No. 142 Maandag 18 Maart 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie ZeeEand Krachtvoeders HENDRIKSE Co's BANK- GOES EERSTE BLAD. K.V.VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAHO" H.fveeïoederfabhiex „ZEELAMD" Buitenland. A. 0. VAN DER REST Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN IWS. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. te GOES Ass. APOTHEKER WIJ HEBBEN DE GENEESMIDDELEN DIE U N0QDIG HEBTI ALLE j leelijke scheu- ledig ingrijpen Irgang te vrij1- idag 17 Maart. 6 uur 1852 M. Zang door het 10 R. K. fcoom. 2.45 (armonié uit Te- Dienst in de pd. Herv. kerk), en "koor. |9 soc.-dem. uitz. 12.30—1.45 Idem. uitzending. 13.50—5.20 Con- praan, koor. 5.50 Voorlezing 13.056.35 6.50 Kerk- ikdienst. jö Klokgelui. ikgolui. 10.50 -5.20 Koor-con- hohe Lied des Orkestconcert. IS. 'F. 4. tellen Fabriek (Ra- I le/ert thans haar een mechanisch werking en uit- Itoertel zijn echter |1 opent, vertoont jevvijzigd aanzien, leelte is aan het Jhorizontanl geleer- at, welke als een in openingen zijn bvoetjes der vier I maal E 415 ao I er d celen is er re lt aan de achter- [montageplaat, een het algeheel-wis- geplaatst wordt. kn een inrichting ling. Do coestruo- jiig. dat de hierhijl n.l. type 2506 |e 2311 voor roos- vanglampsa' boven en, das event, ge- verwisseld. Jet deksel oplicht, broken, hetgeen de leden der lampen ken lichtbron aan- Jecij.ers op de ooa- |aar houdt. het apparaat on- aan de voorzijde Langebracht, Voor- Jiopjes een weinig lakeiaar, welke als Ikelaar dienst deed, |s vervangen., met of buiten bedrijf loor een p-ush-pull- Inas ia de kast is Irood en een zwart p.s.a. bezitten1 en S. F. 4 overgaan, Hceerd, waarin al- nalor is ingebouwd leheel wisselstroom- vorden. Directeur-Hoofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummers f 0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 tj Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V De rede van den heer Colijn. Wjj hebben de vorige week van de belangrijke rede door den heer Colijn in de Eerste Kamer gehouden reeds een vrij breedvoerig overzicht gegeven. Enkele gedeelten, waarin de politieke toestand en de mogelijkheid van sa menwerking der rechtscne partijlen behan deld werd, willen we hier echter no-g laten volgen. Na er op gewezen te hebben, dat de kans op een Kabinet, steunend op do groop-en der voormalige linkerzij-de al zeer gering is, en dat samenwerking van de R.K. met de S. D. A. P. gezien de principieele verschillen al zeer onwaar schijnlijk moet worden geacht, kwam Spr. tot de vraag of herstel der samenwerking van de partijen der voormalige Coalitie mogelijk moet worden geacht. „Reeds zuiver zakelijk gezien komt het mijl voor, aldus de heer Colijn, dat de vorkiezingsprograms der drie partijen dichter bij elkander staan dan bij eenigo andore combinatie het geval is. Zij heb ben gemeen, dat zij alle drie in het so ciale vraagstuk met overtuiging opkomen vo-or het handhaven der verzekeringsge dachte contra het Staatspensioen. Zij heb ben gemeen dat zij alle drie zich uit spreken tegen de eenzijdige bewapening en vóór loyale samenwerking met allen, die streven naar gelijktijdige en weder- zijdsche vermindering der bewapening. Daarnaast zijn er verschillende punten cp te noemen, waarbij de inzichten in derdaad slechts weinig uiteenloop-en. Maar vooral leg ik er den nadruk op, dat er by- die drie partijen een ze kere overeenkomst is in gr eindbeschou wing met betrekking tot de roeping der Overheid in zake den geestelijken kant van ons volksleven. In die dieper lig gende boginselen ligt een bindmiddel, dat leidt tot in hoofdzaak gelijke opvattingen omtrent vragen van de eerste orde. Gelijk in opvatting in zake den oor sprong en den grondslag van het g'ezag. Is dat gezag gebouwd op de ordeningen Gods, zooals wij die kennen uit natuur, historie en .openbaring, of moet die grondslag van het gezag gezocht worden in den zich zelf bepalenden wil van den autonomen mensch? Is het huwelijk een goddelijke instelling of is het een bloot burgerlek contract, dat maa,r ontbonden moet kunnen worden op elk oogenblik, althans wanneer partijen haar wensch daartc-o te kennen geven? Heeft de Over heid een roeping ten aanzien van de geestelijke volksbelangen, ja dan neen? Wanneer die Overheid in het volk zede lijke waarden ziet teloorgaan, moet zij dan de armen kruisen en dat alles zijn gang laten gaan, oï heeft zij een taaie, om het kwaad in het volksleven te slui ten? Het antwoord op die vragen moge niet in allo onderdeelen bij de 3 partijen der voormalige Coalitie hetzelfde zijn, in hoofdzaak nochtans wordt op die vra gen door alle hetzelfde antwoord gegeven, cn, wat daarbij, komt, bij al die punten staan zij gezamenlijk tegenover de op vattingen, die door de partijen ter linker zijde worden gehuldigd. Mijn conclusie met betrekking lot de mogelijkheden, die er zijn om te komen tot de vorming van een parlementair Ka binet, luidt aldus: dat indien men waar lijk met ernst begeert een herstel van Öe normale werking van onze constitutio neel parlementaire instellingen, men dam in de allereerste plaats de oplossing zal hebben te zoeken in de richting van een herstel der samenwerking tusschen de partjjen der rechterzijde. De eenheid, die daar is in de diepere levensbeginselen, -en de overeenstemming, die er is op zeer belangrijke punten van practischen aard voeren, naar het mij voorkomt, onvermijdelijk tot deze con clusie." m V Ia er kans op samenwerking? Omtrent deze vraag werd door den heer Colijn het volgende opgemerkt: van de worden steeds met de uiterste zorg gefabriceerd en munten uit in kwaliteit, afwerking en verpakking Specialiteit in GR0NDN0TENK0EKJES GOES - Tel. 162 „Al te gunstig zijn de voorteekenen, naar het mij voorkomt, niet. En dit is zeker, indien men bij iedeï van de drie partijen zich blind blijft sta ren op de verschillen, die er zijn, dan komt uit den aard der zaak van die samenwerking niets. Want die verschil len zijn er; als er geen verschillen waren, zou men niet over samenwerking behoe ven te spreken, zou men geen alliantie be hoeven te hebben, zou men geen entente cordiale in het leven hebben te roepen, dan zou men moeten aansturen op een fusie. Maar aangezien er juist wel ver schillen zijn, daarom is er geen fusie, kan er geen fusie zijn, z-al elke partij bjj die samenwerking steeds moeten streven naar behoud van haar eigen zelfstandig karak ter in die samenwerking. Als men dus blijft zien alleen op die verschillen, kan 'komt men er niet, maar als de leidende personen in de verschil lende groepen acht slaan op den toestand zooals die zich ook in ons land, onder den invloed van de voortgaande partij- splitsing, zal gaan ontwikkelen; als zij rekenen met eikaars inzichten, zonder opofferingen te vragen van de levens principes van iedere partij, en als er dan een verstandige formateur komt, dan be hoeft aan de mogelijkheid van een derge lijke samenwerking van te voren niet tc worden gewanhoopt." V De stukken op tafel. „Het Volk", het hoofdorgaan van de S. D. A. P. volgt ten opzichte van do Belgische kwestie al een. zeer eigenaar dige politiek. Naar aanleiding van het bericht, ,dat de heer van Beuningcn nog andere ge heime stukken bezit, die niet werden gepubliceerd, schrijft het blad op hoo- gen toon Eén van tweeën: óf men houdt de stukken werkelijk geheim en zwijgt eï dan ook geheel over, óf men publi ceert ze en stolt ieder tot een oordeel in staat. Maar ze geheim houden en tegeljjk zeggen: het is geheim, maar het is vreeselijk, oh, als je eens wistdat is de meest doortrapte methode van. ophitsing. Geen geheim gekonkel dus meer, maar de stukken op tafel: de heei Van Beuningen publiceere ze in de „N. Rott. Crt,". Wij zijn het geheel met onzen Franschen partijgenoot, Léon Blum eens, die in ,„Le Populaire" schreef, dat een gepubliceerd geheim stuk veel minder schadelijk is dan het verhaal van een geheim waarmee men rondleurt zonder het te openbaren. De stukken op tafel dus en afge- loopen met dat stokend gefluister! „De stukken op tafel", zoo luidt de eisch aan den heer Van Beuningcn. Maar, en dat is het eigenaardige van België, wordt zulks niet geëischt. En toch zou daar alle reden voor zijn. Immers, er zijn nog méér gëheimo stukken. Er is ook nog altijd een Fransch-Bel- gisch accoord van 1920, dat nog steeds ondanks de bepalingen van den Volken bond niet gepubliceerd is. Van Belgische z\jde wordt steeds be weerd, dat dit stuk niets bijzonders bevat. Maar het wordt dan toch maar zorg vuldig geheim gehouden. Publicatie zou zeker niet weinig tot verheldering van den toestand bijdragen. Doch daarvan rept „Hot Volk" niet, ver moedelijk, omdat partijgencoten aan de totstandkoming mede debet, zijn. Wjj begrijpen volkomen, dat dit voor het hoofdorgaan van de S.D.A.P. minder aangenaam is, en dat het zijn uiterste best doet, om de aandacht hiervan af te leiden. Als het echter zoon behoefte heeft, dat de heer van Beuningen de stukken die onder zijn berusting zflin, op tafel legt, dan moest het ook den moed hebben hoe onaangenaam dat misschien voor Belgi sche partijgenooten ook mag zijn om aan te dringen op: publicatie van het accoord van 1920. De overstroom ing in Amerika. Volgens de laatste berichten hebben de overstroomingen in den staat Alabama den omvang van een ramp aangenomen. Het Zuidelijk gedeelte van dezen staat is er erger aan toe dan ooit te voren. In Georgia zijn meer dan 3000 menschen gedwongen geweest naar de bergen te vluchten, aangezien het water in de stra ten een hoogte van 1.80 meter bereikte. Alle steden en dorpen in 't Zuid-Oosten van Alabama, het Noord-Westen van Flo rida en het Zuid-Westen van Georgia zijn geheel geïsoleerd. Gisterennacht heeft men getracht, de personen, die te Elba in de meest hache lijke positie verkeerden te redden. Het ge lukte den soldaten met booten verscheide ne gezinnen in veiligheid te brengen. De duisternis maakte echter 'n reddingswerk van grooteren omvang onmogelijk. Talrijke huizen konden den geweldigen druk van het stijgende water niet weer staan en zijn ingestort. Omtrent het aantal slachtoffers van de ramp is nog niets met zekerheid bekend, maar te Elba vreest men dat minstens honderd personen verdronken zijn en hon derden anderen bevinden zich in onmid dellijk gevaar. Te Ozark in Alabama is bericht ontvan gen dat te Elba een hotel door den druk van het water, zou zijn ingestort, terwijl honderden personen, die in het hotel ge vlucht waren, zich op de bovenste verdie pingen bevonden. In een dorp in de nabijheid van Elba werden drie personen van een dak gered, terwijl 32 anderen verdronken, aangezien er geen plaats meer was in de boot. Het reddingswerk wordt met motorboo ten voortgezet, aangezien kleinere booten den druk van het water niet kunnen weer staan. Men neemt aan dat in totaal reeds tusschen de 160 en 200 personen zijn om gekomen. Volgens een bericht uit New York hoopt men, dat de overstroomingen in het Mississippigebied haar hoogtepunt 'heb ben bereikt. Te Elba zijn 30 lijken geborgen, doch men raamt, dat er ten minste nog 200 per sonen om het leven zijn gekomen. Om trent het lot der 350 schoolkinderen ver keert men nog in het onzekere. Het aantal dakloozen wordt op 25.000 geschat. De finanolëele moeilijkheden dor Duitsche regeering. Het Duitsche departement van finan ciën heeft met een door do groote Duit sche banken gevormd consortium een crc- dietoveroenkomst gesloten, waardoor het rijk een loopend crediet van 150 mil- lioen markt wordt geopend, dat binnen vier weken uit de inkomsten uit belas tingen zal moeten .worden terugbetaald. De rente zal 1 pet. hooger zijn dan het rijksbankdisconto, waarbij dan nog 1/8 per mille per jaar komt. Door dit cre diet worden de moeilijkheden overwon nen, die tegen ultimo Maart door de regeoring werden verwacht. Het Acht Uhr Abendblatt beweert van uiterst betrouwbare zijde tc hebben ver nomen, dat tijdens de schier eindelooze onderhandelingen over de groote coalitie twee bekende parlementariërs van het Centrum zich naar den rijkskanselier be gaven en voorstelden het te kort te dek ken door alle salarissen der beambten en ambtenaren te verlagen met 10 pro cent, dio der hoogere ambtenaren zelfs met nog grooter percentage. Men heeft dit voprstel echter klaarblijkelijk weer spoedig laten varen, daar geon der par tijen er de verantwoordelijkheid voor wilde dragea. Lange Kerkstraat - GOES - Telefoon 168 Er was blijkbaar geen Duitsche Colijn te vinden. Trotski zoekt nog steeds onderdak. Naar het Berliner Tageblatt verneemt, heeft de rijksdagafgevaardigde dr Rosen- feld, als gevolmachtigde van Trotski, aan het kabinet een schriftelijke verklaring overhandigd, waarin Trotski verzekert, dat zijn verblijf in 'Duitschland slechts tot herstel van zijn gezondheid moet die nen en dat hij geenorloi politieke acti viteit wil ontwikkelen. Men vermoedt, dat hij in Duitschland zal worden toegelaten. Het liefst zou hij zich voorgoed in Duitschland vestigen. Mocht zulks onmogelijk zijn dan zal hij gaarne verblijf nemen in Nederland of Noorwegen. Het militair verdrag tusst^he!» Frankrijk en België. In goed ingelichte Vlaamsche kringen wordt verzekerd dat Ward Hermans thans de noodige documentatie hooft bijeenge bracht om zich met succes tegen do be schuldigingen van Frank .Heine te ver dedigen en dat hij zich dan ook binnen een paar etmalen bij do Belgische ju stitie zal komen aanmelden. Zonder het resultaat af te wachten van de morgen te houden socialistische interpellatie over dc door den Belgischen militairen veiligheidsdienst gehuldigde practjjken en eventuccle opheffing of reor ganisatie van dezen dienst, heeft de re geering nu een besluit genomen, waarbij de inlichtingsdienst van den gencralcn staf overgaat naar den openbaren veilig heidsdienst, dio ingedeeld is bij het depar tement van 'justit.e. Deze laatste 'dienst zal dan ook in verband daarmede wor den gereorganiseerd. Naar van oflicieuse zijde verteld wordt, zouden de ambtenaren van don militairen veiligheidsdienst, die in de zaak Frank Heine betrokken Zijn, enkel een beris ping krijgen en vervolgens heel eenvou dig naar den nieuwen veiligheidsdienst overgaan! Na de aardbeving een oversirooming. Nauwelijks heeft de stad Philippopcl zich 'trachten te horstellen van do jongste aardbeving, of het lagor gelegen deel der stad wordt bezocht door eon overstroo ming, veroorzaakt door den ijsgang in de rivier de Maritza. In dit stadsgedeelte, de wijk der arm- sten, werden duizend huizen onder wa ter gezet, waarbij JL5 woningen zijn in gestort en 303 onbewoonbaar werden. Dank zij de hulp van garnizoenstroepen vallen er geen menschenlevens to be treuren. Ook uit andore plaatsen in het land komen berichten van watersnood. De opstand In Mexico. De val van Torreon, voor welke stad het leger van Calles ter sterkte van 3030 man ligt, wordt in militaire kringen bin nen 24 uur verwacht. Door bemiddeling van haar gezant te Washington heeft de Mexicaansche regee ring bij Amerikaansche fabrieken groote partijen oorlogsmateriaal, speciaal traan gas, besteld. De gezant verklaarde, dat de Mexicaan sche autoriteiten de voorkeur geven aan traangas 'boven een doodelijk gas. Spoorwegramp in Japan, veie dooden en gewonden. Volgens te Tokio ingekomen berichten is op de Sanjodo-lijn een sneltrein ont spoord. Bij de ramp kantelden vier wa gens waarin vele passagiers gezeten wa ren. Het aantal dooden bedraagt zes. Hot aantal gewonden is zeer groot. Men ge looft aan een misdadigen aanslag. Do hongersnood in China. De minister voor het gezondheidswe zen, die in opdracht van de regeoring een reis gemankt heeft door de provin ciën Honan, Sjensi en Kansoe, waar hon- gorsnood heerscht, doelt in zijn rapport aan de regeering mede, dat in Honan Binnenland. Het vrjjiz.-dem. verkiezingsprogram. De vorstschade voor de mosselvis- scherij. Landbouwdag der Chr. Hist. Unio. Ernstig motorongeluk te Breda. Buitenland. De hongersnood in „China. De financieele moeilijkheden der Duit sche regeering. Do overstrooming in Amerika en Bul garije. Treinramp in Japan. Ernstig vliegongeluk in Amerika. 71/2 millioen, in Sjensi 61/a millioen .en in Kansoe 2i/2 millioen menschen hon ger lijden. In de drie provinciën zijn dus meer dan 16 millioen menschen haast zonder levensmiddelen. De griep. De griep vermindert in hevigheid en te Londen en in de groote steden is in de afgeloopen week het aantal sterf gevallen aan griep tot 2127 gedaald (te gen 2183 in de voorafgaande week). Te Londen stierven 312 menschen (te gen 424 in do voorafgegane week) aan griep. Sodert 1 Januari zijn daar aan griep 2289, aan brochitis 2542 en aan broncho- pneumonie 2341 menschen bezweken, te gen onderscheidenlijk 193, 911 en 713 monschen in 1928. De strenge winter blijkt dus allerminst gezond geweest te zijn. De Internationale Bank ie Brussel? In sommige officieels kringen te Brus sel blijkt men de hoop te koesteren, dat het Internationaal Verrokenkantoor, waar over thans door de financieele deskun digen, te Parijs, wordt gesproken, niel in Zwitserland maar in België zal wor den gevestigd. De Indépendance beige, die geïnspireerd blijkt te zijn door één der Belgische gedelegeerden, meent dat Nederland, priori, voor een dergelijke keuze terzijde moet worden gesteld, om dat onlangs voorgekomen incidenten be wezen hebben, dat dit land in zekere opzichten, al te zeer onder den invloed van Du tschland staat. Hetzelfde kan, naar de I. B. even klakkeloos verzekert, van Zwit-erland worden gezegd, voor wal de financieele zijde betreft. Waarom zou België, aldus het Brus- selsche blad nog verder, de zetel def aanstaande bank niet kunnen worden? Korte berichten. De Fransche Kamer heeft de behan deling van do interpellaties betreffende de sterfte dezen winter onder de Fran sche troepen in het Rijnland besloten met het aannemen van een motie (314 tegen 246 stemmen), waarin vertrouwen in de regeoring wordt uitgesproken. Te Nice is Donderdag gravin Er- lach gestorven; zij heeft den ongewonen leeftijd van 106 jaar bereikt. Emilie Er- lach heeft haar leven grootendeels in Rusland geleefd; tien jaar geleden heeft zij zich te Nice gevestigd. De oude dame is tot het allerlaatst van haar leven toe in het bezit van haar geestvermogens gebleven. De verbindingen tusschen Denemar ken en Zweden laten nog veel te wen- schen over, daar zich aan de kust groote ijsbergen bevinden. Te Berlijn liepen geruchten, dat de gezondheidstoestand van Stresemann weer te wenschen overlaat en hjj er aan zou denken zijn ontslag te nemen. Tot dusverre hebben Roemenië, Joego Slavië, Italië, Frankrijk, Palestina en Turkije hun goedkeuring aan do Zep- pelinvlucht over de Middellandscha Zee gegeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1