Scheepstijdingen. Radio-Nieuws. Advertentiën. C>p het Kampereiland en in hst aangren- ««las poiaenana zijn de vogels bij duizen den omgekomen. Het ergst er aan toe zijn de koeten, die in de riet- en biesvelden aan de Zuiderzee kust hun nesten bouwen., de3 winters over blijven en in hoofdzaak van waterplanten leven. De kinderen kunnen er thans met de hand grijpen zooveel ze willen. De dieren zijn als versuft door koude en honger. Over al waar nog wat open water is, en dat is maar zeer sporadisch, treft men ze bij zwer ««en aan. Verscheidene hebben bevroren .pon ten en kunnen zich nauwelijks meer bewegen. De roerdompen hebben het ook bijzonder hard te verantwoorden. Alleen in de omge ving van Kampen vond men er veertien dood gevroren. Vermoedelijk is nu de geheele kolo- nie, die dicht bij de stad haar nesten had, totaal uitgeroeid. Zwaar hebben het ook de wilde ganzen, vooral nu de sneeuw het hun moeilijk maakt in de hardbevroren weilanden de graswortel tjes los te werken. Tal van kleine zangvogels vallen ten prooi van de uitgehongerde roofvogels. Tal van visschen zijn gestikt. Het verkeer Zwijndrecht-Dor- d r e c h t. Gisterennamiddag is het verkeer over de Oude Maas tusschen Zwijndrecht en Dordrecht voor luxe auto's en rijtuigen stop gezet. Alleen voetgangers, fietsers en hand wagens tot een gewicht van 503 K.G. mogen over het ijs passeeren. De veerdienst zal trachten in het begin van de volgende week door een daartoe gemaakte vaargeul den dienst te hervatten. Een noodlottige wandeling.Gis terenmorgen kwam te Venhuizen- een 18-jarig jongmensch aan, dat op gymnastiekschoenen van Leeuwarden kwam gewandeld. Met be vroren handen, voeten en ooren is hij in het ziekenhuis te Enkhuizen opgenomen. Zijn voe ten zullen geamputeerd moeten worden. Verduistering van 26 mille? De commissarissen van een naamlooze ven nootschap te Amsterdam, bandelende in eleo- triciteitsartikelen, hebben, zoo meldt de Tel., uwiuge dagen geleden ontdekt, dat de boeken geen juist beeld gaven van den werkelijken toestand. De naamlooze vennootschap was in liquidatie en de zaken worden afgewikkeld door een 41-jarig persoon, die hot volste ver trouwen genoot. Jarenlang was hij met die afwikkeling bezig, Hij moest tal van belangrijke posten innen van firma's, die over het ge heele land gevestigd waren. Gebleken is thans, dat hij een aantal van die belangrijke posten heeft ge.'nd, doch het geld in eigen zak hea't gestoken. De bedra gen varieeren van f 303 tot f1030. Hij liet de posten in de boekei eenvoudig open staan on toen hij een bedrag van meer dia f23.030 vermoedelijk had verduisterd, verdween hij. Aangenomen wordt, dat hij het land heo.T verlaten. Bij de politie is aangifte van de verduistering gedaan. Goereeen Overflakkee krijgen post per vliegtuig. Gistermiddag om- streeks 2 uur is een vjiogtuig van de Kon. Lnchtvaartmij op het landingsterrein nabij Dirksland aangekomen met de post. Ook kwa men en gingen er ©enige passagiers mee. Een uur daarna kwam er weer een vliegtuig aan, dat gecharterd was door de .Coöperatieve ver- eeniging de Handelskamer te Rotterdam en levensmiddelen aanbracht voor de Coop. Ver- bruiksvereeniging de Volharding te Dirksland. Vanmorgen te half negen zou weer een vliegtuig van de Kon. Luchtvaartmij van de Waalhaven met de post voor Flakkea ver trekken. 2030 mud aardappels bevroren Te Barger Oosterveld (Dr.) zijn van één han delaar ruim 2030 H.L. aardappelen bevroren. De toestand in de Drentsche venen. Men schrijft uit Coevorden aan de Maasbode: Bij de moeilijkheden, ontstaan tengevolge van de werkloosheid onder de arbeiders, als gevolg van de aanhoudende vorst, is thans ook nog gekomen, dat de winterprovisie van de arbeiders geheel bevroren is, en ook bij vele landbouwers is dat het geval. Voorts grijpt de griep hier onrustbarend om zich heen, en maakt heele gezinnen bedlege rig. Speciaal in Coevorden is dat erg, waar de doktoren haast niét rond kunnen komen. De verbinding Holland—Bra- bant. Uit Willemstad wordt gemeld In verband met het feit, dat bij invallenden dooi straks de verbinding Holland-Brabant- België via Dordrecht-Moerdijk en Gorinchem- Keizersveer geheel zal zijn verbroken, heeft de burgemeester dezer gemeente de aandacht van den rijkswaterstaat gevestigd op de omstan digheid, dat de overgang Willemstad-Numans- dorp thans weer regelmatig wordt bevaren, en in overweging gegeven een boot of meer booten van het Moerdfjksche veer hier tij delijk in de vaart te brengen. In deze route kan verder worden gebruik gemaakt van de brug te Barendrecht. Poging tot vergiftiging. Gister middag strooide een bij een slager te Berlijn in dienst zijnde keukenmeid in stychine ge doopte tarwe in het eten van haar heer om er zich over .te wreken, dat hij haar den sleutel der woning had afgenomen. wqT zij zich aan een lichtzinnigen levenswandel had overgegeven. De misdaad werd bijtijds ontdekt en de daderes werd gearresteerd. Kolendampvergiftiging. Te Heithuijsen werden twee knechten van den landbouwer van H., die in hun slaapkamer een kachel gestookt hadden, tengevolge van kolendamp bewusteloos te bei gevonden. Op advies van den ontboden geneesheer werden beiden naar het Louisa-huis te Roermond overgebracht, waar zij na eenigen tijd weer bijkwamen. Hun toestand is redelijk. Het verkeer over de Waal. De overtocht voor automobielen over het ijs van de Waal is op verschillende plaatsen opge DE NIEUWE KONINGINNEBRUG TE ROTTERDAM BEGAANBAAR. Met de parforce werkzaamheden van de nieuwe Koninginnebrug is men thans zoo ver gevorderd, dat thans ook de tweede brugklep met behulp van de daarvoor bestemde machines kan worden neergelaten, en eventueel weer worden geopend. Een overzicht van de werkzaamheden, die, zooals onze foto's duidelijk laten zien, snel vorderen. heven. Te Zuilichem, nabij Gorinchen, is gis terenmorgen echter nog een tractor, wegende zesduizend kilo, de rivier overgestoken, een bewijs, dat het ijs op deze plaats nog zeer betrouwbaar is. Kring Waioheren Z. L. M. Gisteren werd te Middelburg de alge- meene vergadering gehouden van boven- genoemden Kring. Do tafel van het bestuur droeg een feestelijk aanzien door een tweetal groo- te bloemenmanden. De voorzitter, de heer Jhr P. J. Boo- gaert, deelde mede, dat het hem zelf niet bekend was, dat hij juist heden: 25 jaar voorzitter was eerst van de af- deeling, later van den kring Walcheren. Spr. brengt hartelijk dank voor de bloem stukken, resp. van het hoofdbestuur en van den Kring. De heer C- Franse, vice-voorzitfer van den Kring, wijst er op, hoe op 22 Februari 1904, als opvolger van den heer Ger- lach van St. Joosland, de heer Jhr Boo- gaert tot voorzitter van de toenmalige afdeeling gekozen werd. Het was toen een heele stap, omdat men den benoemde bijna niet kende; maar hij is gebleken te zijn de rechte man op de rechte plaats. Hij is vriendelijk in den omgang en heeft getoond te zijn een man van karakter. De Kring heeft gemeend, een Stoffelijk blijk van waardeering te moeten aan bieden, en wel een schilderij, die echter nog niet gereed is. Spr. hoopt, dat de heer Boogaert nog jaren den Kring zal mogen leiden. De heer D. W. Lindenberg, sprak na mens het hoofd- en het dag. bestuur der Maatschappij en sloot zich zeer gaar ne bij den heer Franse aan. Door den secretaris, den heer J. Lange- beke, werd een schrijven voorgelezen van den algemeenen voorzitter, den heer Mr P. Dieleman, die, verhinderde zijnde, schriftelijke gelukwenschen aanbood. De heer Boogaert zeide, werkelijk ver rast te zijn door al deze vriendelijkheid. Hij kan zijnerzijds verzekeren, dat hij steeds aangenaam heeft gewerkt in den Kring. Al ging het wel eens warm toe, zooals bij de kwestie der paardenverloting persoonlijk heeft hjj daar nimmer last van gehad. De schilderij zal in zjjn kamer een eere-plaats krijgen. De Suikercrisis. Om over dit onderwerp een inleiding te houden gaf de voorzitter het woord aan den heer Jac. Welleman te Krab bend jjke. Dhr Welleman zeide, niet veel nieuws te kunnen vertellen na het vele, dat er over gesproken en geschreven is. Spr. taat nu na, dat de kwestie reeds ruim jaar lang aan de orde is. Hij heeft daar een werkzaam aandeel in gehad. Het heeft hem daarbij aan crifiek niet ont broken, maar hjj blijft daar vrij kalm onder. Spr zelf behoorde niet tot degenen, die direct om regeeringssteun wilden vra gen. Men is niet over één nacht ijs ge gaan, maar spr. is overtuigd geworden al is vrijhandel zijn ideaal dat men hier steun moest vragen, als althans onze bietencultuur en onze suikor-fabricage niet achterstaan hij die in het buitenland, en dan nog slechts, wanneer do lage wereld- prijs een gevolg is van elders toegepaste kunstmiddelen, en het vaststaat, dat het behoud van da bietencultuur ook op eco nomisch gebied steun vragen rechtvaar- digt. Spr. staat dan uitvoerig stil bij de ge maakte berekeningen, waarvan het resul taat was, dat de productiekosten van 1000 K.G. bieten zijn voor Groningen f 18.45, voor Friesland f 17.71 en voor het Zuiden van het land f 17.33. Met deze productiekosten en met den prijs, welke voor de bieten wordt, betaald als gegevens, kan men gerust concludes- ren, dat onzo bietencultuur niet meer loonend is. De vraag stellende: aan wie de schuld? zegt spreker, dat het niet ligt aan den hoer, dat onze biotencultuur niet meer rendabel is, dat de fabrieken hier de best geoutilleerde zijn van de geheels wereld. De schuld ligt bij de andere suiker- produceerende landen, die deze productie beschermen. Daardoor is de wereldprijs gebracht beneden den wereldkostprijs. Hiertegen moot Nederland concurreeren en dat is onmogelijk. Dit veroorzaakt abnormale toestanden en dan mag men tot abnormale middelen zijn toevlucht nemen. Gebleken is, dat zoowel in de cultuur als in de industrie een reuzen-werkgele genheid ligt. Men moet hebben een nieuwe inter nationale conventie. Maar die zal nog jaren uitblijven. De suiker-industrie heeft altijd een uit zonderingspositie ingenomen. Men moest dan ook een tijdelijke regee ringssteun ("verrekening accijns) vragen, Het is een binnenlandsche aangelegenheid De Centrale Suiker-Mij zag geen belang in samenwerking maar voor de Coöpera ties er waren, in 1902, gaf zjj een ander geluid. Spr. herinnert aan de pogingen om steun bij de landbouworganisaties te krijgen, maar alleen in de Noord-Brabant- sche Maatschappij was de meerderheid op de hand der voorstanders van steun aanvrage. Op Flakkee heeft men groot succes gehad. Spr. herinnert aan de vragen, welke dhr v. d. Heuvel reeds op 24 Oct. 1928 tot de regeering richtte. Zóówel de mi nister als de Kamerleden hebben een deur opengehouden. Dhr v, d. Heuvel heeft nu andermaal vTagen aan de regeering gericht en dit op den man af, terwijl de Bond op 8 Jan. j.l. opnieuw een adres tet de regee ring heeft gericht. De 'Centrale Suiker- maatschappij doet als of men met ver lies werkt om de boeren door de moei lijke tijden heen te helpen, maar in wer kelijkheid geeft men toe te willen trach ten do bieten terug te krijgen, die de coöperaties hebben afgenomen. Spr.- verwacht van tusschenkomst van het K. N. L. C. niet veel en vraagt wat de Z, L. M. nu zal doen. Spr. vraagt de aanwezigen nog eens na te gaan wal de bietenteelt aan arbeidsloonen enz. met zich brengt. Men heeft hier een uitste kend klimaat, een bodem, waarop de biet gewillig groeit, beste fabrieken, ge bouwd met boerenkapitaal, kortom alle factoren voor een oordeelkundigen bieten- bouw en dat deze desondanks niet ren dabel is, komt omdat de andere landen alle eerlijke concurrentie onmogelijk ma ken door hun protectie. Spr. hoopt op een initiatief-voorstel uit den boezem der Kamer. Maar zal dit kans van slagen hebben, dan moet dit door den ganschen landbouw worden gesteund. Laat dekring Walcheren nu duidelijk uitspreken, dai op hem .kan worden gerekend. (Applaus). Daar niemand het woord vroeg stelde de voorzitter een motie voor, waarin de vergadering als haar meening uit spreekt, dat de Nederlandsche nationale industrie niet aan haar lot mag worden overgelaten in den, elders met staatshulp gevoerden strjjd, zoodat dus aan de bie tencultuur en de suikerindustrie steun moet worden verleend, zoolang niet een algemeene conventie tot afschaffing van de bescherming is tot stand gekomen, en zij aan het bestuur der Z. L. M. verzoekt deze motie ter kennis 'te bren gen van de regeering en de Staten-Gene- raal. De motie werd bjj acclamatie aange nomen, waama de voorzitter dhr Welle man dank zegde voor zjjn keurige inlei ding en hem met zjjn succes geluk wenschte. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van het Dag. Bestuur der Z. L. M. inzake de door de directie van den Landbouw uitgevoerde inventa risatie van aardappelen en aangedrongen werd op het doen yan juiste opgaven aan de met de inzameling belaste per sonen. Door den secretaris, dhr J. Langebeeke, werd het. jaarverslag uitgebracht, waarin hjj o.a, melding maakt van het aanpak ken van de runderhorzelbestrjjding, van den strijd op de botermarkt, om dank te brengen aan B. en W. van Middelburg en enkele afdeelingen voor den daarbjj ondervonden steun. Spr. wjjst er dan op dat de verzending van kippen door laksch- heid tot mislukking is gedoemd. De deel name aan den. ploegwedstrjjd wordt steeds beter, die aan den cursus in paarden kennis is goed, en de motorcursus moet in twee afdeelingen worden gesplitst. Voor den melkcursus wist men nog voldoende deelnemers te vinden, maar de cursus in hoefbeslag en die voor volwassenen hadden minder succes en konden niet doorgaan. De slachtverzekering neemt toe. Het. jaarverslag werd goedgekeurd even als de rekening, die een goed slot aan wijst van f 1912.60, waarvan echter dc uitgaven voor den motorcursus later nog mooten worden afgetrokken. Het verslag van den Marktzetter werd voorgelezen, daar deze verhinderd was, Daaruit blijkt, dat van den stroom boerinnen, die in de dagen van strjjd naai de markt kwamen, 15 goede verkoop sters zjjn overgebleven. Dit moet zich echter zeer uitbreiden. Het verslag werd goedgekeurd, maar er zal op meerdere détailgegevens worden aangedrongen. Dhr J. Goedbloed te Serooskerke werd tot marktzetter herbenoemd. Bij de rondvraag werd toegezegd, dat het bestuur zal overwegen of ook cur sussen, of lezingen over electromotoren en over de geheele toepassing van de elecfriciteit voor den landbouw kunnen worden gehouden. Verder dat een ver gadering van aangeslotenen bjj slacht vee- en varkensverzekering zal worden bjjeen geroepen, terwjjl op een desbetref fende vraag of er iets bekend is aan het bestuur van pogingen om op Walcheren een land- en tuinbouwschool te trach ten te krijgen, ontkennend werd geant woord. Het bestuur ziet echter gaarne plannen daarvan tegemoet om deze te kunnen beoordeelen. Hierna sloot de voorzitter de druk be zochte vergadering met dank voor aller opkomst. NET ONTWERP ZIEKTEWET. De „Standaard" geeft een beschouwing over het ontwerp-Ziektewet. Het blad wijst er op, dat, indien de wet Talma ware uitgevoerd, allengs wel een goe de aansluiting zou zijn gevonden tusschen wal uit het leven opkwam en de wettelijke direc tieven. Aanvankelijk ging ook Minister Slotemaker de Bruine in deze richting. Hij wilde da zie kenkassen niet loslaten, een standpunt ,dat echter later weer verlaten werd. Wij willen wel zeggen, aldus de „Stand.", dezen gang van zaken te bejammeren Het zou ons leed doen, als een actie, zoo als door de ziekenkassen werd ontwikkeld, als het initiatief, 't welk zoo spontaan uit het leven opkwam, door de wettelijke regeling zoude worden doodgedrukt. Het kan niet ont kend, dat ook de bedrijfsvereeniging vrucht is van een vrije actie. Dat deze actie in nauw verband staat met het bedrijfsleven en groeien kan door een samenwerking van werkgever en werknemer maakt haar sym pathiek. Zij zal echter slecht3 diegenen hel pen, die in een bedrijf werkzaam zijn. Daar blijft dus nog een groot terrein over, waar da Raad van Arbeid wei de noodiga hulp kan bieden, maar waar toch ook een ruim arbeidsveld zou kunnen blijven voor de zie kenkassen. De grootste belemmering voor de zieken kassen schijnt wel het feit, dat de uitkeering op tachtig en niet op zeventig proeent is ge steld. Keerde men tot 70 procent terug, dan zou de ziekenkas, naar het ons toeschijnt, ruimte van beweging nog voldoende kunnen overhouden. Of het mogelijk .is, de ziekenkassen zéé te organiseeren, dat zij in den vorm van be drijfsvereeniging verder kunnen gaan, een denkbeeld, dat op een vergadering van zie- kenkasbesturen is opgeworpen willen wij thans juet beoordeelen. Het schijnt niet ge makkelijk daartoe te komen. Het staat echter voor ons wel vast, dat voorop behoort te staanthans moet de Ziektewet tot stand komen èn zij moet wor den uitgevoerd. Als het nu weer eens mis- lukt, wordt de zaak al zeer moeilijk. En on danks den groei van het particulier initiatief, blijft een wettelijke zorg toch wel noodig. Daarom zouden we met het voorstel van Minister Slotemaker de Bruine willen meo- gaan, maar niet zonder den wensch te heb ben geuit, dat het alsnog gelukken moge, ora ook de actie der ziekenkassen zooveel moge lijk te behouden. Stoomvaart-Mii Nederland. BALI, uitr., 22 te Port Said. BORNEO, uitr., 22 te Port Said. ENGGANO, uitr., 22 te Sabang. POELAU ROEBIAH, 22 v .Amst. te Ba tavia. Kon, N»d. Stoomboot-Mif. IRENE 21 v. Samoa n .Piraeus. NICKERIE, 22 v. Arnst. n. W. Indië. Rotterdam sche Lloyd. KOTA GEDE, uitz., 22 v. Colombo. TJERIMAI, thuisr., 22 v.m. 9 u. te Mar seille. TAPANOELI, 22 v. v. Rotterdam te Ham burg- i KOTA RADJA, thuisr., 22 (12 midd.) r. Suez. I Door ALLE Boekhandelaren worden ADVERTENTIÈN en ABONNEMENTEN voor otis blad aangenomen Programma van Zondag 24 Februari. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 8.30—9.30 R. K. Morgenwijding. 9.50 Dienst in het gebouw „Prediker" te Leiden. Voorgan ger: Ds JL C. v. d. Brink. 12.30—1.30 Con- eert. 2.30—5.00 Concert te Nijmegen. 6.50 Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Oosterend. Voorganger: Ds H. Guittart. 8.10 K. R. O, uit Eindhoven. HILVERSUM, 1071 M. 9.80 Soc. Den», uitz. 10.30 Vrijz. dienst in de Ned. Herv. Kerk te Naarden. Voorganger: Ds H. H. Enklaar. 12.30—2.00 Concert. 2.30 aansl. van het Con certgebouw te Amsterdam. 4.005.00 Populair concert. 5.006.00 Orkest. 8.00 Lohengrin, rom. opera van Rich. Wagner. DAVENTRY, 1662 M. 3.50 Concert. 5.20 Celloconcert. 5.50 Vertellingen van het Oude Testament. 6.05—6.35 Bach's kerkcantate no. 113. 8.20—9.05 Kerkdienst. 9.25 Orkest. Stand van hedenmorgen 10 nor. Stand van gistermiddag 2 uur 764. Licht op voor fiofsero. Zondag 5 u. 56. Maandag 5 u. 58. Heden overleed te Nesson- vaux (België) in de hoop des eeuwigen levens, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwd zuster. ELISABETH CORNELIA DUVEK0T. Echtgenoote van den hoor H. Sparenberg. in den ouderdom van 37 jaar, nalatende drie jeugdige kinderen. Uit aller naam. L. DUVEKOT Cs. Goes, 22 Febr. 1929. Zoo de Heere wil en zij leeft, hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder PIETERNELLA SCHOUT, 28 Februari a.s. haar 80ston geboortedag te herdenken. Uit aller naam, J. JOBSE. ICoudekerkc. 22 Februari 1929.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3