DLS si DE ZEEUW" Halfx Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. DE MANIER WAAROP DE COURANT WAARIN EEN OUDE HUISVRIEND Telegrammen. Scheepstijdingen. Land- en Tuinbouw. één Glaasje 99 Het geschil Chili—Peru. van een trottoir ne. De heer Kwek- met de be- rei en over het "door hen aan te woningen, aagt de heer van toestand van de sitter deelt mede, ootgelegd en ont- vestigt de aan- iw op den Noord laan en de grens >orz. deelt mede, erd verstrekt om naals sneeuw te het Brigdamsche net dankgebed. avond vergaderde Belang" alhier. De 120 personen be- alt ruim 400 leden- ester was ontvan- geven f 11.827.655, ider begrepen was den door deleden ag. Er is een kas- 96 ton brandstof- herkozen de heer 1 de 120 stemmen len heer A. Crucq it 94 stemmen, edegedeeld dat de brandstoffen was levering niet kon or de stremming behoefte te voor estuur besteld on eierkolen. Dezó •gadering gedistri- .ankomst, zoo mo- in het tramstation voord op de ge- ig1 enz. door de „Hebt Uw naas- aan het bestuur <ren gericht, is by >mde vereen, een iraaruit bljkt, dat bepaald en werkdag van 8 an f 2.50 op f 8. n gedurende den tot een minimum ot minder is ge- on als meer dian 2 per getij wordt goed, dan wordt iten voor één uur worden gerekend 'ebruari li. 1 worden de een overeenstemming gegadigden een ven ter hand ge le aannemers, voor het plaatsen nog in onderzoek, nets zijn geplaatst, luis, één in dep de hofstede van dzoo tegemoet ge- loonsverhooging andere gevraagde was het een dag over de Schelde »en kwamen twee vertrokken van -Hoedekenskerke .nsdag vertrokken gen en ook kwam die 40 postzak- nede bracht. Van rooi gevaren wor- iost gaat het nu per dag vertrek- ,g aankomen, be kken. De Zeeuw- ng onderweg en via Breskens. De .daal is vrij vlug t andere te ont- tot Vlissingen en boot varen kan, lug hier. singen varen af op ongeregelde jaderde de Anti- ing van den voor- Na gebruikelijke e Feijter verslag i het Prov. Co- Daarna had de e aanvulling van namen Schwartz, :erk werden ge- eerst- en laatst- en voor de lijst, .n den secretaris cussie. i penningmeester ssaldo was van ijter, J. C. Jan- werden als be- 'rimus afgevaar- lomité werd dhr ua dhr H. R. J. <<4 v. d. Veen. Als afgevaardigden naar de Deputatenvergadering begin April in Utrecht, werden gekozen de heeren D. Scheele Az. en van der Veen en als secundus dhr J. C. Jansen. Voor het Centraal-Comité werden de 6 leden gekozen op Mr H. Bjleveld na. Een bespreking had nog plaats over 't gewijzigd program van actie, waarbij dhr L. de Feijter verschillende dingen besprak, waarmee hij het niet eens is. Tot een voorstel kwam het echter niet. In de vergadering van half Maart zal een bespreking gevoerd worden over de waterleiding. Dhr J. C. Jansen be sloot met dankgebed. ColIJnsplaat. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad, was de heer W. Flipse met kennisgeving af wezig. Het kohier hondenbelasting 1929 werd vastgesteld tot een bedrag van f 291 voor 75 honden. Aan de vereeniging voor Geref. school onderwijs werd een voorschot verleend (art. 101 der L. O.-wet 1920) voor 1929 groot, f 700. Aan den heer D. Haak werd over eenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk keuringveearts-hoofd van dienst en in zijn plaats werd als zoodanig benoemd de heer C. Davidse. Onder bepaalde voorwaarden werd toe gestaan een verzoek van het gemeente bestuur van Kats om in voorkomende gevallen van brand, de motorspuit te mogen gebruiken. Ingekomen was een adres van circa 50 werkloozen om ondersteuning in den vorm van werkverschaffing, waartoe m a. st. aan B. en W. een blanco crediet werd verleend. Er zal begonnen worden met sneeuw opruimen en erwten lezen. Bij de rondvraag verzoekt de heer A. de Pree om in de gemeenteverordening op te nemen, dat het verboden is de Voorstraat met geladen vrachtauto's te berijden, zooals dat ook is verboden voor geladen wagens. Hierop wordt geant woord, dat dit niet kan vanwege de Mo tor- en Rijwielwet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Weerdinge, J. G. Woel- derink te Hoornaar. Te Huizen (N. H.), W,, L. Mulder te Voorthuizen. Bedankt voor Harlingen, E. Groene veld te Dalfsen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Aalten, J. Tolsma té Zaam- slag. De Zuiderzeo-arbeiders. De clas sis Bolsward der Geref. Kerken heeft de gees telijke verzorging van de Zuiderzee-arbeiders aan het Kornwerderzand em het Breedzand op gedragen aan de Kerk van Makkum. Beroepbaar. De classis Rotterdam der Geref. Kerken heeft na gehouden praepa- ratoir examen beroepbaar verklaard den heer H. v. Heyst te Rotterdam, cand. aan de Theol. School te Kampen. Kerk en koude. De bijzondere kier- beraad der Nod. Herv. gemeente te Rotterdam heeft het verklaarbare besluit genomen, gedu rende de aanhoudende vorstperiode wegens de felle koude geen godsdienstoefening te houden in de Groote Kerk. Zoowel de morgen- als de avondbeurt gingen dam ook j.l. Zondag in de Groote Kerk niet door. De doopplechtigheid, onder leiding van, Dr Rerkelbach van der Sprenkel, had in den namiddag plaats in de trouwkamer. Giften. Ds H. A. Wiersinga, beroepen predikant te Vlissingen, ontving uit zijn vorige standplaats, Medan (N. O. I.), telegrafisch een gift van f 500 voor de diaconie der Geref. Kerk te Vlissingen. Wemeldinge. Aan de school voor C.V.O. alhier is als onderwijzer met hoofdakte benoemd de heer C. Dronkers, thans werkzaam te Vlaardingen. Commissie examen vroed vrouw. B\j beschikking van den mi nister van arbeid, handel en nijverheid van 19 Februari, is bepaald: dat de commissie, die in 1929 belast is met het afnemen van de examens van vroedvrouw, zitting zal houden te Am sterdam, Rotterdam en Heerlen; en zijn benoemd: a. tot voorzitter der commissie voor de zitting te Amsterdam dr L. F. Dries- sen, arts te Amsterdam; tot lid, tevens plaatsvervangend voor zitter, dr R. J. Th. Meurer, geneesheer directeur van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam; tot lid dr C. F. T. J. Meuleman, ge neesheer-directeur van de kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen; b. tot voorzitter der commissie voor de zitting te Rotterdam dr D. G. West- selink, geneesheer-directeur van de Rijks- -kweekschool voor vroedvrouwen te Rot terdam; tot lid, tevens plaatsvervangend voor zitter, dr C. F. T. J. Meuleiman, ge neesheer-directeur van de kweekschool voor vreudvrouwen te Heerlen; tot lid dr R. J. Th. Meurer, genees heer-directeur van de Rijkskweekschool voor vreudvrouwen te Amsterdam. Ongelukken. Te BI adel is een dienst bode, vermoedelijk door de koude bevangen, in een regenput gevallen, en verdronken. Een schaatsenrijder uit Emmen, die 10 dezer op bet ijs vlei, is aan de gevolgen overleden. Op den spoorweg tusschen Schiedam en Delft, ter hoogte van Kethel, is gisterochtend een tot nu toe onbekende man door den trein overreden en gedood. In de mijn, „Laura" te Eygelshoven werd de mjjnwerker H. bjj het plaatsen van stutten door een zwaren steen getroffen. De man overleed spoedig. De ongelukkige was 45 jaar oud, gehuwd, vader van drie kinderen en woonde te Limburg. Drie wagons van een trein ontspoord. Bn het binnenrijden van het station Kwadjk ontspoorden gistermid dag omstreeks half twee de drie ach terste wagens van den trein, die om tien minuten voor één uit Hoorn naar Amsterdam vertrekt. Twee van 'de wagens waren personenwagens, ent deze sloegen om. Doordat de machinist onmiddellijk remde, werd verder onheil voorkomen. Van de 40 personen, die in de omgeslagen wagens gezeten waren, werden slechts' twee licht gewond. Volgens een ooggetuige bemerkte de stationschef van Kwadijk 'tongeval het eerst. Door krachtig seinen te geven aan den machinist wist hjl dezen te beduiden, dat hij onmiddellijk stoppen moest. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een bevroren wissel. Duizenden wandelaars op zee. Woensdagmorgen arriveerde te Enk- huizen een js-zeilschuit bemand met drie Urkers. Met een flinke lading levensmid delen, keerden zij weer naar het eiland Urk terug. Dagelijks ziet men duizenden menschen een wandeling op de zee maken, en de ijsbergen, waarvan enkele wel 10 meter hoog zijn, beklimmen. Wel 100 wielrijders reden gisterenmor gen naar Urk en terug. Het js heeft een gemiddelde dikte van 60 centimeter. Minister Kan op de Gouw zee. Onder de velen, dio van het prach tige ijs op de Gouwzee kwamen profitee- ren, bevond zich Maandag o.a. minister Kan. Z.Exc. vertoefde geruimen tijd op de Gouwzee en gebruikte daarna het tra- ditioneele bord erwtensoep in hotel De Posthoorn. Daarna zette hij zjn reis per auto voort naar Volendam. De verraderlijke hoed. Verleden week hebben op een avond inbrekers zich toe Bang verschaft tot de woning van den heer D. te Zeist, met het doel, de brandkast daar ter plaatse aan den achterkant open, te schui ven en te plunderen, of de brandkast in haar geheel in een auto, die bij de Ned. Herv. kerk Btond te wachten, mee te nemen, om haar op een stille ,plek open te breken. Door het gestommel echter der ongenoode gasten werd de heer D. wakker, die terstond zijn personeel riep, waarop de inbrekers zoo over haast op de vlucht sloegen, dat een der hee ren vergat zijn hoed mee te nemen,. Die vergeten hoed is den inbrekers nood lottig geworden. Dank zij den speurzin der Zeister recherche werd weldra een spoor ge vonden, dat leidde naar Rotterdam, waar spoe dig een vijftal verdachten werd gevat, o.a. ook den eigenaar van den, hoed. Blij' dit vijf tal zijn de drie inbrekers, onder wie zich een voormalig bediende van den 'heer D. be vindt, die voor ruim 10 jaar hij hem in be trekking was. Reeds meermalen zijn zij' met de justitie in aanraking geweest. Naar verluidt hebben de verdachten reeds bekend. De gemeente-ontvanger van IJs- s e 1 monde aangehouden. De sinds Za terdag voortvluchtige gemeente-ontvanger, van llsselmonde is gisteren door de politie te Rotterdam aangehouden en naar IJsselmonde overgebracht. Omtrent de vermoedelijke fraude, door dezen gemeente-ontvanger gepleegd, meldt het Volk, dat, indien er werkelijk fraude Is gepleegd, dit slechts van den allerlaatsten tijd moet zijn. Immers, op 23 November heeft het Haag. sc.he Verificatie-Bureau de boeken en verdere administratie van den ontvanger gecontroleerd en in orde bevonden. Op 5 Februari wilde het bureau opnieuw verifieeren, doch de heer N. verzocht eenige dagen uitstel, omdat hij door overstelpende drukte eenigszins achter was geraakt. Dit uitstel werd verleend. Na afloop van dezen termijn ontving het Haagsche bu reau een schrijven van den, ontvanger, waarin deze opnieuw uitstel vroeg, om'dat hij een week vacantie had gekregen, om zijn moeder, die te Woerden woont, te bezoeken, daar zij, naar hij beweerde, ernstig ziek was. Deze brief werd naar den burgemeester ge zonden om nadere informaties. Daar deze echter niets van de vacantie af wist .rezen vermoedens bij hem op, en bij een onderhoud met den heer N. viel deze door de mand en moest hij bekennen, dat Z$n admdnis'ra tie niet in orde was. Het staat nog niet vast, of van verduistering sprake is. Verder bestaat het vermoeden, dat de heer N., door zijn functie als admini strateur van het Gemeentelijk Drinkwaterlei. dingbedrijf dermate met werk overstelpt was, dat hij geen kans meer zag er door heen te komen. Gasvergiftiging. Tengevolge van een breuk in een gasbuis is gas binnengedron gen in een huis te Trier. Buren,, die de gas- lucht roken, waarschuwden de gasfabriek, die arbeiders zond, om de oorzaak op te sporen. Deze verschaften zich toegang tot de gelijk vloers gelegen woning, waar men een echtpaar bewusteloos rond. Het paar werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar het weder tot bewustzijn is gekomen. Ohbegrijpelijkerwijze ver zuimden de arbeiders een onderzoek in te stellen in de aangrenzende tweede, eveneens gelijkvloers gelegen woning. Toen van het daar ondergebrachte gezin gisteren zich niemand vertoonde, waarschuwden de buren de politie, die de woning binnendrong en daar het ge- zin, bestaande uit man, vrouw en kind, dood in de slaapkamer vond liggen. Ook postvluchten naar Doe ree en Orerflakke «7 Bq den burgemees ter ran Middelbands is op versaak van de burgemeesters van (roeree en Overflakkee ran den directeur-generaal der Posterijen bericht ingekomen .,dat bij algeheele stremming van 't bootverkeer Hellevoetsluis-Middelharnis maat regelen worden genomen, om de post met een vliegtuig over te brengen. Per auto van Enkhuizen naar Urk. Gistermiddag te kwart over drie zijn twee auto's en een motorfiets uit Enkhuizen over het ijs naar Urk komen rijden. Voor deze gebeurtenis bestond enorme belangstelling; vrij wel alle bewoners van het eiland jiepen .te hoop om het wonder te zien. Gistermorgen om vijf uur zijn twee bewoners van Urk over het ijs naar Amsterdam gegaan. Om twee uur waren zij op het eiland Marken aangekomen. Twee andere wandelaars vertrok ken van Urk naar Lemmer en- zijn daar aan gekomen. Ongeveer 500 personen, onder wie verschei dene dames, hebben gisteren per fiets van 'Rinkhuizen uit een bezoek aan Urk! gebracht. (Twee van deze bezoekers zijn met het vlieg. Ituig van de K. L. M. weer van Urk vertrokken. Ongeluk op de bunzing jacht. Zekere V. uit Meerkerk was nabij Arkel bezig met hel rangen van bunzings. Plotseling kwam V. te vallen, waarbij het geweer, dat hij onder zijn jas droeg, af ging en hem in den buik trof. Zwaar gewond is hij opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. De inbraak in de Berlijnsche kluis. Het verhoor van de van inbraak in de Berlijnsche kluis verdachte drie gebroeders Sass heeft in het geheel geen resultaat opge leverd. Ze verklaren, dat de bij hen in be- men adverteert is een zeer belangrijke factor. Maar het voornaamste blijft toch nog de advertentie opgenomen wordt. Wie het Zeeuwsche publiek wil bereiken, wie met zijn advertentie succes wil hebben, dient te adver- teeren in het blad dat door duizenden als wordt beschouwd en geve order zijn advertenties te plaatsen in Bureaux: Langevorststraat 70, GOES Telef. II. Bijkantoor te MIDDELBURG: Firma D'HUIJ, L. Burg. Telef. 259. Bijkantoor te TERNEUZEN: Boekh. D. H. LITT00IJ, Telef. 20. slag genomen .werktuigen .(ia het geheel 67 stuks) uitsluitend bestemd waren voor het doen van reparaties in hun eigen woning. Ze wil den er o.a. de kachels en fornuizen mee her stellen. De in hun woning gevonden kostbaar- heden zouden aan hun- moeder hebben toebe hoord en door deze ook herhaaldelijk zijn ge dragen. Bij het verhoor werd slechts één ding duidelijk, namelijk, dat de leden van de fami lie Sass onderling hadden afgesproken,, wat ze in geval van arrestatie qp de hun gestelde vragen zouden antwoorden. Allen legden na melijk dezelfde verklaring af. De drie gebroeders Sass zijn op onopvallen de wijze gisteren naar de Kleistraat gebracht en zijn daar door huisbewoners en passanten herkend als de verdachte personen, die zü in de betrokken nachten voor het huis en op de binnenplaats gezien hebben. Deze getuigenver klaringen winnen aan bewijskracht omdat de gebroeders niet aan de getuigen als de ver moedelijke daders werden voorgesteld, maar door die getuigen uit een heele rij van in po- litiek gestoken agenten aangewezen werden. Een volkstelling te Leiden. Onder leiding van den hoofdambtenaar van den Burgerlijken Stand, den heer Die- bels, zal te Ledden binnen enkele .dagen reeds een aanvang worden gemaakt met het houden eener vol jng, welke naar berekening drie dagen in beslag zal ne men. De gemeentebesturen van Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben een aantal bevolkingscontróleurs ter beschikking gesteld, die in 25 wij ken der stad ieder de leiding zullen hebben over 12 tellers. Een groot aantal dames en heeren voor het meerendeel onderwij :ers en studenten, hebben zich als teller beschikbaar gesteld. De raadsvergaderingen zullen voorloo- ig worden gehouden in het Stedelijk 'useum De Lakenhal. Gestolen voorwerpen na i e r jaar on t d e k t. In het najaar van 1925 werd bij den horlogemaker T. te Aalten ingebroken. Een groote partij hor loges, gouden ringen en andere gouden en zilveren voorwerpen, werden gestolen. De dader, een zekere M. uit Bocholt, werd toen veroordeeld tot 2% jaar tuchthuis straf op grond van het vinden van vin gerafdrukken op een vitrine en van een knoop van een pantalon in een kelder raampje. Hij bleef echter ontkennen en de gestolen voorwerpen werden niet gevon den. Thans is het de politie in samenwerking met de politie te Bocholt gelukt de ge stolen voorwerpen terug te vinden. M- had intnsschen weer een inbraak gepleegd te Bocholt en is deswege veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Historische herinnerin gen. De felle kou in 1740. Men schreef Februari 1740. Evenals thans, werd Europa geteisterd door een koude golf. Voor Genua zag men de zee bevroren. Te Duisburg zwol de Rijn door ijsdammen verstopt tot voor de poorten, waar het wa ter weer 'Stolde, zoodat niemand in of u'it kon. Danziig werd geblokkeerd door ijs- dammen. Over de Sont reed men met zware, geladen wagens. In Duinkerken werd een schip binnengehaald, waarvan bijna de geheele bemanning bevroren ar men en beenen had. Het ijs op den Amstel was zoo dik, dat een ijsbreker, nog zoo'n ouderwetsche, van voren met scherpe ijzers voorzien en ge trokken door een eskadron paarden, geen 'kans zag 'het ijs te forceeren. De brouwers lieten een vaart maken tot Weesp, welk werkje ze voor f 2858 aanbesteedden. Steeds kwam de vorst met vernieuwde •kracht opzetten, zoodat 23, 24 en 25 Fe bruari gezegd kon worden, dat de geheele Zuiderzee dicht lag, evenals de zeegaten. Wagens en sleden maakten geen onder scheid meer tusschen land en zee, terwijl de Noordzee bevroren was tot op een halve mijl van de kust. Langs het geheele strand lagen twee dammen van ijs van tien a twaalf voet hoog, waartusschen een breede straat, die vooral bij Scheveningen, Katwijk en Zand- voort druk door belangstellenden bewan deld werd. Den 26sten Februari kwamen de brieven uit Zuid-Holland te laat in Am sterdam, daar het postpaard onderweg doodgevroren was. Als wij dit alles lezen, maken wij on willekeurig een vergelijking tusschen voor heen en thans en het meest belang stellen wij natuurlijk in de vraag, wanneer de vorst toen ophield. Den lOen Maart trad de dooi in, die men natuurlijk in het eerst niet vertrouwde, omdat het a'l meer gebeurd was en de vorst dan later inzette. Maar het was toen ernstig gemeend. Wel reed men den I3den Maart nog met wagens en sleden over de Zuiderzee, maar den 18den Maart probeerde toch een geharnast ijsbreker door acht paarden getrokken de trekvaait van Amsterdam naar Haarlem te forcee ren. Het lukte, en toen den daaropvolgen- den dag de eerste schuit weer naar Haar lem voer, werd deze overal met groot enthousiasme ontvangen. Het 'leed was nu geleden, tenminste, dat dacht men, want op den kouden winter volgde ook een koude lente en een schrale zomer. De prijzen stegen en door Jacob Bicker Raye werd aangeteekend, dat de baljuw Van der Dussen den lOden Mei honderd gulden betaalde voor duizend pond hooi, terwijl den volgenden dag de prijs tot honderd/vijfentwintig gulden was gestegen. Waarmede we natuurlijk niet willen zeggen, dat ook ditmaal op een ikouden winter een koude zomer zal volgen, maar de mensch is nu eenmaal geneiigd om ver gelijkingen te trekken tussdhen het verle den en het heden. (H b 1 d.) Over hef ffs van Stavoren naar Enkhuizen. __ENKHTJIZEN. Hedenmorgen te 7 uur zijn te Stavoren zes personen naar hier op stap gegaan. Te half 12 was de tocht over het ijs volbracht en kwam men be houden te Enkhuizen aan. De eerste auto op Marken. MARKEN. Voor het eerst heeft vandaag een auto over het eiland gereden. Om streeks 11 uur reed een luxe-auto den dijk van het eiland op. Deze gebeurtenis trok veel belangstelling. Nagenoeg alle bewo ners van het eiland waren uitgeloopen, om van dit eerste auto-bezoek getuige te zijn. Goederenvervoer per vliegtuig. AMSTERDAM. De K.L.M. heeft beslo ten over te gaan tot de aanneming van goederen voor het verkeer tusschen Am sterdam en Rotterdam- v.v. en wel gedu rende den tijd dat de scheepvaart geheel stil ligt. Indien de aflevering der goederen op den dag van afgifte beoogd wordt, moet de aanbieding zoowel te Amsterdam als te Rotterdam in de ochtenduren plaats vinden. Voor groote vrachten, stelt de Mijt. extra vliegtuigen beschikbaar. Mr L. G. N. Bourfoius. f DELFT. Hedenmorgen is op 53-jarigen leeftijd overleden de heer Mr L. G. N. Bouricius, directeur van het Gem. Mu seum en Gew. Archivaris, welke functie de overledene sinds 1907 vervulde. Voor dien was hij te Vlaardingen werkzaam. Ontsporing. GOOR. Op de lijn NeedeHellendoorn is hedenmorgen tusschen Gelselaar en Diepenheim een goederentrein ontspoord. Zestien wagons geraakten uit de rails. De lijn is ernstig beschadigd. Het voorste deel van den trein, dat niet ontspoorde, is doorgereden. Reizigers moesten, later over stappen en hadden aanmerkelijke vertra ging. Hulptreinen zijn reeds gezonden. De materieele schade is aanzienlijk. Er zijn geen persoonlijke ongelukken. WAGENINGEN, Bevorderd tot doktor in de Landbouwkunde aan de Land- bouw-Hoogeschool te Wageningen, de heer Ir A. Minderhoud, geboren, te Wilhelminadorp, met een proef schrift op stellingen getiteld: Onderzoek over de wjjze waarop de honingbij haar voedsel verzamelt TIEL. Naar gemeld wordt heeft zióh tusschen Leeuwen en Drutea een dam gevormd, die ongeveer 7 M. dik De genie ia gewaarschuwd. NEW-YORK. Uit Santiago wordt ge meld, dat tusschen Chili an Peru een verdrag tot stand is gekomen, waardoor de strijd over Tabua Arika tot een einde komt. Aan Chili wordt heit grootste ge- deelte van Arika toegewezen, terwijl Peru de beschikking over Tabua krijgt. Het geschil is 46 jaar oud. MAAGDENBURG. Hedenmorgen even voor 10 uur, is op het spoorwegstation te Maagdenburg een locomotief ingereden op een trein die op 't punt stond te vertrekken. De trein werd ernstig bescha digd. Tengevolge van deze botsing we-den 3 personen ernstig en 21 licht gevoed. De machinist van de locomotief die da aanrijding veroorzaakte had door de ont snappende stoom den laatsten wagen vaan den aangereden trein niet gezien. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Febr., 2.30 uur. Berlijn 59.25—59.28. Brussel 34.65Vs-34.68V2. Parijs 9.7472—9.76. Londen 12.11tys—12.1lVs. New York 2.49i/a2.4978. Stoomvaart-Mij. Nederland. SRF.S, Galveston n. Bremen, 17 Z.W|. vam Valentin. Rotterdamsche Lloyd. INSULINDE, 20 v. Rott. n. Batavia. KOTA RADJA, thuisr., 20 v. Djeddah. TJERIMAI, thuisr., p. 20 Kaap del Armi. Bestrijding der Rundertuberoulose. De practiseerende veearts Sybesma (Heerenveen) bespreekt in het off. or gaan van den F. N. Z. het regeeorings- systeem voor de bestrijding van runder- tuberculose. Hij zegt o.a.: „Het merken van een rund, dat op tuberculine heeft gereageerd (we denken hierbij aan de expressieve oogreactie) wat dus niets anders is dan het blijvend vastleggen van deze reactie voor het ge heele leven van het dier, is een daad, die ten eenen male verwarrend moet werken. Wj kunnen zoo maar niet het vaak grillig verloop van eem biologisch proces op een bepaald oogeinblik, bj wijze van spreken, aan den ketting leg gen. Alle dieren, die gereageerd hebben, hebben gedurende hun verder leven nog even zoovele kan san om van het reactie- gevend ziekteproces te genezen. Hier loopt dus zoo'n gemerkt rund rond, 'twelk vol komen het ziekteproces heeft overwon nen, ja voorgoed met het geheele tuber- culosevraagstuk heeft afgerekend, omdat het, juist door dat nietige ziekteproces, een altjd durende onvatbaarheid voor tuberculose .heeft verworven. Daarnaast loopt dan een eveneens .gemerkt rund, dat in den loop der jaren aan, 'laat ons zeggen, niertuberculose is gaan lj- den en deswege thans moet worden op geruimd. Voor de breede massa der veehouders wordt het merkteeken alzoo een vraag- teeken. Het regeeringsstandpunt nu te willen verdedigen als uit ethische motieven te zjn ontstaan, heeft geen zin, omdat men daarmee de 'fouten van het gansche stel sel immers niet kan wegnemen. Trou wens de particuliere tuberculose-bestrj- der zal, zich op ethisch standpunt plaat sende, zich gerust van het Friesche systeem kunnen bedienen, zonder ooit de koopers van zjn vee willens en we tens te benadeelen." Verhouw van gerst voor Bierbrouwerijs». Verleden jaar had een aaintal landbou wers uit Anna Paulowna en omgeving een overeenkomst gesloten met Heineken'ö bierbrouwerijen, om proeven te nemen met den verbouw van gerst, geschikt voor het brouwen van bier, met het doel te komen tot voldoende geistteelt in eigen land, daar de bierbrouwerj'en de meeste gerst uit het buitenland betrekken. Gebleken is daarbij, dat Princesöegerst voor het brouwen van bier de meest aangewezene is, terwjl goudgerst het meest rendabel is voor den landbouwer. Deze bevat echter een te hoog vochtj- gehalte, waardoor ze te langzaam kiemt Er is thans besloten nogmaals prioer ven te nemen en te trachten ook hiei gerst te verbouwen die tegen lager prijs kan geleverd worden dan die uit het buitenland, welke prijs vanzelf verhoogd moet worden met transport- en andera kosten. De vorst en do landbouw. Op het platteland in de omgeving vanl Nijmegen, heeft men reeds moeten coo,- stateeren, dat de buitengewoon felle vorst der afgeloopen week den landbouwer» heel wat schade veroorzaakt heeft. Over al bleken ingekuilde aardappelen totaal bevroren te zijn. Zelfs mat de opgedane voorraden in heed wat kelders was sulky het geval. Groote massa's voederbieten, ondergebracht in schuren of in kuilen', zijn mede door de vorst beschadigd. De bedekking bood niet genoeg bescherming tegen de strenge koude, die we nu moes ten doormaken. Veel landbouwbedrijven zullen daardoor thans spoedig geheel zon der de zoo noodige wortelgewassen zit ten, hetgeen handen vol geld meer zal kosten aan handelsvoer. We hoorden van verschillende gevallen, dat toornen pas geboren biggen bevroren zjn. Daarom zag men de laatste dagen op meer dan één boerenbedrijf de kachel branden in het varkaoehuis. Van Alle kanten .komen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3