No. 137 Dinsdag 12 Maart 1920 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Krachtvoeders EERSTE BLAD. N.V.VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" N.V. VEEVOEDERFASItlfK „ZEELAND" Buitenland. Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN S Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. te GOES ALLE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf 0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 af Bij abonnement belangrijke korting. V Socialistische roem. De verwachtingen van de Sociaal-Demo craten ten opzichte van de verkiezingen zijn hoog gespannen. Op het te Nijmegen gehouden Congres berekende de heer Vliegen, dat de S. D. A. P. straks de sterkste partij in Neder land zal zijn. En de heer Hendels spra'k in de Eerste Kamer de verwachting uit, dat de R.-Ka- tholieken, die tot nu toe weigeren zich met de S. D. A. P. te coaliseeren, straks zullen komen vragen, of ze met die partij mogen samenwerken. Het slot van zijne rede was een hoogge stemd loflied op den groei en den bloei van de S. D. A. P. Wij gaan, zoo zeide hij, de verkiezingen in met geestdrift, met moed en met vol harding. „•Ook wij hebben ons roode- lampje van een ideaal, dat ons heilig is, om de wereld te brengen een stap nader tot de maat schappij, van gerechtigheid, welvaart en vrede. Het cultureele, het beschavende doel van de sociaal-democratie, uit zich eiken dag sterker en sterker door onze groote instellingen, die machtiger en machtiger worden. Niet alleen onze partij', maar ook onze pers en onze vakbeweging groeien bij tienduizenden. Ons instituut voor volks ontwikkeling wekt bewondering op, onze jeugdorganisatie is een toonbeeld van zelftucht en cultuur, onze Vara, als uit het niet gestampt, is een machtig instituut ge worden, pas geïnstalleerd in een nieuw ge bouw door den Minister van Waterstaat. Op alle gebied groent en bloeit de lente van onze sociaal-democratie. Tegenover de af geleefdheid, de wrakheid van de oude par tijen staan wij jong, jeugdig en 'krachtig en al uw hoon en al uw spot en al uw tegen stand deert ons niet." Wat hiervan te zeggen? In de eerste plaats dit, dat wij dus op geweldige aanvallen van deze sterke en rijke partij zullen hebben te rekenen. Het is zeer goed mogelijk dat zij hare krachten overschat. In elk geval heeft ook nu nog altijd beteekenis het woord van Achab, dat die zich aangordt zich niet moet beroemen als die zich losmaakt. Het is nooit verstandig, al te vroeg overwin ningsliederen aan te heffen. Maar wij zullen toch verstandig doen daarmee niet ai te zeer te rekenen en den invloed van de S. D. A. P. met haar evan gelie naar den mensch, ook in Zeeland, niet te onderschatten. Aan den anderen kant moeten we echter ook bij bet beluisteren van dergelijke lof zangen, die niet aan ijdelheid gespeend zijn en die sterk herinneren aan het trotsch en verwaten optreden van Koning Nebucadnezer, de noodige nuchterheid be trachten. Zeker de S. D. A. P. groeit. Zij neemt voortdurend toe in macht en aanzien en in rijkdom. Ja, vooral in rijk dom. Maar wat als haar kracht beschouwd wordt, is tevens hare zwakheid. Want al die uiterlijke groei is in hoofdzaak een ge volg van het feit, dat de S. D. A. P. hare beginselen verbergt. Zij is de meest belovende partij. Daardoor trekt ze de massa. En ze zal dat misschien blijven doen, tot ze de gelegen heid zal krijgen hare beloften te verwezen lijken. En dan komt de teleurstelling en do inzinking. Meer ernstig aangelegde partijgenooten laten zich door den schoonen schijn dan ook niet misleiden, Enkele jaren geleden vroeg een der par tijbestuurders, Mr van Eek, in „Het Volk": gelooven wij eigenlijk nog wel in het So cialisme? En het antwoord luidde ontken nend. De massa weet niet wat het Socia lisme is, •opzettelijk wordt, uit propagan distische overwegingen, van het Socialis me vaak een verkeerde voorstelling gege ven en daarom is de groei van de S. D. A. P. ook niet echt en zal vroeg of laat de ineenstorting komen. Dit geldt van iedere partij, die het begin sel niet op den voorgrond stelt en die niet waarlijk leeft uit het beginsel. Ook van de A.-R. partij. Wij zijn in vele opzichten nog altijd an dere partijen vooruit. Wij hebben een hechte organisatie, we van de worden steeds met de uiterste zorg gefabriceerd en munten uit in kwaliteit, afwerking en verpakking Specialiteit in GRONDNOTENKOEKJES GOES - Tel. 162 hebben een pers die er vergelijkender wijs zijn mag, we hebben mooie partij instellingen, tal van onze mannen nemen in het openbare leven een belangrijke plaats in, maar dat alles zal van geen be teekenis zijn, indien er verachtering komt in het kennen en het beleven van onze b e- g i n s e 1 e n. Dan wordt het een huis op een zand grond gebouwd, dat, wanneer de revolu tionaire stormen losbreken, niet zal be staan. Internationale vervalsohers gepakt. De politie te Boedapest heeft twee se dert maanden gezochte grond-eigenaars in hechtenis genomen, die ervan ver dacht worden lid te zijn van een wijd vertakte internationale organisatie van vervalsohers. De arrestatie geschiedde op aanwijzing van het Servische gezantschap te Boedapest, dat de politie op vervalsch- te Servische stukken van oorlogsleenin- gen opmerkzaam had gemaakt. Bij de huiszoeking zijn tal van effecten en an dere stukken in beslag genomen. De vervalsohers hebben hun fnisdrijf voor het grootste gedeelte bekend en toe gegeven dat zij met buitenlandsche ver valsohers van documenten in betrekking gestaan hebben. Veerboot gestrand in de Groote Beit. De groote Deensche spoorweg-veerboot die den nachttrein van Kopenhagen naar Duitschland ^zou brengen met 150 passa giers, is gistermorgen vroeg op weg van Korsoer naar Nyborg op Funen tenge volge van den dichten mist gestrand. Voor de passagiers heerscht geen onmiddellijk gevaar en ieder houdt zich dan ook rustig. Een hulp-stoomschip en de ijs- breker Odin zijn reeds draadloos naar de plaats van de stranding ontboden, teneinde assistentie te verleen'en. De ijsgang, Wolff seint uit Neuwied (regeerings- district Coblenz): In den nacht van Zaterdag op Zon dag sloeg door stortbeken bij Neustadt het ijs der Wied los en dreef af. Meerdere bruggen, de groote houten brug bij Wald- breitbach en de middenste betonpijler der brug bij „Sengenau Werden weggerukt, boomen omgeworpen en de heele oever der Wied met .reusachtige ijsschotsen bedekt. Het ijs. dat aan den Laubachmolen na bij Neuwied vastgezeten had, baande zich een weg over land, waardoor het verkeer naar Waldbreitbach onderbroken werd. Het Wiedbach-dal biedt een grootsch schouwspel. Meerdere honderdduizenden kubieke meters ijs liggen er opgestapeld. De schade is nog niet te overzien. Het, ijs is ook in het gebied van de Wezer op verscheidene plaatsen in bewe ging gekomen, zoodat zich ijsdammen vor men. Militairen, schupo en brandweer zijn gealarmeerd, om de ijsdammen te vernielen. Uit Frankfort wordt gemeld: Terwijl het ijs op den Rijn geleidelijk afdrijft zonder overstroomingen te veroorzaken, is se dert gisteren het water van de beken en kleine rivieren in Rijn-Hessen door den dooi van de sneeuw zoo gestegen, dat overstroomingen niet uitbleven. In vele streken staat het water zoo hoog, dat de fruitboomen nog slechts met hun kroon boven het water uitsteken. In en kele plaatsen steeg het water gisteren tot 1/2 Meter hoog in de huizen. Duitschland in financiëele moeilijkheden. Met de financiën van Duitschland schijnt 't op het oogenblik uiterst droe vig gesteld te zijn. Dr Hilferding, rijks minister van financiën, had reeds enkele weken goLden in een .persge p.ek te ver staan gegeven dat de middelen waarover het rijk beschikt, geheel uitgeput zijn en men einde Maart in ernstige moeilijk heden dreigde te geraken. Deze moeilijk heden zijn nog eerder gekomen dan ver wacht werd en volgens mededeelingen van bevoegde zijde zal het rijk tegen ultimo Maart niet in staat zijn de salarissen van ambtenaren alsook aan de arbeiders in rijks- dienst uit te keeren. In de bladen van rechts wordt een staatsbankroet reeds aangekondigd; zoover .zal het intusschen wel niet komen. Van de rijksbank heeft het rijk niets te verwachten: de schatkistwissels voor het bedrag van 403 millioen die, in toe passing van de wet op de rijksbank, voor credietdoeleinden konden worden uitge geven, zijn reeds lang geplaatst; een -ver der rechtstreeksch crediet van honderd millioen, dat door de rijksbank werd ver strekt, is ook reeds uitgeput. Redding verwacht, men thans veeleer van de groote openbare economische ondernemingen, namelijk de. rijkspost, de rijksspoorwegen en do Preussenkasse. Onderhandelingen met deze verschillende instanties zijn in geleid door het fijksdepartement van financiën. De pers hekelt intusschen ook dit systeem om uit de financiëele moeilijk heden te geraken. Dr Hilferding heeft heden verschillende wetsontwerpen die 'de verhooging van de bestaande belastingen voorzien, alsook an dere belastingwetten aan den rijksdag doen toekomen. Zooals bekend zullen de belastingen op bier, brandewijn en de erfenissen worden verhoogd. Van een wet tot het heffen van een bijzonderen toe slag op de vermogensbelasting wordt 104 millioen mark verwacht. Aan d© bonds staten en de gemeenten zullen voorts 120 millioen minder dan verleden jaar aan inkomstenbelasting worden afgedra gen. De eischén ider Duitsche spoorweg arbeiders. De Duitsche spoorwegarbeiders hebben door bemiddeling van hun. vertegenwoor digers hun eischen bij de directie van de rjjksspoorwegen ingediend. De voor naamste eisch is een loonsverhooging van gemiddeld 6 pfenning wat voor de spoor wegen een verhooging der uitgaven van 81 mi'lioen per jaar zou beteekenen. De directie 'heeft haar standpunt nog niet bepaald maar de inwilliging van den ge- heelen looneisch is uitgesloten. Ds tunnel onder d8 Schelde. Zooals reeds gemeld, is Zaterdag de overeenkomst inzake den tunnel onder de Schelde „onderteekend. De leening van 503 millioen francs, die zal worden uitgegeven, wordt gega randeerd door den staat voor de helft; door de provincie Oost-Vlaanderen en Antwerpen voor 2liende; door de stad Antwerpen, voor 2„iende en door de andere gemeenten voor ltiende. De tunnel zal gebouwd worden met hellingen. Er zal een doortocht voor voer tuigen zijn en een pad voor voetgangers. De tunnel zal zijn uitgangspunt hebben bij de Oude Leeuwenkaai op den rechter oever en zal op den linkeroever uitko men bij mijlpaal .52, waar het station van het Land van Waes zal worden ge bouwd. De werken zullen na een tijdsbestek van 4 tot 5 jaren uitgevoerd zijn. Men voorziet een deficit der maatschappij ge durende de eerste periode en ook ge durende de tweede periode te zamen tot een bedrag van nagenoeg 35 millioen francs. Doch het ter waarde maken van- de gronden, de stijgende opbrengst van de belastingen en de betalingsrechten voor het vervoer, namelijk 6 millioen francs per jaar, zullen de maatschappij later, na het voleindigen van de werken, toe laten winst te maken. Het ontwerp-overcenkomsj. zal spoedig in de Kamer ingediend worden en de regeering zal aandringen, dat het nog voor de verkiezingen zal worden goed gekeurd. De opstand in Mexico. De toestand in Mexico is nog steeds zeer verward. Volgens een bericht van de United Press melden zoowel de regeering als de opstandelingen nieuwe successen. De opstandelingen deelen mede, dat de garnizoenen van den Zuidelijksten staat Mexico zich bij den opstand hebben aangesloten. Verder moet in het Noor den van Mexico een generaal, die tot nu toe aan de regeering trouw was, naar de opstandelingen zijn overgeloopen. In tegenstelling met de optimistische uitlating van den leider der opstandelin gen spreken echter berichten uit andere deelen van Mexico over een langzame doch zekere ineenstorting van de revolu- tionnaire beweging. Generaal Aguirre, dc opperbevelhebber der opstandelingen, moet aan president Portes Gil verlof heb ben gevraagd, om Mexico te kunnen ver laten. Gil heeft echter in zijn antwoord onvoorwaardelijke overgave gecischt en daaraan toegevoegd, dat alle leiders van den opstand voor een krijgsraad zullen worden gebracht. In hoeverre dit bericht juist is, kan niet worden nagegaan. Uit New-York wordt nog gemeld, dat de vliegtuigfabriek van Long Island dag en nacht werkt om een groot aantal vlieg tuigen voor de Mexicaansche regeering gereed te maken. Aan het einde van deze week zullen de eerste vliegtuigen gereed zijn en van het Mitchellvliegter- rein naar "Mexico vertrekken. Een tweede afdeeling zal een week later volgen. De bank voor Internationale betalingen. De commissie van deskundigen heeft gisteren weer te Parijs vergaderd over het thema kapitaal-voorziening voor de Bank, voor Internationale betalingen. Men bleek Giet eens, dat de bank nog een vrij groot kapitaal zal noodig hebben. Aan de oprichting der bank wordt niet getwijfeld mits de deskundigen het eens kunnen worden over Jiet totaal bedrag van de herstelbetalingen. Naar de Temps bericht, zijn in den loop der zitting bezwaren ingebracht tegen het plan der oprichting van een centrale bank. De deskundigen zouden het volstrekt niet eens zijn over .de bevoegdheden, flie aan de bank voor internationale betalingen verleend moeten worden. Men heeft zich ,ook afgevraagd of een internationale bank, die, bij de behan deling der schadevergoeding en van alle intergealliëerde schulden, ongeveer 20 milliard dol'ar te beheeren zou hebben, niet een macht zou bezitten, die onder zekere omstandigheden de regeeringen in verlegenheid zou kunnen brengen. Uit Brussel verneemt de Temps, dat men daar in bevoogde kringen niet zeer geestdriftig gestemd is voor het vérgaan de plan eener internationale bank. Trotzki. Volgens een "bericht uit Constantinopel kgn Trotzki zich thans vrijer bewegen. Hij woont niet meer in hot Russische consulaat, waar hij sodert zijn aankomst uit Rusland heeft vertoefd en heeft thans met zijn vrouw en zijn zoon zijn intrek in een hotel te Pera genomen. Het schijnt dat hij beloofd heeft, zich stil te houden en van alle gemanifesteer af te zien. Uit Moskou wordt nog gemeld, dat tusschen Trotzki en den sovjetgezant in Turkije een overeenkomst is tot stand gekomen. Voorloopig blijft hij te Constantinopel waar hij het antwoord der Duitsche re geering op zijn verzoek om toegang tot Duitschland zal afwachten. Hij heeft de sovjet-regeering verzocht, ook zijn tweeden ,zoon, die. nog te Mos kou vertoeft, vergunning te verleenen om bij hem te komen. De zoon van den ex-kroonprins verloofd. Prins "Wilhelm, de oudste zoon van den ex-kroonprins van Duitschland, zal naar de „Tel." meldt, in het huwelijk treden met mej. Ursula von Pannwitz, die in de nabijheid Van Haarlem woont. Prins Wilhelm, die door de Duitsche monarchisten algemeen als troonpreten dent wordt beschouwd, is op 4 Juli 1906 geboren, terwijl zijn aanstaande vrouw op 23 October 1911 het levenslicht aan schouwde. De verloving zal binnenkort plaats vinden. Mej. von Pannwitz is de dochter van Binnenland. Het nieuwe bezoldigingsbesluit. Vergadering Kring West Zuid-Beveland der Z. L. M. Een ernstig ongeluk te Varik. Buitenland. Financiëele moeilijkheden in Duitschland. De tunnel onder de Schelde. De opstand in Mexico. den enkele jarert geleden te Buenos Aires overleden vroegeren advocaat dr Walther von Pannwitz, wiens kunstverzamelingen internationale vermaardheid bezitten. Haar moeder is een geboren Roth en bezit in Argentinië en Nederland uitge strekte landerijen. Mevrouw von Pann- witz-Roth woont reeds se.dert jaren in de nabijheid van 'Haarlem. De bevolking van de stad Gent. Bij het nazien der bevolkingsstatistiek kwam men onlangs tot de ontdekking, dat, sedert verschillende jaren reeds, de stad Gent 7000 zielen meer telde dan het officiëe.'e bevolkingscijfer opgaf. Uit het rectificeerend onderzoek is nu dui delijk gebleken, dat het aantal inwoners dezer stad op 1 Januari 1929 niet 163.338 maar 170.338 bedroeg. Gent, tengevolge van deze zonderlinge vergissing, de 4e stad geworden van het rijk, heeft nu de derde plaats teruggekregen na Antwerpen en Brussel. Voor wat de oppervlakte be treft is Gent de tweede stad van België. De kwestie van een regentschap in Engeland. Volgens de „Daily Express", houdt de Engelsche regeering zich op het oogen blik bezig met den toestand die het ge volg kan zijn van de algemeene verkie zing, indien de Koning te dien tijde nog niet bij machte zal zijn, aandacht aan de zaken van slaat te schenken. De rechtskundige raadslieden bestudee- ren den constitutioneelen toestand en op grond van hun verslag zal uitgemaakt worden, of er een wetsontwerp tot in stelling va.n een regentschap ingediend zal worden, dan wel of de bestaande Raad van State handelend kan optreden, wanneer de regeering bij de verkiezing verslagen mocht worden. Korte berichten. In de Nieuw-Zeelandsche provincie Canterbury is een hevige aardbeving ge voeld. De spoorweglijn kreeg schade, maar voor het overige is het gebleven bij in storting van schoorsteenen, enz. Er zijn geen menschen bij gedeerd. Sinds Zaterdag heerscht op den be nedenloop der Elbe een dichte mist, zoo dat binnen twee dagen slechts vijf of zes groote stoomschepen de haven van Ham burg bereikt hebben. Ten minste 25 groote schepen, onder welke de Monte Cervantes van de HamburgZuid-Ame- rika-lijn liggen buitengaats te wachten. De passagiers zijn met motorbootjes aan wal gebracht. Te Neustadt heeft men het ijs in de Wied Zaterdagnacht laten springen, waardoor het ijs is gaan afdrijven. Verscheidene bruggen zijn weggeslagen en "boomen ontworteld. De oevers van de Wied zijn geheel met ijsschotsen be dekt. Nabij Neuwied heeft het ys het ver keer op den weg naar Walzbreitbach on mogelijk gemaakt. De schade is nog niet te schatten. Zondagavond is de D-trein van Ber lijn naar Keulen in het station Hamm ten gevolge van den dichten mist op een veetrein geloopen, waarvan zeven wagons geheel vernield werden, 60 run deren "kwamen om, terwijl 2 reizigers Hcht gewond werden. De kassier van de stedelijke spaar en verzekeringsbank te Salzwedel heeft

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1