Gemengd Nieuw Rechtzaken het aardewerk-wet:e overbodig. 4 hulp kunnen Üja en haar overladen werk program 2eer kunnen ontlasten. Spr. L» niet bang dat door de eleetriciteitsvoor- ziening de werkgelegenheid voor het man- nelijjke personeel in de knel zal komen. Een steeds intensiever bebouwen van den bodem en het beheeren van het bedrijf volgens moderne inzichten, zal gezocht werk meer en meer vervangen door pro ductief werk. De electriciteit zal in het landbouw bedrijf in een behoefte voorzien. Dhr de Buck beveelt verdere studie van dit vraagstuk aan en hoo-pt, dat het zal brengen voordeden in meer dan een opzicht, en daarnevens opvoering van het bedrijf en verheffing van den land- bouwstand, zulks ook in het belang van do geheele maatschappij. Hierop volgde een drukke bespreking. By de rondvraag wordt nog over een aan te leggen proefveld gesproken om de zaaiwijdte na te gaan in de rijen bij suikerbieten. Hierna sluiting. riggekerke. Dinsdagavond had alhier een vergadering plaats voor leden en belangstellenden, belegd op verzoek van het voorloopig bestuur aldaar, door de Vereen. „Ziekenhuisverpleging op Walche ren" en met het doel definitief een afdoe ling te vormen. Vooraf werd door den heer L. Onderdijk. secretaris-penningm- der vereeniging een inleiding gehouden over het werk cler vereeniging, waarna nog verscheidene aanwezige mei-leden zich .opgaven ails lid met hun gezin. Na afloop werd overgegaan tot een vergade ring van enkel leden en de afdeeling Big- gekerke definitief opgericht. Als bestuurs leden werden na stemming gekozen de heeren P. Janse Azn, L. Harpe en P. Wijkhuijs, die de functies onderling zul len verdeel en. De afdeeling telt nu met de nieuw toegetredanen en hunne gezin nen ongeveer 200 ingeschrevenen. Souburg. Maandagavond hield de Sou- burgsche landbouwvereeniging een alge- meene vergadering. De voorz., dhr J. Kodde, herdacht heit afgeloopen jaar en wat dit voor landbouwers en tuinders gebracht heeft. In vele opzichten was het gunstig, toch mag men niet al te opti mistisch gestemd zjjn. Althans voor Sou burg met zijn vele groententelers, waren de uitkomsten niet altjjd even schitte rend. Een voorgestelde wijziging door sommige afdeelingen der Z.L.M. om n.l. leden van het hoofdbestuur 3 jaar zit ting te doen hebben, maar daarna niet direct herkiesbaar te stellen, werd alge meen afgekeurd, De secr.- penningmeester deelde mede, dat op 31 Dec. '28 de vereeniging bestond uit 127 leden, waar van tevens .,61 lid der Z.L.M. waren. Het afgeloopen jaar gaf in de kas een batig saldo van f 84.68. Aangekocht wer den 70.602 k.g. voederartikelen, 13.708 k.g. zaaigraan en poters, 166.318 k.g. kunstmeststoffen, 71.100 k.g. kolen, 45.650 turf, '34.770 k.g. turfstrooisel, 21.000 k.g. kalk. De ontvangsten waren f27.463.53, de uitgaven f27.378.85, ba tig saldo f84.68. Musschenbeperkingingeleverd werden 682 doode musschen en 2843 eieren. Den secr.-penningmeester werd, na dat door kasopnemers hiertoe geadviseerd was, dank gebracht voor zijn nauwgezet beheer. Een bespreking over een te stich ten aardappelbewaarplaats, had tot gevolg, dat door het bestuur na een bezoek aan bestaande bewaarplaatsen, nadere inlich tingen zullen worden verstrekt en be sprekingen zullen worden gehouden met leden, die zich voor een bewaarplaats opgaven. Den Secretaris-Penningmeester, den heer W. Louwerse, word, als erken ning voor zijn vele diensten een telma chine geschonken. Na afloop van bovenstaande ver gadering werd in dezelfde zaal een ver gadering geepend met het doel om te komen tot, een collectief contract voor landarbeiders. Als spreker trad op de heer G. Drevel van Utrecht, die eenvoudig maar duidelijk het groote belang aantoonde van zulk een contract voor werkgever en werknemer. Verschil lende werkgevers aanwezig deden zich als voorstanders kennen. Besloten werd deze zaak nader in studie te nemen en daarna een vergadering te beleggen. Over dit onderwerp schrijft „Het Huis gezin": Het gelukkig verworpen aardewerk wetje is overbodig geweest, juicht de „N. R. Crt." Zie maar de cijfers. En wat zeggen nu deze cijfers? Dat de waarde van den uitvoer, die in 1927 even 8.7 millioen bedroeg, in 1928 was .gestegen tot ruim 10.1 millioen gld- Dat de waarde van den invoer, in 1927 ruim 14.4 millioen. in 1928 even 15 mil lioen gulden bedroeg. De uitvoer een hoogere waarde der halve van 1.4 millioen, de invoer een van 6 ton, blijft dus als winst een uit- voer-saldo van 8 ton. Is dat geen prachlig resultaat? Kon meer overtuigend worden aange toond, dat het geroep om een honger in voerrecht voor den tijd van enkele jaren volkomen ongemotiveerd was? Eji zijn we het er niet allemaal oyer eens, dat men er allerminst spijt van be hoeft te hebben, dat het „ietwat overijld ingediende ontwerp- Aardewerkwet werd verworpen"? Waaraan de „N. R. Crt." de vriendelijke vermaning verbindt, het geval in de ge dachten te houden bij don verderen strjjd over onze handelspolitiek, „waarvan hei einde "helaas nog allerminst is te zien". Dit laatste is, met of zonder helaas, volkomen juist. Maar ook ten aanzien van het aarde werk behoeven de voorstanders van steun aan de inlandsche aardewerk industrie zich door de cijfers niet geslagen te achten. Immers, al is, by 1927 vergclokei, in 1928 voor een waarde van ettelijke ton nen meer uit- dan ingevoerd, we mogen niet over het hoofd zien. dat het eind cijfer van den Invoer 15, dat van don uit voer slechts 10 millioen bedraagt, zoodal we voor 5 millioen aan aardewerk, porse lein, glaswerk en tegels meer in- dan uitvoerden. Is dit een bevredigend eindcijfer? Het betreft hier een oude, vaderland- sche industrie, waarin we sleeds hebben uitgemunt. Het geldt de noodzakelijke uitbreiding van werkgelegenheid, willen we het aan tal werkloozen bij ons stijgend bevolkings cijfer niet zien toenemen. Leggen we ons bij den voorsprong, dien het buitenland heeft, rustig neer; zijn we van oordeel, dat we aan het invoercijfer niet moeten tornen (zooals van zekere zijde bijna fatalistisch werd aanvaard, dat België recht had op het invoeren van het bepaald, en hoog, kwan tum klompen), ja, dan is de zaak in orde. Maar we moeten, daar bij land- en tuin bouw betrekkelijk weinig werkkrachten méér kunnen geplaatst worden (schreef niet in hetzelfde nummer van de ,,N. R. Crt." een vrijhandelaar dat ieder weet, hoe méér tuinbouw uitgesloten moet wor den geacht?), van de industrie een em plooi voor geregeld grooter aantallen ar beiders verwachten. Kunnen we dat niet, dan raken we aan den grond. Ronkende moeders. In een me disch tijdschrift wijst een Weensch kinderarts op de toenemende gewoonte van de vrouwen, vooral in de uitgaande wereld, om te rooken. Dank zij een krachtige propaganda, wordt het den laatsten tijd weer meer gebruikelijk, dat jonge moeders haar kinderen zelf voeden. En nu vertelt hij van een geval uit zijn practijk, dat een baby weigerde het moe derlijk voedsel tot zich te nemen. Na een emstig onderzoek kwam hij tot de conclusie, dat de oorzaak hierin moest liggen, dat da moeder een verwoede cigarettenrookster was Op zijn dringend verzoek liet de» daarop het rooken en sindsdien drinkt de zuigeling prachtig en groeit als oen kool. 30 personen op rekening deii gemeente uit logeeren. Eergisteren- avond ontdekte men in verschillende huizen van het Assiesplein te Zwolle een sterke gas lucht. Na onderzoek adviseerde de directeur der gasfabriek den toevoer af te snijden en de huizen te ontruimen. Dertig personen wer den daarop op rekening der gemeente in hotels oE bij familie ondergebracht. Nadat de noodige herstellingen waren aangebracht, kon den gistermorgen allen, uitgezonderd één. ge zin ,hun woningen weer betrekken. Griep onder de mijnwerkers. Op de mijn Willem .Sophie zijn van de onge veer 1800 werklieden 290 lijdende a ui griep. ('aalsmijn Wilhelmina zijn een kleine 600 zieken. Gisteren heeft .de controleerend geneesheer der ziekenfondsen te Deventer, Dr Kruizinga, zeventig nieuwe griepgevallen geconstateerd Alleen de ziokanhuisapotheek bereidde giste ren in verband .met de griep meer dan dui zend recepten. Een getrouwde gymnasiaste. De op één na hoogste klasse van een par liculier gymnasium te We men telde onder haar leerlingen de 17-jarige Mimmi N., een bijzonder knap meisje. Den vorigen winter heeft Mimmi haar hart verloren aan een f.in - jongen man, en daar er geenerlei be Tm waren....om beiden in het huwelijk te laten treden, gaven Mimmi's ouders daartoe hun toestemming. De rector van het gymna sium ontving onlangs een brief van het meis je, waarin zij haar voornemens te kennen gaf en tevens mededeelde, dat het zoowel haar w-ensch, als die harer ouders en van haar aanstaanden man was, dat zij het gym nasium zou afloopen. De rector belegde een leeraarsvergadering en die kwam tot het be sluit, dat de wet zich niet alleen niet tegen het toelaten van gehuwden verzet, maar uit drukkelijk iedereen, die aan de eischen van toelating voldoet, veroorlooft de lessen te vol gen. Voor alle zekerheid stelde men het mi nisterie van onderwijs van de zaak in kennis dat van hetzelfde gevoelen bleek. Mimmi is de zer dagen van haar huwelijksreis teruggekeerd en heeft weer plaats genomen op de school banken. Zij staat nu ingeschreven als mevrouw Mimmi, geboren N. Door haar huwelijk is zij meerderjarig geworden en heeft nu boven haar klassegenooten het voorrecht zelf haar rapporten voor gezien te mogen teekemen. Zieke visschers. Tengevolge van de strenge koude op zee komen de meeste stoomtrawlers met zieke opvarenden van de Noordzeevisscherij te IJmuiden terug. Het is dan ook voor de reederijen moeilijk de noo dige bemanningen voor hare schepen bijeen te krijgen, zoodat gisteren zelfs eenige sche pen in de haven aldaar moesten blijven lig gen. .Een mooie gift. Door den heer A. van den Bergh Jr, directeur van de N. V. van den Berg Krabbendam (Beka) te Tilburg, is op zijn 50sten verjaardag een bedrag van f 100.000 beschikbaar gesteld tot leniging van den socialen nood der arbeiders. De ijstoestand op de rivieren. Bij de bespreking Maandag te Nijmegen ge houden met Duitsche waterstaatsautoriteiten in verband met de ijsbezetting der rivieren, bleken de deskundigen van beide landen eene gezind ten aanzien van het inzicht in dein oealand. De diensten van beide landen sullen voort gaan op denzel'dea voet alt tot dusverre met ij* opruimingswerkzaamheden in hun gobled, dus voor wat Nederland betreft met ijsbrekers, voor zooveel noodig gesteund door spring middelen, teneinde tot wegruiming van het ijs van het benedeneinde der rivieren uit te ge raken. In Duit9chland zullen voorshands geen an dere werkzaamheden dan van geheel plaat selijke beteekenis worden uitgevoerd. De isolatie van Terschelling. Gistermorgen kwart v or twaalf arriveerde op ei-schelling een v' rig der K. L. M. met 22 zakken post. Oi. uur vertrok het weer naar Amsterdam mot zakken post en zeven passagiers aan boord. De sleepboot de Volharding hee't gisteren middag een verbinding met Vlieland to-t stand gebracht en een partij vrachtgoed, levensmid delen en post op Vlieland afgegeven. 1 De Volharding zal waarschijnlijk heden trach- len IJmuiden te bereiken om een lading meel en andere levensmiddelen te halen. Ter schelling heeft de laatste 11 dagen geen ver binding door een boot met den vasten wal gehad. Er begint meelgebrek en gebrek aan andere levensmiddelen te komen, die niet vol doende per vliegtuig kurmein worden aange bracht. Botsing auto en stoomtram locomotief. Gistermiddag had even voor bjj het station Bellingwolde een aanrijding plaats tusschen de stoomtram van Winschoten en een luxe auto uit Groningen. In den auto zaten twee heeren. De wagen werd tegen een telefoonpaal gedrukt en totaal vernield. Beide inzittenden bleven wonder boven wonder on gedeerd. De locomotief werd door den schok uit de rails geworpen, kantelde en kwam ,in een sloot terecht. Daar de machinist tijdig van de machine sprong, bleef hij ongedeerd. Moordaanslag. Zekere B. uit Leer dam, die een liefdesbetrekking had gehad met een dochter van V. te Culemborg, was Maandagavond in laatstgenoemde gemeente. B., in de meening verkeerende, dat de afbreking der betrekkingen moest worden- toegeschreven aan een broer van het meisje, heeft op dezen, toen hij hem in het centrum der stadi ontmoette met een revolver geschoten. Het eerste schot ,dat op het hoofd gericht was, miste, doch het tweede trof het slacht offer in den pols, waardoor slechts een kleine wonde ontstond. De dader werd door de politie ingerekend en ingesloten en gisteren ter beschikking der justitie te Tie! gesteld. I m w* - mmm Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegens overtreding Leerplichtwet: H. E., Hansweert f 1 of 1 dag; J. R., Waarde A. W. Nisse en C. v. S., 's Heer Arends- kerke f 7,50 of 1 dag; A. d. P., Hansweert f 5 of 5 dagen, C. A. II., 's Heer Arends- kerke, f 15 of 10 dagen. Als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglement aan boord hebbende: J. S., Hobo ken f 2 of 2 dagen; P. v. d. W„ Rotterdam 2 maal f 2 of 2 maal 2 dagen; Als schipper een rijkska-mal b -varende zijn naam niet op zijn schip hebbenJ. P. Oos terhout f 3 of 3 dagen.- Zonder vergunning loopen over bezaaiden grond: J. V., Heinkenszand f 10 of 10 dagen Te lerseke zonder vergunning openbare ver makelijkheid houden: P. N., lerseke f 7,50 ol? 5 dagen. Overtreding politieverordening Goes: M. d. J., Goes f 5 of 5 dagen. Met mist op de Schelde oesters visschen: C. R., Philippine f 7,50 of 5 dagen. Vee laten loopen o/er overweg spoor als trein in aantocht is- W. v. d. D„ Borsselo f 5 of 1 week tsch.J. M., 's Heer Arenrlskerke, berii-i Met vuile wiei. rijden: L. de J., Ovezande f 3 of dagen; J. M„ Nisse, J. R., lerseke, I. A. D„ 's Heer Arendskerke f 5 of 5 dagen. Met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: C. V., 's Heer Arendskerke f 2 ol 1 week tuchtsch. 's Avonds fietsen zonder licht: P. M., Baar land, C. d. J., Kloetinge, G. J. v. G., Hein kenszand, D. S., Etten, f 5 of 5 dagen; I. v. W., Kruiningen f 4 of 4 dagen. Met rijwiel rijden zonder rem: M. H., 's Heer Arendskerke f 3 of 3 dagen. Met rijwiel niet uitwijken en de linkerzijde houdenM. K. te Schore, twee maal f 5 of 2 maal 5 dagen; N. R., Schore 2 maal f5 of 2 maal 5 dagen. Met rijwiel links houden: J. B., Baarland; M. F., Kwadendamme f 3 of 3 dagen; P. L., Ovezande f 3 of 1 w. Juchtsch. Zonder vergunning met aanhangwagen rij den en zonder spiegel; P. H. v. E„ Half weg f 15 e® f 3 of 15 en 3 dagen. Zonder noodzaak met auto rijden over rij wielpad: C. K., Zevenbergen f 5 of 5 dagen. Auto besturen zonder rijbewijsA. L. R., Goes f 5 of 1 w. tuschtsch.L. S„ Hoo- gerheide f 10 of 10 dagen. Met motorrijwiel rijden zonder voldoends remmen: W. L. H., 's Gravenpolder f 10 of 10 dagen. Met motorrijwiel rijden zonder spiegelA. F. K., Middelburg, geen straf toegepast; A W., Goes f 0,50 of één dag. Te Kapelle een sfilstaande autobus met een andere bus voorbij rijden: A. S., Hans weert, vrijgesproken. Met een autobus meer personen- vervoeren dan is aangegeven; J. P. M., Wemeldinge f 7,50 of 5 dagen. Met een voertuig 's avonds rijden- zonder licht: J. P., Kloetinge; J. W., Kloetinge; C. N., Kruiningen; F. O., Roosendaal f 6 ol 5 dagen. Zonder vergunning openbare vermakelijkheid houden; P. H., Goes f 2,50 of 1 dag. (Deze overtreding was het in een café een radio toestel in werking hebban zonder vergunning). Te Nijmegen vonden gisteren in het gebouw van. den Rijkswaterstaat de bespre kingen plaats tusschen Nexlerl. en Duitsche deskundigen over de ijsopruiming op den Rijn. Van Nederlandsche zijde werd aan deze conferentie deelgenomen d er hoofd ingenieur J. F. Schönfeld te Ro-tterdam en Ir Dr C. W. Lely te Nijmegen. V.l.n.r.Ir J. F. Schönfeld, hoofd-ing. Rijkswaterstaat, waarn. hoofd ing.-dir.; Strombau direktor J. Langen, Coblenz; Ir G. Maris, Ingenieur Rijksw.; Ir Dr C. W. Lely, hoofding. Rijksw., Nijmegen en Regierungsbaurat F. Fischer te W-esel. Geweldige belasting-ontduiking. W at een ruzie aan het licht brengt. Twee boeren uit Rockanje, die bij hun getrouwde nicht inwoonden, hadden van hun belangrijk effectenbezit nimmer belasting betaald, en toen dit n-a hun dood respec tievelijk in 1924 en 1926 mo-est worden verdeeld, onder niet minder dan 13 neven en nichten, wilden deze erfgenamen van de ge- erfde gelden dezelfde tactiek volgen als wijlen hun ooms. Een van de erfgenamen meende niet genoeg te hebben ontvangen en diarom ging hjj zich bij den Officier van- Justitie be klagen. Uit het voorloopig ingestelde onder zoek bleek toen inderdaad, dat er geknoeid was en het vermoeden rees, dat de nicht zich de effecten zou moeten hebben toege ëigend. Het onderzoek leidde er toe, dat de huiszoeking moest worden ge-daan op de Na- tionale Bankvereeniging te Brielle (welke bank volkomen correct heeft gehandeld in deze) en toen bleek, dat een der erfgenamen, een arts, tezamen en in vereeniging met zijn zuster, de reeds genoemde nicht, zich moest hebben misdragen ten aanzien van de erfe nis. Beiden ontkenden evenwel. Na een lang vooronderzoek, bekende de arts den rechter commissaris, dat hij van zijn zuster eerst f 9000 en later f 21.000 ten geschenke had gekregen in b-edriegelijke korting van de rech ten van de erfgenamen. De juster bekende o-ok: zij zou van de beide ooms respectieve lijk f 30000 of f 40. .000 hebben ontvreemd. De rechtbank te Rotterdam bee't gisteren de zaak tegen den broer en de zuster be handeld. De verdediger van dsa arts die thans jn een psychiatrische inrichting wordi verpleegd vroeg zitting met gesloten deu ren. Hoewel de o ficier zich tegen dit verzoek niet verzette, weigerde de president behan deling van de zaak met gesloten deuren. De beide verdachten bekenden volmondig Na het hooren van den adjunct-accountant den heer \V. W-estra, ei den psychiater, Dr E. Hoele, nam de vertegenwoordiger van het 0. M. requisitoir. Tegen den arts re [uireerdo spr op grond van heling, tweemaal gepleegd, een geldboete van f 10.000 en tegen zijn zuster, op grond van verduistering, tweemaal gepleegd, een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. Onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde de rechtbank de vrouw tot f 13.300 boete, subs, ze-s maanden hechtenis. Vervolgens behandelde de rechtbank de be lastingontduiking. De arts moest terechtstaan voor het feit, dat hij als zijn effectenbezit f 20.000, als zijn zuiver vermogen f 25.000 en als totaal inkomen f 4300 had opgegeven, terwijl hij in werkelijkheid meer dan f 90.000 aan effecten bezat, zyn- zuiver inkomen meer dan f 5000 bedroeg, en zijn- totaal inkomen meer dan f 7850. Na getuigenverhoor requireerde de verte genwoordiger van het O. M. een geldboete van f 10.000 boete, subs. 6 maanden hech tenis. Onmiddellijk uitspraak doende veroordeelde de rechtbank den arts tot f 7000 boete, sub. vier maanden hechtenis. Voorts stond de echtgenoot van do zuster j van den arts terecht. Deze verdachte had op gegeven ,dat hy aan effecten- f 5000 bezat, aan bezittingen- f 11.000 en als zuiver inkomen f 3381, terwijl hij in werkelijkheid aan ef fecten bezat f 150.000, aan bezittingen 516.000 gld. en als zuiver inkomen f 10.350. Tegen deze verdachte, die de feiten toegaf, werd een geldboete van f 10.000 ge ischt. Vervolgens behandelde de rechtbank de vol gende zaken betreffende het niet-betalen van de belasting en b-j de behandeling van deze zaken vond het 0. M. gelegenheid op te mer ken, dat op het eiland Voorne op een schrikbarende manier de be lasting wordt ontdoken. Er zijn in deze zaken hooge geldooeten ge- eischt. De uitspraken werden op 12 Maart bepaald. Spiritus smokkelen. Voor de arr. rechtbank te Maastricht stond terecht een koopman te Aken, die op 6 Jan. j.l. aangehouden werd door een ambtenaar, ter wijl hy' 30.8 L. spiritus in een auto ver voerde. Verdachte staat bekend als smokke- laar. Ter zake van fraude eischte het O. M. een maand gevangenisstraf en verbeurdver klaring van de auto en den spiritus. Dezelfde verdachte hoorde ter zake van weerspannigheid, toen de ambtenaar hem aan hield, 1V2 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Verduistering. Voor de arr.-recht- bank te Maastricht stond gisteren terecht iemand ter zake van verduistering van ruim f 19.000 in zijn hoedanigheid van kassier van de N. V. Bataafsche Import Maatschappij te 's Gravenhage, ten nadeele van die firma. Eisch: een jaar gevangenisstraf. De pseudo Jonkheer van Ry- ckevorsel. P. A. F. K. uit Bussum, tech- nikor, thans gedetineerd, dupeerde tal van goedgeloovigen door oplichterij en leidde zoo geruimen tyd het leventje van vroolyken Frans. Toen hij uit de gevangenis kwam, waar hij telkens terugkeerde wegens diefstal, verduis tering, desertie en oplichterij, begon- hij op nieuw het land in onrust te brengen door zijn brutaal en misdadig avontuur. Hij gaf zich uit voor dokter, ingenieur, overste, en noemde zich meestal „Jhr van Rycke.-orsel". Hij huurde in iedere stad een andere auto, logeerde in de beste hotels, maar betaalde ner gens. Hij bezocht kazerne's en paleizen van justitie en werd om zijn „voornaamheid" overal met gepaste eer ontvangen en b diend. Zoo had hij bezocht de steden Apeldoorn. Dieren, Zwolle, Utrecht, Zeist, Amsterdam, Gouda, Breda, Tilburg, Eindhoven en tal van dorpen en werd tenslo'te in Hilvnrenbeek aan gehouden, terwijl het b j de justi ie processen- verbaal regende over het geheele land over do oplichterij van den „jonker". Vrijdag s'ond hij voor do Rechtbank in Den Bosch terecht. Ot- last der justitie werd door dokter Cas- parie, zenuwarts in Den Bosch, een psychi atrisch onderzoek ingesteld na ar de geestver mogens van verdachte. Volgens het rapport van den psychiater is verdachte niet krank zinnig. Hy' is ieman-d die ly-dt aan hoogmoeds waan, een-fantastisch leugenaar, psychisch ge- degenereerend en om die psychische defecten minder toerekenbaar. Verdachte is een onverbeterlijk type, een die telkens, als hij uit de gevangenis komt, in da maatschappij gevaarlijk is, en er daarom ui! behoort te worden verwijderd. Het 0. M. requireerde tot toepassing van het nieuwe artikel van het Wetboek van Strafrecht nopens de psycho-paten- en dat ver dachte zonder toepassing van straf en zondei plaatsing in een krankzinnigengesticht ter be schikking zal worden gesteld van- de regeering. Muziek bij bioscoopvoorstel lingen. De Hooge Raad hee't gisteren arrest gewezen in de zaak tegen den heen E. V., directeur van het Apollo-theater te 's Graven hage ,die op Goeden Vrijdag van verleden jaar verbaliseerd werd wegens het toelaten van muziek in zijn bioscooptheater zonder ver gunning van den burgemeester. Zooals men w^eet, gaat het hier om de vraag, of na de inwerkingtreding van de Bios coopwet van gemeentewege nog voorschrif ten mogen worden gegeven betreffende het maken van muziek bij bioscoopvoorstellingen. Zoowel de kantonrechter als de rechtbank hadden deze vraag ontkennend beantwoord en den heer V. ontslagen van rechtsvervolging. De officier van justitie teekende echter cas satie aan bij den Hoogen Raad. De Hooge Raad overwoog in zyn arrest o.m., dat in de praktijk het geven van bios coopvoorstellingen het maken, van muziek me debrengt. Waar in artikel 1 der Bioscoop wet gesproken wordt van bioscoopvoorstellin gen zijn bedoeld voorstellingen, die in de praktijk gegeven worden, dus met de muziek, voorzoover die onmiddellijk verband houdt met de film. Dat van regeeringswege bij de be handeling in het Parlement de muziek niet genoemd is, zal zijn oorzaak daarin hebben, dat ook zij de muziek als integreerend deel van de bioscoopvoorstelling beschouwde. De heer V. had dus in dit gaval niet noo dig een afzonderlijke ve-gunning om muziek te mogen maken. Het ontslag van rechtsver volging was alzoo terecht gegeven. Mitsdien verwierp de Hooge Raad het coa- caUeberoep.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6