No. 133 Donderdag 7 Maart 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEiRIKSE Go's BANK- GOES PHI m !4 EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN I het veld bevin- leert f 15 b. s. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Pit nummer bestaat uit 2 bladen. HET FRANSCH BELGISCH GEHEIM MILITAIR VERDRAG. ALLE i 1. n. r. Gou- jrleman (beer |(op den voor- }raeff rechts lak Gouv. van |en Raad van dezen rechts teranus (met I stemmen bianco sympathie uit It. d. Heuvel c.s. T voorzitter mede, gen zullen wor- |rijd. v niets ^bekend is den uitvoer er 'n weteonb uitvoer gereed landbouworgani- Goes. te Goes zijn IredingStraat- Wolphaartsdijk v. D., aldaar leer in het veld lrendskerke f 20 Ig op eens an- lavenpolder f 25 ren geweer of ]H., Haamstede [leveren geweer het veld be tand f 25 b. s. Irdverkl. In het veld .be- J. F. S„ Ove- uitl. geweer leend of 50 ct. tri het veld be- |20 of 20 d. h., d. h. |wet: T. A. V., d. h., geweer I openbaren weg |en: J. P., 's-H. b. s. 2 maal. Lnen verb. Voorhanden heb- toegankelijk is: f 15 b. s. 1.5 Lerkl. legen remmings- G., Staoltpro- C. K., Antwer- voor een sluis daarop is ge- linge f 25 b. s. ken ondeugdelijk leer Arendskerke Civiele vordering liigheid van het gen: M. D. V., d. h. koldoende uitwij- |:e, vrijgesproken. een voet van I?. A. L, Graauw i». s. 2 d. h. Igeteekend door: loes, veroordeeld Ins op een plaats Ivoor het publiek lof 15 d. h. en lis. [der, veroordeeld vergunning van luitgenot tot f25 ■ering geweer of Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUI J, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiin: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. De candldaatstelllng. In verband met de samenstelling van de A.R. candidatenlijsten voor de Tweede Kamer schrijft „Friesch Dagblad": „Van verschillende zijden wordt bij ons geïnformeerd aangaande de waar heid van geruchten, die uit betrouwbare bron worden vernomen, aangaande de uiteindelijke samenstelling der Friesche candidatenljjst. Volgens die geruchten zou door een beweging vanuit het centrum het voor nemen bestaan, om den candidaat num mer twee, die daarop voorkomt als g e- boren Fries en zittend lid ach teruil te drukken tot beneden nummer drie op de lijst van de eigen kieskring. Om hem na nummer één, waar men hem hier bij acclamatie plaatste', te doen voorafgaan door een tweetal candi- daten uit andere provinciën afkomstig. Wj] kunnen deze geruchten, helaas, wel niet geheel tegenspreken, doch mee- nen toch goed te doen, ze tot de juiste proportiën terug te brengen. Zoover wij zijn ingelicht, is do zaak nog in bespreking en moet een uiteinde lijke beslissing dus nog afgewacht. Wij voeden dan ook alsnog do hoop, dat „alles zal roch kom". Wij kunnen ons eigenlijk niet voor stellen, dat een zoodanige beslissing, tegen de uitdrukkelijke bedoelingen der partij, zal worden doorgezet. Hetgeen immers zou beteekenen, dat Friesland de positie, waarop het naa.r recht en billijkheid aanspraak kan maken, zou moeten prijsgeven. En die het noch nu noch vroeger ooit gebruikte, om on waardig provincialisme te drijven. Er wordt dus nog onderhandeld. En men schorte zijn oordeel dus wat op. Candidaatstelling en verkiezingen zjjn nog niet dadelijk op handen." Het is duidelijk, dat dit artikel, al thans wat de hoofdzaken betreft op een vergissing moet berusten. Door het Centraal Comité is voorge- steld een voorstel waartegen voorzoo- ver ons bekend geen enkele kiesvereeni- ging zich heeft verzet dat door de geheele partij 15 candidaten zouden wor den aangewezen, waarvan 12 als lijst aanvoerders zouden optreden terwijl de anderen op alle lijsten als algemeeme plaatsvervangers zouden worden ge plaatst. Dit voorstel is door het Centralen Con vent goedgekeurd. Ook de Friesche afge vaardigden hebben aan dit besluit mee gewerkt. Het is dus niet zoo, dat een door Friesland begeerde candidaat door een beweging vanuit het centrum achteruit wordt gedrukt, maar dat ons Friesche orgaan, in strijd met het genomen be sluit, voor een der Friesche candidaten een bevoorrechte plaats opeischt. Wordt aan dezen eisch voldaan, dan wordt daarmede de geheele regeling, on derst boven geworpen en de mogelijkheid geopend, dat ook andere Kieskringen met soortgelijke eischen zullen komen. Wij betreuren het dat „Fr. Dagbl." deze gelegenheid aangrijpt om het provin cialisme aan te wakkeren door de voor stelling dat een geboren Fries zou achter staan bjj „candidaten" uit andere provin ciën afkomstig. En wij vertrouwen, dat de Friezen royaal mee zullen werken om de met hunne toestemming getroffen regeling cor rect uit te voeren. De Belgische spionnage-dienst gecompromitteerd. De leider en eenige ondergeschikten krijgen hun ontslag. De Brusselsche „Libre Belgique" deelt taee, dat de regeering een categorische ver klaring zal afleggen om sommige elemen ten van den Belgischen spionnage-dienst te desavoueeren, die buiten hun rechten om en ook buiten elke opdracht met Frank kebben samengewerkt voor het vervaar digen van het Utrechtsche document. Reeds werd in dit verband een hooger officier, een kolonel, naar men ons verze kert, afgezet, omdat hij verwaarloosd heeft bovenbedoelde elementen te surveilleeren. De verantwoordelijkheid van dezen offi cier was inderdaad enorm, want door een slechte surveillance op zijn ondergeschik ten uit te oefenen hebben deze 'n document voor de Duitsche spionnage klaar gemaakt dat door zijn inhoud de noodlottigste ge volgen had kunnen hebben. Immers met de Duitschers te doen gelooven dat de Fransch-Belgische troepen door Hol- landdch Limburg zouden trekken, heeft men daar een perspectief geopend, dat Duitschland er toe kon brengen de gecom bineerde strijdkrachten in Limburg te wil len voor zijn, aldus een casus belli schep pende, die Nederland fataal in den oorlog zou hebben getrokken. Belga seint nog uit Brussel: Naar ver zekerd wordt, moet het door het „Utrechtsch Dagblad" gepubliceerde docu ment werkelijk door Frank Heine met be hulp van enkele ondergeschikte ambtena ren van den Belgischen spionnage-dienst zijn samengesteld. Het gaat daarbij in hoofdzaak om 3 ondergeschikte agenten, doch ook de leider van den Belgischen spi- onnagedienst moet gecompromitteerd zijn. Men vreest voor een groot politieschan- daal. De verdachte agenten zijn reeds ge hoord en hun schuld zou boven allen twij fel vaststaan. De regeering heeft besloten, maatregelen te treffen om de schuldigen te straffen en heeft reeds 2 agenten ontslagen. Andere maatregelen zullen volgen. Naar verluidt zal ook de leider van den spionnagedienst zijn ontslag krijgen. Een der ondergeschikte agenten moet bovendien in Duitschen spionnage-dienst hebben gestaan. De regeering en de procureur-generaal moeten tot nu toe, naar het heet, van niets geweten hebben. In regeeringskringen wordt voorloopig over de zaak nog gezwe gen, doch men verwacht, dat zij in ieder geval een verklaring zal moeten geven. Aan „Het Volk" wordt hieromtrent nog het volgende uit Brussel gemeld: Het eerste licht werd op deze vuile zaak geworpen door Heine zelf, toen hij bij zijn arrestatie zijn vrouw toeriep de twee agen ten van den geheimen veiligheidsdienst te waarschuwen en toen hij enkele oogenblik- ken later den agent, die hem arresteerde, op het gevaar wees van diens optreden, daar hij in dienst was van den militairen veiligheidsdienst. Brussel met da zaak verlegen? Sedert dien zit men natuurlijk in de Brusselsche officieele kringen met deze zaak eenigszins verlegen. Niet, dat men de zaak in den doofpot zou willen stoppen. Wij weten, dat zekere ministers, althans het geheele schandaal in het openbaar wil len behandelen en de gelegenheid te baat willen nemen een groote schoonmaak te houden. Anderen daarentegen, en men be grijpt onmiddellijk wie, zouden de zaak maar liever op zijn beloop laten. Men kent alle schuldigen nog niet. Men weet niet, hoe hoog de verantwoordelijken zitten en men maakt zich ongerust over de gevolgen van het incident. Over de gevolgen, vooral, op politiek gebied. Hoe het ook zij, het onderzoek in de richting van Heine en Hermans over Hermans spreekt bijna niemand meer is voorloopig gestaakt. Men is blijkbaar be vreesd nieuwe verklaringen te hooren uit den mond van den spion, die het schan daal nog grooter zouden kunnen maken. Dit laatste verklaart de vrijlating van Heine, want ik kan ten stelligste verzeke ren, dat hij wel degelijk Zaterdagnacht op het Zuid-station te Brussel werd gearres teerd en niet acht dagen vroeger, zooals een Hollandsch journalist te'Brussel heeft beweerd. Met welk doel heeft de Belgische mili taire spionnagedienst Frank Heine in de vervaardiging van het dokument gehol pen? Daar nog niets is bekend gemaakt over den uitslag van het onderzoek in die richting, zal ik het niet wagen hier iets bepaalds.te zeggen. Alles laat echter on derstellen, dat men ten dienste van Heine een belangrijk dokument heeft willen op stellen om hem' toe te laten van den Duit schen spionnagedienst een ander doku ment in handen te krijgen. Dat zijn in zul ke kringen heel gewone methoden. Doch Heine, die waarlijk een geniale kerel blijkt te zijn in alle3 wat^slecht en gemeen is, zag terstond de beteekenis van zulk een dokument in, daar hij er voor alles geld wilde uitslaan ten bate van zichzelf. Zoo is het dokument in handen gekomen van zekere kringen in Nederland. Nader wordt nog aan „Het Volk" ge meld, dat er reeds gesproken wordt over een mogelijk aftreden van De Brocqueville als minister van landsverdediging. Frank Heine vrijgelaten. De correspondent van de N. R. C r t. te Brussel meldt: Albert Frank Heine is Woensdag in den loop van den avond op vrije voeten gesteld. Deze invrijheidstelling had plaats op bevel van den procureur des Konings en wordt gemotiveerd als volgt: Albert Frank was aangehouden wegens vervalsching van het visum van een paspoort, welke materieele grond echter niet voldoende is om hem in arrest te houden. Anderzijds werd Al- bert Frank nog beschuldigd van het ma ken van valsche documenten. Waar hij echter bekende deze vervalsching te heb ben gepleegd, is geen enkele rechtsgeldige reden meer aanwezig hem nog langer in hechtenis te houden en wordt hij dan ook in vrijheid gesteld. Onmiddellijk nadat Albert Frank de ge vangenis had verlaten begaf hij zich naar de redactiebureaux van verschillende Brusselsche bladen. Aan de redactie van de „Dernière Heu- re" stelde hij voor hem een interview af te nemen. Hij werd echter zonder verderen uitleg aan de deur gezet. Bij „Le Soir" bad hij natuurlijk meer succes, zoodal Donderdag in dit blad zeer waarschijnlijk van hem een omstandig verhaal zal ver schijnen. Het schadevergoedingsprobleem. In de voltallige zitting der commissie van schadevergoedingsdeskundigen, dia slechts één uur duurde, is het in het En- gelsch gestelde groote rapport over een combinatie van de door de subcommissies voorgestelde organisaties tot'één organis me ingediend. Volgens het rapport zal het nieuwe organisme te behandelen krijgen: de commercialiseering, de mobilisatie, de incasseering der betalingen van Duitsch land, de overmaking aan de schuld- eischers, de overdrachtscontrole, de be schikking over het gedeelte der betalingen, dat in Duitschland bij de Rijksbank blijft liggen en zijn belegging, de verdere wer king van de controle over de leveringen in natura, de verdeeling dezer leveranties. Het instituut zal het karakter van een bank hebben. Het moet dus meer bevoegd heden krijgen dan de commissie van her stel. De instelling zal tijdelijk natuurlijk ook over een groot aantal deviezen be schikken en daardoor niet enkel invloed kunnen uitoefenen op de wisselkoersen, maar ook aan den geheelen wereldhandel een geweldigen impuls kunnen geven, om dat het om bedragen gaat, waarover tot nog toe geen enkele centrale bank, zelfs in het voorbijgaan heeft kunnen beschikken. De nieuwe instelling kan natuurlijk noch op de kosten der crediteur-naties, noch op die der schuldenaars teren, maar moet volgens de grondslagen van het particulier bedrijfsleven in haar eigen onderhoud voorzien. Zij zal haar zetel vermoedelijk hebben in één der landen, die bij de schadevergoe ding niet betrokken zijn. John D. Rockefeller In Palestina. John D. Rockefeller is van Egypte te Je rusalem aangëkomen. Hij wil een bezoek brengen aan Megiddo en aan het Esdrae- lomdal, waar in opdracht van de universi teit van Chicago uitgravingen worden ge maakt. De regeering liet, alleen om Rocke feller in staat te stellen dit bezoek te ma ken, een straatweg aanleggen. Duizend ar beiders werken aan dezen weg. Naar den nieuwen burgeroorlog in China. De toestand tusschen Nanking en Han- kau is gespannen. De oorlog dreigt weer uit te breken. Tsjang Kai sjek brengt 150.000 man samen in Kiangsi, terwijl de troepen van Hankau op 100.000 man ge schat worden. Ook te Londen zijn weer alarmeerende berichten uit China ontvangen, die van een onmiddellijko hervatting van den bur geroorlog spreken. De opstand in Mexico. In Mexico worden op het oogenblik twee groote veldslagen geleverd en wel bij Montery en in den staat Veracruz. Een beslissing is nog niet gevallen. De verlie zen moeten aan beide kanten zeer groot zijn. Bij Montery staan thans 10.000 man re- geeringstroepen. Tegen Veracruz zijn 15.00Q man samengetrokken. In Veracruz heeft de vloot zich aange sloten bij de opstandelingen. Volgens officieele Mexicaansche berich ten moeten de regeeringstroepen een eerste succes op de opstandelingen behaald en een afdeeling van 500 man gevangen ge nomen hebben. De „Times" meent, dat de Mexicaansche regeering goed vertrouwen in den afloop kan hebben, daar Portes Gil en Calles door Amerika met wapens en geld worden gesteund. De regeering wil eerst met 15.000 man den opstand in Veracruz onderdrukken en dan tegen het Noorden oprukken. Van beide zijden worden optimistische berichten gelanceerd. De Mexicaansche regeering geeft toe, dat de toestand ernstig is en dat bijna een vijfde deel van het leger zich aan de zijde van de opstandelingen heeft geschaard. Korte berichten. Ongeveer honderd politie-agenten hebben nasporingen gedaan in de berg streek rond Dowra (Ierland) waar op 2 Maart een postwagen door gemaskerde mannen is geplunderd en 2600 pond ster ling uit aangeteekende brieven zijn gesto len. Te Constantinopel zijn Turksche stu denten dé bureaux eener Grieksche cou rant binnengedrongen, welke talrijke arti kelen tegen de Turksche regeering had ge publiceerd. Zij ranselden de leden der re dactie af en vernielden de drukkerij. De Valera, de republikeinsche leider, die op 8 Februari tot een maand gevan genisstraf werd veroordeeld, omdat hij het gebied van Noord-Ierland had betreden, is gister in vrijheid gesteld en over de grens gezet. Naar uit Sangesoer in Armenië be richt wordt, is een bergdorp door een aardstorting bedolven. 13 personen wer den gedood, 14 gewond. De Fransche ministerraad heeft in zijn jongste zitting het verzoek van Trotski om een verblijfsvergunning in Frankrijk verworpen, waarbij in aanmerking kwam, dat er tegen Trotski nog altijd een uitzet tingsbevel bestaat. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De lijst der Chr. Hist. Unie. Het dageljjksch bestuur der Chr. Hist Unie deelt in de „Ned." mede, dat, als resultaat der samenstelling van de stem- cijfers, verkregen in de vergaderingen der zeven groeps-vereenigingen, de candida tenljjst der Unie thans luidt als volgt; 1. Mr Dr J. Schokking, Katwijk; 2. Jhr Mr D. J. De Geer, 's-Gravenhage; 3. J. Bakker, Menaldum; 4. J. R. Snoeck Henkemans, 's-Gravenhage; 5. J. Weit- kamp, Hardenberg; 6. Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine, 's-Gravenhage; 7. J. M. Krijger Jr., 's-Gravenhage; 8. Dr H. J. Lovink, Alphen a.d. Rjjn; 9. H. W. Tilanus, 's-Gravenhage; 10. Mej. C. F. Katz, Amsterdam; 11. Dr C. W. T. Baron Van Boetzelaer Van Dubbeldam, de Bilt; 12. Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland, 's-Gravenhage; 13. Jhr. Mr J. W. H. Rut gers van Rozenburg, Baarn; 14. Ds J. Langman, Voorburg; 15. Mr J. A. de Visser, Rotterdam; 16. J. Ter Haar, Am sterdam; 17. P. J. Nahuisen, Utrecht; 18. Mr Dr N. G. Veldhoen, Voorburg; 19. T. Krol, Uithuizermeeden; 20. Dr J. van Bruggen, Dordrecht. Eerstvolgende candidaten: 21. A. Broen, Enschedé; 22. Jhr W. Roëll, 's-Graven hage; 23. W. F. C. van den Broek, Zwolle; 24. Pref. Dr J. de Zwaan, Gro ningen; 25. C. E. van Koetsveld, Amers foort; 23. G. W. van der Ley, Uitwellin- gerga; 27. M. W. van der Schans, Boven kerk; 28. J. Knoppers, Meppol; 29. J. Obbink, Aalten; 30. J. Dorjee, John.zn., Zaandam, De haar Ds Langman zal dus waar schijnlijk niet worden herkozen. Binnenland. De candidatenlijst der Ghr.-Hist. Unie. Het ijs aan het kruien. De Postbegrooting door de Tweede Kamer aangenomen. De Eerste Kamer is met de begrootings- debatten begonnen. De misdadigersbende in Noord-Brabant gearresteerd. De Vlissingsche Ziekenhuiskwestie. Het Belgi'sch-Fransch verdrag. Zijn hooge Belgische officieren in deze zaak betrok ken? Buitenland. Een aardbeving geregistreerd. De opstand in Mexico. Het schadevergoedingsprobleem. Een nieuwe burgeroorlog in China? Herziening Bezoldigingsbesluit. Naar het „Volk" verneemt, heeft de Raad van Stat? gunstig geadviseerd over de herziening van het Bczold'gingsbesluit. Waarschijnlijk zou de bekrachtiging door de Kroon nog gisteren plaats vin den. De verschijning van het besluit in het Staat' blad is dus op korten termijn te veiwa hten. Van be megde zijde deelt men aan het blad mede, dat de met deze herziening verband houdende beta'ingen althans ge deeltelijk nog deze week zullen plaats vinden. Steunt onze industrie! De heer Loerakker heeft aan do Ministers van Financiën en Arbeid de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat de Minister van Ar beid, H. en N- bij nadere overweging geen termen heeft kunnen vinden, om de aanschaffing van plaatjes van Nederrl. fa- bricaat, ten behoeve van de adresseer- machines, merk Adrema, welke door Ra den van Arbeid zijn of zullen worden gekocht, te bevorderen? Zoo ja, is deze minister dan bereid, me de te doelen, welke redenen hem hebben genoopt, door zijn actief of passief in genomen standpunt, het buitenlandsch far bricaat te bevorderen? Mocht deze minister daartoe zijn ge bracht of mede zijn gebracht door mo gelijk gevaar voor verlies van de garantie op do Adrema-machines, i's de minister van Financiën dan bereid, in overleg met den Minister van Arbeid, H. en N., te be vorderen, dat voor die adreBSeermachines in gebruik bij organen van het Rijk waar voor de garantietermijn is verloopen of te eeniger tijd zal verloopen, tegen dien tijd de aanschaffing van plaatjes van Nederl. fabricaat te doen plaats hebben? De Koningin-Moeder op reis. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat de meeste ochtendbladen melding maken van het aanstaand bezoek van do Koningin-Moeder aan de Engelsche hoofd stad. De „Daily Express'.' schrijft in een vriendelijk gesteld hoofdartikel,, dat deze reis zoowel door het Nederlandscbe als door het Engelsche volk zal toegejuicht worden. De koningin zal er honderdvou dig voor sëhadeloosigesteld worden door den cm v erg el ijkelijk en rijkdom van de ten toonstelling van Nederlandscbe kunst, welke Burlington House het voorrecht heeft te herbergen. Ten opzichte van de edelmoedige Ne- derlandsche medewerking voegt het blad eraan toe, dat geen volk ooit de Engiel- scben betere hulp zou hebben kunnen bie den bij de oprichting van deze tentoon stelling van niet te overtreffen schoon heid, zooals er nooit meer een zal wor den ingericht. De burgemeester van W asö enaar. In do gistermiddag gehouden gemeente raad®vei gaidering van Wassenaar heeft de i buig emoester, jhr B. P. S. A. Storm van 's Gravesande, medegedeeld, dpt hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1