No. 140 Vrijdag 15 Maart 1929 43e Jaargaog m Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's BANK- GOES EERSTE BLAD. [en Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN ?r ijsbrekers in |bemerkten, ge en te water. |>od. De plaats cht voortzetten. Jing in een rus- 1. Het blijft over- In eigen, fabriek li doen verwer- I. De voordeelen crwerking elders len worden, zijn .fjide groote kans Krlies, dat nood- lilzetten der eigen I de fabriek ean- Ihet gevaar, dat Ig komt en dus pde zal hebben, iat van zijn zijde [te trachten aan leden het hoofd loesten hetzelfde groot, dat men Iten bodem zou Ichteti, want de [is gezond. de bloemisterij. li ode, welke wij |bben, heeft ook .nisten en kwee- bracht. Tot nog k deze kringen, Iticulieren, welke loemisten werden door de koude in, het voorjaar -vangen. D© win- echter den dood [ten op zijn ge- [da usance, voor een niet te schat- gevolge zal heb- in de kwee'ke- nieuwe planten jen, een buiten- [anten door den De belangbeb- lomkweekers, ho en handelskwee- Jligd zijn in de Kt tegen 20 Maart litgeschreven te lg tevens bedoeld len waarvan het [oofdschotel van hoopt tot een Irbij wordt vast- [e winters 'als1 de van gestorven It. Middelburg. Maart 1929. |ldelburg heeft ver motorrijtuig niet an een ambtenaar ji: J. J. v. cL H. 1. notorrijtuig op een anderen motorrij- rechterhand heeft, 1J. J. v. d. H., li d.A. J. v. d island f 15 of 15 [iele vordering van If 15. zonder dat het is welke voorwaarts kalde: J. M. B. te lts Middelburg t 15 [id 2 der Arbeids- W. v. d. V. te het d.d. 13 Fe- vezen vonnis. verkoop in voor- die in ondeugde lf na gedaan verzet: [genBekrachtiging 1929 hij verstek [iligheidswetW. J. of 25 en 10 d. h. nkozijn van een issingenberisping. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie na. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. fye Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs'. Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersffl.QI Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ej Bij abonnement belangrijke kortinp. Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. V Onbillijke eisch. Zooals te verwachten was, heeft Ds Kersten zich in de Tweede Kamer met kracht verzet tegen de invoering van de Ziektewet. Van de Sociale wetten, die voor ons volk >en met name voor de arbeiders zoo gezegende gevolgen hebben gehad, moet hij niets hebben. Als de leider van do S.G.P. het voor het zeggen had, dan werden vandaag de dag alle sociale wetten ingetrokken, en zou er geen enkele uitkeenng krachtens de Ongevallenwet of de Invaliditeits- en Ouderdomswet meer plaats hebben. En zoo doet hij dan ook zijn uiterste best om te voorkomen, dat de Ziekte wet tot stand zal komen. Ds ^Kersten heeft in de eerste plaats bezwaar tegen de verzekering, waar van, gelijk bekend, ook bij deze wet, de gemoedsbezwaarden worden vrijgesteld. Een ander' bezwaar door hem aange roerd is, dat, op deze wijze het particu lier initiatief wordt geschaad en de per soonlijke vrijheid wordt aangetast. „Ik betreur zoo zeide hij, dit vermoor- 'Jm den van het vrijwillig zorgen voor hei werkvolk ten zeerste. De waarde van de vrije en goede zorg is zeer groot, vooral ook voor de goede verstandhouding van patroon en arbeider. Hoeveel zou het waard zijn, indien zoo n o o d i g met dreiging van ernstige straf by nalatigheid deze vrijheid kon be waard blijven. Deze vrijwillige verzorging als vervulling van zed el ij ken plicht van den patroon, is toch hoog te waardeeren". En verder: „Wij willen zorgen ook voor onze zieke, invalide en oude arbeiders. Wij willen het doen, en deden het, maar uit eigen middelen en niet door den weg van verzekering. Ik vraag nadrukke lijk voor werkgevers, die zelf voor hun arbeiders zorgen en aan hen zelfs meer doen, dan de wet eischt, volle vrijlating." Zulk een beroep op de vrijheid, laat gewoonlijk niet na, indruk te maken. Wie echter rustig nadenkt, gevoelt, dat zulk een beroep in dit geval niet op gaat. Het is toch al een zeer eigenaardige vrijheid als iemand onder bedrei ging met zware straf genoodzaakt wordt een zekere uitkeering te doen. Men zat toch moeilijk kunnen volhou den, dat bjj het opleggen van zulke ver plichtingen, de vrijheid minder bedreigd wordt, dan wanneer iemand verplicht wordt, een gedeelte van de verzekerings premie te' betalen. Daarbij, wat Ds Kersten wenscht, is in' vele gevallen onbillijk. Het is, uitzonde ringen daargelaten, een onmogelijke eisch. Stel, daar is een landbouwer, wiens arbeider invalide wordt. Kan de wet gever hem dan verplichten en nog wel onder bedreiging van zware straf, zulk een' arbeider levenslang een zekere uit keering te geven? Daar is een kleine boer, die een o! meer arbeiders aan 't werk heeft. Een der arbeiders wordt door een ern stige ^ziekte getroffen. Hij is wekenlang niet m staat zijn arbeid te verrichten. Kan dan in billijkheid geëischt worden, dat hij zulk een arbeider gedurende al dien .tjjd zeg 80 pCt. van zijn loon uit keert? En als hij het niet doet, omdat bij het niet kan doen is het dan billyk zooi iemand zwaar te straffen? Wie rustig nadenkt, zal een ontkennend antwoord geven. Wat Ds Kersten wenscht i-si mogelijk als men heeft zeer kapitaalkrachtige werk gevers. Die zouden met zware straffen gedwongen kunnen worden een zekere uitkeering te verstrekken. Maar voor de doorsnee-werkgevers is dat niet mogelijk en is zulk een eisch in "°oge mate onbillijk. net klinkt heel mooi, zulk een beroep OP de vrijheid. Maar in de practijfc komt men daarmee Wet verder. En Ds Kersten deed dan ook beter zijn invloed niet langer te gebruiken om de sociale wetgeving kapot te maken. Voortdurend steken en porren. Wi} hebben er reeds meermalen op ge wezen, dat de leider der Staatk. Geref- paxtij geen gelegenheid laat voorbijgaan om de Anti-revolutionaire partij1 te be strijden. Onverschillig welk onderwerp aan de orde is, altijd moet de A.-R. partij een veer laten. Gewoonlijk geniet de linkerzijde daarin. Wat kam b-v. de S.D.A.P. nn meer en beter wenschen, dan dat de A.-R. partij van wie zij) altijd den meesten principi- eelen tegenstand heeft ondervonden, op een dergelijke wijze van „bevriende" zijde wordt bestreden? En toch, het merkwaardige feit heeft zich voorgedaan, dat dit voortdurend ste ken en porren, zooals hij het uitdrukte, zelfs een man als den heer Schaper te machtig werd. Toen de heer Kersten de vorige week in de Kamer een groot deel van zijn tijd om de Ziektewet te bespreken gebruikte om in zeer krasse termen de A.-R. partij vam beginselverzaking te beschuldigen, verklaarde de heer Schaper: „Wij hebben wel eens een zeker leed vermaak, zooals menschelijk verklaarbaar is, in de oppositie, die de heer Kersten voortdurend voert tegen de Anti-revolu tionairen en de Chr. Historischen. Zoo hebben wij hier een zelfde geval aan dezen kant der Kamer en wij trekken er ons niets meer van aan. Het voortdu rend steken en porren en hatelijkheden lanceeren tegen de menschen, die het dichtstbij hem staan, wil ik slechts even signaleeren." De heer Kersten heeft zich tegen dit verwijt verdedigd. En onmiddellijk wist hij zelfs uit dit optreden een wapen te smeden tegen... de anti-revolutionaire party. Maar toch moet het hem wel iets te zeggen hebben, als zelfs de Soc- Demo craten, die overigens verklaren weieens met een zeker leedvermaak zijne oppo sitie te zien, zich aan dit voortdurend steken en porren ergeren. Sprekende cijfers. Van den Secretaris van den Bond van Christelijke Schoolvereenigingen te Am sterdam ontvingen wij een schrijven, waar in de zoo vaak gehoorde bewering, dat het de ChT. scholen zijn, die het onderwijs duur maken, en dat er bij' de voorstanders van dat onderwijs een streven is om zoo veel mogelyk de publieke kassen te plun deren met de cijfers wordt weerlegd. Nu de eerste 3-jaariyksche afrekening van de exploitatie-kosten der Byzondere scholen heeft plaats gehad, blijkt dat ge durende dat tijdvak (19221924) de 113 gesubsidieerde bijzondere lagere en ulo scholen welke in Amsterdam bestonden, ruim .786 duizend gulden minder hebben uitgegeven, dan waarop zij, naar den maatstaf van het openbaar onderwijs recht hadden. Wanneer zij hunne uitgaven gericht hadden naar die van het openbaar on derwijs dan hadden zij over bedoeld tijd vak bijna 8 ton meer kunnen uitgeven, zonder dat iemand een verwyt had kun nen maken. En toch durft men het nog altijd voor stellen alsof 'het de bijzondere scholen zijn, die de kosten opdrijven, toch durfde indertijd die heer Kleerekoper, die het immers zoo wel meent met de Christe lijke arbeiders, smalend spreken van de schatkist-piraten. Aan den heer Dienske, den secretaris van bedoelden bond, komt een woord van dank toe voor bet verstrekken van deze sprekende en leerzame cy'fers. Nog geen rust in Spanje. De berichten, welke Spanje buiten de censuur om verlaten, geven geen uitzicht op een rustiger toestand. De studenten hebben in een manifest verklaard, dat zij hun strijd blijven doorzetten totdat de re geering bun eischen ingewilligd heeft en generaal Primo de Rivera ten val gebracht zal zijn. In Barcelona zouden burgers de partij van de studenten gekozen hebben. De oproep luidt: „Het legeexingsbesluit van Maandag j.l. bewijst weer eens, dat de regeering zich slechts door leugen en bedrog kan handhaven. Wij studenten heb ben bewezen, dat wij moed en trots genoeg bezitten, om de regeeringsbluffers van re pliek te dienen. Wij zullen toonen, dat wij, wanneer de oude generatie niet de kracht heeft den strijd tegen de dictatuur te voe ren, niet langer een regime van willekeur en ongerechtigheid -willen dulden". LondenKaapstad in 12 dagen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Sir Samuel Hoare gistermiddag meegedeeld, dat mede door de medewerking van de Zuid-Afrikaansche regeering, die de eer ste 5 jaar een belangrijke subsidie zal ver- leenen, de vliegdienst LondenKaapstad nog dezen zomer geopend zal worden. De afstand is 6000 mijl, die in etappes van 500 mijl (ruim 800 K.M.) per dag zal af gelegd worden. Het plan is voorloopig een maal per week, zoowel van Londen als van Kaapstad één vliegtuig te laten vertrek ken. De route staat nog niet volkomen vast, maar zal den eersten tijd waarschijn lijk over Cairo en den Soudan gaan. Vieze bakkerijen. Op last van het ministerie van binnen- landsche zaken zijn in Polen de laatste weken door een specialen commissaris de maalderijen en bakkerijen van het woj- wodeschap Posen gecontroleerd. Een vier de gedeelte der geïnspecteerde bakkerijen moest worden gesloten. Zoo moest o.a. we gens vuil en ongedierte de sluiting worden gelast van de grootste Posensche banket bakkerij Warszawinka. De helft van de geïnspecteerde bakkerij en werd boete opgelegd wegens vastgesteld ongedierte, vuil en onzindelijkheid. Slechts een vierde gedeelte der bakkerijen werd min of meer in orde bevonden. Aardschokken in Zuid-Bulgarije. Uit Sofia wordt gemeld, dat in Zuidelijk Bulgarije gisterenavond hevige aardschok ken zijn gevoeld. Onder de bevolking, die verleden jaar reeds door een hevige aard beving werd bezocht, ontstond een paniek. De aangerichte schade is vrij groot. Op verscheidene plaatsen zijn huizen inge stort. De bewoners hadden zich echter tij dig in veiligheid weten te brengen. On danks de vinnige koude brachten zij den nacht onder den blooten hemel door. Korte berichten. De frontpartij van Mechelen heeft be sloten, Ward Hermans als nummer één te laten staan van de lijst voor het arrondis sement Mechelen, voor de a.s. wetgevende verkiezingen. Te Dortmund is een motorrijder, die blijkbaar de macht over zijn machine ver loren had, in volle vaart op een rouwstoet gereden. Eén der deelnemers aan den stoet kreeg een schedelbreuk en was op slag dood. De motorrijders en zijn passagier werden beiden ernstig gewond; hetzelfde was met nog enkele lieden nit den stoet het geval. De Berlijnsche gemeenteraad heeft besloten, op de plaats van den gashouder, die onlangs in de lucht is gesprongen, een groote volkskeuken te vestigen, die zoo ruim is, dat 20.000 liter porties per dag kunnen worden verstrekt. De kosten wor den op 375.000 Mk. geraamd. Op verzoek van vele personen, die geen deel konden nemen aan den vorigen tocht boven het Middellandsche Zeege bied, zal de Graaf Zeppelin omstreeks half April een tweeden dergelijken tocht onder nemen. HET FRANSCH-BELGISCH GEHEIM MILITAIR VERDRAG. De bij Ward) Hermans inbeslaggenomen stukken. Men meldt aan de Maasbode nog uit Brussel, dat de rechter van instructie Frank nogmaals in verhoor heeft geno men en. dat verder een generaal en een kolonel van het Belgische leger wer den verhoord. Daarop is gevolgd de huis zoeking in de woning van de secreta resse van Ward Hermans, waarvan we gisteren melding maakten en waarbij ver schillende documenten zijm inbeslaggeno men, o,.a. een mohilisatieplan van Tiet Belgische leger, dat zou afkomstig zij'n uit het bureau van den gemeralen staf. Óp welke wyze en met wiens hulp dit ge heime document in het bezit van Her mans is gekomen, is voorloopig nog een raadsel. Volgens een ander bericht zouden de documenten door diefstal uit het mi nisterie verdwenen en daarna in het be zit van Hermans gekomen zijn. Mede naar aanleiding van de inbeslag neming van deze militaire stukken willen we melding maken van hetgeen de Haag- sche correspondent van de „Kölnische Zeitung" aan zijn blad bericht. Deze schrijft dat er verschillende lezingen zijn over de ontwikkeling van den gang van zaken in Brussel. Een hiervan luidt als volgt De heele documentenaffaire zou berus ten op het feit, dat in Brussel werke lijk een echt document zou zijn gestolen, dat van grooite militaire beteekenis is en dat over dezelfde zaak zou handelen als het door het „Utrechtsch Dagblad" ge publiceerde document. Toen men den diefstal ontdekt had is het vervalschings- spelletje geësceneerd en wel door den Brusselschen spionnagedienst. Het doel van deze actie was de heele zaak troebel te maken, wat dan ook uitnemend ge lukt is. Nu zouden er in Nederland ten minste twee documenten zij'n, waarvan één echt is, terwijl het andere door den Brusselschen spionnagedienst in elkaar gelapt zou zijn. i Dat deze lezing ook in serieuze kringen levendig besproken wordt, kan hierdoor verklaard worden, dat inderdaad alle tol dusver aan het licht gekomen gebeurte nissen zich er mee laten rijmen. Het schijnt, dat men tengevolge van de ge slotenheid 'van de regeering tot een zeer spitsvondige theorie gekomen is, die be drieglijk sterk op de waarheid lijkt. Deze theorie zou de eigenaardige houding van Jhr Beelaerts van Blokland verklaren; ook de alfaire Krank zou in de legkaart passen en de overtuiging van den heer van Beuningen, echte stukken in bezit te hebben, zoo ook gerechtvaardigd lijken. NEDERLAND EN BELGIE. De Belgische Senaat over de verhouding tot Nederland. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting voor Buitenlandsche Zaken in den Senaat hebben gistermiddag de socialistische leider De Brouckère en de minister van Buitenlandsche Zaken on der meer ook over de Nederlandsch-Bel- gische verhoudingen het woord gevoerd. Wij ontleenen daaromtrent aan het H bl: De Brouckère meende, dat over den stand der onderhandelingen niet kan wor den gesproken zonder te gewagen van de betreurenswaardige gebeur tenissen dezer laatste dagen, waardoor aan beide zyden der grens zooveel kwade driften weer zyn gewekt. Omtrent de falsificatie zelf zeide de socialistische leider, dat het volle licht over de medewerking van sommige dien sten moest worden bereikt en maatre gelen worden genomen om een herha ling van dergelijke verfoeilijke feiten te beletten. (Instemming.) In België mag een dergelijke politiek, waarbij uit vaderlands liefde valsche stukken worden vervaar digd, niet worden gevoerd. Omtrent de vraagstukken in verband tot de Nederlandsch-Belgische onderhandeling zei de spreker, niet in bijzonderheden) te willen treden. België's buren bezitten de mondingen van Maas, Schelde en Rijn, meende hij, en het is natuurlijk dat zij ons laten passeeren naar de zee en onze verbindingen met het vasteland, met name Duitschland en het Donaubekken, niet belemmeren omdat ziji het keerpunt der waterwegen, die 'naar die gewesten leiden, in hun macht hebben. Spreker had gelegenheid gehad Lord Cecil over die questies te spreken en deze zeide dat dit een der meest typi sche gevallen was van de noodzakelijk heid, in sommige overeenkomsten een volk toe te laten tot het gebruik ma ken van servituten op grondgebied van een nabuur, die het typische voorbeeld geeft van een volk dat tot het be- lachelijke toe een doorgedre ven zorg koestert voor eerbie diging van zijn souvereiniteit (instemming). Over de uitgebreidheid der rechten wilde de Brouckère zich niet uit laten, maar die'rechten mo-eten met klem worden naar voren gebracht en streng worden omschreven. Spir. koestert echter eenig wantrouwen omtrent het beroen op de groote .jmogendheden, daar deze Binnenland. De ongehuwde moeders buiten de ziek tewet. De Eerste Kamer nam de begrooting van financiën en onderwijs aan. Praatdag van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. Vacantiekaarten bij de spoorwegen. De moordenaar van Waterlandkerkjo veroordeeld. Buitenland. Aardbeving in Bulgarije. Een vliegdienst LondenKaapstad. Onrust in Spanje. De Belgische Senaat over de verhou ding NederlandBelgië. Overstroomingen 'in Amerika. de kleine naties steeds doen betalen voor haar diensten. Een slechte overeenkomst is nog altijd beter dan een goed proces. België, aldus Spr., moet afzien van de domme politiek van annexatie en intriges, waarvan sommigen na den oorlog heb ben gedroomd. (Instemming.) Nederland moet afzien van het beleedigend droom beeld, de Vlamingen te willen bescher men. De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Paul Hymans verklaarde dat de Belgische politiek loyaal en vredelievend is. Die politiek wenscht, België door te voeren. Nooit zal België zich leenen tot manoeuvres, die een gevaar voor de in ternationale orde zouden zijn, of welke mogendheid ook zouden bedreigen. Alleen den wil tot den vredeswil bezielt Bel gië. Verder zeide Hymans dat de Utrecht- sche publicatie de regeering niet van haar taak zou afleiden. Twee nota's heeft Hymans'in de laatste dagen aan de NecWlandsche regeering iaten overhandigen. In deze nota's wordt den nadruk gelegd op de gevaren van den doorgang in de Zeeuwsche wateren, waaruit eens te meer de noodzakelijkheid blijkt voor het tref fen van maatregelen tot verbetering van het verkeer. Op die nota's verwacht de minister antwoord. Hymans besloot met nogmaa's te ver klaren dat België geen egoïstische doel einden nastreeft, dat het alleen vraagt dat de verkeerswegen, die voor alle vol ken openstaan, ontwikkeld en verbeterd zouden worden. Zyn actie is alleen een gevolg van zijn zorg voor de gemeen schappelijke belangen van beide volken en tevens voor het algemeen belang van Europa. Hij wenscht een rechtstreefcsche over eenkomst tusschen België en Nederland, die een eeuw van gelukkige en vriend schappelijke samenwerking zou openen. Dit klinkt waarlijk niet onvriendelijk. Maar toch had jpen van dezen Soci aal-Democraat iets anders mogen ver wachten, n.l. de toezegging dat het ge heime verdrag met Frankrijk zal worden gepubliceerd. Maar daarvan werd met geen woord gerept. Examen autobestuurder. Onder medewerking van een gedele geerde van 'den minister van onderwijs zal de centrale commissie voor de uit reiking van het diploma voor auto-be stuurder met de examens voor het groot diploma als autobestuurder beginnen op 14 Mei. De examens worden afgenomen in de Nijverheidsschool te Utrecht. De examencommissie bestaat in Mei uit de beeren W. H. Cool, gedelegeerde van den minister van onderwijs, L. van Essen Rzn, voorzitter; JB. Steggerda, se cretaris; verder uit de heeren A. J. Gel derblom, k. Hootsmans, P. M. van der Loo, E. J. E. Maas, W. Th. van Munster, A. J. Nossent, C. F. F. Stiick, .T. Verseput, Ir L. Swaab en Ir H. Zoetelief Norman, die afwisselend zullen examineeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1