No. 122 Vrijdag 22 Fehrnari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GRIEP HENDRIKSE Co's BANK-GOES „Voor de Borst" EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE - - .-.CTï- ïzicht. En de ting en reke» or den raad tak met zich, inen de gren- bestuur voor grenzen gaan, goedkeuring ag door den goedkeuring beheersdaden in kunnen niet door de doet, die be- gemeente-kas ïr moge nog van een be- sijn, het zal, het geld niet mogen doen wel vanzelf voor de wei- D Irecteur- Hoof dredactaur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—' Losse nummersf0.0S Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Geeft het toch niets? Een van de argumenten waarmee de eenzijdige nationale ontwapening wordt aangeprezen is, dat het toch niet geeft of een klein land als het onze zich al wapent. Denkt men nu heusch, zoo heet het dan, dat de groote mogendheden in geval van oorlog zich van een leger als het onze ook maar iets zullen aantrekken? Het wordt toch immers zonder meer onder den voet geloopenl Het is een schijnbaar krachtig maar inderdaad toch waardeloos ar gument. De gepensionneerde generaal Snijders heeft met deze défaitistische leer indertijd grondig afgerekend, toen hij schreef: „Deze leer is valsch. Zij is in volkomen strijd met de ervaring van 1914'18 en miekent het doel en het preventief karak ter der weermacht van een kleinen staat. De internationale verhoudingen in Europa maken het ondenkbaar, dat Nederland, uit een politiek, economisch en strategisch oogpunt zulk een gewichtige plaats in het Europeesch statenverband bekleedende. door eene groote mogendheid zou kunnen worden bedreigd, aangevallen en veroverd, en de overige groote staten dit lijdelijk zouden aanzien en toelaten. Het gevaar voor kleine staten, in 't bij zonder voor Nederland wegens zijn bloot gestelde ligging, is veeleer, in den strijd van anderen te worden meegesleept. Daar tegen moet en kan de weermacht van een kleinen staat een waarborg bieden, een waarborg zoo al niet voor alle gevallen, dan toch voor zeer vele en de meest drei gende. De beteekenis v&n zulk een weermacht is zuiver preventief. Want de balans der strijdende krachten in een oorlog tusschen twee groote staten kan door den inzet van zulk een kleine, maar goed georganiseerde weermacht zeer licht tot doorslaan naar eene zijde gebracht worden. Het is daar om voor geen enkelen, zelfs niet voor den machtigsten oorlogvoerenden staat onver schillig, integendeel veelal van ingrij pend belang of zulk een kleine staat aan de eigen zijde of aan die der tegen partij komt te staan. Daarop berust de groote preventieve waarde der onzijdige weermacht, ongeacht haar beperkt vermogen. Daardoor ver klaart het zich, dat Nederland te midden van een wereldoorlog onzijdig, ongemoeid en ongerept kon blijven. Maar, zegt men, wanneer de Duitsc'her» in 1914 ons land hadden willen doortrek ken of bezetten, zouden wij dat toch niet hebben kunnen tegenhouden. Neen. Op den duur zouden wij dat niet hebben kun nen doen. Maar wat bewijst dit tegen de stelling, dat in genoemd jaar de weer macht, als werktuig in de hand der be leidvolle Regeering, ons land heeft gered? Het is eene zeer verbreide dwaling van niet-krijgskundigen de leer van den oorlog op te vatten als een rekensom. De defensie moet volgens hen voor alle gevallen eene absolute en positieve uitkomst geven. An ders deugt zij niet. Maar deze opvatting is geheel in strijd met het wezen van het oorlogsprobleem, dat geen mathematische oplossing kent, op vaste gegevens gegrond, doch slechts eene benadering toelaat, uit wisselvalligs fac toren afgeleid. Er 'bestaat geen enkel rijk, ook het grootste en machtigste niet, dat zijne weermacht met zekerheid opgewas sen kan achten tegen elke machtsgroepee- ring, welke als zijn tegenstander zou kun nen optreden. Er is aan den anderen kant geen enkele macht of machtsgroepeering, die in een oorlog den steun zou mogen of willen versmaden van de goed georgani seerde strijdmacht zelfs van een kleinen etaat. Het'is niet de vraag, of wij in 1914 een doormarsch der Duitschers blijvend had den 'kunnen tegenhouden. Het was ons ge noeg, dat de aanwezigheid en beteekenis onzer weermacht de Duitschers van dien doormarsch terughield, omdat hare ver nietiging zoodanige offers aan tijd en krachten zou hebben gevorderd, dat de met de schending van ons gebied beoogde voordeelen zouden worden te niet gedaan". Wat generaal Snijders hier opmerkt is maar geen theorie zonder meer, maar nuchtere werkelijkheid. Mede aan de hand van uitspraken van Duitsche legeraan voerders, controleerbare feiten. Vandaar ook trouwens, dat de Soc.-Dem. Kamerleden meehielpen de mobilisatie- credieten goed te keuren. Niet om daarmede, zooals men het nu gelieft voor te stellen, 'het oorlogsgevaar te vermeerderen, maar om, zooals dat ook de bedoeling der Regeering was en is, ons land buiten den oorlog te houden. De toestand van den Engelschen Koning. Woensdag wandelde de Engelsche ko ning voor den eersten keer in zijn slaap vertrek rond met behulp van een stok, en met een verpleegster aan zijn zijde. Gistermorgen werden de ramen van 's konings kamer voor de eerste maal ge opend en de koning kon opzitten en de zee in 'heerlijken zonneglans zien schit teren. De overstroomingen In Griekenland. De overstroomingen van de Vardar, Stroema, Mesta en Maritza in Grieksch- Macedonië en Thracië zijn ernstiger dan men aanvankelijk aannam. In het Stroe- madal staan tal van dorpen onder water, waaronder ook die, welke door vluchte lingen uit Klein-Azië gesticht zijn. In een wijk van Seres zijn bakkerijen en militaire meeldepots overstroomd. Een groote spoorbrug en verscheidene andere brug gen en straatwegen werden vernield. Alleen door de Stroema zijn 10.000 H.A. overstroomd. De schade te Kavalla wordt op eenige mil'lioenen drachmen geschat. In het dal van de Vardar zijn de verliezen iets geringer, maar toch nog zeer groot. In het dal van de Maritza heeft men in een aantal volkomen geïsoleerde dorpen gebrek aan levensmiddelen. Gisteren zijn vliegtuigen er in geslaagd eenige zakken met levensmiddelen neer te werpen. Ook uit Peloponesus en Thessalië wor den overstroomingen gemeld. De totale schade wordt op eenige hon derden millioenen drachmen geschat. Tumult in de Hamburgsche „Bfirgerschaft". Ajfb het slot der groote debatten over de staatsbegrooting kwam 'het in de Ham burgsche „Biirgerschaft" tot opgewonden tooneelen. Toen de nationaal-socialistische afge vaardigde Hüttmann zijn begrootingsrede hield, overhandigde de sociaal-democrati sche afgevaardigde Olfers hem als toespe ling op zijn verklaringen een duimstok. Hüttmann wierp den duimstok weer naar Olfers toe, die den stok daarop op nieuw naar het spreekgestoelte wierp. Nu greep Hüttmann den duimstok en wierp hem, met de bedoeling, Olfers te treffen, naar de banken der sociaal-demo craten. Hij miste echter Olfers en trof de afgevaardigde mevr. Peine. Hierdoor ont stond groote opwinding in de rijen der sociaal-democraten. De communistische afgevaardigde Dett- mann begaf zich naar het spreekgestoelte en pakte Hüttmann -ij de kraag. De opwinding in net 'huis werd steeds grooter, zoodat de president de zitting tien minuten lang onderbrak. 's Werelds grootste vulcaan in werking. Een telegram uit Hilo (Hawai) meldt: De Kilauea, 's werelds grootste nog niet gedoofde vulcaan, ie begonnen vuur en lava uit te werpen. Twee groote fonteinen van vuur spuiten onophoudelijk tot 300 voet hoogte op. Vreeselijke toestanden In het Chineesche hongersnoodgebierï. Het rapport van het internationale hulpcomité geeft een beschrijving van de verschrikkelijke toestanden in de provincie Sjansi tusschen de bocht van de Gele Ri vier en Sinanfoe. Op een bepaalde plaats trokken tweehonderd menschen bij elkaar in een kelder om den dood af te wachten; de boeren eten droog gras, dat gemalen is. Wegens den hongersnood is er dezen win ter niets gezaaid, in het voorjaar zal er dus ook geen oogst zijn en de toestanden zullen nog erger worden. De temperatuur ln het buitenland. Na elf dagen van vorst koesterde Lon den zich gisteren in een voorjaarstempe- ratuur. De zon scheen met luister, de tem peratuur was boven de normale. In den loop van den middag is de tem peratuur te Brussel tot 5 graden boven het vriespunt gestegen. In de binnenstad zijn de sneeuw en het ijs bijna overal ge deeltelijk of geheel gesmolten. Volgens de voorspellingen van het weerkundig insti tuut te Ukkel zal de dooi geleidelijk intre den zonder regen- of sneeuwvlagen, waar door naar men verwacht het gevaar van overstroomingen zal kunnen worden wor den ontweken. De scheepvaart op de Schelde is gedeel telijk hersteld. Breuk van een hoofdwaterleidingsbuis. Te Dortmund brak gisteren ten gevolge van de inwerking van de vorst de ongeveer 60 c.M. in middellijn metende hoofdwater leidingsbuis in de Dusseldorfer-Strasse te Dortmund. Groote hoeveelheden water zet ten de in de nabijheid liggende kelders blank en het water liep langs de sterk hel lende Dusseldorfer-Strasse naar de Kai- ser-Strasse, zoodat de geheele omtrek overstroomd werd. Op de laag gelegen plaatsen bereikte het water een hoogte van 1.80 M. Boomen werden ontworteld en 'het plaveisel opengescheurd. De schade is nog niet te overzien. Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. De brandweer ia 'bezig de overstroomde kelders leeg te pom pen. Stagnafie bij de Londensche rechtbanken. Door gelijktijdige ziekte van niet minder dan 9 rechters van het hooggerechtshof is de laatste dagen groote stagnatie in de behandeling van rechtzaken ontstaan. De meeste rechters lijden aan de griep, maar met het oog op hun leeftijd duurt het wel twee tot drie weken voor ze hun werk zaamheden zullen kunnen hervatten Daarom zijn gisteren de drie zoogenaamde Law-Lords uit 'tHoogerhuis ingespron gen, anders had geen enkele zaak voort gang kunnen hebben. Trotski zoekt onderdak. Te Konstantinopel wordt bevestigd, dat Trotski een telegram heeft gezonden aan Boris Soewarin, den vertegenwoordiger der Trotskitische oppositie te Parijs, waarin hij hem verzoekt, bemiddelend te willen optreden om hem een visum voor Frankrijk te verschaffen. Trotski zou er thans zelf aan twijfelen, of de Duitsche autoriteiten hem toegang tot Duitschland zullen verleenen. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat in den schoot van het Rüjks'kabinet over het al of niet verleenen van asyl aan Trotski verdeeldheid bestaat en dat zelfs de soci aal-democratische rijksministers in deze kwestie het onderling niet eens zijn. De voorzitter van de Duitsch-Nationale Rijksdagfractie, Graaf Westarp, heeft een schrijven van ongeveer den volgenden in houd aan den Rijkskanselier gericht: „In aansluiting op de berichten in de bladen, volgens welke het kabinet zal beslissen over een verblijfsvergunning aan Trotski, protesteer ik namens de Duitsch-Nationale Rijksdagfractie tegen een eventueele uit reiking daarvan. Blijkens de ervaring moet men vreezen, dat het verblijf van Trotski in Duitschland de openbare orde en veiligheid in gevaar zal brengen". Korte berichten. In do nabijheid van Yokosoeka (Ja pan) heeft een ernstig spoorwegongeval plaats gehad. Tengevolge van een verkeer den wisselstand reden twee sneltreinen op elkaar. Een trein vloog in brand en 11 wa gens, waaronder de beide slaapwagens, brandden geheel uit. Elf passagiers wer den gedood en 27 zwaar gewond. Door een wervelstorm zijn op Mada gascar alle koffie- en cacao-plantages over een gebied van 40 K.M. geheel ver woest. Alle huizen en administratiegebou wen in het geteisterde gebied zijn met den grond gelijk gemaakt. Tien Europeanen werden door den storm gewond, terwijl er een is gedood. De kantonrechter "Willibald Feigner te Dresden is wegens verduistering van 80.000 mark gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld. voor de werkloosheidsverbetering onder voorzitterschap van Prof. Dr W. H. No- lens, ter bespreking van de wijze, waarop werkloozenkassen door de regeering kun nen worden geholpen in verband met de moeilijkheden, welke zijn ontstaan door de langdurige werkloosheid. Naar j vernemen heeft de commissie op voc 1 van Prof. Nolens met alge- meene nmen besloten den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te advisee- ren: le. Om den werkloozenkassen door mid del van verhoogde subsidies gelegenheid te geven aan haar reglementaire verplich tingen tegenover haar leden te kunnen voldoen; 2e. Om den termijn van tijdelijke verlen ging van den uitkeeringsduur voor uitge- trokkenen, die oorspronkelijk op twaalf dagen was gesteld, en waarvan deze week reeds de helft was verstreken, op even tueele verzoeken van de besturen der werkloozenkassen te verlengen; 3e. Om tijdig zoodanige maatregelen te treffen, dat do financieele toestand van de werkloozenkassen, inbegrepen 'het vermo gen, op 1 Januari 1929 zooveel mogelijk stationnair wordt gehouden, waardoor in de naaste toekomst de zoo noodig zijnde verbeteringen alsnog bereikt kunnen wor den. Een pijnlijke keel, een kuchje. Past op, in eens hebt Gij het. Verlies geen tijd, maar neem da delijk de krachtig Ingrijpende Akker's Abdijsiroop, samengesteld uit kruidenextracten met bijzondere geneeskrachtige werking. Doodt de ziektekiemen, verwijdert de slijm, stilt merkwaardig snel den hoest, zuivert de ademhalingsorga nen en versterkt de borst. Bevat geen verdoovende of schadelijke bestanddeeien en heeft géén na- deeligen invloed op de eetlust of de maagDit is het geheim van de snelle werking bij griep, influ enza en keelaandoeningen van de vanouds bekende STEUN AAN WERKLOOZEN KASSEN. Vsrhooglng der subsidies voorgesteld. Op het departement van Binnenlandsche Zaken had gisteren een spoedvergadering plaats van do Rijkscommissie van advies De Belgische Senaat over de verhouding tot Nederland. Uit Brussel wordt aan de N. R. Crt. geseind: De commissie voor buitenlandsche za ken van den Senaat 'heeft gisterochtend het laatste deel van het rapport van minis ter van Staat Segers besproken. Deze be sproking duurde verscheidene uren en was hoofdzakelijk gewijd aan het deel van het rapport, betreffende de Nederiandsch-Bel- gische betrekkingen, welk deel 30 a 35 pa gina's 'beslaat. In het rapport van Segers kómt geen be spreking meer voor der souvereiniteits- rechten van Nederland op de Schelde en wordt ook niet meer gewaagd van een eventueele openstelling van de Wester- Schelde voor Belgische oorlogsschepen. Alleen k ities van zuiver economischen aard wc. n er in behandeld. Het rapport, dat met c stemmen werd aangenomen (5 socialistische leden der commissie stem den blanco) concludeert tot het steunen van bet standpunt der regeering in zake de kanaalverbinding AntwerpenMoer dijk. De rapporteur en de meerderheid der commissie zijn van oordeel, dat wat in 1919 en 1925 aan België werd geboden slechts als een minimum-voldoening kan worden beschouwd. H et nu door Ne derland voorgestelde tracé kan in geen geval worden aanvaard. Alleen met een kleine wijzi ging van het oorspronkelijke ontwerp Ant- werpen-Moerdijk, waarbij ook Bergen op Zoom zou worden aangedaan, zou België genoegen kunnen nemen. Indien het verdrag van 1925 was aan genomen, dan zou een loyale concurrentie tusschen Antwerpen cn Rotterdam moge- Binnenland. De Middenstandsraad over de uitver- koopen. De Tweede Kamer besloot de toetreding tot de conventie inzake kinderarbeid goed te keuren- Verhooging der subsidies voor de werk loozenkassen? De Belgische Senaat over de betrekkingen met Nederland. Buitenland. Ernstige overstroomingen in Griekenland. Vreeselijke hongersnood in China. lijk zijn geweest, maar intuaschen heeft Nederland 't Julianakanaal gegraven voor schepen van 2000 ton, waardoor alle con currentie voor Antwerpen onmogelijk wordt gemaakt. De onderhandelingen, tot dusverre met Nederland gevoerd, zouden volgens den heer Segers niets hebben op geleverd. Hij blijft nog steeds de meening toege daan, dat het gewenscht is deze kwestie met Nederland alleen te regelen, maar in dien België geen voldoening mocht beko men voor wat de Schelde en de verbinding AntwerpenRijn betreft, dan zal het zich wel verplicht zien dit vraagstuk interna tionaal te maken. Uit de Chr.-HIstorfsche Unie. Samenwerking met andere p a t t ij e n. We lezen in de „Nederlander" het vol gend verslag: Dezer dagen vergaderde de Chr.-Histo- rische Kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage I" ter bespreking van de groslijst van candi- daten voor de a.s. Kamerverkiezing, als ook van het concept-verkiezingsmanifest. Algemeen verklaarde men zich teleurge steld over de vage bewoordingen, waarin laatstgenoemd stuk is vervat. Men bleek van oordeel, dat de kiezers recht hebben vóór de verkiezing in ondubbelzinnige be woordingen te vernemen, in wel'ke richting men van Chr.-Historische zijde wenscht te sturen. Het concept-verkiezingsmanifest behoort zich ten deze duidelijk uit te spre ken, zoo h.v. met betrekking tot eventueele samenwerking met andere partijen. Besloten werd tot indiening van een amendement op het concept-manifest. Ter plaatse, waar sprake is van samenwerking en wederzijdsch vertrouwen van de ver schillende groepen wenschte men namelijk in te lasschen, dat „in den weg der Chris telijke democratie" de bloei van het volks geheel kan worden verkregen. Bedoeld wordt aldus tot uitdrukking te brengen, dat de ordening van het maatschappelijk leven als zaak der volksgemeenschap in haar geheel medezeggenschap van alle volksgenooten vereischt, waarbij Gods Woord en het Christelijk geweten als richtsnoer dienen te worden gekozen. Het gevaar bij dooiweer. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Bulten luidende: 1. Kan de minister mededeelen, of door de betrokken autoriteiten reeds besprekin gen gehouden en maatregelen genomen zijn in betrekking tot het ijs- en overstroo- mingsgevaar, dat voor de streken en de bevolking langs onze groote rivieren bij sterk invallenden dooi dreigt? 2. Zoo dit niet het geval is, is de minis ter dan bereid te bevorderen, dat zulks met bekwamen spoed geschiedt? heeft de minister van waterstaat geant woord: 1. De in deze vraag bedoelde maatrege len zijn genomen. Zij vinden hun grond slag in artikel 17 van de Waterstaatswet 1900 en de voorschriften, die ter uitvoe ring daarvan zijn gegeven. 2. In verband met het antwoord op vraag 1 is beantwoording van deze vraag overbodig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1