Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw öït de Provincie. Onderwijs. gaderlng gehouden, teneinde te komen tot de oprichting van een po'iiieken boe renbond. Er kwam echter niets van; m<m besloot zich te bepalen tot de oprichting van een vereenieing ter behartiging van de boerenbelangen. Hiertoe had ook reed gewerkt het advies van het Kamerlid Praat die zich, volgens h t verslag in de ,N. R. Crt." als volgt uitliet „Van het succes dpr nieuwe partii is spr. niet overtuigd, tenzij men beschikt over f 50.000 om de groote pers te be wegen voor hen te schrijven. Wil men spreker aan den dijk zetten, het is hem wel, hü is het zat. Men moet niet den ken, dat het lidmaatschap der Tweede Kamer een grapje is. Spr. wordt daar al tijd voor den gek gehouden. Spr. waar schuwt den voorzitter, dat deze groote tegenwerking van de groote partüen zal ondervinden. Je bent al vermoord, zegt spr. vóór je g^bor^n wordt." D* heer -raat schijnt dus tamelijk pes simistisch te zijn. De arbeidsduur der winkel bedienden. Het hoofdbestuur der Nederl. Vereeni ging van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den heeft zich in een adres gewend tol den Minister van Arbeid, H. en N. om uiling te geven aan rijn pessimistische verwachtingen omtrent het tot. stand ko men eener Winkelsluitingswet binnen af zienbaren jtijd. In het adres wordt de Minister met nadruk uitgenoodigd het Werktijdmbesluil voor arbeid in winkels af te kond'g-m op hetzelfde moment, waarop vaststaat, dat het tot stand komen eener Winkelslui tingswet vooreerst achterwege zal blijven. Nogmaals werd gewezen op den over matig langen arbeidsduur der winkelbe dienden. Naar de meening dor adressee rt nde Vereeniging is er geen gegronde aanleiding aanwezig om dezen belangrij ken socialen maatregel nog langer uit te stellen vooral met hot oog op de poli tieke situatie van dit jaar (verkiezingen) waardoor langdurig uitstel is te vreezen, indien de Minister niet spoedig die maat regelen neemt, die noodig zijn voor de wettelijke regeling van den arbeidsduur der winkelbedienden. Dinsrlag 19 Maart a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten St. Annaland, Oud-Vossemeer en Poort vliet. Prov. boot omhoog geva ren. De provinciale boot „Walsoor den" dio den dienst ZierikzeeKatsche- veer tijdelijk onderhoudt is vanmorgen by den eersten dienst om 6 uur uit Zie rikzee, nabij de Zandkreek, bij afgaand water omhoog gevaren. Door den mist, was het uitzicht zeer belemmerd, waar- bij nog komt, dat het ontbreken der boeien (ze kunnen vanwege het vele ijs nog niet worden gelegd) liet varen zeer bemoelijkt. Mot ©en motorboo jo werden de passagiers, die natuurlijk don trein van half acht uit Goes, waarop de boot correspondeert, misten, aan den wal ge zet. De reizigers die met de boot van half negen vanmorgen naa.r Zierikzee wilden reizen, werden in de gelegenheid gestold per kleinmolorbootje de reis te doen. Met hoog water zal de boot wel weer vlot komen. Vlissingen. Geen succes. Alhier be staat sinds eenigen tijd een f inke afdee- ling slagers van den Chr. Bond van Voe- dings- en Genotmiddelen. Den Modernen die reeds dikwijls hebben gepoogd, hier vasten voet te krijgen, is dit tol heden nog niet gelukt. Vorige week had de Mo derne Besturenbond wederom een ver gadering belegd om tot oprichting eener afdeeling te geraken. Natuurlijk volkomen hun recht. Echter ook onder de Christe lijk georganiseerden waren voor deze ver gadering convocaties uitgereikt. Op de bewuste vergadering waren ongeveer 11 personen aanwezig, waaronder 10 van de Chr. afdmling- Na een rede van den modernen bondsvoorzitter, was er gele genheid tot vragen stellen, of tot debat. Van deze gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den voorzitter der Chr. afdeeling, den heer Caaij, die in een kloek betoog het goed recht der Chr. vakorganisatie verdedigde, waarover de moderne bestuurder zich zeer boos maak te. Het gevolg was, dat allen de vergade ring verlieten, zonder dat iemand zich als lid opgaf, zoodat het resultaat voor den modernen bond al zeer gering was. Heinkenszand. Woensdagavond hield het Bestuur der Chr. school alhier een ouderavond. Vele ouders hadden aan den oproep van het Bestuur gehoor gegeven. Het hoofd der school hield een causerie over „De Landbouw in Palestina in ver band met den Bijbel". In de pauze wer den het schriftelijk werk em teekeningen benevens de handwerken der leerlingen bezichtigd. Mej. Dikk-enberg las een schets voor, terwijl mej. Steketee een historisch onderwerp voorlas, n.l. „De kou van 1740". Ds Booij sloot de weigeslaagds vergadering met dankzegging. Oostkapefle. Woensdagmiddag ontstond een begin van brand in het kerkgebouw der Gerei. Kerk alhier. In een hoek van het gebouw waar de stoven stonden, die in do morgengodsdienstoefening had den dienst gedaan is de brand ontstaan; deze deelde zich mede aan do houten be schutting van den. muur en dc daarboven liggende gaanderij. Aan 't feit dat hol kerk* gebouw goed was gesloten en er geen lucht bij kon is het te danken dat het gebouw niet in vlammen is opgegaan. Het vuur werd met emmers water en een hanlspuil vrij spoedig gebluscht, zoo dat do brand tot oen hoek van het ge bouw boporkt bleef. Meliskerke Vrijdagavond hield de A.R. Kiesveroeniging a'hier haar jaarvergade ring, we ke tame ijk goed bezocht was. Na een openingswoord van den voor zitter weid door den secr. het jaarvers'ag uitgebracht, dat van eonige vooruitgang in ledental mocht gewagen, maar ook van een beter meeleven der leien. De- aftredende bestuursleden A. Flach en G. Beukelman werden herkozen. Verslag werd uitgobacht va.n de verg. van het Prov. Comité door den afgevaardigde W. do Buck. Daarna werd door Ds Vreugdenhil een rede gehouden over het onderwerp: Het karakter der A.R. Partij. Spr. stelt eerst do raagwat is karakter? Het is ge noemd: uitlrukking eener aparte gedachte Gods. Zoo moet ook een politieke partij, wil ze aanspraak ma!;en op karakter, een aparte gedachte uitdrukken, die ze steeds weer naar voren moet brengen. De A.R. Partij heeft karakter. Aan de hand van de bijdrage van onzen leider, den heer Colijn, in het prachtige jubileumboek, wil spreker een 5-tal karaktertrekken naar voren bren gen. De A.R. partij is: le volkspartij, 2e nationale partij, 3e democratische par tij, 4e christelijke partij, 5e vrijheidspartij. Helder wordt in jje toelichting op elk dezer punten aangetoond hoe bij geen enkele der andere politieke partijen die eigenschappen alle samen worden aan getroffen, maar slechts ten deele, in meerdere cf mindere mate, en wij dus alleen onze stem kunnen en mogen geven aan de A.R. partij. Dit sluit echter geen samenwerking uit. Ook bjj verschil van inzicht is samenwerking mogelijk, maar dan met die partijen die ons het naaste staan: allereerst de Staatkundig Geref., de Chr. Hist, en ook de R. Kath. Op dezo uiterst leerrijke rede volgde een flinke bespreking. Na een woord van dank van den voorzitter werd dezo ver gadering gesloten en eindigde Ds Vreug denhil met dankzegging. Zaamsiag. Omtrent het gisteren gemel de doodelijk ongeluk meldt de „Tem. Crt." nog nader: Dinsdagnamiddag kwam juist toen de tram uit Terneuzen in de richting Zaamslag bij de Groenstraat arri veerde, de 67-jarige koopman F. Stof fels, met paard en wagen op den weg die de trambaan krui|t, aangereden. Er is daar voldoende uitzicht op dm weg, doch S. had de gewoonte, om nogal d ep in zijn overhuifde kar te zitten, waar door hij zjjdelings geen uitzicht bad Hij was met zijn voertuig juist bij de krui sing toen de tram daar aankwam. II" t paard schoot toen door, vermoedelijk wil de S. trachten nog vóór d" tram te pas- seeren, doch de wagen word door de locomotief bijna in het midcHi geraakt en ter zijde geworpen. S. zat geheel tus- schen de ruïne van den wag°n. Toen men hem daaruit gehaald bad, scheen het, dat hij inwendige kneuzingen had uckomen. Door den heer Dees, veearts, die mot zijn auto juist tor plaatse kwam, is hij huis waarts vervoerd en werd geneeskundige hulp ingeroepen. Hij is echter spoedig overleden. Ternpurcn Aan het rvrrning«woord, waarin hjï oen overzicht gaf o"er het nf- gnln-npen jaar, van den voorzitter van de Kamer van Koe tondel en Fabrieken voor Z-Vlaanderen te Te-neuzeal, on-tlee- nen wij het volgende: A's zijn a'genmenen indruk gaf de heer Van Rom iu te kennen, dat de toestand in het geb:ed der Kamer wel eenigszins- verbote d was, al brengt dit niet steeds mot zich dat ook de bedrijfsuitkomsten beter waren. Spr. wijst er op dat 1928 voor den landbouw een bizonder goed jaar geweest is, terwijll ook de tuinbouw zich nog steeds uitbreidt, welke beide factoren aanleid'ng kunnen zijn tot beper king van de seizoen-werkloosheid. De re sultaten van het werk spiegelden zich ongetwijfeld af in den voortgaanden terug gang van het bevolkingscijfer van Z. Vlaanderen. In slechts 9 gemeenten nam de bevolking toe, in de 26 andere liep deze terug. In 1928 is de bevolking van Z.-Vlaanderen met 453 personen vermin derd. De verschillende pogingen, die aange wend werden om opheffing te verkrijgen van de ongunstige positie waarin de ha ven van Terneuzen verkeert met betrek king tot de loodsgelden, hadden geen re sultaat. De uitbreiding van de bestaande los- kaden te Terneuzen nadert de verwezen lijking, nu eindelijk op de staatsbegrooting voor 1929 een eersten termijn is uitge trokken om tot uitvoering van dit werk over te gaan. Het gemis der speciale spoorwegtarie ven, en een groot verschil in loodsgeld, werken fnuikend voor de ontwikkeling van Terneuzen als havenstad. Een nor male ontwikkeling van het havenbedrijf is hierdoor niet mogelijik. Toch zijn, ondanks deze ongunstige omstandigheden, de cij fers over 1928 in vergelijking met die van 1927 niet onbevredigend. De bin nenscheepvaart te Terneuzen neemt nog gestadig toe. Deze factoren werkten gun stig op het cijfer der werkloozen in deze gemeente. Waren er in 1927 wegens werk loosheid 3276 ingeschrevenen, 'in 1928 was dit aantal gedaald met 17 pet. tot 2780. Bij zijn overzicht van industrie en han del binnen hot gebied dor Kamer, rele veerde do heer Van Rompu ehkele bizon* dorheden met betrekking tot den gang van zaken in 1928. Bovendien wees hij op don aankoop van landerijen nabij Sluis kil, voor do te stichten fabriek der Com* paguio Keerlattdaise de l'Arute, Welke in richting in deze streek zeker groote bedrij vigheid brengen zal, en daardoor wellicht zal medewerken tot bestrijding der werk loosheid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kantens (Gr.), B. Klein Wassink te Bathmcn. Te Bergeijk (N.Bt.) toez., P. N. Gijsman te Ooslkapelie. Te Sprang, L. G. Bruin te Bergschenhoek. Te Klundert, W. G. Krijka.mp te Sassen- heim. Aangenomen naar Gouda, H. van Djj- ken Gz. te Leidschendam. Bedankt voor Nieuw-Weerdinge, J. G. Woelderink te Hoornaar. Geref. Kerken. Tweetal te Aalten, W. E. Gerritsma te Oudoga (Sm.) en S. Neerken te Ui- rum, Kattendijke. De heer J. P. Enklaar, cand. tot den H. Dienst te Utrecht, die het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente al hier aannam, hoopt 14 April a.s. des na middags intree te doen, na des morgens bevestigd te zijn door Da J. Gouverneur, van Rosendaal (G.). Beroepbaar. Cand. J. D. v. Gin- hoven, te Barendrecht, deelt mede, dat hij van heden af gaarne bereid is een eventu eel beroep van een der Geref. Kerken in overweging te nemen. Na 1 April a.s. zal zijn adres zijn: Mid delburg, Punt O 216. Legaten. Wijlen mej. F. de Boer te Wedde ('Gr.) heeft aan de Ned. Herv. gemeente aldaar f 3000 vermaakt, vrij van successierechten. Wijlen de heer J. Dijkers te Katwijk aan Zee heeft als erfgenaam van al zijn bezit tingen de Geref. kerk en de diaconie dier kerk aangewezen elk voor de 'helft, onder den last tot uitkeering van een aantal le gaten. De kerkeraad besloot deze erflating te aanvaarden. Een pijporgel van 51.000 gul den. Voor Sir Harold Prosser, ©erebur ger van de stad Londen, is ontworpen oen electrisch pijporgel van buitenge wone kostbaarheid voor zijn residence Windmills Hursthourne Tarrant te -An- dover (Hants). Het instrument bevat 66 registers, verdeeld over 3 klavieren van 61 toetson en pelaal. Een monumentaal ontworpen kastwerk in don stijl dor slot zaal, zal in massief notenhout worden uitgevoerd. De rein-electrische speeltafel zal willekeurig verplaatsbaar zijn; en voorzien zijn van een electrisch repro- ductie-appaiaat, waardoor ook rollen op dit orgel kuanen worden gespeeld. Het is de bedoeling, dat bekende En,gelsch3 toonkunstenaars regelmatig concer.en op dit orgel zullen geven. De bouw van d.t instrument is opge dragen aan de NeJerlandsche orgelbou wers A. S. J. Dekker te Goes voor een bedrag van f51.GOD. Dit is het hoogste bedrag dat in Nodorlani ooit voor een orgel werd betaald. De bouw zal nog dit jaar moeten worden beëindigd. Ook de montage in Engeland zal geheel door eigen personeel van de Dekkerfabriek ge schieden. Aan de Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer L. van Loon, geboren te Zegwaard. Geref. Schoolverband. De onlangs gehouden vergadering der Com missie van Uitvoering van G.S.V. werd voor een groot deel ingenomen door de voorbereiding der Alg. Vergadering op 8 Mei a.s. De verslagen van Secr. en Pen- ningm. kunnen tegen het einde der maand worden tegemoetgezien. De rekening van den Penningm. bracht de verrassing, dait niet alleen het tekort verdween, maar dat er zelfs een aanzienlijk batig saldo is, waarom de Commissie kon besluiten om de ten vorigen jare vastgestelde con tributie niet ten volle te heffen. De re geling van het examen in Geloofsleer en. Kerkgeschiedenis voor de aantoekening van G.S.V. op de akte Paed. Midd. Ond. A werd nader ter" hand genomen. Er wordt relatie gezocht met de beweging voor Chr. onderwijs in Duitschland. Het spellingvraagstuk. De „Maasb." drukt nogeens af, het antwoord, dat de Onderwya-minister aan de Eerste Kamer heeft gegeven ten aanzien van bet spelling vraagstuk „Het ligt niet binnen de bevoegdheid van den ondergeteekende, voor te schrijven, dat iedereen dezelfde spelling van de Nederland- sche taal zal bezigen. Verder dan het geven van voorschriften in djt opzicht bij het on derwijs en de examens kan hij niet gaan. In de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig verslag van de Tweede Kamer nopens dit hoofdstuk der Rgksbegrooting voor 1929 heeft hij vermeld, dat bij onderwijs en exa mens afwijkingen van jie spelling volgens De Vries en Te Winkel op dit oogenblik niet behooren te worden toegelaten. De bedoeling daarvan gaat niet verder, dan dat de regee ring geen maatregelen zal nemen om invoering eener gewijzigde spelling te bevorderen. De ondergeteekende blijft het standpunt innemen, dat hij zich niet zal verzetten tegen afwijking van de spelling De Vries en Te Winkel, welke op vele scholen reeds gebruikelijk is". „Om do laatste zinsnede, zegt hot blad, is het le doen. Wolko afwijkingen van de offici euze spelling kunnen als op vele scholen roods gebruikelijk worden aangemerkt? Zoolang dit niet vaststaat, hebben onze examinandi «an de ministerii'tilo verklaring al bitter weinig, evenmin trouwen» al» overig Nederland, dal onze schoone moedertaal pleegt te hanteeren. Hoe weinig,dat zou kunnen b ijken uil een schrijven van den Inspecteur der Gym nasia die volgens „De Morgen" moei verklaard hebben dat er van vrijheid omtrent 't al of niet schrijven van de buigings-n bij lidwoorden, Lyvoegelijke voornaamwoo.dcn e.i bjvoegeLko naamwoorden geen sprake is. Ailean de uit- gangen in eenen, eene, zijnen, zijne, enz. zouden desverlangd weggelaten mogen worden. Voor de rest zou de spelling De V. en Te W. in haar volle kracht gehand.laafd blijven en zou er bij de eindexamens streng op gelet worden, dat de candidaten zich geen vrijheden permitteerden als „in de goede oude tijd", enz. Deze commentaar op de ministerieele me- dedeeling nopens de door Z. E- oogluikend toe te laten afwijkingen, lijkt ons wel heel vreemd, aangezien Terwey in 1896 het schrijven van een(e), zijn(en) etc. facultatief stelde. Nu hjj echter van zoo bevoegde zijde komt, schijnt er alle reden, dat de minister zich nader omtrent deze zaak uitspreekt en juist omschreven aangeeft, welke de afwijkingen zijn door examinatoren te tolereeren. Wii komen anders nooit uit den doolhof". Overval met roof te Best bi] Eindhoven. Gistermiddag omstreeks half twee is op den Boschdjjk onder de gemeen'.e Best, ter hoogte van de grens der gemeente Eindhoven een brutale overval met roof gepleegd. Toen de heer Vervest uit Eindhoven, wissellooper bij de Incassobank aldaar, van Best naar Eindhoven terugkeerde, en per fiets over dien dfjk reed, werd hij onverhoeds aangehouden door -een onbekend individu, dat hem dwong af te stappen. De man hield in de eene hand een dolkmes en in de andere een revolver. Hjj richtte deze op den heer Vervest met den uitroep: „Je geld of je levenI" De heer Vervest verweerde zich, waarop de man hem een steek aan den rechterslaap toebracht en tevens een- tasoh ontrukte met f 850, die hij dien morgen voor de Incasso- bank in Best ge.ncasserd had. De aanrander is verdwenen. Ongelukken. De drie-jarige V. te Egmond aan Zee is in een pot met kokend water gevallen en aan do gevolgen overleden Te Lheebroek is de 27j-arige v. N. ver dronken. Zijn lijk is opgehaald. In de stroocartonfabriek Albion te Oude-Pekela is de 20-jarige arbeider S. door een machine gegrepen en rondgeslingerd. Hevig gewond is S. opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Twee knaapjes te Antwerpen ve rdronkon. Op een der grachten van de vesting Antwerpen heeft zich een droevig on geluk afgespeeld. Drie jongens vau 9, 10 on 10Va jaar waagden zich op he. ijs. Het jong ste knaapje zakte door het ijs o,i verdween in de diepte; zijn vriendje van 10 jaar sprong hom na ea verdween eveneens. Het oudste knaapje haalde zjjn. vader, die korten tijd later twee lijkjes uit het water opdregde. In den val geloopen. Al eon paar koeren had de landbouwer R. te Lexmom-d wat uit zijn huis vermist. Zondagavond gin gen allen naar de kerk. Onder ker.ctijd word! het raam van de keuken open-geschoven; de inbreker komt binnen, wil narr do geldkas! gaan enloopt tegen- 2 poli.icagenten aan, die op verzoek van 11. zijn woning bewaakten. Tragisch. Te Schermerhorn overleden in één week 3 kin-deren, uit één gezin, aan longontsteking. Rijke vischvangst. De stoom trawler IJM. 44 keerde van een Noordzeereis in de haven van IJmuiden terug met een bijzonder mooie lading trawlvisch, waarvoor niet minder dan f 9300 besoind werd. Een gestoord feest. Een feest in een cabaret te Parijs werd door het optreden van een chimpansee in een tragi-oooiedi ver anderd. Het feest was in vollen gang, toen plotseling door een geopende deur een chim pansee, die in den kelder opgesloten was geweest, naar binnen drong, op het buffel sprong en met de daarop neergezette schotels met spijzen, flesschen en glazen een waai bombardement op de aanwezigen opende. Eersi na een langdurige jacht gelukte het in de algemeene paniek het dier weder te vangen en aan den ketting te leggen. Groentenwagen door stoom tram aangereden. Gistermiddag reed de groentenhardelaar van P. uit Lisse met een paard en wagen te Oegstgeest, terwijl de 41- jarige petroleumventer K., eveneens uit Lisse, naast hem op den bok zat. Uit de tegenover gestelde richting kwam de stoomtram uit Haar lem. Het paard voor den groentenwagen schrok van den stoom van de tram, waardoor de wagen achteruit tegen de tram opreed. K werd van den wagen geslingerd en een eind door de tram meegesleurd. Hij werd zeer ern stig gewond en is in hopeloozen toestand naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Een geheimzinnige -moord. Toen gisteravond om half acht de Parijsohe Bnel trein te Epernay aankwam, vond men in den bagagewagen het lijk van den conducteur Per rin, die door vier revolverschoten gedood was. Daar de conducteur om kwart over zes nog aan zgn dagrapport heeft gewerkt, neemt men aan, dat hy tusschen de stations Bondy en Epernay is vermoord. Uit den bagagewagen was niets vermist; in den wagen vond men 5 patronen. Men zoekt thans 4 reizigers derde klasse, die te Epemay zijn uitgestapt en aan het loket bijbetaald hobben, om uit te mogen stappen. Een nader bericht meldt, dat men te Eper. nay een jongmenseh van 81 juar heeft aan gehouden dat met den howustrnv trein mee gekomen was en geen opheldering kon ge ven ,wat de reden daarvan was geweest. Hij zegt te Parijs op- een ambachtsschool te heb bea gegaaa. Zigeuners. Te Brunssum is 'n troep zigeuners binnen gevallen. De troep bestaat uit 41 personen, gehuisvest in 7 woonwagens. De politie zou het lastige volkje gaarne kwijt zijn, maar er schijnen nog geen termen aan wezig te zijn om ze te verwijderen. Het bruine volkje wilde ook mede profitee- ren van de spijskokerij der St Vincentius- vereeniging, wat hun slechts één keer is ge lukt, daar zij geen gebrek schenen te lijden. Thans is de politie bij de uitdeeling aanwezig, die deze lastige klanten naar hun kamp te rug drijft. - Autova 1 in den modder. De weg Beek-'s Heerenberg is tijdelijk voor het verkeer gesloten. Dezen maatregel is noodig' gebleken, omdal de weg door den ingevallen- dooi zoo slechl was geworden, dat auto's er tot de assen in wegzakten. Zaterdag j.l. waren op deze wijze zelfs 23 auto's onwrikbaar in den mod der vastgeraakt. Met het weer uitgraven dei wagens maakten een aantal boerenarbeiders, die zich bij dezen „autoval" hadden opgesteld, een aardig daggeld. Was de wagen eindelijk tot bovenaan de helling gesleept, dan eischte de tolgaarder zijn tolgeld, terwijl, om de situatie heelemaal be lachelijk te maken, ter plaatse eenige com miezen controleerden, of de autobestuurders hun wegenbelasting hadden voldaan. Twist over een oude veete. 3 zwaar gewonden. Gistermiddag om streeks 3 uur, ontstond op de Roerkade te Roermond een hoogloopende twist tusschen de families Hofman en Verstappen wegens een oude veete. Na een korte, doch hevige woordenwisseling knalde onverwachts een schot, waardoor L. Hofman licht aan het hoofd werd gewond. Dit was het sein tot den algemeonen aan val. De familie Verstappen trok zich terug over de Roerbrug, waar zij van een vuilnis belt een bombardement begon mot steenen, hout en ijzer tegen de familie Hofman. Steeds werd er tusschendoof met scherp geschoten. J. Verstappen werd in een been geschoten, doch onverstoord ging me.i, met breekijzers sn bijl gewapend, tegen elkander op, totdai er een een sabel op het hoofd kreeg. Toen werd het een woedende bewoging, daar het vrouwelijke geslacht ook mee b gon. Een oude vrouw der familie Verstappen word met een ijzer zoodanig toegetakeld, dat ze bloedend bewusteloos bleef liggen. Niemand durfde hulp bieden, wegens hel groote gevaar der kqjcls en steenen; hotj>u- bliek ,dai van allo kanten toestroomde, bleef op zekeren afstand. Toen de politie en marechaussees versche nen, was het terrein- spoedig gezuiverd en bleven do gowonden op het slagveld liggen. Het ijs en de scheepvaart. De kolenroriadingen aan de Ruhr zijn nog slechts in zeer beperkten omvang hervat. Voor vol. ledige hervatting wordt het tijdstip afgewacht, waarop men volkomen zekerhoid heeft, dat de waterweg tusschen den Ruhr en Rolter- tordam geheel ijsvrij is. Te Rotterdam hoopt men vandaag de vaart op "de bovenrivieren te kunnen hervatten. Op het oogenblik is er in de Nieuwe Merwede nog zeer veel zwaar drijfijs. Er zit zeer weinig gang in het ijs en Waterstaat heeft vanmorgen nog overwogen, o.n de ijsbrekers daar opnieuw aan het werk te zetten. Ten slotte is echter besloten de verwijdering van het ijs nu maar aan de werking van het tij over je laten. Of het echter op natuurlijke wijze zoo snel verwijderd kan worden, dat vandaag weer algemeen gevaren kan worden, zal nog moeten blijken. Een familie te water. Toen vrouw B. te Oude Pekela een kachellade in het Pe- kelder Hoofddiep wilde leeg gooien, liep zij te ver en kwami in het water terecht. Zij kon zichzelf niet weer op het droge werken en riep om hulp. Haar man snelde toe en begaf zich te water, doch kon pok evenmin hulp bieden. De zoon kwam toen toesnellen, begaf zich te water, doch geraakte zelf ook in nood. Een buurman, die op het hulpgeroep toe snelde, slaagde er in, de geheele familie te redden. Alleen de vrouw was bewusteloos, doch kwam spoedig weer bij. Vorstsohade in den landbouw. Men meldt uit Roosendaal: Nu de dooi voor goed is ingetreden en de landbouwers hier en daar gelegenheid kregen de kuilen te inspecteeren, blijkt eerst hoeveel schade er aan aardappelen mangelwortelen enz. is geleden. In do omgeving van Kruisland zijn do boeren zoodanig getroffen, dat vrijwel de geheele kuilvoorraden aardappelen slechts als veevoeder nog zijn te gebruiken, ter wijl de mangelwortelen hoogstens als mest kunnen worden aangewend. Ook pootaardappelen in de schuren gingen bij groote hoeveelheden verloren. De crisis in de suiker-In duatrle. De Amsterdamsche Kamer van Koophandel over het wetsontwerp-v. d. Heuvel c.s. Zooala wy gisteren reeds in het kort meldden, heeft de Aimterdtunsche Kamer van Koophandel een adres aan de Tweede Kamer gebonden, met verzoek het wets* öutwarp-Y, d. Hwuvwl tot h«t rorlw-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2