DE ZEEUW DERDE BLAD. Uit de Provincie. Financieële Berichten. Gemengd Nieuws. Winterhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid VAN ZATERDAG 16 FEBRUARI 1929. No. 117. Christelijke Wijkverpleging op Walcheren. Deze woelc had de jaarvergadering piaals der Verooniging tot Christelijke Wijkverpleging op Walchcrons N.-Weste lijk deel. Ze werd gehouden ten huize van den heer Blum, voorzitter der Ver eeniging. De penningmeesters brachten verslag uit en konden melden, dat de verecniging thans op een gezonde finan- tieele basis staat. De a£d. Domburg, Aag- tekeike en Westkapelle ontvin" f 2)84.76, die van Ooslkapello, Serooskerke, Grijps- kerke en St. Laurens f2 )01.17. De eerst genoemde afd. had een saldo van f 148.60, dat echter dit jaar aan buitengewone uitgaven zal moeten worden verbruikt. De andere afd. haalde mot een saldo van £81.12 het tekort over 1927 ge deeltelijk weder in. Een bijzonder woord van dank aan de contribuanten, die de verecniging steunden. De zus'crs verrichtten het geheele jaar ongestoord haar taak ondanks de groote afstanden die per tram, en meestal per fiets moesten worden afgelegd. De zuster van Domburg bracht totaal 2416 bezoeken voor verpleging en 431 voor t.b.c,-bestrijding. Van de eerste groep bezoeken werden er 1432 te Domburg, 345 te Aagtekorke en 619 te Westkapelle gebracht, waarbij nog kwamen zeer vele ui. belangstelling. Do zuster van Oostkapollo c.a. bracht 2153 bozookon voor wijkverpleging, 584 voor t.b.c.-bestryding ear 498 uit bolang- stolling. Do zustor van Oostkapollo c.a. bracht 2153 bozookon voor wykvorpleging, 584 voor t.b.c,-bestrijding en 438 uit belang stelling. Dat do verhuizing naar Seroos- kerek van Zu3tor Koston do arboid der vorploging on t.b.c,-bestrijding inderdaad ton goedo kwam, moge blijken uit hot foit, dat do helft dor bozochte gezin- non te Sorooskorko js gevestigd. Dank zy volor vriendelijkheid konden do Zusters tal van patiënten vorblijden mot. kleodoron, bookón, tijdschriften, wijn en versnaperingen. Moge do verooniging en don arbeid dor Zusiers ook voor volon in 132.3 naar lichaam on ziol tot een zogon zijn en do sympathie van zoor volon blijven ge- niolon. WolphaarfecTjk. Op de weegbrug „Een dracht" bij hot Voor alhier worden over hot, jaar 1928 gewogen 3.687.855 KG. bieten, 236.770 K.G. pulp, 5.064.723 K.G. aardappelon, 288.139 K.G. ajuin, 349.394 K.G- macadam, 283.664 K.G. vlas, 162107 K.G. diverson, 14 stuks vee. Er werd uit gekeerd 26 procent dividend. Souburg. Donderdagavond had een al- gomoono vergadering plaa's der Vereoni ging tot stichting en instandhouding van een school mot don Bijbel. Na opening door don voorzi'tor bracht do secretaris H. G. van Dijk het jaarver slag uit. ttaaruit bleek, dat het gemid deld aantal leex.ingoa over 1323 170 bedroeg. De klassenverdeling werd gewij zigd en klasse II gesplitst. Het personeel bleef hetzelfde. Een collecte voor hot Bijbelgenootschap bracht op f3,48. Aan het 7de leerjaar werd voor 1928 een „Schoolcoura.nt" uitgereikt. De Zendings school word door pl.m. 43 kindoren be zocht. De bibliotheek telt 213 nummers. De projeciiolantaarn deed ia hot afgeloo- pen jaar bij het ondorwijs in aardrijks kunde en geschiedenis goede diensten. In het afgeloopen jaar werden veel les sen over het onderworp „eloctriciteit" gegevon in de leerjaren 6 en 7. Hierna bracht de penningmeester .T. G. Contant zyn jaarverslag uit. Tot bestuursleden werden gekozen.dhrn A. J. Arendse Az. en J. Suurmond Jz. Hierna kwam in bohandeling een voors'el van het Bestuur tot wjjziging van art. 4 Huishoudelijk Reglement, dat zegt: de voorzitter van het Bestuur wordt aangewezen door de ledenvergadering. Na bespreking wordt beslo'.en hot artikel ongewijzigd te la ten. Hierna gaf het hoofd der school een overzicht van de school gedurende 34-jarigen diensttijd. Dr Wurth' eindigde met dankgebed. Loop der bevolking over de le helft van de maand Februari 1929. Gevestigd: C. Krampr en gezin, Zand weg C 31c van Goes; W. Dekker en ge- zin, Ritth. straat B 401 van Grijpskerke- Mej. B. Matthjjssen-Meulenberg, Vlissdng- sche straat E 1 van Arnemuiden; P. W- Krijger en gezin, van Turnhoutstraat E 42 van Middelburg. Vertrokken: C. Verhage en gezin, Gr- Abeele A 225e naar Middelburg; W. de Visser, Paspoortstraat A 45 naar Middel burg; C. Hofman, Nieuwstraat B 74 naar Ncd.-Jndië; J. van den Broeke, Vlissing- sche straat B 287 naar Rotterdam. Domburg. Donderdagavond hrld de kolcnverceniging „Domburg", alhier een ma ig bezochte algemeen© ledenvergade ring. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental van 217 tot 224 leien was ges'ogen. Uit de rekening over 1328 bleek, dat 27121/} HL. eierkolen, 146 H.L. nooljeskolen, 12459 turven, 4151/2 H.L. bruinkolen, 315 H.L. anthra- ciet en 1435 H.L. kachel kolen aan de leden zijn verstrekt. De inkomsten vol* H. M de Koningin en Z.K.H. de Prins brach ten gisterenmiddag een onofficieel bezoek per auto aan het verbrande stadhuis te Leiden. H.M de Koningin verlaat de achterzijde van het stad huis te Leiden. Op den voorgrond met hoogen hoed en bontkraag Prins Hendrik. D<x»30-60-90ct.Tube 80ct, Bij Apoth.«n Progiiten. rng 1928 roegen f8161,97, uitgavan f 7323,82. Na aftrek van allerlei gemaakte onkosten was er een goed slot van 126,23. De aftredende bestuursleden A. Baard, A. Bimmel Wz. en J. Brouwer werden herkozen. Tot lid der controle-commissie aftredend J. de Visser, die niet herkies baar was werd gekozen W. Provoost. Een gratificatie van f25 werd toege kend aan den bode M. Kallomoijn we gens de goedo zorgen, die h\j heeft be steed aan de koolzakken. Vrouwcpoldar. Voor de landb- veroen. alhier trad dhr Dorst op om oen lezing te houden over do aardappelcultuur. Deze lozing, vorduidolykt door een serie lan taarnplaatjcs, word door een vrij talrijk publiek met belangstelling aangehoord. Als toegift werd nog aan de hand var» lichtbeelden een reisje door Nederland gemaakt. Do voorz., dhr L. Maas, was de tolk dor vergadering, toen hjj dhr Dorst hartelyk dank zegde. ArnHmiiidsn. Toen dezer dagen de echtgenoote van M. zich naar een der winkels wilde begeven voor een bood schap, kwm zy zoodanig door de gad heid to vallen, dat zij ten haror pol son brak, en zij zich onder genoeskundige bohandeling moest stellen. Ritlhem. De vereen, voor Chr. Lagev Onderwijs hield gisteravond haar a'g jaaivergadering. Het Jaarverslag van den secretaris was gunstig. Dat van den p^n ningmeoster toonde de wenschclykheid aan, dat nog meer personen lid of begun stiger van do vereeniging werden. Bij monde van dhr L. Koppejan Jr. verklaarde de kascommissie de beschei don van den penningmeester te hebben nagezien en in orde bevonden. Tot le7en van de kascommissie 1929 werden be noemd de hoeren L. Machielse en .1. M. Covaal. De aftredende bestuurs'eden F de Groot en L. C. de Visser worden mei bijna a'gem. stemmen herkozen- Da.inv hield het hoofd der school een lezing over do geopende deur van 't Chr. on derwijs en do vole, tegenstanders. In 'tkort bosprak hij eerst don school strijd, waardoor eindelijk ook voor 'I Chr. Onderwijs de deur geopend is. Maar er zijn oo'lc vele tegenstanders. Niet alleon zij, die uit beginsel togen Chr onderwijs zijn, maar ook anderen kunnen voor 't Chr. onderwijs een belemmering zijn. B.v. de ouders, die wel hun kinders naar een Chr. school zanlen, maar thuis niet medehelpen bij de Chr. opvoeding; verder de onderwijzers, die niet met hart en ziel hun arbeid verrichten; ook de schoolbesturen, die niet ten vo'le het heil der kinderen in 'toog houden; ten laatste ook oud-leerldie later do,-r hun slecht gedrag den arbeid der Chr. school afbreken. Ondanks al dien tegenstand dienen aTe voorstanders van Chr. Onderwijs onder biddend opzien iot God krachtig mede te werken tot den uit- en inwendigen bloei van 't Christelijk onderwijs. Op do lezing volgde eenige bespreking. De heer Joh- de Meij, volon tair aan do Oranje School te Vlissing'm ia tot tijdelijk onderwijzer benoemd aan de Mainix-school te West-Souburg. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. XXX. De „LICHT"-kwestie te Aarden- burg. Veel geharrewar, maar een goed slot. Een mooie avond voor ons anti rev. volk in on3 landje. Op politiek gebied kan er wel een beetje meer leven komen. In mijn laat3ten brief schreef ik, dat ik zou trachten met een der heeren van het dagelijksch bestuur te Aardenburg een persgesprek te hebben, om te hooren, hoe het stond met de lichtkwestie. Dat trof net. De raad had juist do geheim houding op de laatste besloten vergade ring opgolegd, opgeheven, zoodat ik heel hot verhaal te hooren kreeg. Als Aar denburg nu Amsterdam wa3, zou ik rlcn hoer hoofdopsteller voorstellen in oen roeks feuilletons heel het treurspel, dat Lonslotte als oen byipel eindigde, te ver tollen, maar omdat Aardenburg maar Aar denburg is (al is 't vermaard), zal ik het maar heel boknopt doon. In mjjn briof van 22 Dec. dcoldo ik reeds mede, hoe de onvorkwikkclyke licht kwestie ontstond en do belangstellende lozer weet dus, dat do 3 party on: Aar- donburg, Mabeg en Pozom nu juist niot vriendschappe.yk togenovor elkaar ston- don. Do Mabeg dreigde, indien begin Ja- j nuari do leidingen niet uit de gomoente verwijderd waren, mot niot-beta.ing van de pachtsom van do gasfabriek, ruim f4600, on daaronbovon met Aardenburg vorantwoordelyk te stellon voor het in al de jaren geleden verdos ad f40.000, wat zo volgons het contract doen kon. Aardenburg gelastte bij deurwaaxdersex- ploit do Pezem de leidingen weg te ne men. Do Pozom-dourwaarder exploitte daartogen in. En hot collego van Ged. staten lief. niet onduidelijk blijken, dat zij meende, dat de Pezem in zijn recht was. I-Jet heeft B. en <W. van Aardenburg wel geen s'ape'ooze nachten gekost, want ik geloof niet, dat zij erg slapeloos zijn aangelegd, maar toch heel wat hoofd brekens. Zij stonden evenwel op een zeer sterk standpunt, n.l. op dat van het recht. Zij wilden .het in 1924 ge sloten contract met de Mabeg ten volle nakomen, en het desnoods tot in hoog ste inslantie (zelfs de kinderen in Aar denburg welen, wat de Hoogo Raad is) laten uitmaken. Trots de deurwaarders- oxploiten zou het dreigement, daar de Pezem niet w ide voldoen aan het bevel uitgevoerd worden en de draden door geknipt. En het heeft net een uurtje gescheeld en het zou gebeurd zijn ook. Óp 15 Januari stond in Oostburg de auto met de mecaniciens goreod, om op eerste telefonisch bevel naar den Aar- donburgschen polder te vertrekken, de gemeentewerklui in Aardenburg waren reeds op weg met de gereedschappen en B. en W. waren wachtende op de auto, die hen naar de plaats van handeling zou brengen. JDe officiëele mededeeling aan de bewoners was reeds gereed, om direct na de knipperij op het plakkebord te Draaibrug bevestigd te worden. En op dat spannend oogenblik kwam er een telegram van den Commissari der Koningin te Middelburg, of de Lt* ren geneigd waren nog eens een samen- spreking te Middelburg te houden, om te zien tot overeenstemming te komen. Tolepatie? Naar ik hoor heeft de tele foon ie Aardenburg dien dag een record aantal gesprekken gehad. Natuurlyk vertoonden B. en W. hun goedon wil en stemden toe, na verlof van de Mabeg. Op Zatordag 19 Jan. had do samenspreking plaats te Middelburg in het 'Gouvernemen'.sgebouw, tusschen de drie partijen. Onder de vaderlijke lei ding van den heer Commissaris der Ko ningin hebben de verschillende heeren daar, naar ik uit de op dat punt sobere mcdedeelingen opmaak, zoo'n beetje koop man gespeeld, maar het slot was, dat ze hef in beginsel eens werden. De Pezem mocht buiten de kom van Aardenburg zijn leidingen leggen. Aardenburg nam de gasfabriek over en kreeg als geschenk daarvoor f 17000 en zou geen draden knippen. En de drie vijanden van weleer, scheiden mot stevige handdrukken als de beste vrienden. Natuurlijk was dit alles voorloopig en moest ook de gemeenteraad te Aarden burg goedkeuren. Maar ook deze goedkeu ring werd verkregen, al ging dat nog niet zoo gemakkelijk. Want zelfs bij deze zaak moest nog de politiek een woordje mee spreken, en één der heeren gemeenteraads leden, die 1927 maar niet schijnt te kun nen verkroppen, kon, omdat hij geen ver trouwen in het college van B. en W. heeft, niet voorstemmen, en een ander, die het niet kon overzien, durfde niet voorstem men, maar do groote meerderheid ging er met mee, en zoo behoort deze „Licht"- geschiedenis ook weer tot het verleden, behalve voor Aardenburg, dat nu moet zien van de gasfabriek, die, zooals op één der samensprekingen werd gezegd, een tu berculeus kindje is, te maken, wat het kan, om niet voor de gemeente een te groote strop te krijgen. Misschien, dat er nu op de eerstvolgen de vergadering van don Raad te Aarden burg wel een pluimpje voor het dagelijksch bestuur op over kan schieten, nu het aan de gemeente een voordeeltje hoeft bezorgd van f 40 -f- f 17 f 67. Misschien, dat het „vertrouwen" toch nog komt. Hoewel. Eigenlijk had ik in dezen brief over heel wat anders willen schrijven, maar die lichtkwestie moest toch worden afgehan- dold. Ik had eigenlijk willen schrijven over een moolen avond voor ons anti-revolutio naire volk in ons land van Cadzand. Laat ik nu maar volstaan met enkele opmerkin gen. Ik bedoel den avond van 1 Febr. 11., toen de heer Schouten uit Rotterdam, lid dor Tweede Kamer, voor de Centrale Sluis heeft gesproken in het Beursgebouw te Oostburg. De inleiding op de a.s. verkie zingen, De opkomst was matig. Een hon derd man. In aanmerking genomen do koude, en ook dat de belangstelling in het politieke leven in ons land van Cadzand nog niet op het kookpunt is, viel 'tnog mee. Het is een zeer mooie avond geweest en zij, die achter de kachel zijn blijven zit ten en er z'ich mee hebben afgemaakt, dat de politiek toch niets meer is, hebben heel wat gemist. De spreker hield een rede over: „Rou wen en strijden". Geen goedkoop verkie zingspraatje, maar een prachtige, prin- ciniëele uiteenzetting van Irt standpunt, dat, de anri rev. of breede* genomen de Christen in te nemen heeft in het staat kundig leven, ook straks in do verkie zingsdagen. Tweeërlei levensbeschouwing op het gebied van het. gezag: de souvereiniteit afdalend van God. of de volkssouvereini- teit; op het gebied van het recht even eens. De taak van den Christen is op alle gebied, bouwen, bouwen aan onszelf en aan de overtuiging van anderen, op het fondament van Gods Woord, opdat, als straks do stormen nomen en 9e water- stroomen, onze overtuiging stevig ge grondvest zal blijken te zijn. En zoo te vens str'den. strijden tegen de zonde en de beginselen der zonde op alle levens- terreip. Bouwende strijden en strijdende bouwen. Straks in de verkiezingsdagen, ook werken, dat het aantal stommen ver meerdert, allemaal goed, maar in den dien sten grond werkzaam, opdat het geheelo leven zal komen onder gehoorzaamheid aan God en Zijn orde. Voor ons volk zal DAN weer dageraad zijn, als het zich ootmoedig buigen leert voor God, Zijn Schepper. Ons volk moet weer terug naar den voet van hot kruis, moet zich gebonden weten aan de heer schappij van Christus. Ik herhaal, dat het jammer was, dat de opkomst niet grooter was. Laat er ook onder ons anti-rov. mannen en vrouwen in ons Landje van Cadzand een opwek king komen, om meer dan in den laat- sten tijd het geval is. mode te leven op het politieke terrein des levens. Russische lucifers naar Nederland. On'angs bevat e de Tribune een artikel tje, waarin er triomfantelijk de a>nJacht op werd gevestigd, dat Rus'and een nieuw „propagandamatori aboz'g'e. Hadden we de Ru^s'sche petro'eom dan hier nog niet, de Russische lucifers wa ren er. In 't jongste nummer van „Ik zal hand haven' worden hieromtrent nog eenige bijzonderheden medegedeeld. De schrijver vertelt, hoe h'j b:j zijn „vijf sigaren" een doosje lucifers van zijn winkelier cadeau kreeg. Nalere be schouwing wcos uit, dat het Russische waren. Het groote gele etiket, van het roodomrande doosje droeg het opschrift: „Beste paraffinierte und im r 'gni rte Si- cherheitsziindhölzer, Zündhöizer-:yndict Moskou U. d. S. S. R." Het is nader gebleken, dat de lucifers hier te lande worden verkocht voor een prijs, die, althans bij groote kwanfums, minder dan de helft bedraagt van dien van Nederlandsche en ongeveer twee vijf den van die van Zweedschei Hierdoor verslaat Moskou a'le concur rentie. Slim en politiek. Lucifers, de beste, de goedkoopste, komen uit Moskou. Leve Moskou I Failliet verklaard. De rechtbank van Leeuwarden hee't gisteren failliet verklaard notaris J. H. Berghuis aldaar. De officier van Justitie heeft de failliisenats- aanvrage gedaan in bet algamven belang. Het telefoonverkeer met Indië. Dezer dagen gehouden proeven op een golflengte van 16.4 h 16.5 M. met een kortegolftelefoniezender van de rijkstele graaf te Kootwijk hebben tot resultaat gehad, dat reeds des morgen half zeven Amsterdamschen t\jd goede telefonische gemeenschap met Indië word verkregen. Wel werd meer dan gewoonlijk hinder van fading ondervonden maar zulks word hoofdzakelijk veroorzaakt, doordat een zend antenne werd gebruikt zonder richt- effect, en de Indische ontvang-antenne nog niot op de gebezigde golf was aüge- •tomd. 1 Overigons word geen storing ondervon den; ook bleek, dat het kortegolftelograaf- vorkeer, dat in de ochtenduren op onge veer dezelfde gollengte wordt afgewikkeld geen hinder ondervond. De proeven worden voortgezet en wet tigen do verwachting, dat dp uren voor hot tol. foneeren met Indië eerlang aan- morkelyk vroeger 00 den dag kumrn war den gesteld, waarmede behalve vele par ticulieren, ook vooral het handels- en bedrijfsleven gebaat zal zjjn. Da Leldroha kiezerslijst, Het kiesrecht berust op do kiezerslijst. Wie daarop vermeld staat kan ziin kies recht uito fenen. Zonder kiezerslijst erli ter geen kiesrecht. Wat moet er nu in Lei don geschieden waar de kiezorslijst is verbrand, terwijl da termijnen, die da Kieswet stelt, niot meor veraf liggon? Do vraag ïb, wat er nog te voorscnijn komt uit de puinhoopen en wal or ge reconstrueerd kan worden van do kiezers lijst. Is die wrkclyk totaal verloren dan zal een noodwetje gemaakt, moeten wor den, om te voorzien in de maatregelen ter vervanging van do 8ischen der Kies wet. Het Departement van Rlmrnl. 7aken heeft zich reeds gewend tot het gemeen tebestuur van Leiden met verzoek om in lichtingen over de mogelijkheid van da samenstelling van de kiezerslijst. Als de dooi intreedt. Op uitnoodiging van de Verooniging tot Behartiging van de Belanden van de Hin- nenlandsche Beurtvaart (Stoom en Zeil), had gisteren te Rotterdam een bespreking plaats tusschen vele belanghebbenden by scheepvaart en industrie, zoowel van daar als uit Dorde, waarbij oa. de gemeente Dordrecht of Heel vertegenwoordigd was door den havenmeester. Doel der bespreking was. maatregelen te beramen om bij het intreden van den dooi mot steun der betreffende autoritei ten den afvoer van het ijs te bespoedigen. Bovengenoemde Vereeniging verzcejet al len belanghebbenden (gemeentebesturen, polderbesturen, industriëelen, reederijen, etc.) welke met dit doel instemmen en bereid zyn steun te verleenen, daarvan kennis te geven aan haar secretariaat, Haagscheveer 25, Rotterdam. Tong vastgevroren aan het tuinhek. Het 7-jarig dochtertje van W. te Doetinchem stond gisterenmor gen met haar tong langs het tuinhek te likken met het gevolg, dat de tong aan het hek vast vroor. Met warm water werd het ijs ontdooid en het kind bevrijd. Waterwild doodgevroren. Op de Eems bij Delfzijl zijn vele wilde gan zen en eenden doodgevroren gevonden. Rijke dakloozen. Eenigen tijd geleden werd een 70-jarige Duitsche dame, die geruimen tijd in de van Oldenbarne- veltstraat te Rotterdam had gewoond, krankzinnig, zoodat de dokter haar over brenging naar een krankzinnigengesticht noodzakelijk achtte. Zij werd naar het St. Jorisgesticht te Delft overgebracht en na daar eenigen tijd verpleegd te zijn, naar Duitschland gebracht. De familie verkocht den inboedel en vroeg, toen er op zolder nog wat rommel overbleef, of het Leger des Heils dezen boel zou willen laten weghalen om, wat er nog bruikbaar uit was, zelf te behouden. Het Heilsleger zond twee dakloozen die in zijn toevlucht verblijf hielden en dezen haalden alles weg. Eenige dagen later bleken deze dakloo zen plotseling zeer ontevreden over de be handeling welke zij in het toevluchtsoord ondervonden en deelden belden mede, dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 9