Wat er deze week voorviei. Uit de Provincie. Dammen. Het Vrouwenhoekje. Wederom leefden we deze week, zij het in wat gematigder vorm dan de beide vorige weken, onder het regime van den winter. De koude was weer oorzaak, dat in vele gezinnen kommer en gebrek nog niet weken en bittere armoede bleef voortduren. Geen wonder dan, ook, dat de regeering besloot aan de werkloozenkassen der vakver- eenigingen de termijnen van uitkeering met twee weken te verlengen, en dat in de meeste gemeenteraden, die deze week bijeen' kwamen, de werkloozenzorg een punt van be spreking moest uitmaken. In den Gemeente raad van Goes gaf dit onderwerp aanleiding tot een hoogst onbehoorlijk optreden, van de S. D. A. P.'ers, waarmee natuurlijk niets be reikt werd. Dezelfde gemeenteraad besloot met alg. ^tem men het aanbod inzake gaslevering door Antwerpen aan Zuid-Beveland van de hand te wijzen. Wel zullen er besprekingen geopend worden, om de Zuid-Bevelandsche dorpen vanuit Goes van gas te voorzien. Door den voortduranden winter zijn de ve r- keersmoeilijkheden nog laing niet op- gelost. De scheepsvaart is nog steeds gehan dicapt. Op de meeste veren over de groote rivieren is de overtocht nog onmogelijk of be zwaarlijk. Onze Zeeuwsche Prov. Stoomboot- diensten ondervonden ook nog terdege den last van het ijs. De Tweede Kamer heeft de hors d'oeuvre (de wijziging der invaliditeitswet en allerlei klein goed) gehad en is nu bezig aan de soep (tal van interpellaties en moties). Straks volgt het hoofdgerecht: de ziektewet. Veel, zeer veel stof is er deze week in ons land, in Europa, ja zelfs tot in Amerika opgejaagd door de publicatie door het Utrechtsch Dagblad van een geheim B e 1- g i s c h-F ransch militair verdrag, dat weinig goeds voor ons land voorspelt en getuigt van een mentaliteit, die tan eenenmale in strijd is met dan geest van den Volken bond en van Locarno. Onze regeering hoeft direct diplomatieke stappan te Brussel en Parijs gedaan, terwijl de heer Heemskerk onmiddellijk aan de re geering vragen heeft gesteld. Ook in de Bel gische Kamer en het Engelsolie Lagerhuis is de zaak reeds ter sprake gekomen. Van Belgische en Fransche zijde ontkent m«n de eenheid van het document, maar andere uit latingen do-on weer iets anders vermoeden. Hopen wü, dat over deze betreurenswaardige raak het volle licht mag vallen. Uit het buitenland wordt ook meorendeels gewag gemaakt van koude, ijs en sneeuw In Duitschland baart het ijs op de rivieren wol eenige zorg. Men noemt daar allo mo gelijke maatregelen oan overstrootningeni tegen te gaan. De c o a 1 i t i o-m oeilijkheden in Duitschland zijn nog steeds niet opgelost. Even min is de strijd in Afganistan ten einde. Er loopen geruchten, dat Primo de Rive- ra als dictator in Spanje wil aftreden, maar wie gelooft het in ernst? Aangrijpend zijn de berichten uit China, die maar blijven gewagen van een onbeschrijfelij- ken hongersnood. Ook in Rusland schijnt hier en daar gebrek aan graan te dreigen. voor allerlei onaangename verrassingen te komen te staan. Het Bestuur der Godshuizen is er nu aan herinnerd, dat het zonder voor kennis van den Raad niet buiten de begrooting mag gaan. Binnen het raam der begroeting is het natuurlijk vrij; in zijn bewegingen. Brandgevaar. Het was te begrepen, dat er, na den Stadhuisbrand te Leiden, in den Middelburgschen Gemeenteraad ge sproken zou worden over beperking van het brandgevaar voor het mooie Stadhuis. Dhr Hondius had er tal van vragen over gesteld. Uit de beantwoording bleek, dat B. en W. enkele maatregelen hebben ge nomen in die richting. De kachels moe ten alle te zeven, uur uit zijn en te tien uur wordt nog een ronde ter controle gemaakt. Maar voor een centrale verwarming voelden B. en W. en verschillende Raads leden niets. Zjj vreezen ernstige bescha diging van het mooie gebouw. En waar het hier om gaat het brandgevaar wordt er niet door weggenomen, want één vuurhaard brandt er dan altijd. In een volgende vergadering zullen B. en W. voorstellen over te gaan tot het bouwen vam een brandvrije kluis voor de stukken van waarde. Krulningen. Donderdagavond vergader de Chr. Historische Kiesvereen. alhier. Na de gebruikelijke opening en jaarver slag deed de penningmeester rekening over 1928. De per. aftredende penning meester werH met alg. st. herbenoemd. De fin. toestand der vereeniging werd besproken' ra verband met de a s. Ka merverkiezing. Hel bestuur werd gemach tigd om de noodige stappen daartoe te doen. Elk lid zal propagandist zijn tot uitbreiding van het ledental. Donderdagmiddag is alhier een uit stekend geslaagd ijsfeesst gehouden. Door ruime giften der burgerij kon een extra gift gegeven worden aan werkloozen na aftrek der noodzakelijke kosten. Onder de vroolijke tonen van het Mu ziekgezelschap „E. M. M." werd met co mité en schoolkinderen naar de ijsbaan gemarcheerd, terwijl van alle "kanten het publiek zijn belangstelling toonde. De uit slag der verschillende wedstrijden ia als volgt: Lepelloopen beneden 10 jaar: le pr. Kees Paauwe, 2e pr. Jan Nieuwenhuize, 3e pr. Maatje v. d. Berge, 4e pr. Machiel v. Kleunen enz. Hardrijden jongens 1014 jaar: le pr. Joh. v. 1 waarden, 2e pr. P. Verplanke, 3e pr. Hub. Kievit, 4e pr. M. Kimmel enz. Schoontijden 1014 jaar jongens: le Jacob Penne; 2e pr. M. v. Iwaarden; 3e pr. C. Meijaard, enz. Hardrijden jongens 1417 jaar: le pr. P. Verhage; 2e pr. Joh. Brandt, 3e pr. P. Wondergem. Schoonrjjden 1417 jaar: le pr. F. Impens, 2e pr. P. Verhage, 3e pr. P. Wondergem. Schoontijden hoeren boven de 17 jaar: le pr. Willem Meijer, 2e pr. Adr. Karelse, 3e pr. Adr. Boone. Hardrijden jongens ben. 10 jaar: le pr. Mach. v. Kleunen; 2e pr. Adr. Hame link, 3e pr. Jan v. Iwaarden, 4e pr. Piet Bauer enz. Hardrijden meisjes 10—14 jaar: le pr. Joh. Blok; 2e pr. Koos Krombeen; 3e pr. D. Wondergem Cd.; 4e pr. M. Hollestelle, enz. Schoontijden paren 1014 jaar: Piet Verplanken en Jannetje. Kakebeeke le pr.; Jannetje Krijger en Rika v. Noorden 2e pr.; H. Kievit en Jannetje Verhaagen 3e pr. enz. Schoontijden paren 14—17 jaar: Jan netje v. Iwaarden en F. Impens le pr.; Lies Blok en Arn. de Back 2e pr.; Marie Blok en Jan Schrier 3e pr. Schoontijden paren boven de 17 jaar: 1. Jannetje Karelse en Adriaan Karelse; 2. Jannetje Boone en Adr. Boone. Priksleerijden beneden 10 jaar: 1. Dies Koster,- 2. Joh. Wisse; 3. Jan Nieuwen - huijze, en anderen. Priksleerijden jongens van 1014 jr: 1. Jaap Meijer; 2. M. Kimmel; 3. Joh. Nieuwenhuijze, enz. Priksleerijden boven de 17 jaar: l.Joh- Boone; 2. D. Paauwe; 3. Alb. Duindam; 4. Chr. Komejan. Onmiddellijk weiden de prjjzen uitge reikt en aan de schoolkinderen boven dien een stukje kwatta gegeven. We ver nemen, dat bij de eindvergadering ge sproken zal worden om een blijvende ijsclub op te richten. Hansweprt. Nadat deze woek de hoe ren De Visser van Kruiningen en Hans- weert nogmaals een paar koeren een gratis-soepuitdeelin-g gaven, word op ini tiatief van bovengenoemde hoeren een vergadering uit de burgorjf van Harisweert belegd, om 'de behoeftige gezinnen op nog uitgebreider schaal te ondersteunen. Staande de vergadering word voor een bedrag van f209 goteekend, terwijl ook dhr J. de Poorter een keer soepuihleer ling toezegde. Waar nog vele beter gesitu eerden niet op de vergadering aanwezig konden zijn, doch hulp toezegden, mogen wij van lief gevormde comité goodo re sultaten verwachten. Wemeldlnge. Loop der bevolking over Fobr. 1929. Ingekomen: N. Klap van Lei don naar Kanaaldijk B 122; N. Felius van Sittard naa,r Wilhelminastmat B 113; Vertrokken: A. C. Polderman naar Goes, L. VorsLstraat 62; J. Oudeman, naar Amsterdam, Nespuisisstr. 106; C. van Boven naar Alkmaar, Stuartstr. E 44; M. W. Houtekamer, naar Rotterdam, Goud- scheweg 105 b; E. Haverhoek, naar Dordrecht, St. Jorishof 11; C. de Schip per en gezin naar Anna Paulowna, 'Klei weg; A. C. Koopman naar Amsterdam,, Roemer Visscherstraat 41. Oosfkapeile. Donderdagavond vergader de de A.R. Kiesvereeniging, onder voor zitterschap van dhr P. Comelisse. Door den secretaris dhr W. Vreke t^erd het jaarverslag uitgebracht. De Vereen, telt thans 51 leden. De penningm. dhr H. Brand bracht eveneens zijn jaarverslag uit. De aftredende bestuursleden Brand en Vreke werden herkozen. Besproken werd de aanvullingslijst van de candida- tenlijst voor de Tweede Kamer. Herko zen werden 6 leden voor bet Centraal Comité. Mr. do Vries werd niet herko zen. Tot afgc-v. ua.ar de Beputatenver- gadering werd benoemd Ds Douma. Ver schillend propagamdalectuur werd be sproken. Besloten werd om aan te schaf fen o.a. „Om geestelijke waarden" door H. Colijn. Het referaat van Ds Douma over „Kerk en Staat" moest wegens het late uur worden uitgesteld. Uzeindljke. Dinsdag vergaderden de le den der hier op te richten boterfabriek De opkomst was zeer groot. De vereeni ging bestaat thans uit 76 leden met ge zamenlijk 262 aandeelen. Hierna behandelde de heer Zwager man, Rrjikszuivelconsulent de vraag, of de fabriek er komen moet, ja of neen. Spr. stelt voor, indien men mocht be sluiten een fabriekje te bouwen, dit ze- kdr flink groot te nemen, om niet di rect in de uitbreidingskosten te verval len, en eveneens de hoofdwerktuigen groot genoeg te nemen. Spr. heeft voor een en ander een begrooting opgemaakt, die komt tot een bedrag van pl.m1. f 30.000, waaronder een reserve van 2475 gld. Hierbij is echter niet inbegrepen een bedrag voor aanschaffing van een koel machine. welke z.i. later kan worden aangekocht. De heer Zwagerman voor ziet, dat, vooraleer de fabriek in werking .g:aat, het. aantal aandeelen tot 300 zal zijn gestegen. Hierna wordt besloten tot oprichting der fabriek. t, Ais voorloopige bestuursleden worden gekozen dhrn. A. van Waas, E. Wijffels, Em. Haverbeke, Cam. Doens, Abr. Leen- houdts, P. L. Magnus Biervliet, J. v. Hoeve en A. Dees, Biervliet en van Waes, Schoondijke. Waar geen plaatsnaam ver meld is, wonen deze heeren in IJzendijke. Tot commissarissen worden benoemd: H. v. d. Vijver, Biervliet, M. Verbrugge, Wa terlandkerkje, H. RoeJ.se en E. Thomas, Hoofdplaat. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. XXXI. Een kleine verbetering. Een praatje over de kou. „Hooger- hand". Gevaar voor ons Z. Vlaanderen? De plicht van ieder Christen om te strijden voor de vredesgedachte. Eerst even een kleine verbetering van mijn vorigen brief. Ik had geschreven, dat B. en W. van Aardenburg aan de ge- meente een voordeeltje hebben bezorgd van 40 plus 17 is 57.000 gld, maar de zetter heeft beter opgeleid dan ik en zette 67 gld. De lezer zal, naar ik vertrouw, wel begrepen hebben, dat mijn bedoeling was 67.000 gld. Ik wilde in dezen brief schrijven over de kou en zijn gevolgen. Wie praat er tegenwoordig over iets anders dan over de kou? Wie kijkt er 's morgens ergens anders naar dan naar het haantje van den toren? We hebben het hier in ons landje van Cadzand weer eens terdege gevoeld, dat we in een .afgezonderd hoekje van ons Nederland zitten. Met het personen vervoer ging het 'nog zoo wat. De Prov- boot heeft het verkeer tusschen Vlissin- gen en Breskens nog aardig goed onder houden. Eere aan de mannen, die alles gedaan hebben, om er telkens weer door heen te komen. Wie naar den overkant moest, en niet al te haastig gebakerd was, kwam ook wel in Vlissingen, maar met het goederenvervoer was het treu rig gesteld. Met de Prov. boot gaat het alleen, als men een goed gevulde porte feuille heeft, met de portemonnaie al leen speelt men het niet klaar. En de beurtschippers konden er niet uit. Alleen de Gideon van de fabriek van Van Meik- heeft het kunststuk volbracht er uit te te breken en is, gesleept door de Prov. boot. ook weer teruggekomen. Maar dat mocht niet meer. Dat slepen bedoel ik- Van „Hoogerhand" is bericht gekomen, dat het slepen verboden is. Hoe hoog die hand zit, ben ik niet te weten gekomen, maar ik vermoed, dat het in Middelburg is. Die „hooger hand" deed juist precies andersom als 'n goed handelsman. Als die in deze dagen van zeer moeilijk vervoer een klant een genoegen kan doen, door een pakje mee te nemen, of een jongen naar de H.B.S. in Oostburg, dan zegt hij, geef maar op, en verbindt die klant nader aan zich. Als ik nu in de plaats van die hooger hand was, dan zou ik zoggen, wacht ik zal mijn klantjes daar aan die overkant eens nader aan me verbinden en ik Zou zeggen, als ik daar een boot in Vlissingen zag wurmen om er doorhoen te komen (vergeef mij de stijlfout), gooi maar op; jongens, ik kom er met mijn honderden paardekrachten wel doorheen. Extra kos ten, extra moeite, concurrentie in het ver voor. Ja, alles waar misschien, maar daar aan den overkant wonon Neder landers, die geholpen moeten worden, die ik nader aan me moet verbinden. Nu is het gevolg, dat getracht wordt per wagon over België te vervoeren, voor wat betreft ons land van Cadzand via het grensstation Maldegem. En van de Belgische douane wordt alle medewer king verkregen. Zie toen werd ik toch wel een beetje baloorig. Wij Cadzantenaars zijn trouwe Nederlanders, we hebben het in de be ruchte annexatiedagen toch wel getoond. Maar laat dan toch ook van de leidende personen boven de Schelde alle mede werking worden verkregen, dat wij ook voelen, dat zij voor ons voelen, en laat er niet door een verbod als bovenge noemd ontevredenheid komen. Ik had nog veel meer over de kou in mijn pen, maar daar is me daar die krant uit Utrecht gekomen en heeft voor ons nieuwe stof tot gesprek gegeven. Ons landje, ons Zeeuwsch-Vlaanderen is in alle kranten genoemd, tot in de Am©- rikaanache toe.. Wel bedankt voor de twij felachtige eer. Maar toch is weer even de ongerustheid gevaren door de gemoe deren. En de gedachte, dat wij in een gevaarlijk deel van Nederland wonen is in veler gedachten geweest deze week. Als het in de kraam te pas komt, van welke generale staf ook, wordt er met de gezindheid der bewoners absoluut niet gerekend. Maar laten de buren het zich voor gezegd houden, WE ZIJN NEDER LANDERS EN WE BLIJVEN HET OOK. Door sterke banden verbonden aan Neder land en Oranje is er niet één procent der bevolking, dat er aan denkt Nederland ontrouw te worden. Als Nederland nu even trouw is als het landje van Cadzand, dan zal er ook uit dit Waad nog veel goeds worden geboren. Toen ik deze week zoo al die kranten las, en alle onvriendelijke woorden in de verschillende landen gesproken, dacht ik, wat zjjn de menschen toch hard- leersch. Het is tegenwoordig een goede ge woonte met de leerlingen van de scholen bezoeken te brengen aan. allerlei fabrie ken, havens, tuinen, enz. Ieder in zijn eigen vak. Als ik nu minister van oorlog was, dan zou ik met alle aanstaande officieren, elk jaar een tocht maken langs de gevechtslijn van den grooten oorlog Ik zou ze brengen naar Yperen en ze daar laten zien in lange, eentonige rijen al die graven met al die kruisen, waar van ieder een geschiedenis vertelt van o, zooveel smart, ik zou ze willen laten be zoeken de Duitsche graven, de Fransche graven, de Belgische graven in plaat sen als Dinant, en ze daar in lange eentonige reeks laten lezen al die een tonige opschriften over al die twintig jarigen gevallen in den bloei der jaren, ik zou ze daar brengen op één der her denkingsdagen, dat moeders, vrouwen, verloofden verre reizen gemaakt hebben pm een oogenblik te vertoeven aan het graf van geliefden, en .ik zou ze iets laten gevoelen van al die weedom van smart, die een oorlog uitstort over hon derdduizenden gezinnen, ik zou ze op een der invaliedendagen doen zien die lange eentonige rij van blinden, en op allerlei wijzen verminkten, ik zou ze nog veel pteer laten zien, om diep in de ziel van hen, die later deel uit zullen maken van de generale staven, te prenten de overtuiging, dat oorlog het uiterste is, 't alleruiterste, een menschonteerend werk. Anti-militairist, neen, dat woord heeft on der ons een te slechte klank, laat ik dat woord niet gebruiken. Maar anti-oorlogsch evengoed als anti-revolutionair. En laten wij toch nuchter worden en al het dwaze inzien van het gezegde, wie den vrede wil bereide zich ten oorlog. En laten op al onze. scholen, in de eerste plaats op onze Christelijke scholen do onderwijzers toch mede helpen opvoeden tot den vrede. Zeker we weten, dat do wereldvrede onder ons zondige menschen een waandenkbeeld is, we weten, dat de wereldvrede niet zal komen voor Chris tus komt en eindelijk de zwaarden zul len worden gemaakt tot vreedzamer werk tuigen, maar dat houdt niet in, dat wij zuchtend zullen verklaren, dat het wel altijd zoo zal blijven, dat de oorlog toch weer zal komen, maar laat ieder, die op den naam van Christen aanspraak maakt, het zich als een dure Christen plicht achten mode te werken aan de vredesgedachte. In het laatst van den grooten oorlog zag men sommige men schen met een insigne In het knoops gat, tyaarop „Spreek mij niet over den oorlog". Voor wie iets van de verschrik kingen va.n dien oorlog heeft gezien, zoo als wij grensbewoners, zou ik willen ver anderen in: Spreek mij wel over den oorlog, opdat het geen oorlog meer zjj. DE KAMERTUIN, De Oleander. De Oleander is een der ouderwetsche kamer planten, wiens glorie bedenkelijk is getaand en die in tegenstelling met vroeger, slechts be trekkelijk weinig wordt anngetrolfen. Ook plan ten zijn min of meer aan modegrillen onderlie vig en vallen hieraan ten offer. En zoo is hot ook met de Oleander gegaan. Langzaam maar zoker is hij door andere planten verdrongen. Deze werkelijk sierlijke kamerplant, zeer een- voudig en gemakkelijk wat de cultuur betreft, hoett zijn volkomen verdiende plaats voor een groot gedeelte moeten afstaan. Een goed ge. kweokto Oleander is met zijn frisch groene bla deren en zijn in pluimen rose en witte bloe men eindigende stengels een schitterertde plant. De Oleander hoort thuis in Zuidelijk Europa en den Levant, waar hij veelvuldig op voch tige plantson langs de oevers der rivioren wordt aangetroffen. Deze gegevens bepalen reeds heel veel over de kweekwjjze. Ze verlangen in dein groeitijd veel water en een zonnige, luchtige standplaats, zonder welke factoren de scheuten niet voldoende rijp kuninon worden en het bloeien achterwege blijft. 's Winters moet de plant binnen blijven in een koude kas of in een vorstvrij vertrek. Als grond geeft men graszodengrond met wat oude koemest en in den zomer wat vloeimost. Heeft de plant gebrek aan voedsel, dan geraakt hij niet in bloei. Is de plant nog in zijn jeugd, dan is jaarlijks verpotten noodzakelijk en later, als de plant volwassen is, verdient het aan beveling den bovengrond te verwijderen en deze door verschen te vervangen. De plant moet in staat zün, voldoende krachtige en rijpe scheuten te vormen en bloeit dan rijkelijk. Ooi goed vertakte struiken te krijgen is innijpen gewenscht, ook later als de plant reeds oudet is. Rondom de bloemknoppenontwikkelen zich kleine bladknoppen, welke we tijdig dienen te verwijderen. Doen we zulks niet, dan groeien ze door, putten de bloemknoppen uit en de kans op bloeien is verkeken. Het niet bloeien is in den regel te wijten aan te weinig voed- sel, onvoldoende water, te weinig zon, of aan het laten zitten der" zoo juist genoemde blad knoppen. Deze factoren hebben we dus goed in het oog te houden. Zoodra de bloei afgeloopen is, kan de plant worden verpot. Na het potten houden we de plant zoo lang vochtig en warm, totdat hij nieuwen groei te zien .geeft en plaatsen hem dan pas in de volle zon. Het vermenigvuldigen der planten gaat al heel gemakkelijk en eenvoudig. We snijden eenige stekjes af en zetten deze in een flesch- je water. De fleschjes bij voorkeur overbren- gen naar een lichte, doch beschaduwde plek (vorstvrij). Na ongeveer een maand zijn de pjantjes voldoende beworteld om te worden opgepot. (graszoden met koemest). Er bestaan verschillende verscheidenheden van Oleanders, enkele- en gevuldbloemige en witte. Voor kamercultuur komen de geivulde en witte in aanmerking. Een nadeel van de Oleander, vooral met het oog op kinderen, is wel, dat heit melksap der plant sterk vergiftig is. Het kan zelfs nadeelig zijn, bloeiende exemplaren in een besloten kamer te houden, waar weinig of niet geventileerd wordt. Het melksap is zoowel een bloed- als maagvergif. Tot slot wijs ik er nog even op, dat de Oleander nogal eens laboreert aan bladluis. Geregeld de plant inspecteeren is dus zeer gewenscht, en zoodra de kleiine rakkers ont dekt worden, de plant duchtig onder handen nemen en met zeepsop reinigen. Ook de an dere planten maken een geregelde inspectie noodzakelijk en ook hier is direct ingrijpen ge wenscht, indien bladluis wordt ontdekt. Gelieve alles, deze rubriek betreffende te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem No. 82. Auteur: A. Knol, Amsterdam. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart: 10 sch. op 2, 4, 8, 9, 16, 20, 24, 30, 36 en 37. Wit: 10 sch. op 17, 22, 23, 38, 39, 40, 45, 47, 48 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Uit de competitie. De volgende partij werd gespeeld tus schen W. C. J. Polman met wit en J. Ver hoeve met zwart. 1. 31—26 2. 36-31 a) 3. 4-1—36 4. 46—41 5. 31—27 6. 34—30 7. 33X24 8. 32X23 9. 30-25d) 10. 37—32 11. 41—37 12. 37—31 13. 39—33 14. 25X14 15. 44—39 16. 40—34 17. 34—30 18. 33X24 19. 32X23 20. 27—22 21. 26—21 22. 31X33 23. 50—44 24. 30—25 25. 25X14 18—23 12—18 7—12 1— 7 20-24b) 24-29c) 23—28 18X20 12—18 7—12 19—23 20—24 1420 10X19 5—10 10—14 24-29e) 23—28 18X20 17X28 16X27 19—23 14—19 12—18 19X10 26. 38—32 27. 35—30 28. 43—38 29. 44—40 30. 42—37 31. 30—25 32. 47—42 33. 25X14 34. 32—27 35. 49 -43 36. 40—34 37. 45—40 38. 40—35 39. 34—30 40. 37—32 41. 33—28 42. 36—31 43. 42X31 44. 31—26 45. 39—33 46. 43—39 47. 48—4-2 48. 42—37 49. 30—25 50. 37-31 h) 10—14 14—19 15—20 8—12 9—14 20—24 14—20 19X10 11-17f) 10 -14 13—19 6—11 11—16 J7SI 39g) 21—20 26X37 9—13 4—10 2— 7 10—15 7—11 11 17 15—20 23—29 Stand na den 50en zet van zwart. 47 48 49 51. 39-34i) 29X40 52. 35X44 18-23j) 53. 27—22 24—30 54. 22X11 16X 7 55. 25X34 23—29 56. 33X15 1420 57. 15X24 19X50 58. 38—33 12—17 59. 32—27 50—45 60. 27—21 7—11 61. 21X12 45— 1 62. 31—27 11—17 Wit geeft op. a) Goed is ook 3329. Verhindert zwart 1218 met 2924 en 3228. Dwingt dus tot 1318 of 2024. b) Op 1722 heeft wit goed spel door 32—28 (23X21) en 26X28. c) Het beste om zetten te houden. Na 1420 en wit 3025 zou zwart zich moe ten laten opsluiten of 1722 of 21 spelen. d) Een aardige variant is 't volgende: Wit 36—31, 30—24, 2721. 37—31, 38— 33, 43X1, 1—7. Zwart 12—18, 20X29, 16X36, 36X27, 29X38, 1924, 1116 en wit verliest al tijd zijn dam met schijfwinst voor zwart. e) Deze afruil is nu lang zoo sterk niet als bij den zesden zet, omdat wit nu de randsekijf kwijtraakt. 1420 was beter geweest. Een liefhebber van ingewikkeldo partijen zou hier ook aan 2328 wit 32 X 23 gedw. en zwart 18X29 de voorkeur hebben gegeven. f) Op 1014 zou wit door 2722, 33 28 en 40X16 winnen. g) Beter is schijf 4 naar 13 brengen. h) 2822, 33X22 kwam in aanmer king. i) Zwak.. Wit moet 3530 en 33X15 spelen. Zwart's beste zet. is dan 1924, verhindert 39—34 met 1420, 1319 en 18X40. Wit vond waarschijnlijk dat zwart nu veel remisekans heeft en speelde door op winst. Zooals men zal zien met ongun stig resultaat. j) Wit staat nu heel slecht, doch heeft nog wel spel. Het sterkste is: Wit 4440*) 40—35 27—22 22X11 31—27. Zwart: 23—29 29—34 13—18 16X 7. Op 4439 loopt zwart door met 23 29, gevolgd door 2934. Karnemelk als voedsel. In de „K. Vr." werd een tijd geleden de nadruk gelegd op 'het feit, dat zoovele huismoeders de voedzame, licht-verteer- bare karnemelk veel te weinig waardee- ren, en daardoor zich zoo weinig moeite geven om ze eens op een andere dan de ge wone wijze klaar te maken en op te dienen. Wat karnemelk is, weten we allen. Het ia de verzuurde melkroom, waarvan door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6