Uit d@ Pro¥iïiCB0- Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Laatste Berichten. Telegrammen. Gorgelen >11/ is lastig en V niet afdoende men ging bezwaarlijk en werd op enkele plaatsen zelfs onmogelijk. De olie verdik te, zoodat de locomotieven de zware trein- nen niet konden trekken. Bovendien nam bet goederenvervoer, als gevolg van het gesloten water, belangrijk toe, waardoor buitengewoon hooge eischen aan het per soneel en aan het locomotief- en wagen park gesteld werden. Ondanks de inspan ning en toewijding van het personeel "kon bij de abnormaal lage temperaturen min der werk verzet worden dan in gewone omstandigheden. Al deze factoren maak ten, dat de treinenloop groote stoornis sen ondervond en de omlooptijd van het materiaal ongunstig beïnvloed werd. Wie nu mocht meenen, dat door verbetering in de .weersgesteldheid alle moeilijkheden opeens opgelost zijn, vergist zich. Terwijl nog een achterstand ingehaald moet wor den, hebben do buitenlandsche spoorwe gen hun hier te lande loopend mate riaal met spoed terug verzocht, zoodat 't wagengebrek zal stijgen. Bovendien zien de spoorwegen zich in ernstige mate door ziekte van het personeel gehandicapt. Het groote aantal jieken werkt zeer ongun stig op de dienstuitoefening. Zoo was gisteren 51/2 pCt. der conducteurs ziek, tegen I1/2 pCt. in gewone omstandighe den. Te Utrecht mankeerde 12 Va pet., in Arnhem 16 pCt. van het tractieperso- neel door ziekte, terwijl een veel groo- ter aantal dan normaal noodig was. Ook doet hier en daar de ziekte van een belangrijk aantal rangeerders zich als bijzonder storend voor den rangeer dienst gevoelen. Hoewel er op vertrouwd mag worden, dat iedereen bij de spoor wegen van jioog tot laag zijn uiterste best zal doen .om den dienst zoo goed mogelijk te doen loopen, zal het spoor wegbedrijf dus voorloopig nog niet in zijn normale doen teruggekeerd zijn en mag op een welwillende beoordeeling van de zjjde van het publiek een beroep ge daan worden. De veerboot „Zijpe", die den dienst onderhoudt tusschen Zijpe en A.J.-Polder heeft, tengevolge van mist en ijsgang, schade gekregen aan zijn roer en achter steven, waardoor herstel noodzakelijk is. De dienst wordt evenwel regelmatig on derhouden door het s.s. „Schouwon-Dui- veland". Onjuiste berichtgeving. In enkele bladen, zooals N. R. Crt., Msb. enz. vonden wij een bericht, dat de Prov. Stoombootdienst op de Oosterse!)elde (lijn (ZiorikzeeWolfaartsdijksche veer) is hervat. Dat bericht is geheel onjuist en misleidend etn deze onjuiste berichtge ving is in dit geval zoo afkeurenswaar dig, omdat zakenmenschen er allicht op afgaan en zich op reis bogeven, ten einde, via Goes, behouwen te bereiken. Wij meldden gisteren reeds, dat de Prov. boot vanwege het ijs niet in de Zandkreok kon komen. Ook heden vaart er geen boot en als er geen verande ring in het weecr en den ijstoestand in treedt, zal dit ook de volgende dagen niet het geval zijn. Middelburg. De banen der Middelburg- sche IJsclub worden morgenmiddag te half twee weder geopend. Zeer waar schijnlijk zal Donderdagavond hot gecos- tumeerde ijsfeest plaats, hebben. Goes. Landstormfilm. Vanwege de Prov. Landstorm-oommissie werd gis teren in het Schuttershof de film van den Nationalen Landst.ormdag op 27 Sept. j.l. te 's Gravenhage gehouden, vertoond. Er was veel belangstelling. De zaal was overvol. Angstig vol zelfs. Na een kort inleidend woord van den Burgemeester van Hoes, den heer Ha- jenius, werden cle lichten gedoofd en werd met do verto.OD.ing van den film i-y-ui aanvang gemaakt N< ji. j kleme n'vnr, d- el stormdag i.e Zierikzee en hot bezoek van H. M. de Koningin aan hot Limburg- sche corps, kwam de groote film van den Nationalen Landstormdag. Het is een mooie film die een prachtig beeld geeft van de grootsche betooging te 's G ra- venhage .gehouden. Het is, zooals de heer Hajenius zoo terecht opmerkte: deze film spreekt niet en toch heeft zij voor wie hooren wil, wat te zeggen. Uit alle oorfien van het land zag men da land- stormers naar Den Haag trekken. De Frie zen en Limburgers waren present maar ook de Zeeuwen ontbraken niet op het appèl en het spreekt wel vanzelf, dat ze bij hun verschijnen op het doek met applaus werden begroet. Een machtigen indruk maakte de be tooging op Houtrust. Duizenden en dui zenden waren hier bijeen om uitdrukking te geven aan hun vaste voornemen om het gezag te steunen, als 'tmoet en mee te werken om ons volk tegen revolutio naire woel in geil te beschermen. En toen kwam het glanspunt van den landstormdag: het défilé voor H. M. de Koningin. 'tWas een onafzienbare stoet die met muziek en vaandels langs de Koninklijke familie marcheerde. Ja deze film had wat te zeggen. Zij heeft weer eens duidelijk doen zien, dat wie het wagen mocht in ons land een greep naar de macht te doen, zich op een ernstigen en onverzettelij- ken tegenstand zal hebben voor te be reiden. Het was een mooie avond, die er onge twijfeld toe heeft bijgedragen den Land storm meer populair te maken en de beteekenis van dit instituut in het licht te stellen. Na een slotwoord van den secretaris der Landstorm-commissie word de verga dering met het zingen van twee couplet ten van het Wilhelmus beëindigd. J. Donner Sr. f Gisteren is alhier nog vrij onverwacht al deden zich den laatsten tijd bij hem verschijnselen van verzwakking en achteruitgang voor op bijna 75-jarigen leeftijd overleden de heer J. Donner Sr. De heer Donner heeft in zijn werk zaam leven veel mogen doen in het be lang van het Koninkrijk Gods en allerlei Christelijke actie. Vooral de Kerk, het Chr. Onderwijs en de Chr. phüantropische arbeid hadden de liefde van zijn hart. Ongeveer 35- jaar heeft hij de Geref. Kerk te Goes in het ambt van ouderling mogen dienen. Vijf en twintig jaar was hij voorzitter en daarna bijna 25 jaar eere-voorzitter der Chr. school (eerst a.d. Wijngaardstraat, thans a.d. Westwal) en met warme belangstelling sloeg hij tot aan het einde van zijn leven de lotgevallen dezer school gade. Ook was hij voor zitter van het lokaal Comité der Unie „Een School met den Bijbel" en heeft in deze kwaliteit vele malen de Unie-col lecte te Goes e.o. mede georganiseerd. De heer Donner was ook tot kort voor zijn dood bestuurslid der Chr. Kweek school te Middelburg. Van het bestuur der bekende Chr. blin- deninrichting Bartimeüs te Zeist was hij viae-vaorzitter. Ook van de groote beteekenis der Chr. pers was de heer Donner doordrongen. Hij was een der oprichters van „Do Zeeuw" en maakte vele jaren lid van het Bestuur van ons blad uit. In den Gemeenteraad van Goes ver tegenwoordigde hij verschillende jaren de A.R. partij, terwijl ten slotte zij vermeld zijn voorzitterschap van de Coöp. Spaar en Voorschotbank te G-oes. Volledig is deze opsomming zeker niet. Toch geeft zij ©enigermate een in druk van de veelzijdige werkzaamheid van den overledene. De wensen van den overledene, dat hij Het 75-jarig bestaan van de Chr school (in April a.s.) nog mee zou mogen vie ren, is niet vervuld. God had over hem wat beters beschikt. Onder zeer groote belangstelling mag de heer Joh. Pilaar heden zijn 25-jarig jubileum als notaris vieren. Over- talrijk waren do kaartjes, brieven en te legrammen, dio den jubilaris vandaag toe kwamen, terwijl oen zeer groote hoeveel heid bloemstukken zoowel van particu lieren als van colleges, waarin de heer Pilaar zitting heeft, zijn kamers in een bloementuin herschiepen. Kapelle. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Afwezig dhr Fraanje mot kennisgeving. De voorzitter spra.k voor 1929 zijn beslo wenschen uit. Do werk loosheid, aldus spreker, was in 1928 spo radisch, uitzonderingen daargelaten. 10 particuliere woningen wctxlen bijgebouwd. Het aantal inwoners vermeerderde met 77 en klom van 2673 tot 2750. Verbou wing had plaats van de Herv. School te Biezelinge. Verder releveert spr. ver beteringen van straten, rioleering 111 de Ooststraat en Blaaspoort, slooldemping bij C. Traas. De glascultuur breidt enorm uit. Thans is er 'een oppervlakte van 7071 viork. Meter. In de stemdistricten kwam verandering. B. en W. hielden 42 vergaderingen, de raad vergaderde 10 keer. Weth. Zegors en dhr v. d. Graafl beantwoordden deze rede. Het verzoek van den raad van 's Hee- renhoek omtrent de el-ect.rificatie werd aangehouden en gegeven in handen van B. en W. Het voorstel tot aangaan van een geld leoning voor stra.atverbefering werd inge willigd. De kosten van het openbaar lager on derwijs over het jaar 1927 volgens art 101 5e lid der lager onderwijswet 1920 werden vastgesteld op f7.68 per leerling, naar een leerlingenaantal van 169-14 (uit- f.avon f1303 27). jnge.'-iiiïgd worden do verzoeken van de Chris:, school te Kapok e-Diezw'mge en Eversdijk volgens art. 101 L.Ü.-we-l 1920 om een voorschot met 102'4 leer lingen, tot een bedrag va.n f 688.22, en die van de Chr. Ned. Herv. School te Biezelinge met 135 leerlingen tot een bedrag van f 938.50. Eveneens werd ingewilligd het verzoek van dhr A. S. Luifk te Biezelinge om ver goeding voor zijn schoolgaand kind vol gens art. 13 L.O.-wet 1920 voor het be zoeken van de R. K. school te Hans* weert. Uitgekeerd zal worden een bedrag van f 35 voor autobuskosten. Een gezinshoofd te Biezelinge met 8 kinderen beneden de 14 jaar, waarvan 5 schoolgaande, wordt ontheffing van schoolgeld verleend. Verzocht werd tege moetkoming. Besloten werd om met ingang van 1 Mei e.k. een vrouwelijke leerkracht te benoemen aan de openbare school. Ook werd besloten tot uitbreiding der water leiding in Dijkwel. Verder werd besloten tot inwilliging van het verzoek van mej. Komen om een lokaal voor den vervolgcursus in Landbouwhuishon dk unde. De voorz. deelt mee dat de post voor verrichte werkzaamheden van de werk- loozen f400 bedraagt. B. en W. gingen, tot dezen maatregel over in overleg met het B. A. dat eveneens steun toezegde. Dhr v. d. Graaff juicht dezen maatregel too. Een blanco crediet wordt verleend Ook deelt de voorz. mede, dat de mogelijkheid om de spoorbaan bijl wacht post 37 te verbreeden is onderzocht. De S.S. is niet genegen deze kosten te ma ken. Ze zullen vermoedelijk f2000.be dragen. Wel 'kan de gemeente dit doen. De Raad neemt een afwachtende houding aan. Nadat de heer v. d. Graaff de aandacht heeft gevestigd op de putten in de straat die de Waterleiding heeft te verbeteren en dhr Slabbekoorn op betere waterafvoer heeft aangedrongen bij C. Meulp older, sluit de voorz. deze vergadering. Men deelt ons mede, dat het kerk gebouw van de Geref. Kerk alhier nu ook verwarmd is. Op initiatief van enkele leden is gezorgd, dat gelden daarvoor beschikbaar werden gesteld aan den ker- keraad, die spoedig tot aankoop van 2 kachels heeft besloten, welke Zondag j.l. reeds lustig brandden. Ovezand-Driewegen. Gisteravond werd in de Zondagsschoollokalen te Driewe gen gehouden een goedgeslaagde Ouder avond van de Chr. school te Ovezand- Driewegen. De voorzitter, Ds J. Kalshoven, sprak in zijn openingswoord naar aanleiding van den door hem gelezen 78sten Psalm en wees de ouders op den plicht, hun kinderen op te voeden in de vreeze des Heeren. Daarna kreeg het hoofd der school, dhr W. H. Zinkstok, het woord. Deze sprak over het Aardrijkskundei-Onderwijs op de school, geïllustreerd met een les over de Noordpoolstreken. Na de pauze, waarin den bezoekers koffie werd aangeboden, sprak de onder wijzer L. M. v. d. Boomgaard over het Geschiedenis-Onderwijs op de lagere school, geïllustreerd met een les over de laatste levensjaren van Prins Willem I. Daarna bracht dhr Zinkstok daink aan Ds Kalshoven, die naar elders vertrekt, voor alles wat hij als voorzitter jooi de school heeft gedaan. Ds Kalshoven dankte voor de hem toe gesproken woorden en vlekte nogmaals a Je aanwezigen op het onderwijs van hun kinderen te gronden op het eenige fundament, Jezus Christus. Na het zingen van Gezang 180:1 ein digde Ds Kalshoven deze gezellige ver gadering met dankgebed. Poortvliet De Gemeenteraad besloot een zoo groot mogelijk aantal hoofden van gezinnen of daarmee gelijk gestelden, de sneeuw in de gemeente te laten op ruimen bij wijze van werkverschaffing. Aan, B. en W. is voor dat doel een blanco crediet verleend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Watergraafsmeer W. J. do Wilde te Reitsum; te Hempens B. ter Ilaor te Groenlo. Aangenomen naar Wostzaan J. van den Brink te Tricht. Bedankt voor Giessendam-Neder-Har- dinxveld W. L. Mulder te Voorthuizen; voor Parrega F. G. van Binsbergen te Haamstede. Geref. Kerken. Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac- Ds Douma) S. G. de Graaf te Amster dam; to Sassenheim W. H. den Rou ting te Huizum; te Haulerwijk en te Ambt-Vollenhove (A) F. J. Scholten, cand. te Almelo; te Reitsum J. Schelhaas Hz. te Tzummarum. Aangenomen naar Spijkenisse J. Ous- sorerr, cand. te .Woerden; naar Am sterdam (zending onder de Joden) C. Kapteijn Dz. te Moerdijk. Bedankt voor Tienhoven, Westbroek, Waardhuizen en Scha.rendijke J. Ousso- ren, cand. te Woerden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Helder M. Holtrop te Franeker. Bedankt voor Maarssen J. Jongeleen te Hilversum; voor Broek o. Akkerwou- de A. Zwier te Zeist. Ds A. A. van .Opstal, Geref. Prei. Njjerisleek, zal waarschijnlijk, in verband met ziir. minder gunstigen ge- zondheidstoestane emeritaat vragen, Afscheid. Ds J. Kalshoven hoopt op Zondag 14 April afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeenten te Ovezand en Driewegen. Ned Herv. ■predikanten. De vergadering van Herv. predikanten wordt te Utrecht gehouden op Maandag 8, Dins dag 9 en Woensdag 10 April. Als spre kers worden genoemd ds A. K. Straats- ma, prof. dr Ph. Kohnstamm, prof. dr A. M. Brouwer van Utrecht, ds P. J. W. v. d. Berg van Nijeveen en prof. dr A. H. de Hartog. Kerkbouw. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Baraeveld heeft besloten, het kerkgebouw der gemeente aanzienlijk te doen uitbreiden, zoodat 400 nieuwe Zitplaatsen worden verkregen. Vrijz. Hervormden te Mid delburg. De jaarvergadering van bo vengenoemde vereeniging werd gehouden onder voorzitterschap van den heer A. Heijiboer, die meit enkele hartelijke woor den den in 1928 vertrokken predikant en voorzitter der vereeniging, dr J. P. Cannegieter herdacht. Niettegenstaande de ondervonden tegenwerking en teleurstel ling, wees de voorz. met klem op het aansturen naar de Hervormde kerk, al zal dit z.i. niet altijd even gemakkelijk val len. Als een aanklacht tegen ervaren on recht staat hier het eigen kerkgebouw, welke aanklacht nog zal worden ver groot door geestelijken arbeid van een predikant uit datzelfde 'huis (Ned. Herv. Kerk) met medewerking van een gediplo meerde godsdienstonderwijzeres. In het lijivige jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. Barto, werd her innerd aan het gebeurde met de kerkvoog den der Ned. Herv. gemeente, als gevolg waavan de vrereen. zeer tot haar spijt een 33-tal leden hun lidmaatschap deed op zeggen. Da hoop werd uitgesproken, dat men in de .toekomst de vrijzinnige lid maten toch recht zal doen wedervaren. Het ledental bedroeg op 31 Deo. 1.1. 308. Over het kerkbezoek in eigen huis wordt gezegd, dat dit op den duur regel matiger en beter blijkt te zijn. Van de 327 te verhuren plaatsen waren er per 31 Dec. 160 verhuurd. Legaten. Te Bergen op Zoom zijn, een week na elkaar, do beide ge zusters Koetsveld overleden, die haar ver mogen, met hare woning, hebben ver maakt aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar. Zij hadden plan gehad in het te bouwen Tehuis voor Ouden van Dagen te gaan wonen. De testa mentaire beschikking is voor het college van diakenen een zeer welkome tegemoet koming voor den bouw. Zij is waar schijnlijk pl.m. f 10.000. Aan de Ned. Herv. diaconie en de Stichting „Levensavond" te Nijmegen heeft de heer Mars aldaar elk f 4000 gelegateerd. Dr J. Helder. In de Zondagna- middag te Zierikzee in de Kleine- of Gast- huiskerk gehouden godsdienstoefening hoeft ds D. A. Hoekstra gesproken over het feest van zijn collega ter plaatse, dr J. Helder, den nestor der Hervormde predikanten, die dien dag negentig jaar oud is geworden. Ds Hoekstra deed dit in een predikatie naar aanleiding van Matth. 4:4. Na de preek spTak de voor zitter van den Kerkeraad den jubilaris persoonlijk toe. Een talrijke schare vulde het kerkgebouw. Vele gelukWenschen en bloemstukken had dr Helder in ontvangst te nemen. 's Heer Areindskerke. Door het college van notabelen der Ned. Herv. Gemeente is gekozen tot kerkvoogd dhr K. Janse alhier, ter voorziening in de vacature Jac. Nijsse. N. en St joosland. Na beëindiging van de godsdienstoefening |.I. Zondagmorgen deelde de predikant ds B. J. van Garderen mede, dat het aan het kort geleden opge richte orgelfonds door bijzondere omstan digheden gelukt is, een nieuw orgel te koopen voor lagen prijs. Aangezien het orgel Zondagmorgen voor het laatst dienst deed, was de diaken P. J. Reijnoudt, die 46 jaar geleden dit orgel op 11-jarigen leeftijd het eerst be speelde, verzocht en bereid bevonden, dit ook het laatst te doen. Deze speelde daarop een nummer, waarna onder zijn begeleiding gezongen werd Ps. 102:15- Betamelijke sohoolkleeding. de knieën, gesloten let, aan den hals en de schriften van den bisschop van 's Hortogen- bosch, betreffende betamelijke scboolkloeding, Deze houden in, dat de onderwijzeressen en meisjes aan katholieke scholen niet mogen ver schijnen, dan met lange, niet doorschijnends kousen en een oostuum, afhangend tot over do kneioën, gesloten tot aan den Jiala en de armen ten minste tot en met den elleboog bedekkend. Ook de jongens zullen ter scho-ol komen in gesloten costuum, miet kousen en de bovenbeen-en- tot of ten minste tot aan de knieën bedekt. De vroegere beperking, dat het voorschrift alleen geldt voor meisjes boven tien jaren, is vervallen H. M i I o. f Te Nijmegen is op 78-jari- gen leeftijd overleden de heer H. Milo, oud- ho-ofd ©ener Chr. school te Eist bij Arnheim. De overledene maakte zich o.m. verdienstelijk door tal van Chr. verhalen in blindenschrift over te brengen. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school aan de Amalia van Solms- straat te Den Haag, de hear I. M. Hoste, onderwijzer te Aardenburg. Ongelukken. Zaterdagavond is een Vu-jarige man te Haarlem bjj hot oversieben van de straat, onder een auto terecht geko men. Hij bekwam hoofdwonden en een kneu zing in de lendenen. Nadat hij per ziekenauto naar zijn woning was vervoerd, is hij1 korten tijd daarna overleden. Zaterdagavond is een 20-jarige monteur tijdens het verrichten van eenige werkzaamheden in een fabriek te Weert in een put gevallen, waarin zich kokend wa ter bevond. De man liep zeer ernstige brand wonden op. Zijn toestand is zorgwekkend. De 41-jarige L. te Rotterdam, die de vo rige week door een autobus werd overreden -en met ernstige verwondingen naar het Dia- conessenhuis werd overgebracht, is aldaar aan de gevolgen overleden. Onze Boerenleenbanken. Volgens de „Raiffeisembode" zijn de bijl de boerenleenbanken ingelegde spaargelden in 1928 met plm. f 20 millioen, d.i. 8 pet, toege nomen. De deposito's in rekening-courant be droegen f 1.1 millioen meer dan in 1927, d.i. 4 pet. meer. Het bedrag der uitstaande voor- schotten nam toe met plm. f 3.7 miillioen en dat in rekening-courant met f 2.8 millioen De reserves der bij de Utrechtsohe Centrale aangesloten banken beliepen einde 1927 f 9.Ï millioen, welke door de in 1928 gekweekte reserves zullen stijgen tot plm. f 11 millioen- In 1928 waren in totaal bij' Utrecht en Eindhoven resp. 267 en'115 millioen gulden belegd, dat is samen f 382 millioen. Bij do Rijkspostspaarbank werd reeds in 1881 de eerste boerenleenbank in 1896 gesticht. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Febr., 2.30 uur. Berlijn 59.24—69.26. Brussel 34.67—34.69. Parijs 9.74—9.76, Londen 12.1l'/2—12.11%'. New York 2.49%-2.49.%'. en voor kinderen zelfs prac- tisch onmogelijk. Genees daarom Uw keelpijn met Formamint, de keelontsmetten- de tabletten. Formamint ver nietigt de gevaarlijke bacteriën in mond en keel en beschermt U daardoor tevens tegen be» emettelijke ziekten, zooals 1 Griep Influenza Diphtherie, etc. De Keelontsmettende Tabletten. In alle Apoth. en Drog. fl. 1per flesreh. Een conflict bij de „Nederlander". De heeren Dr .1. Th. de Visser en bar. e. Vos van Steenwijk treden af resp. als lid der Hoofdredactie en als Commissaris. Naar w\j vernemen bevat het Chr. Hist- Dagblad „De Nederlander" van heden avond een publicatie van den oud-Minis ter Dr J. Th. do Visser en het Eerste Kamerlid de heer Baron de Vos van Stoenwijk, resp. lid der Hoofdredactie en Commissaris van dit blad, waarin zij- zich keeren tegen het gisteren in dit blad ver schenen hoofdartikel van de hand van het Tweede Kamerlid, den heer 7. R- Snoeck Henkemans, oveneens lid dor hoofdredactie, getiteld „Nederland, „Let op U saeck", waarin de schrijver zich keert tqgen de publicatie van het geheime Fransch-Belgische militaire verdrag door het „Utr. Dagblad" gepubliceerd en de authenticiteit daarvan in twijfel trekt. De hoeren De Vos van Steenwijk en De Visser zeggen o.m., dat ziji van oordeel zijn, dat de man die de publicatie van dit verdrag bewerkstelligde veeleer den dank der natie verdient, nu hiji voor het forum dor openbaarheid mede dat gene naar voren brengt wat door de Generale Staven ook ten opzichte van ons land was overeengekomen. Zij) betreuren dan ook zoozeer da on vaderlandslievende houding van den schrjjver van dit artikel, dat ziji de verantwoordelijkheid daarvan niet kunnen dragen en derhalve heden, zijn afgetreden resp. als lid der Ho-ofdredacti-a en als iommissaris van de „Nederlander". BRUSSEL. De Nederlandsche gezant te Brussel heeft heden een onderiioud ge had met den Belgischen Minister van Bui tenlandsche Zaken Hijmans. Naar verluidt heeft de Minister mede gedeeld, dat België zijn dementi hand haaft. HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG. PARIJS. Al te ingenomen schijnt mm hier met de publicatie van het Utr. Dagblad niet te zijn. De „Echo de Paris" verklaart, dat iedereen weet, dat de Fransche en- de Belgische Generale Staven sedert 1920 een definitief verdrag hebben gesloten, waarvan- de regeerin gen te Parjjs en te Brussel kennis droegen. Het spreekt vanzelf, zegt het blad, dat een dergelijk verdrag uiteraard geheim- moet blij ven. Van tijd- tot tijld overlegden- de Fransche en Belgische Generale S-taven, hoe de over- eenkomst 1920 uitgevoerd jdiemde te worden. Do „Matin", ziet in de motieven, welke het „Utr. Dagblad" er toe leidden, heit stuk to publiceeren, de bedoeling wantrouwen te zaaien tusschen Duitschland en Frankrijk aan den vooravond van de zitting van. den Raad van den Volkenbond te Genève. Ongetwijfeld, al dus de „Matin", bestaat ook de wensch, de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen om. trent d-a kanalen en bet Maasvraagstuk te ver storen. De overeenkomst voorziet slechts in bet geval van niet-geprovooeerde aanvallen en kan Nederland in geen enkel opzicht veront rusten. Op het moment, dat het Pact van Lo carno tot stand ,kwam, zijn alle overeenkom sten onmiddellijk veranderd en met het Pact in overeenstemming gebracht. t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2