No. 126 Woensdag 27 Februari 1029 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG. ALLE Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs*. Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0.09 Prijs der AdvertentiEn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. V Onbevredigend. Wanneer men rustig kennis neemt van den stroom van verklaringen en ontken ningen van Belgische en Fransche zijde, Omtrent het door het „Utr. Dagbl." gepu bliceerde geheime militaire verdrag, dan komt men tot geen andere conclusie dan dezeonbevredigend. Uit alle3 blijkt toch, dat er inderdaad een geheim verdrag bestaat. Want wel is van het totstandkomen van 't verdrag mededeeling gedaan aan den Volkenbond, maar de i n h o u d en de hieromtrent gewisselde stukken het meest belangrijke dus is geheim ge- bloven. Het bestaan van het verdrag wordt toegegeven. Maar om de beteekenis te vorkleinon wordt er aan toegevoegd da.t hot speciaal togen Duitschland is gericht en dat het een louter defensief karakter draagt. Officieel en formeel zal dit wel hot geval zijn. Maar daarmoe is, gezien de praclijk, de gevaarlijke strekking niet wcg- gonnmen of verminderd. Van moor belang dan het verdrag zo'f is echter nog da uitwerking door en de intorprelatio van de generale slwen. Door de Belgische regeering is alvast toegegeven, dat de generale staven om trent "deze zaak overleg hebben gepleegd on dat zij, met het oog op zekere ge beurtenissen, zekere plannen hebben ont wikkeld. Wolko plannon? Wij weten het niet. Minister VanderVelde trachtte de zaak al zeer onschuldig voor te stellen door op te merken, dat het wel mogelijk is dat officieren oen dergelijk papier als het gepubliceerde vol hebben geschreven, maar dat zmks de Regoering niet bindt. Het is duideljjk, dat hier een pogen is om langs de zaak heen te praten, 't Zijn toch maar niet zekere of icieren, die een stuk papier volkladden, maar het zjjn de generale staven, die op grond van het gesloten verdrag een plan van aanval opmaken. En nu moge het formeel juist zijn, dat de Belgische Regeering door zulk een interpretatie niet gebonden is, de practijk is anders. In werkelijkheid is 't zoo, dat de generale staven, vooral wanneer ze zooals hier door bepaalde afspraken gebonden zijn, over een groo- ten invloed beschikken en in dagen van crisis en opwinding gemakkelijk een re geering voor een voldongen feit kun nen plaatsen. Hoe men de zaak ook wendt of keert, de gegeven verklaringen zijn onbevredi gend. Het is zooals het Belgische Kamerlid Vos verklaarde: Men weet nog niet wat zich achter de schermen afspeelde. Het scherm gaat niet op. Van veel belang is in dit verband de juiste tekst van de gisteren door de Bel gische Kamer aangenomen motie. Als de Kamer inderdaad heeft uitge sproken, dat een verdrag met interpre tatie als het gepubliceerde geen contrac- tueele kracht kan bezitten, dan zou dat een stap in de goede richting beteekenen. Is echter, zooals andere berichten mel den, eenvoudig een motie van vertrou wen, aangenomen, dan blijft de toestand in hooge mate onbevredigend. Het „Ulrechtsch Dagblad"' schrijft onder het hoofd „De regeerinesverkla- ringen": „Naar aanleiding van onze publicatie van het geheime Fransch-Belgische ver drag met de interpretatie van 19Z7 bcefl onze Regeering aan de Nederlandsclie ge zanten te Brussel en Parijs opgedragen, aan de Regeeringen aldaar te vragen, of de in het „Utrechtsch Dagblad" gepu bliceerde tekst van een Belgisch-Fransche militaire conventie authentiek is en of de in dat blad weergegeven uittreksels uit de interpretatie der artikelen van do conven tie juist zyn- Deze stap is zoo correct, en niemand had iets anders van onzo Regeering verwacht. Intusschen behoefl do Regeering zich niet te veel illusies te maken omtrent de antwoorden. Het geen met zekerheid vooraf kon worden vastgesteld is geschied: De Belgische Fransche en Britsche regeeringen hebben een démenti gegeven, démenti, dat intus schen niet alleen door ons, maar waar aan door een groot aantal binnen- en buitenlandsche pers-organen van betee kenis bij voorbaat bewijskracht is ontzegd En zeer terecht dringt de pers er aller wegen op aan. dat men, indien er kritiek is op de juistheid van onze publicaties, thans gehouden is, om den sluier der geheimzinnigheid over deze zaak op te lichten en dan te zeggen, wat wèl juist is. Afgezonderd nog van den inhoud der publicatie is de verontwaardiging groot over de wijze waarop, in strijd met den geest van den Volkenbond, dergelijke ge heime onderhandelingen plaats hebben. Wie als wij', hef authentieke stuk met eigen oogen gezien heeft haalt do fohou- ■ders op over eike mogelijke ontkenning. Aangezien echter te verwachten valt. dat ,onze Regeering zal worden ingelicht in den geest der reeds gepubliceerde offi- ciëele verklaringen, is het de moeite waard die verklaringen eens even onder do loupe te nemen. Eerst dan de Belgische. Er worden mededeelingen in gedaan, die ieder w'st. Herinneringen aan verkla iugen. die Bel gische ministers hebben gegevon. Omtrent de interpretaties, waar do eigenl' ke be dreigingen in voorkomen, wordt alleen ge zegd, dat ze „uiteraard geheim z'jn". .Ta, maar nu zijn ze niet meer geheim, geluk kig voor Nederland. Een formeel démenti, dat uiteraard in omstandigheden als deze reeds wantrouwen wekt, kon niet wande ler zijn geredigeerd dan hetgeen ons van officiëele Belgische zijde bereikt. In do Fransche verklaring wordt n:ot van „valsche documenten" gesproken, maar alleen vn.n documenten die „npo- criof" zouden zijn, hetgeen de mcelijk- heid van echtheid insluit. Het Fransche démenti is niet eens katego-ri' eh, laat mo- ge'ijkheden open. Verder wordt er in ge zegd, dat het geheim militair verdrag slechts voor het geval van een gaorovo ceercten oorlog is gesloten, hetgeen na tuurlijk niets zegt, want iedere oorlog kan als geprovoceerd worden beschouwd. Terwijl, tenslotte, verklaard wordt dat se dert 920 geen andere geheime overeen komst tusschen Frankrijk en Be'gië is gosloten. Wij zouden haast zeggen: dat moest er nog bij komen. Maar wij heb ben alleen van de overeenkomst van '20 gesproken. De Fransche Regeering zegt hetzelfde als wjj. Maar de Fransche Re geering zwijgt overde zaak waar het pp aan komt, de interpretaties. Ten slotte: de Britsche regeering. Zij laat officieel verklaren, d"t in het Ministe rie niets bekend is van de aan Engeland in de Nederlandsche publicaties toege dichte overeenkomsten. Zooa's uit onze publicatie b'ijfct, is er geen sprake van overeenkomsten van Engeland, maar van e e n e overeenkomst vermeld in a-t. I en art. V van de interpretatie, die van 7 Juli 1927, die, naar wij weten, nog niet door Engeland is geratificeerd. Klopt dus de Britsche verklaring ©enerzijds niet met onze publicatie, anderzijds is het slechts zijdelings betrokken zijn van Engeland in de quaestie aan ons bekend. Wij ko men hier nader op terug. De bovenstaande analyse is, gegeven de stellige waarborgen die wij bezitten omtrent de echtheid van het gepubli ceerde document, eigenlijk overbodig. Maar het is wel merkwaardig, clait cte reeds door hun aard te wantrouwen dé menti's zoo uiterst zwak en doorzichtig zijn. Een gezaghebbende Mogendheid als de Vereenigde Staten van Amerika ver klaart dat zij hoopt, dat de publicatie onjuist is. Helaas I die hoop bestaat niet, en kan ook niet geiwekt worden door het antwoord der betrokken mogendhe den dat te verwachten is. Geen offici eel démenti kan deze publicatie verlam men." DE MILITAIRE CLAUSULEN VAN HET SCHANDSTUK. Onder dit opschrift bevat de N. R. C r t. een zeer scherp gesteld artikel van haar militairen medewerker, waaraan wij het volgende ontleenen: „Wanneer in 1920 België en Frankrijk 'blijkens de clausulen van toenmaals, zich hebben verbonden, om van uit Belgisch ge bied te oporeeron met 1.800.000 man, op dea grondslag van snobiliseeraa, concen- treeren en 'bliksemsnel openen van de vij andelijkheden tegenover Duitschland, dan moet reeds toen de schending van ons Limhurgsch gebied een onfeilbaar gevolg zijn geweest van den gedachten strategi- schen opzet. Hoewel dit niet bepaaldelijk in het verdrag tot uiting is gekomen, zoo blijkt -toch, dat aan het verdrag is toege voegd een project van verbetering van het Belgische spoorwegnet, om redenen van strategischen aard, -die, van Esschen uit over Harnont tot ter hoogte van Maas tricht, het geheele Kern-penland c. s. tot opmarschterrein doet herkennen. Men trilt van verontwaardiging na alles wat aan Duitschland is verweten over den op- marsch -door België; na de vieze verdacht makingen, waaraan wij sedert 1914 heb ben blootgestaan, over zulk een verachte lijk plan. Wat- echter het ergste is van alles, is wel in mijn oog, dat -dit vieze plan ter jaar- lijksche overweging is gegeven in handen van de wederzijdsche -generale staven, die zich bij zulk een opzet gedwongen hebben gevoeld, niet om het verdrag, zooals men- schenplicht was geweest, langzaam te doen wegsterven, doch het van jaar tot jaar hebben aangeblazen tot steeds hoogere po tentiaal. Men lette wel op, dat wat in den vóóroorlogschen tijd zelfs in Duitschland en Oostenrijk niet mogelijk was, hier „mir nichts, dir nichts" gebeurde, alsof er nooit een wereldoorlog was geweest en alsof de Volkenbond onder curateelo werd gesteld van den Franschen-Belgischen generalen staf". „Frankrijk en België, zoo eindigt hij, zitten -dus door het sluiten van het verdrag van 1920 ongetwijfeld tegenover heel do beschaafde wereld op de bank -der beschul digden. En Engeland? Het zou de rol spelen van een advocaat in kwade zaken. Ik kan het niet anders zeggen. Het verdrag is toch zoo geformuleerd, dat aan België van uur tot uur de gelegen heid is gegeven, aan Nederland den oor log te verklaren. Zelfs de meest correcte, overtuigend vredelievende houding kan niet meer baten. Er zijn -twee kenmerken noodig om den vijand van België te worden. Men moet daartoe agressie plegen en men moet steun van Duitschland ontvan gen. Welnu, een aantal stafofficieren heeft zich niet ontzien om te verklaren, dat -de onderhandelingen over de waterwegen vanwege Nederland hebben uitgelokt en zullen nog uitlokken maatregelen, die zelfs als agressief kunnen worden be schouwd. Voorts is „diplomatieke" hulp van Duitschland voldoende om als steun in den zin van het verdrag van 1920 te worden opgevat. Denkt men dan, -dat België dadelijk van zelf mobiliseert, dus ook concen treert, dus ook aanvalt, zoodra een andere mogendheid, die op -de een of an dere wijze, hoe dan ook door Duitschland ondersteund wordt, zou gaan mobilisee- ren; denkt men aan de treurige ervaringen te dezen opzichte opgedaan in 1914, zoodat b.v. een zending van vier paarden uit het paardendepót Tilburg naar een der korp sen valschelijk als „zou gaanmobilisee- ren" van Nederland kan worden verstaan, dan staan wij hier voor een verdrag, dat in laagheid zijn wederga niet heeft. HET IJS. Geruchten volgens welke het ijs op den Rijn by de Loreley losgebroken zou zijn, missen allen grond. Het ijs op den Rijn zit nog vast en morgen, doch waarschijn lijk eerst overmorgen, kan het afdrijven worden Verwacht. De Russische ijsbrekers, die door het Duitsche verkeersministerie gecharterd zijn voor hulp, bevonden zich gisteren on derweg van Gotland naar Bornholm. Zij zullen op de reis van Bornholm naar Kiel de in het ijs vastzittende schepen bevrij den en naar Kiel begeleiden. Daar zal worden beslist, welk verder gebruik van de ijsbrekers zal worden gemaakt.. De toestand in de Doensche wateren is door het aanhouden van do vorst nog verergerd. Tusschen Seeland en Falsterdo zitten ongeveer 35 stoomschepen m hel ij-s vast. Te Kopenhagen heeft hot Dins dagnacht 15 gradea gevroren. Orkaan in Zuld-Amerlka. De stad Duncan (Mississippi) is, zoo- ais reeds gemeld, door een orkaan ge teisterd. Er zijn 20 personen gedood en ten minste 109 gewond van de 600 in woners der plaats. De helft van het aan tal huizen is vernield. Tal van p'aatsen zijn door den tornado getroffen. Het aantal gewonden moeteeni- ge hor rrden bedragen. In de dorpen zijn u -re de hu'pmaatrogelen genomen. De aado heeft merkwaardige kuren vertoon Een boer zag hoe zijn huis door den storm werd meegevoerd, terwijl zijn dochter ongedeerd uit de open stal deur naar buiten vloog. Een ander werd uit zijn bed heelhuids over het erf mee gevoerd. De storm hoeft groote petroloumtanks als papier in elkaar gedrukt en heeft in de heele omgeving een petroleum- regen veroorzaakt. Uit tal van plaatsen, welke geteisterd werden door den orkaan, die boven do Zuidelijke staten Tennessee, Mississippi, Louisiana en Texas woedde, komen be richten over dooden en gewonden. Speci ale treinen met artsen en verpleegsters sne'len naar de goteisterde streken. Over al worden barakken opgericht. Volgens berichten uit New-York zijn bij den storm ruim 40 personen om het leven geknmc-n. Het aan!al gewonden is nog niet bekend, moot echtor zeer hoog zijn. Uit Memphis wordt gcme'd, dat in den staat Mississ:ppi tot nu toe 33 lijken geborgen zjjn. Zeven personen worden noq vermi t. Het aantal gewonden in fl't gebied bedraagt alleen reeds ruim 100. De schade in dit district wordt op ruim een miüiocn do'Iar geraamd. Het geteis terde gcb'ed wordt ook door groote over stroomingen bedreigd. Becohcrming van tien Landbouw, De Voorzitter van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden Nicholas Long- worth had gisteren een langdurig onder houd met Ho-over, na afloop waarvan hij de verklaring aflegde, dal hij met den a.s. president was overeengekomen zoo mogelijk een extra zitting van het Congres te doen houden tusschen 10 en 20 April waarbij zal worden getracht, de bespre kingen te beperken tot de ondersteuning der boeren en. in verband daarmede, een revisie der douane-tarieven. Men is niet voornemens het tarief door een nieuw te vervangen, maar het zal slechts zoodanig worden gewijzigd, dat den boeren dezelfde bescherming wordt verleend, als aan do industriëelen. Lenfsweer in Zwitserland. Op het oogenblik heerscht in Zwitser land vrijwel lenteweer en een algemeene dooi is ingezet, die zich uitstrekt tot een hoogte van ongeveer duizend meter. Hier van is het gevolg, dat het peil van alle rivieren snel stijgt. Het ijs in de meren is eveneens aan het dooien en op het meer van Zürich, waar gisteren nog 20.000 personen hebben schaats gereden staan vandaag groote plassen water. De gemiddelde temperatuur overdag in de laagvlakte is sedert Vrijdag gestegen van 25 gr. Fahrenheit tot 43 gr. Vandaag is tot duizend meter hoogte regen en in de bergen sneeuw gevallen. Hef conflict bif „De Nederlander". Biji de gisteren door ons gepubliceerde verklaring van de heeren Dr de Visser en bar De Vos van Steenwijk werd door heer J. R. Snoeck Henkemans het vc. nde bijlschrift geplaatst: „Bovenstaande mededeeling van de heoren De Visser en De Vos van Steen- wijk werd ontvangen, nadat het hier vol gende hoofdartikel reeds was geschre ven en gezet. Hoe diep door den ondergeteekende o-ok wordt betreurd het besluit dezer beide mannen en hun bepaald verlangen, dit besluit heden en in dezen vorm te p-ubli- ceeren, zoo meent hij toch na ernstig beraad, dat dit hem geen aanleiding mag geven een woord uit zijn artikel van gisteren terug te nemen, noch iets in zijn artikel van Leden te veranderen. Gisteravond sprak de heer J. R. Snoeck Henkemans vo-or do Christ. Hi t. Jonge rengroep 's Gravenhage orer: Vrijheid en eenheid. i Binnenland. Het conflict bij „De Nederlander". Het „Utr. Dagblad" handhaaft de echt heid van het gepubliceerde verdrag. Het sterftecijfer in 1928. De gaskwestie op Zuid-Beveland. Buitenland. De Belgische Kamer over dei Verdrag kwestie. Lenteweer in Zwitserland. Een orkaan in Zuid-Amerika. Vele dooden en gewonden. Bescherming van den landbouw in Ame rika? ii i |i Korle berichten. Het aantal werkloozen in Engeland steeg in de afgeloopen week met 115.496. Volgens een bericht uit Peking zijn in de provincie Shantoeng zo3 steden door rooversbenden geheel uitgeroofd en verwoest. 1 i De referendaris in de opperste Pool- sche staatscontrole-kamer, N^wicki, is in verband met bedrog bij leveringen aan de grenswacht, gearresteerd. Aan het slot van zijn rede merkte de hoer Snoeck Henkemans op, dat zich overal wel eens verschil van meening voordoet, zoo cok in de Chr. Hist. Unie, bijv, over het publiceeren van een zeker verdrag, maar, zoo voegde hij hieraan toe, a.les zal wel weer terechtkomen. Beveiliging van het bevolkingsregister. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft aan de gemeen tebesturen de volgende circulaire toege zonden: i i I Ik heb de eer u mede te deelen, dat de vernieling van het stadhuis der ge meente Leiden door brand e.a. het op maken van een nieuw bevolkingsregister noodig maakt. Hiervoor wordt een te ling van de bevolking gehouden. Bij' de orga nisatie hiervan is op een moeilijkheid gestuit, welke zonder hulp van a'.le ge meentebesturen niet kan worden opge lost. Het betreft hier het tellen van en verzamelen van gegevens omtrent de schippers en woonwagenbevolking als mede het voorkomen van dubbel-telling bjj inschrijving van personen. Eerstgenoemde moeilijkheid zou kunnen worden opgelost, indien de besturen der gemeenten waar zich schippers en/of woonwagenbewoners bevinden, deze per sonen do*® vragen of zij tot de werke lijke bevolking der gemeente Leiden be- hooren, en zoo dit het geval is, de gege vens van de personen en hunne gezinsl- leden (en alle verdere inwonende perso nen) te verzamelen en aan het gemeente bestuur van Leiden op te zenden. Ik zou het zeer waardeeren, indien uw bestuur, als in uw gemeente schippers of woonwagenbewoners zijn, zoo ©enigs zins mogelijk die gegevens wilde doen verzamelen en ten spoedig de doen opzen den naar Leiden. Daarnaast moge ik u uitnoodigen in verband met de tweede moeilijkheid van ieder die van 1 Januari 1929 af, is afgeschreven met bestemming naar Leiden, eveneens mededeeling te te willen doen aan het gemeentebestuur van Leiden. Tenslotte grijp ik deze gelegenheid aan u te verzoeken: le. Een organisatie te treffen, waardoor in geval van brand in het perceel, waar in "zich het bevolkingsregister bevindt, zoo spoedig mogelijk daarvan kennis wordt gegeven aan den chef en de ove rige ambtenaren van het bevolkingsre gister, opdat deze ambtenaren in de eerste plaats voor hot redden van de registers! kunnen zorgdragen;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1