No. 121 Donderdag 21 Februari 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENORIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE IBANK- EFFECTEN- ASSURANTIEZAKEN «utjes niet let hitoonstellings- 1 raszuiver dier uiterlijk, szniverheid, of sn aan tentoon- Ik zou zeg- zal men zeg- 'antje van Lei- afmaak. Toch .aat mij het u in zorg er voor Slingsdieren fofc- loductie vertoo nt vooral dat is, erg zwaar ;en het voldoen mogelijk, voorbee'd ko lk heb in de kntoonstel ingen ]n behaald met s Khaki Camp- snijden, durf ik van deze |el wat gedipl'o- ;h als men nu toegelegd heb an heeft men i véél meer als opzettelijk ge- lentoonstel ings- en gemiddelde en b v. straks belleen! geen mag hebben, t mijn eerste |ieren per jaar aan den hals a,cht om haar draaien, dan ;roote moeilijk- te eend, van omdat zï niet ntoons'ellings- ie op tontoon- halenneen, den houdt om n. Ik tok elk s eenden voor ik dan legen er een stuk erlcing komen [oonste'.ling (ik onale met veel heel blij. Zijn I beste legsters, voor de woer- jiet er niet op juist moeilijk ien veel scha lie vanzelf al Itte loopeenden |iden. Ondanks Khaki Camp>- zeer populair legcapociteit, raar vermogen |>eken op open zien hoe het [gesteld is: [aam vandaan, [dorpje in het I in Engeland, li, 'die schreef: pnlensooi't ligt man (haar Eendenbout. Ik ld een eeni te Ien ook goed j-eebonte loop- ld had in 195 le ik met een Irasl. Zoodoen- phproductie te se met wilde laken en kreeg luren. In dien Ivoor de Buff- Irkorting: voor If Tel heelemaal Et, noemt men leur de buff- |n 'in de Buff- ïislukte en in |n doffe, grijs- juist in den nieuwe een dreen met de soldaten, de |ng der khaki >or mevrouw Ik weet nog verontwaar- Itoen w3 ho r- pe khaki-kleur ien, omdat de jmdschii niet [n tij11 dateert ohthoude dus ging van een leeni die ecu |re met onze meestal te hirer s'.am- ïtoonstellings pierd mag ab- den hals It zeggen dat wel min of keurmeester dend met een bewijst hij: Ikent (en dat [dig tegenover loeite besteed zonder wit. rknGeit hij de brengt alle in een vcr- Ideze eenden. Igpeischen de fENNEPE. ef'ende, kun ing zonden, luitea. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.—' Losse nummersf 0.08 Prijs der Advertentiln: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. De Schoonoornsche potentaat In Februari van het vorige jaar werd de bevolking van het dorpje Schoonoord plot seling in hevige beroering gebracht. Daar was, blijkens het optreden van den burgemeester, iets verschrikkelijks ge beurd. Heel het dorp sprak er schande van. En tal van bladen bevatten berichten met groote vetgedrukte koppen over het Scboonoordsche schandaal. 't Was dan ook geen kleinigheid. Zaterdagavond 11 Februari kwam plot seling de burgemeester, vergezeld van twee rijksveldwachters, bij bet hoofd der Christelijke school, om de boekeu en be scheiden van die school in beslag te nemen. En bij voegde daaraan toe, dat indien niet onmiddellijk de boeken werden afge geven, tot huiszoeking zou worden over gegaan. Op de vraag van het hoofd wat daar van de reden was, luidde 'het antwoord, dat er was geknoeid en fraude gepleegd Groote consternatie natuurlijk. Vooral toen de burgemeester den vol genden dag, op Zondag dus, opnieuw ver gezeld van rijksveldwachters terug kwam, teneinde het procesverbaal te verbeteren. Men was het er al spoedig over eens dat er geweldige malversaties gepleegd waren. Men wist elkaar te vertellen dat het wel zeker was, dat het hoofd der school den bak zou ingaan. En de burgemeester hielp dapper mee om het vuurtje te stoken. In de raadsvergadering, waar deze zaak ter sprake werd gebracht, verklaarde de burgemeester volgens bet verslag in de „Emmer Courant": „Naar sprekers overtuiging is bij de bij zondere school te Schoonoord geknoeid en in belangrijke mate. De 'knoeierijen hadden betrekking op een vrij groot aantal 'kin deren. Men heeft spreker kwalijk genomen, dat hij op Zondag een onderzoek heeft inge steld. Dat moest. Had 'hij dat niet gedaan, dan had hij de kans geloopen, dat veran deringen in de boeken waren aangebracht, waardoor vele bewijzen of wel waardeloos zouden worden, óf in elk geval een ge deelte van de waarde, die ze thans hebben, zouden hebben verloren. Spreker heeft de verdachten nog schappelijk behandeld. Hij had ze wel kunnen arresteeren en naar Assen laten brengen. De officier van justi tie zou daar zeker niet vreemd van opge zien 'hebben. Naar sprekers meening zul len de verdachten veroordeeld worden en niet tot een boete, maar tot een gevange nisstraf. Een boete helpt niets, want die wordt door de 'heeren te zamen betaald". Ook naar buiten maakte dit optreden fan den burgemeester gxooten indruk. De liberale en socialistische en niet te vergeten de „neutrale'' bladen wijdden op gewonden beschouwingen aan het „Schoonoordsche schandaal", zooals deze zaak betiteld werd, „Het Volk" wist zelfs te vertellen, dat er niet alleen op gruwe lijke wijze geknoeid was, maar dat de zaak ook nog op denzelfden voert wordt voort gezet. Nu kon men dan eens zien hoe schandelijk en gewetenloos door de voor standers van het Christelijk onderwijs werd opgetreden. Inderdaad niet ten onrechte werd hier van een schandaal gesproken. Tenminste wanneer men daarbij denkt aan het op treden van den burgemeester. Niet alleen toch dat de aanklacht bij. de justitie tot geen resultaat leidde, ook bet onderzoek vanwege het Departement va.a Onderwijs had geen ander gevolg, dan dat de subsidieaanvragen, als zijtade geheel re gelmatig, volkomen konden worden inge willigd. Het schoolbestuur werd geheel in 't ge lijk gesteld. De burgemeester, die aanvankelijk zoo hoog van den toTen blies, bleek zich op een heel 'leelijke wijze vergallopeerd te hebben. Het besluit van deze historie is toch, dat de Minister van Binnenlandsche Za ken officieel heeft medegedeeld, dat hij, als resultaat van het nader onderzoek den comm. der Koningin heeft doen weten, dat de burgemeester van Sleen tegenover bot 'bestuur en het hoofd der Christelijke school te Schoonoord niet is opgetreden met den tact en de bezadigd heid, die een magistraat past en dat den commissaris is verzocht, hem met klem aan te manen, in de toekomst een andere gedragslijn aan te nemen tegenover per sonen, die nog slechts van een strafbaar feit worden verdacht. Hiermede is de rol van den Schoon- oordschen potentaat uitgespeeld. 't Beste wat hij kan doen, is openlijk zijn verontschuldigingen aanbieden of per eerste gedegenheid zijn ontslag te vragen. DOOI OVER EEN PAAR DAGEN? Bij IJsland kwam weer nieuwe lage druk opzetten. De luchtdruk over Midden- ltaliö daalde. .Over het Westelijk gebied is een depressie uit den Oceaan zeer goed merkbaar; de hemel is betrokken en de temperatuur is oploopend. De veranderingen in de luchtdrukver- deeling zijn eenigszins gunstig voor het verminderen van de vorst. Wellicht is invallen van dooi over een paar dagen te verwachten. Het meteorologisch bureau te Berlijn deelt echter mede, dat in de laatste 24 uur de luchtdruk in midden-Europa is gestegen en het hoogdrukgebied zich nog steeds laat gelden. Met het heldere weer, dat hiervan het gevolg is, zal een toe neming van de vorst gepaard gaan. "Te Berlijn vroor het gisternacht 171/2 graad. De laagste temperaturen in de ochtend uren werden uit Stettin en Hannover gemeld, n.l. 25 en 22 graden onder nul. Het Berljnsche bureau verwacht, dat de koude zal blijven aanhouden. De steenkolen-industrie en de vorst De langdurige vorst over heel Europa heeft den Britschen mijnen, die zoolang reeds met de grootste moeilijkheden te kampen hebben, plotseling ruimschoots werk gegeven. Sinds jaren jsjn er niet zooveel orders ingekomen. Deze verbetering in de Britsche kolen- industrie zal, naar men vermoedt, lan gen tjjd duren. Het zal wel acht maan den in beslag nemen, alvorens aan de vraag van het continent ten volle kan worden voldaan. In dien tijd zullen vele Britsche mijnen op volle capaciteit wer ken, en duizenden werklooze mijnwer kers zullen weder aan den arbeid kun nen gaan. Orders komen in van markten, die sinds 1921 verloren waren gegaan. Por tugal heeft deze week 100.000, België 10.000 ton aangevraagd. Alle mijnen wer ken op vollen tijd, en in de laatste vier of zes weken hebben 10.000 mijnwerkers werk gevonden. In Nottinghamshire werken tusschen de 45 en 50 mijnen op vollen tijd. Vier honderd man zijn thans aan den arbeid. De strenge vorst is ook oorzaak van een grootere binnenlandsche vraag. Aardbeving. Naar de „Journal" uit Madrid ver neemt, werd Maandagnacht te San Se bastian en in de provincie Logrono een hevige aardbeving gevoeld. De verschrikte bewoners vluchtten naar buiten. In het gebergte kwamen groote rotsblokken naar beneden. De kerktoren van Arnado is ingestort. Vele huizen hebben scheuren gekregen. Toeneming van de griep. Wegens toeneming van de griep te Dortmund, mede in verband met ver warmingsmoeilijkheden, moeten de scho len voorloopig gesloten worden. In Luedenscheid zijn ongeveer 4000 personen aan griep lijdende, hetgeen een achtste gedeelte van de bevolking is. Aan gezien de ziekte zoowel in aantal als in boosaardigheid is toegenomen, zullen de scholen voorloopig gesloten blijven, evenals in Schalksmuehle, Dahlerbrueck, waar zij reeds 8 dagen gesloten zijn, in Kierspe, waar 35 pet. der schoolkinde ren ziek is, in Kirchende en Auf dem Schnee waar 60 pet. der schoolgaande kinderen ziek is. Naar gemeld wordt uit Müuster heeft de griep zich in Westfalen zeer uitge breid. Alleen in de .stad Hagen moeten 12.000 personen aan griep ziek liggen. Alle ziekenhuizen zijn overvol en de scho len moesten gesloten worden. Ook in andere .steden van Westfalen komen tal van ziektegevallen voor. De griep breidt zich ook te Parijs nog steeds uit. In de eerste 10 dagen van Febr. zijn 28 personen te Parijs aan de ziekte overleden. De oorrupfie bij de Engelsche politie. Het is thans geen geheim meer, dat bij de Engelsche politie, van wie zoo lang de roep van onkreukbaarheid uitging, corrup- tieve elementen zitten. De processen, die het afgeloopen jaar en dezer dagen ge voerd zijn, hebben duidelijk aan het licht gebracht, dat er zoo een en ander ge beurd is, dat het daglicht schuwt. Toch zal het voor den buitenstaander neg een verrassing zijn te vernemen, dat in het afgeloopen jaar in Engeland en Wales niet minder dan 47 politie-agenten zijn ont slagen en 122 werd aangezegd, hun ont slag te vragen. Dit wordt geopenbaard in het jaarverslag van Sir Leonard Dun ning, den Engelsche» „inspector of con stabulary". Mijnwerkerstrsln verongelukt. Van een trein, die 800 mijnwerkers van Peoria (Illinois) naar een 15 mijlen ver der gelegen kolenmijn vervoerde, zijn, waarschijnlijk tengevolge van een raiis- breuk, vier wagens gederailleerd en in brand gevlogen. Volgens de eerste berichten moeten daarbij ongeveer twintig personen omge komen zijn. Reeds zijn vijf lijken en twaalf zwaar gewonden onder de vernielde wa gens vandaan gehaald. Een via Londen ontvangen bericht meldt nog: Vier wagons met 250 personen vielen van den 25 voet hoogen spoordijk paar be neden. De geheele trein bestond uit 11 wa gons en bevatte ongeveer 900 reizigers. Volgens de voorloopige berichten zijn ten minste 5 personen gedood en ongeveer 200 gewond, waarvan enkele doodelijk. 10.000 M9. ijs op den Rijn verbrijzeld. Het ijs op den Rijn groeit steeds aan Met het oog op den ijsgang, 'die na het in vallen van den dooi zal intreden en waar naar de bevolking in groote bezorgdheid uitziet, is men Dinsdag begonnen met het doen springen van het ijs op den Rijn en de Moezel. Zoo is bij Deutsche Edk een ijsvlakte van ongeveer 10.000 M9. opge blazen. Overal in de dorpen is men bezig voorbereidende maatregelen te treffen om de schade zoo gering mogelijk te doen zijn. Trotzki doodziek. Het Duitsche consulaat te Pera heeft aan den Rijksdag thans mededeeling ge daan van het door Trotzki ingediende verzoek om een visum voor Duitschland. Het kabinet zal nu een beslissing moeten nemen. Hoe deze zal uitvallen, is niet te voorspellen. Zooals bekend, heeft de „Vor- warts" zich voor bet verleenen er van uit gesproken. De sociaal-democratische leden van het kabinet zijn ook voor opname. De andere ministers schijnen er echter min der voor te gevoelen. Over Trotzki wordt aan de „Vossisohe Zeitung" nog uit Gonstantinopel gemeld, dat zijn ziekte hopeloos is. Korte berichten. Alle Berlijnsche scholen zullen tot 27 dezer 's avonds gesloten blijven. 'De ste delijke badinrichtingen blijven eveneens tot en met 27 Februari gesloten, voor zoo ver zij wegens gebrek aan kolen tot nu toe reeds gesloten waren. President Coolidge is aangezocht om artikelen te schrijven voor bladen, nadat hij als president is afgetreden. Hij zal iets schrijven, doch wenseht zioh niet te ver binden tot regelmatige levering. De sovjetregeering besloot in Maart a.s. een broodinkoop-tooökje in te voeren. Voor de arbeidende bevolking blijft een lage broodprijs gehandhaafd; voor piet- arbeiders worden de prijzen verhoogd. DE TELEFOON- EN TELEGRAAF DIENST OP HET PLATTELAND. Openstelling van hulppostkanforen op Zondag. Op vragen van het Tweede Kamerlid, dhr van den Heuvel, heeft de minister van waterstaat geantwoord: Van de ongeveer 1000 hulpkantoren voor den P.T.T.-dienst zjn er thans on geveer 400 des Zondags voor den tele foondienst gedurende eenigen tyd open gesteld, o.a. uit overweging, dat het on- gewenscht moet worden geacht, het plat teland van Zaterdagavond tot Maandag morgen, d.w.z. gedurende ongeveer 36 uur, zonder telefonische gemeenschap te laten. Het is, wanneer het telefonische verkeersmiddel aanwezig is, noodzakelijk, dat althans gedurende een korten tjjd de gelegenheid bestaat, voor geneeskundige hulp of hulp bj brand, van dat verkeers middel gebruik te maken. 'Deze overwe ging geldt evenwel niet alleen ten aan zien van de plaatsen, waar de evenbe- doelde thans reeds opengestelde hulpkan toren zijn gevestigd, maar ook ten aan zien van die, waar die kantoren tot nu toe Zondags voor den telefoondienst zjn gesloten. In het voorloopig verslag van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal betref fende de begrooting van het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en tele fonie voor 1928 werd er door sommige leden op aangedrongen, de uren, waar op op het platteland des Zondags van telegraaf en telefoon gebruik gemaakt kon worden, uit te breiden. Zij achtten het overdreven, dat in het algemeen ten plat- telande op dien ,dag na 9 uur des och tends niet meer kan worden getelefoneerd en wezen op de dringende behoefte aan telefonische gemeenschap, die b.v. in ge vallen van ernstige ziekte of ongeval kan bestaan. De ondergeteekende antwoord de in de memorie van antwoord hierop, dat de omstandigheden, als in het voor loopig verslag aangeduid, voorziening, 7.00 eenigszins mogelijk, wenschelijk maken. Tegenover dit belang van telefonische ge meenschap achtte hj evenwel te staan dat van handhaving van het beginsel van de Zondagsrust en deelde mede, dat tegenover dit laatste belang aan "den ge- uiten wensch voor het tegenwoordige slechts in beperkte mate zal kunnen wor den voldaan. De thans getroffen maatregel is de uitvoeri?' van het in de genoemde me morie v antwoord in uitzicht gestelde. Uit het voorgaande blijkt, dat deze maat regel niet anders is dan het verder toe passen van een aanvaard beginsel op een wjze, die aan de belangen der Zon dagsrust zoowel als aan die der telefo nische gemeenschap naar vermogen recht doet wedervaren. De ondergeteekende acht op grond van het vorenstaande geen termen aanwezig, de uitvoering van den genomen maatregel op te schorten. De getroffen maatregel houdt, zooals boven medegedeeld, geen principiëele wij ziging van standpunt ten aanzien van de Zondagsrust in. Het afkeurend oor deel deswege van den steller der vragen kin ondergeteekende derhalve niet deelen. De dienstduur van hulppostkantoorhou ders zal, volgens de bestaande regelen, in het ongunstige geval beperkt bijven tot 9.30 (niet, zooals steller der vragen aan neemt, tot 9.45). Mochten in "bepaalde gevallen, in verband met het aarivangs- uur der morgengodsdienstoefening, daar van bezwaren worden ondervonden, dan is ondergeteekende bereid, daarin te doen voorzien. Financieels verhouding Rijk en Gemeenten. Adres van den Middenstands- raad. De Middenstandsraad heeft een adres gericht aan de Commissie van voorbe reiding inzake het ontwerp van wet tot „Herziening van de financieele verhou ding tusschen bet Rijk en de gemeen ten en wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet". Op drie aangelegenheden wil de raad aandacht vestigen. Personen le belasting op win kels, hotels, restaurants e.d. Sinds lange jaren, zoo wordt opgemerkt, ziet de middenstand uit naar een herzie ning van het belastingstelsel, die een einde maakt aan de onbilljkheid, dal winkels, hotels, restaurants e.d. een uit zondering maken op den regel, dat geen personeele belasting geheven wordt van gebouwde eigendommen, tot bedrjf ge bezigd. Met groote ingenomenheid heeft dan ook de middenstand kennis genomen van het bovenvermelde wetsontwerp, hetwelk voorstelt de personeele belasting af te schaffen. Deze ingenomenheid is echter tegeljk weer getemperd, doordien het ontwerp tevens voorstelt aan de gemeen ten de bevoegdheid te geven een ver teringsbelasting in te voeren. Door de voorgestelde regeling toch bestaat de mo- Binnenland. De Gemeenteraad van Goes en de werk verschaffing. Per auto over de Zuiderzee naai Urk. De Tweede Kamer handelde de wjzi- ging der Invaliditeitswet af en besprak den kinderarbeid in den landbouw. Buitenland, Is er dooi te verwachten? Een aardbeving in Spanje. Toeneming van de griep. Een mjnwerkerstrein verongelukt. gelijkheid dat gemeenten zullen doorgaan van winkels e.d. verteringsbelasting ta heffen, d.w.z. op objecten die uitslui tend voor bedrjf gebezigd worden, iets wat in strjd is met elk beginsel van verteringsbelasting. Zakeljke bedrjfsbelasting. Ten aanzien van de zakeljke bedrijfsbe lasting verwjst het adres naar het „Ver slag der werkzaamheden van den Mid denstandsraad over 1924", waarin de bezwaren van den raad uitvoerig zjn geresumeerd. Belasting op vliegende win kels. Ten aanzien van de belasting op vliegende winkels wordt o.m. opgemerkt, dat wanneer het thans ingediende ont werp der zitting 1928'29 mocht wor den aangenomen, daarin ligt opgesloten, dat vorige nog hangende ontwerpen met betrekking tot de plaatseljke belastingen worden ingetrokken en derhalve geen mo- geljkheid beslaat een regeling ten aan zien van vliegende winkels te treffen. Uit dezen hoofde zou de middenstands- raad het op hoogen prijs stellen, in dien in het jongste ontwerp alsnog een bepaling kon worden opgenomen, die aan de gemeenten de bevoegdheid geeft van vliegende winkels gelijksoortige be lastingen te heffen als ten aanzien van winkels van den ter plaatse gevestigden middenstand worden geheven. De steenkolenvoorziening. In sommige bladen is de vrees geuit, dat de Nederlan'dsChe mijnen of haar plaatse lijke vertegenwoordigers de contracten voor levering van steenkolen zouden an- nuleeren en van de tegenwoordige moei lijkheden zouden gebruik malken die prij zen van de 'huisbrandkolen te verhoogen. De mijndirectlies stellen er prijs op te verklaren, dat zij en 'haar vertegenwoordi gers de loopende contracten tegen onver- hoogde prijzen Mijven uitvoeren, voor zoo ver dit bij de huidige omstandigheden mo gelijk is. De afnemers dienen evenwel te beden ken, dat 'het niet mogelijk ie aan de groo tere vraag overal prompt te voldoen en dat het in het belang der gemeenschap nood zakelijk is, dat men geen voorraden tracht te maken en dus niet meer bestelt dan men direct noodig heeft. Brandstoffennood da, naar de meening der directies, op het oogenMik niet te vree zen, voorop gesteld, dat de mijnen in staat zijn haar productie regelmatig te verzen den, hetgeen thans veel te wenschen over laat. Door den onvoldoenden aanvoer van leege spoorwagens en de moeilijkheden, welke het spoorwegvervoer ondervindt, moesten reeds aanzienlijke 'hoeveelheden steenkolen hij de mijnen worden opgesla gen. De wijziging der Ziektewet. Het bestuur van het Verhond van Ne- derlandsche Werkgevers heeft tot de Tweede Kamer een breedvoerig adres ge richt, waarin betoogd wordt, dat het Ver bond, ondanks het feit, dat op verschillen de punten verbetering in de wettelijke re geling der ziekteverzekering wordt voorge steld, overwegende bezwaren heeft tegen: a. de verhooging van het ziekengeld van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1