No. 127 Donderdag 28 Februari 1029 43e Jaargang 1% rtP Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Buitenland. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG. Belangrijkste Nieuws. ALLE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummers f 9.09 Prijs der Advertentïën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke kortino. V Revolutie-dreigement. Een merkwaardig betoog is van Soc.- Dem zijde gehouden in de afdeelingen der Eerste Kamer bij de behandeling der Staatsbegrooting. Bij de bespreking van den huidigen po- litieken toestand werd van die zijde ver klaard, dat de S.D.A.P., zooals trouwens beker was bereid is in geval van noodzaak een coalitie en daarmede de ver antwoordelijkheid en de lasten van het regeeren te aanvaarden. Zoolang echter aldus het Voorl. Ver slag, de kerkelijke saamhoorigheid de eenige band is, die alle groepen der Roomsch-Katholieken niet alleen bijeen houdt, maar ook politiek leidt, en zoolang het arbeiderselement in de R.-K. Staats partij den durf mist reëel democratische politiek voor te staan, zal van coalitie geen sprake kunnen zijn. Het gevaar dreigt daardoor, dat !het Parlement meer en meer zijn invloed zal verliezen, hetgeen anderen steun zal doen vinden om buiten de Regeering en de Volksvertegenwoordiging om, hun doel te bereiken, en wel door revolutie. Wel is de kans daarop voorloopig nog gering, maar mocht het 'zoover komen, dan zou die te wijten zijn aan die houding van het arbei derselement onder de Roomsch-Katholie ken". Hier wordt dus niet onduidelijk op de mogelijkheid van revolutie gezinspeeld. Liever zal men die vermijden. Liever zal' de S.D.A.P. op een andere wijze de macht in handen krijgen. Maar blijkt dit, dank zij de houding van de R.-K. arheiders, niet mogelijk, welnu, dan zullen ze de gevolgen hebben te dra gen en zal men op een andere wijze zijn doel weten te bereiken. -Gelukkig dat er bij opgemerkt wordt, dat de kans op revolutie voorloopig nog ge ring is. Wij gelooven het ook. Be roode heeren zullen het lesje van 1918 nog wel niet vergeten hebben. Intusschen, het revolutionair dreige ment is er dan toch maar. Het door het „Utr. Dagblad" gepubli ceerde Fransch-Belgisch milita're verdrag staat nog steeds in het middelpunt der belangstell'ng. De bezorgdheid, die er ir; breede krin gen heerscht is door de ontkenningen van Belgische en Fransche zijde en door het debat in de Belgische Kamer niet weggenomen. Zoo schrijft b.v. „Het Handels blad": De voornaamste en overtuigendste tegenspraak: had moeten komen uit de Belgische Kamer. Maar ook vandaar heb ben wij zo niet gekregen. Een middel daartoe zou in de eerste plaats geweest zijn te zeggen, wat wèl in het Fransch-Belgisch verdrag staat. Is dit een uitsluitend defensief verbond dat inderdaad bedodde d? waarborgen van het Pact van Versailles te verster ken, dan, zou men zeggen, kan thans in elk gevat tegen publicatie geen bezwaar meer beslaan. Zoover is men echter blijk baar niet bereid te gaan. Men heeft ons wel verteld, dat de gene rale staven van jaar tot jaar besprekingen voeren, waarbij eventueele maatrege len voor bepaalde eventualiteiten worden genomen, maar men deelt ons niet mee in hoever daarbij rekening is geho'-"i-n met een eventueele schending van Nederlandsch gebied. Wij hebben niet vernomen, 'dat wat volgens het door het vl,U. D." gepubli ceerde stuk, aan spoorwegen en wegen naar onze grens is verbeterd en aange legd, inderdaad niet i3 verbeterd en niet is aangelegd, hoewel toch dat een bewijs voor de onjuistheid der mededeelingem van het „U. D." zou zijn geweest. De heer Van Cauwelaert heeft in e zithng betoogd dat men aan een dementi met genoeg had in dit geval. Dat me enen. ook wij. Als het stuk door het „U. D." gepu bliceerd het geheime verdrag cn de wijze van. uitvoering door de generatie staven beraamd, onjuist weergeeft, dan bewijze men dat Dat is mogelijk, bijvoorbeeld door aan een door den Volkenbond aan te wijzen commissie, waarin o a. ook een Neder lander zitting zou moeten nemen, inzage te geven van dat in feitelijken strijd met art. 18 van het handvest geheim gehou den verdrag en van de protocolsbespre- kingen van de generale staven over deze zaak sedert 1920. Dat ware geschikt, om ons te doen meenen, dat het „U. D." en 90 pCt. van Nederland met het „U. D." dupe is ge worden van een falsaris. Na gewezen te hebben op een uitspraak van de „Temps" dat de bepalingen van het zoogenaamde geheime verdrag zoo in strijd zijn met het gezond verstand, dat het nutteloos is, het te bespreken, vervolgt het blad: „Laat de „Temps" de absurditeit van het verdrag aantoonen. Wij vreezen, dat dit bet blad niet gemakkelijk zal vallen, al daarom niet, omdat vervalschers ge woonlijk wel zooveel weien van de zaken, waarover zij valsche stukken fabricee- ren, dat zij geen absurditeiten schrijven. Wij zullen $io bewijzen nauwgezet na gaan, en als ze overtuigend zijn, dat gaarne erkennen. Wij gelooven aan de noodzaak van onderhandelingen met België over een nieuw verdrag en willen niets liever dan dat die in een geest van vrede en vriend schap zullen kunnen plaats hebben." De echtheid bestreden'. In dit verband verdient de aandacht wat de Parijsche correspondent van het- 'ze'fde blad schreef. Het stuk is te lang om het hier in zijn geheel op te nemen, maar een gedeelte willen we hier toch laten volgen. „Ik heb", zoo schrijft hij, „een onder houd gehad met, iemand, die uit den aard van zjjn werkkring de gewoonte heeft, di plomatieke teksten te bestudeeren, en den historischen oorsprong daarvan pa te gaan. Met hem heb ik den gepubliceerden tekst punt voor punt onder de loupe ge nomen, en hij heeft mij daarbij verklaard, om welke redenen, afgescheiden van het afdoende démenti van de Fransche Re geering, op zuiver logische gronden tot. de onjuistheid van dien tekst moet wor den geconcludeerd. Art 1 van hetgeen als de letterlijke inhoud van het verdrag van 1920 gege ven wordt, zegt, dat de beide contractan ten zich verbinden elkaar le steunen „met heel hun beschikbare macht", indien een van hen „In staat van oorlog is met Duitschland of met eenige andere mogend heid, die op een of andere wijze, hoe dan ook, door Duitschland ondersteund wordt" Deze tekst is zóó vaag, dat niet is aan te nemen, dat eenige mogendheid die o«- dert,eekenen zal. Er is geen sprake van, dat geeischt wordt, dat de bondgenoot aangevallen zal worden, laat staan, dat die aanval niet geprovoceerd zjjn mag, Hjj is volkomen vrij om oorlog te maken zoo veel hij wil in elk geval zaï hij „de geheele macht" van den ander terstond bij de hand vinden. Ieder die maar eenige ervaring heeft van internationale onder handelingen en overeenkomsten begrijpt dat d i t nooit overeengekomen kan zijn." „Artikel 4 is waailjic te heiacuojjn' om erbij stil te staan. Denkt men waarlijk, dat er eenige mogendheil bestaat die op deze wijze, bij voorbaat en zon Ier eenigs- zins rekening te houden met de omstan digheden, de zending van een bepaal de troepenmacht zou toeleggen? Boven dien zijn de alweer vage termen aan weerskanten niet gelijk. België verbindt zich slechts ten minste 690.009 man te mobiliseeren. Frankrijk van zijn kant ech ter moet België „te hulp komen" met 1.200.000 man, die allen moeten „wer ken op Belgisch grondgebied". De helft daarvan moeten actieve troepen zijn. Dit wil zeggen, dat Frankrijk dus de ver dediging van eigen grondgebied heele- maal moet laten looponHet is waar, dat men, volgens de „interpretatie en adaptatie" van 1927, toen tot de ont dekking gekomen schijnt te zijn, dat „dó verdediging van het eigen grondgebied 't voornaamste doelwit blijven moet". Dat had men in 1929 blijkbaar vergeten je kunt niet om filles denken 1 Daarom wordt de hulp, nu volgens een zooge naamde nieuwe overeenkomst met En geland ook dit land meedoen zal, eens klaps beperkt tot twee legercorpsen. Dit is., van interpretatie en adaptatie ge sproken, zeker een interpretatie en adap tatie die er zijn magl „Zonder nader in te gaan op do dwin gende verbintenissen van de artikelen 5 en 6, waarbij alweer niet de minste re kening gehouden wordt met de omstan digheden, loont art. 7 opnieuw aan, dat dit alles niet zoo getcckend kan zijn Welk land ter wereld zal zich binden voor 25 jaar? De Triple Alliantie b.v. moest elke drie jaar hernieuwd worden. En de bondgenoot die na 24 jaar niet heeft opgezegd, zit er opnieuw onher roepelijk voor 25 jaren aan vast.Hoe is het mogelijk, dat oenig denkend mensch, ook maar eenigszins op de hoogte van diplomatieke dingen, dit al les als een diplomatieken tekst aan vaardt?" „Wat bjj art. 2 wordt opgemerkt, is zeer onduidelijk. Wie zegt dat hup slechts van tweeërlei aard kan zijn, de generale staven of het publiceerende blad? Wie van de twee vergeet bijvoorbeeld econo mische hulp, die toch in den grooten oorlog wel van eenige lichte beteeke- nis is geweestEn wat wil do vet gedrukte zinsnede zeggen? Dat Frankrjjk zjjn twee legercorpsen zal moeten zen den, een gemeenschappelijk front maken, zoodra Nederland op do Schelde of in een of ander kanaal een maatregel neemt „die eventueel als onvriendelijk en zelfs als agressief kan worden beschouwd?" Er behoort een zekere naievileit toe, te gelooven, dat dit waarlijk zoo afge sproken zou zijn. „Men kan nog wijzen op andere on waarschijnlijkheden", zoo besloot mijn zegsman, „b.v. de keurig afgeronde cij fers van kanonnen, mitrailleuses en tanks die aldus van te voren worden toegezegd, of de zekerheid, reeds nu als een feit vermeld en wel bestemd om in Neder land ongerustheid te wekken, dat men door Nederlandsch Limburg trekken zal. Men kan wijzen op de vermelding en passant van het zoogenaamde plan van den Engelschen militairen attaché te Brussel, dat door geen der drie re geeringen, ook zjjn eigene niet, zou zjjn goedgekeurd, en waarin zoo handig even gesproken wordt van Zceuwsch-Vlaande ren. Maar het bovenstaande zal zeker voldoende zijn om aan te toonen, dat aan de gepubliceerde teksten uit een oogpunt van logische redenoering niet de minste waarde mag worden toege kend." Koude en sneeuw. Het was gistermiddag 12 uur te Londen weer 5 graden kouder dan Dinsdag en in de parken werd weer overal schaatsen ge reden. In het Noord-Oosten is weer veel sneeuw gevallen en vele hoofdverkeerswe gen zijn nogmaals gedeeltelijk onbegaan baar geworden. Een bestendiging van den oostenwind en de scherpe koude wordt voor tenminste de eerstvolgende 48 uur verwacht. Ook gisteren is het te Berlijn weder kou der geworden. In het centrum van de stad heerschte gisterochtend om 8 uur alweder een koude van 10 graden; in den namid dag om 2 uur was het kwikzilver gestegen tot 5 graden onder het vriespunt. Uit Mün- öhen werd gisterochtend twee graden bo ven nul gemeld; de Beiersche hoofdstad die nog enkele dagen geleden de koudste stad van Duitschland was, was gisteren de warmste stad van het rijk. Het koudst was het gisteren op het eiland Syldt, al waar het kwikzilver tot 18 graden onder nul is 'gedaald. De sneeuwval in Thüringen is buiten gewoon hevig en duurt nog steeds voort. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw tot aan de kruinen van de boomen. Zelfs is het verkeer per slee op sommige plaatsen onmogelijk, daar de paarden tot aan den hals in de sneeuw wegzakken. Getracht zal worden, de voornaamste wegen weder vrij te maken. In Silezië heeft ook een geweldige sneeuwstorm gewoed. De sneeuw is er in de straten zoodanig op hoopen gewaaid, dat van de kerseboomen nog slechts de toppen uit de sneeuw te voorschijn komen. In de kamers der huizen heerscht duis ternis, daar alle vensters volkomen zijn dichtgesneeuwd. De bewoners mpeten be paald gangen graven om uit de woningen te komen. Dubbel ernstig is de watersnood, daar de putten meters 'hoog onder de sneeuw ge waaid liggen. Door de kringbesturen zijn alle sneeuw ploegen aan het werk gezet om den nood der ingesneeuwde eigendommen te leni gen. Een groot aantal straatwegen in den kring is voor elk verkeer versperd, daar het onmogelijk is den in gevaar geraakten voertuigen hulp te verleenen. Naar een oplossing der schade- vergoedingskweslie. De Parijsche correspondent van de Ti mes bericht: Het schijnt dat het oogen- blik nadert, waarop Schacht een aanbod zal doen. Het Duitsche aanbod is nog niet officieel gedaan, maar het ziet er uit als volgt: De door Duitschland jaarlijks te beta len som zal uit 3 deelen bestaan; het eerste deel zal een vas't bedrag in goud zijn, dat betaald moet worden zonder rekening te houden met den economischen tpestand van Ihiiischland. Voor dit bedrag kan een moratorium van 2 jaar gevraagd worden, zooaJs de echuldeischers van Duitschland ook in hun overeenkomsten met Amerika bedongen hebben. Het tweede gedeelte zal aan een over drachtscontrole onderworpen blijven en dus rekbaar zijn en van de welvaart van Duitschland afhangen. Het derde deel zal uit leveranties in na- tura bestaan. Deze schuld zal door de uitgifte van obli gaties gecommercialiseerd worden. De correspondent van de Times zegt: In verantwoordelijke kringen heerscht de in druk, dat de commissie eindelijk op het punt is den sleutel van het-schadevergoe dingsprobleem in handen te krijgen. Het is echter duidelijk, dat de Duitsche regeering verwacht ook dat de Saarkwestie tegelij kertijd geregeld zal worden door terug trekking der Franschen. De hongersnood in Noord-China. De leider van een Engelsch zendelings genootschap deelt nadere bijzonderheden mede over den hongersnood in noordelijk C'hina. In een gebied met 10 millioen inwoners zijn 500.000 menschen van den honger ge storven, terwijl er 2 millioen gebrek aan levensmiddelen hebben en eveneens aan den hongerdood prijsgegeven zijn, indien niet terstond hulp wordt verleend. Een half millioen inwoners is reeds naar elders vertrokken. Op het land zijn alle dieren geslacht en in de steden wordt de bevolking voor zoover mogelijk uit de openbare middelen geholpen. De zaak der Gazeiie du Franc.. De rechter van instructie in de Parijsche affaire van de Gazette du Franc heeft be volen, dat de juridische adviseurs van de Gazette du Franc, Hersant en de admini strateur van de Interpresso Gillot uit de hechtenis ontslagen moeten worden. Daar reeds 27 bij de zaak betrokken personen op vrije voeten gesteld zijn, bóvinden zich thans nog slechts -de volgenden in voor arrest: mevrouw Hanau, Lazare Block en de politieke directeur van de 'Gazette du Franc, Audibert. Volgens een bericht van Havas moet, ten gevolge van een onderzoek der finan- cieele deskundigen gebleken zijn, dat vele inschrijvers het door hen beloofde bedrag niet volgestort hebben, zoodat het passief uit dien hoofde met 15 millioen vermin derd moet worden. Ce Griepepidemie. De hygiënische afdeeling van den Vol kenhond bericht, dat de sterfte aan griep in de steden aan den Rijn, meer in het hij zonder te Mannheim en Noordelijk daar van gelegen plaatsen, aanzienlijk is toe genomen. In de week, eindigende 9 Febr. was de algemeene sterfte per 1000 te Mannheim 23,2, te Keulen 19,5 en te Dortmund 21,0: vóór diien tijd waren de sterftecijfers in deze steden veel lager. Te Berlijn nam het aantal ziektegevallen in de week van 915 Februari af. In Tsjecho-Slowakië verminderde in de week, eindigende 9 Februari het aantal ziekte- en sterfgevallen van griep even eons, maar te Praag was de totale sterfte toch tweemaal zoo hoog als die in de over- eenkbmstige. week van het vorige jaar. In Moravië en in Silezië werden in die week 2647 ziekte- met 10 sterfgevallen aangege ven tegen 1.363 en 3 in de voorafgaande week. Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. De Eerste Kamer over Zeeland. De ijsgang op de rivieren. Een verklaring van Dr Ritter over de ge heime documenten. De Tweede Kamer over de ouderdomspen sioenen. Te De Bilt zijn sterke magnetische storin gen waargenomen. De heer Stulemeijer burgemeester van Schiedam. Buitenland. D'e hongc.-snood in China. Koude en sneeuw in 't buitenland. In Italië verspreidt de ziekte zich thans in het Noorden cn het Midden. In Zwitserland komen een belangrijk aantal goedaardige gevallen voor, zonder dat daar evenwel de ziekte tot nu toe den vorm van een echte epidemie heeft aan genomen. In Schotland nam in de week, eindigen de 16 Februari, in 16 steden de algemeene sterfte iets af. Te Glasgow was het sterfte cijfer echter nog 21, te Edinburgh 30 per 1000; te Dundee steeg het van 38 in de voorafgaande week tot 41 per 1000. In Noordelijk Ierland was het sterfte cijfer te Belfast in de week, eindigende 16 Februari, 30,6; 41 sterfgevallen werdeÖ al daar in die week veroorzaakt door griep, 43 door longontsteking en 35 door andere aandoeningen van de ademhalingsorga nen. Korte berichten. Bij de schoenenfabrieken van de fir ma J. Sigle en Co. te Kornweestheim is een staking uitgebroken, die uitsluitend haar oorzaak vindt in een verschil van meening omtrent de wijze, waarop de bo nen worden uitbetaald. De firma heeft alle stakende arbeiders onmiddellijk ontsla gen. In totaal staan daardoor 5,000 arbei ders op straat. Het groote in de Universiteitsstraat te Athene gelegen café „Panellinion", waaronder een variété is gelegen, is giste ren plotseling ingestort. Het aantal ge- doode en bedolven personen is nog niet bekend. Men rekent op 20 dooden. In een bijeenkomst van den Chinee- schen centralen politieken raad stelde Soen Fo, de minister van spoorwegen, voor dat China uit den Volkenbond treedt. De raad besloot de quaestie aan het aan staand congres der nationalistische partij voor te leggen. In de benzineraffinaderij van de Duitsch-Amerikaansche petroleummaat- schappij te Berlijn is gisteren een benzine tank ontploft, die 22.000 liter 'benzine in hield. De brandweer heeft met koolzuur- stralen het vuur spoedig weten te bedwin gen en er zijn geen verdere ongelukken ge schied. De schade is aanzienlijk. De landbouwer Brauer uit een ge hucht in Mecklenburg Strelitz, die het le ven van een zijner knechten voor 250.000 mark had verzekerd, e'n dien knecht eeni- gen tijd later in een vij er heeft verdron ken om de verzekeringssom machtig te worden, en die deswege ter dood veroor deeld was, is docr de regeering van Meck lenburg Strelitz begenadigd. De straf is in levenslange tuchthuisstraf omgezet. De Twesde Kamerverkiezingen. Alweer een nieuwe partij! Maandag is in café Monopole te Rot terdam een vergadering gehouden, onder leiding van den heer vVouter de Kroes, uit Ovorschie, met eenige vooraanstaande personen uit landbouw-, veehandels- en veehouderij kringen, ten dool hebbende tot de oprichting to komen van een par ty tot betera behartiging ia de Staten-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1