No. 123 Zaterdag 23 Fehruari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland v.ROSSEM'* ZEEPAARD ISer fSSS HENDRIKSE Cos BANK - GOES EERSTE BLAD. BANK VOOR ZEELAND - GOES Gebrs STEUTEL Voorjaars- en Zomerstoffen J. DONNER-MEIJLER - Goes Buitenland. Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. POLITIEK DEFAITISME. PRIJZEN VANAF fSO.-. Bij riep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN Binnenland KLEERMAKERS ALLE D irecteur-Hoofdredacteur: R. ZU10EMA. Bureau: Lange Vorsfstraat 70, Goes. •Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummersf9.09 Prijs der AdverfentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Niet alleen ten opzichte van de lands verdediging vindt de leer van de weerloos heid aanhangers. Er is ook een politiek defaitisme. Velen weigeren in den politieken strijd hunne medewerking, „omdat het toch niets geeft". Wat zal, zoo wordt geredeneerd, de be trekkelijk kleine Antirevolutionaire partij voor invloed uitoefenen. Zij wordt immers toch overstemd? De groote meerderheid van ons volk is van de A.-R. beginselen niet' gediend en ook al is er een z.g. recht- sche meerderheid, dan kan er toch geen sprake van zijn dat de Antirevolutionairen de leiding hebben. En daarom trekken velen zich terug. „Het geeft toch niets." Het is slechts ver spilling van tijd en geld en krachten en daaromgeen krachtige organisatie en geen systematische actie, maar politieke weerloosheid. De handen in den schoot en de riemen in de boot en dan maar stilletjes afwachten wat God over ons volk besteld heeft. Dat is een gemakkelijke redeneering. En een heel goedkoope redeneering bo vendien. Maar een andere vraag is, of ze juist ge noemd kan worden. Wij onderschatten niet de kracht van de partijen des ongeloofs, die al dadelijk dit voor hebben, dat zij komen met een evan gelie naar den mensch, en die vaak een actie ontwikkelen, een betere zaak waar dig. En wij ontkennen ook niet het feit, dat de A.-R. groep veel te klein is om de meer derheid te. verkrijgen en hare beginselen volledig tot toepassing te brengen, te min der, nu een niet zoo klein smaldeel geen middel onbeproefd laat om de A.-R. partij zooveel mogelijk te verzwakken. Maar daaruit volgt nog niet, dat deze partij daarom tot machteloosheid zou zijn gedoemd en niet in staat zou zijn invloed uit te oefenen. De geschiedenis, ook van de laatste ja ren, is daar, om het tegendeel te bewijzen. Denk slechts aan den schoolstrijd. Dat scheen een hopelooze zaak. Toen Groen van Prinsterer met een paar getrouwen in de Tweede Kamer voor de vrije, Christelijke school het pleit voerden, werden zij gehoond als de laatsten van een wegstervend geslacht. En zoo scheen het ook. Maar toch heeft men den moed niet op gegeven. In gehoorzaamheid aan Gods be vel is de ongelijke en schijnbaar hopelooze kamp aanvaard en het einde is geweest dat God den strijd heeft bekroond. In de kracht des Heeren is men toen velen die nu niets dan critiek hebben nog rustig bij de pakken neerzaten aan 't werk gegaan, men heeft zich opgemaakt en heeft gebouwd en gestreden, en God van den hemel heeft het doen gelukken. En dat geldt niet alleen van den school strijd. Verrassend groot is de invloed geweest door het Christelijk volksdeel in den loop der jaren uitgeoefend. Wie terugdenkt aan den tijd van een halve eeuw geleden en nagaat wat er ge daan is ter bevordering van de goede ze den, de Zondagsrust, de Sociale Wetge ving, de arbeidsverhoudingen, de benoe mingen, het voorbereidend-, het middel baar- en het vakonderwijs en zooveel meer, die zal moeten erkennen, dat God den in zwakheid verrichten arbeid heeft gezegend boven bidden en denken. Wat onmogelijk scheen is mogelijk ge worden. Wij denken hierbij ook aan de handha ving van het gezag, de grondslag voor een gezond volksleven. Tot tweemaal toe hebben in deze eeuw de revolutionaire partijen een greep ge daan naar het gezag. Eerst in 1903 en daarna in 1918. Maar beide malen grepen zij mis. Beide malen werd het gezag gehandhaafd en werden de volksvrijheden beschermd. Het had ook anders kunnen gaan en 't zou anders gegaan zijn, indien onder ons Antirevolutioninaire volk de leer had ge golden „dat het toch niets geeft", indien de predikers van do weerloosheid op politiek gebied gehoor hadden gevonden. Wanneer wij ons teweer stellen tegen het politiek defaitisme, dan beroepen we ons evenwel niet alleen op de geschiedenis en wijzen we niet alleen op de feiten. Er is nog iets anders en iets hoogers. Er is ook het gebod Gods. God de 'Heere heeft ons een taak gege ven niet alleen ten opzichte van het gezin en de school en de kerk, maar ook met be trekking tot het staatkundige leven. Wij hebben er hoe paradoxaal het ook moge klinken toe mede te werken, opdat verhooring vinde de bede: Uw Naam worde geheiligd, Uw Koninkrijk kome, Uw wil o God, geschiede, gelijk in den hemel, alzoo ook op de aarde. Dat is onze taak en roeping. En daarbij is het niet de vraag wat w ij kunnen, maar wat God wil. Zeker, ons kunnen is beperkt. Maar dat mag ons niet ontmoedigen. Onze taak is niet de meerderheid te be halen en de wereld te overwinnen, maar het is onze roeping in gehoorzaamheid aan God, te doen wat onze hand vindt om te doen. Blind in de uitkomst. Maar ziende op het gebod. Voor politiek defaitisme is er daarom bij ons geen plaats. ONTVANGENde nieuwe Voor Costuums en Demf-saiaons NAAR MAAT. Steeds degelijke en fijne afwerking. TELEF. 130. HET WEER IN EUROPA. Naar het meteorologisch bureau te Ber lijn mededeelt, zijn gisterennacht de laag ste temperaturen in Zuid-Duitschland en Oostenrijk voorgekomen. Te München werd 24, te Weenen 20 graden vorst gere gistreerd. Ook in het overige Zuid- Duitschland waren de temperaturen laag. Daarentegen is in Noord-Duitschland de strenge vorst verminderd. Ook in Oost- Pruisen en langs de kust is de vorst aan - merkelijk verminderd. Het meteorologisch instituut te Lenin grad voorspelt een nieuwe strenge koude golf. In het Noordoosten van Rusland heeft zich een nieuw gebied van hoogen druk gevormd, dat zich reeds naar het Zuiden en Oosten heeft uitgebreid, zoodat waarschijnlijk weer strenge koude kan worden verwacht. Of deze nieuwe koude golf het overig Europa echter zal bereiken staat natuurlijk niet vast. Donderdag is het overdag in België flink aan het dooien gegaan. De nachten zijn echter nog koud. Men schat dat direct tengevolge van de vorst zeker een honderdtal personen is omgekomen. Het in geheel Engeland ingezette dooi- weer heeft een heele reeks ongelukken ver oorzaakt, zooals het barsten van leidin gen, overstroomingen, ziekten. De influ- enza-epidemie is weliswaar verminderd, maar toch nog niet geheel geëindigd. In Londen is het aantal slachtoffers nog steeds betrekkelijk hoog. De Oostenrijksche minister van land bouw heeft een oproep tot de landbevol king gericht, waarin hij haar aanspoort om in dezen kritieken tijd haar goeden wil te toonen, om de stadsbewoners te helpen. De levensmiddelen moeten zoo snel moge lijk worden vervoerd. Hevige sneeuwstormen. Donderdag is de hevigste sneeuwstorm sedert jaren over de Oostelijke staten van Noord-Amerika losgebarsten. In Mary land, Noord-Carolina en Virginië ligt de sneeuw buiten van 60 tot 75 c.M. hoog New-York meldde 20 c.M. sneeuw. Phila delphia heeft 10 en Boston 12)4 c.M. sneeuw meegekregen. De nood in den landbouw. Naar de „Voss. Ztg." bericht, zijn in de Duitsche begrooting tot leniging van den nood in den landbouw voor de eerstko mende vijf jaren elk 20 millioen rijksmark beschikbaar gesteld, die vooral tot ver grooting van den afzet zullen dienen. In het rijksministerie voor de voedsel voorziening is een agrarisch program uit gewerkt, dat inzonderheid gedetailleerde voorstellen ter verbetering van den toe stand in de melkbedrijven en op de vee markt en inzake de kwestie der regeling van de tarweprijzen bevat. Op het gebied van de veemarkten zijn aanpassing van den accijns op levend vee aan den vleesch-accijns en een reeks an dere douane-maatregelen voorzien. Ook een laten vervallen der tolvrij inge voerde zendingen bevroren vleesch zal voorgesteld worden. Ir. de haven van Hamburg ontstond gisterochtend •brand aan boord van het stoomschip Kalonda. Gistermiddag ston den 20.000 zakken salpeter in brand. Sana pu in-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 bij Apoth. en Drogisten. Oficiëel werd gisteravond medege deeld, dat de Koning van Engeland een goeden dag bad gehad. Z. M. had ver scheidene uren aan het raam gezeten. Het mooie weer van de laatste dagen heeft oen weldadigen invloed op den zieke ge had. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Da kolenvoorziening van Duitschland. Gisteren heeft tusschen de verschillende instanlies en de vertegenwoordigers van de mijnen een bespreking plaats gehad over het vraagstuk der kolenvoorziening van Duitschland. Men kwam tot de con clusie, dat er wat de productie van koion betreft,'geen bezorgdheid behoeft te bestaan en dat de moeilijkheden zich alleen voordoen bij het afzenden en los sen van de kolen. De riiksspoorwegen hebben maatregelen getroffen, dat ook Zondag de beschikbare hoeveelheden ko len gelost kunnen worden. De Berlijnsche .president van politie heelt uitdrukkelijk erkend, dat in dit geval het werken op Zondag, in het openbaar belang geschiedt, zoodat het zonder voor afgaande vergunning van de zijde der overheid kan worden verricht. ALe maat regelen zijn dan ook getroffen om de spoorwegwagons Zondag te lossen en eventueel ook aan da verbruikers brand stoffen te leveren. Db pest In China. In de Chineesche provincies Shansi en Shensi breidt 3e pestepidemie zich uit. Het is zoowel aan Chineszen als aan buitenlanders verboden, naar deze pro vincies te reizen. De laatste zes maanden zijn in beide provincies meer dan elf duizend personen aan pest en honger gestorven. Korte 'neriohten. Donderdag kwamen 20 schepen de haven van Antwerpen binnen en 22 ver trokken. Te Boekarest zijn verscheidene geval len van vlektyphus geconstateerd. Onder de zieken bevinden zich drie soldaten en twee burgers. Een zieke is gestorven. Uit Husi wordt een geval van kinder verlamming gemeld. De directie der Duitsche Spoorwe gen heeft, in verband met de buitenge wone koude, besloten, aan de beambten en arbeiders van den buitendienst, be halve warme dranken en krachtig warm voedsel, een bijzondere geldelijke toelage ineens, ten bedrage van gemiddeld '20 rijksmark, toe te kennen. Gisteren ontstond in het oude ge deelte der universiteit te Munchen een uitgebreide brand. Het blusschingswerk werd in zooverre bemoeilijkt, dat twee waterleidingen bevroren waren. Na twee uren werken was de brand gebluscht. De stoombootdienst HarwichAnt werpen zal Maandag hervat worden, maar zoolang er nog ijs in de Schelde zal zijn zullen de booten van Vlissingen af alleen overdag naar Antwerpen doorstoo- men. In verband met de koude zijn de senaatsverkiezingen in Griekenland we derom uitgesteld en wel tot 21 April. Prins Hendrik naar Londen. De Pr in-, is voornemen* zich, in zijn functie van beschermheer der tentoon stelling van Nederlandsche kunst te Lon den, Dinsdagavond 26 dezer per Batavier- lijn daarheen te begeven, teneinde aldaar de tentoonstelling te bezoeken. Uitstel van opkomsi voor eerste oefening. De opkomst van dienstplichtigen, die 1 Maart ,a.s. moeten opkomen ter in.ijving ol voor eerste oefening, wordt in ver band met de heerschende gevallen van griep onder de militairen ,voorloopig 14 dagen uitgesteld. De hier bedoelde dienstplichtigen kun nen evenwel aan den Minister van De fensie 'tverzoek doen om zoo spoedig mogelijk op te komen. In dit verzoek, hetwo.k ten spoedigste moet worden in gediend, behooren duideijjk te worden vermeld de naam, de voornamen, de lichting, het korps, het garnizoen van op komst, de gemeente van inschrijving, het volledige adres, alsmede we'.ke dringende reden voor het verzoek bestaat. KLOKSTRAAT - GOES Wijziging Ziektewet. Op het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet hebben dhrn v. Gijn c.s. eenige amendementen ingediend, met de bedoe ling, t de voorziening in geval van zwaj .chap en bevalling voor arbeid sters i. den zin dezer wet op zichzelf worde geregeld. Het ijs en onze rivieren. Naar aanleiding van de nadere vragen van den heer Bulten omtrent de maat regelen met betrekking tot,de ijsopruiming in de groote rivieren, heeft Minister van der Vegte gisteren in de Tweede Kamer o.m. het volgende gezegd. Van een uitgebreide toepassing van ontplofbare middelen tot het losmaken van het ijsveld over de geheele lengte van onze rivieren, als enkelen zich wel licht voorstellen, wordt daargelaten of zulks wel mogelijk zeu zijn geen heil verwacht. Men moet het-ijs aan het vrije benedeneinde van de rivier loswer ken en voor regelmatigen afvoer van het Binnenland. Vergadering van den Kring Walcheren der Z. L. M. Uitstel opkomst dienstplichtigen. Gasverslikking te Vlaardingen. Maatregelen hij invallenden dooi. De autobusdienst Middelburg Domburg. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. over de Waterstaatsbegrooting. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de winkelsluiting. Buitenland. De temperatuur in Europa. De nood in den Duitschen landbouw. De pest in China. losgewerkte jjs zoo goed mogelijk zorgdra gen. Dit geschiedt he* best met ijsbrekers. Daarbij kan, wanneer het ijsveld dik is en ijsdammen van niet te groote af metingen voorkomen, het werk van de ijsbrekers verlicht worden door de ijs massa pret ontplofbare middelen te ver doelen. Het losmaken van het ijsveld hoogeï op de rivier wordt volgens vroegere er varing niet aanbevelenswaardig geacht, zoolang niet de zekerheid beslaat, dat het losgemaakte jjs zonder eenige belem mering door de rivier kan worden afge voerd. Komt het hoogerop losgemaakte ijs tegen een nog vastzittend ijsveld aan gedreven, dan zou de vorming van ijs- dammen daarmede in de hand kunnen worden gewerkt, wat grooter nadeel 'zou opleveren, dan het voordeel door da plaatselijke opruiming van ijs verkregen. Voor ongerustheid bestaat momenteel geen aanleiding. Wegens de lage water standen is de ijstoestand vergeleken bijv. met dien in den winter van 1916 op 1917, bijzonder gunstig te noemen. Het ijs bevindt zich thans alleen in het zomer- bed aan de rivier en verwacht mag wor den, dat wanneer bij in va. lenden dooi na eenige dagen een groote hoeveelheid water en ijs van de bovenrivier komt af vloeien het thans nog niet gevulde winterbed in staat zal zijn, dat water en het ijs, dat zich alsdan over een groote oppervlakte in het winter-bed kun nen verspreiden, binnen korten tijd af te voeren. Ned Chr. Landarbeiders bond. In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht werd deze week de tiende algemeene vergadering van den Ned. Chr. Landarbeidersbond gehouden, waarbij tevens het 15-jarig bestaan van den Bond werd herdacht. In zijn openingswoord vestigde de voorzitter, de heer R. Simons, de aan dacht op. het heden en het verleden. Het aanlal collectieve contracten op het platteland .is steeds wassende. Er is noo- dig een groeien innerlijk en uiterlijk. Op 1 Jan. 1919 bedroeg het aantal le den 3-106, op 1 Jan. 1924 waren ex 4572, en thans zijn er 6309 leden mei 235 afd. De werkloozenkas bleef goed funotio- neeren. Dit jaar wordt f 10.000 verre overschreden. Verder werd o.m. meegedeeld, dat een commissie ter onderzoek van den toe stand der landarbeiders en middelen ter verbetering daarvan, is ingesteld. De heer Oudekerk, secretaris der ver- eeniging, deed hierna enkele mecledee- lingen, waarna aan de orde was de be spreking van het bestuursbeleid, waar over niemand het woord wenschte. De voorzitter achtte dus dat het werk van 't hoofdbestuur naar genoegen verricht is. De gewone overzichten van den bond over 1926 en 1927 werden goedgekeurd. De heer C. v. d. Ree van Klundert bracht het rapport uit van de controle commissie voor het nazien der verschil lende boeken. Deze zijn alle in orde be vonden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1