PUROL er op! Telegrammen. Laatste Berichten. Scheepstijdingen. Financiers Berichten. Het verzacht en geneest Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Sinds Zaterdagnacht is het verkeer over de rivier tusschen Dordrecht e.i Zwfndrechl geheel stopgezet. Ook voetgangers en wiel rijders mogen niet meer passeeren. Tot zons ondergang wordt personenverkeer toegestaan over de spoorbrug. Ook daar wil men vandaag het ijs breken. 1 Het ijs tusschen het vasteland en Ameland is gebroken, zoodat de overtocht met voertui gen en te voet niet meer mogelijk is. De ijs.'eesten op de Zuiderzee hü Enkhuizen zijn stopgezet en de tochten van en naar II rk worden bijna niet meer ondernomen. Te Enkhuizen waait als waarschuwing de roode vlag en de toegangen tot het Zuiderzeeijs zijn wegens verandering van weer door de politie afgezet. Een eigenaardig voorval. Het volgende ,zeer eigenaardige voorval moet zich tijdens den stadhuisbrand te Leiden hebben afgespeeld. De heer A. Tieleman, fabrikant te Leiden, had den brand ten huize van Prof. Kan gadegeslagen en werd uitgeleide gedaan door den tuin aan den achterkant van de wo ning van' Prof. Kan. Een half verbrand stuk papier dwarrelde toen juist in den tuin neer en nieuwsgierig wat voor een stuk het zou zijn .raapte Prof. Kan het document op. Het wasde geboorteacte van dan grootvader van den heer A. Tieleman. Brand in waschmachinefa- briek. Vrijdagnacht te ongeveer drie uur, is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de montagewerkplaats van do Velo-Wasch- machinetabriek te Barendrecht. Dit gebouw is 60 bij 15 meter groot en wordt begrensd door een vpj magazijn, waarnaast de andere werk plaatsen van de fabriek gelegen zijn. Daar het vuur zich spoedig verbreidde, werd .het met 4 stralen op de fabrieksstoomspuit bestre den, terwijl de Barendrechtsche brandweer aan het blusschingswerk deelnam. .Daar men het vuur op deze wijze niet meester bleek te kunnen worden, werd aan de Rotterdamsche brandweer om assistentie verzocht. Een mo torspuit kwam te kwart voor vijf aan en heeft twee uur lang met 2 stralen het vuur gebluscht. Dit was des te meer noodig, om dat intusschen de brandleiding van de fabriek defect was geraakt. De montagewerkplaats is geheel uitgebrand. De malversaties te Nieuwer- A m s t e 1. Ged. Staten van Noord Holland hebben aan den gemeenteraad van Nieuwer- Amstel een brief gesohreven, waarin wordt geadviseerd in verhand met de gepleegde on regelmatigheden, ontslag te geven' aan den gemeente-secretaris, den gemeente-ontvanger en den eersten ambtenaar ter secretarie. De gemeente-secretaris heeft reeds ziekte verlof aangevraagd, waarop wellicht een ver zoek om pensioenkeuring zal volgen, terwijl van den eersten ambtenaar ter secretarie reeds eerder bekend was, dat hij een dergelijk voor nemen koesterde. Wordt intusschen aan- de betrokken ambte naren geen ontslag verleend, dan b«3taat vol- gens het Volk de mogelijkheid, dat deze zaak1 alsnog in handen van de justitie zal warden gesteld. Zijn broeder gedood. Zaterdag avond heeft te Oude Pekela de 20-jarige Kooi- stra zijn 24-jarigem broeder na ee.i .twist met een bijl de hersens ingeslagen. De verslagens had zijn broeder met een bijl bedreigd. Deze heeft hem in zijn woede het wapen afgenomen en den noodlottige» slag toegebracht. De dader stond, in tegenstelling tot den verslagene, gunstig bekend en onderhield zijn broer. Het parket uit Winschoten was spoedig ter plaatse. De dader is naar Winschoten overgebracht. De verslagene was een jonge man, die niet wilde werken ,en al acht jaar lang door zijn vader en een jongeren broer moest worden onderhouden. Bovendien begon hij telkens weer o pzijn vader en moeder te schelden en het kwam bij die gelegenheden tot heftige uitbar- stingen, waarin zijn .jongere broer de partij van de ouders trok. Zaterdagmiddag tegen 4 uur was er weer zulk een ruzie. Het is den jongsten K. toen te machtig .geworden. H ijliep weg, nam een turfbijl uit de schuur, sloop weer de kamer in, zonder dat de oudste broer hem zag, en heeft dezen toen tweemaal met het scherpe van den bijl op het hoofd geslagen, zoodat deze direct dood was. De moordenaar heeft de bijl weer in de schuur gebracht, en heeft zich bij den burge- meester aangemeld, wien hij zijin daad bekende. Hij zei, dat hij in drift gehandeld had en die ellende niet langer kon aanzien. Het Westland in het donker. Door een storing in het hoogspanningsnet te Hoek van Holland waren Zaterdagavond de Westlandsche gemeenten, aangesloten bij de electrische centrale te Delft, van zeven uur tot ongeveer kwart voor negen van electrisch licht verstoken. Als gevolg van deze storing was Delft ongeveer 10 minuten in het donker. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. A.s. Donderdagmiddag te twee uur ver gadert de .Gemeenteraad van Goes. Aan de orde komen: Ingekomen stukken. Voorstel tot on- derhandsche verhuring van een leeg staand lokaal der voormalige Rijksdag normaalschool aan de P.Z.E.M. (voor hoogstens drie jaar, tot wederopzegging en tegen een prijs van f150 per jaar en voor vuur en licht f20 per maand dit laatste te rekenen van October t/m April). Voorstel tot wijziging der straat verlichting aan de M. A. de Ruijterlaan. Voorstel om af te wijzen het verzoek van de heeren J. B. Schipper en M. Beeke om onderhands aan hen te verha ren een stak gemeentegrond aan de Zaag molenstraat, daar de gemeente dezen grond kan gebruiken voor verbouw van voederbieten voor de paarden der rei niging. Voorstel tot aanvulling van het „Uitbreidingsplan 1924'' (de grond aan den Parallelweg). Verzoek van de Ver- leniging voor Handelsonderwijs te Mid delburg om subsidie ten benoeve der Hoogere Handelsschool aldaar. Voorstel om over te gaan tot conversie deröpCt. geldleening ad f75.000 per resto groot f61.000 aangegaan in 1922, en te slui ten een leening tegen een koers van 100 pCt. en een rente van 43/i pCt., eveneens bij de Bank voor Ned. Ge meenten. Voorstel om den heer W. A. van den Dool eervol ontslag als onder wijzer aan de O.L. school A te ver- leenen tegen 13 Mei 1929 of zooveel eerder als in de vacature is voorzien. Voorstel tot wijziging der op 28 Sopt. 1928 vastgestelde Motor- en Rijwielveror dening. Voorstel tot uitbreiding van de alarmeeringsinrichting der brandweer. Voorstel tot voortzetting der restauratie werkzaamheden in de gang van het Stad huis. Voorstel betreffende een ontvangen aanbod tot levering aan deze gemeente van gas uit Antwerpen zoomede aan gaande levering van gas door de ge meente Goes aan andere gemeenten in Zuid-Beveland. Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool om beschikbaar stelling van gelden voor het aanschaf fen van leermiddelen. Verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool om ver betering der speelplaats. Verzoeken van de besturen der bijzondere lagere scho len om voorschot op 3e vergoeding, be doeld in art. 101 der Lager-Onderwijs- wet 1920 voor het jaar 1929. Adres sen inzake borgstelling bjj aanbesteding van werken, arbitrage in alle geschillen en verlenging van den opleveringster mijn in geval van werkstaking of uit sluiting. Centrale gasvoorzlening van Zuid- Beveland. Zooals in de vorige Raadsvergadering is medegedeeld, is de heer J. G. van Niftrik Jr. te Dordrecht aan wien de Raden der gemeenten op Oostelijk Zuid- Beveland hebben opgedragen in dezen van advies te dienen, naar voren geko men met een aanbieding van de Impe rial Gas Association te Londen, welke zich voorstelde, aan genoemde gemeen ten gas te leveren vanuit haar gasfa briek te Antwerpen tegen 43/* cent per kub. M. Aan deze aanbieding is even wel o.m. de voorwaarde verbonden, dat zoowel Bergen op Zoom als Goes een overeenkomst met de Imperial Gas As sociation zullen sluiten, waarbij zij zich verbinden, eveneens gas uit Antwerpen te betrekken. Volledigheidshalve zy hier nog vermeld, dat de gasfabriek te Antwerpen sindsdien is overgegaan in handen van de „Ant- werpsche Gasmaatschappij", waardoor evenwel in de gedane aanbieding geen verandering wordt gebrach't. B. en W. hebben bedoelde aanbieding om advies gesteld in handen van den Directeur van het Gemeente-Gasbedrijf, Diens rapport, hetwelk volgens B. enw. het kenmerk draagt van vakkundigheid en degelijkheid en waarvoor zy den Di recteur gaarne een woord van hulde brengen, volgt hier onder. Dit ra,pport is in een gecombineerde vergadering met de Gascommissie am pel en breed besproken. Daar is men unaniem tot dezelfde conclusie als de Directeur gekomen. Hiermede willen B. en W. echter geens zins zeggen, dat zij het denkbeeld van centrale gasvoorziening voor Zuid-Beve land verwerpelijk achten. Integendeel zijn zjj de overtuiging toegedaan, dat hier in oeconomie schuilt en dat het dus alleszins aanbeveling verdient om deze aangelegenheid nader onder de oogen te zien. Hierbij zjj opgemerkt, dat zjj zich zulk een centrale voorziening nog steeds denken vanuit de gasfabriek te Goes op een wijze, welke nader dient te wor den onderzocht. Zjj stellen daarom voor le. aan dhr J. G. van Niftrik, voor noemd, te berichten, dat de Raad niet genegen is in te gaan op het gedane aanbod van levering aan deze gemeen te van gas vanuit de gasfabriek te Ant werpen; 2e. aan de besturen der be trokken gemeenten mede te deelen, d it de Raad .gaarne bereid is datgene te doen wat de tot standkoming kan be vorderen eener regeling, krachtens wel ke door het gemeente-gasbedrijf te Goes gas wordt geleverd aan andere gemeen ten in Zuid-Beveland en wil medewer ken aan het vinden van een voor alle parljjen bevredigenden vorm, waarin die levering zal kunnep geschieden. Aan het rapport van den Directeur der gasfabriek ontleenen wjj het volgende: Werkeljjk is het juist, dat hoe grooter de gasproductie wordt, zooal's ook met élk fabricaat, hoe lager de kostprjjs. Voor Goes, dat zich mag verheugen in het bezit te zijn van zachtjesaan een middelgroot gasbedrijf, waarop een niet groote 'kapitaallast drukt, en dat boven dien goed onderhouden is, en als gevolg van een en ander rendabel, ook naar de overtuiging van ondergeteekende bij de a.s. electrificatie van de gemeente, is echter de aanbieding van de Imperial niet acceptabel. Ofschoon het schrijven van dein heer van Niftrik op verschillende punten vrjj vaag is, mag worden aangenomen dat met het aangeboden gas van 4250 cal. per kub. M. daarbjj de z.g.n. bovenwaarde is bedoeld. Daar door ons bedrijf zooveel mogelijk getracht wordt een gas te leveren van 4400 cal. bovenwaarde, en in werkelijk heid, behoudens voorkomende moeilijk weg te nemen schommelingen, ook gele verd wordt, komt dus de aangeboden gasprjjö van de Imperial neer op bjjna rond 5 cent per kub. M. Deze prijs kan nog verhoogd worden met te betalen recognities voor het leg gen, hebben en onderhouden van de pers- gasleidingen in openbare wegen en even- tueele invoerrechten of andere belastin gen. Uit, aan de hand van de laatste begroo ting 1929 van het Gemeente gasbedrijf, opgemaakte fabricagerekening, waarby aangenomen mag worden het feit, dal deze aan den veiligen kant is gesteld en rekening ook houdende, dat de één dezer dagen aangekochte kolen voor het dienstjaar 1929 rond f5.500 goedkooper zijn, dan in de begrooting is opgenomen, blijkt dat onze kostprijs van het gas zal bedragen niet meer dan 51/4 cent per kub. M., zoodat het verschil in de aangeboden prijs met die van éigen opwekking al zeer miniem is. Hierbij mag gerust wor den aangenomen, tenzij de productie in de naaste toekomst met groote sprongen mocht terugloopen, hetgeen wel niet het geval zal zijn, geizien nog de vele perspec tieven voor grooter afzetgebied yan het Goesche .Gasbedryif, dat de kostprijs in eigen fabriek bjj normale omstandigheden in de komende jaren ook nog zal dalen. 't Momenteel schijnbaar luttel voordeel dat de Imperial dus aanbiedt, gaiat echter meer dan geheel teniet, door de hier onder genoemde bezwaren. I. een noodige zeker niet goedkoope, wachtgeldregeling enz. voor het overbodig geworden personeel aan het bedrijf zijnde voor: 8 gasstokers, 3 terreinwerfcers, 1 smid. Verder moeten worden ontslagen een drietal jonge werkkrachten en losse werklieden. II. Hoogere distributiekolsten, niet al leen door het salaris Directeur en Gas- meester, dat nu op de fabricage drukt, maar ook de betaling van de jaarlijksche annuïteit van een eventueel nieuw te slui ten leening (na aflossen van de oudej voor het doodgelegd kapitaal in het be drijf. III. Geen aanvoer kolen en afvoer bij producten, als cokes, teer, ammoniakwa- ter, enz., waardoor derving havengelden;, verlies arbeidsloonen (vermeerdering werkloosheid). IV. Waar door het bedrijf het gas ingekocht zal moeten worden tegen 5 cent per kub. M., zal het moeilijk gaan aan grootverbruikers, zooals "momenteel, tegen lageren prijs dan deze te verkoo- pen, vooral wanneer de distributiekosten zooals bovengenoemd oploopen. De industrie zal dus voor "hare inrich tingen duurder gas krijgen. Onder de grootverbruikers, wélke met een zeer voordeeligen prijs gediend worden, 'be hoort o.a. ook de gemeente Goes met haar straatverlichting. De door haar te betalen prijs zal ook zelker hooger wor den. V. Het eigen verbruik van het bedrijf, dat nu niet berekend wordt, zal de ex ploitatie van een "distributiebedrijf met een vrij hoog bedrag drukken. Aan te nemen verbruik 20.000 tub. M. (momen teel 31.000 kub. M.) vraagt dus 20.000 maal 5 cent is f 1.000. VI. De stoomlevering aan het openbaar slachthuis zal moeilijker en duurder wor den. De mogelijkheid om in de toekomst stoom van het gasbedrijf te leveren ten behoeve van andere Gemeente-inrichtin gen, waarbij o.a. gedacht kan worden aan ontsmettingsovens, is uitgesloten. VII. De voordeel opleverende concessies voor gaslevering Goes aan de gemeenten Kattendjjike (Wilhelminadorp) en Kloe- tinge zullen vervallen of in 'elk geval de voordeelen kleiner worden. VIII. De mogelijkheid, dat Goes ook in de toekomst haar achterland West-Z.-Re- veland van gas uit haar eigen bedrijf kan voorzien, waaruit zeker voordeelen kun nen vloeien, wordt weggenomen. IX. De goede taak, die het gasbedrijf Goes heeft als leverancier van huisbrand in den vorm van gascokes, waarbij- het als overheidsbedrijf als prijsregela.ar van de brandstof optreedt, gaat teniet. X. Het bij winterdag stoomen voor de gashouders teneinde deze ijsvrij te hou den, vraagt extra bediening gepaard met extra kosten. XI. Na afloop van de concessie van de Imperial is de Gemeente Goes in de toekomst, doordat zij bf er eigen bedrijf heeft doen verdwijnen, .inder vrij bij haar nieuwe onderhandelingen over gas levering en meer gebonden aan den en- gpos-leverancier van het gas, die dan het meest „Baas in huis" is. XII. Ofschoon de techniek wel zoo ver gevorderd is, dat gaslevering op ver ren afstand met succes kan plaats vin den, is het hier, waar we te doen zullen krijgen mét een buitenlandsche particu liere concessionaris, vooral ook bij inter nationale verwikkelingen, toch zaak daar mede wel rekening te houden. Er wordt op gewezen, dat omstreeks 19181919 een missive van het Ministerie is rond gezonden via de Commissarissen der Ko ningin, speciaal aan de Dag-eljjksche be sturen van de grensgemeenten, waarin mededeeling wordt gedaan aan de bestu ren om geen contracten meer aan te gaan voor levering van gas, water of electriciteit, gefabriceerd, gewonnen of opgewekt in het buitenland. Dat bij eventueele gaslevering vanuit België naar Brabant en Zeeland bezwaren van Landsregeering zich zullen voordoen, verwacht ondergeteekende zeker. XIII. Wel met zekerheid mag worden aangenomen, dat wanneer de Imperial concessie wordt gegeven om gas te le veren, zij een showroom in Goes zal stichten, met de bedoeling rechtstreek» gas toestellen aan de verbruikers te leve ren. Da? zulks niet in het belang van den Goeschen Middenstand zal zjjn, hieraan valt zeker niet te twijfelen. XIV. Teloor gaat bij het sluiten van het gasbedrijf de mogelijkheid die aan jonge, aan 'de Ambachtsschool afgestu deerde jongelui wordt geboden, om zich aan het bedrijf verder practisch te be kwamen in het vak en om daardoor later beter een positie in de maatschap pij te kunnen verkrijgen. In de afgeloopen 5 jaren is door 6 jonge menschen daar van ..gebruik gemaakt. Kort geleden, eind 1928, is het na lange onderhandeling de Provinciale Sta ten van Zeeland gelukt het Vlissingsche electriciteitsbedrijf uit handen van den concessionaris te koopen en een eigeo overheidsbedrijf te stichten voor Midden Zeeland. Even vreemd voelt het aan, dat kort geleden de gemeenten Krabbendijke, Ril land, Waarde, Kruiningen, Hansweerten Schore misschien met minder aangename ervaringen hunne gasfabrieken van de Mabeg overnamen en nu schijnbaar er weer alles voor voelen om met een an dere buitenlandsche concessionaris in zee te gaan. Laten die gemeentebesturen 'liever hun voordeel zoeken bij een bedrijf in exploi tatie bij de overheid, in dit geval bij Goes, ook al zijn de directe voordeelen mis schien momenteel niet zoo groot als die welke de Imperial aan deze gemeenten, mogelijk onder zekere om sta n d i g h eden, kan bieden. BÜ een eventueel contract met Goes gaan de belangen van Goes en de bui tengemeenten in groote lijn toch paral lel en komen de voordeelen nu en in de toekomst bij geconcentreerde over- heids-exploitatie, toch aan alle gemeen ten gezamenlijk gedeeld ten goede en kunnen ze ook samen met Goes in de .toekomst misschien engres gas koopen van de Staatsmijnen, tegen zeker heel ..wat voordeeliger prijs en op meer ac ceptabele wijze dan thans van een bui- tenlandschen leverancier, die ook in de toekomst mogelijk zelf zal trachten gas van de Staatsmijnen te betrekken. Alarmeering brandweer. Sedert eenige jaren zijn de woningen van de leden der Brandweer-Directie en den por der der Brandweer voorzien van alarm- Bchellen, welke vanuit het politiebureau worden bediend. Deze regeling hoewel in de practyk nuttig gebleken, voldoet toch niet geheel en al, omdat met het wekken der brandgasten nog veel ttfd verloren gaat. De beste oplossing zon zijn, om bij iederen brandgast een schel te doen plaat sen. Er zouden dan noodig zyn een 55- tal schellen, wat een belangrijke uitgave beteekent. De Directie heeft nagegaan, wie van de brandgasten een eigen woning heeft, om dat de kans op verhuizing bij hen het geringste is. Zij kwam hierby tot een getal van 12. Vervolgens werd nagegaan, welke brandgasten er in de buurt woonden van idiengene, die eventueel een 6chel zou krijgen, opdat die dan direct gewaar schuwd konden worden door den ge-alar meerde. Met die 12 schellen konden dan 36 manschappen worden bereikt. De bei de machinisten zou ze ieder een schel willen geven. B. en W. stellen daarom voor om het aantal schellen uit te breiden met 14 en derhalve te brengen op 19. De meer dere kosten hiervan zullen bedragen f 140 ineens en gedurende volgende jaren tel kens 14 maal f 15 is f 210. Voorschot op de gemeente- lyke vergoeding ex-art. 101 der L. O. W e t. De gemiddelde kosten bedoeld in artikel 101 der L. O. wet bedragen per leerling over 1927 der school voor ge woon lager onderwijs f 13.26 en der school voor het uitgebr. lager onderwijs f 23.56 (in beide bedragen inbegrepen een bedrag ad f0.40 voor administratiekosten). Voorts is 'in 1927 een bedrag ad f 60 Eer wekelijksch lesuur uitgegeven ten be- oeve van het vakonderwijs aan de open bare lagere scholen en f 69.30 aan de school voor U. L. O. Aan de hand van de gecontroleerde ge gevens kan aan de onderstaande scho len het daarnevens vermeld voorschot verleend worden. R.-K. Jongensschool f816; ld. Vak onderwijs f96; R.-K. Meisjesschool, go- woon lager onderwijs f 1737ld. gew- lager vakonderwijs f254; Id. U. L. O. f805; Id. U.L.O. vakonderwijs f166; Her vormde School f3418; ld. vakonderwijs f144; Chr. School voor gew. lager on derwijs f2784; Idem vakonderwijs f192; Chr. School voor U.L.O. f1243; ld. vak onderwijs f110. HET BELGISCH—FRANSCHE VERDRAG. Het optreden van onze Regeering. 's-GRAVENHAGE. Aan „Het Volk" wordt uit Den Haag gemeld: Naar wij ver nemen, overweegt de Minister van Buiten landsche Zaken Jhr. Beelaerts van Blok land, die momenteel te Londen vertoeft in verband met de tentoonstelling van Hol- landsche schilderskunst en die van Den Haag uit van de publicatie van het Bel gischFransche militaire verdrag door het „Utr. Dagbl." op de hoogte is gesteld, het doen van een stap naar aanleiding van die publicatie. Vermoedelijk zal heden avond vanwege do Regeering een commu niqué worden verstrekt. DEVENTER. Hedenmorgen is te Raai te op den onbewaakten overweg een auto doe? een trein gegrepen en totaal vernield. Wonder boren wonder bekwam de be stuurder, de heer Anema, zuivelfabrikant te Zwolle, geen letsel. HAARLEM. Zondagavond te half 10 ia op den Schoterweg de 22-jarige behanger W. C. door een auto gegrepen. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde en ia aan de ge volgen bezweken. CASTRICUM. Gisteren heeft op den Rijksstraatweg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een auto van den heer Krom uit Alkmaar reed door het springen van een band tegen een boom, met het ge volg dat de auto totaal vernield werd. De heer en mevr. Krom werden ernstig sa- wond naar het ziekenhuis vervoerd. Later bleek dat ook het zoontje, die mede in de auto zat, naar het ziekenhuis inoest wor den overgebracht. De toestand van mevr. moet zeer ernstig zijn. Gemeld wordt nog, dat het ongeval mede moet worden toegeschreven aan de groote snelheid waarmede gereden werd. NIJMEGEN. Op den Graafschen weg is Zondagmiddag de 50-jarige D. door een autobus overreden. Zwaar gewond werd de ongelukkige, die inwendige kneuzingen had bekomen, opgenomen. Hij iB reeds aan de gevolgen overleden. DEVENTER. Het raadsel van de E.g. berooving van een bankbediende is thans tot klaarheid gebracht. De bediende heeft thans bekend, gezamenlijk met zijn broeder en twee beroepswerkloozen J. D. en H. F. v. S. de verduistering te hebben gepleegd. Beide laatstgenoemden zouden de aansto kers van het plan" geweest zijn. Door deze bekentenis is de zwager van van S., die aanvankelijk als verdacht van medeplich tigheid was gearresteerd, in vrijheid ge steld. Van het verduisterde bedrag is nog niets gevonden. TROSTBERG. In de stikstoffabriek te Trottburg (Beieren) brak hedenmorgen brand uit in den 30 M. hoogen silo-toren. Door een hevige explosie werd een arbei der gedood. Een andere arbeider werd ernstig gewond, terwijl een groot aantal personen licht gewond werd. BERLIJN. In den afgeloopen nacht heeft een nieuwe koudegolf Duitschland geteisterd. In de komende dagen worden uit het Noorden koude luchtmassa's ver wacht. In Oost-Pruissen en Pommeren was de temperatuur 20 gr. onder nul. In Silezië en Midden Duitschland bedroeg de vorst 10 graden. Alleen in Baden en Wur- tenburg bleef de temperatuur boven nul. Ds bootdiensten. Vanmorgen zou men trachten de boot verbinding tusschen Zierikzee en Katsche veer weer te herstellen. Te zeven uur voer de boot uit, maar ze kon de Zand- kreek niet binnen varen. Ze geraakte zelfs vast in het door den Oostenwind in groote massa aangevoerde ijs en kon pas te 9 uur weer naar Zierikzee terug- keeren. Op het veer WolfaartsdykKortgene is vanmorgen met de roeiboot op de be kende plaats (500 M. van den steiger) overgezet, terwjjl men vanmiddag te half twee, toen het ijs van tusschen dp stei gers losschoot, begonnen is met de mo torboot te varen. Om drie uur had men reeds drie reizen gemaakt. Men hoopte tot 4 uur te kunnen varen. De verbinding NeuzenHoedekenskerke is nog steeds verbroken. Op de lyn HansweertWalsoorden hoopte men vandaag het aantal reizen wat uit te breiden. Op de lijnen Vlissingen—Breskens en VlissingenNeuzen wordt de dienst vrijj regelmatig uitgeoefend. Alleèn zyn van morgen de eerste diensten Vlissingen Breskens, VlissingenNeuzen en Bres kensVlissingen vervallen. Ook zal waar schijnlijk vanavond de laatste dienst Vlis singenBreskens niet uitgevoerd kun nen worden. Gisteren ondervond men behalve .van het ys ook veel last van .de mist. De dienst VlissingenBreskens lag zoo goed als geheel stil. 11 1 11 Stoomvaart-Mij Nederland. BALI, uitr., 23 v. Suez. BORNEO, uitr., 23 v. P. Said. CHR. HUYGENS, thuisr., 23 v. P. Said. ENGANO, uitr., 22 v. Sabang. JOHAN DE WITT, thuisr, 22 v. Singapore KAMBAGAN, thuisr., 22 te Havre. P. C. HOOFT, uitr., 23 v. Colombo. RIOUW, thuisr., 21 te Belawan. PRINS DER NEDERL. 23 v. Batavia te Amst. B85wsxft*niBahe Lfoyd. INSULINDE, uitr., p. 23 Ouessanf. MENADO, uitr., p. 22 Fiftisterre. TERNATE, 22 v. Hamburg n. R'daus. TJERIMAI, thuisr., 22 v. Marseille. SOEKABOEMI, uitr., p. 22 OuessanL MED AN, thuisr., p. 22 Perim. TOBA, thuisr., 23 van Batavia. MARKEN, thuisr., 23 van Padang. KOTA RADJA, thuisr., 23 van P» Said GAROET, thuisr., 23 van Gibraltar. TAMBORA, uitr., 21 van Belawan. Gronlnssfihe Hypöfheekbank. Medegedeeld wordt, dat in de vergadering van CooHnisaariasen der Graniogsche Hypo theekbank rast gam&d Is fis»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3