No. 135 Zaterdag 9 Maart 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v KOSSEM'* ZEEPAARD I5cr HENDRIKSE Cos BANK-GOES Stand uws. i EERSTE BLAD. ZIEKEN Buitenland. Bij ziekte of ongesteldheid G. JOOSSE - GOES BANK VOOR ZEELAND - GOES Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTÈN- ASSURANTIEZAKEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HET CHRISTELIJK GEZINSLEVEN. hebben „4711" noodig! A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker Genees- en versterkingsmiddelen, Verplegingsartikelen, enz., van A. C. VAN DER REST, Ass. Apotheker GOUD - ZILVER UUR WERKEN en OPTIEK ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING w ALLE van het R eg- voet pad en in lelburg f5 of I ver spoorwegge- oopen: M. B. W. iddelburg, ieder anders dan in de H/'K. te Wil- een motorrijwiel m der gemeente M. per uur: J. Legen £10 of 10 deren over- n te breken. Arnhem stonden Fr. en de 34-ja- te Amsterdam,, te dat zij op1 20 en in de woning rnhem. met een zoon Iers niet op goe- ben afgesproken zijn vader in verd. een sleutel n op deze wijze achtte het ten poging tot braak elk 2 jaar ge<- liger pleitte cle- ms medeplichtig- Arnhem terecht, ie laakte in zijn ardige houding ie het geval in tegen dezen ver jaar gevangenis!- in dezen verd. I tit staan W. M., snde te Arnhem', zake van mede bij zijn vader. ze verd. zeker de het complot en twee jaar ge- e ontslag van .1 de Rechtbank doen. t 7 Maart. vd: D. Nederhand, 19 jaar. iss, 20 jaar en C. se, geb. van der eb. Anthonisse, y. z. S. iMoes, geb. geb. Schroevers, lizen, geb. Sies, d. z. 10 mnd. W. ,A. len, 67 jaar. ,K. J. Spaan, man van (viiss. ct.) 1929. edericus Johannes, en Johanna Schef- man en Adriana de D' Hont en Trijntje Wallenburg,' 61 j., 1929. Jacob Poelman, jm. Jonge, jd. 21 jaar. wedr van Maria er Weele, .56 jaar, te Wissenkerke. lier, z. v. Leendert Cornelia de Wee. der Maas, 63 jaar, j ind van het man- Simonse en Neel- 1 Februari. 22, C. Deurloo, 24 aar. Vlale, 32 jaar te St 27 jaar. 1 Marinus, z. v. A. Werf. ,7, Johanna raart en J. J. Bal. man, 89 jaar, wed. 1 28, Comelis van irinus van ;Heüken ierdag 3 Maart. 6 uur 1852 M. ending. 12.151.15 tfoonmuziek, 3.00 6.30 Gramofoonmu he les. 7.30—8.00 strijkorkest. Zam- 10.00—10.15 Mor- Concert. 2.004.00 Tuschinsky te Am- .nsche lessen. 5.00 ,006.45 Concert. 8,15 V. A. R. ,A- 10.35 Kerkdienst, ïool-muziekfeest in meert. 7.05 Mozart's concert. 1750 M. 7.05—7.50 10 Zang. 9.35 en 11.30 Gra- Orkestconcert. 5.05 .20 Vroolijke avond. 6.( li Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 td Bij abonnement belangrijke korting. Bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting in de Eerste Kamer, werd door den heer de Vos van Steenwijk bij de bespreking van een mogelijke Rood-Room- sche combinatie, nogeens gewezen op de groote tegenstellingen die er nu eenmaal bestaan. Hij 'herinnerde daarbij aan het feit, dat de heer Wibaut inldertijd uitsprak, bepaal de vormen van buitenhuwelijksch samen leven onder bepaalde omstandigheden zeer redelijk en maatschappelijk toelaatbaar te achten. De heer Wi'baut verklaarde in zijn ant woord hierin geen bezwaar te izien voor eventueele samenwerking en stelde het voor, alsof wat door hem ten opzichte van het huwelijk gezegd was eigenlijk weinig beteekende. Er zijn, zoo zeide hij', talrijke voorbeel den van vormen van samenleven buiten het wettige huwelijk, die voor man en vrouw hooger staan, dan talrijke voorbeel den van samenleving in het wettelijk hu welijk. Het is duidelijk, dat hier langs de zaak heen gepraat werd. Er zijn ongelukkige huwelijken. En er zijn gevallen van buiten-echtelijk samenleven, waarop aan den buitenkant bezien, niet het minste aan te merken valt. Maar dat is hier de zaak niet. Het ging om het beginsel. Om de vraag of het Christelijk huwelijk in stand moet worden gehouden. Of in het huwelijks- en het 'gezinsleven, de goddelijke ordinantiën moeten worden geëerbiedigd. Welnu, daarover heeft de heer Wibaut en men kan aannemen dat hij daarbij 'de gevoelens en de idealen van de S. D. A. P. ver tolkte, indertijd in „De Nieuwe Tijd" een artikel geschreven, waarvan wij de hoofdzaak hier laten volgen: „Ook het huwelijk krijgt in zulk een de begeerde socialistische! gemeen schap een andere beteekenis". Het huwelijk zou daar wel niet (verboden zijn, maar men zou zich toch kunnen voor stellen „dat ook in eigendomsverhoudin gen, tegenovergesteld aan die van thans, de monogame vorm van samenleven van één zelfden man en één zelfde vrouw, die het kenmerk is, in elk geval de veronder stelling van ons tegenwoordig huwelijk, in zeer ruime mate zal voorkomen. Wat meer zegt, wij verwachten dit zelfs. De vorm tusschen samenleven van man en vrouw zal dan beheerscht worden door neiging, oorzaak en temperament". De monogamische vorm biedt zonder twijfel hare eigenaardige voordeelen. „Bij welgeslaagde keuze, bij gebleken en voortdurende overeenstemming tusschen denzelfden man en dezelfde vrouw, biedt de monogame vorm van samenleven een zekere vastheid voor behoud van het goede. Maar zoo 'de monogame vorm van samenleven niet meer voortspruit uit eigendomsverhoudingen, zal, wat wij nu huwelijk noemen toch minder algemeen zijn dan thans. Doch, hoe dit moge zijn, de ongehuwde moeder en de gehuwde moeder staan als moeder van een volgend geslacht voor de gemeenschap ge 1 ijk. De onge huwde moeder zal de vróuw zijn, die wel één of meer kinderen begeert, doch niet noodzakelijk van denzelfden man, in élk geval zonder daarvoor steeds met dezen zelfden man of met eenigen man te moe ten samenwonen. Er zijn thans reeds vele 'ongehuwde vrouwen, die op deze wijze kinderen zou den begeeren. Er zijn ook wel gehuwde vrouwen, die aan het hebben van kinderen zonder gefhuwd zijn de voorkeur zou'den hebben gegeven. Zoo zullen bij de onder stelde 'gemeenschap „ongehuwde moe ders", moeders zonder samenwonenden man, zeker meer voorkomen dan thans." Wat de heer Wibaut hier neerschreef is heel iets anders dan wat hij bij het debat in de Eerste Kamer ten beste gaf. In zijn artikel in „De Nieuwe Tijd" wordt het Christelijk huwelijk op grond van de Soc.-Dem. beginselen losgela ten. „4711" verfrischt en stemt dankbaar. Aan VERLAAGDE prijzen bij Lange Kerkstraat 42 - GOES - Telef. 168 En dat het maar geen woorden waren zonder inhoud, blijkt wel uit het feit dat de heer Wibaut in de Staten van Noord- Holland stemde voor een amendement van den Communist Ceton om in het ambte narenreglement het huwelijk gelijk te stel len met de vrije samenleving van man en vrouw buiten het huwelijk. Wanneer wij dit in het oog houden en wanneer we dan tevens letten op de ver wachting van de Soc.Democraten dat zij straks de sterkste partij in het parlement zullen zijn, dan is het duidelijk welk een ernstig gevaar ons van die zijde 'bedreigt. Waarlijk niet ten onrechte wordt in het program van actie der A.-R. partij op den voorgrond gesteld: han'd'harving van het gezag en versterking van het Christelijk gezinsleven. V De Schoolartsen. In het tijdschrift voor Sociale genees kunde kon men onlangs het volgende lezen: „Dr Emil en Dr Gerhard Sardemiann raden aan bij de systematische onder zoekingen van den schoolarts de foto grafie in te voeren. Zij zelf gebruiken daarvoor een filmcamera, waarmede 36 kleine opnamen kunnen worden gemaakt, die later vergroot worden. De kinderen worden geheel ontkleed gefotografeerd naast een meetapparaat, waarop de ge middelde grootte, die bij hun leeftijd behoort, door een wijzer wordt aangege ven. Met behulp dezer methode kan men op zeer gemakkelijke wijze de ontwikke ling van een kind blijven volgen, en ver der ook de bevolking van verschillende scholen op doelmatige wijze met elkaar vergelijken. De schrijvers schatten de kosten op ongeveer 26 pfennig per foto grafie, waarin echter de tijd, besteed aan het maken der opnamen zelf niet is berekend. Het blijkt dus een vrij kostbare methode te zijn. Naar het oordeel van referent is het bovendien zeer de vraag, of de voordee len, die, op deze wijze kunnen worden verkregen, voor het gewone practische werk van den schoolarts wel van zoo overwegend belang zijn. Voor studies van meer bijzonderen aard en verder ook voor de controle yan enkele bepaalde kinderen zou 3e methode wellicht haar nut kunnen hebben." Wij wijzen hierop om te laten uit komen, dat "het gewenscht is, met het van sommige kanten zoo hoog geprezen schoolartsen-instituut de noodige voor zichtigheid te betrachten. Ontkend kan niet worden, dat er al thans onder bepaalde omstandigheden, voor dit instituut een en ander te zeggen valt, al worden de voordeelen vaak sterk overdreven. Maar voorzichtigheid blijft toch gebo den. Onze kinderen mogen niet voor studie materiaal worden gebruikt. Mocht men hier of daar tot de instel ling van den schoolarts besluiten, laat er dan gezorgd worden, dat deze ambte naar van zijne positie geen misbruik kan maken. En mochten onze schoolbesturen voor dit instituut iets gevoelen, laten zij dan zorgen dat zij zelf de zeggenschap houden en dat de rechten der ouders in geen enkel opzicht worden gekrenkt. Storm ein kouide in de Vereenigde Staten. In het centrum van Weet-Amerika is groote schade veroorzaakt door storm en koude, vooral doordat gevaarlijke bran den werden aangewakkerd, welke in eeni- ge plaatsen groote verliezen te weeg brachten. Te Tomahawk werd een brandschade van 500.000 dollar aangericht. Te Mil waukee en te Chicago werden ruiten ingedrukt en braken hoornen en schoor- steenen af. Zware sneeuwval belemmerde het ver keer in het Noorden van Wisconsin en Minnesota. In Nebraska en Illinois richtten ijs- schotsen en overstroomingen groote schade aan. Op' vele plaatsen werden voorbereidingen getrofen om de ijsdam- men in de lucht te doen vliegen, ten einde de bedreigde gemeenten aan de rivieren te redden. Een geheim verdrag tusschen Polen en Roemenië? Uit Kowno wordt gemeld, dat de publi catie wordt aangekondigd van een ge heim verdrag tus'schen Polen en Roe menië, dat op 1 October 1928 gesloten zou zijn als aanvulling van het in 1926 tot stand gekomen verdrag. Het zou zich tegen Rusland en Litauen richten, in dvei voege dat in geval van nood de vereenig de Poolsch-Roemeensche strijdkrachten terstand een breed en snel of'ensief te gen de sovjetunie zouden inzetten. Daar volgens het verdrag Litauen niet neutraal zou kunnen blijven, zou Polen 4© toestem ming van Roemenië hebben in dit ge val Litauen geheel of gedeeltelijk te be zetten. Het verdrag zou tijdens het bezoek van Pilsudski in Roemenië onderteekend zijn. De griep. Te Huil houdt de griep erg huis. Groote fabrieken zijn door de vele zieken in de uitoefening van het bedrijf ernstig be lemmerd. In de afgeloopen week zijn te Huil 46 menschen aan griep en 77 aan long ontsteking en bronchitis bezweken. Het gemeentebestuur van Doncaster maakt bekend, dat de normale diensten vo-or electriciteit, trams en autobussen wegens het groote percentage zieken on der het personeel niet gehandhaafd kan worden. Te Middlesborough zijn in de afge>- 1 oopen week het dubbele aantal menschen van de voorafgegane week gestorven. Duidelijk schrijven. In medische kringen wordt het nieu we wetsontwerp, dat thans in Noorwe gen ingediend is en waarbij de dokters verplicht w-orden om de recepten duide lijk leesbaar te schrijven, druk besproken. Daar 'de apothekers tot nu toe bewe zen hebben, dat zij zeer bekwaam waren in het lezen van recepten, is men van meening, dat door deze wet. weinige ver anderingen zouden worden gebracht, als niet uitdrukkelijk in de wet werd bepaald, dat va.n nu af aan de recepten niet alleen leesbaar moeten zijn voor de apothekers, maar ook voor de leeken, b.v. voor de patiënten, die daarin belangstellen. Bovendien eisebt de wetgever, dat de onderteekening duidelijk geschreven moet zijn. De geneesheeren, die zich aan deze bepalingen niet storen, zullen met ge vangenisstraf worden gedwongen om deze wet te onderhouden. Het Westen van Berlijn In het donker. Eergisterenavond tegen zeven uur ging in een groot gedeelte van het Westen van Berlijn het licht uit. De huizen en straten van Wilmersdorf, van -een gedeelte van Schöneberg, Frie- denaü en Schmargendorf en van de ge- beele Beiersche wijk lagen in het donker. De bioscopen moesten hun voorstellingen onderbreken en ook de groote warenhui zen, restaurants en hotels waren op slag in duisternis gehuld. Op vele plaatsen der stad hadden door de duisternis verkeersongevallen plaats en talrijke aangiften werden gedaan van Lange Kerkstraat 42 - GOES - Telef. 168 gevallen van zakkenrollers, die in de in duisternis gehulde restaurants ep theaters hunne practijken uitoefenden. Plannen van Rockefeller Jr voor een museum te Jeruzalem. Rockefeller Jr is op het oogenblik in Jeruzalem, waar hij aan een correspon dent. van de New-York Herald mededeel de, dat hij plannen heeft voor de stichting van een archeologisch museum te Je ruzalem, dat aan het Palestijnsche volk zal behooren. De heer Rockefeller betoonde zich geestdriftig over Egypte en Palestina. Hij bewonderde Jeruzalem niet alleen uit his torisch oogpunt maar ook om de mooie gebouwen, de vriendelijke architectuur en goed geplaveide straten van de stad. GOEDKOOPST ADRES St.-Adriaanstraat De opstand in Mexico. Volgens te New-York ontvangen offici- eele 'berichten zijn de Mexicaansche regee- ringstroepen bij Juarez verslagen en heb ben zij de stad in handen van de rebellen gelaten. De krijgskansen schijnen ten nadeele van de regeering te zijn gekeerd, daar de opstandelingen bij de gevechten aan de grens belangrijke successen hebben be haald. De regeeringstroepen zijn terugge dreven. Volgens de „United Press" moeten de opstandelingen thans voornemens zijn, tot een offensief naar het Zuiden over te gaan. De ijsgang. Ambtelijk is vastgesteld, dat aan den Rijn alle maatregelen, die denkbaar zijn, getroffen zijn om het hoogwater- en ijs- gevaar te bezweren. Al het ijs op den beneden-Rijn is in beweging. Aan de Lorelei is het gelukt, de ijsversperring te verbreken, zoodat het water thans vrij kan wegvloeien. Het ijs is overal aan het smelten, zoo dat thans het grootste gevaar voor den Rijn geweken schijnt. De stad Andernach werd plotseling door hoogwater verrast. Het water stroomde in beken door de straat en zette de stra ten volkomen blank. Alle kelders zijn overstroomd. De schade is nog niet te overzien. Eierenscnaarschte te Londen. Te Londen heerscht groot gebrek aan eieren. In sommige deelen van Londen be taalt men vier penny (f 0.20) voor een versch ei, terwijl men op zijn hoogst drie eieren tegelijk kan koopen. De schaarschte duurt reeds veertien dagen en men ver wacht dat zij nog wel tot het eind der vol gende week zal voortduren. De oorzaak ligt in het uitblijven van aanvoeren van het vasteland. Korte berichten. Op het oogenblik telt Oostenrijk Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) 1 Binnenland. De herziening der rijkstelefoontarieven. De Tweede Kamer over de Ziektewet. Opkomst van dientplichtigen. De ijstoestand op de rivieren. Buitenland. De opstandelingen in Mexico weer aan de winnende hand. Berlijn in het donker. Boos weer in Amerika. Geheim verdrag tusschen Polen en Roe menië? meer dan 300.000 werkloozen, het hoog ste cijfer, dat de republiek ooit gekend heeft, en 40.000 meer dan verleden jaar om denzelfden tgd. De Weensche politie heeft den com- munistischen propaganda-optocht, welke morgen gehouden zou worden, verbo den, wat aanleiding heeft gegeven tot scherpe communistische protesten en tot het aankondigen van protestacties. Het ijs op de Servische rivieren begint door het intreden van den dooi in beweging te komen. De rivieren blij ven wassen. Nader wordt gemeld, dat bij de groote aardstorting op Madeira reeds meer dan honderd personen om het leven zijn gekomen, terwijl er ontelbare gewonden zijn. De rivieren zijn buiten de oevers ge treden en ook door de overstroomingen van de zeezijde wordt enorme schade aangericht. Gisteren is een Belgisch militair vliegtuig van een hoogte van 300 M. neergestort. De inzittende, een kapitein, werd op slag gedood. Het vliegtuig is geheel vernield. Sinds gisteren woedt een nieuwe sneeuwstorm boven Constantinopel; ver schillende huizen zijn ingestort en het verkeer ligt stil. In Smyrna valt sinds eenigen tijd veel regen, met het gevolg, dat de stad overstroomd is; ook hier zijn vele huizen en bruggen ingestort. Volgens een bericht uit Mexico is een oproer uitgebroken in de staatsgevangenis te Tampico. Zeven gevangenen werden daarbij door de wachters gedood. Primes Juliana. Naar gemeld wordt zijn de beide villa's van prinses Juliana te Katwijk aan Zee opnieuw voor eenigen tijd ingehuurd in verband met het voornemen van de prin ses, nog een gedeelte van den cursus 19291930 aan de Leidsche universiteit le volgen. Opkomst van dienstplichtigen. De dienstplichtigen van de landmacht, die Maart j.l. moesten opkomen ter in lijving of voor eerste oefening, doch wier opkomst in verband met de heerschende gevallen van griep voorloopig veertien dagen werd uitgesteld, moeten Woensdag 20 Maart a.s. worden ingelijfd of vooï eerste oefening in werkelijken dienst ko men. Telefoondienst Nederland—Ned. Indië. Gedurende het tijdvak van 11 tot en met 16 Maart. a.s. blijven de diensturen van den radio-telefoondienst Nederland— Nederlandsch-Indië bepaald op 13.30 tot ongeveer 16.30 Amst. tijd. Eieren van waterwild. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft bepaald, dat in het ge- heele Rijk: a. het zoeken, rapen en huiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, i grutto's, tureluurs, meerkoeten en water-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1