weduwnaren en weduwen zonder kinderen. Nu de sneeuw in het Zwarte Woud begint te smelten, blijkt meer en meer, hoe zeer het wild onder de vorst van den afge- loopen winter heeft geleden. Vooral onder het jonge wild is een ontzaggelijke oprui ming gehouden. Zoo werden in het Offen- burger Woud ongeveer 100 doode jongs reeën gevonden. In het gebied van do Schluchsee moet ongeveer 50 pet. van het wild omgekomen zijn. In Z.-Afrika is onder een deel van de inboorlingen de pest uitgebroken. Om vangrijke maatregelen worden getroffen om het uitbreiden van de epidemie te ver hinderen. Een groot deel van Engeland heeft sedert weken onder de aanhoudende droogte te lijden. Te Manchester is sedert 36 dagen geen neerslag gevallen, hoewel anders in deze streek bijzonder veel regen valt. In de stad zelf heeft men het water verbruik reeds moeten beperken. Gisterochtend botste de sneltrein MarseilleParijs tegen den trein Nimes Avignon, niet ver van het station van Ta- rascon. Vijf wagens ontspoorden, vijf rei zigers werden gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1