Wpês# 1 Kerknieuws. Uit de Provincie. Onderwijs. Gemengd Nieuws. In hot wetsontwerp zijh geen bepalin gen opgenomen omtrent de werkzaam heid der organen en de uitoefening der bemiddeling. Daaromtrent zullen in de gemeentelijke verordeningen, fnet inacht neming der in de wet neergelegde alge- moene beginselen, geljjk tot dusverre, re gelen worden getroffen. Aan de gemeenten, waarvoor een ar beidsbeurs noodig wordt geacht, wordt de verplichting tot instelling daarvan opge legd. Tot dusverre bestond vrijheid daar toe. Het wetsontwerp stelt de grens in het algemeen bij 15.000 inwoners. Wijziging der Ziektewet. In het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet stelt de regeering nader voor, in art. 43 der Ziektewet te bepalen dat den verzekerde geen ziekengeld toekomt indien de ziekte is veroorzaakt door zijn opzet alsmede over den tijd gedurende welke 'hij is opgenomen in een gevangenis, rijks werkinrichting, tuchthuisschool of rijks opvoedingsgesticht of is toevertrouwd aan een vereeniging, stichting, of instelling van weldadigheid. De heer Duys heeft als nog een nieuwe reeks amendementen in gediend. Gezondheidscommissie te Middelburg. Aan het verslag over 1928 der Ge zondheidscommissie te Middelburg out- leenen wij het volgende: Hoewel de Gezondheidscommissie der gemeente over het algemeen geen gegron de reden tot klachten schonk, moet toch met leedwezen gewag gemaakt wordem van een gelukkig zich niet algemeen uit breidende paratyphus epidemie. In de maand Juli werden 46 en in Sept. 11 personen aangetast. Alle patiënten her stelden na een korter of langer ziekbed. Inzake overlast van ratten, kwamen behoudens nog een enkel geval, geen meerdere klachten uit het publiek ter oore van de commissie. Bij onderzoek over een klacht over vrij ernstige vervuiling van het polderwater en wel speciaal de de watergang naar Vlissingen deed blijken, dat dit een gevolg was van het feit, dal door de melkfabriek bij Poelendalen melkrestnn in vrij groote hoeveelheden clandestien in dit water werden afgevoerd, die in rotting over gaande, een sterken stank veroorzaak ten. Nfidat den directeur was aangezegd, aan dit euvel paai en perk te stellen, was de toestand in korten tjjd weer normaal. Evenzoo bereikte do commissie een klacht van een molenaar, wiens land werd om geven door een sloot, waarin sinds jaren her een groep perceeTen hun menage- water afvoerden. Deze kwestie was niot zoo gemakkelijk op te lossen, omdat maar een klein deel der aan die gemeenschap pelijke sloot grenzende bewoners er toe wilden overgaan, zich aan te sluiten aan de. bestaande rioleering, een ander deel hiertegen groote bezwaren aanvoerde, ter wijl de rest zich formeel verzette tegen het door de oom. voorgestelde dempen van genoemde sloot. Van de zijde van ge meentewerken zal alsnog getracht wor den tot algeheele overeenstemming te ge- raken. In het begin van het jaar verzochten B. en W. om opgave te doen van een aantal krotwoningen, die voor onbewoon- haarverklaring in aanmerking konden ko men. De commissie antwoordde, dat haar geen andere zoodanige woningen bekend zrjn ais die welke reeds bij besluit van 13 Dec. 1925 onbewoonbaar zijn verklaard. B. en W. zonden toon een lijst van een groot, aantal woningen toe, van wier otn- bewoo-nbaarverklaring zij zoo spoedig mo gelijk een principieels uitspraak der com missie tegemoet zagen. De commissie is van oordeel, dal door doeltreffende ver beteringen vele oanden voor onbewoon baarverklaring konden worden behoed en, stelt een vtgpbreid onderzoek naar en toestand dier woningen in. Door den h°er Vertregt werden ai die woningen persoon- lijk onderzocht, waarop nu met medewer king van het medische lid. den heer Hoor weg, zoo spoedig mogelijk een definitief voorstel der sub-commissie de vergade ring ter beoordeeling zal worden aange boden. De onbewoonbaarverklaring blijft nog altijd een moeilijk op te lossen puzzle, omdat verschillende mensrhen niet al leen de huur van een goede woning niet kunnen opbrengen, maar er bovendien enkele zijn, die door onreinheid als an derszins bezwaarlijk zijn onder te bren gen in dé betere woningen, zonder dat hun aanwezigheid een bezwaar dreigt te worden voor de omwonenden. Redenen, waarom het dan ook de commissie voor komt, dat men in dit geval verstandiger handelt om, zooveel dit ten minste doen lijk is, de quaestieuse woningen door de meest noodzakelijke verbeteringen in een nog bewoonbaren toestand te brengen. Terugkomende op de besmettelijke ziek ten, wordt medegedeeld, dat er voorkwa men 9 gevallen van roodvonk, 7 van diphtheritis en 57van para-typhus. In de vergadering van 7 Juli deelde de heer Dumon Tak qual. qua burgemees ter den leden mede, dat hiji in opdracht van den Inspi. der Volksgezondheid, die daartoe overgekomen was, een vergade ring had belegd, waarin besloten werd alle maatregelen te nemen om de uitbrei ding der epidemie zoo mogelijk te voor komen, te weten: het koken van de melk en van alle drinkwater, het wasschen van groenten en vruchten in gekookt water, het sluiten der zweminrichting1, hel ontsmetten van velschillende percee- len, enz. Na deze uiteenzetting maakte een der leden de bemerking, dat het hem aangenamer geweest ware, zoo die vei> gadering had plaats gegrepen in tegen woordigheid van allo leden der Gez. Com missie, omdat het publiek in hooge mate door deze maatregelen verontrust, zich herhaaldelijk tot de leden dor commissie had gewend om advies en deze nu zelf uit den aard der za-ak nog niet op de hoogte waren dei- genomen maatregelen. Toen nu terzelfder tijd het elarmeo- rende bericht inkwam, dat de waterlei ding door Coli-bacillen was besmet, gaf dit velen een gereede aanleiding het wa ter te verdenken de besmetting te hebben veroorzaakt en was men zeer verontrust, dat deze infectie een groot deel der bevol king zou aantasten, daar toch bijna al len hiervan gedronken hadden. Voor een tweede vergadering waren opgeroepen de gezondheidscommissie, het bestuur van den Geneeskundigen kring, de gemeente secretaris, Do hoofddirecteur der Ge moentewerken en de directeur der Rei nigingsdienst. f Na afloop der ziekte bracht de com missie dank aan den directeur van den reinigingsdienst voor zijn onvermoeiden arbeid en activiteit betoond bij de bestrijt- ding der typhusepidemie. De toezegging van B. en W. om te komen met voorstellen, tot algeheele re organisatie van de geneeskundige armen zorg en het daarop gevolgde voorstel inzake de aanstelling van een schoolarts- controleerend' geneesheer gemeentegenees heer mag gerekend worden tot de gekoes terde wenschen der Commissie. De commissie betuigde gaarne haar adhaesie aan de plannen tot uitbreiding der werken aan de prise d'eau der wa terleiding, mits geen verontreiniging der bestaande filters zou "kunnen plaats heb ben. De directeur van den Keuringsdienst van Waren te Goes beeft toegezegd, dat hij alle mogelijke maatregelen zal ne men om in het vervolg het onaangenaam rieken en smaken van melk ten gevolge van het eten van bietonkoppen door de koeien, te voorkomen. Ook werden inaat- regelon door dien dienst genomen, om te voorkomen, dat vijort werd gegaan om verpakking van „IJsbonbons" te doen ge schieden als huisarbeid door een patiënt met open longtuberculoae. Waar de toestanden op sianitaiir gebied in de slachthuizen, zooals ook door den inspecteur moest worden beaamd, nog zeer droevig zjj'n te noemen, behoeft het geen betoog, da.t de commissie reikhal zend uitziet naar de zoo lang verbeide verbetering door de stichting van een up-to-date abattoir. Do rekening der commissie over 1928 geeft een eindcijfer aan van f 1225.10. On der de inkomsten is f82.56 goed slot 1927, f400 subsidie van het rijk en het overige van de gemeente. i Do bogrooting 1929 geeft f 1158.60 als eindcijfer, waarvan f 400 van het rijk en de overige inkomsten uit de gemeente kas. De Malaria in Zeeland. In het jongste nummer van Verslagen en Mededeelingon betreffende d® volksge zondheid is o.a. 'opgenomen een Nov. '28 gedateerd verkort verslag van dr D. J. Hulshof Pol, inspecteur van de volksger zondheid van de Malaria in de provincies N.-Holland en Zeeland. Hot. gedeelte va,n Zeeland luidt aldus: Gedurende de jaren 19211924 werd op het eiland Walcheren de malaria be streden, daar in dit deel van Zeeland de ze ziekte dusdanig was toegenomen, dat voor verbreiding over geheel de provincie werd gevreesd. Het aantal maLariagevallen voorgeko men op genoemd eiland was van 217 in 1921 teruggegaan tot op 10 in 1924. Geheel in het midden latende of deze vermindering een gevolg was van de be strijding, dan wel van heit toeval, werd in laatstgenoemd jaar met het vernietigen van anopheles opgehouden. Berichte*: dat opnieuw verschillende malaria gov allen in Zeeland waven gecon stateerd, maakten hot wenSohelijk een enquête in te stellen .over een eventu eels uitbreiding dezer ziekte in 1927. Aan 115 geneesheeren in Zeeland, die daarvoor in aanmerking kwamen, werden malariakaai ten toegezonden. Daarover volgen deze opmerkingen: dat de malaria op Walcheren het hoofd weer opsteekt. De voorzichtigheid gebiedt echter do vermeerdering noig niet als een vaststaand feit aan te nemen, daar ieder geneesheer weet in hoeveel gevallen de klinische diagnose ons parten spelen kan. Van belang is het in deze klaarheid te krijgen en zal den collegae voor den zo mer 1929 gevraagd worden om zelfs van elk verdacht geval bloed op te zenden Druk vervoer met de mai 1- booten. In verband met de Leipziger Messe werden de laatste dagen met de mailbooten van de stoomvaartmaatschap pij „Zeeland" een groot aantal passagiers vervoerd. Enkele booten kwamen te Vlis singen aan met meer dan 200 passagiers, wat voor dezen tijd van het jaar een zeer groot aantal is. De verbinding met Zee land. Gisteren is de vrachtboot Schouwen en Duiveland van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij naar Numansdorp gevaren. Er was weinig ijs en vandaag zal het stoomschip Minister Lely den dienst hervatten. Voorloopig zal men eenmaal per dag dienst doen. In het Zijpe en voor den wal van Bruinisse is overigens nog veel ijs, dat op enkele punten hoog is op gestapeld. Er bestaat evenwel geen gevaar. Goes. Vrijdag a.s. zal in 'tSlot „Ost- ende" het bestuur der Vereen. „Ijsver maak" de prjjzen van de wedstrijden op de schaats, die door deze vereeniging zijn verreden, uitreiken. Aan leden en introducés wordt tevens een gratis film voorstelling aangeboden. Kloetinge. Wij verwijzen de Chr. Land arbeiders te Kloetinge naar de advertentie in dit nummer, waarin zij ter vergadering worden opgeroepen op Donderdag a.s. Gaarne wekken wij op tot aansluiting bij den Ned. Chr. Landarbeidersbond, opdat ook hier een krachtige afdeeling van dezen Bond kome. Hoedekenskerke. In Februari zijn inge komen: A. M. A. J. de Groot, religieuse, uit Maassluis; J. de Punder, zander ben roep, uit Nisse. Vertrokken: Maatje Buteqri, dienst bode, naar 's Gravenhage; L. de Bart 'en gezin, naar Kruiningen; Cornelia van der Maden, zonder beroep, naar Nisse; Eli sabeth Schout wed. P. A. Vleugel en ge zin, naar Middelburg; L. de Pree, boeren knecht, naar Driewegen; J. C. M. Ma- zure, onderwijzer, naar Goes; Jacob de Pree, boerenknecht en gezin, naar 's Gra venpolder. Serooskerke (W.). J.l. Vrijdagavond vergaderde alhier voor het laatst in deze wintercampagne de A.-R. Propagandaclub „Dr A. Kuyper". Door den voorz. den heer J. de Wolf, die eerst in een kort ope ningswoord had gewezen op het thans veel besproken „FranschBelgisch Mili tair Verdrag, waaraan de propagandisten voor ontwapening van tegenwoordig dui delijk zien kunnen dat wereldvrede een utopie blijft, werd gerefereerd over „het standpunt van Ds Kersten en van de A.-R. Partij". Spr. besprak respectievelijk de houding van Ds K. tegenover de Ohr. school, het Vrouwenkiesrecht en de Ver zekering; stond daarbij stil bij het feit dat Ds K., die eerst ons optreden half-gods- dienstig betitelde, ons op gelijken voet volgt, om daarna het optreden van Da theen in vergelijking met dat van Ds K. te bespreken. Een goede bespreking volgde hierop. De club is voornemens D. V. ook a.s. zo mer een paar keer te vergaderen, met het oog op de verkiezingen. St. Laurens. Maandagavond vergaderde onder voorzitterschap van Ds A. Koning de Vereeniging tot instandhouding van een school met den Bijbel. Uit de ver slagen bleek, dat het aantal leerlingen geregeld toeneemt en. de financiën geen reden tot ongerustheid geven. Tot be stuurslid werd herkozen de heer S. Vree- ke. In verband met de volledige invoe ring van de leerplichtwet zal met den aanvang van den nieuwen cursus het aantal leerlingen zoodanig toenemen, dat met ingang van 1 Januari 1930 het per soneel van de school met een vierde leerkracht zal worden uitgebreid en een lokaal zal moeten worden aangebouwd. Amemulden. Onder een ongekend groote belangstelling van de zijde der vis- scherijbevolking vergaderde gistermiddag 2 uur de raad dezer gemeente. De voorzitter H. G. Horninge opende deze vergadering met gebed. Aan de orde kwam o.ra. de steunrege ling voor de visschers. De heer Schuit is verwonderd, dat B. en W. niet eerder gekomen zijn met dit vraagstuk. Er is een schoone gelegen heid geweest om eenigszins steun aan de visschers te verleenen, n.l. om de sneeuw te doen opruimen. B. en W. hebben wel op Kleverskerke de sneeuw laten wegrui men door menschen, die niet werkloos waren en tevens geen steun behoefden. Het waren n.l. een vrijgezel, die nog werk had en iemand, die zelf verklaarde, het niet noodig te hebben, namelijk wethou der Janse's vader. Hierover is spreker niet gestemd, daar er nog werklooze ar beiders, hoofden van gezinnen, te Kle verskerke aanwezig waren. B. en W. wisten toch, dat hier onder de visschers armoede heersicM. Deze men schen waren zeer zeker dankbaar geweest met eenige dagen te werk gesteld te wor den. B. en W. konden toch zeer goed begrijpen, dat zij hierbij op den vollen steun van den raad konden rekenen. De voorzitter zegt, dat de raadsleden toch ook een vergadering hadden kunnen uitschrijven, waarop de heer Schuit ant woordt, 'dat dit een beetje fantastisch zou zijn geweest, daar de wethouders zich dan achter den raad zouden kunnen verbergen. Het is B. en W. toch ook wel bekend, dat er door de regeering ook steun gege ven wordt, n.l. aan werkloozen, die door de vorst in hunne werkzaamheden zijn belemmerd en wat de toestand der vis schers zelf betreft, zegt spreker ,dat de heer Franse nog beter met de situatie der visschers bekend is, dan de visschers zelf. De heer Puijpe, noemt het een schande, dat er twee hoofden van gezinnen te Kle verskerke achtergesteld zijn geworden bij de sneeuwruiming, en daarvoor een vrij gezel en iemand, die geen steun noodig had, gebruikt zijn. De heer Crueq is voor steun aan gezin nen, die het noodig hebben, maar hij vreest, dat de centen naar een bepaalde zijde zullen rollen. De heer van Eenennaam zegt, dat de heer Crucq wel critiek uitoefent, maar toch niet in de commissie van werkver schaffing wil zitten. De heer Crucq zegt, dat hiji niet met de wethouders in die commissie wil hel pen modderen. De voorz. vraagt hierop, of hij met hem in de commissie wil zit ten en met den heer van de Ketterij. Hierop antwoordt dhr Crucq, dat hij in den voorzitter vertrouwen stelt en dus met hem en v. d. Ketterij in de com missie zitting wil nemen. Hierna verzoekt de voorzitter aan de bijna geheel aanwezige groep visschers op de publieke tribune een commissie van drie vertrouwde personen te kiezen om morgen met de commissie uit den raad een steunregeling te ontwerpen. Bij de rondvraag informeert de heer Puijpe hoe het komt, dat de faecaliën in de gemeente niet worden opgehaald. De inwoners zelf moeten de faecaliën naar de mestvaalt brengen, omdat de wagen in drie weken niet heeft gereden. De voorz. en dhr B. Franse zeggen, daarvan niets te weten. De een dacht, dat de ander toestemming daarvoor had gege ven. Dhr Puijpe begrijpt niet, dat de wethou ders van dergelijke gevallen nooit iets welen, terwijl een ieder ander er van weet. Spr. zegt, dat het komt, omdat de wethouders nergens naar omkijken. Ook de heer Janse zegt nergens vanaf te weten, waarop de heer Puijpe ant woordt, zulks wel te gelooven, daar hij zich nergens mee bemoeit, en zijn centen als wethouder gemakkelijk verdient. Verworpen werd met 4 tegen 3 st een voorstel van B. en W. om de keien uit de Westdijkstraat te verwerken in de Zuid wal. Een aan den raad gericht adres van de herbergiers in deze gemeente om op den 2en en 3en Pinksterdag muziek in de café's toe te laten, werd niet in behan deling genomen, daar dit tot de bevoegd heid van den burgemeester behoort. Een adres van verschillende inwoners om op de Pinksterdagen een zweefmo len in de gemeente toe te laten, werd met vier tegen 3 st. verworpen. Tegen do hoeren Puype, Schuit, van Eenennaam en v. d. Ketterij. Vóór: Franse, Janse en Crucq. (Morgen slot van het verslag.) Onder leiding van dhr J. J. Doe selaar werd alhier in de openbare school de jaarlijiksche ouderavond gehouden. Vele ouders der schoolgaande kinderen alsmede de beide wethouders, en secre taris waren aanwezig. Overgegaan werd tot het verkiezen der ouder-commissie, daar deze aftredend was. Medegedeeld werd, door dhr v. Doe selaar dat de heer J. Meerman Azn. zijn ontslag ingediend had en dat dhr. Kac. Siereveldt Czn. niet meer herkiesbaar was. omdat hij geen schoolgaande kinder ren meer heeft. De aftredende commissieleden J. Jobse, A. Buis en M. Vader werden herbenoemd. In de plaats van J. Meerman en J. Siere- veld werden na gehouden stemming geko zen dhr P. de Nooijer Smz. en C. de Bidder Jzn. Daarna werd door dhr J. J. v. Doeselaar een referaat gehouden over de leugen bij het kind." Daarna werd overgegaan tot het bezich tigen van het werk der kinderen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oldehove (toez.), J. H. Smit Sibinga, Rem. pred. te Nieuw koop. Bedankt voor Zoet er meerZegwaart, G. A. Bruins te Ommen. Geref. Kerken. Tweetal to Leans, P. v. d. Sluis te Onst- wedde en C. Stam te Alteveer. Beroepen te Voorschoten., Dr G. B. Wurth te O. en W. Souburg. Te Waard huizen, H. v. IIi-ijst, eand. te Botterdam. Te Twijzel, F. J. Scholten, cand. te Al melo. Te Gameren, F. A. Hofman, cand. te Kampen. Te Makkum, W. Tom te Warns. Te StadskanaalPekelderweg, P. Veenhuizen, cand. te Groningen. TeLeens, C. Stam te Alteveer. Bedankt voor Brussel, H. Holtrop te IJmuiden-Oost. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Veenendaal, G. H. Kersten te Rotterdam. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Deventer, W. J. Kooi man te Wildervatik. Voor Belgische predikan ten. Het comité, in 1927 opgericht, on der voorzitterschap van Dr Meulenbelt, om steun te bieden aan Belgische pre dikanten en evangelisten, heeft thans haar taak geëindigd. Bijeengebracht werd een bedrag van f 12.558.40. Daar de onkosten f202.25 bedragen hebben, is f 12.356.15 in overleg met een door bemiddeling van de Protestantsche Kerken in België uit gekeerd. Giften. Wijlen de heer C. Hofland, overleden te Waarder, heeft aan de Geref. Kerk aldaar gelegateerd f 1200, aan de diaconie aldaar f 1000 en eenige andere legaten van f500 aan verscheidene Chr. scholen. Voor de nieuwe Noorderkerk der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam i3 een gift van f5000 ingekomen. Goede Vrijdag. Het Comité Goe- de-Vrijdag-Herdenkingsdag te Amsterdam (voorzitter W. Mulder te 's Gravenhage) heeft zich, nu het er tot nog toe niet in geslaagd is den Goeden Vrijdag officieel als herdenkingsdag erkend te zien, tot alle kerkeraden der Ned. Herv. Kerk ge wend, met het verzoek, voortaan naast de Christelijke feestdagen ook den Goe den Vrijdag als herdenkingsdag gelijk te stellen met den Zondag. OOSTERLANIX Met ingang van 1 Maart j.l. is benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School alhier, Mej. J. M. Vijverberg Je Noordgouwe. Benoemd tot tijdelijk hoofd der O. L. School te Renesse, de heer A. H. Moelijker, onderwijzer te Oosterland. DE KIEZERSLIJSTEN. De nieuwe kiezerslijst, zooals die te be ginnen met 1 April een jaar geldig zal zijn, ligt van 23 Februari tot Zaterdag 16 Maart ter inzage op elk gemeentehuis. Echter is er slechts toten met Zater dag 9 Maart gelegenheid om bij het gemeentebestuur verbetering van de lijst aan te vragen. Het is dus zaak, dat vooral zij die verhuisd zijn of die vóór of op 15 Mei a.s. 25 jaar hopen te worden, zich gaan overtuigen of hun naam op de lijst voor komt. Mist men zelf de gelegenheid dan wende men zich ten spoedigste tot hot bestuur zijner Kies vereeniging. Te Middelburg is voor dit doeil een commissie gevormd, bestaande uit do heeren A. P. v. Aalst, Seisstr. Q 15, J. Verhage, Noordweg S 204 en P. J. Roth, Noordweg II 16. tAêó fyüop ck&ógt, i <At&um.^elovceé\if5Qr&5c£t Een brief inden kinderwag Inplaats van baby. Te Utrecht he, zich gisteren een niet alledaagsoh voorval af gespeeld. In de Burgemeester Reigerstraat wandelde ©en moeder, die haar baby van ruim een jaar in een kinderwagen voortduwde. Rij een bakkerswinkel gekomen, werd halt gehouden en mama verdwoon in het inwendige van den winkel, terwijl zij den wagen buiten liet staan. Plots reed oen auto voor, een hoer stapte uit, nam do baby uit den wagen, om daarna full speed weer te verdwijnen. Toen do ont- Btelde moeder, die met haar kind van haar man was weggeloop en, weer paar builen kwam, vond zij inplaats van haar jongen, slechts oen brief in den wagen, waarin do motiveering van de daad werd meegedeeld. Bosch- en heidebranden. Zon- dagmiddag is een hevige heidebrand ontslaan op do heide, tan Zuiden vara don Rijksstraat weg Arnhem-Ede, toobehoorende aan hot de partement van oorlog, in gebruik als oefen terrein voor het garnizoen te Ede. Door don krachtigen Westenwind, was de vlammenzee bijna niet te stuiten, zoodat alleen door ta- gonbranden de bosschen ten Zuiden van hol landgoed Do Ginkel te behouden waren. Ook de Sjjstersche bosschen liepen een oogenblik gevaar, doch doordat een ieder door de po litie aan het werk werd gezet, om de vlam men met takken te helpen uitslaan, wist men ook met behulp van de brandweer te Ede het vuur te keeren. Ruim 100 H. A. heide is afgebrand. Tegelijkertijd werd ook de brandweer ge alarmeerd voor de bosch- en heidebrand in de Roekelsche bosschen tusschen Wekerom en Otlerlo, grooten deels eigendom van de fa milie Kröller. Ook daar wist men tenslotte het vuur te stuiten, nadat ongeveer 25 H.A bosch en heide een prooi dor vlammen waren geworden. Een iji s d a m b Hardinxveld. Zondag hebben torpedistera uit Gorinchem en der leiding van kapitein Musseri den geheelen dag aan het opruimen van een ijsdam ge werkt tusschen Gorinchem en Hardinxveld. Het is gelukt een vaargeul in den dam te maken, over een lengte van circa 300 M., hetgeen dus ongeveer een zevende is van de totale leingte van don dam. Gisteren is men met het werk voortgegaan. Nu men dp een wat grooteren afstand van de woningen is gekomen, kan men de zwaardere mijnen leg gen, waardoor het tempo van dit opruimings- werk iets kan worden versneld. Men hoopt het werk zoover te krijgen, dat heden de Üsbrekers bij den dam aan het werk kunnen gaan. Een bisschop in de gevange nis I De Katholieke bisscho-p van Mostar in de Herzegowina werd op de terugreis van een inspectiereis bij Capljina door zulk een sneeuwstorm overvallen, dat de trein niet verder kon. De medereizigers van den bis schop namen daarop in Capljina onmiddel lijk alle beschikbare kamers in beslag, zoodat den bisschop niets anders overbleef, dan zich tot de politie te wenden om onderkomen. Deze had echter geen andore plaats ter beschikking dan de gevangenis. Ilier vertoefde de bis schop tot zijn vertrek en had het er, volgens zjjn zeggen, zeer goed. De verbindingmet de Wadden eilanden. Gistermiddag arriveerde te Har lingen de sleepboot „Volharding" met pas sagiers, post ien goederen van Terschelling. Du boot werd geassisteerd door de sleepboot „Rornrif". Er bevonden zich aan boord van beide sleepbooten 170 personen, die Zondag van de Friesche kust per fiets over het ijs naar Terschelling waren gegaan, doch we gens de onbetrouwbaarheid van het ijs moch ten zij van den burgemeester van Terschel ling niet over het ijs terug keeren. Behalve dat Schiermonnikoog tengevolge van den dooi voor het verkeer over het iis of per boot onbereikbaar is geworden, komt daar nog bij, dat sinds Zondagmiddag ook de tele-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2