1 1 I Staten-Generaal. tweede kamer. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. '2e. Te willon voorschreven, dat de duplicaat registers an dein burgeriijken stand over het loopende jacj-, dagelijks na afloop van de werkzaamheden naar een ander gebouw of lokaliteit b.v. gemeente archief of gemeentehuis, worden overge bracht. „De Tribune" in financiëele moeilijkheden. „De Tribune", het orgaan van de Com munistische Partij Holland verkeert in fi nanciëele moeilijkheden. Het partijbestuur doet hiervan in genoemd blad mededee- ling, onder een met zeer groote letters gedrukten titel: „De Tribune" in Noodl" „Kameraden! 1 zoo luidt het o.m.: „In- dion uw krant nog deze week niet ever een belangrijk deel van de direct bemoo- digde f 4000 beschikken kan, staat het absoluut vast, dat aan het einde van deze week „"Do Tribune" niet meer kan verschijnen 1" Een ramp zou dat voor ons land niet zijn. Nederl. Spoorwegen. In verband met de winterdrukte nemen morgen de spoorwegstations hier te lande niet ten vervoer aan vrachtstukgoederen naar binnen- en buitenland, met uitzonde ring van levensmiddelen voor mensch en dier. Wagonladingen worden dan wel ten vervoer aangenomen. 12e Internationale Arbeids- conferentie. Naar de „Volkskrant" verneemt, beslo ten het R.-K. Werkliedenverbond, het Chr. Nat. Vakverbond en het Alg. Nederl. Vak verbond aan den minister de benoeming als arbeiders-afgevaardigden ter 12e In ternationale Arbeidsconferentie voor te dragen de heeren P. J- S. Serrarens, J. Nauta en H. H. Berghuis. Onze export van aarde we rk naar "Engeland. In antwoord op de vragen van het Kamerlid mr Kortenhorst over het ne men van maatregelen tegon toepassing van de safeguardingwet op aardewerk in Engeland, heeft do Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid te kennen gegeven, dat op grond van ontvangen inlichtingen op het oogenblik in Enge land uitsluitend een safoguarding-enquete wordt gehouden inzake invoer van wol len stoffen. Het is don Minister niet bekend, dat door aardewerkfabrikanten in Engeland een verzoek tot de Regeoring is gericht om de safeguardingwet op aardewerk toe te passen. Daar de Board of Trade tot stelregel heeft nooit publiciteit te geven aan aanvragen om een enquete, waarop nog geen beslissing gonomen, of waar op afwijzend beschikt is, zou het dus niet onmogelijk zijn, dat er een aan vrage bj dien Board is binnengekomen, die nog in overweging is. Of de Nederlandsche export naar En geland zoowel van huishoudelijk als van sanitar aardewerk zwaar zal worden ge troffen, zoo een .verzoek tot heffing van safe-guarding-rechten voor die aardewerk soorten op het advies van een daartoe ingesteld „safe-guarding's Committee" mocht worden ingewilligd, is eon vraag, welke bezwaarlijk onmiddellijk valt te be antwoorden. Dit zou onderzocht dienen te worden. Het wil den Minister voor komen, dat voor het instellen van een dergelijk onderzoek in het tegenwoordig stadium der zaak, nu het nog onzeker is, of een enquete in Engeland zal plaats hebben, c.q. of zij tot een safe-guarding- recht zal leiden, nog geen aanleiding bestaat. it Opheffing Marinewerf. In de vergadering van gisteren werd de behandeling van de intorpellatie-Hieiudra inzake do opheffing van de marinewerf te Hellevoetsluis voortgezet. Minister Lambooy betoogde, dat de commissie juist was samengesteld, dat zij goed werk heeft verricht en de zaak objectief heeft bekaken. De werf te Hede- voetsluis leed, reeds voor de mobilisatie aan bloedarmoede. Opheffing zal nog meer bezuiniging brengen dan de commissie aangeeft. Meer rendabel maken van de werf leek spr. niet mogelijk. Zoowel in vredes- als in oorlogstijd is de beteekenis van de werf te Hellevoetsluis gering. Dit is ook de meening van den chef van den marinestaf. Spr. zal zooveel mogelijk dp overplaatsing van het personeel naar Wil lemsoord, de artillerie-inrichtingen en naar particuliere ondernemers bevorderen met medewerking van den Metaalbond. De motie-Hiemstra moest spr. sterk ontraden Deze motie luidt als volgt: „De Kamer, van oordeel, dat hot wenschelijk is, dat alvorens wordt overgegaan tot de uitvoe ring van de voorstellen van de Commissie- Guépin, nader wordt onderzocht of door bepaalde maatregelen, als het opdragen van de herstelling van schepen van alle Rijksdiensten, de werf te Hellevoetsluis meer rendabel kan worden gemaakt en hare opheffing kan worden voorkomen, gaat over tot de orde van den dag". Zij werd, ondanks de bezwaren van den Minister, aangenomen met 37 tegen 29 stemmen. Vóór stemden de liberalen, de s. d., de c.-h., de a.-r. (behalve mr Bijle- veld), de staatkundig-geref, de heeren Arts (R. K. V. P.) en v. d. Bilt (R.-K.). Tegen stemden de v.-d., de R.-K. (behalve de heer v. d. Bilt), mr Bijleveld (a.-r.) en De Visser (comm.). Voor den Minister van Defensie dus een kleine nederlaag. Intussciien, een eenigszirui vreemde ge- achiedenia. Do tegenstand van de „burgerlijke" par tijen die rekening wenschen te houden met de defensiebelan-gen is verklaarbaar. Maar hier deed zich bet merkwaardige verschijnsel voor, dat de S.D.A.P. die geen gelegenheid voorbij laat gaan om te plei ten voor bezuiniging op defensie-uitgaven, 's ministers grootste tegenstander was. Nu de regeering komt met een versoberings maatregel, vindt hij de roode ontwape- naars niet alleen tegenover zich, maar dringen zij haar een marinewerf op, die zij niet hebben wil. Een knap man die daar wijs uit wordt. Interpellatie-!., de Visser. Dadelijk op deze interpellatie volgde die van den communist over Kurt Vo gel. Een heel oude kwestie, waarover reeds in 1919 door de heeren Troelstra en van Ravesteijn vragen zijn gesteld, evenals in 1920 door den heer Hugen- holts. Op zichzelf was deze interpellatie dan ook van weinig beteekenis, temeer daar Kuit Vogel niet eens meer hier te lande is. Ze vormde echter een aanleiding om nogmaals evenals in April 1927 in de Eerste Kamer de Vreemdelingenwet. 1849 en de werking daarvan ter sprake te brengen. De hoer de Visser is nu niet de eerst aangewezene om voor het recht van vreemdelingen op te komen, want niet ten onrechte merkte de minister op, dat hij wel een land kende waar niet slechts vreemdelingen, maar ook eigen landge- nooten werden uitgewezen. Zijn motie zal dan ook wel worden verworpen. Maar dat wijziging van de Vreemdelin genwet noodig is, dat werd toch wel van verschillende zijden toegegeven. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. Subsidie Hoogere Handels school te Middelburg. Het Be stuur der Vereeniging voor Handelsonder wijs, gevestigd te Middelburg, vraagt voor de Hoogere Handelsschool mot 5-jarigen cursus een jaarljjksche subsidie te mogen ontvangen. De Minister van Onderwijs doelde bij zijn ingediend wetsontweip „regelende het Hooger- en Algemeen Vormend .Middel baar Onderwijs" mede, dat het onnoodig is om naast de Hoogere Burgerscholen A de Handelsscholen met 6-jarigen cur sus te laten voortbestaan, omdat de maat schappelijke vakken bij beide scholen, het middelpunt van het onderwijs zijn en het vaak zeer moeilik is uit to maken tot welk type een .school behoort. De beteekenis van de school te Mid delburg was voor do invoering van de litlerair-economiBche afdeeling A aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Goes, veel grooler, althans voor een zekere cate gorie van personen, dan zo nu is. B. en W. beschouwen beide scholen dan ook als twee gelijkwaardige scholen. Op grond hiervan stellen zij dan ook voor afwijzend pp het verzoek te be schikken. Borgstelling en arbitrage. De Directeur van Gemeente-werken schrijft aan B. en W.: Nu eerstdaags weder eenigo werken door de Gemeente zullen aanbesteed moe ten worden, zal het goed zijn nader een gedragslijn vast te stellen omtrent het al dan niet eischen van borgstelling ten behoeve van den aannemer en het. al dan niet inwilligen van de eischen der aannemersbonden ten opzichte van arbi trage over alle geschillen. Tal van gemeenten en ook het Rijk hebben, wat de borgstol'.ing betreft, reeds toegegeven. Wanneer onze gemeente dit ook doet (bij particuliere werken is het bergstelsel reeds finaal afgeschaft), dan zal slechts veel meer dan tot dusver, gelet mesten worden op deskundigheid en fiaunHMe draagkracb! van de inschrij vers, die voor gunning hl aanmerking komen. En speciaal zullen zwaardere be palingen gesteld moeten worden bij de uitbetaling der termijnen: er zal gere geld een aanmerkelijk bedrag moeten blij ven staan als zekerheid, dat het werk ook als de aannemer het, om welke reden dan ook, in den steek laat af gemaakt 'kan worden door derden, zon der dat hiervan finantiëel nadeel te duch ten is. Dergelijke regelingen zijn mogelijk en op grond van een en ander adviseer ik Uw College, het eischen van borgen bij aanneming van werken in 't vervolg ach terwege te laten. Reeds tal van jaren komen in onze bestekken de door de aannemersbonden gowenschte bepalingen inzake arbitrage voor en ik heb geen reden, Uw College dienaangaande verandering voor te stel len. B. en W. hebben besloten, in dezen te handelen overeenkomstig den inhoud van het rapport van den Directeur van Gemeentewerken. Wal aangaat uitvoering van werken in eigen beheer, wil het B. en W. voor komen, dat de conclusie, als zou de eenige oplossing thans uitvoering in e'gen beheer zijn, niet voldoende is gefundeerd. Daarom stellen zij voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. Straatverlichting. Door den heer E. Roegiers, (M. A. de Ruijiterlaan) wordt verzocht: a. een sloot van ga- meentewego te dempen of, indien dit niet mogelijk is, den door die sloot liggend en dam te verbreeden; b. de straatverlich ting ter plaatse te verbeteren. Mot den Directeur van Gemeentewer ken zijn B. en W. van ineening, dat het maken van een beteren toegang mar de woningen en het derm en van de schei- dinguriosot momenteel meer in het belang van de bewoners zelve dan in dat der gemeente is. Wel stellen zij voor tot het vemlaatseo van drie straatlantaarns aan de M. A. de Ruijiterlaan en het bijplaatsen van éón lantaarn aldaar. Motor- en R ij wie 1 verord en ing. Door Ged. Staten is aanmerking gemaakt op de bij besluit van den Raad d d. 28 September 1928 vastgestelde Motor- en R ijwielverordening. Terwille van de eenvormigheid was in ■artikel 1 een omschrijving opgenomen van de bebouwde kom, gelijk aan die, welke voorkomt in de Verordening op de Straat- politie, n.l. elk deel der gemeente, waar minstens vijf aaneengobouwde of op een ouderlingen afstand van ten hoogste 10 meter van elkander geplaatste huizen in rijen worden aangetroffen. Hiertegen ma ken Ged. Staten bezwaar, aanvoerende, dat de „bebouwde kom" zooveel mogelijk behoort beperkt te blijven tot dat deel der gemeente, hetwelk over een opper vlakte van eenige beteekenis aaneenge sloten of niet aaneengesloten is bebouwd. Dientengevolge geven B. en W. den Raad in overweging, in artikel 1 de vol gende omschrijving der bebouwde kom op te nemen: Vanaf den Ouden Singel onmiddellijk ten noorden van de woningen der Pr. Julianastraat, wordt de begrenzing der bebouwde kom in Zuid Oostelijke rich ting en ongeveer evenwijdig aan de Juli anastraat, getrokken naar de grens Goes- Kloetinge; deze grens wordt verder in Zuidelijke richting gevolgd tot aan den Vogelzangsweg en vandaar wordt als grens der bebouwde kom een lijn recht getrokken naar den Overweg der spoor lijn in de Voorstad. Van dezen overweg wordt als begren zing der bebouwde kom de spoorljjn in westelijke richting gevolgd tot den over weg aan h°t westelijk einde van den Noord Parallelweg. Van uit dit punt wordt vervolgens in Noordelijke richfing een rechte lijn getrok ken naar den hoek Scheldeslraat-Poel- weg V en vervolgens een rechte lijn in Noordelijke richting naar de Middelburg- sche straat en verder naar don 's II. Hen- drikskinderendijk, welk laatste punt, be paald wordt op ongeveer 140 M. vanaf den hoek We3tsingel-'sH. Hendrikskin- derendijk, in Westelijke richting op laatst genoemden dijk uitgemeten. Van hieruit loopt de grenslijn dor be bouwde kom in een rechte lijn in Noord- Oostelijke richting naar don Polderweg ten westen van de woning op de algemee- ne begraafplaats; vervolgens in een rechte lijn en in oostelijke richting naar den weg naar Wilhelminadorp bij het ingangs hek der gasfabriek aan dien weg en van daar in een rechte lijn in Zuid Oostelüke richting naar hot uitgangspunt op den Ouden Singel. Restauratie gang Stadhuis. Op de gemoantebegrooling voor do jaren 1928 en 1929 werd telkens f320, dus totaal f600, uitgetrokken ter bestrijding der kosten van restauratie van het stuc werk van de gang van het Stadhuis. Dit werk is nogal tegengevallen, zoodat de restauratie van het voorgoioelte bij de Trouwzaal een uitgaaf heeft gevorderd van f 1120.14, dus f520.14 meer dan was geraamd. De werken van verbetering van het overig deel van de gang, welke ook zeer noodig zijn en welke aan de hand van do opgedane ervaring beter kunnen wor den getaxeerd, worden geschat een uit gaaf te vorderen van f 8)0. De Direc teur van Gemeentewerken acht het voorts noodzakelijk, om de daarboven ge legen goot te verbeteren, teneinde het stucwerk afdoende tegen lekkage te be schermen. In totaal zal bedoelde verbetering dus nog een bedrag vorderen van f 529.14 -j- f800 |- £80 oi rond f1400. B. en W. ge-en den Raad in. over weging, dit bedrag alsnog beschikbaar te stellen. Gel de n voor speelplein. Het Bestuur der R.K.. Jongensschool ver zoekt, om overeenkomstig het bepaalde bij artikel 72 der Lagor-Onderwjjswet 192J de bonoodigde gelden te mogen ontvan gen voor het verbeteren van de speel plaats gelogen bij de school aan den Westsingel no. 81. üe Directeur van Ge meentew erken heeft een onderzoek in gesteld en heeft twee berekeningen ge maakt, fc.w.: a. verbetering door betegeling, waar van de kosten geraamd zijn op f4200; b. verbetering door draineeren en ver der met zand en grint, waarvan de kos ten geraamd zijn op f 1100. In het overleg, hetwelk heeft plaats gehad mot het bestuur van bovengenoem de school is overeenstemming bereikt omtrent de verbetering sub b. Aanschaffen leer mid de len. Het bestuur der R.K. Meisjesschool, Vlas- markt 5, verzoekt om overeenkomstig het bepaalde bij art. 72 der Lager-Onderwijs wet 1920 beschikbaar te stellen een be drag ad f461.40 voor de school voor U.L.O-. en een bedrag ad f 104.50 voor de school voor G.L.O. resp. voor de aanschaffing van natuurkundige instru menten en landkaarten. Het voteeren van een bedrag ad f127 voor de aanscliaffing van eon ijs- en stoommachine, waarvan de kosten resp. bedragen f32.50 en £94.50 achten B. en W. met betrekking tot de prac.ische re sultaten aan een school voor U.L.O., niet te verdedigen. Het komt hun voor, dat door aanschaffing van dergelijke dure machines „de normale eischen" aan dit soort onderwijs te stellen, worden over sein edaa. Deze bedragen willen zij schrap pen i l I iw De sterfte In 1928 in ons «and. Thans lager dan o-oit. Gedurende het laatste tiental jaren, en ook reeds daarvoor was de sterfte in ons land bijzondere omstandigheden als griep en dergelijke daargelaten maar heel weinig gedaald. Zelfs was in 1927 het sterftecijfer in vergelijking met 1924'26 eenigermate opge- loopen, op grond waarvan reeds gemeend werd, dat de Nederlandsche sterfte niet ver der zou dalen. Echter het voorloopige cijfer voor 1928, zoo- als het in het zooeven verschenen Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiok is vermeld, is lager dan dat uit de voorafgaande jaren en lager dan ooit. Ter illustratie van het voorgaande mogen de volgende cijfers gegeven worden. Overledenen op 10.000 inwoners. 191 212,3 19249,8 191 312,4 19259,8 191 412,4 19269,8 192 111,4 192710,2 192 211,7 19289,0 192 310,2 De Nederlandsche sterfte schijnt dus nog niet haar laagste punt bereikt te hebben. Ook de kindersterfte is in 1928 gedaald en niet onbelangrijk ook. De cijfers daarvan zijn de volgende. Overledenen beneden 1 jaar op 1000 levend geborenen. 192 185,3 192558,4 192 276,8 192661,1 192 366,2 192758,7 192 460,6 192852,8 Ook dit cijfer is lager dan ooit. Middelburg. De Socialistische partij. Hel bericht, dat de afdeelingen dor Socialistische Partij zich hebben op gelost in de revolutionair-socialistische partij Is niet geheel juist. De te Vlissingen bestaande afdeeling van de Soc. Partij, welke afdeeling twee leden in den gemeenteraad heeft, heeft n.l. nog geen beslissing genomen, welke houding zij zal aannemen. De banen van de Middelburgsche IJsclub zijn gistermiddag weder her opend, des avonds werd weder bij elec- trische verlichting garelen, terwijl het Zaterdag j.l. uitgestelde gecostumeerde ijs- foest thans op Donderdagavond is vast gesteld. Sc'hore. De levering van pl.m. 200 ton steenslag voor onderhoud der gemeente wegen is voor 192.) aan dhr Jac. de Dreu to Goes opgedragen. Op do Zaterdag te Rotterdam ge houden vergadering van den Nod. Bond van Z,atnrdagv!iegors is besloten, dat, in tegonstolling met do tot nu too gevolgde regeling, te beginnen mot 192.) met de duiven gevlogen zal worden uit het Zuid- Oosten (richting Passan). Met do jonge duiven zal echter gevlogen worden uit het Zuiden. Aangezion deze regeling nieuw is, moet worden afgewacht of do richting uit Zuid-Oosten voor de alhier gevestigde vereeniging meer of minder gunstig is. Kruininnen. Gisteren h:eld de school met den Bijbel, alhier, haar jaarijkschen ouderavond onder loiiing van den voor zitter C. Minnaar. Door het onderwij zend personeel werden onderwerpen be treffende het onderwijs behandeld, ter wijl in de pauze het werk der leerlin gen werd bezichtigd. De avond had een zeer gezellig verloop. Door het gemeentebestuur is mei den gemeente geneesheer dhr J. Nieuwen- huijse een overeenkomst getroffen, in- gaande 1 Januari 1.923, voor het bezoeken der scholen in deze gemeente voor ge neeskundig schooltoezicht. Amemuldcn Maandag werd alhier de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank. Volgens mededeeling van den voorzitter bedroeg het aantal leden der bank op 1 Januari j.l. 68; het aantal in omloop zijnde spaar bankboekjes 96 en het aantal loopende rekeningen 35. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Iz. Cornelisse en als lid van den Raad van Toezicht de heer L. van Eenennaam Az. Als plaatsvervangende bestuursleden werden eveneens herkozen de heeren Adr. Cornelisse en Joh. Crucq Fz. De rente voor spaargelden en deposito's in loopende rekening bedraagt 3.6 p-Ct. en voor voorschotten 5 pCt. Terneuzen. Onder groote belangstelling werd de vijfde jaarvergadering van de afdeeling van den Ned. Chr. Vrouwen bond gehouden. De jaarverslagen getuigden van ble-e1 en van een batig saldo. Een dames zangkoor gaf prachtstukken te hooron. Mevr. de Putter, Mej. Hageman, Mevr. Fe(j en Mej. Bruggeman leverden mooie bijdragen. Dhr P. Lankamp sprak over de Ilias van Homerus. Dhr W. Rouw bood met het oog op 't kroonjaar een bloemstuk aan. Aan de pianiste Mej. van Overbeeke werd een geschenk aangebo den. Het middernachtelijk uur was ge slagen toen men uiteen ging. Ned. Herv. Kerk. - Beroepen te Appelscha, J. M. Snethlage, eand. te Spaarndam. Bedankt voor Hoogeveen, I. Kievit te B&ara. Vttor Brandwijk, J. J. Timmer te Exmelo. Geref. Kerken. Beroepen te Genemuiden, F. A. Hofman, cand .te Kampen. Geref. Kerken (Herat. Verb.). Bedankt voor Amsterdam-Zuid, G. WP van Deth te Zaandam. Ds L, de Baan t Te Boxum; (Fr.) is op 48-jarigen leeftijd overleden, Ds L. de Baan, Ned. Herv. pred. aldaar. De overledene, die op 12 Febr. 1905 te De Wilp in het ambt bevestigd werd, diende verder de gemeenten Beetgum, Boxum, Oenkerk, Drachtster-Gampag- nie, Garmerwolde en sinds 22 Juli 1928 oj>- nieuw Boxum. Emeritaat. De Classis Arnhem der Geref. Kerken heeft aan Ds O. L. F. van Schelven te Arnhem, na ruim 40-jarigen dienst eervol emeritaat verleend. De classis Zaandam der Geref. Kerken heeft aan Ds W. Breukelaar te Zaandam na meer dan 40-jarigen dienst eervol emeritaat verleend. De Kerk in onze dagen. In De Levensgids schrijft Ds C. J. Hoekendijk uit Rotterdam o.a. het volgende: ,„Ik heb zoo het idee, dat de fijne puntjes een beetje van den godsdienst af gaan. De wereid heeft een huwelijk aangegaan met den godsdienst om nu samen verder te gaan, en de kinderen, die uit dat huwelijk geboren wor den, hebben allen de Engelsche ziekte, zijn krachteloos en bloedarm. Heel de godsdienst treedt tegenwoordig in zulk een wereldlijk kleed op, dat men niet meer weet, of men met de wereld, of met den godsdienst te doen heeft. Men doet aan alles mee. De kerk moet een uur verzet worden voor een voetbalwed strijd en als men dat niet doet, dan gaat men niet meer naar de kerk toe en wel naar het voetbalveld. Ik hoorde zelfs van een predikant te Rotterdam, .die een Christelijke tooneelver- eeniging had opgericht en die nu meende op die manier zijn jonge menschen hij elkaar te houden. De kerk moet niet te lang duren, want dan verveelt men zich al heel gauw. De domi- nee moet niet te diep gaan en vooral niet te ernstig wezen, want dan moet men hem niet meer, naar men beweert, omdat de ners dat niet verwerken kunnen en daarom men maar éénmaal ofmen- schaft een radio aan en dan- behoeft men in hot geheel niet meer te gaan; dan kan men, liggende op zijn bed, den besten dominee uitzoeken en dan o,anslui;en. Men kan "het Woord Gods hooren en torwjjl een kopje koffie drinken en dan behoeft men zich niet geheel te kleedan cn niet zoo vroeg op te staan enniets in do collecte te doen. Ik weet het niet, maar daar zijn vele zieke plekken in het Christendom van onzen tijd". IERSEKE. Door mej. P. Catshoek, hoofd dor Chr. Bewaarschool te Kakeldajis, is tegen. I April a.s. ontslag aangevraagd. HALF MAN, HALF VROUW. Onder dit opschrift teekent Dr Los in- hot Kerkblad van 's Gravenhage de moderne vrouw: Een nieuw wezen is ontstaan in dezen tijd. Laatst zag ik het. Ik zat te werkfen. op een leeskamer en tegenover mij zat een jongmensch geheel verdiept in een roman. Het haar not- jes gekamd, mot een scheiding op zij en een. kuif van voren, een slappe boord om den hals met oen gekleurde das, waarin een gou den speld en verdei jas en vost met horloge ketting. Plotseling stond dat jongmensch op en toen bleek, dat hij ean kort rokje droeg tot boven de knie, op de manier van da Schotscho Hooglanders-compagnie in het En gelsche leger. Daaruit maakte ik op, dat be doeld jongmensch een „zij" was. Ik dacht onwillekeurig, waar heb ik dit menschtypo nog meer gezien? en toen schoot mij te binnen-, dat ik het gezien ha.d op een mail boot. In de rookkamer zaten geregeld zulke wezens te kaarten mot een- glas whiskey voor zich en een sigaret in dein mond. Enkele van deze wezens hadden één of twee kinderen, doch op deze paste de man, die op het be- nedendek met de kinderen speelde. Bij- navraag bleek me, dat deze menschen- typen stammen uit Amerika, het iand waar alle levensvoorwaarden gemechaniseerd zijn. Daar is de vrouw niet de mannelijke beroepen binnengedrongen, maar de mannelijke beroe pen zijn da vrouw binnengedrongen en heb ben zich van haar meester gemaakt. De vrouw gaat daar geheel op in de drukke beweeglijk heid van den man, inplaats van hem in een rustig en gezellig tehuis een tegenwicht te bieden tegen de slavernij van zijn beroep. De mannen hebben ook schuld daaraan, omdat zij vaak op de vragen van hun vrouwen: Hoe gaat het nu met je werk? geantwoord hebben: Och, daarvan heb je geen verstand. Dit prikkelde vele vrouwen om te toonen, dat zü er wèl verstand van hadden, door als concurrente van den man op te treden. Zoo is dit nieuwe wezen ontstaan, dat noch man, noch vrouw is, maar half man en half vrouw. Het getal van de echte huisvrou wen wordt dagelijks minder, en- het is geen wonder, dat velen met den Amerikaanschen paedagoog Stanley Hall instemmen, ais hij in zijn geschriften de vrouwen telkens toe roept: „Vrouw, keer toch weder tot den hui- seljjken haard, en red de memschheid van de alles meesleurende techniseering van het le ven". Zijn klacht is echter geboren uit de begeerte om het vrouwelijk karakter te be houden, want de tegenstelling van het ka rakter van man en vrouw is deze: Zelfhandha ving en overgave, kracht en liefde, standvas tigheid en aanpassing, energie en teeierheid, concentratie en expansie, d.w.z. samentrek king en uitbreiding van het leven. ■De vloek der eenvormigheid zal het leven benauwen als deze tegenstelling verdwijnt en jj daarvoor in de plaats treedt het half manne-i Iqke, half vrouwelijke karakter van den mode-j mensch. Wij voeg»» daarbij: Vrouw, kear weder totl eg siersolen geest ,di< reformed] loven, ril open ho| dat zij nen zijn,! volle lovq een zaak meer, di^ KOI Op dl zal hetl door de| gelegd kende Duif". In vel nen een van hetf thenius vaart" gewq'd. Toen I Duif vaq je" ha scheen waaruit zij in Het draagt niet ovd land wd afstand s werd o| Erken menweit illus trail mooi gf Eerst de Kon voorhe Naaslj foort w| alleen de pracl in niet| zeep ook de| van he behartig vervoeri gebruik! kar en transpo| auto's, alle wd dan latl kameel I Afgelegd Ook de aan| kende omdat aantrek Een En Wij re vluc LF.II brand ping waarinl room

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2