DEZEEDV isje, TWEEDE BLAD. II uffeur, cht, Staten-Generaal. Het huisje aan den zeedijk Uit de Provincie. Zoeklichtjes. ïeoht, ter, F EUILLETON mm A. VAN Groen en- land. rvenfabriek abbendijke, iart a.s. In jen komen in leeftijd, igd salaris engenocmd oen be- Kortgene, i Kneoht de. VISSER. en Maart :drljf i letter B I. Middel- Goes. TAN VRIJDAG 22 FEBR. 1929, No. 122. TWEEDE KAMER. Regeling werkzaamheden. Bjj de regeling van werkzaamheden werd besloten Woensdag de interpellatie- Duymaer van Twist over de Zuiderzee- steunregeling te doen plaats hebben, voorts op 1 Maart het initiatief-voorstel Braat, tot afschaffing van den zomertijd en na de motie-Sannes het Kellogg-pakt te behandelen. Kinderarbeid In den Landbouw. Voortgezet werd daarna de behande ling over de toetreding tot de conventie terzake van kinderarbeid in den land bouw. Minister Slotemaker de Bruine betoogde, dat de formule van de con ventie ruimer is dan onze wetgeving en dat deze niet aan de conventie gebonden is. De conventie beperkt zich tot arbeids bescherming en treedt niet op onderwijs gebied. De heeren Heemskerk (A.-R.) en Boon (Lib.) handhaafden hun bezwaren, evenals later dhr Schokking (C.-H.). De heer Nolens (R.-K.) verdedigde bet ontwerp. Wg hebben verplichtingen op ons genomen door ons toetreden tot de Intem. Arbeidsorganisatie en wij moe ten die verplichtingen nakomen. De Minister merkte nog op, dat men het kan betreuren, dat deze conven tie tot stand is gekomen, doch dat men daarbij niet mag vergeten, dat men zich thans, nu dit stuk ter tafel ligt, er voor of er tegen moet uitspreken. Spr. zou het betreuren, als de Kamer er zich tegen uitsprak op de aangevoerde gronden. Het ontwerp werd aangenomen z. h. s. De heerpn Braat en L. de Visser vroe-* gen aanteekening. Overeenkomst met Belglfl. Hierna kwam het in 1925 gesloten ver drag met België aan de orde. Het be ginsel daarvan is, dat rechterlijke beslis singen, ook van vonnissen en faillietver klaringen, in Nederland of België gewe zen, in den anderen staat zullen kunnen worden ten uitvoer gelegd, na aldaar uit voerbaar te zijn verklaard. Een zakelijk, maar toch ook een ver drag met een politieke zijde. Het is een blijk van goede verstandhouding, dat tus- schen België en Nederland een regeling tot Btand kon worden gebracht. Het leidt een object van vreedzame samenwerking tusschen twee bevriende nabuurstaten, welke op prijs moet worden gesteld, even als het feit, dat de Kamer er zich zon der hoofdelijke stemming mee vereenigde. Vandaag is aan de orde de Interpellatie- H i e m s t r a, inzake de opheffing van de Marinewerf te Hellevoetsluis en die van den heer L. de Visser over het in ons land aanwezig zijn van den ge wezen Duitschen luitenant Kurt Vogel, die echter al lang niet meer in ons land verbljjft, maar na amnestie te Rebben gekregen thans te Berlijn woont PROV. ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBER CULOSE. Donderdagmiddag hield bovenstaande vereeniging in de Sociëteit St. Joris te Middelburg haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen, die zeide, dat men met een kleinen kring bijeen is door de weersom standigheden. Door den secretaris, dr C. Orbaan, werd het jaarverslag uitgebracht. De secretaris deelt mede, dat geheel het jaar is behandeld het vraagstuk hoe de vereeniging er toe kan medewerken, dat het kinderhospitum van mej. v. d. Broecke behouden blijft, ook na eventueel terugtrekken van de eigenares. Deze had n.l. medegedeeld, dat zij overwoog in de toekomst hare stichting aan de vereeni- door HUGO KINGMANS- 58.) -o- 'kWeet het wel. 'kHeb het van te voren geweten, toen ik hier kwam. Jul lie leven anders dan wij thuis gewoon zijn." „Wat leven vind jij nu beter?" ,,'k Weet nog niet. Thuis beviel het me ook niet. Daarom ben ik juist weg gegaan. Maar dit vond ik ook een won derlijk leven. En toch voel ik mij er toe aangetrokken." „Je zult er nooit berouw van hebben, als je in den Heiland gelooft", zei Marie vol vuur. „Alleen bij Hem is vrede te vinden voor het leven op aarde en voor het leven straks." „Geloof jij ook in een leven na den dood?" „Wel natuurlijk", antwoordde Marie eenvoudig-weg. „Het leven op aarde be- teekent niets. Dat is maar kort. Het leven na den dood is eeuwig." „Jullie denken op dat punt allen ge lijk", verwonderde Lia zich. ng cadeau te geven. Het bestuur meen- e, dat erkentelijke dankbaarheid voor dit edelmoedig plan, niet mocht weer houden de consequentie hiervan zoowel principieel als vooral ook financieel van alle kanten rustig en objectief na te gaam Aan het einde van 1928 was men bijna aan het einddoel, dank zij de zeer tege moetkomende houding van mej. v. d. Broecke en spr. vertrouwt in het vol gende jaarverslag de blijde ontknooping van deze ingewikkelde geschiedenis te kunnen mededeel en. Een woord van eer biedigen dank en hulde aan mej. v. d. Broecke acht hg nu reeds op zijn plaats. Spr. eindigt met de hoop, dat door doel treffende subsidieverhoogingen een nadee- lig slot van de rekening zal kunnen worden voorkomen, want alleen door ver hooging van de inkomsten kan regelmatig het semi-officieel werk worden voortge zet. Hierna bracht de heer A. J. Hoorweg, Consultatiebureau-arts, zijn verslag uit, waarin hij zegt, dat het werk op de bureaux vrijwel op deizelfde manier is voortgezet. Het aantal nieuwe patiënten was ongeveeT gelijk aan dat van het vo rig jaar (het was 818 en wel 181 mannen, 296 vrouwen en 341 kinderen) en het aantal tuberculeus© 117 mannen, 177 vrouwen en 53 kinderen). Met medewer king van zusters en artsen werd een onderzoek ingesteld naar da sterfte van kinderen van 01 jaar en van 14 jaar uit gezinnen, waarin open t.b.c.-lij!- ders zijn. De toeloop van patiënten op sommige spreekuren is nog groot, maar het werk kan toch goed worden gedaan, omdat de heer Hoorweg minder dikwijls de oude niet actieve patiënten laat terug komen. De met de huisartsen aan huis bezochte ernstige patiënten werden thans ook als consultatiebureau-patiënten inge schreven. Er werden veel meer R.-foto's gemaakt, omdat een eenvoudig onderzoek niet vol doende is. Er zal meer geld voor moeten worden uitgetrokken op de begrooting. De samenwerking met de Raden van Ar beid in Zeeland is goed. Met dien te Goes niet meer zoo intensief als vroeger daar de meeste t.b.o.-patiënten door den medisch adviseur zelf worden gezien en zoo noodig in observatie worden geno men, wat vroeger door den heer Hoorweg gebeurde. Maar deze krijgt toch alle ge gevens over de patiënten en blijft dus bp de hoogte van alles. Met den Raad van arbeid te Middelburg is de samen werking zeer intensief. Zoo goed als alle gevallen van tb., die voor behandeling of invaliditeitsuitkeering worden aange bracht, krijgt de heer Hoorweg ter afhan deling. Alleen die uit Vlissingen. worden grootendeels door dr Smitt aldaar afge handeld. in overleg met den medischen adviseur met wien op uitstekende wijze wordt samengewerkt. Het aantal open t.b. gevallen dat ter kennis kwam, is dit jaar grooter dan het vorig jaar. Observatie geschiedde in hoofdzaak in het Paviljoen te Middelburg waar ook enkele patiënten werden ver pleegd. Verder wijöt de heer Hoorweg er op, dat vooral op Schouwen de t.b.c.- bestrping goed dient te worden geor ganiseerd. Het administratieve werk van de Districts-huisbezoekster wordt te veel en vereenvoudiging zal noodig zijn. De Prov. Huisbezoekster deed haar reizen voor propaganda en voor het geven van den cursus voor de zusters. De plaatse lijke huisbezoeksters deden over het alge meen hun werk goed. De administratie is veel beter in orde dan vroeger, nu zij meerder contact hebben met het bureau. Uit dfe verslagen van de Provinciale en de Districtshuisbezoekster bleek, dat voor opleiding en controle van wijkver pleegsters, voor propaganda en advies en voor de Emma-bloemcollecte 47 plaat sen werden bezocht, de meeste meermalen. In 25 plaatsen werd de Emma-bloem voor rekening der Prov. Zeeuwsche Vereen, verkocht. Aan den cursus voor t.b.c.- huisbezoekstei namen 14 candidaten deel. Inzake de propaganda wordt, opge merkt, dat het verzet tegen huisbezoek sters eer ai- dan toeneemt, zoodat het een kwestie van geduld en tijd is. De cursus van 1929 telt dan ook reeds 10 leerlingen. Het t.b.e.-museum werd in Zierikzee en Bruinisse tentoongesteld en had vooral in laatstgenoemde gemeente groot succes. Alles overziende kan het „Dat spreekt wel vanzelf. Wie in den Bijbel gelooft, spreekt zoo. Want Gods Woord zegt het ons." Lia zweeg. Overal stuitte zy op het stellige uitspreken. .Grootmoeder twijfel de niet; oom Adriaan en tante Martje niet; Vrouw Goedegebuure wist zeker; en ook Marie zeide het met groote stel ligheid. Het was haar alles een volkomen raad sel. „Zeg, Marie?" zeide zij opeens. „Ja?" „Als jullie straks naar de kerk zyn, mag ik dan een boek van je lezen?" „Jawel, we hebben er genoeg. Ga je niet mee?" „Neen, Ik durf niet. Het is niet voor mij. 'kHeb dat nooit geleerd." Marie gaf er geen antwoord op. Zij kwam toch geen stap verder. „Ik zal je straks een boek geven, hoor", zei zij hartelijk. De beide meisjes vermoedden niet, hoe in de huiskamer over hetzelfde onderwerp werd gesproken, even. Maar dan in an deren zin. Jan en Evert waren de beesten gaan voederen. „Wel sneu voor Bis, dat zij nu alleen thuis moet blijven", zeide moeder Mar- werk, dat in 1928 is geschied als een flinke vooruitgang worden -geboekt. Het eveneens uitgebreide verslag van de districts-huisbezoekster, mevr. Ver burg, doet mededeeling over huisbezoek o.a. in samenwerking met de plaatselijke huisbezoeksters, over de controle over de afdeelingem, over de behuizing en slaapplaatsen der patiënten, en gecon stateerd wordt, dat men wel veld wint, maar er toch nog heel wat te verbe teren is. Goedgekeurd werden ook de rekenin gen van den penningmeester, dhr No- teboom. Die van de Vereeniging zelve sluit in ontvang met f 10576.44 en in uitgaaf met f 10327.12, alzoo een goed slot van f249.32; die van het Verple- gingsfonds resp. f3933.06, f849.65 en die van het Districts-consultatiabureau ontvang f 19513.97 en uitgaaf f 19648.58, alzoo een nadeelig saldo van f 170.61. De begrooting voor 1929 der vereeni ging werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 10.204.32 en een post on voorzien van f 168.12 en die van bet consultatiebureau in ontvang en uitgaaf op f19.800 en f79.39 onvoorzien. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. A. van Woelderen te Vlissingen en gekozen de heer dr J. M. Planteijdt te Goes. Aangenomen werd het voorstel om de controle op de rekening in de toekomst niet meer op te dragen aan twee be stuursleden en een of twee leden, doch aan een accountant. Ten slotte kwam aan de orde een voorstel om art. 10 der statuten zoo te wijzigen, dat het mogelijk wordt, dat het Wit-Gele kruis van de Diocesane Fede ratie van het Bisdom Breda, evenals met de Provinciale Zeeuwsche Vereeni ging het Groene Kruis het geval is, een, vertegenwoordiger in het bestuur kan aanwjjzen. Dit voorstel kon niet wor den afgehandeld in deze vergadering, omdat niet voldoend aantal afgavaardig den tegenwoordig waren. Met ingang van 1 Maart is voor een jaar benoemd tot 2en keuringsveeaxts in den keuringskring Axel, voor de ge meenten Zaamslag en Boschkapelle de heer D. J. Dees, veearts te Zaamslag. Middelburg. Gisterenavond kwamen op initiatief van den heer W. J. Hoencamp, enkele dames en heeren bijeen, om te bespreken of het ook gewenscht was een inzameling te houden voor extrasteun aan de minder met aardsche goederen bei- deelden, gezien de hevige koude, die er geheerscht heeft en die ons nog niet ge heel veriaten heeft. De heer Hoencamp meende, met waar deering voor al hetgeen door armbestu ren en diaconieën en ook door velen in stilte wordt gedaan, om armoede te j lenigen, dat er nog veel meer te doen is, vooral ook voor de z.g.n. stille armen, die o.a. goed bekend zijn bj de vereeni ging tot het bezoeken der armen. De heer Hoencamp mocht van twee heeren reeds giften van f25 ontvangen! en van een viertal andere personen Klei nere bedragen, in totaal f58.50. Na ampele bespreking, werd besloten, Zaterdagmiddag een collecte langs de hui zen te houden en verklaarden zich daar toe verschillende aanwezigen bereid. Eene commissie werd gevormd be staande uit mei. J. W. Ermerins, en de heeren W. J. Hoencamp, G. M. Mes, L. M. Helder en C. Joziasse, die de zaak verder zullen regelen. Gisterenavond werd eene vergade ring gehouden van de Middelburgsche ver eeniging van Sigarenwinkeliers, waarin een uiteenzetting werd gegeven van de onbillijkheden, die bij invoering van de wettelijke winkelsluiting zal ontstaan. Aan het slot der vergadering werd een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de vergadering van oordeel is, dat de algemeene< slechte economische ver houdingen weinig geschikt moeten wor den geacht tot het in het leven roepen van wetteljke bepalingen, die het bedrijfsleven nog meer aan banden leggen, en van meening, dat het oordeel over al of niet wenscheljjkheid van de wetten op de win kelsluiting niet eensluidend kan zijn, we gens de enorme plaatselijke verschillen in het winkelbedrijf, en ook van oordeel, dat deze wetten, in ieder geval bindend zullen zijn voor de sigarenwinkeliers; waarom de vergadering als haar meening uit spreekt, dat in elk geval deze wetsvoor schriften geen bevoorrechting mogen be vatten van de eene categorie van han- deldrijvenden boven de andere, en dat dus de billijkheid en rechtvaardigheid eischen, dat de verkoop van tabaksfabri katen absoluut wordt verboden, aan café- en hotelhouders, exploitanten van auto maten, van theaters, van lunchrooms en dergelijke inrichtingen, gedurende den tijd, dat de sigarenwinkeliers hun magazijnen moeten gesloten houden voor het publiek. Vlissingen. Gistermorgen half acht is een provinciale boot van hier naar Bres- kens vertrokken. Bij het voor de haven komen van Breskens werd zeer veel last van het ijs ondervonden. Om ongeveer half tien werd een tweede reis naai' Breskens gemaakt en ook gistermiddag is weder een boot vertrokken. Op de lijn VlissingenTemeuzen vice versa wordt een beperkte dienst onder houden. RIllandBath. Bij het schaatsenrijden op het Vinkonisse Gat alhier, kwam mej. A- van B. zoodanig te vallen, dat zy bewus teloos naar haar woning moest worden overgebracht. Haar toestand is thans be vredigend. Borsselen. Woensdagavond hield de Christelijke Jangel. Vereen, haar jaar feest De voorzitter Ds J. C. Elenbaas opende met gebed en een rede. De secre- ''''''IliiillIII I,, I, De explosie van de springstof. Tengevolge van de koude is de ontploffing niet zoo hevig. tje, geheel onopzettelijk. „Dat behoeft niet. Zij kan meegaan. Zoo behoort het, maar Moeder moet het natuurlijk zelf weten, wat zij doet. Maar als dat meisje hier logeerde, dan ging zy mee naar de kerk. Of ze kwam hier niet." „Tut, tut, Adriaan", waarschuwde zyn vrouw. „Zeker, dat méén ik", zei hy. ,,'k Vind het zoo een heidenscho boel. Ik begrijp moeder niet meer." De oude vrouw bleef volkomen kalm. ,,'k Weet wel, wat ik doe, Adriaan. Als je deedt, wat je nu zegt, dan zou je alles bederven." „Er is niets te boderven, moeder. Het kind is opgegroeid in volslagen onwetend heid. Zy is minder dan een heiden. Die gelooft tenminste nog aan een Hoogere Macht." „Voor wie is onze Heiland geboren, Adriaan?" vroeg de weduwe Blankert op zachten toon. „Alleen voor menschen, die weten en gelooven? Of soms ook voor de zoekende zielen?" Adriaan Blankert zweeg. En dat was niet alleen uit eerbied voor zyn moeder. Want deze stoere man had een zachte inborst. Hij was een kind van God, al kon hg soms heftig zyn. „Je moet niet zoo praten, Adriaan. 1 Dacht je dan heusch, dat ik jnj niet bekommer om het zieleheil van mijn kleindochter? Dacht je dan, dat myn hart niet schreide om myn dochter, die af gedwaald is?" Aandoening belette de oude vrouw, om verder te gaan. Ook de beide anderen waren onder den indruk. „Ik bedoelde niet, je te kwetsen, moe der." ,,'k Weet het wel, jongen. Je bent niet kwaad. Ik dank God, dat ik jou tot zoo'n steun heb. Maar je moet tegenover Marie en haar kind niet zoo hard zyn. Met hardheid bereiken we niets. Je zou zoekende zielen afstooten, als je ze dwin gen gingt, meer naar de kerk te gaan." „Zoekende zielen. Dat kind is geen zoekende ziel. Met haar naar de kerk te nemen, gaat zy misschien zoeken, moeder." „Je weet er niets van, Adriaan. Zij is wel een zoekende ziel. Zij is het ouder lijk huis uitgevlucht, omdat zij het leven der wereld niet verdragen kan. Dat is al een goed teekon. Maar er is meer. Zy heeft mij al naar verschillende dingen gevraagd. Zondag hebben wy Genesis 1 gelezen. En zy vroeg honderd uit. 'kHad soms moeite, het haar aan het verstand te brengen. En vanmorgen heeft zy, op mijn verzoek, de twaalf eerste verzen De heer Braat is op zijn manier toch een gare jongen. Op 18 November 1926 dus 2 jaren en 4 maanden geleden heeft hy een wets ontwerp ingediend tot afschaffing van den Zomertijd. Al heel gauw daarop werd eindverslag uitgebracht, zoodat de openbare behan deling kon aanvangen. Maar boer Braat had geen haast. Hy liet het ontwerp stilletjes liggen, tot hy nu eindelijk een bevlieging kreeg en op spoedige behandeling aandrong. De tactiek is wel wat al te doorzichtig. Het gaat bij dit ontwerp niet zoozeer om den Z omertij d, maar om de kie zers, en speciaal om de boeren. Vandaar dat nu dit paardje van stal wordt gehaald. De afgevaardigde van den Plattelanders- bond heeft dan toch iets, waarmee hy straks kan trachten de stemmen der boe ren te winnen. Een andere vraag is natuurlyk of ze er in zullen vliegen. De heer Braat is op zijn manier een gare jongen, maar ik denk, dat de meeste boeren hem toch wel lang doorzien hebben. OPMERKER. taris P. Minderhoud en de penningmees ter J. de Smidt gaven zeer geestige jaar verslagen. De leden van voornoemde ver eeniging en de afgevaardigden van 's Hee- renhoek en Ovezand hielden voordrachten en samenspraken, dit alles afgewisseld1 door zang van de meisiesvereeniging. In de pauze werden chocolademelk en siga ren rondgedeeld. Ds J. C. Elenbaas ein digde met dankzegging. Baarland. Woensdagavond hield de Jongelingsvereen. op Geref. Grondslag haar 31e jaarvergadering, welke ook door begunstigers goed was Bezocht. De voor zitter, dhr A. C. van de Repe, opende de vergadering op gebruikelijke wyzeen wees in zyn openingswoord op de ver schillende mutaties die plaats hadden in het bestuur. De secretaris J. van Nue- ren deed zyn jaarverslag. De vereen, telt 13 leden, 3 leden verlieten de vereeni- Sing, 3 nieuwe traden toe. Daarna volg en opstellen, voordrachten en samen spraak. In de pauze brachten do afgev. van Kerkeraad en Meisjesvereen. hun ge- lukwenschen over. De voorzitter bracht dank aan allen die tot het welslagen der vergadering hadden bijgedragen, in zonderheid de leden der Meisjesvereen. die het aangename aan het nuttige wis- ten te paren. Ouderling C. Douw eindigde met dankgebed. Kapalle. Donderdagmiddag werden ijs- wedstrijden gehouden op de waterleiding tusschen Kapelle en Kloetinge. Door de IJsclub waren flinke bedragen binnenge haald, die geheel besteed werden voor de hoofden van werklooze gezinnen. Alle prij zen bestonden in natura. Er werd ton ge kropen, 'hard geloopen en prikslee gere den, alleen voor inwoners van Kapelle- Biezelinge. Ook waren wedstrijden gevormd, die niet vrij van inleggeld waren. Deze wed strijden bestonden uit; hardrijden 200 M. voor heeren boven 16 jaar. le prijs Adr. Eversdijk Mz.; 2e pr. C. W. Paardekooper. Idem heeren 200 M. van 1315 jaar. le prijs P. Hoogstrate; 2e pr. J. Kant Jz. Schoonrijden voor paren, le prijs Jacs. en Janna Eversdijk; 2e pr. J. en Mina Balkenende. Schoonrijden voor heeren boven 20 jaar. le prijs A. Eversdijk Mz; 2e pr. Jb. van Wingen Idem beneden 20 jaar. le prijs Jb. Eversdijk Mz.; 2o pr. R. Scbeele. Ringrijden voor paren. 1e prijs Johs. Schipper en Maa.tje v. Willegen; 2e pr. dhr Rouw en Janna van Liere. Ringrijden voor heeren. le prijs Z. de Groene Adr.z. Prikslee rijden met hindernissen voor ongehuwde mannen boven 30 jaar, twee gecostumeerde mannen. Dhr A. v. d. Have, voorz. van het Co mité, dankte aan het einde de milde gevers die zoo ruimschoots hadden bijgedragen en aldus het Comité in staat haidden ge steld om veler nood te helpen lenigen. Wemeldinge. Bij het zoogenaamde slin- van Lukas 2 voorgelezen. Ik geloof, dat de Heero aan het werk is. Laat ons dat nu niet forceeren. Maar laat ons haar vriendelijk tegemoet treden." Dat laatste, Adriaans vrouw voelde het wel, was een liefdevolle waarschuwing tot Adriaan, om wat hartelijker tegen Lia te zyn. Haar man had toch met eenige ver bazing geluisterd, verbazing, die in hem betere gevoelens wakker schudde. „Is het werkelijk zoo, moeder?" vroeg hy. „Zooals ik het vertel, Adriaan. Laat ons nu kalm afwachten en niet in blin den ijver doorhollen. Soms werkt de Heere krachtdadig. Maar meestal lang zaam, dat wéét je." ,,'k Zal er niet meer over spreken, moe der. 'k Bedoelde niet, u onaangenaam te zijn'.' ,,'k Weet het wel, jongen. Maar je moot wat milder over Lia denken. En ook overMarie. Misschien krijgen wy haar „God alleen weet het, door Lia terug". Adriaan Blankert antwoordde niet. Van dit laatste geloofde hij niets. Dat was een idee fixe van moeder. Daarvoor was Marie te ver gegaan. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5