No. 143 Dinsdag 19 Maart 1929 43e Jaargang I Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE&Co's BANK-GOES \Ultl I GER fftl» EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN :um. r'*GKASi Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. de christelijke grondslagen. ALLE WIJHE lippen, bleek vermoeidheid, srikkelbaar. Rj verrijkt uw l bevordert een DO gram f 2.—, Den Haag. legen provisie, vrij pe provincie. Br, F Stationsweg 61, pa extra Korrw b extra koAten^ywa 'ïj wiel bestaat uit* IK AST \GER OR i R D >MP modellen loid over* ft Burgers mooiste |vet den den bant Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummers fO.Qü Prijs der Advertentiën: 14 regeis f 1.20, elke regel meer 30 u Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. De heer Golijn heeft ook de vraag be handeld, welke de vraagstukken zijn die door het komende Kabinet aan de orde moeten worden gesteld, om op den steun van de A.-R. groep te mogen rekenen. Daarbij werd op den voorgrond gesteld, dat de Overheid in ons land niet bet oog mag sluiten voor de talrijke verschijnselen in ons volksleven, die heenwijzen naar bet wankelen van het fundament, waarop dat volksleven berust. De Minister-president, aldus vervolgde Spr., heeft in zijn rede terecht gezegd, dat historisch ons volksleven gevormd is door den invloed van het Christendom, en in dien zin kan men zeggen, dat het Neder- landsche volk een Christelijke natie is. Aan die waarheid wordt niet tekort ge daan door de omstandigheid, dat een niet onbelangrijk deel van het Nederlandsche volk met het Christelijk geloof heeft ge broken, want ook dat volksdeel leeft in zijn dagelijksch leven toch veelszins naar de traditie van :het Christendom. Het is nog altijd zoo, dat de Christelijke levenswaarden in ons land hun stempel drukken op en hechtheid geven aan ons maatschappelijk leven. En een voortgaan de ondermijning van die levenswaarden is dus een bedreiging van wat ik niet aarzel te noemen de heilige goederen van ons volk. Dat de Overheid een bewarende taak te vervullen heeft voor het behoud van die goederen en daarom, binnen de grenzen van haar rechtmatig gezag, verplicht is op te treden tegen de ontbindende krachten die trachten ons die goederen te ontroo- ven, is naar Antirevolutionaire overtui ging een vaststaand feit. Ik zeide zooeven: binnen de grenzen van het rechtmatig gezag der Overheid. Dat woord is niet van mij, het is een woord van Groen van Prinsterer. De Overheid kan natuurlijk niet alles, en mag ook niet alles. De Overheid heeft naar Antirevolutionaire overtuiging in de con sciëntie der onderdanen een grens te er kennen van haar macht. En niet alleen dat, de Overheid heeft ook rekening te houden met de in den loop der jaren ge heel gewijzigde sociologische structuur van ons maatschappelijk leven. De geestelijke uniformiteit van ons volksleven, die vroe ger bestond, is sinds lang teloor gegaan, en dat heeft ongetwijfeld ook invloed op de grens, aan de Overheidstaak te dien aanzien te stellen. Maar met inachtneming van die twee grenzen staat het voor ons vast, dat de Overheid geroepen is op te treden tegen de ontbindende factoren, die in ons volksle ven openbaar worden. Nu zal ik dit punt niet in den breede ontwikkelen, maar ik wil op enkele onder- deelen daarvan de aandacht vestigen. En dan moeten wij inzonderheid den eisch stellen, dat de Overheid wake voor de handhaving van het gezag. Een van de verschijnselen 'an onzen tijd, die mij met zorg vervuaen, is de voortgaande ver slapping van het gezag en de ondergraving en ondermijning van dat gezag, die op zoo vele wijzen openbaar wordt; ook dikwijls in schijnbaar buiten de zaak staande aan gelegenheden. Voor mij ligt b.v. in het streven naar verzwakking van de maritale macht in 'het huwelijk wel degelijk een element van on dergraving van het gezag in het algemeen; zoo ook in de beknotting van het ouderlijk gezag, die in de wetgeving soms aan den dag komt. Daarom meen ik, dat elk Kabi net, dat gevormd wordt na de verkiezin gen, zijn bijzondere aandacht zal hebben te wijden aan dat vraagstuk. In de tweede plaats noem ik, ter toe lichting van mijn gedachte op dit punt, de zorg voor de handhaving van ons hu welijksrecht en van de belangen van het gezin. Na bet vele voortreffelijke, dat door den Minister-President dezen morgen over de gaafheid van het huwelijk is ge zegd, heb ik daar niet veel meer over op te merken en kan ik mij dus zeer beperken. Dat is zeker, dat, waar de huwelijksband gaaf wordt gehouden, waar het gezinsle ven bloeit, waar de huiselijke haard in eere wordt gehouden, daar heeft men een krachtig bolwerk tegen al die ontbindende krachten, die op ons volksleven zoo scha delijk inwerken. Daarom wil de antirevolutionaire groep, dat er aan ons huwelijksrecht niet worde getornd, met uitzondering dan van 'dit eene punt, dat wij wenschen een bestrij ding, een beteugeling van de leugen in onze rechtspraak, die in zoo sterke mate juist ons huwelijksrecht helpt ondergra ven. En ook wenschen wij, dat rekening zal worden gehouden in de wetgeving met de belangen van bet gezin en dan wil ik inzonderheid hierbij wijzen op de financi- eele wetgeving, opdat de belangen van de groote gezinnen in de financiëele wetge ving tot haar recht komen. En eindelijk als derde toelichting tot wat ik bedoelde, wil ik wijzen op de invloeden, die in onze dagen zoo verderfelijk werken, ook op de jeugd, van buiten af, in den vorm van een soms uitermate wuft too- neel, in den vorm van allerlei publieke dansgelegenheden e. d. Ik meen, dat de Overheid ook in dit op zicht tot taak heeft, om tegen te staan die invloeden, die in zoo ontstellende mate er toe bijdragen om het leven van het volk te ontwrichten, om het te doen afglijden van' de hechte grondslagen waarop het naar onze 'Christelijke overtuiging behoort te rusten. Het is genoeg om deze enkele punten te noemen, ten einde aan te geven de rich ting, die ik op het oog heb en die naar mijn oordeel door de Regeering behoort te worden gevolgd, zoowel in haar wetgeving als in haar bestuurstaak. De Regeering kan en moet werkzaam zijn tot bewaring van de Christelijke grondslagen, waarop ons volksleven rust. Een Kabinet, dat die roeping zou verwaar- loozen, zou in het algemeen op den steun der Antirevolutionaire groep niet kunnen rekenen. De epidemie in hei Rijnleger. Drie generaals zijn naar Parijs ontbo den, om rekenschap te^, geven'in verband met het schandaal der sterfgevallen in het Rijnleger ten gevolge eener griep epidemie. De pers ontving geen enkele mede- deeling ove-r het resultaat van dit on derhoud. Naar de „Paris Soir" meldt, zou de divisie-generaal Goubeau, bevelhebber van het 33ste armeecorps een berisping hebben gehad. De commandant van Trier, generaal Partournoaux, wordt ter beschikking gesteld en de bevelhebber der zevende brigade, kolonel Marminia, zou verplaatst worden. De overstroomingen in Amerika. De laatste berichten uit het overstroo- mingsgebied van de Mississippi beves tigen, dat thans 2330 bewoners van Elba in veiligheid zijn gebracht, voorloopig in Canton. Zij zullen echter spoedig naar hooger gelegen streken worden vervoerd. Op het oogenblik bevinden zich te Eiba nog ongeveer 1230 personen, die men echter ook hoopt te redden, daar het water begint te vallen. Daarentegen stijgt het water te Geneva en te Garland. Uit Garland is dringend verzocht, serum tegen typhus te zenden. Volgens andere berichten, uit Alabama, heeft do militaire bevelhebber in de districten der steden Elba en Geneva den staat van beleg afgekondigd, ten einde plundering te voorkomen. Het aantal dooden tengevolge van de overstroomingen in de staten Georgië, Alabama en Florida bedraagt zeventien. Koning Boris van Bulgarije. Naar de correspondent van het Tsjecho- slowaksch telegraafagentschap te Sofia verneemt zou de koninklijke familie van Italië haar goedkeuring hebben geschon ken aain het huwelijk van koning Boris van Bulgarije met prinses Johanna van Italië. Zij zou 'daarbij als eisch gesteld hebben, dat de echtvereeniging zou wor den ingezegend 'door den Paus, die er in zou hebben toegestemd, dat de aan staande kroonprins zou worden gedoopt in den orthodoxen godsdienst, op voor waarde, dat de verdere kinderen Roomsch-Katholiek gedoopt worden. Tsaar Boris III is op het oogenblik 35 jaar oud, prinses Johanna, da derde dochter van koning Victor Emanuel en koningin He'ena, wordt in November pas 22 jaar. Men heeft al herhaaldelijk van een verloving tussehen hen beiden ge sproken, maar telkens bleken de geruch ten ongegrond. Het bericht van het Tsje- ehoslowaksch persbureau moet eveneens onder voorbehoud aanvaard worden. Spoorwegongeluk. Zondagmiddag is de locaa'.trein wan de lijn HolenbrunnWunsielel ontspoord. De locomotief en twee wagens zijn om gekanteld, nadat de locomotief eerst 20 meter buiten het spoor had gereden. Ver scheidene passagiers benevens de machi nist zijn gewond. Korte berichten. De Weensche ijsclub heeft dit jaar zijn buitenbanen 126 dagen aan een stuk geopend kunnen houden, een merkwaar dig feit, dat nog eens illustreert welk een harden winter wij gehad hebben. Dat blijkt ook, op minder prettige manier uit het cijfer van de schade, welke de vorst aan huizen, enz,, te Weenen heeft aan gericht, en dat op 100 millioen schil ling wordt geraamd. In het Lotharingsche Vogezen-dorp Lafrimbelle heerscht een epidemie, waar van .men de oorzaak nog niet nauwkeu rig heeft vastgesteld. Reeds heeft de ziek te veertien slachtoffers gemaald;. Wel.is er een geval van nekkramp geconstateerd. In den D trein van Warschau, naar Weenen is op Tsjecho-Slowaaksch grond gebied het hoofd van een bende van handelaars in blanke slavinnen, een ze kere fabrikant Dantziger uit Lodz gear resteerd, onder beschuldiging, onlangs ne gen meisjes uit Polen en Roemenië naar Klein-Azië te hebben verkocht. Een ernstig mijnongeluk heeft in de Coombs Woodmijn te Halesowen (Eng.) plaats gehad. Gistermorgen vroeg brak in de mijn brand uit, waardoor 9 mijn werkers afgesloten werden. Slechts één hunner gelukte het, zich nog te red den. Ondanks de inspanning van de red dingsbrigade slaagde men er eerst in den namiddag in, tot de andere 8 arbeiders door te dringen, die echter reeds gestikt waren. De glasblazerijen in de Borinage en in de provincie Luik hebben de be slissing van de nationale gemeng de commissie niet aanvaard. Bijgevolg is de algemeene staking in de Belgische glasblazerijen ingegaan. Bij de staking z,ijn 29 fabrieken betrokken en ongeveer zes duizend stakers. De Koningin naar Noorwegen? Naar het „N. v. d. D." weet te vertel len, zullen H. M. de Koningin en Prin ses Juliana in de maand April een be zoek brengen aan Noorwegen. Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg over de maand Februari van dit jaar f37.403.551 of precies f1000 meer dan in dezelfde inaand van het vorige jaar. Er was in de onderdeelen wel «enige schommeling, maar het eindresultaat was ongeveer gelijk. De eerste 2 maanden van dit jaar hebben opgebracht Ï82.789.070, of ruim f 2 millioen meer dan dezelfde maanden in 1928. Ten bate van het Wegenfonds werd gedurende Januari en Februari ontvangen f 724.933. Lastige vergissingen. Den 12en October 1.1. berichtte de In specteur der Directe Belastingen te Am sterdam, dat de opbrengst der gemeente lijke inkomstenbelasting v-an Weesp, dienst 1927'28, rond f 34.000 te boog was opgegeven. Bijl de behandeling der gameente-begroioting werd deze tegenval ler wel weggewerkt, maar 't vermenigvub digingscijfer werd voorloopig niet vast gesteld. Intusschen ontving hetzelfde ge meentebestuur van genoemden ambtenaar een tweede kennisgeving, dat wederom een vergissing ten nadeele der gemeente werd gemaakt en wel van f 21.000 Het raadslid G. A. Vader heeft nu tot Ged. Staten van Noord-Holland de vraag gericht, of het dit college bekend is, dat de betreffende rijksambtenaren nog al eens fouten maken, waardoor een be hoorlijike regeling der gemeentefinanciën wordt bemoeilijkt en of 'tkan meedeelen, welke maatregelen gemeentebesturen kun nen nemen om tegen zulke' abuizen ge waarborgd te zijn. Een nieuwe katholieke p- a r t ij' Na.ar „Het Volk" meldt, worden er po gingen in het werk gesteld, om, in ver band met de heerschend© ontevredenheid over de samenstelling van de candidaten- lijist der Roomsch-Katholiéke Staatspar tij, te komen tot de oprichting van een nieuwe r.-katholieke partij,, onder den naam Onafhankelijke Katholieke Partij'. Werkverschaffingen in Friesland. De grond blijkt nog zoo weinig inge- dooid te zijn, dat heropening van de werkverschaffingen in Friesland gisteren onmogelijk bleek. De Kamerverkiezingen. Het Verbond van Nationalisten zal met eigen candidaten deelnemen aan de ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Naturalisatie van Zigeuners? In het verslag van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp hou dende naturalisatie van David Baruoh en 18 anderen wordt de opmerking gemaakt, dat de toelichting bij voorstellen tot na turalisatie, geregeld door den minister verstrekt, meestal van vrij geringe waar de is. In dit verband werd door een lid de aandacht gevestigd op een onlangs in „De Telegraaf" verschenen bericht, in houdende, dat een onderzoek door de politie ingesteld in het Zigeunerkamp' aan de Loo-zerlaan bij Wateringen, heeft uitge wezen dat al de daar vertoevende Zigeu ners genaturaliseerde Nederlanders zijn. Uit de papieren, welke deze lieden bij z ich droegen, zou gebleken zijn, dat de natu ralisaties van 1927 dateerden. Dit lid zou het op hoogen prijs stellen van den mi nister te mogen vernemen, in hoeverre de hiervoren gedane mededeelingen waar heid bevatten. Belgische Spoorwegwagens in N ederland. Het Liberale Kamerlid voor Antwerpen Joris heeft aan den minister van spoor wegen schriftelijk gevraagd, hem te wil len mededeelen, hoeveel Belgische spoor wegwagons ter beschikking zijn gesteld van de Nederlandsche Spoorwegen voor het transport van steenkolen uit Neder- landsch Limburg naar Belgische fabrie ken, en hoeveel Belgische wagons ge bruikt worden voor transport van Neder landsche steenkolen, welke niet voor Bel gië zijn bestemd. Hetzelfde Kamerlid heeft tevens ge vraagd, of de minister niet van oordeel is, dat het belang der spoorwegtranspor- ten in België den onmiddellijken terug keer eischt van de ter beschikking van de Nederlandsche Spoorwegen gestelde Belgische wagons. Het ministeriëele antwoord zal eerst over een achttal dagen bekend worden gemaakt. Dr Ir II. Wortman. Naar „De Ingenieur" meldt zal dr ir H. Wortman directeur-generaal van de Zuiderzee-werken, in verband met het binnenkort (25 Maart) bereiken van den 70-jarigen leeftijd met 1 Mei 1929 ont slag vragen uit zijn betrekking. DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1929. (Waterstaat.) Aan de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer over de Waterstaatsbegrooting voor 1929, Is het volgende ontleend: De minister doet het mogelijke om een gesc'hikten persoon te vinden voor de een hoofdige leiding van den Rijkswaterstaat. Tussehen den Rijks- en den Prov. Wa- Binnenland. De regeering over enkele Zeeuwsche be langen. De verkeersconferentie te Middelburg. De rijksmiddelen 'in Februari. Buitengewone alg. verg. der Z.L.M. over de suikerkwestie. Buitenland. Ken interview met Ward Hermans over het geheim Fransoh-Belgisch verdrag. Opstand in Syrië tegen Frankrijk. Drie vliegers van de Zuidpool-expeditie van Byrd vermist. De overstroomingen in Amerika. terstaat in Noord-Brabant bestaat verschil in waardeering van de ontworpen verrui ming van het kanaal 's-Hertogenbosch Drongelen. De Prov. Waterstaat is van oordeel, dat deze werken niet van zoo groot nut zullen zijn, dat het doen van een zeer belangrijke uitgave daardoor zou worden gerechtvaardigd. Mede op grond hiervan is de provincie nog niet geneigd gebleken om in de kosten van de verrui ming bij te dragen. Deze zaak is nog in onderzoek. Mocht zij niet spoedig tot een oplossing komen, of mocht blijken, dat ver ruiming niet de beoogde uitwerking zou hebben, dan zal de minister gaarne over wegen of met steun van de provincie en de rechtstreeks belanghebbenden alleen zal moeten worden overgegaan tot 'het aan brengen van een beweegbare stuw in den bovenmond van het kanaal. Spoedshalve is de minister overgegaan tot het instellen van een commissie van overleg, die blijkens haar instructie in we zen niet van een wegenraad verschilt, zoo dat naar hij meent, van „surrogaat" van een wegenraad kwalijk kan worden ge sproken. Het is zeer zeker de bedoeling, met de besturen van gemeenten, wier belangen bij een wegverbetering zijn betrokken, tijdig overleg te plegen. Dat dikwijls noodeloos tot wegverbreeding wordt overgegaan, kau de minister niet toegeven. De minister is nog met het gemeentebe stuur van Amsterdam in overleg omtrent de aan de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn te geven op lossing.. Het laat zich aanzien, dat de beide Maasbruggen gereed zullen zijn tegen het tijdstip dat het Julianakanaal voor de scheepvaart zal kunnen worden openge steld. Voor aanwijzing van personeelsverte- genwoordigers naar buitenlandsche con gressen, waarbeen deskundigen uit het rijkstoezicht als vertegenwoordigers der regeering worden gezonden, bestaat geen aanleiding. Binnenkort zal een commissie worden benoemd om de regeering van advies te dienen ten aanzien van de-financieele zijde van het tramwegvraagstuk. Het verslag der commissie in zake on bewaakte overwegen zal den minister eerstdaags worden aangeboden, waarna voor onmiddellijke openbaarmaking zal worden zorg gedragen. Het vervoer van en naar Zeeland wettigt voorloopig geen uitbreiding van het aan tal treinen. Samentrekking van alle trams in een Noorder-, Midden- en Zui- dernet, elk onder een afzonderlijke be drijfsleiding, zou, indien al mogelijk, geen aanbeveling verdienen. Wel dient te wor den gestreefd naar samenvoeging van de in eenzelfde streek gelegen en door ver schillende maatschappijen geëxploiteerde tramwegen, hetgeen dan ook geschiedt. Overigens :al concentratie van tramwegen een punt v.,n onderzoek uitmaken van de commissie inzake het tramwegvraagstuk Het verzoek om uitbreiding van tramwegen in Oos t-Zeeu wsch- Vlaanderen is in handen gesteld van de Staatscommissie voor het vervoers vraagstuk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1