No. 130 Donderdag 14 Maart 1029 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's BANK- GOES vjS< EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFEGTEN- ASSURANTIEZAKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. V Goetf gezegd. ALLE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. 7)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.- Losse nummers f 0.09 Pr ij) der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ej Bij abonnement belangrijke korting. "I ■1 Het Soc. Dem. Kamerlid de heer Kleerekoper heeft te Antwerpen een rede gehouden, die wel een weinig anders klonk dan we hier van die zijde gewoon zjjn. Hij verklaarde o.a. en volkomen terecht dat het Nederlandsche volk niet van militairisme houdt. En hij betoogde verder onder meer: „Dat een socialist geen vaderlands liefde zou koesteren, is een groote dwa ling. Hij, die dat gevoel verwerpt, is een slecht socialist. Eerst als het socia lisme op de aarde komt, zal de echte, zuivere, onbaatzuchtige vaderlandslief de verrijzen. Ik, gaat spreker verder, heb mijn vaderland lief, stel volle prijs op zijn onafhankelijkheid en gezag. Van uw land blijf ik af; maar gij, die uw land lief hebt, blijf met uw handjes af van ons land". Onze weermacht is er niet om anders land te belagen; onze weermacht is er alleen om te toonen, dat het ons ernst is als we zeggen: „Blijf met uw handjes af van ons land." Dat is zeer goed gezegd. Wij zijn geen militairisten. Maar wij stellen prijs op onze vrijheid en onafhankelijkheid. Wij hebben een weermacht, niet omdat wij oorlogzuchtig zijn, maar om te ton nen, dat het ons emst is als we zeggen: blijf van ons land af. Als we 'in 1914 niet een behoorlijke weermacht hadden gehad, dan was ook ons land een tooneel geworden van oor log en ellende. Dan waren de strijdende troepen onze grenzen overgetrokken. Dan waren we onze onafhankelijkheid kwijt geweest en zouden we ook hier hebben de oorlogslitteekens. Het leger is in Gods hand een middel geweest om ons voor die ramp te be waren. Het leger was een vredesinstrument. En het moet dat blijven. Het geroep om eenzijdige nationale ont wapening is daarom zoo dwaas en zoo gevaarlijk. Onze weermacht is er niet om eens anders land te belagen, maar om onze zelfstandigheid te bewaren en zoo moge lijk, den oorlog buiten onze .grenzen te houden. De heer Kleerekoper heeft het goed gezegd. En hg heeft tevens het onwaarachtige van de socialistische ontw^eningsleuze duidelijk in het licht gesteld. HET FRANSCH-BELGISCH VERDRAG. Nog altijd vraagtsekans. Socialisten voor geheimhouding. De ,„N. R. Ct." wijst er op, dat het „incident" van de laatste weken nog al tijd duister is en vervolgt dan: „Het begint er veel van te hebben, dat, met behulp van Be'gische sociaal-demo craten en vele anderen, het incident in den doofpot zal worden gedaan, zonder eenige poging, om het door een nader Onderzoek van de onder den heer Van Beuningen berustende stukken tot klaar heid te brengen. Waarom toch neemt de Belgische re- geering het eenige middel niet te baat, dat haar ten dienste staat, om overtui gend bewijs van de valschheid der stuk ken te leveren: ©en onderzoek van die stukken zelve? Waarom richt zich de Belgische Regeering niet overeenkomstig het denkbeeld-Van Cauwelaert tot de Ne derlandsche reg'eering, om dezer mede werking tot zulk een onderzoek te verkrijg gen?" Aan een beschouwing van den heer L. Simons in hetzelfde blad is nog het volgende ontleend: „Inmiddels moet dit geval toch ook zijn 'es toonen aan wie hier te lande en elders zich wijden aan de verbreiding van de gedachte aan Vrede en Verzoening der Volkeren, in den g,eest van "den. .Vol kenbond. Die Bond heeft in 1920 dr van Raalte heeft het in zijn uiteenzetting in Het Vaderland een 14 dagen geleden doen uitkomen door goed te keuren, dat het Fransch-Belgisch tractaat niet in werke lijkheid openbaar gemaakt werd, doch slechts de mante'.nota ervan, de verant woordelijkheid voor het geheele gerucht makende geval te dragen. Had men toen vastgehouden aan den eisch van publicatie; hadden de Bel gische socialisten, die in dit ge heele geval zich zoo luid hebben doen hoeren, hun plicht gedaan, en 'dein eisch der Frontpartij in het Belgische parlement omtrent publicatie van de overeenkomst ondersteund; hadden zij met deze partij samengewerkt om, na Locarno, die over eenkomst, als nu overbodig, op te zeggen, heel die stoornis in de internationale verhoudingen en geest van de laatste weken ware onmogelijk geweest. Men kan zich niet, met 'den oud-Minis ter Iluysmans, er van afmaken door te zeggen: die wenschelijke opzegging is door de publicatie van het Utrechtsc.il Dagblad nu voorshands onmogelijk ge worden. Immers: wie zoo willen getuigen voor hun anti-militarisme en Vredes- drift, als thans de Socialisten, hadden geen oogenblik mogen verzuimen om, na Locarno, zelf onmiddellijk dien ei.sch te stellen: zij waren immers ook in Bel gië „Regeeringspartij'" en dus mee-verant- woordelijk. De incidenten der laatste we ken hebben nu juist demonstratief ge toond, welk gevaar dit plichtverzuim met zich brengt. Men mag hetgeen in 1920, onder de na werking der oorlogspsychose gedaan is en naigelaten, inderdaad niemand te hoog aanrekenen. Oo.k den Volkenbond niet voor zijn zwakheid van toen. Doch nu wrj dau eindelijk aan den opbouw willen be ginnen van het internationalisme, moet ook hier de groote schoonmaak worden ingezet. Men zal geen werkelijk vertrou wen kunnen kweeken in den geest van Lacarno en de uitbanning van den oor log volgens het Kellogg-pact, zoolang niet: le. dit geheime tractaat tusschen Bel gië en Frankrijk óf herroepen, óf ten volle gepubliceerd is; 2e. zoolang niet de Volkenbondsvereenii- gingen hun zedelijken invloed tqonen, door niet te rusten, vóór dit zal zijn geschied. Al dit geknoei, zooals het dan nu in een Belgisch regeeringsbureau is mogelijk geweest, moet onmogelijk worden ge maakt. Uitleggingen van „geheime tracta- ten" vervallen van zélf, als het geheim- gehoudene niet meer geheim 'is. Hier rusten groote verantwoordelijk heden, die men niet mag of kan ver doezelen door het werken met verwarren de voorstellingen." HET SCHELDE-VRAAGSTUK. Belgische verlangens. Gisteren verklaarde staatsminister So gers in den Belgischen Senaat als rappor teur van Buitenlandsche Zaken, dat er geen woord veranderd moet worden in het rapport, dat van de Utrechtsche documen tenaffaire werd opgemaakt. België moet zijn rechten op de Schelde, de Maas en den Rijn opeischen, indien mogelijk in over eenstemming met Nederland, zoo niet, dan met behulp van een internationale rege ling.' Er moet in Nederland noodzakelijk een einde komen aan den noodlottigen geest. Spr. betoogt, dat de stroomkwestie voor België een levenskwestie is, en hij hoopt, dat zij buiten internationaal verband kan worden opgelost. Segers wijst op de on derhandelingen in het verleden, alsook op het feit, dat Nederland dijken heeft aan gelegd, die de ebbeweging belemmeren. Het voorstel van de commissie van des kundigen noemt spr. onvoldoende; het is noodig, dat de groote mogendheden Bel- gië's rechten erkennen. Er moet een nieuwe formule gevonden worden, bijvoorbeeld als die in de Donau- kwestie. Wij hebben tien jaar geduld ge oefend, roept spr. uit, doch Nederland wil geen inschikkelijkheid toonen. België heeft nooit de souvereiniteit op de oevers opge- eischt, doch wil aan den anderen kant niet zijn huissleutel afgeven! Spr. verlangt een kanaal van Antwer pen naar den Moerdijk, daar het Rijnver- keer voor België met 30 pet. is afgenomen, terwijl het voor Rotterdam verdrievoudigd is; bovendien duurt de reis Rotterdam Dordrecht drie uren, AntwerpenDor drecht drie dagenl Indien er geen oplos sing gevonden wordt, moet België schade vergoeding vragen. Behalve de Schelde- en de Rijnkwestie is ook de Maaskwestie onbevredigend: het kanaal LuikMaastricht loopt gedeeltelijk over vreemd gebied. Ten slotte zeide Se gers, dat een permanente commissie de documenten-affaire moet onderzoeken. De houding van Beelaerts van Blokland noemde spr. een ontgoocheling. Ten be hoeve van den internationalen vrede hoopt Segers op een beter inzicht van Nederland en minder zelfzucht. HET BELGISCH—FRANSCH VERDRAG. Huiszoeking bij Ward Hermans' secretaresse. Naar wij vernemen, heeft de Belgische politie bij de secretaresse van Ward Her mans een huiszoeking gedaan, waarbij zij geheime documenten i. z. de mobilisatie van het Belgische leger in beslag nam. Het nader onderzoek der stukken, ten huize van de secretaresse van Ward Her mans gevonden, heeft aan het licht ge bracht, dat het hier documenten 'betreft, die uit het Belgisch ministerie van Oorlog afkomstig zijn, en welke handelen over de mobilisatie van België in geval van een oorlog. Naar de politie mededeelt, zijn de geheime stukken door diefstal in het bezit van Ward Hermans gekomen. De moge lijkheid bestaat, dat deze documenten de zelfde zijn als die het „Utrechtsch Dag blad" destijds publiceerde. Persoonlijke rijkdom in Duifschland. Uit een mededeeling van bet rijksbureau voor de statistiek blijkt dat het Duitsche rijk, dat zich voor den oorlog kon verheu gen in 15547 millionairs, thans nog 2335 inwoners heeft, die meer dan 1 millioen mark rijk zijn. 290 hunner wonen te Ber lijn, 112 te Hamburg, 55 te Leipzig, 48 te Frankfort, 48 te Keulen, 42 te München, 39 te Dresden, 35 te Dusseldorp, 26 te Stuttgart, 21 te Bremen, 21 te Chemnitz, 19 te Hannover, 13 te Essen, 12 te Bres- lau, 10 te Kassei en 10 te Wiesbaden. Het aantal bezitters van vermogens van ten minste 10 millioen, dat in 1913 nog 229 bedroeg, is tot op 37 gedaald. Het Suikervraagstuk. Aan de bijeenkomst van deskundigen voor de bestudeering van het suikervraag stuk, die 4 April a.s. te Genève begint en waar 17 landen vertegenwoordigd zullen zijn, zal door twee Nederlandsche en een Ned.-Indische deskundige worden deelge nomen. De Nederlandsche suikerbelangen zullen vertegenwoordigd worden door dr J. A. A. M. van Loon, gedelegeerd com missaris van de Centrale Sui'kermaat- schappjj, die vergezeld zal zijn van dr P. J. H. van Ginniken, secretaris van den Bond van Coöp. Suikerfabrieken in Neder land. De Nederl. Indische deskundige is de heer H. C. Prinsen Geerligs, directeur van het bijkantoor in Nederland van het proefstation voor de Java-suikerindustrie. De groep van deskundigen zal in hoofd zaak een technisch-economische bespre king houden zoowel van het rietsuiker- als van het beetwortelsuikervraagstuk. De Gemeenteraadsverkiezingen. Dinsdag werden in geheel Denemarken de verkiezingen voor de gemeenteraden ge houden. Te Kopenhagen steeg het stemmenaan- tal der sociaal-democraten van 87.262 in 1925 tot 116.417, waardoor zij vier zetels winnen. Het stemmencijfer der radicalen steeg van 17.079 op 17.224; zij verloren twee zetels. Het resultaat is thans, dat de sociaal democraten 35 zetels bezetten en alle an dere partijen samen 20. De resultaten van de verkiezingen in de provincie zijn nog niet volledig bekend. De regeeringspartij, die in Kopenhagen haar ©enigen zetel verloren heeft, is in wezen een landbouwpartij en men verwacht in de plattelandsdistricten dan ook 'betere resul taten voor deze partij dan in de groote steden. i !j Geen geheime verdragen. In het Lagerhuis heeft Chamberlain gis teren op de vraag of Engeland sinds den oorlog eenig geheim verdrag met eeni gen anderen staat dat dus noch aan het parlement, noch aan het secretariaat van den Volkenbond was meegedeeld geslo ten had, met een categorisch neen geant woord. Toen voegde de minister er nog bij, dat Engeland ook in de toekomst geen enkel geheim verdrag zou sluiten, noch militair noch maritiem noch economisch. Een interview met Trotski. In een interview met den correspondent van Reuter zeide Trotski, die een flinke ge zondheid scheen te genieten, en wiens be kende snor en baardje thans geschoren zijn, dat hij te Konstantinopel zal blijven tot hij gemachtigd zal worden naar een ander land te gaan. Ofschoon hij uit Rus land verbannen is, heeft men hem verze kerd, dat hij behandeld zal worden als een hooggeplaatst buitenlander, die de Turk- sche gastvrijheid geniet. Trotski zeide, dat hij een persoonlijken stap bij Loebe gedaan heeft om een Duitsch visum te verkrijgen, omdat hij in Duitschland wenscht te ver blijven om zijn vrouw door Duitsche spe cialisten te laten behandelen. Overstroomingen. De groote hoeveelheden water tenge volge van het smelten van de sneeuw en het ijs 'hebben in midden-Duitschland groote schade aangericht. Te Benkendorf bij Halle werden de stal len van een landgoed overstroomd. 179 schapen verdronken. Te Delitz staat het water zoo hoog, dat de inwoners hun huizen nog slechts door de vensters kunnen verlaten. Het spoorwegverkeer tusschen Radegast en Koethen moest worden gestaakt. De Saaie is gedurende de beide laatste dagen ongeveer een meter gestegen. In westelijk Polen dreigt ook ernstig ge vaar voor overstroomingen. Enkele kleine rivieren zijn reeds buiten de oevers getre den en hebben op veel plaatsen overstroo mingen veroorzaakt. Te Warschau worden in de lager gele gen gedeelten van de stad de kelders der huizen toegemetseld, om de huizen beter tegen het water bestand te maken. Overal zijn posten uitgezet en waarschuwings stations opgericht. Korte berichten. Het Italiaansche kabinet besloot tot het verhoogen van de salarissen van de ambtenaren. Het besluit komt voorname lijk aan de hooggeplaatste ambtenaren ten goede. De Belgische Kamer heeft gistermid dag met algemeene stemmen het wetsont werp tot ratificatie van het verdrag van Kellogg aangenomen. De politie van Stamboel heeft een veertigtal Turken aan de justitie overge leverd, die openlijk de wet overtreden heb ben, welke het dragen van een hoed voor schrijft, terwijl de hoed sedert 4 jaar de fez vervangt. Te Namansan in Centraal Azië is een vrij sterke aardbeving waargenomen, die eenige schade heeft aangericht. De rivier do Mississippi en haar zij rivieren wjassen tengevolge van de regens van den laatstcn tijd langzamerhand tot den rand der rivierdijken over den gehee- len afstand van 350 mijl van Caïro, in Illi nois, tot Vicksburg, in Mississippi. Het water staat reeds drie a vier voet boven het vloodpeil. Gevreesd wordt voor over strooming. De vier eerste schepen hebben gister ochtend de haven van Duisburg-Ruhrort in Nederlandsche richting verlaten. Hier mede is dus de scheepvaart op den Rijn hervat. De navraag naar schoepsruimte is zeer groot. Naar wij vernemen, zal de eerste vlucht naar Amerika door do Graaf Zep pelin dit jaar op omstreeks 10 Mei worden ondernomen. In do gevangenis te Lemberg is een hongerstaking onder honderd communis ten uitgebroken, grootendeels Oekraïners. De in dezelfde gevangenis opgesloten na tionalistische Oekraniërs doen aan de sta king niet mee. Verwarming en verlichting in raadhuizen. Op vragen van het Eerste Kamerlid den heer Polak, betreffende verwarming en verlichting in raadhuizen van geschied kundige en/of bouwkundige waarde, als bij voorbeeld die te Middelburg, Bols- ward, Nijmegen, Haarlem, Maastricht, Zierikzee, Brouwershaven, Delft, Veere, 's Gravenhage, enz. hebben de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschap- Binnenland. De 'heer Colijn in de Eerste Kamer over den politieken toestand. De Tweede Kamer behandelt verder de Ziektewet. Geen verhooging van de loon grens. De a.s. vergadering van de Coöp. Suiker fabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom. De Amsterdamsche Kamer van Koophan del over steun aan de suiker-industrie. Buitenland. De Belgische minister Segers over het Schelde-vraagstuk. Documenten inzake het zgn. Fransch-Bel gisch verdrag gevonden. Overstroomingen in Duitschland. Polen en Amerika. Gemeenteraadsverkiezingen in Denemar ken. pen en van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord I. De orwiergeteekenden achten een on derzoek naar de wijze van verwarming en verlichting in raadhuizen van ge schiedkundige of bouwkundige waarde ge- wenscht en zijn ook gaarne bereid dit in te stellen. Zij vragen zich zelfs af, of het zich mag beperken tot de boven bedoelde gebouwen. Het komt hun aan vankelijk voor, dat het zich ook be hoort uit te strekken tot andere raad huizen met het oog op de belangrijke archieven, welke daarin plegen te wor den bewaard, en wellicht nog tot an dere gebouwen voor den openbaren dienst. II. Wanneer een onderzoek, als on der I. bedoeld, de wensohe'ijkheid mocht aantoonen van b "Schermende maatrege len, dan zal, naar het ondergeteekenden voorkomt, artikel 1 der wet van 13 Ja nuari 1323 (Staatsblad no. 9), houdende nadere voorzieningen t l' voorkoming van brandgevaar voor gebouwen en ge timmerten, het mogelijk maken die te treffen. De algemeens maatregel van be stuur, dit ter -uitvoering van die wei is vastgesteld hij Koninklijk bes'uit van 30 December 1 21 (Staatsblad no. 620), zou dan aangevuld kunnen worden. De Christelijke Vakbeweging en de Jeugd. Het dagelijksch bestuur van 't Christelijk Nationaal Vakverbond heeft besloten tot het houden van een tweedaagsche con ferentie over drie onderwerpen betref fende het jeugd vraagstuk: 1. Wat moeten de aangesloten organi saties en wat moet het C.N.V. zelf doen voor de adspirantleden der christelijke vakbonden 2. De taak van de christelijke vakbewe ging ten opzichte van het vak- en nijver heidsonderwijs en de regeling van het leerlingwezen. Hierbij ook te behandelen de vraag van het toelaten tot het vak van niet meer dan een vastgesteld aantal leerlingen. 3. De toepassing van de psycho-techniek bij de beroepskeuze en de taak der chris telijke vakbeweging te dezen opzichte. De conferentie zal worden gehouden op Maandag 15 en Dinsdag 16 April in het gebouw van het vacantieoord van het C.N.V. te Putten (Gld.) Wijziging art. 3 der Leerplichtwet Volgens het voorloopig verslag ver klaarden sommige leden tegen den in houd van het ontwerp bezwaar te hebben. Vele andere leden daarentegen verklaar den zich met het ontwerp te kunnen ver eenigen, wijl het, in overeenstemming met den opzet der wet, den duur der leerver plichting voor allen gelijk doet zjjn. Enkele leden achtten het gewenscht, dat de tijd, gedurende welken lager land bouwonderwijs is gevolgd, zal medetellen bjj de J)eoordeeling van de vraag, of aan de leerverplichting is voldaan. De heer Braaf wordt het zat. Dinsdag werd te Rotterdam een ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1