No. 136 Maandag 11 Maart 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ytuwe PU ROL Deze mooie pijp BI0GELMRS HENDRIKSE&Cos BANK- GOES schruite fluid EERSTE BLAD. TABAKKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Nooduitkeering aan Gemeenten. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummers fO.QI Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. I De kans dat spoedig een definitieve regeling inzake de financieele verhouding van Rijk en Gemeenten tot stand zal komen, 'is al zeer gering. Er is wel een ontwerp, maar het is zéér de vraag of het nog voor de ver kiezingen het Staatsblad zal bereiken. En mocht zulks al gelukken, dan zal het toch in elk geval nog enkele jaren du ren eer deze regeling in werking treedt. Het is in verband daarmede, dat de heer D. Gorter, Wethouder van Finan ciën te Emmen, een plan voor een rege ling ten bate van de noodlijdende ge meenten heeft samengesteld. De strekking van dit plan is om, in afwachting van een definitieve regeling, de zwaarst belaste gemeenten een zoo danige nooduitkeering toe te kennen, dat als resultaat in geen enkele gemeente de gezamenlijke druk van de Rijks-inkom stenbelasting (met inbegrip van de pro vinciale en gemeentelijke opcenten) en de gemeentelijke inkomstenbe'asting voor een ingezetene met twee kinderen en f5000 jaarlijksch inkomen zwaarder zal zijn dan f500 per jaar. Aangezien bij meerdere gemeentera den, ook in Zeeland, een verzoek in kwam met dit plan adhaesie te betuigen, lijkt het ons niet ondienstig hier te la ten volgen wat Dr J. W. Noteboom in het laatste nummer van A.-R. Staatkunde hierbij opmerkt. Het wil ons, aldus Dr N. met alle respect voor den arbeid van den heer Gorter voorkomen, dat hij wel wat eenzijdig en daarom tegenover vele ge meenten niet billjjk is te werk gegaan. Vooreerst rekent het plan alleen met de inkomstenbelasting. Gemeenten, die door een zwaren druk van andere ge meentelijke belastingen (met name van opcenten op personeel) en hooge bedryfs- tarieven (men denke daarbij ook aan de soms hooge tarieven van intercommu nale waterleidingmaatschappijen) de in komstenbelasting beneden die van het rangnummer 921 (het laagste numlmer van het plan) hebben weten te houden, zullen achter het net visschen. Gelijk lot zal tal van gemeenten tref fen, wier inkomstenbelasting in het alge meen zeker geen lichtere last op de be volking legt dan in het plan opgenomen gemeenten, al is haar tarief voor inko mens van f5000 betrekkelijk gunstig. Van verschillende gemeenten kan dit laatste uit officiëele gegevens blijken. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft immers een rangregeling der ge meenten niet slechts voor den belasting druk bij een inkomen van f5000, doch ook voor de zwaarte van dien druk bij een inkomen van f 2000. En uit die rang regeling blijkt, dat er verschillende ge meenten zijn, wier rangnummer over 1927/28 bij een inkomen van f 5309 lager is dan rangnummer 921, doch by een inkomen van f2000 belangrijk hooger. Zoo Barneveld (990 bij een inkomen van f 2000)Appel tern (955); Eethen (957); Huijbergen (970); Itteren (96(5); Harden- berg (stad) (981) enz. By ongewijzigde uitvoering van het plan, zou deze relatief hoóge druk op lage inkomens die gemeenten duur ko men te staan. Trouwens ook voor verschillende ge meenten, die binnen de grens van dit Plan vallen, zou deze verdeeling niet bil lijk zijn. Zij zouden, indien ook werd gelet op den belastingdruk op lagere in komens, aanspraak hebben op een hoo- gere nooduitkeering, dan haar door dit plan in uitzicht wordt gesteld. Aan deze bezwaren zou men intusschen ten deele kunnen tegemoet komen, door een dergelijke nooduitkeering ook te berekenen voor inkomens van f2000, en dan aan elk der gemeenten toe te wijzen het hoogste bedrag (resp. het bedrag), dat een der beide berekeningen aanwijst. Doch dan zou de last voor het Rijk zwaarder worden. Of men zou de grens van f £09 voor den druk der gezamen lijke inkomstenbelasting hooger' moeten stellen. Overigens lijkt ons het plan aanbeve lenswaardig. Vermoedelijk is er geen en kele regeling te bedenken, die tegenover alle gemeenten volkomen billijk is. Dit plan schept regel, waar op "toogenblik, bij gebreke van een regeling, de deur voor willekeur en beknotting der plaat selijke autonomie wijd open staat. En de zwaarst belas !e gemeenten zullen toch wel door het Rijk moeten worden ge holpen. Algemeene temperatuurstijging in Duitschland. Het weer wordt thans eiken dag beter in Duitschland; zoo is in Oost-Pruisen, waar nog Donderdag een koude van 8 graden heerschte, het kwikzilver thans weder drie graden boven vriespunt gestegen. Uit Aken wordt een warmte van 16 graden, uit Frankfort van 10 graden, uit Karlsruhe van 10 graden gemeld. In Midden-Duitsch- land varieert de temperatuur tusschenl en 6 graden Celsius. De voedselvoorziening van Rusland. Het resultaat der graaninkoopen door de regeeringscommissies in Februari staat bij dat der vorige maanden aanzienlijk ten achter en wordt onbevredigend geacht. De „Prawda" schrijft de schuld toe aan de boeren, die het graan hamsteren, en verlangt sociale dwangmaatregelen, daar de graanvoorraden werkelijk voldoende zijn. Indien niet de strengste maatregelen worden genomen, zal er niet voldoende graan voorhanden zijn om de voedselvoor ziening tot den volgenden oogst te verze keren. In het district Odessa zijn de laatste maanden 8 pet. der paarden omgekomen door gebrek aan voedsel, waardoor later weer de bewerking der akkers zal worden bemoeilijkt. De invoering van broodkaar ten in Leningrad heeft het verbruik niet verminderd. Daarom beeft de Sovjet al daar de dagelijksche hoeveelheid brood, die door de bakkerijen per hoofd mag wor den verstrekt, beperkt tot een pond. Beleediging van Camille Huysmans. Men herinnert zich misschien nog wel het incident, dat zich in den afgeloopen zomer in de Kurzaal te Oostende voordeed toen bij het spelen van de „Brabangonne" de socialistische oud-minister van onder wijs, Camille Huysmans en zijn dochter niet opgestaan waren. Een officier trad op beiden toe en schold Huysmans uit. Vrij dag heeft deze officier, graaf d'Outremont, kapitein van de gidsen, voor den krijgs raad te Gent terecht gestaan. Te zijner verdediging werd aangevoerd, dat hij uit een onweerstaanden vaderlandslievenden aandrang had gehandeld. De krijgsraad heeft hem vrijgesproken. Op de vergadering der S. D. A. P. Zon dag te Amsterdam gehouden, heeft de heer Huysmans onder bravo's verkondigd, dat de militairen in vredestijd in België niets te zeggen hadden. Hij zal er na de uit spraak van den krijgsraad van Gent mis schien wel anders over gaan denken. De opstand in Mexico. Nadat zij de opstandige beweging in 'het Zuiden verpletterd heeft, trekt de regee ring thans haar troepen samen tegen de opstandelingen in het Noorden, waar spoedig een beslissende slag verwacht wordt in de buurt van Torreon, waar ge neraal Escobar, opperbevelhebber der op standelingen, zijn hoofdkwartier heeft. Zooals uit Washington gemeld, heeft de Amerikaansche regeering besloten op ver zoek van de regeering te Mexico City wa penen en munitie naar Mexico te zenden. De firma's, die de leveringen doen, zul len daartoe verschillende faciliteiten ge nieten. Tevens besloot de Amerikaansche regeering de overbodige voorraden van het departement van oorlog ter beschikking van de federale Mexicaansche regeering te stellen, die blijkbaar dringend behoefte aan wapens en munitie heeft. Spoorwegongeluk. Zaterdagavond om 7.05 uur is een extra D-trein naar Leipzig op het traject Leip zigDresden te Dahlem ontspoord. De lo comotief ging uit de rails, verder ont spoorden de bagagewagen en een passa giersrijtuig. Er werden 4 menschen, waaronder 2 spoorwegbeambten, ernstig gewond. De materieele schade is zeer groot. Beide hoof dsporen waren versperd. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan onachtzaamheid van een baanwachter. De beide gewonde passagiers zijn naar het ziekenhuis te Rusa gebracht. De ver wondingen van de andere passagiers zijn onbeteekenend. Schelde-tunnel te Antwerpen. Zaterdagmorgen werd op het ministerie van koloniën te Brussel een overeenkomst gesloten voor den bouw van een tunnel on der de Schelde te Antwerpen. De kosten van den aanleg zullen door een leening worden gegarandeerd. De tun nel zal enkelvoudig worden gebouwd. De provincie Oost-Vlaanderen verbindt zich,' zoo spoedig mogelijk te beginnen met de noodzakelijke onteigeningen voor het graven van het kanaal Gent—Antwerpen. Ook al uit de valsche documenten-fabriek? De Poolsche minister van buitenland- sche zaken, Zaleski, verklaarde naar aan leiding van de publicatie van een geheim verdrag tusschen Polen en Roemenië, ge richt tegen Rusland en Litauen, dat deze publicatie het -grootst mogelijk wantrou wen verdient, daar zij geheel op één lijn gesteld kan worden met de bekende publi catie van het „Utretsch Dagblad". Achter de schermen worden onderhandelingen ge voerd ten einde de nog resteerende ondui delijke punten tot klaarheid te brengen. Korte berichten. Te Ottawa is uit het Noorden van Canada bericht ontvangen van de redding van vijf Eskimo's die op een ijsschots in de Hudson-straat waren afgedreven. De mannen waren toen men hen vond, geheel uitgeput van den honger. De Berlijnsche politie heeft weer een groote razzia gehouden in de wijk van het Silezische station, die na de vechtpartijen tusschen de rapaljevereeniging Immer Treu en de Hamburgsche timmerlieden zeer onrustig is gebleven. Met tien vracht auto's zijn tal van verdachte individuen naar het hoofdbureau overgebracht. Na verhoor zijn velen weer vrijgelaten; tal van anderen zijn echter in hechtenis gehouden. Zaterdag is in de nijverheidsschool te Biberach bij een chemische proefneming een zuurstof-apparaat gesprongen, waar door de onderwijzer en tien kinderen ge wond werden; twee kinderen zijn ernstig getroffen, de anderen konden na genees kundige behandeling naar huis vervoerd worden. Door de droogte der laatste weken zijn in Engeland reeds op onderscheidene plaatsen bosch- en heidebranden uitgebro ken. Een nieuw bankschandaal heeft zich te Parijs voorgedaan. De administrateur van de Banque frang'aise d'escompte et de bourse is wegens oplichtingen en verduis teringen ten bedrage van 8 millioen francs in staat van vervolging gesteld en aange houden. De genoemde bank had twee fili alen in Parijs, en drie in de provincie. Te "Warschau zijn 200 leden van een anarchistische organisatie gearresteerd. Beneden Antwerpen is de W. Schelde thans weer geheel vrij van drijfijs. De vaart op Antwerpen is dan ook hervat en zelfs nog heel wat drukker dan in norma len tijd. Verder is de Schelde in de rich ting van Rupel eveneens weer zoo goed als geheel vrij van ijs. De meeste kanalen lig gen echter nog dicht. en sprinqende lippen Doozcd 30-60 ca 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apoth. ca Drogisten De Koningin en Prinses Juliana bij de kruiende Waal. Zaterdag hebben de Koningin en Prin ses Juliana met haar gevolg een auto tocht gemaakt van Nijmegen naar Zalt- Bommel. Deest is de eenige plaats geweest waar de Koningin den auto heeft ver laten om den ijsdam in de Waal te in- specteeren. Vervolgens vertoefde zij li/a uur even boven de spoorbrug van. Zalt- Bommel, waar zij het werk van den ijs- I 'éporad 5ptn lone 2' f* 1 pc 100 punten oeven recht op deze mooie pyp Verkry^baap m verschillende prijze epryzen. Av.o.BIGGELLAAR ROOSENDAAL breker Siberië heeft gadegeslagen. ÜTLe- ly, hoofdingenieur van den Rijkswater staat te Nijmegen en de dijkgraaf H. C. de Jongh verstrekten haar daar alle in lichtingen over den toestand. Vervolgens is zij langs het veer te Zalt-Bommel, waar zij ook nog het werk van ijsbre- kers gadesloeg, door de Waterpoort naar het station, te Zalt-Bommel gegaan. Het gerucht dat de Koningin er was had zich toen alg een loopend vuurtje verspreid. Zij werd dan ook door een groote menigte hartelijk toegejuicht. Met trein 16.21 uit Zalt-Bommel vertrokken waartoe een extra-rijtuig was aange koppeld kwam het hooge gezelschap om 18.20 in den Haag terug. Bij het wachten op den trein onder hield H. M. zich met den dijkgraaf den heer de Jongh. H. M. informeerde o.a. belangstellend naar de Bomme'.sche aard beien. Als bijzonderheid herinnerde de heer de Jongh er aan, dat in 1861 Ko ning Willem III met levensgevaar den tocht over de Waal had gedaan om toen bij den watersnood tegenwoordig te zijn. Burgemeesters. Het Dagblad van Noordbrabant te Breda heelt bericht, dat het gerucht wil, dat de heer M. Krijgsman, wethouder van 's Hertogenbosch, ernstig in aanmerking zou komen voor burgemeester van Ber gen op Zoom. De Bossche Crt. meldt: Zooals de heer Krygsman ons bij informatie mededeelde, heeft hij niet gesolliciteerd naar bedoel de functie. De telefoondienst Nederland—Indië. De gelegenheid om met Nederlandschr Indië langs radio-telefonischen weg ge sprekken te voeren, bestaat thans twee maanden. Immers op. 8 Januari werd deze dienst, na den vorigen dag officieel te zijn ingewijd, voor het eerst voor het publiek opengesteld. In de eerste maand (tot en met 31 Jan.) werden 216 gesprekken met Indië gevoerd; van 1 tot en met 28 Februari waren het er 232, zoodat, in aanmerking genomen, dat de dienst alleen op- werk dagen is opengesteld, kan worden gecon cludeerd, dat er toit heden een vrij con stant gemiddelde is van 10 gesprekken per dag. De 232 gesprekken in Februari zrjn te verdoelen in 72 uitgaande en 160 in komende; daarvan werden gevoerd in de studio te Amsterdam 28 uitgaande en 53 inkomende; 'sGravenhage resp. 33 en 71; Rotterdam resp. 7 en 17 en Utrecht resp. 4 en 19. Onze verhouding met België. Volgens „Het Volk" zou onze regeering het voornemen hebben om nogmaals nu in de Eerste Kamer te komen met een verklaring inzake de Nederlandsch Belgische kwesties der laatste dagen. Dit zou daa plaats hebben wanneer Binnenland. Nog steeds het Belgisch-Fransche verdrag. Een verklaring van het „U. D." Nog een regeeringsverklaring te wachten? De Koningin en Prinses Juliana hij de kruiende Waal. Vergadering van Prov. Comité A.R. Kies verenigingen. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer. De onregelmatigheden te Nieuwer-Amstel. Buitenland. Voedseltekort in Rusland? De opstand, in Mexico. De Schelde-tunnel. deze week de motie-Van Embden in be handeling komt. Beroepswedstryden voor Kantoorbedienden. Vanwege de Nederlandsch© Vereni ging van Christelijke Kantoor- en Han delsbedienden worden deze week over het g'hce'e land beroepswedstrijlen vooï jeugdige kantoorbedienden gehouden. Deelgenomen kan worden door leden der Vereeniging, die jonger zijn dan 21 jaar. Er hebben zich niet minder dan 129 deelnemers aangemeld. De bedoeling is, de deelnemers te zet ten aan het beantwoorden van vragen en de oplossing van aan de practijk ontleende vraagstukken, hun beroep betreffende en hen daardoor te dwingen zich meer dan anders rekenschap te geven van de befee- kenis van hun dagelijkschen arbeid en vam allerlei omstandigheden, die zich in de uitoefening van hun beroep kunnen voor doen. Deze wedstrijden zijn te beschouwen als een proef. Slaagt die proef, dan ko men allerlei plannen, de beroepsoplei ding der .jeugdige kantoorbedienden ra kende, tot uitvoering. Verschillende aardige prijzen, hoofdza kelijk studie-boeken ,en sociale lectuur, worden beschikbaar gesteld. Middelburg. Woensdagavond hield de N.V. Samenwerking, Zuivelfabriek alhier, in de zaal van dhr Den Boer haar 4de algemeene vergadering. Op twee na waren alle aandeelhouders aanwezig. De voor zitter, dhr Sanders®, gaf een historisch overzicht over den gang der zaak in 1928. De secretaris, dhr Abrahamse, bracht verslag uit van de werkzaamhe den van het bestuur en de directeur, dhr Polderman, schetste den loop van het bedrijf in het voorbijgegane jaar. Daar na kwam aan de orde het voorstel tot goedkeuring van de balans en de ver lies- en winstrekening. Hieruit bleek, dat het bedrijf zich zeer gunstig ont wikkelde, zooals uit de volgende cijfers moge blijken: Aangevoerd werd 2.334.737 L. volle melk, waarvoor werd betaald f210521,07. Verkocht werden 1.089.792 L. volle melk, opbrengende f 117.989. De bo- teromzet bedroeg 50015 K.G., die op bracht f 101.765.78. Op vaste goederen, machines enz. werd afgeschreven f 2103. Verder werd een bedrag gereserveerd en werd met algemeene stemmen besloten tot een uitkeering van 5 pCt. dividend over het aandeelenkapitaal. De aftreden de commissarissen Davidse, Van den Driest en Janse werden herkozen en na men hun herbenoeming aan. Het jaagpad tqsschen Middelburg en Abeele is voorloopig voor alle motor rijwielen gesloten verklaard. Goes. De gemeentel-werklieden Van Gin kei en Rijn, die zich aan opruiing van workloozen ischuldig maakten, zullen ge straft worden met intrekking van de helft hunner vacantie, terwy'l hun bovendien het toezicht over de werkloozen ontno men ia. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1