No. 138 Woensdag 13 Maart 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland h KWATTA* HENDRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. euws. jdingen. Zorgt voor uw Dieren! Buitenland. *5* ]J)e gezindheid ink, ieest Kwatla-reep f VITAMINEN C>1AVIEREEP' Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. N.V. Dogcakesfabriek - Dordt. ALLE a het In o> damsche Kamer ran rgen om 7 uur de doj>, ran de r&ederij naar de Oranje inde het ijs op het te trachten zoorer is het Zuiderzeeijs- te rliegmach! un ,uit Londen heeft Margot, dat ran ingekomen, op zestig erschelling, het wrak id en. Die machine is gtuig, waarmee Peace .m naar Leeds was door de bemanning ngsboot is gezocht, koers kwijt geraakt, meubelmagazijn, rmiddag brak brand it 386, te Dordrecht, meubelmagazijn ran jlings gewaarschuwde plaatse. Het vuur ran de motorspuit en bestreden. Hoewel de nne zeer ernstig liet den zolder reeds na- eer het vuur spoedig an den brand moet rorden in een bran- ak te Weert Gis- el. meldt, ingebroken dames K. te Weert, ft van het huis het gevestigd, vermoedt m eigenlijk hun slag er het indrukken van ijn de inbrekers naar muur, die het huis i» zij vervolgens een .M. in het vierkant, .ndere zijde nog een ;egenr een- kast stond, hun pogingen. In de bbea zij daarop alle De inhoud er van d verspreid. Uit een meegenomen. Het angeroerd. De politie 0 oensdag 13 Maart. Na 6 uur 1852 M. 11.30 Korte Zie- 1.45 Middagconcert rno) 56 Kin- ezing over deLeip- 7 Fransche les. handelscorrespon- ter. causerie. 8 kest. Spr. prof. dr em Bilderdijk. M. 10—10.15 Mor- 2.30 Kindermatiné. er gelegenheid van ■r in de technische usa, Ir C. F. Stork 45 Lezing over: 55.15 Gramo- 6.15 Landbouwhalf- Conoert. 7.15 .urtje. 89.20 9.20—10.30 Po- I. 10.35 Kerkdienst jk. 1.20 Balla- Gramofoonmuziek. 4.05 Klassiek rtorgelbespeling. a's voor piano. mini", tooneelstuk- lis". 1744 M. 12.50 Orkestconcert. imnziek. 8.20 Laksch kwartet. 3.504.50 Orkest- .ika-concert. 7.50 ital door Prof. Sa- ïa vocaal concert- 5.20 Orkest-con cert. 8.35 Gra- Orkestconoert. Nederland. |ll te Londen. Genua, lisr., 9 'te Eelawan. prt Said. Ir., 10 v. Pt Said. ISuez. Marseille. |st. n. Java; 10 te Ibraltar. lisr., p. 9 Perim. jmboot Mij. ast., p. 9 Gibraltar. Fredrikshaven. te Parimaribo. je Lioyd. avia n. Rott. btt. te Batavia, larseille. v. Port Said. Perim, 13 te Port jvia te Soerabaja. Sabang. Perim. |GibraItar. Rott. lort Said. \taria te Rott. rerw. te Soerabaja. v. Padang. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post 13.— Losse nummersf0.Q5 Prijs der AdvertentfSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ef Bij abonnement belangrijke korting. De A.-R. parüf en de oorlcg. Onder het opschrift „Anti revolutio nair, ook „anti oorlogsch", ontvingen wij van den hoer Abr. Mulder te Middelburg een schrijven dat wij hier in hoofdzaak laten volgen: „Met groote blijdschap zullen velen liwer lezers met mij in Uw blad van 2 dezer den brief uit Cadzand hebben gelezen. Uit dit eenvoudige woord stroomt lentelucht ons legen. Heerlijk, dat dit geluid begint gehoord te worden in onze Christelijke kringen. Enkele dingen, er uit moge ik nog eens onderstreepon.. Oorlog is menschonteerend werk. Wat den mensch on teert, is mis drijf jegens zich zelf en den naaste, is zonde tegen God. God beware ons Chris tenvolk ervoor, dat het er ooit weer aan mee zou doen. Anti-oorlogsch evengoed als anti-revolutionair. Een heidensch spreekwoord zegt: wie de goden verder ven willen, die slaan ze met blindheid. Dat onze Overheid toeh bedenke, dat als zij het regiment wil voeren, dat God haar genadiglijk toevertrouwt, zij nooit de handen sla aan het zwaard, want oorlog beteekent onvermijdelijk revolu tie. Het is dure Christenplicht mede te werken aan de vredes- gedachte. De vrede tusschen de men- schen en de volken zal niet komen vóór Christus in volle heerlijkheid is weerge keerd, maar wij mogen niet zondigen en wij mogen, voor zoover in ons vermogen is, niet toelaten dat anderen zondigen. Het is Christenplicht het zondige gebruik van den oorlog naar vermogen te ver bannen." Uit den aanhef van dit schrijven zou men den indruk kunnen krijgen, dat de geachte inzender met de houding va.n de Antirevolutionaire partij ten aanzien van het vraagstuk van den oorlog niet op de hoogte is. Hij stelt het toch voor alsof in den Cadzandschen brief waarvan hij hier en kele uitspraken commentarieert, een nieuw geluid gehoord wordt. En dat is toch niet het geval. Wie de moeite doet kennis te nemen van wat van Antirevolutionaire zijde over den oorlog geschreven werd, zal er nooit toe meewerken dedwaze voorstelling te wekken alsof de A.-R. partij een mili taristische partij is, die mot een zeker welbehagen het wapengekletter verneemt. Niets is echter minder waar. Zeker de A.-R. partij sluit niet het ooa voor de feiten. Zjj houdt rekening met het fest te «onde die hare verwoestende wag&liftg doet gjvoo o.i ook ni uu, o leven, en die oorzaak is dat telkens weer oorlogen uitbreken, oorlogen waardoor bet recht der natiën vaak op gruwelijke wijze wordt gekrenkt. Tegen dat onrecht heeft de Overheid zich te verzetten. Daarom kan onder bepaalde omstan digheden, wanneer de handhaving van het recht dit vordert, oorlog harde plicht zijn, zooals Prof. Bavinck in zijn „Ethiek en Politiek" opmerkte: „Zooals de Over heid naar binnen mot dwang en. straf de misdaad, in naam en in het belang van de gerechtigheid te beteugelen heeft, zoo en niet anders draagt zij ook naar buiten het zwaard niet te vergeefs. Alzoo hande lend volbrengt de Staat een door en door zedelijke roeping, want hij hand haaft de gerechtigheid en deze is, met de liefde, een bij uitstek ethische deugd." Vandaar dat de A.-R. partij niet mee doet aan het dwaze geroep om eenzij dige nationale ontwapening, wat alleen kan dienen om het onrecht te bevorde ren en de ellende van den oorlog bin nen de grenzen te halen. De A.-R. partij erkent het recht en de roeping om een weermacht te on derhouden. Niet als oor'ogsins'rumcn', maar in het belang van den vrede, ter handhaving van het recht. Maar de A.-R. partij doet meer, en dat schijnt tot den goachton inzender nog niet te zijn doorgedrongen. t Immers sinds jaar en dag wordt er van A.-R. zijde op aangedrongen alles te doen. jvat mogelijk is om den oor- I log te beperken, om het geweld tegen te gaan en het recht te doen zegevie ren, om de internationa'e geschillen op te lossen niet door het zwaard maar langs gerochtelijkea weg. Men leze er de magistrale redevoe ringen van Prof. Anema maar op na. En men neme ook kennis van het A.R. program van actie waarin do een zijdige nationale bewapening met be slistheid wordt afgewezen, maar waar het onder „Buitenlandsche Zaken" ook heet: „Krachtige modewerking aan alle maat regelen, die de heerschappij van het recht in het leven der volkeren hel pen bevorderen, en mitsdien bijdragen tot beteugeling van den oor- 1 o g, zoomede aan de pogingen onder nomen om te geraken tol gelijk.ijdige en wedcrzijdsche vermindering van bewapening." Hier dus hetzelfde geluil dat den in zender in den Cadzandschen brief zoo aantrekt. Aan de Overheid het recht en den plicht om als do nood het vordert ge bruik te maken van het zwaard, maar nooit den oorlog uitgelokt, en naar ver mogen medegewerkt aan de verwerkelij king van het ideaalvrede door recht. V* Het citaat. Het hierboven opgenomen schrijven wekt den indruk, dat de inzender enkele aanhalingen deed uit den Cadzandschen brief van 2 Maart. Dit is echter niet het geval. De schrijver nam slechts enkele zin nen of gedeelten van zinnen over om die dan op zijne wijze te commentariëeren. Om misverstand en verkeerde gevolg trekkingen te voorkomen, schijnt het ons daarom wenschelijk, het gedeelte van den boven 'aangehaalden brief, dat op den oorlog betrekking heeft, hier te laten volgen. Na er, in verband met de Fransch-Bel gische kwestie op gewezen te hebben hoe hardleersch vele menschen zijn, vervolg de onze briefschrijver: „Als ik nu minister van oorlog was, dan zou Ik met alle aanstaande officie ren, elk jaar een tocht maken langs de gevechtslijn van den grooton oorlog. Ik zou ze brengen naar Yperen en ze daar laten zien in lange, eentonige rijen al die graven met al die kruisen, waar van ieder een geschiedenis vertelt van o, zooveel smart, ik zou ze willen laten be zoeken de Duitsche graven, de Fransche graven, do Belgische graven in plaat sen als Dinant, en ze daar in lange eentonige reeks laten lezen al die een tonige opschriften over al die twintig- jarigen, gevallen in den bloei der jaren, ik zou ze daar brengen op één der her denkingsdagen, dat moeders, vrouwen, verloofden verre reizen gemaakt hebben om een oogenblik te vertoeven aan het graf van geliefden, en ik zou ze iets laten gevoelen van al dien weedom van smart, die een oorlog uitstort over hon derdduizendon gezinnen, ik zou ze op een der invaliedendagen doen zien die lange eentonige rij van blinden, en op allerlei wijzen verminkten, ik zou ze nog veel meer laten zien, om diep in de, ziel van hen, die later deel uit zullen maken van de generale staven, te prenten 3e overtuiging, dat oorlog het uiterste is, 'i alleruiterste, een menschonteerend werk- Anti-militarist, neen, dat woed heeft onder ons een te slechte klryi k, laat ik dal woord niet gebruiken. Maar anti-oorlogsch evengoed als 'anti-revolutionair. En laten wij toch nuchter worden en al het dwaze inzien van het gezegde, wie den vrede wil bereide zich ten oorlog, En laten op al onze scholen, in de eerste plaats op onze Christelijke scholen de onderwijzers toch mede helpen opvoeden tot den vrede. Zeker we weten, dat 'do wereldvrede onder ons zondige menschen een waandenkbeeld is, we weten, dat do wereldvrede niet zal komen voor Chris tus komt en eindelijk de zwaarden zul len worden gemaakt tot vreedzamer werk tuigen, maar dat houdt niet in, dat wij zuchtend zullen verklaren, dat het wei altijd zoo zal blijven, dat de oorlog toch weer zal komen, maar laat ieder, die op den naam van Christen aanspraak maakt, het zich als oen dure Christen plicht achten mede te werken aan de vredesgedachte." De wereldvrede is een waandenkbeeld. De vrede komt niet, zoolang er de zonde is. Daarmede 'heeft de Overheid rekening te 'houden. Daarom zou zij hare roeping verzaken, indien zij ons land weerloos en daar door tevens bij gewapende conflicten tot oorlogsterrein maakte. Maar tevens is het hare taak en onze taak om krachtig mee te werken aan alle maatregelen die de heerschappij van het recht 'kunnen bevorderen en den oor log beteugelen. De aigemeene beschouwingen over het wetsontwerp tot wijziging van de Ziekte wet zijn gisteren pfgeloopen. Vandaag begint de behandeling der ar tikelen, waarmee de Kamer nog voor de stille, week gereed hoopt te komen. Maar dan zal er hard gewerkt moeten worden. Want op dit oogenblik zijn er reeds een tachtig amendementen ingediend en hot is zeer waarschijnlijk, dat nog meer dere zullen volgen. Er is echter één lichtpunt, als men hier tenminste van een lichtpunt mag sproken. Een groot deel van de Kamer verkeert in de stemming, dat er nu, hoe dan ook, aan het gesukkel met de Ziekte wet een einde moet komen en "dat de Ziekteverzekering moet worden inge voerd. Vandaar dat men bereid is over allerlei bezwaren, die anders misschien zwaar zouden wegen, heen te stappen. Dat is een goede -. methode om het ontwerp spoedig behandeld te krijgen. Maar een andere vraag is of zich juist daardoor, straks in de Eerste Kamer, geen moeirijkhoden zul'en voordoen, die een spoedige totstandkoming belommeren. Minister Slotemaker de Bruine jiecft gisteren verk'aard het niet onmogelijk te achten, dat de wet met 1 Januari 1930 in werking zal kunnen treden Andoren echter achten dit, gezien de vele uitvoeringsmaa'rere'en, die g-nomen moeten worden, beslist onmogelijk. Do tijd zal wel leeren wie hier gelijk heeft. Maar in elk geval zal het lot van de tallooze amendementen waarover dezer dagen beslist wordt, hierop van niet ge- ringen invloed zijn. Vraagt Uw winkelier FLORA'S HONDENBROOD KATTENVOEDER DUIVENVOEDER HOENDER BESCHUIT KUIKENVOEDER Vert. JOH. QUINTEN, GOES. SCHIP GEZONKEN. 42 Gchspaiingen omgekomen. Hot stoomschip „Lunesdate" uit Lon den, is gistermorgen -tengevolge van den mist bij de kast van Northumberland in aanvaring gekomen met het stoomschip „Melrose". De „Lunesdate" is gezonken en men vreest, dat 42 leien der bemanning ver dronken zijn. De „Melrose" kon drie mannen opne- men, doch moest haar reis voortzetten, toen het schip van de overigen geen spoor kon ontdekken. VakarbeicS door schoolkinderen. Een door het Berlijnsche gemeentebe stuur op' do scholen ingesteld onderzoek over vakaibeld van schoolkinderen, heeft don uitslag opgeleverd, dat 7895 in een vak werkende schoolkinderen in één jaar werden vastgesteld. Daarvan we kten in strijd met de be palingen van de wet op de kinderbescher ming f.91 kinderen vóór schooltijd, 633 kinderen mear dan vier uur por dag, 119 meer dan zes uur .per dag en 1153 kinderen verlichtten Zondags arbeid. Al deze werkende kinderen werden me disch onderzocht, waarbij bleek, dat 1347 kinderen nadeeüge gevolgen van hun vak- arbeid laadden ondervonden. Het gemeentebestuur heeft nu besloten door voorzorg'smaatrege'en het er op aan te sturen, dat schoolkinderen volstrekt geen vakarbeid meer mogen verrichten. Sneeuwstormen. Uit Riga wordt gemeld, dat de sneeuw stormen van de laatste dagen het verkeer weer geheel ontredderd hebben. De treinen hebben alle groote vertra ging, terwijl het autobusverkeer geheel onmogelijk is geworden. Op den weg van Riga naar Milau zijn drie autobussen en twee vrachtauto's in de sneeuw blijven steken. Zij zijn tot aan de vensters in de sneeuw gezakt. De stad GoMing-:n is geheel ingesneeuwd en van de buitenwereld afgesneden. Noch te voet noch per slee is het verkeer mo gelijk. Op sommige punten ligt de sneeuw twee meter hoog. Wat de ontdekking van Amerika koslfe. Te Genua zijn stukken gevonden, welke aan het licht hebben gebracht, wat de ontdekking van Amerika heeft gekost. Het salaris, dat voor Columbus was bepaald, bedroeg 1600 peseta. De twee kapiteins, welke onder hem stonden ont vingen 900 peseta per jaar, terwijl de manschappen 12.50 peseta per maand kregen. Er was 14.000 peseta noodig voor de uitrusting van de vloot, waarvan de leef tocht zes peseta per man en per hoofd, dus totaal 2000 peseta kostte. In Europa teruggekeerd ontving Colum bus 22.000 peseta tor vergoeding voor de voorschott.cn, welke hij gedurende do reis had gegeven. De ontdekking van Amerika kostte dus 36.000 peseta, d.i. iets meer dan de kos ten voor een luxe hut, die de Amerikaan sche millionnairs betrekken op hun „trip" naar Europa. Korte berichten. Te Londen zijn in hot afgeloopen jaar 1244 personen ten gevolge van ver keersongelukken om het leven gekomen Bij het laten springen van ijs in het dal van do Nette in de Rijnprovincie we d een ambtenaar, die zich 75 meter van de plaats van ontploffing verwijderd bevond, door een grooten steen getroffen en ge dood. Kroonprins Olaf van Noorwegen is te Stockholm aangekomen, waar hij door de Zweedsche koninklijke familie har telijk werd verwelkomd. Stockholm is ge heel in vlaggetooi. Als inleiding tot de eigenlijke huwelijksplechtigheid zal een groot aantal feestelijkheden plaats vin den. De Sovjet-autoritcilen hebben de Turksche regeering om een pas voor 60 aanhangers van Trotzki verzocht. De Sov jet-regeering zou hebben voorgesteld deze Trotskiisten naar Sinope in Klein-Azië te brengen en onder het toezicht van de Turksche regeering te stellen. De on, derhoudskosten zouden voor rekening van de Russische regeering zijn. Er zjjn gisteren op niet minder dan 14 plaatsen in Midden- en Zuid-Engeland Binnenland. Marken, Vlieland en Schiermonnikoog weer geïsoleerd. Bijzonder',eden over het ongeluk teVarik. Minister Slotemaker de Bruine verdedigt het ontwerp-ziektewet in de Tweedo Kamer. lil Vergadering van de Kamer van Koophan del voor Z.-Vlaanderen. Beantwoorde vragen van Kamerleden over de boekhouding van landbouwers. De Amsterdamsche Kamer van Koophan del over het wetsontwerp-v. d. Heuvel. Buitenland. Sneeuwstormen in het Oostzeegebied. Schip gezonken. 42 menschen verdronken. heide- en boschbranden ontstaan en de minister van verkeerswezen heeft per ra dio een opwekking aan alle automobilis ten en motorrijders laten omroepen om geen brandende lucifers of sigaretten on derweg weg te werpen. Uit Madrid wordt gemeld, dat het tot ernstige botsingen tusschen stakende studenten en de politie is gekomen. Bij het paleis van den minister-presi dent heeft de politie van haar vuur wapenen gebruik gemaakt, met het gevolg, dat een student ernstig en enkele ande ren licht gewond werden. Ook in verschillende andere deelen van de stad kwam het tot opstootjes. Bjj do administratie van het abat toir te Leipzig zijn verduisteringen op groote schaal ontdekt, waardoor de dienst der stedeljjke belastingen sedert jaren voor belangrijke bedragen "benadeeld is. Een slager en zijn knecht, een veearts en npg een ander ambtenaar zijn voor- loopig in hechtenis genomen. De rechtbank te Bonn heeft me vrouw Victoria Zoebkoff, geboren prin ses van Pruisen, zuster van den ex-keizer te Bonn, in staat van faillissement ge steld, daar zjj' haar betalingen heeft ge staakt. v 1 Door een botsing tusschen twee treinen in de nabijheid van Perpignam, werden twaalf personen gewond, terwijl groote materiëelo schade werd aangericht. Te Berlijn zijn, gisteren weer drie gevallen van gasvergiftiging voorgekomen. Een 68-jarige koopman werd dnod gevon den, terwijl een echtpaar weer bjjgebrach! kon worden. DDeputatenvergadering. Naar wij vernemen, zal de eerste zittin? van de 2 en 3 April a.s. te Utrecht te hou den Deputatenvergadering der Antirev. Partij, waarop het gouden jubileum der Partij zal worden gevierd, Dinsdagmiddag 2 April worden gehouden en gewijd zijn aan huishoudelijke zaken. In de morgenvergadering van 3 April zal de leider der partij, de heer H. Golijn, de gebruikelijke Deputatenrede uitspreken. In de middagvergadering zal het woord worden gevoerd door Staatsraad Prof. Mr D. P. D. Fabius, de eenigste overgeblevene van het comité dat vóór 50 jaar het voor- loopig centraal comité vórmde. Het Tweede Kamerlid, Prof. Dr H. Vis- sc'her, zal voorts een opwekkend woord spreken. Hot Bureau van het Centranl-Comité van Anti-re;ol\vtionaire Kiesvereenigingen verzoekt ons te meiden, dat, evenals bij vcrigü Deputatenvergadering,en, ook nu gelegenheid bestaat zich op te geven voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1