Gemengd Nieuws. Posterijen en Telegrafie Rechtzaken afgevaardigden naar de Deputaten- vergadering werden benoemd de Leeren P. G. Laemoes en P. van de Tutte. Hierna werd door den heer Huizinga, burgemeester van Terneuzen, een lezing gehouden over „Staatspensioen". Spr. besprak het streven tan den Rond van Staatspensioen, die onder de linker zijde al meer en meer aanhang vond. Zoo hebben bijv. de sociaal-democraten hur. vollen steun toegezegd en in den loop der jaren vele vrijzinnigen. Het ge vaar bestaat, dat op den duur deze pro paganda voor staatspensioen ook aan onzen kant beslag op de menschen zal leggen. Wij zijn niet van mcening, dat de Staat zich op dit gebied geheel moet onthouden, maar dat de Overheid rege lend optreedt. Daarom hebben wij sinds 1895 gestreden voor de invoering van verschillende sociale wet en. Een uitkeering op 65-jarigen leeftijd aan allen, uit de staatskas, die daarvoor in aanmerking komen, zou 28 millioen gulden per jaar kosten. Waar dit geld van daan zou moeten komen, hierover maakt men zich niet druk. De kosten zijn echter voor ons niet de hoofdzaak. Wij mee- nen, dat de grondslag van dit streven in strijd is met het anti-rev. beginsel. Breedvoerig en cp duidelijke wijze zette spr. de bezwaren tegen staatspensioen uit een en stelde daartegenover het anti-rev. standpunt ten opzichte van de verzor ging van ouden van dagen en invaliden. Op dit onderwerp volgde nog een druk ke bespreking. Goes. Onze vroegere stadgenoot dhr Th. J. Mudde, is aangesteld tot tijdelijk gemeente-opzichter te Eindhoven. Gisteravond vergaderde de aidee - ling van „Patrimonium" onder voorzit terschap van den heer A. de Lange. Deze herinnerde aan de in dezen winter alhier gehouden sociale lezingen en bijeenkom sten, die meerendeels goed bezocht wa ren. Na afhandeling van enkele huishoude lijke aangelegenheden refereerde de heer A. A. Nederhand over „de bioscoop". Van verschillende zijden werd dit moei lijke vraagstuk belicht. Om des tijds wille kon de bespreking op dit 'bij uitstek actueele referaat niet plaats hebben. Sehore. Alhier heeft Zaterdagavond jj. een aanranding plaats gehad van een meisje, dat onder deze gemeente per rij wiel reed. De politie werd gewaarschuwd, kon den persoon opsporen en maakte proces-verbaal op. Oudelande. Maandag vergaderde de afd. van het Groene Kruis. Aanwezig 29 van de 200 leden. De secr. bracht jaarver slag uit waaruit waardeerende woorden werden vernomen aan de nagedachtenis van wijlen Dr H. R. Folmer. Er werden 2 ledenvergaderingen gehouden en 7 van het bestuur. De wijkverpleegster legde de volgende bezoeken af: ie Oudelande 82, Ovezande 443 ^Driewegen 283, Elle- woutsdijk 162. 23 maal werden art. ter verpleging verstrekt.. De Comm. tot nazien der rekening van den penningm. adviseerde tot goedkeu ring, waarna verslag volgde. De ontvang sten bedroegen met batig slot vorig boek jaar a f 94.56 f 559.52, de uitgaven wa ren f473.56, de verkoop van Emma- bloempjes bedroeg f 17 05 bruto. Medegedeeld werd, dat het Burg. Arm- bestuuz de jaarlijksche bijdrage met ffO heeft verhoogd en alzoo gebracht op f 150. Het bestuur deelde mede, dat het nood zakelijk is een nieuwe draaibare ligtent aan te schaffen, doch de middelen daar voor ontbreken. Het gaf de leden in overweging contributieveihong-ng of vrij willige bijdrage, tot dit laatste werd op voorstel van A. Wirts besloten en staan de de vergadering werd gelegenheid ge geven tot inteekening, waaraan bijna al ien voldeden. Ingetcekcnd werd voor f 22.65. De pl.m. 170 afwezigen zullen in de gelegenheid worden gesteld ook voor dit doel 'iets af te zonderen. 0. en W. f.ouburg. Door leden der land- bouwvereeniging alhier is besloten tot het bouwen van een bewaarplaats voor pootaardappelen. welke 500 H.L. zal kun nen bevatten. Reeds is voor 300 H.L. toezegging gedaan. Deze bewaarplaats zal tegen Augustus e.k. gereed moeten zijn. Aagfekerke. Dinsdagavond vergaderde de Anti-Rev. Kiesvereenig'ng „Vreest God, Eert den Koning" onder voorzitter schap van den heer G. W. Overweg. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dal de in Komsten bedroegen f91.89, de uitgaven f34.191/:}- De aftre dende bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De aftredende bestuursleden van het Centr Comité werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens werd door dhr J. Bosse- laar verslag uitgebracht yan de gehouden vergaderingen van het Prov. Comité te Goes en te Middelburg. Hierna werd nog besloten den heer J. J. C. van Dijk uit te noodigen tot het uitspreken van een rede voor de a.s. verkiezing. Domburg. In de Maan lag avond gehou den vergadering van den gemeenteraad, waar dhr Weste-nburgeir afwezig was, werd een voorschot van f 1100 verleend op de vergoeding over '29 uit te keeren aan de Chr. school alhier. Tot leden voor het nazien der reke ningen van de laatste drie jaren van die school werden benoemd de heeren Almekiriders en 'Westenburger. Tot le den van het stembureau werden benoemd da heeren Almekindsrs en Westenburger en tot plaatsvervangende leden de heeren Hou mes, Gsldo? en Elout. Een wijziging in da gsmeenicbegsrotv ting wui vastgesteld. Op een vraag waar aan overschrijding- van den post „Straat verlichting" was toe te schrijven, door dhr Geidef gedaan, antwoordde dhr van Sluijs, dat ueze veroorzaakt was dooi uitbreiding van het aantal lantaarns. Aan de Geitenr&kvereemging werd over 1929 een extra subsidie van f 15 toegekend. Het comité tot verharding van den Wostweg en Duinweg in de gemeente Domburg, vroeg overneming van het on derhoud dezer wegen wanneer die ver hard zouden zijn. B. en W. ste'den voor, onder enke'e voorwaarden daartoe te be sluiten. De voorz. gaf een toelichting cfp dit verzoek. Door de aango'anden is een zeer groot bedrag bijeengebracht, zoodat de verharding kon tot stand ko men. In da laatste dagen is echter ge- b'cken, dat door de Provincie zulke oiscben worden geste d, dat do tot stand koming dezer werkzaamheden ernstig wordt bedreigd. De heer Elout betreurde het, dat door het steden van deze ho-cgc oischen voor een weg, die vrijwel geen doorgaand veikeer zal hebben, doch fei te' ijk alleen dient tot doorvoer van land bouwproducten, het resultaat zal hebben, dat in het geheel geen verharding wordi aangebracht. Met alg. stemmen werd be sloten dat indien echter de verharding nog tot stand komt, de gemeente het on derhoud op zich zal nemen. Van J. Provoost en M. Baard was een verzoek ingekomen om verhooging van hun weekloon bij het Gem. El. Bedrijf. B. en W. stelden voor daartoe piet over te gaan daar hen ruim een jaar geleden nog 'een verhooging was toegekend en ook in verband met de aanstaande over neming van dit bodrijf een wijziging in de loonen niet gewenscht scheen. Dhr Geld of wees oa den aard van hel door hen verricht werk en op extra werk dat bij optredende storingen moest wor den gedaan, terwijl hij ook naar voren bracht het verschil in loon van deze twee personen en een andere, in dat bedrijf werkzame kracht. Met 5 tegen 1 st„ die van dhr Geldof, word besloten, geen verhooging toe te kennen, waarna de vergadering werd ge sloten. Maandagavond spFak alhier voor de C. H. Kiesvereen, dhr H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage, over het onderwerp „Het intermezzo-ka binet en de verkiezingen in 1929". Spr., welke werd ingeleid door den voorz., dhr C. Louwerse, ging achtereenvolgens na het ontstaan en de werking van ge noemd kabinet, waarna hij in verbant! met het tweede gedeelte van zijn onder werp besprak de verhouding der Chr. Hist. Unie tegenover de andere politieke partijen, daarbij toelichtende de hoofdpun ten van het verkiezingsprogram van zijn partij. Spr. oogstte voor zijn rede den dank der vergadering by' monde van den voor zitter. WissenkerKe, Maandag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig dhrn Abrabamse Breure en v. Nieuwenhuize. Over het. verzoek van de gemeente 's Heerenho-ek om aihaesie te betuigen aan haar adres w.ke gelijkstelling in prijs per K.W. voor oleciriciteit, te leveren door de P.Z.E.M, ontspon zich een gelachtenwisseüng. De vo-prz. zette uiteen dat er nog' geen prijs is bepaald en achtte het ook beter om den directeur nu niet lastig' te vallen of vergaderingen dienaangaande te be leggen, daar het optreden toch tot niets leidt. Na eenige bespreking werd het adres ook voor kennisgeving aangeno men. Dhr M. J. Verhorst werd als lid van het Burg. Armbestuur met alg. st. herkozen. Voorstel van B. en W. om twee wijzers op de wijzerborden van den to ren te Wissenkerke aan te brengen werd "'genomen, waarbij besloten werl om apgaaf te vragen aan personen die cierge ijk werk 'kunnen uitvoeren De voor genomen verf, aaiing van dem toren gaat niet. door, daar vo gens het advies van deskundigen de tegenwoordige vorm van den toren behoort bij den vorm van de kerk. Voorstel van B. en W. om het leveren van paardenklee len beho-orende bij de rouwkoets hij inschrijving aan te beste den, werd aangenomen; eveneens de le vering van vlaggen ten dienste der ge meente. Vosrstel van B. en W. om een auto'-motorsipuit aan te ko-o-pen bij de firma Bikkers te Rotterdam werd met a'g. stemmen aangenomen. Verzoek van hot bestuur der vereen, voor Chr. onder wijs op Geref. Gronds'ag te Kamperland om gelden voor aanschaffing van ban ken voor een nieuw lokaal, werd toe gestaan. Vastgesteld werd het. primitief kohier der hondenbelasting op een be drag van 478 gld. De rekening van het Burg. Armbestuur werd nagezien en in orde bevonden, waaiuit bleek dat de kas weinig van do vorst geleden heeft. Verzoek van J. J. Jeronimus om verhooging van het tarief voor de bediening der rouwkoets werd behandeld. Het voorstel van B. en W. om het tarief over de maanden April tot en met November te brengen op 15 en f 10 en over December tot en met Maart te houden op f 3.50 en f 7.50, werd zonder stemming aangenomen. Voorstel \an B. en \V. om aan hen die aan de Oostzijde van den Veerweg reeds gedempt hadden een vergoeding van f3 per buis te verleenen voor de buizen die door de gemeente overgenomen zijn, werd zonder stemming aangenomen. Bij de rondvraag informeert dhr Noord- hoek naar de vorderingen met de ui-tge- dolven grond, richting Veerdam. De voor- voorzitter zegt, dat tengevolge van de j vorst hieraan nog niets geiaan is, maar dat er spoedig mede begonnen zal wor den. Dhr De Ridder informeert naar de wegs verbetering met steun van Rijk en Provincie. De voorz. zegt, dat het alles even rustig blijft dienaangaande, maar Spr. hoopt er binnenkort iets naders van to hooren. Zierikzee. Voor ongeveer e-m paar we ken geleden kwam bij een logementhou der alhier een persoon, die naar hij zei, aldaar geruirnen tijd in de kost wilde komen, waarop de logementhouder in ging. Dezer dagen is de man evenwel zonder zijn rekening te voldoen en met medeneming van een paar schoenen spoorloos verdwenen. »- i Ongelukken. Bij het s.hoonma- 1 en van ramen is eer 18-jarige dienstbode te Rotterdam uit een raam der vierde ver dieping gevallen. Zwaar gewond werd zij i' aar het ziekenhuis vervoerd, waar zij J ort na aankomst aldaar is overleden. Gisterenavond is het 5-jarig zoontje van den schipper H. in de haven van Slie- drecht gevallen en verdronken. Bij het boogschieten werd het jongste zoontje van c-en arbeider S. te Opweerde (Gr.) in het oog getroffen. Vermoedelijk zal hij dit moeten missen. Gisterochtend is te Druten, drijvende op een ijsschots, aange spoeld het lijk van een bejaard man, ver moedelijk een Duitscher. Het was in ver gevorderden staat van ontbinding. Inbreker gesnapt. Toen het dochtertje van P. te Ulestaten naar bed wilde gaan, zag ze op haar slaapkamer een man, die bezig was, vaders pantalon aan te trekken. Het meisje waarschuwde paar ouders, die met de buren en de politie een jacht op den inbreker begon nen. De vluchteling werd achteihanid. Toen bleek, dat hij een costuum droeg van den heer W„ dat bij dezen den vod- gen avond was ontvreemd. Ten huize van W., had de man ook nog geld en sieraden gestolen en zich te goed gedaan aan worst en ingemaakte kersen, waarvan de vlekken nog in het pak zaten. De dief is gevankelijk naar Maastricht overge bracht. Electrische trein bij Haar lem aan groot gevaar -ont snap t. De electrische trein no. 1042 van Rotterdam naar Amsterdam, die te 11.32 te Haarlem moet passeeren, is Maandag ternauwernood aan een déraillement ont snapt. Even voor het station Haarlem, ter hoogte van den spoorwegovergang Win- terlaan voelden de inzittenden een hevig schokken. De bestuurder, die bemerkte, dat zijn wagen hevig begon te slingeren, remde met behulp van de Westinghouserem met alle kracht, zoodat de trein spoedig tot stilstand was gebracht. Vergezeld van en kele conducteurs ging de bestuurder daar na kijken wat de oorzaak van deze onge wone beweging was. Het bleek, dat men over enkele zeer dikke steenen was gere den en dat nog meer exemplaren hiervan op de rails lagen. Deze heeft men toen ver wijderd, waarna de trein, zij het dan ook met eenige vertraging, zijn reis kon ver volgen. Te Haarlem werd de politie het ge beurde medegedeeld, die een uitvoerig on derzoek instelde. Vermoedelijk heeft men met een zeer misplaatste daad van balda digheid te doen. Onder de passagiers ver wekte het schokken en plotselinge stoppen nog al eenige consternatie. J. H. Berghuis, t Te Leeuwar den is plotseling overleden -de heer J. H. Berghuis, notaris, sedert 14 Febr. in staat van faillissement. Zooals bekend was dhr Berghuis van dit faillissement in hooger beroep gegaan. Dit beroep werd gisteren voor het Hof behandeld. Na afhaop is notaris Berghuis in gezel schap van zijn raadslieden de Mr in de rechten Veldman en Kokosky, naar huis gewandeld, waar men nog eenigen tijd hij een bleef, ten einde no-g een en ander te be spreken. Tijdens deze besorekingen werd notaris Berghuis door een beroerte getrof fen en overleed kort daarop, zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen. Onveilig Baambrugge. Den laatsten tijd is 'het in den omtrek van Baambrugge tamelijk onveilig. Werd ver leden week des nachts ingebroken op het landgoed „Postwijk", Zondagavond om streeks 11 uur werd op den Rijksstraatweg een 16-jarige jongen, De P. genaamd, on verwachts door een man, die zich in het struikgewas verscholen had, aangevallen en tegen -den grond geslagen, waarna de dader zich met zijn rijwiel uit de voeten maakte. Hoewel direct -door tal van perso nen een klopjacht ondernomen werd om den dader te achterhalen, mocht het niet gelukken hem te vatten. Prettige verhoudingen. De burgemeester van Do-etinchem, de heer W. P. J. Duval Slothouwer, heef-' gewei gerd zich te onderwerpen aan ren ver hoor door de raadscommissie inz ike cor ruptie en haar schriftelijk medojedeeld, dat hij, op grond der opgedane ervaring de vragen uitsluitend schriftelijk wenscht te ontvangen om daarna t.e ov rwegen of hij ze zou beantwoorden. De commissie zond d:n burgemeester daarop een schrijven met de volgende drie vragen: 1. Hebt. U ook gelden uit de z.g. Hout- kas ontvangen of genomen voor gemeen telijk of privégebruilc? 2. Hebt U nooit gelden uit de z.g. Hout- kas ontvangen, direct of indirect? 3. Welke ervaring hebt U met de com missie opgedaan, daar het U voorkomt deze vragen in plaats mondeling even tueel schriftelijk te beantwoorden. De burgemeester heeft de commissie zonder antwoord gelaten. Een stakker. Zondagavond wend Wat er overbleef van den lichter „Jurgens X" te Rotterdam, die door het Ame- rikaansche s.s. „Anaconda" voor enkele dagen finaal in tweeën werd gevaren, waarbij als door een wonder geen persoonlijke ongelukken voorvielen. Het „snijvlak" der „Jurgens X". op den Amsteldijk te Nieuwer-Amstel een zwerver in dusdanigen staat van uitput ting aangetroffen, de 'hij niet in s rat was verder te gaan. De man bleek finaal uitg- hongerd. Liefdadige menschen ontfermden zich over den stakker een ex-procura tiehouder en verstrekten hem voedsel en onderdak. Maandagmorgen was hij in zooverre opgeknapt, dat hij zich, voorzien van eenig gecollecteerd geld, per trein naar familie te Rotterdam kon begeven. De man bleek in vier dagen geen voedsel le hebben genuttigd. Het drama te Groote-gast. De rechter-commissaris te Groningen acht geen termen aanwezig een onderzoek te doen stellen naar de geestvermogens van Y. Wijkstra, den pleger van de misdrijven -te Grootegast, die, zooals men weet, een psychiatrisch onderzoek had aangevraagd. Opgave betreffende het postkantoor te Goes over de maand Februari 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op s aarbankboek jes ingelegd f 13.280.15, en terugbetaald f24.260.23. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 10 9 '0.08. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 19. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie o-p- staatsschuldbock- jes afgeschreven f 6009. Opgave betref ende het postkantoor Middelburg over de maand 'Februari '29. A an bovengenoemd kantoor we"d, in den loon der maanl, op s jam bank boek jes ingeleid f42.033.31, en terugbetaald f 42.626.(9, derhalve minder ingelegd dan teru gbet aai d f592.78. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 22. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldbock- jes ingeschreven nominaal f 700. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegen overtreding Het op den openbaren weg bij zich hebben van een wapen, en zich met een geweer in het veld bevinden: H. G., 's Heerenhoek, 2 maal f 15 ot 2 maal 15 dagen, met ver beurdverklaring van het geweer. Jagen zonder vergunning van den jachtge- rechtigde: M. v. F., Waarde, vrijgesproken. 's Avonds lijden met een auto en licht niet dempen bij het tegenkomen van een ander motorrijtuigE. de L., Goes, f 5 of 5 dagen. Leerplichtig kind gedurende den schooltijd laten werken: M. I., Kamperland, f 15 of 15 dagen. Zich met oen geweer in het veld bevinden: J. G., Kloetinge, f 10 of 10 dagen; uitleveren geweer of f 5 of 5 dagen. StraatschenderijK. K., Heinkenszand f 10 of 10 dagen; J. P. B. de J., Goes, f 10 of 2 w. ts.M. v. d. L., Kloetinge, f 5 of 1 w. tuchtschool. Zonder vergunning over eens anders grond loop-en: IX G., Kapelle, f 15 of 15 dagen. Op den openbaren weg vee zonder vol doende toezicht laten loopen: P. M., 's Heer Arendskerke, f 5 of 1 w. t.s. Te Wemeldinge met sneeuwballen gooien; M. H., W. de J., Wemeldinge, f 1 of 1 dag. 's Avonds auto zonder licht laten staan: S. I., Rotterdam, i a oi a dagen. Zonder kaartje met een trein reizen: C. H. M., Zeist, f 6 of 6 dagen 'onder vergunning het verkeer op den open baren weg belemmc:--n: A. K., Kapelle, f 3 of 3 dagen. Na sluitingsuur zich te Ierseke in een tapperij bevindenC. de R„ J. d. R., em C. K., Ierseke, f 10 of 10 dagen. Na sluitingsuur winkel te Goes geopend hebben: L. J. v. A., Goes, f 1 of 1 dag; J. Z., Goes, f 5 of 5 dagen. Te 's Gravenpolder met een auto harder rijden dan 20 K.M. per uur: H. J. M., Goes, f 10 of 10 dagen; idem te Kloetinge, C. H., Krabbendijke, f 5 of 5 dagen; M. J. S., Ier- seke f 20 of 20 dagen. Schelde bevisschen zonder vergunning van eigenaar perceel: J. de H., Ierseke, f 5 of 5 dagen. Autodienst onderhouden zonder vergunning: A. P., Rilland Bath, f 10 of 10 dagen. Met een auto rijden zonder rijbewijs: M. v. W., Heinkenszand, f 15 of 15 dagen; J. E-, Wolfaartsdijk, f 5 of 5 dagen. Zonder noodzaak met een, auto de linker zijde van de.i weg houden C. L., ÊUewouts- dijk, f 15 of 15 dagen. Niet voldoen aan het bevel van een amb tenaar: M. Z Hansweert, f 25 of 25 dagen. Met een rijwiel de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: A. v. d. B.d Wol- faartsdijk, f 3 of 3 dagen. Met een auto zonder noodzaak over een rijwielpad rjjden: A. d. S., Wemeldinge, f 10 of 10 dagen. 's Avonds met een voertuig rijden zonder licht: M. d. R., Kortgene; 11' ,H. C. K., Krabbendijke; C. K„ Kapetle, f 5 of 5 dagen; A. A. M., Kortgene; J. L., Kapelle, f 3 of 3 dagenJ. G., Kapelle, f 3 of 1 w. t.s. 's Avonds fietsea zonder licht: H. F. S„ Ierseke f 5 of 5 dagen; 4- D'-, Wolfaarts dijk; C. A., J. V., 's Gravenpolder; J. O., aldaar; E. W., Kattendijke; A. M. V., Kloe- tinee; J. V. d. B., St Philipsland; J. d. K., Heinkenszand; W. N., Goes; A. v. d. P., KtuiningenG. J. H., aldaar, f 5 of 5 dagen; J. K., 's Gravenpolder; J. d. J., Oudelande; G. W., Hansweert; A. H., Wemeldinge, f 3 oï 3 dagen Dronkenschap hij derde herhaling: W. W., Middelburg, 3 w. hecht, en opzending rijks werkinrichting voor den tijd van één jaar. Eoc H. G. te 's 'Heerenhoek is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van het Kani.ongerecht te Goes, waarbij hij is veroordeeld wegens het op den openbaren yweg een wapen hij zich hebben-, én het met een schietgeweer zich in het veld bevinden tot 2 maal f 15 of 2 maal 15 dagen en ver- beurdverklaring van het geweer. Verduistering. Voor het Gerechts hof te 's Hertogenbosch stond gisteren te recht P. J. M. H. A., Rijksklerk der directe belastingen te Oudenbosch, verdacht zich in die hoedanigheid op verschillende tijdstippen te Oudenbosch, Standdaarbuiten en 0.;d-GasteJ aan den Staaf toebehoorende gelden, tot epn totaal van ongeveer f 29.0M, weder rechtelijk te hebben toegeëigend. Verd. merkte op, dat men het werk op een zoo klein kantoor niet aan hem had moeten toevertrouwen; de ontvanger had het zelf behooren te verrichten. Ho erkent de gelden verduisterd te hebben, maar niet als ambtenaar. E© president meende, dat de ontvanger slecht gecontroleerd heeft. Verd. erkend het geld verspeculeerd te hebben. De advocaat generaal vroeg bevestiging van- het vonnis der rechtbank te Breda, waarbij verdachte veroordeeld werd tot 2 jaar gevan genisstraf. Mr Raspers pleitte clementie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6