Nd. 112 Woensdag 6 Maart 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Zorg voor uw Dieren! Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN S Aangestoten bij het Bureau voor Opiaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET FRANSCH BELGISCH GEHEIM MILITAIR VERDRAG, ALLE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersfO.QI Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. V Staatsbedeeltog of verzekering. De Tweede Kamer heeft, zich de vo rige week opnieuw geruimen tijd bezig gehouden met het vraagstuk van de ouderdomsvoorziening. Althans zoo scheen het. Of het er echter alleen om te doen was de ouden van dagen te helpen, kon, gezien de de batten, met recht worden betwijfeld. Men kreeg althans sterk den indruk, dat het er bij den voorsteller van de aanhangige motie meer om te doen was, propaganda te maken voor de a.s. ver kiezingen. Aanleiding tot het debat was, een het vorig jaar door den heer Sannes inge diende motie inzake de toekenning van een kostelooze rente aan ouden van dagen. Er zijn volgens den voorsteller hier te lande nog ongeveer 38000 personen boven de 65 jaar, die geen ouderdoms rente ontvangen. Toen in 1919 de ouderdomswet werd ingevoerd, werden overgangsbepalingen gemaakt, waardoor zij, die te oud waren om aan de eischen van de verzekering te voldoen, toch een uitkeering konden ontvangen. De heer Sannes wilde nu! aan allen, die daarvoor in de termen vallen, alsnog een kostelooze rente toekennen voorzoo ver ze geen inkomen hebben grooter dan f1200 per jaar. Schijnbaar een heel eenvoudige en onschuldige maatregel, maar waar toch heel wat meer aan vast zat dan het op pervlakkig scheen. Onder degenen, die geen rente ontvan gen zijn er toch velen, die tegen alle adviezen in geweigerd hebben om de pre mie voor de verzekering te betalen. Werd dus het voorstel aangenomen, dan zou dat iu hooge mate onbillijk zijn tegenover hen, die vaak met veel moeite en opoffering de premie van 39 cent per week hebben betaald en zou men er toe moeten overgaan aan dezulken de betaalde premies te restitueeren. Deed men dat niet, dan zouden de onverschilligen en zorgeloozen in niet geringe mate bevoordeeld worden boven hen, die moeite deden zelf in hunne behoeften te voorzien. En dan was er nog iets anders. Terwijl het schijnbaar ging om een overgangsmaatregel ten behoeve van een zekere categorie menschen, ging het in werkelijkheid over de vraag staatspen sioen of ouderdomsverzekering. Aanneming van het voorstel zou be teeken en: de invoering van een koste loos staatspensioen. Natuurlijk zou na zulk een beslissing niemand er meer aan denken zich nog te verzekeren. Het ver zekeringssysteem had dan afgedaan. Dat dit ook inderdaad de bedoeling was, bleek wel bij de gevoerde debatten. De Vrijzinnig-democraten kwamen met een motie waarin een premie-vrij staats pensioen gevraagd werd van f5 voor ge huwden en f 3 voor ongehuwden, voor 65-jarigen, die minder dan f 1200 inko men hebben, terwijl de liberalen een soortgelijk voorstel hadden waarin echter niet van f 1200 maar van „beneden een zekere weistandsgrens" werd gesproken. Staatspensioen of verzekering, dat was de tegenstelling, die het geheele debat beheerschte. De linkerzijde, hoewel omtrent de uit werking van het stelsel niet eenstemmig Earadeerde met het staatspensioen, in de oop daardoor de kiezers te trekken. Maar de rechterzijde wenschte aan zulk een staats-armenzorg in het groot niet mee te werken. Zij wenscht den band tusschen den arbeid, die in gezonde en sterke dagen is verricht, en de rente, die op den ouden dag wordt genoten, met^ los te laten. Zij wenscht niet het verzekeringsstel sel finaal kapot te piaken. Want terecht werd er door den heer Snoeck Henke- mans op gewezen de Commissie uit de Vrijheidsbond had dit ook bij voorbaat reeds toegegeven dat men er dan ook toe moet komen zieken en werkloozen oen kostelooze rente te geven. Toch achtte de rechterzijde het ge- wenscht, degenen, die thans geen recht ^en laten gelden alsnog te helpen. Vandaar, dat een motie werd inge diend en ook aangenomen, om aan de 65-jarigen en aan hen, die in de eerst komende jaren den 65-jarigen leeftijd zul len bereiken, en die zich niet verzekerden, de gelegenheid te geven dit verzuim te herstellen. De heer Sannes dreigde met een be roep op de kiezers. Gelukkig liet de rechterzijde zich daar door niet van de wijs brengen. Op dit punt, aldus de heer Snoeck Henkemans, durven wij den strijd in het midden van het Nederlandsche volk aan. In 1918 hebben wij dien strijd aangedurfd en toen heeft de heer Sannes het verloren en op dat punt zal hg heit weer verliezen. Het Nederlandsche volk ïs veel te ver standig en weet veel te veel op prijs te stellen de eischen van arbeid en spaar zaamheid, dan dat het zou meewerken aan een streven, dat niet de spaarzaam heid maar de zorgeloosheid zou beloonen. Da verklaring van Minister De Geer, De Maasbode spreekt hare verwon dering uit over het feit, dat de Regeering die reeds eenigen tijd met de te wachten publicatie op de hoogte was, geen enkele stap gedaan heeft en niets deed om pu blicatie te voorkomen. „Het slot van de regeeringsverklaring, zegt het blad, verheugt ons zeer en we hopen oprecht, dat de laatste zin goed gehoord zal worden in alle landen van Europa, maai in het bijzonder in Frank rijk en België. Dat de regeering uitdruk kelijk verklaart overtuigd te zjjn, dat ons geen enkel gevaar dreigt van een andere natie, is de sterkste wijze waarop zij uiting kon geven aan haar meening, dat hetgeen in het document vermeld wordt, gefantaseerd is. Als voldaan wordt aan den wensch van de regeering dat de kiem van internationaal wantrouwen wordt uitgebannen, dan is het mogelijk, dat dit incident een goed gevolg heeft en den weg opent tot hechter vriend schap in het belang van den vrede." Het Handelsblad had aan het slot van de ministeriëele rede een anderen toon verwacht. Er wordt geen enkele ver klaring gezocht van het bij ons heerschen- de „internationaal wantrouwen". De rede had o.i. mannelijker geklonken, indien de minister niet alleen gezegd had, dat hij betreurde, dat het Nederlandsche pu bliek dit wantrouwen getoond had door te spoedig geloof te hechten aan een stuk, waarvan de echtheid niet bewezen was, hij had er uitdrukkelijk bij moeten voegen, dat het onomstootelyk ze ker bestaan van e e,p geheim mi litair verdrag tusschen België en Frankrij k de eerste oorzaak moet genoemd worden van dien geest van wantrouwen. Indien er geen verdrag be stond of indien dat verdrag volledig be kend was gemaakt, zou het Nederland sche volk reeds s'inds jaren de conse quenties daarvan hebben kunnen over zien en zou het zich niet door de eerste de beste publicatie in opwinding hebben laten brengen. Toen de minister de hoop uitsprak, dat het Nederlandsche volk hieruit ge leerd zou hebben, het buitenland niet te wantrouwen, verzuimde hij er bij te voegen, dat hij ook hoopte, dat het bui tenland hieruit zou leeren, hoe licht een atmosfeer van wantrouwen ontstaat tus schen volken, wanneer men weet, dat er geheime militaire verdragen bestaan. De N. R o 11. C r t. is van oordeel, dat er weinig duisternis is weggevaagd. Als de ministers van buitenlandsche zaken en financiën het vooruitzicht der publi catie door het „Utrechtsch Dagblad" in hooge mate betreurden, waarom heb ben zij zich dan bepaald tot de passieve overtuiging, dat geen ingrijpen van de regeering publicatie zou kunnen voor komen? Ingrijpen in den zin van preven tieve censuur was natuurlijk uitgesloten, had echter geen zachte aandrang kun nen plaats hebben? In dit verband wordt herinnerd aan de verklaring van het U t r. D a g b 1., dat zoo de regeering op welke wijze dan ook had doen weten, dat hetzij de oor spronkelijke, hetzij de voortgezette pu blicatie jiaar onwelgevallig was, de hoofdredactie aan zoodanigen wenk on voorwaardelijk gevolg zou hebben gegeven". Nog enkele bijzonderheden. Enkele niet onbelangrijke uitspraken mogen hier nog een plaats vinden: De R e s. - b o d e van gisteravond wist te melden: L'Indépendance Beige meldt, dat het hardnekkige gerucht gaat, dat Ward Her mans, de man, die door den gearresteer den Frank als zijn medeplichtige is aan- gewezen, door zelfmoord een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Naar wij hedenmiddag uit Antwerpen vernamen, is dit bericht niets dan fan tasie. Ward Hermans is springlevend en nu bezig zijn materiaal te verzamelen om het verhaal van Heine te ontmas keren. Trouwens, ernstige pogingen van de Belgische justitie om Ward Hermans te arresteeren, zouden tot hedenmiddag toe, naar algemeene bevreemding, nog niet zijn gedaan. Wel is li ij telkens openlijk gewaarschuwd, dat zijn arrestatie zal worden gelast, als wilde- men hem aansporen over de grenzen 'te vluchten. De Engelsche Manchester Guar dian wijst er op, dat het wantrouwen der Nederlanders niet onverklaarbaar is, daar het juist minister Hijmans was, die in 1919 voor den oppersten raad te Ver sailles schending van het Nederlandsche grondgebied vroeg. Nu België zijn onzij digheid opgegeven heèft voor een plaats in het Fransche systeem van bondge nootschappen, krijgt het veiligheidspro bleem voor I-Mi and groote beteekenis en daarom is bet volgens de Manchester Holland moeilijk kwalijk te nemen, dat het een beetje al te wantrouwig gewor den is. „La Gazette" verklaart, dat België thans alle troeven in handen heeft om het Statuut der Schelde te regelen. Aan mij Hymans te spelen I, zegt het blad. De „Schelde" teekent daarbij aan „La Gazette" is onvoorzichtig: er zijn menschen, ,die door deze verklaring zouden kunnenbeweren dat heel de documentenhistorie een 'Bel gisch opzet is, om Holland in 'tnauw te drijven. Vraagt Uw winkelier FLORA'S HONDENBROOD KATTENVOEDER DUiVENVOEDER HOENDER BESCHUIT KUIKENVOEDER N.V. Dogcakesfabrlek - Dordt. Vert. JOH. QUINTEN, GOES. De Engelsche politiek in den aether. Tijdens de debatten in het Lagerhuis over de postbegro-oting werd er door ver schillende leden op aangedrongen, dat de draadlooze omroep dienstbaar zal wor den gemaakt voor het verspreiden van de meeningen der politieke partijen ge durende de komende campagne voor de algemeene verkiezingen. Er werd op ge wezen, dat in Engeland ongeveer 2i/2 millioen luisteraars staan ingeschreven, zoodat het mogelijk zou zijn naar schat ting tusschen de tien en twaalf millioen menschen door middel van de radio te bereiken, o'! wel het grootste deel van het kiezerscorps. De directeur-generaal van de posterijen verklaarde in zijn ant woord, dat de pogingen, die langs offi- ciëelen weg waren gedaan om op be hoorlijke wijze tot overeenstemming te komen tusschen de verschillende poli tieke partijen ten aanzien van het gebruik van den draadloozen omroep, waren af gebroken. Geen invoering van censuur in EngelanidN Het bestuur van den Londenschen Bond 'tot handhaving der openbare orde en de goede zeden is gisteren bjj minister Joynson Hicks op audiëntie geweest om de wenschelijkheid van een algemeene censuur op boeken te bepleiten. De nu gevolgde 'methode van opsporing 'en in beslagneming van reeds in omloop zijnde exemplaren leek het bestuur volkomen onjuist, omdat, moeilijk alle exemplaren achterhaald konden worden en een ver volging altijd afhing van het particulier inzicht van den rechter. De minister antwoordde, dat van hem, ondanks de aangevoerde argumenten geen voorstel tot instelling van een algemeene censuur zou te verwachten zijn, omdat dan alle boeken moesten worden gelezen, waartoe een groot aantal personen noo- dig waren, die, als ze uit den ambtenaren stand gekozen werden, zonder twijfel in conflict zouden komen met het oordeel van kunstenaars. De bestaande maatvege len achtte de minister alleszins voldoende. Een misdadige samenzwering. Ten gevolge van een verklaring van President Cosgrave, omtrent het bestaan in Ierla.nd van een misdadige samenzwe ring, die het so-ciale stelsel in gevaar brengt, zjj-n c.a. 40 jongelieden aange houden en hebben talrijke huiszoekingen plaat3 gehad. De 40 jongemannen werden van hun bedden gelicht en naar de Bridewell ge vangenis overgebracht. In den Joop van den dag zijn er weer tien vrijgelaten, maar tegen de 30 anderen is de voorloo pige hechtenis met een week verlengd. President 'Cosgrave heeft in een rede te Dublin gezegd, dat den laatsten tijd verscheidene personen, die als getuigen of gezworenen in bepaalde processen had den moeten optreden, kort voor den aan vang dier processen vermoord waren ge worden, onder zulke omstandigheden, dat de regeering niet langer mocht twijfelen of die moorden waren geschied om de verklaringen dier personen te beletten. De regeering was besloten aan doze schandelijke practijken een snel en af doend einde te maken. Korte berichten. De berichten over den 'bloedige® strijd in Mexico luiden tegenstrijdig; eenerzijds wordt gemeld, dat de revolu- tionnairen steeds meer aanhang winnen, anderzijds, dat de rebellen onder don druk der oprukkende regeeringsLegers reeds weer verscheiden steden hebben moeten ontruimen. Te Berlijn zijn Dinsdagmorgen 'de lijken gevonden van een 71-jarigen schoenmaker en van diens onderhuurder, een kleermaker. Uit het onderzoek is gebleken, dat beiden door rook zijn ge stikt en reeds geruimen tijd in de woning gelegen moeten hebben. Te Peoria in den Amerikaanschen staat Illinois zijn 13 personen na het gebruik van ondeugdelijken alcohol in den tijd van 48 uur overleden. De politie arresteerde een dranksmokkelaar, die be kende, zelf den alcohol volgens een nieu we methode te hebben vervaardigd. Bij zijn verhoor gaf hij toe, dat deze nieuwe methode blijkbaar niet goed was geweest. Bjj Snigleshot, in den staat Montana, is een trein vlak voor den ingang van een tunnel door een lawine gegrepen; 6 wagens zijn van den 60 meter hoogen dijk gestort; 3 passagiers zijn gedood, 4 gewond. HET RIJK EN DE GEMEENTEN. De financiëele verhouding. Verschenen is het Verslag va® het over leg tusschen de- commissie van voorberei ding en de regeering: over het wetsont werp tot herziening van de financieele verhouding tusschen he-t Rijk en de ge meenten en wijziging' van eenige bepalin gen der Gemeentewet. De Regeering betreurt, dat zij niet be vestigend kan antwoorden op de vraag, door eenige leden gesteld, of niet, in af wachting van een definitieve regeling, de zwaarst belaste gemeenten met een tij delijke® maatregel, welke geen duurzame verplichtingen zo-u sche-ppen, zouden kun nen worden geholpen. Dat sommigen in de eerste breuk van art. 4 als basis willen nemen het g e - middel d belastbaar inkomen per in gezetene, in. plaats van per aangeslagene, acht de Regeering niet juist. Werd dit ge daan, dan zouden ook de inkomsten der niet-aangeslagenen welke intusschen bezwaarlijk te schatten zijn behooren te worden meegeteld. Bovendien zou het verschil in levensstandaard tusschen. de onderscheiden, gemeenten de uitkomst on juist beïnvloeden. Binnenland. De regeeringsverklaring over het Bel gischFransch verdrag. De a.s. landbouwtentoonstelling te Goes. De gemeenteraden van Biggekerke, Kou- dekerke, Zoutelande en Westkapelle over wegeverbetering. D-e Tweede Kamer over de begrooting der Posterijen, enz. Buitenland. Geheimzinnige moorden in Ierland. Intusschen -erkent de Regeering, dat ook tegen de berekening per aangesla gene- gegronde bezwaren kunnen worden aangevoerd. Daarom kan zij er zich mede vereenigen, het gemiddelde van beide methoden te .aanvaarden, waiardoor de oneffenheden en eenzijdigheden van beide worden vermeden. Aan den wensch, de uitgaven, welke tot basis van de berekening zullen wor den genomen, niet te beperken tot die van het jaar 1927, is de Regeering tegemoet gekomen. Het in aanmerking nemen van de sa* larissen van burgemeesters en secretaris sen bij de berekening van het bedrag der uitkeering kwam bij het mondeling overleg weer ter sprake. De commissie zou, ten einde kleine plattelandsgemeen ten te helpen, het gewenscht achten om, vóórdat tot verdeeling van het gemeente fonds wordt overgegaan, aan de gemeen ten uit dat fonds uit te keeren 50 pCt. van de salarissen dezer functionarissen. De Regeering verklaarde zich bereid aan dit denkbeeld gevolg te geven. Ten einde uitsluitend de kleine gemeenten te gemoet te komen, wenschte de Regeering de uitkeering van de halve wedden van burgemeester en secretaris van iedere gemeente te beperken tot een gezamenlijk maximum van f2500. Een wijziging in dien zin is opgenomen. De Regeering heeft gemeend, aan. do garantie van het eerste lid van art. 6 eenige uitbreiding te, moeten geven. Bij de overgroots meerderheid van de gemeenten zal uiteraard de nieuwe, op grond van deze wet verkregen, uitkeering eén veèlvoud zijn van de uitkeering e-x de wet van 1897. Reeds het feit, dat de 20 millioen van thans 32 millioen worden, wijst daaro-p. Intusschen is bij sommige uitsluitend zeer 'kleine gemeenten dit niet het geval, terwijl bij onderzoek gebleken is, dat juist die gemeenten veelal eenige moeite zullen hebben, zich aan den nieu wen toestand aan te- passen. Door haar de dubbele uitkeering uit de wet van 1897 te waarborgen, die aan de groote meerderheid harer zusters en méér dan dat automatisch toevalt, zal aan gegronde- bezwaren worden tegemoet ge komen. De nieuwvoorgestelde tweede zinsnede van het eerste lid van art. 6 beoogt dit vast te stellen. Naast de onvoorwaarde lijke toekenning van de oude uitkeering, zal nu das staan de toekenning van een zóódanige verhooging van de oude uitkee ring tot 't tweevoud toe als deze niet overschrijdt wat aan de gemeente, bij de gestelde normen van het ontwerp, in het gunstigste geval uit het fonds had kunnen toekomen. Hoewel deze aanvulling geen groote uit gaaf zal vorderen van 's Rijks schatkist zal niettemin de juiste plaatsing van dit geld het voor menige kleine gemeente van groote beteekenis doen zijn. De Regeering is bereid te gemoet te komen aan een bezwaar, in het Verslag ontwikkeld tegen den uniformen aftrek voor levensonderhoud vau f800. De indeeling van de gemeenten zal, bly- kens een nota van wijzigingen, in drie klassen plaats hebben. In hoofdzaak is1 daarbij gevolgd de lijn van wat thans in de gemeenten geschiedt, mot dien ver- Btajude echter, dat gemeend is, geen lager

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1