Gemengd Nieuws. gwrtje rijden op het ija ran den «luiaput alhier -werd het 15-jarig dochtertje ran dhr v. D., dat niets met dit gevaarlijke spel te maken had, omvergereden en met een gebroken arm opgenomen. De politie onderzoekt het ongeval in hoever hier schuld aanwezig is. Schors. Tengevolge van de vorst is in den duiker onder den spoorweg nabij wachtpost 35 werking ontstaan, zoodat de treinen ter plaatse langzaam moeten rij den. Door B. en W. dezer gemeente zijn maatregelen getroffen tot werkverschaf fing aan werklooze inwoners dezer ge meente. Een aanvang zal worden gemaakt met het opruimen van sneeuw van de we gen, straten en pleinen. Naar wij verne men heeft zich reeds een groot aantal werkloozen hiervoor aangemeld. Kioetinge. Donderdagavond vergaderde de Raad. Aanwezig alle deden. Ingekomen stukken: Bericht van Ged. Staten van definitieve vaststelling der gemeenterekening 1927. Schrijven van het gemeentebestuur van 's Heerenhoek, met verzoek adhaesie te willen betuigen aan het door haar gericht adres aan de P. Z. E. M. inzake prijs electrische stroom voor het platte Jahd. Op voorstel van den voorzitter wordt dit aangehouden tot een volgende vergadering ten einde eerst den uitslag van eventueel te houden vergade ringen van G emeentebeaturen te verne men. Wordt alzoo besloten. Schrijven van het gemeentebestuur van Goes, waarbij dit bericht dat ziji haar arrestantenlokaal niet ter beschikking kan stellen van deze gemeente. Wordt goedge vonden dat de voorzitter deze zaak nog eens zal onderzoeken. De voorzitter deelt mede, dat de nieuw te bouwen schutting tus'schen den. tuin van het gemeentehuis en de pastorie gegund is aan P. C. Oele voor f 557. Voorts antwoordt hij op een schriftelijke vraag van den heer de Rijk, dat in de eerste plaats het Rjjfc verplicht is' het slob zoo mogelijk te verbreeden en dat aan de rechterzijde vanaf het dorp geen verbetering is te krijgen. Dhr Straub zegt dat alles er op is gemaakt, om op de oude fundeering te bouwen, zoodat het thans niet meer mogelijk is pen strookje grond te koopen. Nog deelt de voorzitter mede, dat. de vorige week werkloozen sneeuw hebben geruimd voor rekening der gemeente. Ook deze week zijn ze aan 'twerk gesteld. Het Burg. Armbestuur en de Diaconie der Ned. Herv. Kerk zullen bijdragen. Met alg. stemmen wordt besloten een post van i 1000 voor werkverschaffing op de begrooting te brengen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten aan de vgreen. „Eigen Erf" een voorschot te verleenen ingevolge de Land- arbeidersweé groot f3982.70, ten behoeve van een te stichten plaatsje voor Jan Schipper. Dhr Zweadjfk zegt dankbaar te( te zijn dat het B. A. grond beschikbaar heeft gesteld en hoopt dat ook andere besturen er eens anders over zullen gaan denken. Dhr Straub zegt dat hét B. A. goed voor den grond betaald .wordt. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Dhr de Rijk stemde tegen omdat hij het niet goed vindt dat de persoon 30 jaar noo- dig heeft om het plaatsje in eigendom te krjjgen. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om een onderwijzeres te benoemen aan de O. L. school. De meerderheid van B. en W. is niet voor het geven van onderwijs in vreemde talen in het 7e (en 8e) leerjaar, vooral niet indien daarmede gepaard moet gaan combinatie van klassen. Deze combinatie zou in derdaad noodig zijn zooals bijl een bespre king met den Inspecteur van het La ger Onderwijs en het Hoofd der school is gebleken. De minderheid 'is voor uit breiding van de leerstof. De voorz. vindt dat op de O. L. .school alhier in het 7e leerjaar alles nog maar eens grondig gerepeteerd moet worden en vindt het les geven in talen niet noodzakelijk. Dhr van Liere, als minderheid van B. en W. geeft een uitvoerige motiveering van zijn gedachte en vindt talenkennis van groot belang. Hij stelt voor een leer kracht met één of meer talen-akten en een onderwijzeres te benoemen. De heer de Rijk stelt voor dit punt aan te houden totdat de oudercommis sie en de commissie van toezicht is ge hoord. Na een langdurige bespreking wordt het voorstel van de heeren de Rijk en van Liere verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden van stembureau I worden benoemd de heeren Hpogstraate en Zwee- djjk, plaatsvervangende leden Jhr. J. E. Lewe van Neijenstein en J. Straub, pl.v. voorzitter V. N. v. Liere. Tot leden van stembureau II: dhr M Eversdijik, voorzitter; pl.v. voorzitter dhr R. Buitenhuis. Leden: R. Buitenhuis en F. de Rijk, pl.v. leden Jak. Dekker en G. Houtekamer. Rondvraag. Met alg. stemmen wordt besloten het klokluiden op 1 Maart a.s. te staken. Desnoods kan de luider eerder ophouden. Dhr Straub vraagt of het raadslid dat een paar personen aan het werk heeft gesteld, dit uit eigen zak betaalt? De voorz. antwoordt hierop, dat hier een misverstand in het spel is geweest. In elk geval ware het beter dat de heer de Rijk zich niet met de zaak bemoeid had. Na langdurig gepraat hierover, wordt de vergadering gesloten. Wlssenkerke. Woensdag hield het be stuur van de school met den Bijbel oen Ouderavond. De opkomst was groot. Daar de voorzitter verhinderd was werd de bijeenkomst geopend door dhr J. B. Wisse, secretaris der vereeniging. Door het hoofd der school dhr A. te Gus- sinklo werd met een deel der school kinderen een Kerstcantate gezongen. De burgemeester, dhr M. J. Verhorst, behan delde het onderwerp: „De tegenwoordige tijd" en bepaalde zich bij de techniek, het onderwijs en hoe een christen hier tegenover moet staan. Dhr te Gussinklo besprak het Christelijk onderwijs en toon de aan welk een stille kracht Nicolaas Beets is geweest voor het Christelijk on derwijs. Dhr Overweg gaf een voordracht ten beste. Dhr Wisse sprak over het werk van den onderwijzer. Mej. Contant le verde ook een interessante voordracht. Dhr Boot behandelde wat vooraf is ge gaan eer het volkspetitionnement van 1878 aan den Koning werd aangeboden. Dhr A. te Gussinklo dankte allen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van dezen Ouderavond en sloot hem met dankgebed. Westkapelle. In de Donderdag gehou den voltallige raadsvergadering werd een schrijven van Ged. Staten voorgelezen, waarin dit college in overweging geeft, indien het nog noodig is, in het leerplan voor de Op Lagere school een bepa ling op te nemen, dat bij het heerschen van besmettelijke ziekten of andere bui tengewone omstandigheden door B. en W. of door flen burgemeester buitenge wone vacanties kunnen worden gegeven. Aangezien in het leerplan reeds een dergelijke bepaling voorkomt, werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Behandeld werd daarop een schrijven van W. Minderhoud Pz. en anderen, waar in adressanten mededeelen, in opdracht van eigenaars en gebruikers van percee- fen, grenzende aan den Oostweg en Ged. Schooneweg, dat het de bedoeling is, deze wegen te verharden door liet aanleggen van een steenen baan van 2.50 M. breedte. Belanghebbenden hebben besloten, daar voor steen aan te schaffen van f 15 per 1000. De fin. steun is tot heden niet vol doende om steenen van een betere kwa liteit aan te schaffen. Zij verzoeken nu den Raad, wanneer bedoelde weg is aangelegd, dezen over te nemen voor verder onderhoud. De voorzitter deelde mede, dat dit ver zoek eerst den dag vóór deze vergade ring is ingekomen, zoodat B. en W. thans nog niet met een voorstel konden ko men. Spr. stelde dan ook voor het schrij ven in handen van B. en W. te stellen om nader advies. Hij deelde ook nog mede, dat eenigen tijd geleden een be spreking is gehouden met B. en W. van Domburg en de commissie van den weg Het gemeentebestuur had liever duurder steenen gehad voor de verharding, om dat dan ook de kosten voor verder on derhoud bij eventueele overneming min der zouden zijn. De voorzitter achtte dus een nadere bespreking met B. en W. van Domburg gewenscht. De heer W. Huibregtse wees er nog op, dat het ook in het belang der oommis sie is, duurdere steenen te nemen, omdat door het Polderbestuur van Walcheren zeer vermoedelijk 20 procent in de kosten v.ji aanleg bijgedragen wordt. Besloten werd, dit schrijven nader in handen van B. en W. te stellen. De voorzitter deelde daarop mede, dat de plannen tot verbete ring van een gedeelte van den weg Koudekerke Middelburg door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Spr. zei, dat nu binnenkort door de belangheb bende gemeenteraden besloten zal moe ten worden, welk deel door ieder hunner bijgedragen zal mooten worden in de 25 procent kosten. In behandeling kwam een verzoek van de afdeeling Westkapelle van de S D.A.P. vcarin Tiet bestuur van deze afdeeling p wijst, dat de belastingdruk voor de ingezetenen met een inkomen van f 1000 of minder zeer zwaar is; dat de be lastingdruk voor bedoelde categorie per sonen b.v. te Aagtekerke, Biggekerke, Domburg, Koudekerke, Meliskerke, Oo-st- kapelle, Serooskerke en Zoutelande be langrijk minder is, weshalve hot genoem de bestuur vraagt den aftrek voor nood zakelijkheid levensonderhond te verhoo- gen. De voorzitter deelde mede, dat B- en W. voorstellen, dit verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. Spr. merkte nog op, dat nog geen jaar geleden een dergelijk verzoek door den Raad is afgewezendat dit punt ook in de laatste jaren reeds meermalen in behan deling is geweest. Ook achten B. en W., met het oog op het aanhangig wetsont werp, regelende de fin. verhouding tus- schen Rijk en Gemeente, waarbij een af trek van f800 in uitzicht is gesteld, het ook om deze reden niet gewenscht is, dienaangaande voorstellen te doen. De heer W. Huibregtse wil thans niet lang over deze zaak spreken. Spr. heeft deze kwestie het vorige jaar volledig toegelicht. Spr begrijpt niet, waarom de verhoo ging voor noodzakelijk levensonderhoud hier niet zou kunnen plaats hebben. De heer K. Cijsouw achtte het eveneens hard noodig, dat die aftrek voor deze gemeente nooger gesteld werd. De voorzitter wees er nog op, dat dezelfde Raad over deze zaak reeds 3 achtereenvolgende jaren een beslissing heeft genomen, zondat hij van meening was, dat deze Raad ook nu niet van zijn ingenomen standpunt zou afwjj- ken. Spr. vermoedde, dat in dit adres juist de gunstigste gemeenten, wat belas tingdruk betreft, zijn genoëmd; hij meende dat b.v. Arnemuiden en Souburg zwaar der belast zijn. Dhr Huibregtse zei, dat die aftrek te Souburg f800 bedraagt; hij vond den geringen aftrek voor deze gemeente een inbilljjkheid. Dhr K. Cijsouw zou wil len beginnen met een aftrek van f600. De heer Hendr. Cijsouw vindt een af trek van f800 voor Westkapelle met zijn uvergroote arbeidersbevolking onmoge lijk, daar anderen dan te zwaar belast zouden zijn. De heer B. Louwerse vindt <>ok dien aftrek te klein. Evenwel durf de hij het niet aan, om dien aftrek te erhoogen met het oog op de zwaar- uere offers van andere groepen. Met 5 st. vóór en 2 tegen werd het voorstel van B. en W. aange nan; de heeren K. Cijsouw en W. i regtse tegen. Op voorstel van m voorz. werd daar- up het voorstel om toe te treden tot de afd. „Zeeland" van de Ver. van Ned. Gem. z. h. st. aangenomen. Van het bestuur der Chr. school was een verzoek ingekomen om een voor- chot van f 500 over 1929 op de ge meentelijke vergoeding overeenkomstig rt. 101 L.O.-wet. Besloten werd dit ver zoek in te willigen en deze bijdrage uit te keeren in twee termijnen, n.l. op 1 Maart en 1 Mei. Vervolgens werd vastgesteld de gem. "ergoeding ingevolge art. 101 L.O.-wet over 1927 op f 605.021/2, zijnde f9.45 per leerling en f0.29 per lesuur voor vakonderwijs (handwerken). Het kohier van de hondenbelasting '929 werd vastgesteld; aantal aajigege- ven honden 28; bedrag f70. De heer H. de Kam herinnerde bij de rondvraag aan de benoeming van een vroonheer. Ook wees hij er op, dat het wenschelijk zou zijn, dat de sneeuw van de straten en uit de goten werd weg geruimd. Met deze wenken zal rekening gehouden worden. De heer Jobs. Minderhoud vroeg, of het nieuwe contract met de electrifica- tiecommissie goed gewerkt heeft, wat be treft de levering van stroom voor de straatverlichting. De voorz. antwoordde daarop, dat de kosten ongeveer op het zelfde bedrag komen, kosten van de nieuwe leiding inbegrepen. De voorz. sloot daarop de vergadering. Arnemutden. Op het oude gat en het kanaal alhier worden verschillende wilde eenden dood op het ijs aangetroffen, die door gebrek aan voedsel geheel uitge teerd zijn. Het waterwild wordt zelfs in de landbouwschuren alhier gevonden. Biggekerke. Donderdagavond vergader de de vereen, voor Geref. Schoolonder wijs. De voorzitter dhr Job Wisse Mz. herdacht in zijn openingswoord het ge vierde 50-jarig bestaan der Unie. Uitliet verslag van den penningmeester dhr J. Lampert Pz. bleet, dat de toestand der kas bevredigend kan worden genoemd, zoodat wederom drie aandeelen van f ICO kunnen worden uitgeloot. Uitgeloot wer den de nummers 135, 35 en 29. Het aftredende bestuurslid dhr C. Polder man werd herkozen. Door het hoofd der school dhr A. Janse werd een overzicht gegeven over het schooljaar 1928 dat kalm verliep. Wegens ziekte van het hoofd moest een tijdelijke hulp worden benoemd. Het aantal leerlingen was sinds verleden jaar met 9 gedaald. Door de kinderen wordt over het algemeen met lust gearbeid. Medegedeeld werd, dat 28 Febr. ouderavond zal worden gehouden. Door onderwijzer C. Stuij werd met dankgebed geëindigd, Zoutelande. Woensdagavond kwam de A.-R. Kiesvereenigmg in jaarvergadering bijeen. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten de uitgaven over het afgeloopen jaar met f I.451/2 overtroffen. De heeren J. Kop- pejan en A. Kodde werden als bestuurs leden herkozen. Dhr L. Geschiere gaf een inleiding over art. 5 van Ons Pro gram, waarop er litvoerige bespreking volgde. HET EUVEL DER UITVERKOOPEN. De Middenstandsraad heeft aandacht geschonken aan een prae-advies, dat op het Congres van do Ver. van den Chris- telijken Handeldrijvenden en Industiieelen Middenstand in Nederland, in 1928 ge houden, in behandeling is geweest. Prae- adviseur over „Het euvel der uitverkoo- pen" was de heer K. Me-ima. Genoemd Congres besloot den Middenstandsraad te verzoeken te willen overwegen of maat regelen kunnen worden genomen, waar door gemeld euvel zou kunnen worden tegengegaan. De Middenstandsraad be sliste, dat er een enquête onder de mid- denstandsvereenigingen in den lande dien de te worden gehouden, opdat men aard en omvang van het verschijnsel zou kun nen vaststellen. De drie landelijke middenstandsbonden hebben daartoe dezer dagen de volgende vragen aan de aangesloten vereenigingen voorgelegd: le. Kan er inderdaad gesproken worden van „het euvel der uitverkoopen" en in dien ja, zijn maatregelen daartegen gebo den? 2e. Indien eerstbedoelde vraag beves tigend wordt beantwoord, moet dan ge tracht worden verbetering te bereiken door middel van organisatorisch optre den van den georganiseerden midden stand zelf? 3e. Moet voor het geval het particulier initiatief onmachtig blijkt te zijn om ver betering in den bestaanden toestand te brengen, worden aangedrongen op wet telijke voorschriften? Het Alg. Bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft in een onlangs gehouden vergadering deze vragen reeds voorloopdg besproken. Het meent, dat van een euvel als hier bedoeld niet gesproken kan worden, al valt natuurlijk niet te ont kennen, dat op dit terrein helaas vele excessen geregeld voorkomen. Niemand zal een gefingeerden uitverkoop, waaraan misleiding ten grondslag ligt, willen goed- raten en te bejammeren valt het zeer ze er, dat er onder de middenstanders nog altijd verschillende zijn, die zich in meer dere of mindere mate en soms zelfs bij herhaling aan die misleiding schuldig maken. Allerlei voorwendsels worden ge bruikt om aan een uitverkoop' een schijn baar grondige aanleiding' te geven. Toch meent het Alg. Bestuur, dat men nog niet van een euvel kan spreken, omdat in meerdere branches het houden van een uitverkoop op al of niet gezette tijden, (•en middel is, dat, wil men zijn zaak up-to-date houden, noodzakelijk is. Nu zijn in sommige landen van Europa wettelijke maatregelen getroffen tegen dit soort van ongemotiveerde uitverkoopen. Zoo heeft Duitschland een wet daartoe aangenomen in 1909, Oostenrijk in 1895 en Zwitserland in 1924, terwijl in Dene marken en Finland eveneens de uitver koopen bij de wet geregeld zijn. Doch dit bewijst nog niet, dat Nederland ook behoefte heeft aan dergelijke wettelijke maatregelen. Allereerst zou dan ook vast gesteld moeten worden, dat het onge motiveerd uitverkoopen hier te lande zulk c en omvang heeft aangenomen, dat de bonafide handel in werkelijkheid ernstig r door geschaad wordt. Een uitspraak in bevestigenden zin durft het Alg. Be tuur van den Kon. Ned. Middenstands! bond vooralsnog niet te geven, doch daarom wenscht het ook voorlichting van de plaatselijke organisaties. Komt men tot een bevestigende conclusie, dan zou het bestuur toch eerst wil trachten aan het kwaad langs organisatorischen weg paal en perk te stellen. Gasvergiftiging. Een alleen wonende bleeker te Den Haag is dood in zijn woning gevonden, blijkbaar overleden aan gasverstikking doer aanwezigheid van een lek in de gasleiding. Herten en reeën vluchten naar Weenen. De dieren uit het Wie- nerwald hebben niets te eten en vertoo- nen zich reeds in de straten der bui tenwijken van Weenen. Herten en reeën kunnen geen voedsel meer vinden en heb ben geen angst meer voor de menschen. die anders steeds hun grootste vijanden zijn. Ze komen op wandelaars toe en eten uit de hand. Verschillende Weensche gezinnen heb ben reeën bij zich in de kost genomen. Een regen van meteoorstee- nen. Bij Senderabaid, in de residentie Calcutta, is een regen van meteoorsteenen gevallen. Landbouwers, die op het veld werkten, zagen de steenen in een zwerm uit de wolken neerkomen. De steenen boorden zich in den grond en verscheidene ervan zijn voor nader onderzoek aan het geo logische bureau van de regeering opge stuurd. Demonstratie van vrouwen van'werkloozen te Amersfoort. Woensdagmiddag had te Amersfoort voor het Gemeentehuis een demonstratie plaats van vrouwen van werklooze arbeiders. Vorige week was door de werkloozen verzocht om warm voedsel te verstrek ken aan de kinderen op de scholen en een uitkeering van f 10 aan alle, ook ongeorganiseerde arbeiders. Aan het eer ste verzoek was door B. en W. gevolg gegeven. Nu probeerden de vrouwen om meer los te krijsen. Een drietal werden door den burgemeester ontvangen- Toen het resultaat niet bevredigend was, kwa men de buiten wachtende vrouwen even eens het Gemeentehuis binnen. Spoedig verscheen de politie, waarna de vrouwen met zacht geweld uit het gemeentehuis werden geleid. Branden. Eergisteravond brak er brand uit in de woning van een arbeider medebewoond door een melkrijder te Spoolde. De geheele woning met inboe dels verbrandde. De motorbrandspuit kon door de strenge vorst geen water geven. Door onbekende oorzaak is te Hol ten een café met woonhuis en stallen afgebrand. Het vee kon worden gered. Al- Les was verzekerd. Gistermiddag is brand uitgebroken in een stoomwasscherij aan de Brouwer straat te Haarlem. De brandweer, die met groot materiaal uitrukte, was het vuur na ongeveer een nur meester. De droog zolder is geheel uitgebrand. Te Heerenveen is brand ontstaan in de veeren- en kapokfabriek van den heer J. Snijder. De brand breidde zich in het lichte goedje in een oogenblik snel uit, en weldra stond het geheele gebouw in vlammen. Het gebouw brandde geheel uit. De gemeente-ontvangervan ÏJsselmonde. Het bericht, volgens hetwelk de gemeente-ontvanger van ÏJs selmonde door de politie zou zijn aan gehouden, is onjuist. De gemeente-ont vanger, 'die reeds eenigen tijd in over spannen toestand verkeert, heeft vrijwil lig een bezoek afgelegd bij den burge meester van ÏJsselmonde en zich tot diens beschikking gesteld. Op advies van een zenuwarts is de ontvanger in Be- the sda te Rotterdam ter verpleging opge nomen. Of er fraude gepleegd is, staat in het geheel nog niet vast, daar het onderzoek hieromtrent nog voortduurt. Een 100-jarige te Voorst. De honderd-jarige mej. wed. Küttschrutter Biesterbos, te Wilp, gemeente Voorst, vier de. dezer dagen, onder veel belangstelling, dit heugelijk feit. Staking onder de Katwftk- 9che vi9schers. Onder de visachers der Katwijksche trawlervloot, welke vaar tuigen vroeger na beëindiging van het haringseizoen voor het grootste deel afge tuigd werden en in de verschillende ha vens opgelegd, doch die in den laatsten tijd 3teeda meer aan de trawlervisscherij deelnemen, is een algemeene staking uit gebroken. Tot heden weid een zeker per centage, van de besomming, voor onkos ten nog afgetrokken, waarna de beman ning een deel van de rest kreeg. Thans eischen de zeevisschers een vast percentage van de brulo besomming, dus zonder aftrek van door den reeder ge durende de reis gemaakte onkosten. Een groot aantal Katwijker loggers blijven thans in de haven van IJmuiden liggen. De staking omvat circa 300 man. Fraude? Op de gisteravond ge houden afdeelings-vergadering van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbei ders te Hengelo (O.) werd'na uitvoerige bespreking de voorzitter H. uit zijn functie ontzet. Gemeld wordt, dat een en ander in verband staat met het Maandag in den Raad medegedeelde over mogelijke fraudo in de financiëele administratie van de werkloozenverzekering. De griep te Arhem. Als een be wijs, hoeveel slachtoffers de laatste we ken door de griep zijn gemaakt, kan worden gewezen op de opgaaf van den Burgerlijken Stand te Arnhem gedurende de periode van 15 tot 21 Februari vol gens welke zijn overleden 65 personen tegen .in dezelfde periode van het vorig jaar 18. Uit verschillende berichten blijkt echter dat de gpidemie thans haar 'hoogtepunt heeft bereikt. Verschillende groote be drijven blijken althans minder patiënten te hebben, zij het dan ook dat de afne ming langzaam gaat. De inbreker te Venlo ge pakt. Gisternacht is de inbreker, die Venlo verontrust heeft, gevat. In de vroeg te ontdekten de uitgezette politieposten dat in de Hendrikstraat een persoon zich door een gang naar de achterzijde begaf. Toen zij voorzichtig eens gingen zien, wat hij daar uitvoerde, had hij al een ruit uitgesneden bij den heer v. d. H. Zich ontdekt ziende, wilde hij de vlucht nemen, doch de agenten arresteerden hem. Het bleek te zijn Jan W. uit Kerkrad e. Hij bekende de in den laatsten tijd plaats gehad hebbende inbraken te hebben ge pleegd. De vorst en het Ijs. Als niet de besneeuwde velden en de strenge vorst anders deden zien, zou men zich op Ameland, wat betreft het vreemdelingenver keer, midden in het badseizoen wanen. Rij honderden bezoeken de vreemdelingen het an ders in den winter zoo stille eiland. Te voet, per fiets en met arren komen zij over het Waddenijs er heen. Dat het ijs dikwijls voor zwaardere voertuigen en auto's niet geschikt is, blijkt wel uit de ongemakben, die deze ondervinden. Van de drie auto's, die gisteren het eiland trachtten te bereiken, bleven- twee in de sneeuw steken en de derde was bij aankomst op Ameland geheel onbruikbaar. J. Wagenaar, die met een ar een tocht over het ijs maakte, kreeg, doordat de slede eenige ma len over den kop sloeg, zoodanige verwondin gen, dat hij naar het Diaconessenhuis te Leeu warden moest worden vervoerd. De post wordt thans regelmatig over het ijs gebracht en ver zonden. Ook het eiland Schiermonnikoog is thans voor auto's bereikbaar. Gistermorgen is de heet M. J. Zglma van Westpolder (G.) per auto naar het eiland gereden. Het ijs was goed be rijdbaar. Gisteren hebben particulieren met een roei boot van Vlieland een verbinding met Texel tot stand gebracht. I evensmiddelen en ook passagiers werden vervoerd. Gisteren hebben honderden personen het eiland l'rk bezocht. Het was veel drukker dan in de zomervacantie, wanneer er passagiers booten varen. Er zijn acht auto's aangekomen. Gistermiddag 12 uur zijn de zes personen, die des ochtends van Stavoren naar Enkhuizen zijn vertrokken, aldaar aangekomen. Ook zijn vier personen uit Stavoren, die ongeveer 10 uur vertrokken per fiets, omstreeks denzelfden tijd te Enkhuizen aangekomen. Uit Andijk zijn gisterochtend kwart vóór 9 zes personen per fiets vertrokken en 9m 11 uur te Stavoren aangekomen. De heer L. Nijman en zijn beide zoons heb ben een brief overgebracht van den burge meester van Enkhuizen aan zijn collega te Stavoren. Zij zijn gistermorgen half zeven vertrokken en 11.15 te Stavoren, aangekomen. Gistermiddag 3 uur zouden zij den terugtocht aanvaarden, met een brief van den burge meester van Stavoren aan dien van Enkhui zen. Het eiland Marken mocht zich gisteren in een druk bezoek verheugen, zoowel van schaat senrijders als van auto's. Tientallen auto's wa. ren geparkeerd voor den dijk, waar anders visschersvaartuigen gemeerd liggen. Het was een zomersche winterdag op het Zuiderzee-ijs. Gisteren is een nieuw gemaakte weg over het ijs van de Oude Maas van Dordrecht naar Zwijndrecht in gebruik genomen. De oude, sinds 11 Febr. j.l. gebruikte weg, had door het enorme autoverkeer veel geleden, wat uil onderstaande cijfers blijkt. Van 's morgens 7 tot 's avonds 6 uur (de uren waarop de weg voor autoverkeer is opengesteld) trokken Dinsdag en Woensdag j.l. resp. 717 en 771 auto's over de rivier naar en van Dordrecht, niettegenstaande het door gaand verkeer geheel is gestremd. Ter vergelijking diene, dat de veerdienst op de drukste dagen der laatste jaren n.l. op Tweeden Pinksterdag 1927 resp. 539 en 866 auto's overzette van 's morg-ns 5 tot 's nachts 1 uur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6