DE ZEEUW derde blad. v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5ct Uit de Provincie. Rechtzaken Uit den Goeschen Raad. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. fAU ZATERDAG 2 MAART 1929. Nr. 129. Het onbehoorlijk optreden der S.D.A.P.'er«. Geen gas uit Ant werpen. Voor onze brandweer. Het valt moeilijk, om de houding der S.D.A.P.'ers in de Raadsvergadering van j i. Donderdag in parlementaire bewoor dingen aan te duiden. Ze was beneden all<^ peil. Wat een partij toch, die zulke personen in den Raad afvaardigt! Een Rapaljaan zou het Donderdag den heer Buijs niet verbeterd hebben. Hij schreeuw de zijn van weinig inzicht getuigende woorden door de zaal. alsof hij1 voor een groep stok-dioove personen stond en zette de noodige kracht hij door herhaaldelijk met de vuist op tafel te beuken. Zeer onredelijk voer hij uit tegen den burge meester die èn de vorige èn deze maal toch zeer correct in zijn leiding was en ook de sociaal democraten rustig liet uit spreken. Het was een houding, om er diepe min achting voor te hebben. Ze was nog veel erger dan den vorigen keer. Het optra den van heide „heeren", en speciaal dat wan den „heer" Buijs, was niet alleen gespeend aan alle fatsoen, en deed den ken aan een achterbuurtkroeg, maar ge tuigde ook van een totaal gemis aan tact en doorzicht. Anders was dhr Buijs wel ingegaan op het idee-Koning (B. en W- machtigen om in overleg met de werk- loozea-commissie de uitgetrokken arbei ders in de ultvriesregeling te betrekken, zoodra dit noodig wordt door ophouden van hun uitkeering) en had hij misschien eenig succes kunnen behalen. Dan had den de roode heeren althans blijk ge geven, dat ze het belang der arbeiders op het oog hadden. Maar daarom ging het natuurlek niet. Er moest geschetterd worden. Ze moesten den Raad eens flink in opschudding bren- en en de helden vqn den dag worden. e politieke propaganda gaat nu eenmaal boven het belang der arbeiders. De sociaaldemocraten hebben nu door hun tactloos optreden niets bereikt. We zouden wel eens willen hooren', hoe hun partijgenoot, wetli. Onderdak te, M'burg, hun zou beantwoord hebben, in dien ze met hun voorstel bij hem wa ren gekomen, om alle uitgetrokken ar beiders, kostwinners of niet, direct uit keering te geven, zoodra de werfcloozem- kas van hun organisatie is uitgeput, ter wijl andere arbeiders tot uusver voor hun uitkeering altijd nog hebben moeten werken bij do werkverschaffing. Die Mididelburgsche soc. dem. wethou der heeft wel bepalingen gemaakt, die ook voor Goes noodig zyta. b.v. dat men een zekeren 'tijd Middelburger moet zijn, om voor werkïoozensteun in aanmerking te komen. Wij hebben sterk het vermoe den, dat er wel losse arbeiders uit de om geving naar Goes zijn gekomen met de ge dachte: „ziezoo, nu zjjn we 's winters onderdak". En Be dorpsgemeentebestu ren zullen het vertrek van deze menschen eerder aanmoedigen, dan tegengaan. Goes is er goed voor. Aan het eind der Raadsvergadering kwam de aap uit de roode mouw. De ar beiders bjj de werkverschaffing mogen dan al werken voor hun uitkeering (liever za gen de S. D. A. P.-ers ook daar momen teel een eind aan gemaakt), maar alle uit getrokken arbeiders, kostwinners of niet. moeten hun uitkeering krijgen, zonder dat er over hun persoonlijke omstandigheden door de commissie wordt geoordeeld en zonder er iets voor te presteeren. Zie daar het standpunt der roode heeren. De belastingbetaler is er goed voor! Gelukkig is zulk een plan verijdeld. Er wordt ook voor deze menschen iets gedaan. Hel. is een brutale onwaarheid om te schreeuwen: „jullie laat de men schen krepeeren". Zij kunnen zich aan melden bij de werkverschaffing. Dat wist dhr Cruen als lid der werkloosheidscom missie ook wel! Maar het bleek, dat nog niemand hunner dit had gedaan! De Raad moet tegenover alle werk- loozen één lijn trekken. Anders wordt er een groote onbillijkheid geschapen. Natuurlijk zal de leugen toch wel weer door Goes worden verbreid: het Gemeen te-bestuur doet niets voor de werkloo- zen. Als de S. D. A. P.-ers de macht maar haddon! Dan zou hot wel anders worden! We kennen die praatjes. Is he in Middelburg onder een soc.-dcm. wet houder alles rozengeur en maneschijn?- B. en W. van Goes verdienen een woord van hulde voor de wijze, waarop zij tesamen met de werkloosheidscommis sie, de werkloozen helpen en toch de firianciëele belangen der gemeente in het oog houden. Is het- maar even mogelijk, dan laten zij de werkloozen werken voor het bedrag dat, zij ontvangen (de S. D. A. P.-ers zijn blijkbaar opeens van meening geworden, dat steun beter is dan werkverschaffing, terwijl wij nog altijd meenen, dat zulks demoraliseerend zou werken), maar gaat dat niet, dan treedt de z.g.n. uitvriesregeljng in werking, waarvoor aan B. en W. reecU een crediet is gegeven. Tot onze blijdschap hoorden wij van den burgemeester, dat B. en W. de ge meentewerklieden Van Ginkel en Ryn wier pólitieke kleur overbekend is hebben gestraft, omdat zij zich vorige week onbehoorlijk hebben gedragen. Het geldt hier de aanwezigheid van de vele werkloozen; toen zij bij de werkverschaf fing behoorden te zijn, op de tribune tijdens de vorige raadsvergadering. We zouden allervreemdste toestanden beleven, als zulke heeren baas zijn. Dat is wel gebleken. De discussie over de gaskwestie duur de vrij kort. Niemand der Raadsleden voelde iets voor het Antwerpsche aanbod. Het rapport van den Goeschen gasdirec- teur was dan ook, al waren alle argu menten niet even doorslaand, overtuigend. Den heer Brink .komt zeker hulde toe voor zijn degelijk stuk werk! Dhr Van Niftrik kan dus inpakken. B. en W. w'ilden verder aanvankelijk niet meer doen 'dan zich bereid verkla ren tot gaslevering aan die gemeenten, die daarom zouden vragen. Op aandrang van enkele Raadsleden zegde de voor zitter echter toe, dat B. en W. het ini tiatief zullen nemen tot het houden van een vergaderirfg met de besturen der om liggende gemeenten voor dit doel. De burgemeester is in dezen nog niet bijzonder optimistisch. Het zal volgens hem niet meevallen, om de Zuid-Beve- landsche Gemeenten bij elkaar te krijgen. Hij zou voor dit doel wel graag dr Jenny Weijerman, die thans in Suriname ver blijft, terug willen roepen! Ten slotte zij nog gemeld, dat de al arm- inrichting voor de brandweer beduidend zal worden uitgebreid. Waar wij kort geleden, bij den brand in de garage van den heer Van Strien, hierop aandrongen, behoeft het geen ver der betoog, dat wij dit besluit ten zeerste toejuichen. Vooral voor branden in de nachtelijke uren kan zulk een alarminrichting goede diensten bewyzen. ONDERGRAVERS DER MAAT SCHAPPIJ. „Parijs in fcchandaal-periode" zet de Fransche correspondent deir „Zutph. Crt." boven zpn jongste mislsive, welke hij aldus begint: „Af en toe een schandaaltje dat mag Parijs wel, dat heb je noodig, „om je te voelen leven", zeggen de Parijzen aars. Maar wat hun de laatste maanden slag op slag' overkomt neen, dat is méér, dan ze normaal noodig hebben, dat is meer dan hun lief isI Het is een ware catastrophe, die hondeorden families geruïneerd heeft verscheiden slachtoffers tot zelfmoord heeft gevoerd, menschen in discrediet heeft gebracht,- die tot daartoe de hoogste achtting genoten en zelfs re geringspersonen niet onaangetast heeft gelaten." De schrijver wylst er dan op, hoe „Ia mère Hanau", door haar groote brutali teit .er in geslaagd is om in enkele jar ren honderden millioenen in beweging te brengen, een macht te worden, waarmee zelfs ministers rekening hielden om op een goeden dag met heel haar finan cieel bouwwerk in elkaar te storten met zóó'n lawaai, dat ze daardoor bijna een historische persoonlijkheid is geworden. En stel u den gemoedstoestand van den gemiddelden Parijzenaar voor, wan neer die, nog maar nauwelijks wat bijr gekomen van zijn verbazing en verbit tering over de ontzaglijke oplichterijen van Hanau en Cie, eerst door een beetie vage, aarzelende, maar weldra door vrjj- uit-sprekende krantenberichten verneemt, dat een senator, een oud-minister van fi nanciën, een ministerie wiens president bijna eenstemmig vereerd wordt door heel het land, beschuldigd is van oplichterij in het groot, uitgave van chèques zonder provisie en valschheid in geschrifte Niets minder dan datl Maar dan is er alweer een ander schan daal uit. „Een bankier met adellijken titel steekt zoo iets van 80 millioen in zijn zak geld van cliënten, die hem in het volste vertrouwen het beheer hunner' financiën hadden opgedragen en daarmee vlucht hij regelrecht naar Zwi'serland, dat zijn tweede of eerste vaderland is, en waar van hij redenen heeft om te gelooven, dat het hem wel niet aan de Fransche autoriteiten zal uitleveren. Op dien baron volgt een professor in ,de rechten, die het voordeeliger achtte zijn slecht-be'aald professors-baantje te verwisselen tegen dat van financier, dat méér geld in het laatje brengt vooral dat van oplicbter-finaneiër, en die onmid dellijk al zijn juridische kennis en weten schap in het verk stelde om den Fran- sohen Staat en dat is alweer: den belastingbetaler op te lichten voor een respectabel aantal millioenen in een ver schrikkelijk ingewikkelde suiker-affai re En dan is het nog niet gedaan met den schandalen-stroom, maar komt er een nieuwe serie: die van dokters en zie kenverplegers, die een zaakje van gesimu leerde v 'kongevallen op touw hebben gezet, waarvan de door de verzekerings maatschappijen uitgekeerde premiën voor het grootste deel in hun zak terecht wa ren gekomen. „Twee maanden lang nu all hoort men van alle kanten maar steeds over bank roeten, oplichterijen, chantages, valsch heid in geschrifte, chèques zonder pro visie, misbruik van vertrouwen millioenen, millioenen, millioenen Men kan zich gemakkelijk voorstel len, hoe zwaar de Parijsehe atmosfeer nu is, hoe gedrukt de harten der Parij- zenaars. Om nog niet eens te spreken van zekere politieke omstandigheden en Kamer-debatten." Tot zoover de correspondent. Men behoeft niet te vragen, merkt het „Centrum" hierbij op, welk een funeste uitwerking dergelijke schandalen en op lichterijen op de mentaliteit van een volk hebben. De geestelijke schade ervan is nog grooter, dan de stoffelijke, hoe ernstig deze laatste ook zijn moge. Er gaat van zulke schandalen, van zul ke slechte en schaamtelooze voorbeelden altijd een besmetting uit, welke met groo te gevaren dreigt en het besef van het geen al dan niet geoorleefd is, op de bedenkelijkste wijze ondermijnt. Daarom steekt er dan ook in derge lijke verschijnselen zulk een groot re- volutionnair gevaar. Want meer dan alle opruiing en ophit sing van communisten en socialisten is het bedrijf dezer schandaal-verwekkers ruïneerend voor de Maatschappij. Zij zijn het vooral die de gemoederen ontwrichten en de grondslagen van orde en zedelijkheid ondergraven, waarop de samenleving moet berusten. En zoo zijn zij ook de voornaamste handlangers dergenen, die de omverwer ping en den ondergang der bestaande maatschappelijke instellingen in hun ba nier hebben geschreven. Tweede Kamerverkiezin gen. Het bestuur der R. K. Staatspartij heeft de verzamellijsten vastgesteld van de aanwijzingen, als candidaat voor de Tweede Kamer. P. achter een naam beteekent: wenscht slechts als plaatsvervanger in aanmerking te komen. Groep den Bosch Zeeland. Deskundigen op het gebied van landbouw zaken en het landbouwvraagstuk: Beek, J. C. van, Deurne (P.), Fleskens, A. N., Geldrop. Deskundige op het gebied der defensie: Angenent, A. W., Den Helder (P.), Dec kers, mr dr L. N., 's-Gravenhage; Schaep- man, Th. F. M., 's-Gravenhage (P.). Deskundige op het gebied van mid denstandszaken en 't middenstandsvraag- stuk: Lambermont, J. A. M., Middelburg (P.), Lockefeer, E. Th., Hulst, Mes, G. M., Middelburg (P.), Meyring, Jos. E. A. M., 's-Hertogenbosch (P.), Waesberghe, L. F. M. van, Hulst, (P.). Vrije plaatsen: Adriaansens, G. J., Wals oorden (P.); Bilt, Ch. L. v. d., Haarlem; Bongaerts, ir M. C. E., 's-Gravenhage; Bulten, G., "Voorhout; Braken, H. J. W. v. d., Utrecht; Deckers, dr ir J. H. F., 's-Hertogenbosch; Deelen, H. L. F. J., Amsterdam; Droog, dr E. A. M., Heem stede; Engels, A. H. J., Leiden, Guit, L. F., 's-Gravenhage; Hellenberg Hubar, mr J. A. G. M. van, Rijswijk; Krijgs man, M., 's-Hertogenbosch; Laan, J. Th. v. d., Zuilen (P.); Moller, dr H. W. E., Tilburg; Nijkamp, H. C., Enschedé (P.); Oomen, dr A. J. B., Utrecht (P.); Poll, M. J. van, Helmond; Putt, K. L. H. v. d. Eindhoven (P.); Sassen, J. C. H. M. W., GeertruidenbergSchroder, J. E. F. J„ Eindhoven; Smits van Oijen, F. J. M., Eindhoven; Steenberghe, mr M. P. L., Goirle; Teulings, mr F. G. C. J. M., 's-Her- Mlddelburg. In de gisteravond onder voorzitterschap van den heer Ds M. van Empel gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging tot bestrijding der t.b.c., werd het jaarverslag van de secre taresse, mevrouw J. SchepsBeusekamp uitgebracht. Hieraan ontleenen wij, dat het ledental thans 304 bedraagt. Zuster Meri- son deed als altijd met veel ijver en op gewektheid haar werk. Er werden niet minder dan 1828 huisbezoeken en 389 be zoeken van maatschappelijke)! aard door haar afgelegd. Ingeschreven werden 38 nieuwe patiënten, 10 mannen, 13 vrouwen en 15 kinderen. Afgevoerd werden wegens overlijden 3 gezinnen met 7 patiënten, door vertrek 10 gezinnen met 14 patiënten, wegens onwil 2 gezinnen met 6 patiënten en wegens het niet aanwezig zijn van t.b.c. 3 gezinnen met 7 patiënten. Steunaanvrage werd gedaan door 17 patiënten, waar onder 12 nieuwe. In het geheel werd aan f 28 patiënten steun verleend. Uitgezonden werden naar een sanatori um 2 patiënten, naar het Gasthuis 2, naar het paviljoen 9, naar de vacantiekolonie Oostvoorne 8, Egmond aan Zee 4 en Di- dam 3. In gezinsverpleging werden in Oos terbeek 3 en in Zevenaar ook 3 patiënten geplaatst. In Sonneveld te Oostkapelle werden 3 patientjes opgenomen en één ging naar de vacantiekolonies in Nun- speet. Het bestuur kon op voordeelige wij ze een ligtent overnemen en is tot aankoop daarvan overgegaan. Er hadden 12 ontsmettingen plaats van kamers en beddegoed. In 12 gevallen kwa men er woningverbeteringen tot stand, waaronder 4 voor eigen rekening, 4 voor rekening van den huisbaas en 4 voor re kening van de t.b.c.-vereeniging. Uitgege ven werd aan versterkend voedsel f 1077,70, hulp 'bij do wasch f 293,17 en hulp in de huishouding f 163,80. Bovenstaande laat zien aldus het verslag hoe er gewerkt wordt, en wat er noodig is om dat werk financieel te kun nen volhouden en zoo mogelijk uit te brei den. Het bestuur richt dan ook het vrien delijk, maar dringend, verzoek aan alle stadgenooten, die nog geen lid zijn en waarvoor één gulden in een geheel jaar todh 'heusch geen offer behoeft te zijn, „iwordt lid van 3e Vereeniging ter bestrij ding der t.b.c. te Middelburg en helpt ons alzoo de zoo zeer gevreesde ziekte met alle macht te bestrijden". Het jaarverslag werd goedgekeurd en ook de rekening van den penningmeester, den heer arts D. N. van Gelderen. Deze re kening wijst een eindbedrag aan van f 4250,71. Het saldo daalde van f 449,66 tot f 275,68 Aan contributie werd ontvangen f 397,75, aan subsidies van het Rijk f 1831, van de gemeente f 450 en van de provincie f 600. De Emmabloem bracht f 454,50 op. Woensdag werd in het Militair Te huis alhier de eerste algemeene vergade ring gehouden van de afdeeling Middel burg en Omstreken van den Bond van Christelijke politieambtenaren in Neder land, onder voorzitterschap van den heer A. P. van Aalst. Nadat de vergadering op gebruikelijke wijze was geopend, sprak de voorzitter tot de aanwezige leden en eenige aanwezige autoriteiten woorden van welkom en her innerde er daarna aan, hoe de afdeeling onder leiding van het hoofdbestuur een jaar geleden werd opgericht. Verder deel de hij mede, dat de afdeeling haar leden tal met 4 zag toenemen en dat zij, mede door den steun van het hoofdbestuur en in het bijzonder van den secretaris, den heer W. de Jong, op materieel gebied re sultaten kon boeken. Vele gemeentebestu ren alsmede Ged. Staten werd hiervoor dank gebracht. Eveneens werd door den voorzitter dank gebracht aan den waar- nemenden commissaris van politie te Mid delburg, die de leden steeds ter wille was en zorgde, dat zij de vergaderingen konden bijwonen. Die vergaderingen zijn, in tegen stelling van wat men 'bij vele andere ver- eenigingen ziet, goed bezocht. Nadat door den secretaris en den pen ningmeester van de afdeeling hun jaar verslagen waren uitgebracht, hield do bondssecretaris, de heer de Jong, een rede en ds van Dijk een korte toespraak. Nog werd het woord gevoerd door de heeren Ds Scheele, Van 't Hoff en Jansen en de afdeeling gecomplimenteerd met haar eersten jaardag. Ten slotte werd de eerste jaarvergade ring, die zich kenmerkte door een gezelli- gen geest, door Ds Scheele met dank aan God voor het vele goede in dit eerste jaar geschonken, gesloten, togenbosch; Oyen, F. Th. H„ Eindhoven; Vienings, J. W., Clinge; Vos, A. J. de Oosterhout; Vos, Jac. Azn, Roosendaal; Wel, J. W. van, Helmond. Vlissingen. In de Donderdagavond ge- i bonden 47ste jaarvergadering van „Pa trimonium" weiden de verschillende ver- TEVREDENHEID. Wat onbegrijip'lijk hemelzoet Ontspruit er uit een kalm gemoed, Dat, zonder twisten met zijn God, Tevreden is in 't hach'lijkst lort 1 Het zij de voorspoed rozen strooi, De zonnelach den hemel tooi En op den spiegelvlakken vloed De Halcion op nestjein. broed. Het zij de stormwind tiere en bruisch; Het onweer rots en woud vergruiz' En 'toverwolkte morgenlicht Voor zwarte novelstroomen zwicht. i I Hij mort niet met bekommert hart; Rn d'ij'zeren weerhaak van de smart Die 'tleed verdubbeld in 't verdriet, Beproefd hij bij den weêrspoed niet. I In de onderwerping ligt de rust, Die meerder is dan aardsche lust; En 't sterfbed draagt getuigenis, Wat Christ'lijk Godbetrouwen is. II 1 I Schenk, Hemel, schenk mg) dat gevoel, En, Heiland, wees mrjn eenig doel; En, zeker van Uw zondaarsmin, Slaap ik den kalmen doodslaap inl W. BILDERDÏJK. slagen uitgebracht. Herinnerd werd aan het overlijden van een der oprichters der afdeeling, den "heer Chr. Feij. Het ledental der afdeeling bedraagt 87. Het boekjaar sloot met een batig saldo van f 137.69, met een ontvangst en uit gaaf van f780.94. Het fonds tot steun bij werkloosheid sloot met een saldo van f 2190.40. De werkloosheid was dit jaar zeer gering. Het ziekenfonds had een batig saldo van f 1190.04. Er waren zeer weinig zie ken in het afgeloopea jaar. De bibliotheek steeg tot 350 nummers. Steeds worden de nieuwste boeken aan geschaft. Tot bestuursleden werden herkozen do heeren J. Verhage en J. Marys. Gisterenavond gaf de Afdeeling van den Chr. Metaalbewerkersbond in do N- Kerk alhier een filmavond. Vertoond werd het bedrijf van Krom- hout's Motoren- en Machinefabriek te Amsterdam. Met veel belangstelling werd door de aanwezigen de vertooning ge volgd van dit modern ingerichte bedryf. Het was een leerzame gvond. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg werden gisteren de navolgende zaken behandield: R. P., 18 jaar, landbouwersknecht te Hon- tenisse, verdacht van mishandeling van P. Zeegers door dezen met een emmer tegen diens hoofd te gooien. Eisch: f 25 of 25 d. h. L. M. v. P., huisvr. D. L'E. te Zuiddorpe, wegens niet voldoen aan de vordering der politie. Eisch f 25 of 25 d. h. P. de K., 55 jaar, aannemer te Ierseke, was door den Kantonrechter te Goes vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van do Arbeidswet, tegen welk vonnis de Ambtenaar van het O. M. hooger beroep aanteekendo. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, 8 maal f 0,50 of 8 maal 1 d. h. P. M., 43 jaar, aannemer te Kloetinge, wien ten laste was gelegd, dat hij op of omstreeks 21 Januari 1929 te of nabij Zou- telande, met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen door listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtsels en wel door opzettelijk listiglijk en valschelijk tot Johannes Jacobus Entink het navolgende te zeggen: dat hjj bruggen van beton voor het Rijk over de sprink moest maken; dat er al een scheepje, genaamd „De Stormvogel" met 250 Meter zand en grind lag in het kanaal te Middelburg; dat het zijn bedoeling was aan Dezer dagen kreeg het s.s. „Lippe" van den Noord-Duitschen Lloyd geladen met diverse goederen, een aanva ring op de Schelde bij Bath en kreeg het schip eenige gaten onder de waterlijn. De aanvaring was zóó hevig, dat brug en dok geheel vernield werden. De sleepboot „Goli ath" was vlug ter plaat se, waardoor zinken van het schip kon worden voorkomen. Het s.s „Lippe" werd op het strand voor Batih gezet. Deze foto geeft een dui delijk beeld wat het ge volg van deze hevige aanvaring was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 9