DE ZEEUW TWEEDE BLAD. zijn jlhou- ons de rband voed- )rinkt it ont- 5 or de SSISTENT(E). [sAFBRAAK. id gevraagd ishoudstar, Knecht en Meid imermansknecht, Staten-Generaal. F E U r L L ETON Het huisje aan den zeedijk Uit de Provincie. l o n d e 1 i n g voor ierdljkstraat 5, Lelden, 3e verkooplng van iak voor den heer he haven te Bors* is plaats hebben op Maart a. 8., des uur. LDE HEIJBOER. D. DE VISSER. idelburg. [raagd BOVEN. Horloge» Ismld, Wemeldlnge. mstmeisje, iigen voorzien, in bur- IOGMANS, Stations» loven. f 25.»— per maand, ouburg. >mende Knecht VISSER. Zwanen- Ike. 'raagd een tijd werk. bij C. DE ÏN, Kamperland. VAN VRIJDAG 8 MAART 1929. No. 134. EERSTE KAMER. RIJKSBEGROOTING VOOR 1929. De Eerste Kamer heeft gisteren de al- gemeene begrootingsdebatten voortgezet, waarbij uit den aard der zaak weinig nieuws gezegd werd. De heer Wibaut, S.-D., bepleit een grootere financiëele zelfstandigheid der gemeenten, van welke er 258 niet vol doende zouden hebben aan de in het ont werp inzake de financiëele betrekking voorgestelde 80 opcenten. Het ingediende ontwerp tast haar autonomie aan. De heer Rink, Lib., constateert, dat de samenwerking der rechtsche groepen nog al te wenschen overlaat. Voor een volgend "kabinet staan op het program: goede regeling met de zuidelijke naburen, de financiëele betrekking tusschen rijk en gemeenten, huwelijkswetgeving, rechtstoe stand van ambtenaren, herziening der L. Onderwijswet, en voorziening in den nood van ouden van dagen. De heer Mend els, S.-D., acht het onaangenaam, dat deze regeering bij de beschouwingen moet zitten voor spek en boonen, en bespreekt voorts de politieke mogelijkheden. Spr. wijst er op, dat het kabinet, be halve de minister van justitie, weinig heeft gepresteerd. Hij verklaart, dat de Soc. Democraten bereid zijn met de R.-Katholieken samen te werken, maar veel perspectief ziet hij daarin voorloopig niet. De heer Koster, Lib., bespreekt in hoofdzaak de handelspolitiek, waarin hij geen verandering wenscht gebracht te zien, temeer daar wij niet over een be hoorlijke economische voorlichting be schikken. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Stemmingen. Aan de orde is de stemming over de moties-L. de Visser omtrent herziening van het stelsel van de aanneming op ar beidscontract en do invoering van den achturendag voor het lagere postperso- neel. De eerste motie wordt verworpen met 53 tegen 18 stemmen. Voor: de S. D. en de heer L. de Visser, G. P.. De tweede motie wordt verworpen met 54 tegen 18 stemmen. Aan de orde is de stemming over de motie-Van den Heuvel, om teleur stelling uit te spreken over de wederopen- stelling van hulppostkantoren voor den te lefoon- en telegraafdienst op Zondag. De motie wordt verworpen met 49 tegen 23 stemmen. Voor: de A.-R., de G.-H. en de heer Kersten. Hierna is aan de orde de Wijziging der Ziektewet. De heer Bakker, G.-H., herinnert aan de lijdensgeschiedenis, die de ziekteverze kering, en vooral de particuliere ziektever zekering, sinds 1913 heeft doorgemaakt, doordien allerlei stelsels om den voorrang streden. Het zwaard van Damocles hing de particuliere verzekering voortdurend boven het hoofd. In 1926 kregen de particuliere zieken kassen weer moed, toen deze minister op trad. Haar hoop werd aanvankelijk niet bedrogen, want in zijn in 1927 ingediend wetsontwerp handhaafde hij de particu liere kassen. Hoe groot was echter de te leurstelling, toen de particuliere kassen weer werden uitgeschakeld. Alles lag in scherven. Het doet spr. leed, dat hij tegen dezen minister positie moet nemen. De minister meent dat veel zal kunnen worden 'behouden van hetgeen wij hebben, maar dat is niet zoo. Wat thans bestaat, zal eenvoudig uit elkaar gescheurd wor den; er zal weinig meer overblijven dan van het verhrande Leidsche stadhuis. De 69.) door HUGO KINGMANS. „Ik ben het niet met je eens, Adriaan." „Goed, moeder, 'khoop voor haar en voor ons allen, dat ik mij vergis. Maar dit alles bedoelde ik daareven niet. Ik bedoelde: wat is er nu in die drie maan den met Marie veranderd? Geen letter heeft zij aan haar dochter geschreven. Niets weten wij van haar. Nu is Lia weg. Ik vraag u: wat is er veranderd?" Het was nu de beurt aan de weduwe Blankert om te glimlachen. "Het was een glimlach, dien hij eerst maar niet be grijpen kon. „Er is heel veel veranderd, Adriaan. Lia is hier geweest. En die is nu naar huis. Er komt wel eens een gelegenheid, dat zij met Marie praat. Wie weet, wat de gevolgen van Lia's bezoek hier zijn. Je bent te ongeduldig, Adriaan. Het kan nog wel maanden duren. Misschien moet Lia nog eens hier geweest zijn, wie zal het zeggen? Ik geloof, dat het in orde komt, al duurt het misschien nog lang. regeering gaat een verkeerden koers uit. Of zij het schip door de branding zal krij gen, weet spr. niet, maar dit wetsontwerp is een nieuw vernielingswerk voor de par ticuliere kassen. Men zal zien, dat hiervan ook het gevolg zal zijn veel kapitaalsver nietiging hij tal van particuliere kassen. Een ander ernstig gevolg is, dat de losse en de los-vaste seizoen-arbeiders op het platteland juist in de uitkeeringsperiode niet verzekerd zullen zijn. Zij zullen dit voelen als een slag in het aangezicht. Ook de spaarzame, zelfstandig werken den worden uitgesloten. De Minister zal misschien zeggen dat spreker den w.eg op wil der volksverzekering, maar dat is on juist. Spreker wil echter een verzekering, die meer personen omvat dan de twee groepen arbeiders en werkgevers. Dan zou deze sociale wet rusten op de volksovertui ging- Spreker heeft dus overwegende bezwa ren tegen bet wetsontwerp, dat nooit po pulair zal kunnen worden en zijn fractie zal dan ook aan dit ontwerp haar steun niet kunnen geven als geen rekening wordt gehouden met haar wenschen. De heer Veraart, R.K., meent, dat de heer Bakker de beteekenis van de bedrijfsvereenigingen onderschat. Zijn dan de arbeiders in de tegenwoordige vak organisaties niets anders dan non-valeurs? Men ontkent op die manier de geweldige cultureole laak der groote vakorganisaties. Bij de uitvoering eener sociale wet kan toch niet iedereen meespreken? Spreker ziet de ontwikkeling der bedrijfsvereieni- gingen met groot vertrouwen, tegemoet en hij hoopt, dat de Minister er in zal slagen dit ontwerp tot stand te brengen. De heer Smeenk, A.R., betreurt, dat er in dit ontwerp geen plaats is voor de particuliere kassen, maar hij gaat met het ontwerp accoord, omdat bij hem de .Ziekteverzekering zelf gaat boven de orga nisatie. Men vergete niet, dat hoe meer de bedrijfsvereenigingen zich ontwikkelen, hoe meer de particuliere kassen een kwij nend bestaan zullen krijgen. Veel uit voeringsorganen maken de toepassing der wet duur; de particuliere kassen zullen kunnen w.orden. takken van. een bedrijfs vereniging en dat is de weg. De kleine zelfstandigen, die ook in de oorspron kelijke wet waren uitgesloten, zullen zich zelf kunnen verzekeren. Op practische gronden vereenigt spreker zich dus met het gewijzigde wetsontwerp, hoewel het loonbedrag door de bedrijfsvereenigingen betaald, wat lager gesteld zal dienen te worden. Spr. verdedigt verder het systeem dat de patroon een gedeelte der premie kan te rugvorderen, maar hij verzet zich tegen de gelijkstelling van gehuwde en ongehuwde arbeidsters. De wetgever moet geen enke len stap doen om het huwelijk gelijk te stellen met ongehuwde samenleving. Daar om is hij voor de beperking om alleen voor gehuwde vrouwen zwangerschap met ziek te gelijk te stellen. Spr. hoopt dat niet meer gebeuren zal wat onder het kabinet-Cort van der Lin den in 1913 is geschied, n.l. dat een aan genomen wet niet wordt uitgevoerd. De wet zal na de aanneming ook spoedig moe ten worden uitgevoerd. De heer Van G ij n (lib.) kan tot de tot standkoming van dit ontwerp meewerken, althans wanneer verschillende' amende menten niet worden aangenomen. De heer Kuiper, R.K., verdedigt de uitschakeling van de ziekenkassen en wenscht de volle premie te brengen ten laste van het bedrijf. De heer Dr de Visser,O. H., maakt ernstig bezwaar tegen het uitschakelen der bijzondere kassen. Waarom dien kas'sen niet althans een kans gegeven; waarom ze bij voorbaat ten doode gedoemd? Spr. juicht de steeds grootere ontwikkeling van de bedrijfsver eenigingen toe, maar hij: kan er niet overheen, dat die gepaard moet gaan met een totale vernietiging van hetgeen zich in ons volk heeft ontwikkeld. Spr. be treurt meer dan. hij het zeggen kan, dat de Minister hier is afgeweken van het gezonde, echt Nederlandscha standpunt. Verder voerden nog het woord de hee- ren v. Voorst tot Voorst, R.K., en L. de Viste er, Comm., die slechts één uitvoeringsorgaan wenscht terwijl hij. de uitkeering bij ziekte op 100 pet. wil stellen. Ik bid God, dat ik het nog mag beleven en Mario niet bij mijn lijk staat, om heete tranen van berouw te schreien. Neen, Adriaan, je moet niet zeggen, dat er niets veranderd is. Er is veel veran derd. Ik geloof vast, dat God aan het werk is. En nu moeten wij jiet maar aan Hem overlaten. Hjj zal het wel maken." Toen zweeg Adriaan Blankert. Dat was zulk machtig geloofsvertrouwen, dat men- schelijke redeneering er niets tegen ver mocht. Van het „huisje aan den zeedijk" fiet send naar den hoofdweg zat hij er nog over na te denken. Hij werd zelfs wat milder gestemd. Hét was toch best mo gelijk, dat. moeder gelijk had. Zij kende tenslotte Lia veel beter dan hij. Als het meisje vast in haar schoenen stond, dan was het niet onmogelijk, dat zij thuis iets bereiken kon en dat moeders oude dag nog werd veraangenaamd door den terugkeer van Marie. Maar lang duurde die mildere stem ming niet. De twijfel rees weer in zijn hart. Het kon toch eigenlijk niet bestaan, dat het meisje in Utrecht, in die omge ving een verandering zou kunnen be werkstelligen, die meer dan ingrijpend wasl Al die jaren "had Marie zich niet om haar moeder bekommerd. Wat gel- Bakkers-eczeem. De Directeur- Generaal van den Arbeid, de heer C. Zaalberg, heeft aldus meldt ons het bestuur van den Nederl. Centr. Bond van Chr. arbeiders1 in de Voedings- en genotmiddelenbedrijven zich tot het bestuur van de organisaties gewend, in zake het voorkomen van eczeem onder bakkersgezellen. In een uitvoerig schrijven opgenomen in het orgaan van b.g. bond, wijst de heer Zaalberg er op, dat dit verschijnsel ge durende den laatsten tijd meer dan vroe ger de aandacht trekt. Het aantal patiën ten is vermoedelijk grooter dan velen denken, met het oog op de vrees welke onder de betrokkenen heerscht, in ver band met verlies van hun betrekking bij openbaarmaking van de kwaal. De Directeur-Generaal wenscht maat regelen voor te bereiden om de des betreffende personen te helpen. Daarvoor is noodig een onderzoek, om een over zicht van het aantal lijders aan eczeem te verkrijgen. De betrokkenen zullen dan in een van zijnentwege in te stellen medisch-tech- nisch onderzoek worden opgenomen, het geen er naar alle waarschijnlijkheid toe zal kunnen leiden, dat doeltreffende maat regelen en beschermingsmiddelen tegen deze huidaandoeningen de patiënten aan de hand kunnen worden gedaan. In het belang van een spoedige en afdoende bestrijding verdient het dus aan beveling dat de betrokkenen zich zonder terughouding in verbinding met het be stuur der organisaties stellen, opdat deze voor doorgave aan het adres van den Directeur-Generaal zorg kan dragen. Wij wijzen er op dat het bondskantoor is gevestigd: Joost van Geelstraat 2 a, Rotterdam. Hervatting stoomboot- dienst V lis singe nR otterdam. De stoomboot „Koningin Wilhelmina" van den passagiers- en goederendienst Vlissingen Middelburg Rotterdam v.v., heeft gistermorgen van Middelburg den dienst hervat. Uit het moss'elkweekersbe- drijf. De a[d. Bruinisse van den Rond van Zeeuwsche Moisselkweekers heeft be sloten, er bij den minister op aan te dringen uitstel van de op 1 Maart ver plichte pachtbetaling te verleenen, zonder toepassing van boete en voor hen, van wie blijkt, dat zij in hevige mate door de ziekte, de stormen en den ijsgang in hun bedrijf zijn benadeeld, pachtver- irindering toe te passen. Aangesteld tot leerling-telefoniste bij den interlocalen dienst Mej. C. H. Wissink, wonende te Middelburg en ge plaatst op het post- en telegraafkantoor te Zierikzee. Middelburg. „Ik verkondig U groote vreugde: De Koningin werd een dochter geboren. God behoede Nederland en Oranje. Leve de Koningin. Leve de Prin ses. Leve de Prins der Nederlanden." Deze woorden klonken uit den mond van den heraut, die in den morgen van 30 April 1909 door Middelburg reed en op tal van plaatsen door deze proclama tie de burgers kond deed van de geboorte van Prinses Juliana, die wij hebben zien opgroeien tot de flinke', hooggeachte Ko- ningsdochter en Kroonprinses van thans. Er is dien dag feestvreugde geweest maar nog meer op Vrijdag 21 Mei, toen „Uit het VolkVoor het Vo-lk" een feest had georganiseerd. Dit allesi is nu bijna 20 jaar geleden. De Prinses zal Dinsdag 30 April haar 20sten geboortedag herden ken. Voor heel Nederland en niet het minst voor Zeeland, dat de kroonjaren1 zoo in eere houdt, is er alle aanleiding dien dag niet onopgemerkt voorbij: te laten gaan. Zooals ook reeds in de jong ste raadsvergadering is gebleken, zal ook Middelburg niet achter blijven. Het is weer „Uit het VolkVoor het Volk", dat zich voor de feestelijkheden spant en met medewerking der gemeente het volgende programma heeft ontwor pen. Van half acht tot acht uur kloklui den. Van 89 uur reveille, vermoedelijk door het Middelb. Muziekkorps. dige reden was er dan toch, om een gewijzigde houding in het verschiet te zien. Blankert draaide den Krommen weg uit, de richting naar het dorp inslaande, doen hij opeens hoorde roepen: „Hé, Blankert, wacht even!" Onmiddellijk daarop peddelde HansMei- nema naast hem, die lachend vroeg: „Zoo in gedachten, dat ge me niet zaagt op den weg? Ik stak mijn hand nogal op". „Neem me niet kwalijk, Hans. "Ik heb je niet gezien. 'Ik keek die richting niet uit en was inderdaad wat in gedachten. Komt ge naar huis? Met de boot van drieën gekomen?" „Geraden, Blankert. Thuis weten ze er niets van. 'kWord pas overmorgen verwacht. Maar ik kon eerder weg. Wat zal ik dan langer in Amsterdam doen?" „Ik feliciteer je nog met je candidaats- examen, Hans. Het doel is nu bereikt, hé? Je gaat nu een moeilijken tijd tege moet. Ik veronderstel tenminste, dat je je beroepbaar stelt?" „Natuurlijk. Er is geen reden, om daar mede te wachten. Ja, het wordt zeker een moeilijke tijd. Binnen enkele weken hoop ik mij beroepbaar te stellen." Eenige oogenblikken viel er een stil te tusschen beide mannen. „Hebt u afscheid van uw nichtje, juf- Dan volgt een paar uur van rust, ge volgd van 121 uur door carillonbe speling van den Abdijtoren. De middag is bestemd voor de jeugd in den vorm van kinderspelen op het gemeentelijk sportterrein. Voor deelname daaraan kunnen de kinderen zich Maan dag 18 Maart in den Schouwburg opge ven. De commissaris der Koningin en de burgemeester hebben het voornemen met hun echtgenooten een deel der spelen bij te wonen en de voornaamste prijzen uit te reiken. Voor den avond staat een uitvoering van het Middelburgsch muziekkorps op het Molenwater ,op het programma en daarna een fakkeloptocht door een deel der stad. Wil het bestuur in de gelegenheid zijn dit alles te verwezenlijken, dan zal het over de noodige geldmiddelen moeten be schikken en daartoe zullen binnenkort lijsten worden aangeboden. Wij twijfelen niet of zeer velen zullen daaraan naar hun vermogen willen bijdragen. Kapelle. Onder voorzitterschap van Dr J. D. Schmidt kwam de vereeniging „Lief dadigheid naar Vermogen" in jaarverga dering bijeen in het lokaal Obadja. Da secretaris Keim deelde in zijn jaarver slag mee, dat de vereeniging 285 leden telt, 10 nieuwe leden traden toe. Door 44 leden werden gebruik gemaakt van 96 artikelen. Aangeschaft werden en kele. nieuwe artikelen. De penningm. Mevr. A. G. v. d. Have— Lucieer deed rekening en verantwoording over gehouden beheer. Het batig saldo bedroeg f 124.43. Herkozen werden de aftredende be stuursleden J. v. Wingem en H. Eversdijk en gekozen in de plaats van P. Staal dbr C. Lenshoek. Besloten werd om f25 te voteeren uit de kas voor de vereeniging Wijkverple ging. Als afgevaardigde werd benoemd dhr J. v. Wingen om de vereeniging te vertegenwoordigen op de algemeene vergadering 20 Maart a.s. Besloten werd om aan te schaffen voor f 70 artikelen benevens een ledikant met toebehooren. Driewegen. Gisteren vergaderde het Groene Kruis afdeeling Ovezand-Driewe- gen. De vice-voorzitter opent de vergade ring en wijdt een woord van waardeering aan den overleden voorzitter Dr H. B. Folmer, wiens plaats in het Bestuur nog aangevuld moet worden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmees ter blijkt, dat de inkomsten en uitgaven sluiten met een bedrag van f 1883.35. In het bestuur wordt herkozen dhr L. N. de Jonge, terwijl voor dhr D. Mulder, die bedankt had, benoemd werd dhr L. W. B. A. Mulder, en in de vacature- Folmer dhr A. Folmer. In de commissie voor wijkverpleging wordt herbenoemd dhr G. A. van Noort en in de vacatures D. Mulder en H. R. Folmer dhrn L. W. B. A. Mulder en A. Folmer. Met een woord van dank voor de opkomst der weinige aanwezigen sluit de vice-voorzit- ter de vergadering. Noord-Kraaifert. Dinsdagavond werd in de R.-K. School een bijeenkomst gehou den om te komen tot oprichting eener Tuinbouwvereeniging voor deze plaats. Een veertigtal belangstellenden waren op gekomen. De heer P. v. d. Dries, hoofd der school, die de bijeenkomst opende', heette de aanwezigen hartelijk welkom, en gaf daarna het woord aan den Rijks- tuinbouwconsulcnt, Ir v. 9. Plassche. Nadat ook de voorzitter der Centrale Tuinbouwvereen. dhr C. Nijsse, nog had gesproken over de vele voordeel en, werd een vereeniging opgericht met 24 leden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren W. de Jonge, Jac. de Jonge, E. Rentmeester, "P. M. Janse en P. v. d. Dries. Tot voorloopig afgevaardigde naat de Centrale Vergaderingen werd benoemd de heer W. de Jonge. Het bestuur zal binnenkort een reglement en statuten ont werpen. i Borsselen. In de vergadering van de kolenvereeniging „Ons Belang" werd aan besteed plm. *80 ton stukkolen eb 50 ton eierkolen, die gegund werden aan Moison uit Dordrecht voor f 14.75 per ton voor de stukkolen en f 14.75 per ton voor de eierkolen franco station Borsselen. frouw Van Meersma, wezen nemen?" vroeg Hans dan. „Afscheid?" was de verwonderde vraag. „Neen". „O, ik meende, dat u van uw moe der kwaamt." „Dat is ook zoo. Maar Lia is daar niet meer. Zjj is vanmorgen vertrokken." „Vanmorgen all" riep Hans Meinema. „Ik meende, dat zij morgen pas gaan zou?" In den toon van zijn uitroep was diepe teleurstelling op te merken, maar de boer lette er niet op. Hij had na het gesprek met zijn moeder en zijn gedachten daar over niet den minsten lust, over zijn nichtje te gaan praten. „Dat was ook de bedoeling", zei hij daarom, zoo kortaf mogelijk. „Maar er kwam dezer dagen van huis bericht, dat zij vandaag komen moest." „O, dat verandert de zaak", vond Hans óp luchtigen toon nu. ,,'k Had gedacht, haar vanavond thuis nog te ontmoeten. Zjj -jvas een geziene gast in de pastorie. Ieder liep met haar weg." Adriaan 'Blankert gaf geen antwoord. En Hans Meinema ging er niet dieper op in, omdat hij maar al te goed wist, dat de vèrhouding nu niet bepaald over- hartelijk was. Hij kon het in den boer, dien hij overigens gaarne lijden mocht, Vervoer gegund aan A. Rottier vanaf wagon en aan I. Walhout Johz. vanaf haven "Borsselen, indien zij per scheep- gelegenheid komen. Uitlossen gegund aan I. Walhout. Domburg. De jaarlijksche uitvoering der Chr. Zangvereeniging „Looft den Heere" had Woensdagavond alhier plaats. Vele begunstigers en genoodigden vulden de versierde zaal van het hotel „Wilhelmina" alwaar de uitvoering werd gehouden. Na opening door den Voorzitter werd het met zorg samengestelde programma af gewerkt. Ter afwisseling werden voor drachten en samenspraken gehouden. De aanwezigen gaven door luid applaus van hun ingenomenheid blijk, wat dien avond ten gehoore werd gebracht. Arnemuftfen. Door den burgemeester is ten. aanzien van het besluit van den ge meenteraad van 4 dezer, waarbij ->an A. de Visser vergunning is verleend tot het bouwen van een steenen varkenshok op zijn erf in de bebouwde kom dezer ge meente met toepassing van art. 70 der gemeentewet vernietiging aangevraagd. St. Lauren3, donderdagavond hield de A.-R. kiesvereeniging haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van den heer P. Boon. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat ,het aantal leden langzaam toeneemt en thans 72 bedraagt; uit dat van den penningmeester, dat er een batig saldo is van f 21.24. Tot be stuursleden werden herkozen J. Koole en Joh. Marinissen. Tot afgevaardigde naar de Deputatenvergadering werd be noemd de heer J. W. Van 'tlïoff; naar het Provinciaal Comité de heeren P. Boon en L. Davidse en naar de Centrale Kies vereeniging Middelburg de heeren J. Ma rinissen, P. Gilde en G. Prins. Nadat door den heer L. Davidse ver slag was uitgebracht van de op 12 Ja nuari en 23 Februari gehouden verga deringen van het Prov. Comité werden de candidaten voor de nrs 7 tot en, met 10 van de candidatenlijst voor de Tweede Kamer besproken en na gehouden stem ming voor nr 7 de heer Van 'tHoff, voor nr 8 de heer Schwarz; voor nr 9 de heer D. Scheele en voor nr 10 dhr mr Goed- bloed gekozen. Hoewel de vergadering aan deze volg orde de voorkeur geeft, wordt aan den afgevaardigde geen bindend mandaat ge geven; zoo noodig kan naar omstandig heden worden gehandeld. De heer Van 'tHoff, hoewel waardeerende het ver trouwen, dat de vergadering in hem stelt, zou het zeer op prjjs stellen, dat de af gevaardigden voor nr. 7 hun stem op den heer Schwarz uitbrachten. Hij meent, dat ook om verwarring te voorkomen het aanbeveling verdient voor nr. 7 de stemmen zooveel mogelijk op één persoon te concentreeren en beveelt daarvoor met aandrang den heer Schwarz aan. Nadat het voorloopig vastgestelde Program van Actie was besproken, waarbij dewensch werd geuit om daarin op te nemen, dat crematie worde verboden en nog beslo ten werd propagandalectuur aan te schaf fen eindigde da voorzitter met dankge bed. Oud-Vosmeer. De schuur van den melkveehouder v. V., alhier, is totaal afgebrand. Het vee werd gered behalve twee stuks, dat in de vlammen omkwam. De wind was van de aangrenzende pan den afgewend. Tholen. Fraude? Nadat vorige week de Inspectie der Dir. Bel. uit Zierikzee, bijna 'n geheel e week hier is geweest, zijn Maandagavond alle boeken en bescheiden van het kantoor van den rijksontvanger alhier overgebracht naa.r een gemeente- gebouw in de Dalemsche str. en is het beheer van het kantoor opgedragen aan een surnumerair der belastingen. Verschillende isensationeele geruchten doen in de gemeente de ronde, ofschoon officieel tot op 'heden niets is uitgelaten. De vorige ontvanger H. doet geen dienst meer. De N. R. Ct. meldt nog, dat het on derzoek heeft geleid tot schorsing van den rijksontvanger. Gebleken moet zijn dat er fraude is gepleegd met belasting gelden, die hij inde, doch niet verant woordde. H. moet zich te allen tijde beschikbaar houden wanneer degenen, die met het voorloopig onderzoek zijn belast, hem noodig mochten hebben. niet zetten, dat deze zijn nichtje zoo verwaarloosde. Zij kon het toch waar lijk niet helpen, dat haar moeder de familie links liet liggen 1 Zij had er last genoeg van. Het gesprek stokte. Zoo nu en dan werd nog wel een woord gewisseld, maar van harte ging het niet. Boer Blankert wilde liever niet over Lia spreken, terwijl in het hart van den jongen Meinema een hevige teleurstelling gerezen was, toen hij vernam, dat Lia er niet meer was. Had hij zich daarom gehaast, om twee dagen ejrder te komen dan aanvanke lijk in de bedoeling gelegen .had? Hij was blij, toen de boer afscheid van hem nam, om den weg naar zijn boerderij in te slaan. Alleen .peddelde hij verder, niet in die vroolijke stemming als toen hij, van het stadje af, het eerste gedeelte van den weg had gereden. Maar eenmaal in de .pastorie, waar hij met blijde uitroepen van verrassingen werd ontvangen, monterde hij weer ge heel op. Hans had, het was wel schriftelijk ge schied, maar mondeling was toch veel hartelijker, van allen gelukwenschen in ontvangst te nemen met zijn geslaagd examen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5