FORMAMINT Besmetting. Voorkom Rechtzaken Telegrammen. Afloop Verhopingen, Aanbestedingen enz Briefwisseling. Marktberichten. Burgerlijke Stand Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Hot Koffiehuis, waarin Vorgnnning, JÜNCKER J.CR. IJL A Rotterdam tg* 1 Het aangewezen adres. Openbare Verkooplng. WOENSDAG 20 MAART, openbaar verkoopeni Voorkom Influenza en andere besmet telijke ziekten - met FORMAMINT. m Neder landsch Fabrikaat* Ben rijwiel, dat tegenwoor dig nog wordt onderhouden is een unicum. Toch is het noodig, tenzij U eens in „Weer 6 Wind" uitvoering berijdt. Nagenoeg geen onder houd, duurzaam, betrouwbaar en toch matig in prijs. F. 70— en hooger Ze zijn „af. nen van tijdelijfcen steun aan de suiker industrie niet aan te nemen. Aan den inhoud van dit adres ontlee- nen wij nog het volgende: Ingevolge artikel I, wordt steun niet aan den verbouwer, doch aan den fabri kant in uitzicht gesteld, terwijl noch in dit artikel, noch elders eenige zekerheid of waarborg wordt gegeven, dat die steun ten slotte toch aan de verbouwers van de bieten ten goede zal komen en (door den fabrikant niet zal worden gebezigd, bij roorbeeid om financieele Verplichtingen af te lossen, of om zijn suiker tot lageren prijs aan de markt te brengen, of tot welk ander doel dan ook, dat met de cultuur als zoodanig geen verband houdt. Indien zal blijken, dat aan den aan deelhouder-landbouwer slechts een niet- winstgevende prijs betaald kan worden, zal hem dit zeker een verlies veroorza ken. Doch hij lijdt dit verlies als industri eel immers als aandeelhouder in een coöperatieve fabriek. Zijn mede-aandeel houders, die niet tevens landbouwer zijn, zullen zich voor hun verplaatste leve ringen hebben moeten dekken bij een landbouwer, die, niet gebonden door coö peratieplicht, daartoe niet zal zijn te vin den geweest dan tegen een vooraf bedon gen en voor hem wél winst-latenden prijs. Deze landbouwer besomt dus een winst, terwijl de aandee'.houder-niet-landbouwer, voor wien hij teelde, eenzelfde verlies zal lijden als zijn mede-aandeelhouder landbouwer. Hieruit volgt, dat de grond slag van het door aandeelhouders te lij den verlies bij een niet loonenden sui kerprijs, ligt in hun contractueel© leve- ringsplicht, m.a.w. in het feit. dat zij een deel van hun kapitaal in een coöperatieve fabriek be legden. 'tls niet te weerspreken, dat een ver lieslatende bietenteelt zal kunnen leiden tot een inkrimping van den aanplant Voor wat den omvang van dit gevaar voor onzen landbouw betreft, moge aller eerst eraan worden herinnerd, dat, vol gens officieele gegevens over 1926, slechts ruim 6 pet. van den N ed erl and s ch en bebouwden grond met suikerbiet werd be te e 1 d. Dit percentage brengt de belan gen, bij eventueele inkrimpmr m geding, tot meer bescheiden afmetingen terug, dan waaraan lezing van de memorie van toelichting de gedachte wellicht heeft doen rijzen. Doch ook afgezien hiervan, ziet de kamer in zulk een inkrimping geen ge vaar; immers, zoude de noodzakelijkheid van zulk een inkrimping van tijdelijk en aard zijn, dan ligt daarin voor den land bouw geen enkel gevaar, omdat de daar door vrijkomende grond ook voor andere cultures is te gebruiken. De voorstellers wijzen op de fatale ge volgen, welke ineenstorting der coöpe ratieve beetwortelfabrieken zou hebben voor de landbouwersleden, welke tot be langrijke bijstorting op hun aandeelen verplicht zouden worden in een toch reeds voor hen ongunstigen tijd. Do kamer veroorlooft zich hieromtrent op te merken, dat, indien do plicht van een aandeelhouder, om onder omstandig heden een niet volgestort aandeel vol te storten, voldoend „fataal" zal wor den gevonden om een greep te doen in 's Rijks schatkist, zich geheel nieuwe perspectieven openen, zoowel voor de schatkist, als voor ondernemingen, waar van het aandeelen-kapitaal slechts ge deeltelijk gestort is. De Kamer herinnert aan de vette ja ren, welke aan de tegenwoordige ma gere vooraf zijn gegaan en waarin, dank zij hooge suikerprijzen, aan landbou wers-aandeelhouders uitkeeringen konden worden gedaan tot bedragen, welke hun, behalve een ruime betaling voor gelever de bieten, een hoog dividend brachten op hun aandeelenhezit. En deze herin nering doet dan de vraag rijzen of bij de winstverdeeling wel in alle gevallen rekening werd ge houden met den eisch van b e - hoorlijke afschrijving en re serve e ring. Twijfel kan men niet ge heel onderdrukken nu, ondanks die-voor spoedige jaren, de bedrijven zoo wei nig finantieelen weerstand toonen te be zitten, dat zjj reeds nu op ineenstorten staan. Met betrekking tot de gevolgen, waar toe de steun zal leiden, welken voorstel lers aan de fabrieken wenschen te zien gegeven, veroorlooft de Kamer zich het volgende te doen opmerken. Ingevolge artikel 2 zal, zoodra' de ge middelde groothandelsprijs, d.i. praktisch gesproken, de laagste prijs, waartegen ter markt suiker wordt aangeboden, daalt be neden 117, aanspraak kunnen worden gemaakt op een premie tot zoodanig be drag doch niet hooger dan f 1.50 dat de verkooper ten slotte voor zijn sui ker toch f 17 zal ontvangen. Deze rege ling heeft ten gevolge, dat de verkooper geen enkel belang erbij heeft of zijn koo per hem f 15.50 dan wel f 17 betaalt; immers, ingevolge het wetsvoorstel, zal de Staat, tusschen f 15,50 en f 17 bij passen, hetgeen de kooper minder dan 17 betaalt. Op kosten van den Staat en zonder dat dezen zich daartegen kan verzetten, kan de verkooper dus, indien hjj dit in zijn belang acht, tot 1.60 lageren prijs aanbieden, dan waarvoor hij een kooper zou kunnen vinden. Dat daarin een be lang voor den verkooper kan liggen, wordt b.v. duidelijk, indien de wereldprjjs ligt tusschen 17 en f 15.50; immers, dan beschikt de coöperatieve fabriek door den hem toegezegden toeslag uit de schat kist over het middel om, zonder dat hemzelf dat iets kost, beneden de wereld- prik tot f 15.50 toe te offreeren, als mld- £?.^.,0?ücïrm\tie de suikor, welke aier le k&dt uit buitealaadichc grond stof, meestal rietsuiker uiteraard tegen wereldpiijs gekocht werd geraffineerd. Het hierbij betrokken belang van het, van oudsher te Amsterdam gevestigde raffi- naderijbedrijf, voor de economie der stad zeer gewichtig, geeft de Kamer nog in het bizonder aanleiding de aandacht op deze onhoudbare consequentie te vestigen. Belasting-ontduiking. De 63-ja- rige J. K. te Abcoude, tegen wie het O. M. bij de Utrechtsche Rechtbank terzake ant- duiking van de Inkomsten- en Vermogensbelas ting een boete had geëischt van- f 2000, subs, acht maanden hechtenis, werd veroordeeld tot f 600 boete. Een zoon, die bij zijn vader laat inbreken. De 25jarige C. Fr. en- de 34-jarige J. R., die de vorige week voor de Arnhemsche rechtbank hadden terecht gestaan verdacht, dat zij hadiden ingebroken in een perceel in de Hofstraat te Arnhem op voor stel en onder toezicht van den zoon van den nian:. ««ens Beid gestolen rooest worden, wer den yerooraeeia tot een iaax gevangenisstraf. De vader, die wist wat hiï van Zijn zoon te •wrwacDten natf. had rich een uitmuntende brandkast aangeschaft. De veelbelovende zoop, W. M., en een andere medeplichtige, B. Fr., uit Arnhem, werden eveneens veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was tegen allen twee jaar gevan genisstraf. NAARDEN. ©e expeditie-chef der fir ma Hillen te Zaandam is hedenmorgen op den rijksweg al'hier met zijn auto geslipt en omgeslagen. Hij werd ernstig gewond. RARNEVELD. Hedenmorgen vroeg brak brajnd uit in de boerderij Batelaar, toebehoorende aan het Leger -des Heils. De brandweer stond machtdloos tegenover het vuur. Be bewoners konden zich slechts met moeite redden. Acht en veertig stuks hoornvee kwamen in de vlammen om. Het vee was slechts laag verzekerd. ZWOLLE. Gisteravond ongeveer kwart voor 10 werd de rangeerder E. S. op het rangeerterrein werkzaam bij het aankop pelen van eenige wagons aan eem goede rentrein tusschen de buffers doodgedrukt. E. S. was gehuwd en vader van 3 kin deren. ROME. Mussolini heeft I .Jen het rap port gepubliceerd van de overeenkomst tusschen de Italiaamsche regeering en het Vaticaan, dat op 10 April aan de Kamer ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Een der belangrijkste punten is, dat het Vaticaan geen verzoek zal doen om te worden toegelaten ais lid van den Vol kenbond. GENEVE. De Commissie van voorberei ding der Internationale ontwapenings-con- ferentie aan welke werkzaamheden ook Amerika en Rusland deelnemen, zal op 15 April onder voorzitterschap van den Nederlandschen gezant te Parijs, Jhr Lou don, bijeenkomen. BRUSSEL. De „Nation Beige" beves tigt, dat de bij de secretaresse van Wart Hermans in beslag genomen documenten betrekking hebben op de mobilisatie van het Belgische leger in geval van oorlog. De stukken zijn inderdaad echt, maar ze zijn verouderd en daardoor waarde loos. Het onderzoek naar den dader van den diefstal der documenten wordt voort gezet. Het blad verneemt voorts, dat Frank Heine bij het onderzoek ten huize van Hermans op diens bureau aanwezig was, waar hij proeven corrigeerde. PARIJS. Gemeld wordt, dat de toestand van Maarschalk Foch thans zeer ern stig is. NEW-YORK. Uit Mexico City wordt gemold, dat de federale troepen bij de in name van Saltillo 4000 opstandelingen hebben gevangen genomen. NEW-YORK. Uit Galena en andere ste den in Illinois worden overstroomingen gemeld tengevolge van de groote hoeveel heden smeltwater. Verwacht worden ook overstroomingen in Wiscountin en In diana. NEW-YORK. Uit Greenville (Carolina) wordt gemeld, dat deze stad en 'haar om geving door een tornado is geteisterd Er is groote schade aangericht. Er zijn acht dooden en vele gewonden. Door het bestuur van den Polder Walcheren werd hedenmiddag aanbe steed a. het bouwen van een gemaal met bijkomende werken. Raming f78.000. Inschrijvers: H. Segers te Nijmegen f91.200; M. Jansen te Nisse f89.950; J. J. Krijger te Vlissingen f89.347; J. J. Jansen te Middelburg £89.300; W. Diepstrate te Made f81.743; L. Verhagen te Middelburg f81.000. b. het maken van een rijwielpad, tus schen Serooskerke en Oostkapelle over een lengte van 2350 M2. van ongeveer K.M. 6 tot K.M. 8/9 en dat van basal- tinetegels. Raming £17.500. Inschrijvers: L. van Boven te Elle- woutsdijk f 17.280 (met afwijking van hef bestek f16880); M. Hoogesteger, Wemel- dinge £16938 (£15.698); H. J. v. d. Ven te VÜBsingen 16.180 (f 16.600); J. de Bree Fz te Neuzen f 16.470; W. Jobse, Se rooskerke f16,160; P. Dekker te Veere f16,100; P. de Voogd te Veere f 16.949: C. Dekker te Middelburg f 15.480 (f14780) A. Geldof te Serooskerke f 15380; M' Wtóda te Sobee^ké tlt.m Zij, die zich met 1 April a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. MIDDELBURG, 14 Maart 1929. Graan markt. Op de graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe 1111,50, Kroonerwten 1819,25, Aangevoerd door Walchersche boerinnenbo ter f 0,95, kipeieren 6, eendeneieren 6, ganzen eieren 18 cent. Aangevoerd door handelaren: boter f 0,90, kipeieren 6, eendeneieren 6. Particuliere prijs: Boter f 1,05, kipeieren 7, poelje-eieren 6, eendeneieren 7 cent. ROTTERDAM. Rotterdamsche veiling, ver- degenwoordiger J. Rus, M. A. de Ruyterlaan 23, Goes. Noteering van 12 Maart: Kipeierem f 6,70 f 7,60 per 100 stuks. OOSTBURG. 13 Maart. Tarwe f 11.25— f 11.50, gerst chevalier f 12f 12.25, rogge f 12, haver f 11f 11.25, kroonerwten f 17.50f 19.25, bruine boionen f42f44. GOES. Huw.-aangiftenPiet-er Johannes Ha. rinck, 23 jaar en Maatje Janneke Lindenberg, 19 jaar, te Schore. Geboren: Elisabeth Juliana, dl v. Dignus Johannes Jacobs en Ulbanie Marie De Blook. Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Maart, 2.30 uur. Berlijn 59.23^—59.25*. Brussel 34.6734.69. Parijs 9.74K—9.76^. Londen 12.1113/1»—12.12 */i». New York 2.496/s—2.497/s. Programma van Vrijdag 15 Maart. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 12.15—1.15 Concert. 1.15—2.00 en4.00—5.00 Gramofoonmuziek. 5.00—6.30 Vooravondcon- oert. Alt-mezzo en orgel. 7.35 Vrijz. uitz. Dï J. C. A. Fetter, Prof. R. Casimir, declamatie, stiijkk w HILVERSUM, 1071 M- 12.15-2.00 Concert. 2.45—3.00 en 5.00—5.30 Gramofoonmuziek. 6.00—.715 Conoert. 8.0010.00 Concert. Staf. muziek van het 5e Regt. Inf. onder leiding van J. R. v. d. Glas. 9.009.30 Pianoconcert. 10.15 Concert. Omroep-orkest. DAVENTRY, 1562 M. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Sonaten voor cello en piano. 12;50 Orgelconcert. 1.20 Orkestconcert. 3.15 Muziek. 4.50 Orkestconcert. 7.05 Mazurka's van Chopin 8.05 Internationale liedjes. 8.20 Symphonie conoert in de Queens Hall, Londeu. 10.40 Pianoconcert. PARIJS, „Radio-Paris", 1744 M. ~12.50- 2.10 en 4.055.05 Orkestconoert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.50 Symphonieconcert. LANGENBERG, 462 M. 9.35 en 11.30 Gra mofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconoert. 5.05 5.50 Wagnerconcert. 7.208.15 Concert. 8.20 Werken van Hans Ebert. Sopraan, bas, kwar tet. BRUSSEL, 511.9 M. 5.20 Orkest-concert. 6.50 Viool-recital. 7.20 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. COEN, uitr., 13 v. Suez. KRAKATAU, 13 v. Batavia te Amst. POELA R0EB1AH, thuisr., 13 te Suez. Kon. Ned. Stoomboot Mij. TELAMON, 11 v. Kingston (Ja.) a. Jacmel. IRENE, 13 v. Reval te Amst. Rolterdamacfce Lioyd. BUITENZORG, thuisr!, 13 v. Padang. MEDAN, thuisr., p. 12 Sagres. PATRIA, 13 v. Bat. te Rott. SIBAJAK, uitr., 12 v. Tanger. TAMBORA, 13 v. P^avia n. Rott. SLAMAT, thuisr., rim. TOBA, thuisr., 13 DJEMBER, uitr., 13 Pantellaria. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den av. van 15 dezer: Zwakke tot matige N. Westelijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag: nog weinig zach ter. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand vaa gistermiddag 8 uur 770. Lloht op voor flitter*. Vrijdag 6 m Heden nam God uit on» midden weg, onzen trouwen Broeder-Ouderling iVIARINUS LAMPER. Jezus zeide: Waar Ik ben, aldaar zal ook Mijn dienaar zijn. De Kerkeraad der Hervormde Gemeente van 's-Heer Arendskerke. Ds J. DE VOOGD. K. JANSE. J. MOL Pz. M. DE SCHIPPER. D. v. d. MAALE Jansz. M. VOGELAAR. 13 Maart 1929. Op zeer coulante en spoedige wijze werd ons gestorven paard door de Eerste Nederl. Onderl. Paarden- en Veeverz. Mij van 1900 te's-Gravenhage Dir. J. FOLKERTS G ZOON ver goed,. door tusschenkomst van haren Hoofdvertegenw. dhr. L. SANDEE te Nieuwdorp. Wij bevelen deze Maatschappij gaarne ieder belanghebbende aan. GEBR. DE JONGE. Krabbendijke, 5 Maart 1929. V ertegenwoordiger dhr. M. DE JONGE te Krabbendijke. Heden overleed zacht en kalm, na een geduldig gedragen lijden, in den ouderdom van 67 jaar en 9 maanden, onze geliefde Moeder. Behuwd- en Grootmoeder CORNELIA JAC0BA VAN DIJKE, Wed. Adr. Trimpe. Haar bedroefde Kinderen. Behuwd- en Kleinkinderen. Kloetinge, 14 Maart 1929. De Notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee, zal te 2 ure te Schuddebeurs, in na te melden perceelen met Theetuin, Schuur, dubbel steenen Varkenshok, Moestuin met Vrucht- boomen en achter gelegen Welland te Schuddebeurs (gemeente Noord- gouwe). Samen groot ongeveer 2 G. 90 R. De verkooplng heeft plaats in 2 perceelen, zooals die op het terrein zijn aangewezen. Te aanvaarden 1 Mei a.s. Lijders aan Keelpijn - menschen met Influenza onder de leden - dagelijks komt ge er mede aanraking. Formamint vernietigt de bacteriën die Influ enza en Keelpijn veroorzaken, in mond en keel en beschermt U zoodoende tegen ziekte gevaar. Zorg steeds Formamint bij de band te hebben en neem een tabletje telkens als besmettings gevaar dreigt (in trams, lokaliteiten, op kan toor, op scholen, enz.). Zoodoende zult ge ziekte voorkomen. Dr.Hopkirk schrijft in zijn boek „Influenza": „In Formamint be zitten wij het beste middel om infectie in mond en keel te voorkomen en te genezen." Het Eng. Med. Tijd schrift „The Med. Press" schrijft: „Formamint ia uitste kend geschikt als voorbehoedmiddel tegen besmettelijke ziekten."' Prof. Dr.van Ley Jen schrijft „Ik heb Formamint veelvuldig voorge schreven en ben over de behaalde resultaten zeer te» vreden." De Keelontsmettende Tabletten» In alle Apoth. en Drog. a f 1.— per fleach. -J» (dfej

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3