Land- en Tuinbouw Lichtzinnigheid Ct ten opzichte van dagelljksche benoodigd- heden is zoowel in zaken als in het huiselijk leven nadeelig. Verstandige en bedachtzame menschen brengen hunne eischen in overeen stemming met de beschikbare middelen, en gooien nooit onnoodig geld wegl Veelvuldige schoenreparaties, vooral van de hakken kunnen worden vermeden door Berson gummi hakken. Berson hakken zijn goedkooper dan leeren en slijten niet half zoo vlug; zij zijn het behoud uwer schoenen door hunne buitengewone elasticiteit. Praktische, zuinige men schen dragen altijd Berson gummi hakken eoniging word aangewezen I. W. J. lm- mink en als plaatsvervanger Ds J. C. Elenbaas. Wissenkerke. Dinsdag hield de afdee- ling van den Christelijken Nationalen Werkmansbond alhier haar jaarver gadering en herdacht tevens het 25-ja,rig bestaan der vereen. Ds v. d. Linde sprak een feestrede uit naar aanleiding van Ps. 103. Dhr M. J. Verhorst feliciteerde de vergadering met haar zilveren jubileum als vereeniging en benutte de gelegenheid om, nu er een groote schare werklieden bijeen was, als burgemeester te verklaren dat hem van regeeringswege een schrij ven was toegekomen, waarin vermeld stond, dat ingeval er in de gemeente woningen waren die ongeveer onbewoon baar waren, er een gelegenheid geoipend was met steun van het Rijk die woningen te herbouwen. Z.Ed.achtb. zou alle inlich tingen dienaangaande verstrekken en hoopte dat er personen zouden gevonden worden die met een adres om steun bij den gemeenteraad zouden komen ter ver dere afwerking. Do secr. besprak de oprichting der ver eeniging, welke aanvankelijk met 19 le den begon en nu gestegen is tot 186 eu nog steeds in ledental zal toenemen. Fit het verslag van den penningm. bleek, dat er over het afgeloopen jaar 381 gld. naar de reservekas kon afge voerd worden, waardoor deze werd in totaal f2739.71. De voorz. L. Sporte werd bij accla matie herkozen. Wegens langdurige ziekte van bode Vroonland was een nieuwe bede noodig en word uit drie sollici tanten gekozen Mei. Adri Jeronimus Jacd. Dhr Ten Gussinklo feliciteerde de ver eeniging met haar zilveren jubilé. Spr. heeft altijd met dei vereeniging medege leefd en gezien als kerkeraadslid welk nut een ziekenfonds in een gemeente tot sta.nd brengt door ondersteuning uit te koeren en hoopte dat do particuliere ziekenkassen niet den hals omgedraaid zullen worden, zonals verwacht wordt. De Voorzitter dankte namens de vereeniging den ©ere voorzitter, die op het punt staat de gemeente en de vereeniging te verla ten, voor zijn gedurende 17 jaren gege ven leiding aan de vereeniging en bood hem een aandenken aan als blijk van waardeering voor hetgeen hij voor de ver eeniging is geweest. Tholen. Woensdagmorgen werden, bege leid door twee marechaussee's uit Bre da, geboeid voor den burgemeester alhier geleid, M. en O. uit Bergen op Zoom, welke voor eenige weken verdacht wer den het lood van het dak der mesterij van den slager v. Oeffelen en uit den tuin van don heer v. d. Berge ie hebben gc.dolcn. Ofschoon zij1 door verschillen dc personen, door wie zij genen waren, we den lie keni bij confrontatie, hebben beiden ontkend aan dit feit schuldig te zijn. Des middags werden zij weder naar de gevangenis te Breda, waar zij waren gedetineerd, overgebracht. De heer J. de Fouw uit dit eiland had Woens lagnamiddag, waarschijn.ijk door het niet goed functionoeron van de stuurinrichting, het ongeluk, in de na bijhe'd van Putte (N.-Br.) met zijn auto legen een ter zijde van den weg staanden boukeboom te rijden. De auto werd van voren totaal vernield, terwijl de heer de F. dooi de voorruit werd geslingerd en tevens met zijn borst de stuurkruk afbrak. Hevig uit het gezicht, dat één wond was, bloedend, en klagend over pijn in de borst, Weid hij door een passeerend wiel rijder gevonden, welke direct hulp van een arts inriep, waarna hij op diens advies, door den heer Groenewege uit Putte, per auto naar het Ziekenhuis te Bergen op Zoom werd overgebracht. Naar wij vernemen, moet zijn toestand niet bui ten gevaar zijn. Heek. Dinsdagavond had alhier in de Bijzondere school aan den Molendijk de eindles plaats van den 2-jarigen algem. landbouwcursus. Tegenwoordig waren de Landbouwconsulant dhr Ir Stevens, de commissie van toezicht en eenige ouders der cursisten. Door dhr Stevens werd bij het einde der les het diploma uitgereikt aan de 15 deelnemers van den cursus, terwijl hij tevens hen opwekte om Jiet geleerde te onderhouden en door ernstige studie daarop voort te bouwen. Eén der cursisten, dhr Jac. de Putter, dankte den leider van den cursus, dhr W. W. Lou- werse voor het verstrekte onderwijs en bood ook namens zijn medecursisten als blijk van waardeering hem een fraaie Park or - v u 1 penh oud er aan. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Een „praatdag". De Chr. Boeren- en Tuinderbond hield gisterenmiddag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht voor de derde maal een z.g.n. praatdag", waarin verschillende ur gente onderwerpen aan de orde waren gesteld. De vergadering was boven ver wachting druk bezocht. Uit vrijwel alle provincies waren afgevaardigden aan wezig. Prof. Dr P. A. Diepenhorst opende de vergadering met gebed, waarna hij een kort inleidend woord sprak. De groote belangstelling voor dergelijke middagen is wel hieraan toe te schrijven, dat alle officieel gedoe ontbreekt. Uitvoering der Ziekteverzekering. De, heer D. U b b e n s, van Oppenhuizen (Fr.) leidde in het onderwerp „De Uit voering der Ziekteverzekering". Het jongste thans in behandeling zijnde ontwerp Ziektewet tot uitgangs punt nemend wees spr. aan. welke orga nen daarin voor de uitvoering worden aangewezen en welke groepen arbeiders verzekeringsplichtig zijn. De Raden van Arbeid als uitvoerings orgaan, passeerde spr. met een stilzwij gend schouder onhalen, om vooral te be spreken de bedri'fsvereeniging. zooals het ontwerp die aanduidt. Afgezien daarvan, dat spr. het vereischte loonbedrag te hoog vindt, noemt spr. de aanwijzing dezer be- driifsvereen. een gelukkige gedachte. Bedrijfsvereenigingen van werkgevers acht spr. mét name voor het platteland de aangewezen middelen. Zijn de be staande bedrijfsverenigingen in staat, zich aan dit nieuwe werk aan te passen? Voorshands is spr. een andere mee ning toegedaan. Zij bestrijken thans do ongevallenverzekering en koppeling daai aan acht de minister terecht niet ge- wenscht. Ook eischt de halveering deï premie toch een aparte administratie. Daar de wet toelaat, verschillend-soor- tige bedrijven in een vereeniging op ts nemen, adviseert spr. tot het oprichten van streeksgewijze bedrijfsvereenigingein, waarbij ook de smeden enz. zich kunnen aansluiten. Om het geëischt loonbedrag t.e bereiken, zouden de kassen van ver schillende streken zich kunnen vereeni gen. Spr. wijst er op, dat de particuliere ziekenkassen rich door reorganisatie aan de nieuwe eischen zullen kunnen aan passen. Waar deze kassen er niet zijn. zal men geheel nieuwe vereenigingen moeten oprichten Splitsing naar richting of be ginsel acht spr. niet noodig. Men houde den kring zoo klein mogelijk. Dat ver eenvoudigt de controle. Wat de arbeiders-premie betreft, men kan, omdat het bedrag niet tpvoren be kend is, de helft, van do premie 'der Raden van Arbeid aannemen en van bet loon aftrekken. Blijkt de werkelijke premie lager, dan kan het verschil na het boek jaar worden gerestitueerd. De heer Haverkamp, van Kampen, wees er op, dat het niet gewens-cht is, om den weg op te gaan, die de heeT Duijs aanwijst, om het loonbedrag voor een bedrijfsvereen. belangrijk hooger te stellen dan 21/2 millioen. De kleinere ver eenigingen moeten zich kunnen ontw:k- kelen. De afstand tusschen de boeren en de bestaande bedrijfsvereenigingen is te groot. Dat moet voor de ziekteverzeke ring voorkomen worden. Spr. zou er geen bezwaar tegen hebben, bedrijfsvereenigingen van enkel landbou wers op te richten. Zal een gemengde vereeniging wel voordeeliger zijn? Spr. voelt veel voor de collectieve ver zekering. Maar het verband met het indi vidu gaat verloren en daarom voelt spr. ook voer het opnemen dor arbeiders in de vereeniging. Wat is daartegen? De heer W i 11 m s, van Schoonbeek, wees er op, dat deze zaak zoo goedkoop mogelijk moet worden gehoud'»n. De zand boeren zouden het anders niet meer kun nen dragen. Zou dat niet kunnen door combinatie van ongevallen-, invaliditeits- en ziekteverzekering. De heer Verkuil, van Heemstede, vroeg naar de middelen, ter voorkoming van simulatie. Dhr B i e m 0 n d, van Bleiswijk, waar schuwde tegen het drijven in de richting van Staatssocialisme. De arbeider die ziek is, moet uit het bedrijf kunnen leven. Maar wij behoeven niet een leger van ambtenaren te onderhouden en vette baantjes te scheppen! De plaatselijke kas sen behoefden nog geen 2 pCt. te bere kenen. Vrijwel alles wat betaald wordt, komt den arbeiders ten goede. De vraag is; wat kost het? Is het te veel, dan kan het bedrijf het niet bekos tigen. Voor den gewonen loop van zaken is voor de uitkeeringen alleen 2 pCt. van het loon noodig. Spr. voelt er voor, nog aan de Kamer te adresseeren, om het loonbedrag nog te verlagen. De heer De Hullu, van Oostburg (Z. Vlaanderen) is gekomen, om te klagen, dat meerdere kosten een bezwaar zijn ook voor de kleiboeren. Een niet onbeduidend aanial boeren in spr.'s gewest heeft min der inkomen dan een werknemer. De heer Biesheuvel beklaagt zich, dat dit onderwerp eerst thans behandeld wordt, waardoor het misschien weinig zin "heeft. Spr. had zich de uitvoering voorgesteld in denzelfden geest als bij de Ongevallenwet, waar de groote bedrijfs- vereeniging goed werkt. „Het Platteland" noteert lage premies. De kleine bedrijfs vereenigingen zullen zware kosten mee brengen. Daarbij komt, dat de grens tus schen ongevallen en ziekte niet altijd aan te wijzen is en de hoogere uitkee- ring zal het voordeeliger maken, ziek te zijn. De heer U b b e n s zou aanneming van het amendement Duijs fl21/2 millioen loon bedrag) een ramp vinden. Spr. zet uiteen, dat ziekte- en ongevallen verzekering be langrijk verschillen, omdat men bij de laatste met grooter risico's te rekenen' heeft. Door een bedrijfsvereoniging, waar in ook de werknemers zitten en dus in- dividueele inschrijving noodig is, zou men de administratie te duur maken. Spr. ge- heele betoog richtte zich juist er op: de uitvoering zoo eenvoudig mogelijk en ook de controle zoo doeltreffend mogelijk. Daarom bepleit spr. de kleine be- dr::fsvereeniging. Een loongrens van één millioen acht spr. voldoende. Daarbij be hoeft men niet te vreezen voor benadee ling der arbeiders. Richt, zoo adviseerde spr., plaatselijke kassen op, die zich fe deratief verhinden, om aan den eisch van de wet te voldoen. Als conclusie stelde Mr Goedbloed, die bij vertrek van den voorzitter dezen ver ving, dat gebleken is, dat allen zijn voor uitvoering der verzekering door bedrijfs vereenigingen en dat niemand voelt voor verhooging van het loonbedrag, wel voor verlaging. De heer J. W i n d, van Hardenberg, leidde in het gnderwerp De financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Spr. zette uiteen, dat hooge belasting druk ten plattenlande bezwaar heeft naar tweeërlei zijde. Het bevordert den trek naar de stad en de gemeenten ten plat tenlande kunnen voor hun inwoners niet doen, wat nondig is. Spr. vergelijkt wat Amsterdam en Emmen doen met betrek king tot de Armenzorg. Door de wijzigingen in het ontwerpi bij de voorbereiding is tegemoetgekomen aan verschillende wenschen van het platte land. Dankbaar kan men zijn, maar niet voldaan. In het belang van hot platteland, van do kleine gemeenten, dienon naar Spr. moening, in de eerste plaats de volgende wijzigingen te worden aangebracht: le. Biji de berekening van de draag krachtfactor dient het werkelijk gemid delde tusschen de beide methoden te warden berekend, die uitgaan van het belastbaar inkomen per aangeslage- n e resp. per inwoner. 2e. Do limiet van 75 pet. dient op dezelfde wijze te worden verhongd als de garantie van 50 pot. der gem. ink. bel., n.l. met 2V2 pot. van elke 50 pet. waarmede de opbrengst van de gom. ink. bel. die der Rijks ink. bel. overschrijdt. 3r>. De limiet en de garantie moeten om Tie 5 jaren worden herzien, ten ein de de armere gemeenten, die meer voor hun inwoners gaan doen, ruimte van be weging te geven. Daartoe ware te bepalen, dat limiet en garantie biji iedere ö-jnar- Jijiksche herziening met 10 pet. worden verhoogd voor die gemeenten, welke 80 opcenten op de gem. fondsbelasting hef fen en tevens evenveel opcenten on de pers. bel. als in de jaren 1926, 1927 en 1928 gemiddeld het geval wa.s. 4e. De verplichte medewerking van Prov. Staten biji de uitkoering aan nood lijdende gemeenten moet vervallen. De heer M i d d e 1 v e 1 d, van Ruiner- wold, kon het niet toejuichen, dat 50 opcenten vermogensbelasting in het ge meentefonds gestort moeten worden. De gemeenten, die 100 opcenten hieven, werden daardoor gedupeerd. Spr. zou wil len, dat die 100 opcenten meetelden voor de bereiking van do limiet. De heer Talsm a, van Woerden, meendo, dat de consequentie aanvaard moet worden; die uitgaven, die liet Rijk oplegt, moet het ook betalen. Anders blijft het gepeuter. Spr. heeft uitgere kend, dat nu 287 gemeenten vallen on der de formule, 524 onder de garantie, terwijl er 268 naar de limiet kunnen stijgen. Van verhooging van de limiet zullen ook groote steden profitceren. Dat het platteland het loodje zal leggen, ge looft spr. niet. Er is geen tegenstelling stad cn platteland. De theoretische op zet zal tot willekeurigheden leiden. De heer Sal om ons, van De Krim, meende, dat veel bezwaren zouden zijn voorkomen, als Minister De Geer was uitgegaan van de stelling: Het Rijk heeft een schuld aan de gemeenten doordat het allerlei lasten hoeft opgelegd. Wil de inl. berusten, in wat is ver kregen. Wij moeten vast houden eraan, dat de draagkracht juist wordt berekend. Bij de wijziging wil de Minister een soort classificatie invoeren. Daartegen verzet spr. zich. De heer Haver kamp, van Kam pen, onderstreepte dit laatste punt. Spr. zou willen vasthouden aan den eisch om de uitkeering te baseeren op den aanslag per inwoner, zooals de commis sie oorspronkelijk voorstelde. De orga nisaties van landbouwers moeten op him post staan. De Minister moet nog verder gaan. Op Chr. standpunt staande, meent spr., dat het bedrag aan Armenzorg uitgege ven niet moet meetellen voor de uitkee ring. Daaraan moet worden vastgehou den. De heer Biemond, van Bleiswijk, meent dat niet voorop moet staan: gaat m ij n gemeente vooruit. Allen moetoD evenveel betalen. En de gemeenten, die wat meer willen doen, moeten dat zelf In do Stadsdoelen te Delft had Woensdagmiddag de gore-promotie plaats van dé heeren Sir Henry D(herding en Ir C. F. Stork, welke plechtigheid werd bijge woond door Z. K. H. Prins Hendrik. Op onze foto ziet men 1 Sir Henry Deler- ding, 2 de heer Stark, 3 Prof. T. K. L. Sluyterman, rector-magnificus der T. H., 4 Z. K. H. Prins Hendrik, 5 op dart cal hod ar Prof. L. A. van Royen, pro motor van den hoer Stork. betalen. Anders moet het platteland be talen voor alles wat de groote steden doen. De heer V. d. Schans, van Rijswijk (N.-B.), liet hiertegen een woord van protest hooren. Spr. gemeente en nog tal van andere zullen ten zeerste bij de aan neming van deze wet gebaat zijn. Wij moeten niet, om het beste te krijgen, het goede wegwerpen. De heer Wind wees er op, dat de eisch: hel Rijk moet betalen, wat het oplegt, niet rekent met do draagkracht factor. En die acht spr. zoer belang rijk. Het wetsontwerp heeft de strekking om de gemeenten, waar wat kapitaal zit, te laten betalen voor arme gemeenten. Dat is gansch anders dan de heer Biemond zegt. De belastingvluchlheuvels als Bloe- mendaal e.d. zullen, voor de plattelands gemeenten moeten meebetalen. De classificatie tegen te gaan acht spr. niet gewonscht. Ook spr. kan de berekening per in woner alleen als do juiste zien. Men ka.n er wel op blijven hameren, doch het zal wel niet te veranderen zijn. Maar de rekenfout., die de Minister maakt, kan er uitgehaald worden. Dan heeft men het middendoor gedaan. Met het niet-meerekenen van de pos- ton voor armwezen staat het net een- dor. Dat krijgt men er niet door. De voorzitter stelde vast, dat het rap port der commissie uit den C.B.T.B. over dit onderwerp instemming vindt en dat men meent, dat er aan vastgehouden moet worden. Mr J. W. Goedbloed van Goes sprak tenslotte over het Pachtvraagstuk. De moeilijkheid bij dit onderwerp zit in het vinden van een contractueele be paling tusschen pachter en verpachter. Veel meer dan in een wettelijke regeling zit liet in de gezindheid van de beide partijen. Ook hier is het: wat zijn watten zonder zedan. De algemeene regeling, die de wet brengt, kan slechts indi rect werken. In dit licht besprak de in leider het door de Ministers Kan en Donner vertrouwelijk aan de organisaties van landbouwers gezonden ontwerp-Pacht wet. Do heer Boersma, van Rinsunia- geest, wees er op, dat de Overheid ook op dit terrein het zwakke heeft te be schermen, opdat het organische kan groeien. De heer T als ma, van Woerden, noemde het onjuist, om altijd deu pach ter als de zwakkere en den verpachter als de sterkere voor te stellen. Een continuatierecht heeft bezwaren. Men moet den grootgrondeigendom, die niet de meeste bezwaren meebrengt, niet al te afschrikwekkend maken. Als men komt onder den grootgrondeigendom uit onder den druk van den notaris is men er ook niet. De heer Vogelaar, van Krabben- dijke, heeft in de 30 jaren, dat hij pach ter is, nog niet zulke groote bezwaren ondervonden. Daarom misschien verwacht hij niet te veel van een pachtwet. Het is verkeerd allerechtszekerheid aan den pachter te geven en niets aan den ver pachter. In de oude pachtcontracten stond, dat men „als een goed huisvader" voor het gepachte moet zorgen. Daarin zit veel, waardoor allerlei regelingen niet noodig zullen zijn. Spr. pleit voor een eontinuïteitsrecht. Is er dat niet, dan werkt dat stremmend op den arbeid van den pachter. Voer een pachtcommissie voelt spr. niet. Zaken moet men met elkaar doen en er geen anderen bijroepen. De heer Kamper, van Haarlemmer meer, heeft de eer, te behooren tot een geslacht van pachters. De oude toestanden mogen niet vergeleken worden met die van thans. Het afstand (loon van het re- miserecht moet er uit. H. M de Koningin zou voor haar domeingronden dit voor beeld kunnen geven. Ëen goed pachter moet een voorkeurrecht hebben, naar spr.'s meening. De opzeggingstermijn moet minstens twee jaar zijn. Pachtcommissies zou spr. wenschen, maar met advisee- rend karakter. Bij sterfgeval van dep verpachter moet het pachtcontract niet vervallen. De heer Westbonk, van Winsum, wees er op, dat de vorige sprekers niet gerekend hebben met de Friesche toe standen. Daar zorgt 30 a 40 pet. der eigenaars dat partijen elkaar niet vin den. De publieke verhuringen maken het onmogelijk, dat de menschen een bestaan vinden. Die moeten dan ook worden afge schaft. Een pachtcommissie met bin dende bevoegdheid moet worden inge steld. De centrale boekhouding wijst uit, dat in een bepaalde streek de 13 aange sloten boeren een inkomen hadden van 750 k 800 gulden. Waar gaat het op die manier heen. Belasting betaalt men niet, arbeiders zet men niet aan, werk laat men na. Men doet het werk met kin doren van 8 en 9 jaar. En in Friesland zijn 75 pet. van de boeren pachtboeren. 38 jaar heeft men gepraat over het pachtvraagstuk zonder het een stap na der to brengen. En onderwijl bloeden de boeren door. Boeren en arbeiders worden zoo geworpen in de armen dor revolutie. Ieder, die het belang yan land en volk ziet, moet inzien, dat aan deze toestanden een eind moet komen. De Christelijke politieke partijen heb ben in dit opzicht ook toe te zien, wat zij doen. De heer Biemond, van Bleiswijk, wijst er op-, dat de geheel e boerenstand ondor den druk der malaise staat. Ver wacht men, dat een Pachtwet die nood toestand zal opheffen, dan is men mis. Do landbouw zal nooit tot de beschutte en beschermde bedrijven kunnen behoo ren. Wiji kunnen het niet anders afwen telen dan op den landeigenaar, en de be legging in landerij'cn is reeds de minst- rondeerende, die er is. Er zijn niet alleen goede, maar ook slechte boeren. Moet een slechte boer ook continuatierecht hebben. Do wetgever moet hierin voorzien, dat niet een ieder profiteert van aange brachte verbeteringen. Dat kan door een bepaling van vergooding voor aange- brachte verbeteringen. Daarin zit ook een continuatierecht. Mr Goedbloed zegt, niet te begrijpen, dat men nog pacht in Friesland, als men allemaal naar den kelder gaat. Dat kim toch niet. Men kan wel voorschrijven: geen publieke verhuringen, maar dan krijgt men dit, dat de landeigendom zoo weinig belang heelt, dat het kapitaal zich er uit terug trekt. Ook de onderhandsche verpachting heeft bezwaren. In streken, waar vele gronden in eigendom zijn bij de doode hand, roept men juist om publie ke verhuringen. Een bindende pachtcom missie zou consequent voeren tot vast stellen van de pacht door de Overheid en tenslotte staatseigendom. Ierland is hier een waarschuwend voorbeeld. Continuatie is zoowel voor pachter als verpachter en ook voor het bedrijf ge wonscht. Maar continuatie door overeen stemming of continuatie 'door de wet is gansch iets anders. Trekt het kapitaal zich uit den grondeigendom terug, dan krijgt men den eigendom. Maar 'den bezwaarden eigendom. En heeft dat wat voor? Nu maakt het kapitaal door de pachtoj brengst ook de fluctuaties mee, de ups en downs, waardoor er een zekere elasticiteit is. Maar bij den bezwaarden eigendom zit men vast aan de rente. De grondeigendom verplicht. Daarom zijn er beperkingen, remissierecht e.d. Het zou mooier zijn, als er geen pacht commissies noodig zijn. Maar dat is niet zoo. Krijgen ze een wettel ijken onder grond, dan kunnen ze nuttig werk doen. De wn. voorzitter, de heer Ilbbens, stelde als conclusies voor dit onderwerp, dat gewenscht wordt: pachtcommissies met adviseerende bevoegdheid, vergoe ding voor verbeteringen en een regeling bij sterfgevallen. Mr Goedbloed, die reeds eerder van den voorzitter de leiding had overge nomen, constateerde, dat de middag zeer vruchtbaar is geweest en sloot de verga dering nadat hij was voorgegaan in dank gebed. Er werd uit de vergadering op aange drongen, in 't vervolg een geheelen dag voor praatdag te nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6