No. 124 Maandag 25 Februari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Krachtvoeders BESTEVAER HENDRIKSE Go's BANK- GOES ÜUgQetaaPüalmk EERSTE BLAD. H.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" H.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAHO" Buiteniand. n?ei zorp gesorteerd,volgens Binnenland Belangrijkste Nieuws, IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. het weer in het buitenland. te GOES goes Tel. 162 jarenlange vakkundige erva ring verwerkt en Qemelleerd uit een keur der beste tabakken ALLE Directeur-Hoofdredacteur: r. zuidema. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummers 10.01 Prijs der Advertentiln: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Zotternij of erger? Wonderlijke dingen kan men toch be leven. Er was enkele jaren geleden een ern stige zieke. Alle deskundigen waren 't er over eens dat de toestand critiek was. Tenslotte werd er een specialist bij geroepen, die verklaarde, dat onmiddel lijk ingrijpen noodzakelijk was. Uitstel zou noodlottige gevolgen kunnen heb- ben. Sommige familieleden maakten be zwaar, want een operatie als werd voor gesteld, zou pijn doen. Gevoelige deelen moesten worden geraakt. En dat wenschte men den patiënt te besparen. Maar er was geen keus. En zoo werd dan ook tot de ope ratie besloten. De afloop was gunstig. Doordat nog tijdig was ingegrepen her stelde de patiënt ongedacht spoedig en na betrekkelijk korten tijd was de pa tiënt frisscher en flinker dan hij in ja- jpn geweest was, zoo zelfs, dat de voorzichtige levenswijs die aanvankelijk was voorgeschreven niet meer noodig bleek. Maar nu deed zich iets merkwaardigs voor. Terwjjl sommige familieleden den operateur dankbaar waren omdat hg op het juiste moment had ingegrepen, wa ren er anderen dia voor hem niets an ders hadden dan smaad en hoon. Ziet ge wel, zoo zeiden ze, dat wig gelgk hadden, door tegen de operatie bezwaren te maken? De patiënt is immers gezond? Hjj is beter.in orde dan hij in jaren geweest is, een bewjjs, dat de operatie achter wege had kunnen blijven. En eenstemmig spraken zij als hunne meening uit, dat van de diensten van den specialist die zoo gelukkig resul taat had bereikt, nooit meer gebruik mocht worden gemaakt. Een wonderlijke redeneering zal men zeggen. Toch eigenlijk je reinste zot ternij Inderdaad, zoo is het. i En toch Enkele jaren geleden stond het met de financiën van ons land hoogst cri tiek. Daarover waren alle deskundigen het eens. Er was op de gewone reke ning een tekort van meer dan 100 mil- lioen gulden. De toestand was zorgelgk. Toen kwam Minister Colijn. Hg begreep dat onmiddellgk ingegre pen moest worden. Het zou een pgn- ljjke operatie zijn. Maar er was geen keus. 's Landsbelang, het belang van de geheele bevolking vorderde het. En de uitkomst stelde niet teleur. De financiën werden weer gezond, zoo zelfs, dat verschillende bezuini gingsmaatregelen achterwege konden blij ven. en enkele belastingen konden wor den afgeschaft of verminderd. Velen zijn den heer Colijn dan ook oprecht danbaar. Maar niet alzoo de Sociaal-Democra ten. Omdat zg er nu eenmaal belang bij hebben de schare te mjsleiden, had de heer Vliegen den treurigen moed op het de vorige week gehouden congres smalend van het werk van Minister Co lijn te spreken en te aeggen dat deze geloond had niet bekwaam te zijn een begrooting te maken. Het feit dat de operatie :gelukte en de patiënt genezen is, is voor hem een bewijs van deondeskundigheid van den specialist. Maar dat is toch zottepraat zal men zeggen I En men heeft gelijk. Het is zotterng. Zoo niet erger. De dooi van voorbijgaanden aard? Zaterdagmorgen waren de temperatu ren in geheel Noord-Duitschland bijna overal iets boven nul, terwijl het in Zuid- Duitschland nog slechts eenige graden vroor. Gelijktijdig met den dooi viel op vele plaatsen sneeuw, die echter te Berlijn, van de worden steeds met de uiterste zorg gefabriceerd en munten uit in kwaliteit, afwerking en verpakking Specialiteit in GR0NDN0TENK0EKJES bij een temperatuur van 1 Vi graad boven het vriespunt, in een zachten regen over ging. De dooi werd veroorzaakt door overdrij ven van warme luchtlagen uit de Noord zee. Uit de geheele provincie Oost-Pruisen komen 'berichten omtrent nieuwen sneeuw val, waardoor ditmaal het spoorwegver keer echter geen belemmering ondervindt. Volgens't meteorologisch in stituut te Berlijn zou hetdooi- weer echter niet lang aanhou den. Van Scandinavië drijven reeds weer koude luchtlagen naar het Zuiden. In ver band met het reeds sterk gevorderde jaar getijde en de hoogere zonnestralen zal een eventueele nieuwe vorstperiode echter waarschijnlijk niet meer zoo fel zijn als de periode, die wij achter den rug hebben. Ook de Deensche deskundigen verwach ten, dat opnieuw koude luchtstroomen bo ven Denemarken zullen komen, zoodat de dooi vermoedelijk weer voor vorst zal plaats maken. Volgens berichten uit 'Rome woeden in Noord-Italië nog hevige sneeuwstormen. Uit Sofia wordt nog gemeld, dat bij de nieuwe koudegolf, de vierde van dezen winter, temperaturen van 24 tot 32 graden onder nul voorkomen. Hevige Noordooster stormen woeden over geheel Bulgarije. De havens van Varna en Boergas zijn op nieuw toegevroren. In geheel Griekenland heerscht een sneeuwstorm. Ettelijke plaatsen op het platteland worden door levensmiddelenge brek bedreigd. Volgens een mededeeling van het mete orologisch instituut te Agram werd Za terdag met 27 graden onder nul de koud ste dag sedert meer dan 100 jaren opgetee- kend. Ook te Laibach en in geheel Slovenië zijn de temperaturen weer belangrijk go- daald. Ook in Italië is het weder zeer koud. In de Abruzzen blijven de treinen urenlang m de sneeuw steken. In de nabijheid van No- raia is een dorp geheel ingesneeuwd. De oorlog fegen het ijs. Op de Donau beneden Belgrado zijn door militairen pogingen gedaan om het ijs op te blazen. Er werden mijnen gelegd en met veldgeschut werden projectielen af gevuurd. De uitwerking was echter door de dikte en compactheid van het ijs niet zeer groot. In verband met het bestaande hoog watergevaar in Duitschland vernemen de Maden, dat op 't oogenhlik alles gebeurt, wat mogelijk is, om de gevaren af te wen den of te verminderen. Wat den Rijn betreft, heeft Duitschland zich met Nederland in verbinding gesteld, teneinde bijtijds bericht óver den toestand van het ijs op den beneden Rijn te ontvan gen. Bij St. Goar heeft men eenige kleinere ijsvelden doen springen. Evenzoo wordt het voor brugpjjlers opgehoopte ijs zooveel mogelijk bijtijds verwijderd. De toestand op den Rijn is op 'toogen blik gunstig, wijl aan den beneden-Rijn dooiweer is ingetreden, terwijl aan den boven-Rijn nog sterke koude heerscht. Gisterenavond is het ijs bij den Rijn aan de Homberger brug plotseling met een lui de knal gebarsten en met groote snelheid weggedreven, zoodat de Rijn thans tus- schen Homberg Ruhrort en Laar geheel vrij van ijs is. La den loop van den avond is de Rijn ook bij Hamborn ijsvrij geworden. Het kruiende ijs heeft reeds een aanlegsteiger vernield. Bij Emmerik zitten nog 168 sche pen met een totalen inhoud van 45.000 ton in het ijs vast. De waarde van deze schepen en him ladingen loopt in de mil- lioenen. Men heeft het ijs in den Rijn bij Coblenz laten springen. 'Ook zal men het ijs bij Andernach laten springen om verscheidene Rijnaken, die daar vastgevroren zitten, te bevrijden. In het Zwarte Woud is het thans begin nen te dooien. Het Spoorwegongeluk te Dortmund. Omtrent het ongeluk bij het station Dortmund wordt nog gemeld, dat de trein van Gastrop, die volgens de dienstrege ling om 10.01 uur aan het Centraal-sta tion te Dortmund aankomt, op ongeveer 200 M. voor het station bij een wissel ont spoorde. Terwijl de locomotief en de twee daaropvolgende wagons nog het juiste spoor hielden, kwam de derde wagon op het afwg-kende spoor terecht en sloeg vlak onder het inrgdsignaal van 'het sta tion om. Men heeft in totaal drie dooden ga- vonden. Er zijn zever nersonen min of meer ernstig verwont tien licht ge wonden. De slachtoffers zijn twee vrouwen en een man. Zij schijnen op het oogenhlik van de ontsporing nit den trein te zijn gesprongen en onder den omvallende*) wagon terecht te zijn gekomen. Het betrekkelijk groot aantal slachtof fers is te wijten aan het feit, dat velen in hun opwinding uit den trein zijn ga- sprongen. De toestand op de Schelde. De toestand op de Schelde verbetert langzamerhand. Wel i3 er nog veel drijf- ijs, doch de vaart naar Antwerpen wordt minder gevaarlijk geacht. Er komen dan ook meer schepen aan. Vrijdagmorgen zijn de 40 schepen, welke op de reede van Vldssingen lagen, van Belgische en Nedei;- landsche loodsen voorzien, zoodat er een buitengewoon drukke vaart ontstond. Daarbij is het Engelsche stoomschip „Canadian Spinner" ter hoogte van Bath gestrand. Ook vlak voor de stad Antwerpen is de toestand zoo verre verbeterd, dat een der overzetboo'ten naar den Vlaamscheu oever terug in dienst kon worden ge steld. Algemeen is men van oordeel, dat het besluit van Loodswezen, waardoor Ant werpen ongeveer 350.000 ton verloor en de Schelde-haven een minder goede repu tatie kreeg, in een angststemming geno men weid. De Neptune" heeft een specialen man naar Rotterdam gezonden om daar eens een kijkje te gaan nemen. Deze is tot de conclusie gekomen, dat het in Rotterdam ook hard gevroren heeft, dat daar ook heel wat moeilijkheden bestonden, maai dat men alle maatregelen, o.a. het gebruik van ijsbrekers enz. heeft genomen, om de zeevaart mogelijk te maken. Geen der bladen spaart de overhaasting van het Belgische Loodswezen. Hef einde van de dictatuur in Spanje. La Nacion, een der betrouwbaarste Ma- drileensche bladen bevatte een opzienba rend artikel, waarin bericht werd, dat ge neraal Primo de Rivera zeer binnenkort als dictator zal aftreden. Hij is bezig met de voorbereiding van zijn laatste groote werk, het uitschrijven van een volks stemming door welke 400 afgevaardigden zullen worden gekozen, die den Koning als ministers en Cortes afgevaardigden zullen dienen en waaruit de vorst zijn toekomstige raadgevers kiezen kan. Primo wenscht herstel van het consti tutioneel régime, maar zat zichzelf geen candidaat stellen, omdat hij na de be voegdheden van het dictatorschap niet meer onder hevel van anderen wil staan. De „Graf Zeppelin". De luchtschepenwerf te Friedrichshafen deelt mede, dat de start van de „Graf Zep pelin" voor zijn vlucht naar de Middel- landsche Zee thans definitief is vastge steld op 26 Maart. Mocht het verbod om over een bepaald land van de Middellandsche Zee te vlie gen blijven bestaan, dan zal dat land vermeden worden. Men hoopt echter, dat men voor alle landen wel toestemming zal De voorioopige roufe als volgt vasfc- gesteld: Frankrijk (den Rhone-loop vol gende) Corsica, Italië (Rome), Grieken land, Klein-Azië en de kust van N.-Afrika- Korte berichten. De Prins van Wales heeft Zaterdag onder ontzaglijke belangstelling van de zijde van het publiek te Leicester zijn geheele stal met 12 renpaarden verkocht voor bijna 4000 guineas. Zijn beste paard, waarmede hij verscheidene lange af- standrittea heeft gewonnen, werd voor 700 guineas verkocht. Een telegram uit Wolf en (bij Bitter- feld) maakt melding van een brand in een filmfabriek. Door de zich daarbij ont wikkelende dampen zijn twee arbeiders gestikt. Drie werklieden liepen brandwon den op. Het huwelijk van den kroonprins van Noorwegen met Prinses Martha van Zwe den is vastgesteld op 21 Maart te Oslo. De administratie der Belgische Spoorwegen deelt mede, dat van 25 Fe bruari af het treinverkeer weer normaal zal gescMeden. De seismograaf te Königsthul heeft Vrijdagavond een hevige aardbeving ge registreerd. De afstand werd op 6000 a 7000 K.M. geschat. De Belgische monetaire commissie heeft een resolutie aangeuomen, waarin zij zich uitspreekt tegen het in curculatie brengen van een nikkelen geldstuk van 5 francs of 1 belga. Daar de invoering der tweede klas slaapwagens op de ttaliaansche Spoor wegen zulke goede resultaten heeft opge leverd, heeft de directie der spoorwegen besloten ook derde kl as - slaaprij tuigen in te stellen tegen nog lagere tarieven. De sneltrein van Bazel, die te Oos tende aansluiting geeft met de mailboot naar Dover, is Vrijdag voormiddag te Oudenburg, even voorbij Brugge, ont spoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Rijksbegrooting voor 1929. Aan de Memorie va.n Antwoord op het Voori. Verslag der Eerste Kamer betref fende hoofdstuk V11B (financiën) is het volgende ontleend: Dat de vermogensbelasting door de ver hooging van haar tarief het karakter van een „Erganzungssicuer" heeft verloren. Binnenland. Het Fransch-Belgisch militair geheim verdrag van 1920 en Interpretatie der Generale Staven van 1927. De 'beteekenis voor Nederland. De gasvoorziening van Zuid-Beveland. (Een rapport van den directeur der Goe- sche gasfabriek.) Vergadering van het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereenigingen in Zeeland. Broedermoord te Oude fekela. Vergadering van den Polder Walcheren. Malversaties te Nieuwer-Amstel. De bootdiensten in Zeeland. Jaarvergadering der veilingsvereen. Ka- pelle-Biezelinge e. o. Buitenland. Weer vorst te verwachten? De strijd tegen het ijs. Spoorwegongeluk te Dortmund. Naar het eind van de dictatuur in Spanje? kan de minister niet inzien. In aanmer king moet worden genomen, dat ook het thans geldende tarief der inkomstenbe lasting nog belangrijk hooger is dan dat hetwelk van 1915 tot 1919 beeft gegolden;. De minister ziet geen aanleiding om hg de heffing van schenkingsrecht reke ning te houden met den leeftijd van den schenker. Het schenkingsrecht kan niet gemist worden, wil men niet de deur open zetten voor het ontgaan van successie belasting. De minister deelt in hoofdzaak de moo ning, dat .afschaffing van de grondbelas ting op de ongebouwde eigendommen moet worden beschouwd als een geschenk uit de schatkist, aan de tegenwoordige eigenaars, omdat de belasting geacht kan worden groo-tendeels in de grondprijzen te zijn verdisconteerd. Hieruit volgt even wel nog niet, dat hij een matige verhoo ging van de opcenten op deze belasting onder alle omstandigheden onjuist zooi achten. -1 i i Opdrijving van 'de belasting door te hooge schattingen zal zich alleen hij de gebouwde 'eigendommen kunnen voor doen, nJ. hij schatting van nieuwe ge bouwen en bij herschatting van gebou wen, die een verandering als bedoeld in artikel 7 der wet op de grondbelasting hébben ondergaan. Tégen te hooge schat tingen wordt zooveel mogelijk gewaakt. Zomerdienstregeling. De zomerdienstregeling van de Neder- landsche Spoorwegen zal 15 Mei in wer king treden, dat is de datum, waarop ook de zomertijd wordt ingevoerd. De Ziektewet. Het hoofdbestuur van het Ned. Werk liedenverbond „Patrimonium" heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het ernstig aandringt op de tot standkoming van de Ziektewet en van de Ziekenfondswet 1920 in deze zittings periode. Het bestuur merkt op, dat het wets ontwerp aan zijn verlangens niet geheel voldoet, waarom het door de Kamer aan te brengen verbeteringen zal toejuichen. Naar het oordeel van adressant moet echter op dit oogenhlik alle strijd over vorm en organisatie worden vermeden, alsook elke ingrijpende wijziging, die de wet in gevaar zou brengen, waar dit zal ingaan tegen het belang dat heel ons volk heeft bij het invoeren van een zie kengeldverzekering, die zoo noodig na enkele jaren praktijk kan worden herzien en uitgebreid. Het ziekenhuis te Vlissin gen. Eenige jaren geleden is hier ter plaatse op-gericht een stichting, ten doel hebbende het stichten van een nieuw ge- meent e-ziekenhais. Deze stichting heeft toen uit alle oorden van hot land finanoi-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1