DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Binnenland FEUILLETON Het huisje aan den zeedijk Uit de Provincie. Zoeklichtjes. VAN DINSDAG 12 MAART 1929. No. 137. Chr. Hist. Kasso-manie? Wij lezen in „De Nederlander": Door de Chr. HistorischeKamerleden is een amendement voorgesteld, ten einde alsnog een poging te wagen, tot zoodanige wijziging van de Ziektewet, dat de verze kering zou blijven opgedragen aan zie- kenkassen. Dr de Visser heeft zich over de toenemende neiging, van Minister Slo temaker de Bruine tot de Bedrijfsvereeni- gingen niet vriendelijk uitgelaten. De heer Bakker sprak van eene regeling „lijnrecht in strijd met de Chr. Historische opvat tingen". En de heer Snoeck Henkemans meende, dat de ziekte-verzekering in hoofdzaak door Bedrijfsvereenigingen eigenlijk niet tot de sociale verzekering gerekend kon worden. De'niet deskundige zal zich allicht ver wonderen. En de ongeloovige zal mis schien spotten over Kasso-manie. als eene niet-onvevaarb'ke hebbelijkheid, spe ciaal aan Christelijk-Historische- Kamer leden eigen. Er is echter noch tot verwondering noch tot spot aanleiding. Hier staan wer kelijk twee beginselen tegenover elkander. De mannen van de bedrijfsvereeniging let ten allereerst op den vorm; zij zien in deze bedriifsvereenigingen een vrucht van samenwerking van de organisaties van werkgevers en arbeiders en zij wenschen aan deze organisaties de ziekte-verzeke ring toe te vertrouwen. Liefde tot deze organisaties speelt bij dezen wensch zeker een rol. De mannen van'de ziekenkassen letten allereerst ophetwezen;zij wenschen eeneziekte-verzekering, die niet alleen de werkgevers in staat stelt en verplicht tot het verzekeren hunner werklieden tegen de geldelijke schade door ziekte; maar zij wonschen eene zoodanige ver zekering, die den geheelen arbeiders stand ten goede komt en dien geheelen stand ontheft van de benauwende drei ging met armoede door ziekte. Liefde tot do bestaande ziekenkassen, vaak echle zorg-kinderen, speelt by dezen wensch zeker een rol. Doch het verschil tusschen beide stroo mingen is in hoofdzaak principiëel. Het gevoel voor te vormen of bestaande organisaties weegt eerst in de tweede plaats. Do bedrijfsvereenigingen zullen inder daad eene voldoende ziekte-verzekering brengen aan de werklieden, in dienst bij ondernemers, bij deze vereenigingen aan gesloten; maar dit is eene collectieve verzekering, Niet do werklieden, de men- Bchen zijn verzekerd, maar aan de ver schillende deelen, die het personeel der onderneming vormen, is ziekengeld ge waarborgd, Treedt de werkman uit dit personeel, zonder onmiddellijk over te gaan in den dienst van een anderen werkgever, dan staat hij buiten de groote verzekerde massa; en, als hij ziek wordt bliift hij zonder ziekengeld. De ziekteverzekering bij de bedrijfsver eenigingen zal de organisaties van onder nemers en werklieden sterker maken De leiding der ziekteverzekering wordt bin nen hunnen kring gebracht. Maar de ar beid e rs st an d als geheel zou on eindig meer gebaat zijn. en ook in mee- fiere, sterke positie komen, indien de ziekteverzekering bleef een individueele verzekering, in hoofdzaak bij door de-ver zekerden-zelf beheerde kassen." HET FRAN8CH-BELGISCH GEHEIM MILITAIR VERDRAG. Uit Brussel wordt nog aan de N.R.Ct. gemeld Over de documentenzaak was Maan dag geen nieuws. Een paar ministers hebben in de wekelijksche vergadering van het kabinet de vraag gesteld, hoever het administratieve onderzoek gevorderd was, waarop is geantwoord, dat dit nog steeds wordt voortgezet en de conclusie eerst tegen het einde 3er week te ver wachten valt- Een enkel blad, de katholieke Ving- tième Siècle, knoopt een korte be schouwing vast aan een telegram uit Am sterdam, waarin melding wordt gemaakt van de verklaring van het Utr. Dagblad. 1 betreffende de authenticiteit van het 23 Februari gepubliceerde document. Het is ongehoord, aldus de „Vingtième Siècle" dat na een serie officiëele en afdoende logenstraffingen het Utr. Dagblad toch nog de authenticiteit staande houdt van een document, dat van A tot Z door den jood Frank werd gefabriceerd. Het is kwade trouw nog te spreken van agres sieve, bedoelingen van België, waar de verantwoordelijke regeeringen verklaren, dat er in de Fransch-Belgische overeen komst geen kwestie is van Nederland. Door dit vasthouden tegen heug en meug aan dergelijke kletspraat heeft het „Utr. Dagblad" zich voor altijd gedisqualifi- ceerd. De Berlijnsche correspondent van do eveneens katholieke Libre Belgique vestigt de aandacht van dit blad op een 'n de Rheinisch Westphaelische Zeitung gepubliceerden open brief van de Duit- schers Reiser en Unger, die in het ver haal 'van Frank Heine als spionnen wor den voorgesteld, do-ch deze bewering be slist tegenspreken. Wel ded-en zij in 1928 een reis naar België, maar deze was van zuiver oeconomischen en culturee- len aard. In hun gesprekken met Frank Heine, met wien zij kennis maakten door bemiddeling, van den correspondent van de "Hugenbergpers in België, werd zelfs niet op indirecte wijze van militaire vraagstukken gewag gemaakt, en even min was er sprake van een politieken in lichtingsdienst. De Libre Belgique. toont zich zeer verbaasd over de conclusie van den brief der twee Duitsehers. waar- ;n deze zeggen: De antecedenten van Frank Heine in acht genomen, zijn wij verplicht te gelooven, dat het valsche stuk niet valsch, maar wel een authentiek document is. TELEFONISCHE REDEVOERINGEN. Met een bescheidenheid, die niet in overeenstemming is met de beteekenis van het nieuws, zegt „Het Handelsblad" heeft het hoofdbestuur der Posterijen in korte woorden bekend gemaakt, dat voort aan gelegenheid zal bestaan van een par ticuliere woning uit een vergadering in een eigen stad, of in een andere, toe te spreken. Dat gaat dan per rijkstelefoon, en men zal niet meer dan het gewone interlocale tarief behoeven te betalen, ver meerderd roet eenige kosten vo,or de plaatsing van technische toestellen bij de ontvangst van het gesprokene. De rijks telefoon zorgt daarvoor; men mag in de plaats van ontvangst zelf niets aan het toestel doen. Hoe is deze nieuwe uitbreiding van de technische mogelijkheden der telefoon tct stand gekomen? De behoefte eraan is in d» practijk gebleken. In bijzondere gevallen werd ex naar gevraagd. Zoo heeft dezer dagen de leider der anti-revolutionairen, de heei Colijn, die verhinderd was persoonlijk teï vergadering te verschijnen, van zijn wo ning aan c?o Stadhouderslaan te 's Gra venhage uit een politieke vergadering te Gouda toegesproken. De heer Colijn heefl daarna kunnen hooren, hoe de vergade ring hem toezong. Deze nieuwigheid opent wijde perspec tieven voor de politieke propaganda in Nederland. Op één avond zullen politieke partijleiders achter elkaar drie vergade ringen in drie verschillende plaatsen des lands kunnen toespreken, tegen de som ma van ongeveer f 10 per vergadering per uur (twintig maal vijftig cents, plus eenige onkosten). Zij zullen daarmede reis- en verblijfkosten uitsparen en bo vendien lichamelijk fit blijven. Zou het niet goedkooper zijn den Ka- door HUGO KTNGMANS. 72) -o- ..Dnrht u, dat Lia thuis...?" ,,Ik denk niets. Tk leef alleen in afwach ting. Toch al, maar nu, nu jij met mij over haar spreekt in dezen geest, nog meer. Het zou niet voor de eerste maal zijn. Hans, dat het uitgestrooide zaad verstikte Je zult het straks ook ervaren- De gelijkenis van den zaaier komt al den dag in het leven uit. 'kheb er de heer lijkste, maar ook de bitterste ervaring van. Je moet niet vergeten, dat zii hier slechts drie maanden is geweest. En nu keert zij terug in die geheel wereldsche omgeving, waar met God en Zijn Woord met in het minstrekening gehouden wordt. Een goed gefundeerde in de Waar heid zou in zulk een milieu een zwaar leven hebben. Hoe moet het nu gaan met iemand als Lia, die nog maar gevoed is met melk? Ik moet waarlijk zeggen, dat ik benieuwd ben er naar." Hans luisterde aandachtig. En hoe lan ger zijn vader, man van veel levens ervaring en groote mensehenkennis.sprak, hoe meer hij er van overtuigd werd, dat deze het bjj het rechte eind had. „Ik begrijp u, vader. Ik had de stem van mijn hart het zwijgen moeten opleg gen en ook met spreken nog wat moeten wachten." „O neen. Ik ben heel blij, dat je tot mij gekomen bent, om e°ns te praten. Het is voor jou niet gemakkelijk. Ik geloof, dat je haar liefhebt. En. Hans, zij is bet waard. In haar schuilt een goed ka rakter en een zachte inborst. Als Groot moeder Blankert, aan wier oordeel ik zeer veel hecht, met haar wegloopt, en dat doet zij, dan i3 het wel in orde. Maar je moet een man zijn en ook in dezen gaan den weg, dien God je voor schrijf. En die weg is duidelijk aange wezen. Op dit oogenblik moet je niet den minsten stap tot toenadering doen, maar rustig je tijd beiden. En God om kracht vragen voor hot geval, ah blijkt, dat onze hoop de bodem wordt ingeslagen en in Utrecht het bier uitgestrooide zaad is verstikt. Is dat niet zoo en werkt Gods Geest in haar door, dan wordt zij een overtuigd Christin. En dan hoop ik. dat jij bij haar een willig oor vindt. Maar Hans, wij praten er nu toch over en dat is goed, bedenk wel, dat er dan nog moeilijkheden rijzen kunnen van de zijde van haar familie, die ongetwijfeld dit huwelijk niet begeeren zal. Ook dat kan nog geweldige moeilijkheden geven. Je moet dit alles bedenken. Hans. Ik spreek maar openhartig niet alleen, maar ik wil je ook de werkelijkheid doen zien. Dat is merleden in plaats van een gratis abon nement op alle spoorwegen een gratis redevoeringen-gelegenheid gedurende de middaguren per telefoon te geven? Mis schien kunnen wij de Kamerzittingen dus opheffen en de Kamerleden tot telefo nische spreektrompetten promoveeren. Maar in allen ernst: het behoeft nu heelemaal niet buitengesloten te zijn, dat een minister, door ongesteldheid aan huis gebonden, in een dringende aangelegen heid de Kamer per telefoon toespreekt. Als het reglement van orde er zich ten minste niet tegen verzet dat iemand het woord voert, die er niet is. Hef Bezoldigingsbesluit. De Koningin heeft thans ook het be zoldigingsbesluit voor het militaire per soneel bekrachtigd. Gisteren is verschenen het Staatsblad no. 72, bevattende het Kon. besluit van 8 Maart j.l. tot vaststelling van regelen ten aanzien van de bezoldiging van bur gerlijke Rijksambtenaren. In het besluit zijn opgenomen de. ge wone-, overgangs- en slotbepalingen, als mede als bijlagen de salarisbedra gen voor de onderscheidene groepen van ambtenaren en 'onderwijzend personeel, de bijzondere regelen, in acht te nemen bij de berekening van dan diensttijd, waarnaar de wedden van op 31 Oct. 1928 reeds in dienst zijnde ambtenaren op 1 Nov. 1928 behooren te worden vastgesteld en de klasse-indeeling van de gemeenten. Het besluit met de bijlagen telt 333 pagina's druks. Kon'ngin Emma te Londen. De „Daily Express" schrijft in haar verslag van het bezoek dat onze Konin gin-Moeder aan de tentoonstelling van Nederlandsche kunst in Rurlington House te Londen gebracht heeft: „De liefste oude dame in Euro pa" is Donderdag naar Londen toe ge komen. Zij zag er zoo beminnelijk uit. de Ko ningin-Moeder van Nederland, herinner de op zoo uitgelezen wijze aan een be minnelijker tijd. Zij was zich zoo vol komen onbewust van haar eig°n aant-ek- kelijkheid. Haar gladde, blozende gezicht, zonder een tikjo poeder, blonk levendig van gelukkige glimlachen. Zij scheen de drukte, die voor haar gemaakt wArd, zachtzinnig af te keuren en er to"h kalm genoegen in te hebben. Iedereen om haar heen glimlachte. Geen van de autoritei ten zag er zorgelijk of angstig uit. Dit zou in haar tegenwoordigheid onmoge lijk geweest zijn. Haar aanzien stond ge lijk met glimlachen. Een keurig gekleede jonge vrouw, die de Koningin voorbij had zbn gaan. keer de zich naar haar metgezel toe en zei'de ernstig, peinzend: „Ik ben blij, dat ik haar gezien heb." Dit was wat iedereen dacht, die haar zag." D r H. Th. s'J a c o b. De Commissaris der Koningen in de prov. Utrecht, dr H. Th. s'Jacob* heeft een ernstige oog-operatie ondergaan bij prof. 7. van der Hoeve te Leiden. De opeTatie is goed geslaagd. De toe stand van den patiënt is vooruitgaande. Nederland en België. Op 9 Maart 1.1. heeft op het Ministerie van Buitenl. Zaken te 's Grarenhage de uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het op 26 October 1927 te Brussel tusschen Nederland en Pelgië gesloten verdrag betreffende in- tellectueele toenadering tusschen beide landen. Luchtverkeer. Schiphol, de luchthaven van Amster dam, werd gedurende de maand Februari 1929 aangedaan door 269 vliegtuigen van bet regelmatig luchtverkeer en door 40 militaire vliegtuigen va,n Lager en Marine, terwijl 43 ex-tra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts had er een aantal proef- en rondvluchten plaats, terwijl het aantal p lei zier vliegers 22 bedroe-g. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 168 verkeersvliegtuigen en door 4 militaire, terwijl er 12 speciale vluchten en 31 proef- en photovluchten ook verreweg het beste. Dan alleen kun nen wij de grootste teleurstellingen in Gods kracht dragen." „Ik dank u voor uw woorden, vader. Ik ben blij, dat ik met u gepraat heb. Ik voelde, dat het moest niet alleen, om dat u mijn vader is, maar ik voelde er ook behoefte aan. met een oudere er eens over te spreken. Ik heb er prec'es zoo over gedacht als u. Ik begreep dat het noe niet kon. Maar ik realiseerde hot niet voldoende. 'kHeb in deze dagen mijn verstand stopgezet en alleen mijn hart laten spreken. En dat klopt voor Lia, vader. 'kHeb haar lief gekregen." „Goed, jongen. Het is geo-orloofd. een meisje lief te hebben. Maar nu afwach ten. Alleen de tijd zal leeren, of het God is, Die dezp genegenheid voor Lia in je hart heeft gewekt. Wij kennen Zijn bedoe ling niet. Wij kunnen alleen bidden voor Lia en voor jou. Je hebt er ongetwijfeld behoefte aan, het te doen?" Hans knikte. Dominé Meinoma vouwde de handen en hij legde de zaak van zijn zoon neer voor de voeten van zijn hemelschen Va der. En hij smeekte om het behoud van Lia's ziel. Het was met een verlicht hart, dat Hans daarop met zijn vader naar bene den ging. HOOFDSTUK III. Architect Van Meersma strekte zich in met K.L.M.-machines plaaits hadden. Bo vendien werden 56 vluchten uitgevoerd met Pander-vliegtuigen van de Rotter- damsche Aeroclub. Het aantal bezoekers bedroeg 359. Het honderdjarig bestaan van de Brandwaarbor g-M iji. v o o i Zeeland te Middelburg. In een bijeenkomst van commissarissen, direc tie en correspondenten werd hedenmid dag in de sociëteit St. Joris het 100- jarig bestaan herdacht van de Brandwaar borg-Mij. voor Zeeland. De voorzitter van Commissarissen, de heer Mr H. F. Lantsheer, 'heette allen welkom en in het bij-zonder de correspon denten, omdat de meesten hunner en' de commissarissen elkaar niet kennen en 'di-t 100-jarig feest een ongezochte gelegen heid is om de kennismaking voort te zet ten of deze aan te vangen. Sp-r. wees ei dan op-, dat de correspondenten als het ware de bronnen zijn van het bestaan, van het bloeiende leven der zaak. Zij genieten het volle vertrouwen. Sp-r. richt zich dan afzonderlijk to-t de heeren E. A. v. d. Bent en J. Peile Wzn„ correspon denten resp, te Ellewoutsdijk en te Mid delburg, die beiden ongeveer 50 jaar en steeds met stijgenden ijver de maat schappij behulpzaam zijn geweest en mei hart en ziel haar hebben gesteund. Hen wijdt spr. een bijzonder woord van dank Het zou aangenaam geweest zijn ook de verzekerden te hebben kunnen uit- noodigen, zij zijn echter 12.000 in getal. De kans teloopOn die allen te zien komen, scheen te gewaagd. Spr. herdenkt o-o-k hen in deze feestelijke vergadering en dankt hen voor hun trouw. Ook heet spr. welkom den heer Baljeu als vertegen woordiger der taxateurs en richt tot hem woorden van erkentelijkheid voor de be wezen hulp gedurende tal van jaren. Het spijt spr., dat de oud-voorzitter, de heer W. J. Sprenger, niet aanwezig kon zijn. Hij heeft een 5-tal jaren geleden gemeend wegens zijn hoogen leeftijd de leiding aan jongere krachten te moeten overlaten. Gaarne had men ze langer aan hem toevertrouwd. Komende tot de jarig® zelf, en hare levensgeschiedenis, ontleende sp-r. ver schillende bijzonderheden aan de notulen van 1829—1929. Het initiatief tot oprichting is in 1828 uitgegaan van den heer P. de Wjjs en deze vond de volgende heeren bereid commissaris te worden: Mr J. Snouck Hurgronje, president der Centrale Direc tie van Walcheren, C. Vis, Raad dier Centrale directie, Mr M. P. M. van Vis vliet, Mr M. C. Paspoort van Grijp's- korke, lid van den gemeenteraad, allen te Middelburg, J. Risseeuw, Vrederechter te Oostburg en W. L. Vader, ontvanger der belastingen te Wissekerke. Behalve laatst genoemde waren alle heeren lid der Stap ten van Zeeland. Spr. zette vervolgens uiteen welke moeilijkheden te overwinnen waren om de Koninklijke goedkeuring te verkrijgen, doch ten slotte werd deze bij Kon. besluit van 12 Maart '1829 ver leend en was de Maatschappij dus wette lijk opgericht. Do eerste brand van verzekerde pan den lcwam voor in den nacht van 23 op 24 Mei 1830 door het inslaan van den bliksem. Er brandden een schuur en wagenhuis van J. Koster te Kleversi- kerke af. die verzekerd waren voor f3880. Besloten werd alleen hen te laten betalen, die vóór zonsondergang van 23 Mei verzekerd waren, teneinde de deel neming niet af te schrikken. Op 3 Sept. brak weer brand uit op- die hofstede en brandde de nieuwe schuur geheel af met belangrijke schade aan bet huis. Alleen voor dit laatste was de maatschappij aansprakelijk. Jn 1835 was de gewaarborgde som tot ruim 5 millioen gestegen en werd de eerste ge ëmployeerde of boekhouder aangesteld, n.l. A. C. Vroone. In 1836 werden de eerste 10 correspondenten aangesteld te Middelburg, Vlissingen, Westkap-elle, Zie- rikzee, Tholen, Goes, Cortgene, Wissen- kerke, Oostburg en Terneuzen. In 1837 werd de gelegenheid geopend om ook tegen vaste premie te verzekeren en het salon behagelijk in zijn fauteuil uit en zeide op spottenden toon „Ziezoo, Lia, ruimte verkwikt", toen zijn vrouw met Annie en Theo van Zeggelen naar het concert waren gegaan. „Maar Papa, dat is nu toch geen zeg gen!" verweet Lia hem liefdevol. „Och, kind, ik weet het wel. Ik wilde voor ik weet nbt wat, dat het anders was. 't Is eenvoudig een ellende. Ik grio-d in al dien tijd, dat je weg bent geweest, dat wij driemaal met zijn drieën thuis wa ren, niet uit en*ook geen bezoek van anderen. Ook niet van Theo. En toen verveelden Mama en Annie zich gruwe lijk. Wat ben ik toch dankbaar, dat, ie er weer bent. Want ik heb zoo de idee gekregen, dat je bl 'ft bij je standpunt van eenige maanden geleden, dat je niet meer van plan bent, veel uit te gaan, is het wel?" „Ik. heb met dat oude leven gebroken, papa", antwoordde Lia ernstig. „Tk wilde er ook met meer mede beginnen, maar ik vrees „Dat je het met je moeder aan den stok zult krijgen? Dat denk ik ook. Maar ik beloof je, dat ik me er m mengen zal, als het me te kras wordt. 'Je kunt op mijn steun rekenen." ,,'kWou, dat er geen herrie kwam"', zuchtte Lia. „Ik ben het de laatste maan den zoo anders gewoon geweest." „Dat zal wel. ik moet eerlijk beken nen, dat ik niet gedacht had, dat je het Morgen is het biddag. Er zijn er velen in onzen tijd, die om dat zij niet gelooven in een almachtig God, uit Wiens hand ons alle dingen toekomen, niet meer bidden en die dus ook geen behoefte hebben aan een biddag. Zij meenen het zonder God te kun nen stellen. Zij- verwachten het van den mensch en van het menschelijk kunnen. Zij hebben geen behoefte om te bidden: zij weten alleen te roemen in de men- schelijke kracht. Zij onderschrijven, waf van Socialistische zijde geleerd wordt: de mensch wil eigen Heiland zijn. Maar God zij lof, er 'is toch altijd nog een breede schare, die zich afhan kelijk weet, ook in beroep en bedrijf en die leeft in het bewustzijn, dat wij hebben te arbeiden, dat wij al de krachten en gaven, die God ons schonk tot ontwik keling hebben te brengen, waar tenslotte aan Gods zegen alles gelegen is. Daarom is het zulk een goede ge woonte, dat telken jare een biddag voor het gewas wdat wil zeggen voor alle beroep en bedrijf wordt gehouden, als een belijdenis van de afhankelijkheid des menschen en van de almacht en de groot heid Gods. OPMERKER. wel tegen f 1.75 per mille. Voor de .eers-te maal werden een 40-tal taxateurs aange steld. Op 5 December van dat jaar had te Gapinge brand plaats op de hofstede van den heer Snouck Hurgronje, schade f 6510. In 1840 werd de heer A. P. de Wijs tot mededirecteur van zijn vader, den heer P. de Wqs, benoemd, zonder geldelijk bezwaar van de Maatschappij. Dat jaar viel een belangrijke brand voor biji van Dixhoorn te Zaamslag, aan „verre gaande onvoorzichtigheid" te wijten en waardoor de schuur, verzekerd voor f4200, in de asch is gelegd. De ver goeding werd op 'f 1385 vastgesteld. In 1843 was de verwaarborgde som ge stegen tot ruim 10 millioen. In 1845 overleed de eerste voorzitter, jhr mr. J. Snouck Hurgronje en werd in zyn plaats benoemd de heer Vis. In 1857 op den 28en Juni vond te Middelburg in de Langede-lft B 157 een belangrijke brand plaats bij P. L. van Eer- sel, met de roerende goederen te samen verzekerd voor f 11.650 en dat met hot ook verzekerde gebouw met de roerende goorloren van J. P. Zombach, Lange Burg B 1 en 2, verzekerd voor f 12.000, geheel vorb.andrle en waarbij vorder nog drie bij de maatschappij verzekerde gebouwen zijn beschadigd. Daar van Eersel van brandstichting verdacht werd, heeft men na commissioraal onderzoek hem f 1 toe gekend en het merkwaardigste is wel dat van Eersel hot bedrag in ontvangst heeft genomen en de kwitantie heeft ge- teokend, waarbij bij tevens afstand deed van alle navorderingen. ,I)o verwaarborgde som van de Maat schappij was bij haar 30-jarig bestaan geklommen tot ruim 15 millioen. In 1867 werd in plaats van den heer P. de Wijs tot directeur benoemd de heer A. P. de Wijs. In 1906 werd besloten de Assurantie- Compagnie van 1771 te Amsterdam als roassuradeur te kiezen. Met 1 Jan. 1915 werd een nieuwe boekhouding in gevoerd. Toen bedroeg de reserve ruim f91.000 en de verwaarborgde som ruim 31,5 millioen. In 1919 werd het reglement weder herzien, waardoor het o.a. mogelijk werd de reserve tot honger bedrag op te voe ren en een deel daarvan tot aanvulling van den omslag voor brandschaden te gebruiken, indien deze omslag, naar het oordeel van commissarissen en directeur in eenig jaar oen door hen te bepalen bedrag mocht overschrijden. In 1.922 werd o.a. een ruimere jaarlijk- sche provisie voor correspondenten vast gesteld. De door den heer F. P. D'huij te Amersfoort ontworpen reclameplaat werd goedgekeurd en zal thans aan heeren correspondenten worden verstrekt ter ver dere verspreiding. er zoo lang zou volhouden. Vertel me eens wat van het leven dier menschen, Lia". Lia had deze vraag verwacht. Papa in teresseerde zich voor haar. Vroeger ook al, maar nu nog veel meer. Ja, deze Vraag moest vroeg of laat komen. Maar de beantwoording was niet zoo gemakkelijk. Want voor haar vertrek had haar vader het haar onomwonden te ken nen gegeven: ik vind alles goed, als je maar niet terugkomt met die ouderwet- sche, godsdienstige denkbeelden van die menschen. En daar was zij nu juist mee terug gekomen I Al was het dan zeer in 'be ginsel, al was zij, naar zij zelf wel be greep, nog lang niet, waar zjj wezen moest. Zij was er juist mee teruggekomen. Omdat zij had doorvoeld, dat de men schen ginds, die zij lbfgekregen had, al leen uit het geloof in God krachten put ten. Zij hadden geen nietszeggende en verveelde- verstrooiing noodig. Zij hun kerden niet naar leeg vermaak; naar prot- avonden, om hun meer dan leege leven te vullen. Zij kenden geen ontevredenheid. En dat alles kwam alleen door hun geloof, door hun kinderlijk vertrouwen op God. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5